EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

my sme aj mali kdesi debatu o tých starých DR, na 952 Yamahe to spieva
ja nemám zasa poradie, čítanie to bolo parádne, trochu odlišné ale zasa ma to viac prilepilo k monitoru a teším sa na ďalší kúsok
je zaujímavé ako nám kedysi stačili také prenosné kazeťáky, ja som s takým "zvučil" nejednu zábavu, perfektná doba na HFS rozprávku, dnes sa na to dávajú najvyberanejšie platne
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hehe to som chcel tiež napísať že je to snobizmus na HF-S rozprávku, ale ako som spomínal tam si to nikto nevážil, nahrávali sa a premazávali aj zakázané chromky na strojoch s magnetom a potom sa hovorilo že sú to nekvalitné pásky, lebo nejdú vymazať :D
takže už je to jedno, premazávať tú HF-S iste nebudem, na to mám kopu nových kusov
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

Ty vlastne všetky kazety čo nahráš počúvaš už len na tejto mechanike? Ja teda málokedy počúvam v deku, tam iba nahrám a počúvam Walkman, alebo autorádio.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

To je podľa chuti. Ak niečo dobré, tak kľudne na všetkých strojoch, ťahám k známym a pod. a keď nudnejšie tak len občas, vzhľadom k množstvu je veľa kaziet čo hralo len na tej mechanike, ale viacmenej sa jedná hlavne o kusy z tej letnej várky čo som nahrával tak veľa. Inak občas si niečo pustím náhodne na náhodnom decku, kedysi aj na walkmane, naozaj záleží na nálade a tak.
Aj keď posledný rok je toho počúvania pomenej, tak uvidíme, snáď sa to zlepší.

A čo hovoríš na tú CDit červenú alebo tú novú DR?
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

Novú DR mám nahratú a nikdy nevypočutú pretože pleseň ale dizajn sa mi veľmi páči, tá červená CDIT je krásna, a to presvietenie je fajnové ale ten aurex mi trochu tie kazety pokazil. Ja mám veľmi rád farebné transparentné kazety a červených veľa nebolo, modré sú si najčastejšie
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hej ja som doteraz nebol schopný zohnať zabalenú červenú CDit I :D
Mňa na Aurexe najviac štve že tie pásky majú naozaj veľmi dobrý zvuk, aspoň niektoré verzie, nie že dobrý ale až na hodnotách superferro, to je totálne na nasratie :D

No a čo to bolo s tou That´s že pleseň? alebo v ktorom vlákne to môžeme riešiť? :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

je tam niečo na trecej fólii ale moc som to neštudoval
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Jaj to je celkom častý prípad, uvidíš ako páska pri zabehnutí, nechaj ju prejsť niekoľko krát v zabiehacom stroji :P

Taká otázka, keby si mal toľko kaziet z rodiny ako ja, nechal by si tam dobové nahrávky, alebo by si ich premazal, vyhodil kazety, alebo predal či daroval?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Piate tohoročné počúvanie na mechanike, takže poďme rovno na to.

1. kategória novo nahratých kaziet, z letnej várky 2021
Victor RZ 60min ročník 1996 Made in China by Forward, Japonský trh
Po kvalitatívnej a zvukovej stránke bola kazeta trochu slabšia, ako som písal aj v testoch, tak aj tu, výšky tam síce boli, ale miestami veľmi rozpité a skreslené, niektoré vokály a stredy mali tiež silnú slintavku, bežne to tak kriticky na mechanike nepočujem ako na veľkom decku, vždy sa mi to tu zdá subjektívne lepšie, ale toto bolo taký priemer. Okrem toho mechanicky mala páska v chode veľmi šumivý zvuk, myslím prechod pásu cez hlavy a chod cievok a pod. Lepivosť spojiva a podobné problémy sa nevyskytli.
Dizajnovo a presvetlenie bola v mechanike veľmi dobrá aj pri základnom presvetlení, svetlá číra kazeta s pomerne slušným zdareným dizajnom, pekne ladila aj s tými červenými svorkami, cievky sú z toho vystuženého typu, takže bez deformácií.
IMAG0173.JPG
IMAG0173.JPG (131.13 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0176.JPG
IMAG0176.JPG (107.92 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0177.JPG
IMAG0177.JPG (111.03 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0178.JPG
IMAG0178.JPG (116.2 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0179.JPG
IMAG0179.JPG (102.37 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0180.JPG
IMAG0180.JPG (100.56 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0181.JPG
IMAG0181.JPG (108.33 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0182.JPG
IMAG0182.JPG (128.2 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0183.JPG
IMAG0183.JPG (139.39 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0184.JPG
IMAG0184.JPG (95.05 KiB) 2775 zobrazení
*

2. kategória použitých kaziet, vyšlo na jednu ošúchanú Fuji od tety s Aerobicom
Fuji DR 60min rok 1985 Made in Korea by Saehan, ilustračný kus C60
Viem že sme tu nedávno mali takúto kazetu ako novonahratú C90 v USA balení, ale táto tu má pre mňa zase celkom významnú historickú hodnotu.
Kedysi som hovoril že to úplne prvé v živote na čom som vyrastal bol rádiokazeťák JVC RC-20 s veľmi nekvalitnou mechanikou, čo ničila pásky, taká typická, čo sa potom ešte dlhé roky používala v Čínskych kazeťákoch a v rámci retra to majú dneska tie najrôznejšie lacné stroje, čo neviem či našli nejaké staré skladové zásoby, alebo nejaká fabrika v Číne obnovila výroby týchto nie práve kvalitných mechaník.
Jednalo sa o mechaniku s tým tlakovým autostopom na napnutie pásky s tým bielym jazýčkom, čo sa kvalitne otieral o pásku na aktívnej strane, ale hlavne nemal ochranu proti navinutiu, čo bola častá porucha že sa chod navíjania pásu zastavil bezdôvodne aj keď mal mechanizmus kazety ľahký chod.
Ale aby som sa vrátil k tým začiatkom, tento kus Fuji DR 60 patril k takzvaným prvým kazetám čo sme mali doma a čo som poznal, kde patrili práve jeden kus Fuji DR 60 a jeden kus DR 90, potom tam bola Basf FEI a LHMI 90 1988 s malým oknom a Sony HF-S 90 1985 o ktorej som napísal už viac krát, potom nejaké origošky Opus, Panton, Supraphon. Vlastne som v tom úplnom začiatku ani nevedel čo je to celopriehľadná kazeta, poznal som len malooknové, preto ma potom aj tak tá Sony HF-S fascinovala.
Samozrejme že za krátko zbierku doplnila prvá priehľadná TDK D 90 1988 a v rámci požičiavaní som spoznal aj Sony HF 1988, alebo veľkooknové Basf LH, či originálky s tmavými fóliami (vtedy som si už povedal že je to hnus :D )
Obsahovo:
Na DR 60 bol pôvodne M.Jackson na strane A, asi nejaký výber, čo bol prúser, pretože tieto kazety formovali môj záujem o hudbu a dokázal som počúvať kadečo, druhá strana asi polovica bol Nerez, Česká skupina, o ktorej máloktovie kupodivu a málokto počúva, už som tu raz v originálkach aj v počúvaniach na mechanike prezentoval jednu origošku od Pantonu, ktorá bola súčasťou tejto prvotnej sady kaziet, na Fuji DR boli ale skladby z ich prvého albumu.
Potom tam boli nahrávky z rádia mix, ako Erasure, Sandra Hiroshima a pod. ale na Sandru som vtedy nejako uletel extrémne ako to Naj. čo sme mali doma, potom Nerez a potom ten zvyšok :)
Obsahovo dneska:
Prvá strana bola premazaná nejakým detským krikom (nie mojim, ale viem asi o koho sa jednalo), potom tam boli nahrávky z diktafónu, nejaké príbehy z výletov, tiež viem približne o koho sa jednalo, a druhá strana tam ostala viacmenej nedotknutá, mňa to trochu hnevalo, len pretože tam boli prvotné nahrávky, tak som kazetu odkladal a nikdy na mechanike nehral, z dôvodu že to raz premažem do "pôvodného" stavu, dneska mi to už príde ako nezmysel, už len z dôvodu že väčšina tej hudby sa dá zohnať na internete, okrem Nerezu a stav pásky tiež je veľmi ohraný, takže to nemá zmysel.
Kvalita nahrávok:
Z Jacksona tam ostalo asi 1,5 pôvodnej skladby, na moje prekvapenie je zvuk veľmi slušný, dynamický aj výškový, poruchy a dropy vzhľadom k opotrebovaniu sú len v malej miere, takže netuším kto a na čom to nahrával ale vzhľadom k dobe, situácii v našej krajine s technikou a prístupom k hudbe, aj vzhľadom ku kvalite kazety je to viac než dobrá nahrávka. Premaz z diktafónu je síce zrozumiteľný, ale stredne kvalitný, na pozadí v ľavej strane veľmi jemne ešte počuť Jacksona, asi zase mizerný výmaz, do toho som občas robil testy na Technics 575, kupodivu tiež s veľmi slušným a ostrým zvukom.
Druhá strana Nerez je zrejme z vinylu, nahrávka stredná až horšia, výšky sú viacmenej symbolické a zaslintané, zadupané.
Nahrávky z rádia, neviem či to robil priamo ten JVC kazeťák, ktorý som spomínal, ale je to príšerné, zvuk na hrane zrozumiteľnosti, o dynamike a výškach môžeme len snívať, neviem či to nebolo z dlhých vĺn, pretože ten šrot mal FM rozsah len s tou druhou normou od 65-73MHz tuším, ale podľa katalógov sa robil aj s tou 88-108MHz, zrejme existovali dve výrobné verzie, nikdy som sa tomu nevenoval a nerozumiem prečo boli vyrábané v dvoch verziách a pre ktoré krajiny sa ktorá verzia vyvážala. Stereo príjem tam síce fungoval, ale staníc pre ne moc nebolo.
Okrem toho ten šrot mal celkom iste len DC Bias pre nahrávky, o magnete ani nehovorím, to bola tak extrémne príšerná kvalita, neskôr výrobcovia začali dávať AC Bias, aj keď tam bol magnet, tak to bolo o niečo lepšie, ale dynamický kompresor to aj tak veľmi ničil.
Na nahrávky prakticky nepoužiteľné, v tej dobe sme asi boli radi aj za to.
Stav kazety:
Pokrčená veľmi nie je, ale ohraná áno, aj je tam celkom dosť prachu (nemyslím zo spojiva), zaujímavá je aj pigmentácia pásu po rokoch, akoby sa tam diali procesy, aj na fotke je vidieť že sa urobil pásik v strede s iným odtieňom, ale vôbec to nepočuť v nahrávke, pribudli len veľmi jemné dropy, ale hrá často krát lepšie ako niektoré aj vyššie modely novorozbalených kaziet.
Presvetlenie sa samozrejme v mojej mechanike nehodí, a stav pásky je trochu lepšie vidieť pri prídavných LED, žiadne zážitky so sledovania, ale to je u takých kaziet vec známa.
Zachovala sa mi síce pôvodná krabička aj booklet, ale z tej verzie C90, kde si potom niekto premazal pôvodný obsah a na booklet dopísal NIRVANA, inak bez popisov.
IMAG0187.JPG
IMAG0187.JPG (78.28 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0189.JPG
IMAG0189.JPG (113.36 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0190.JPG
IMAG0190.JPG (177.51 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0191.JPG
IMAG0191.JPG (146.82 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0192.JPG
IMAG0192.JPG (172.15 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0193.JPG
IMAG0193.JPG (165.88 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0194.JPG
IMAG0194.JPG (186.52 KiB) 2775 zobrazení
*

3. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty, po dlhšej dobe Poľská originálka od tej tety, čo mala Sony UX-ES a viacero Poľských kaziet, no proste o tej čo som spomínal ešte predtým.
The best singles - Leila K /1991/ - Poker
Opäť priehľadná so žltými cievkami, len s nálepkou Poker, žiadne tmavé fólie, tieto kazety ja môžem, presvetlenie dobré, sledovanie dobré, cievky majú podobnosť s Emtec, ale taký netypický dizajn s rozhádzanými dierkami a malou "I" svorkou.
Páska je asi z tých lepších, žiadne dropy, žiadny oter, čisté hlavy, dobrý stav, ale stopáž je kratšia, naozaj najkratšia Poľská originálka čo mám, strana vychádza približne na 18min reálneho času, nie z displeja decku.
Zvukovo ako tie nahrávky nikdy neboli nič moc, výšky sú také stredné, také násilnejšie ako po rýchlokopírovaní na lacnom kráme, ale počúvať sa to dá, výpadky to nemá, lebo na tie žltocievkové kazety asi používali lepšie pásky zrejme.
Aj tak si myslím že piráti tieto kazety nakupovali z Číny a montovali náhodne, takže čo album to iný dizajn tela kazety a komponentov a iný pás, preto ak budem mať niekedy také kazety s rovnakým obsahom, tak to nahodím na web všetko zrejme.
Obsahovo, ten výber singlu Leila K je taký dobrý začiatok 90tych rokov, aj keď v dobe uvedenia sa mi tá skladba až tak nepáčila, ale bola to proste klasika, potom výber náhodných štyroch skladieb na strane B je vtipný z dôvodu že niektoré vyslovene skrátili tak že ste počuli ledva štvrtinu skladby a už to skončilo, by ma zaujímalo či tento výber mal nejakú reálnu predlohu čo skopírovali, alebo vyslovene urobili vlastnú kompiláciu aj booklet.
IMAG0223.JPG
IMAG0223.JPG (128.81 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0225.JPG
IMAG0225.JPG (99.48 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0226.JPG
IMAG0226.JPG (104.78 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0228.JPG
IMAG0228.JPG (122.39 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0229.JPG
IMAG0229.JPG (61.05 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0230.JPG
IMAG0230.JPG (65.25 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0231.JPG
IMAG0231.JPG (113.21 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0232.JPG
IMAG0232.JPG (107.08 KiB) 2775 zobrazení
*

4. kategória novo nahratých kaziet, z letnej várky 2021
Maxell S 90min rok približne 2002 Made in Turkey, vyrobené Raksom.
Presvetlenie dobré, tiež som nedávno tuším hral C60 tejto kazety, ale je to stále mierne exotické, pre jej nízky výskyt, mechanicky Raks má občas problém s takým cvakavým jemným zvukom asi na kladkách, inak fajn.
Zvukovo je veľmi dobrá na mechanike, jasný, ostrý zvuk s priestorom a všetkým čo tam má byť, ja som bol mimoriadne spokojný a dávam to ako víťaza tohto týždňa.
IMAG0283.JPG
IMAG0283.JPG (125.1 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0285.JPG
IMAG0285.JPG (111.34 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0286.JPG
IMAG0286.JPG (91.31 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0287.JPG
IMAG0287.JPG (79.13 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0288.JPG
IMAG0288.JPG (71.68 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0289.JPG
IMAG0289.JPG (91.76 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0290.JPG
IMAG0290.JPG (113.78 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0291.JPG
IMAG0291.JPG (102.03 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0292.JPG
IMAG0292.JPG (91.48 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0293.JPG
IMAG0293.JPG (96.29 KiB) 2775 zobrazení
*

5. kategória novo nahratých kaziet, z letnej várky 2021
Emtec Ferro Extra I 90min deň výroby 131 v roku 2002 Made in Germany(Tape), montáž France
Dobre teda, poviete si že teraz malo ísť počúvanie starých použitých kaziet, faktom je že som nedal dokopy ďalšie staré kazety, resp. na rade je tá veľká taška veľmi zlých kaziet na vyhodenie čo som dostal v roku 2020, mimo zlého stavu (verím že to IPA zachráni) tak nemám spracované prázdne konce nahratých kaziet a vytriedenie duplicít, ktoré pošlem SilverFoxovi, jedna vec je že som si k tomu spravil textový zoznam a neviem ho zatiaľ nájsť, mám trochu podozrenie či nebol na jednom z tých HDD v starom pc čo umreli, ale čas ukáže, inak budem improvizovať, keďže moje zbierky a počúvania, majú strašne veľa rozhádzaných zoznamov a popisov, takže to vyskladám z toho.
Preto aby som nevynechal deň počúvania, hneď ďalšia v poradí novonahratých kaziet z roku 2021 je veľmi dobrá voľba, keďže je ich v čakacom poradovníku viac než dosť. (za tri mesiace marodky som bol schopný nahrať okolo 90kaziet, ktoré počúvam na mechanike už skoro dva roky a ešte stále niesom na konci)
Takže Emtec FEI bola ďalšou v poradí, aj keď je dizajnovo a technicky veľmi "nenavídenou" kazetou a často hranou na mechanike za posledné mesiace, na druhej strane je novo nahratá s kvalitnou Basf FEI páskou, takže som v tomto zmysle očakával veľmi veľa, ale dostal som trochu menej :D
Presvetlenie u týchto kaziet je vždy veľmi dobré a vďaka červeným svorkám sa veľmi dobre sledujú na mechanike, k tomu cievky sú ešte v dobrom stave a vlnia sa len jemne, svetlo hnedý pás tam taktiež vyniká nejako viac.
No keďže som počúval túto kazetu hneď po predošlej Maxell-Raks, kde na konci strany nevyšla jedna skladba, tak na tej Emtec šla tá konkrétna pesnička od znovu, počul som veľmi priamo a jasne zvukový rozdiel medzi oboma pásmi. Nemôžem povedať, že je ten Basf pás šmejd, ale Raks je niekoľko násobne lepší, zvuk na Basf bol výškovo slabší, nie zastrený, ale proste menej výrazný, aj vokály boli viac v pozadí, ale za to nabasovanosť zvuku tohto pásu ma udivil aj na mojej bezbasovej mechanike, naozaj rozdiel extrémny a na zvuk som si po chvíli zvykol, je príjemný, ale ten prednes je úplne odlišný od pásky v Raks, Raks výšky a vokály boli oproti Basf vyslovene presýtené, jasné a strašne výrazné, po zapnutí Basf akoby mi niekto ubral volume, takmer všetky šable EQ dal dole, ale Megabass vytočil do maxima.
Spokojnosť ako taká ale bola, no musím ju radiť v hodnotení troch nižšie. Okrem toho aj páska je opticky odlišná, Raks je veľmi sýto červená a lesklá, Basf má síce hrdzavý charakter, ale taký temnejší a matnejší oproti Raksu.
V hodnotení testu nahrávky na decku Sony som pás celkom chválil, hlavne vysoký basový výkon a MOL.
IMAG0297.JPG
IMAG0297.JPG (125.6 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0299.JPG
IMAG0299.JPG (107.58 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0300.JPG
IMAG0300.JPG (111.74 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0301.JPG
IMAG0301.JPG (71.65 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0302.JPG
IMAG0302.JPG (75.31 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0303.JPG
IMAG0303.JPG (118.5 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0304.JPG
IMAG0304.JPG (132.33 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0305.JPG
IMAG0305.JPG (110.67 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0306.JPG
IMAG0306.JPG (120.59 KiB) 2775 zobrazení
IMAG0307.JPG
IMAG0307.JPG (107.03 KiB) 2775 zobrazení
*

Pre piaty kazetový diel 2023 hodnotím:
1. Maxell S 90 by Raks za najlepší zvuk z uvedených kaziet.
2. Emtec FEI 2002 za veľmi dobrý zvuk so svojským charakterom, ale tesne až za Raks
3. Victor RZ 60 1996 Made in China, za pekný dizajn a presvetlenie, zvuk priemer, ale zase nové čerstvé nahrávky
4. Poľská Leila K a výber, dobrý dizajn, zvuk v rámci možnosti slušný, zaujímavý výber, dobrý stav pásu
5. Fuji DR 60 1985 Saehan Korea, pre spomienky, aj keď nízka kvalita a nechcený premaz, tak má pre mňa zase veľkú historickú hodnotu po stránke obsahu,

Vzhľadom k ďalším zmenám organizácie práce a smien, bude ďalší diel pravdepodobne už o týždeň, ale potom môžu nastať aj dvoj a trojtýždňové cykly, vzhľadom k rôznym potrebám smien v práci, zase nabudúce napíšem ako to predbežne bude, ale bude isto :)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Šieste tohoročné počúvanie na rituálnej mechanike. Smutnou správou, hlavne pre mňa je, že som teraz prvýkrát načal sériu veľmi poničených audiokaziet z tašky na vyhodenie, ktorú som získal v 07/2020, o čom som písal na fóre viac krát. Keďže hrám, alebo sa snažím prejsť na mechanike v rámci rituálu všetky existujúce kazety, tak ich budem hrať (všetky okrem tých nepoužiteľných v extrémne zlom stave, alebo nebezpečných ako Sony Mexico vybrané kusy, alebo technicky nepoužiteľných ako Endless Cassette.)
Tieto kazety budú vyplňovať po dlhú dobu, predpokladám niekoľko rokov, alebo určite vyše roku kategóriu hrania použitých kaziet, kde sa čas od času votrie aj nejaká čo nebude z tašky, podľa potreby.
Štandardne používanie takýchto audiokaziet a celkovo akýchkoľvek pásov čo sú špinavé a v neznámom stave nemôžem odporučiť na hranie v žiadnom stroji, kde okrem nadmerného opotrebovania kladiek hrozí hlavne nenávratné poškodenie hláv. Ale keďže bývam na "ďalekom" východe, kde je najlepší liek na všetko preventívne čistenie hláv liehom, tak verím že to spolu s Ipou zvládneme :D
Okrem toho od budúcna počítam s FixYourAudio čo sa týka kladiek, až sa vyrieši problém s oskami, no a čo sa týka hláv, ehm...to som ešte nedomyslel :D
Technicky:
kazety z tašky na vyhodenie:
spolu 89kusov, z toho je 48kusov originálok, teda prednahratých audiokaziet.
Z tohto množstva som si do svojej evidencie zapísal 63kusov, ostatné čo nechcem, alebo považujem za duplicity budem hrať na mechanike tiež, ale pošlem ich SilverFoxovi, čo bol pôvodný plán, pretože aj tak nikto iný by ich nechcel, len my dvaja sme tu najväčší blázni, ostatný ste až za nami, možno :D
Všetky originálky by mali byť v pôvodnom stave, okrem jednej sady som kontrolne hral všetky kazety na Akai, len nahrávané kazety, kde budú prázdne konce budem chcieť donahrávať, okrem tých čo budem posielať ďalej, tam je to prakticky jedno.

Znovu pripomeniem, že mám tri (štyri) základné kategórie počúvania:
1. Novonahraté kazety
2. použité kazety
3. druhé počúvanie už raz hraných kaziet na mechanike, ale teraz cez KossyPorty s odlišným zapojením výstupu EQ pripojeného k mechanike, o čom som už niekoľko krát diskutoval v tomto vlákne.
4. je kazeta zapožičaná od niekoho, kde očakáva jej vrátenie
Inak sa tieto kategórie striedajú, podľa časových možností, alebo prípravy kaziet sa poradie môže aj meniť podľa potreby.

Takže počúvanie za tento týždeň:

1. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty, na tento týždeň mi vyšli dve originálky od sestry, tuším sú to posledné dve čo som ešte nehral, po minulých troch Natalia Oreiro a pod. tituloch to bude dneska:
Thalia ‎– Arrasando / EMI / 2000
Obsahovo, sa jedná o dosť podobný titul ako Natalia Oreiro, len je to pre mňa o niečo viac stráviteľné a pohodovejšie, vtedy to letelo, všetky tie Telenovely a podľa toho bol aj aktuálny dobový ošiaľ.
Presvetlenie kazety je ako o ostatných origináliek, jasné, ale sledovanie obmedzené kvôli tmavej fólii, potlač tam bola, ale nejako veľmi ľahko zišla dole rokmi.
Technicky sa jedná o pomerne často používaný odliatok kazety pre originálky u nás, s tým zahnutým vystredením nábehu pásu na kladky (ohnuté čiarky vo výlisku nad kladkami) No a podobné, alebo identické používal v niektorých šaržách aj Socimag (Tudor).
Čierne cievky majú rebrovanie ako Basf, ale zlý materiál, odvíjacia sa extrémne vlní, páska je strašne poničená po okrajoch, výšky nestále, azimut sa kazí.
Páska bude asi Basf ferro, čo by najväčší dodávateľ pásky na svete pre originálky.
Zvukovo, dynamika je dobrá, výškovo to mohlo byť aj lepšie, ale dalo sa to, ten stav je tam veľmi citeľný a už sa mi nechcelo meniť za každú cenu cievky, aj zásoby sa tenšia, aj rozlamovanie kaziet ma veľmi nebaví.
Bez škrípania Basf, bez oteru, vždy skladovaná v byte, ale myslím že príležitostne hrali aj v aute, inak by tie cievky asi neboli tak v extréme krivé.
Tuším to bola prvá originálka čo sestra vtedy dostala, sme to hrali hlavne na mojej Aiwe CS-W320, až asi 1-2roky neskôr dostala ten často zmieňovaný Panasonic RX-D12.
IMAG0438.JPG
IMAG0438.JPG (123.43 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0440.JPG
IMAG0440.JPG (96.66 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0441.JPG
IMAG0441.JPG (116.38 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0442.JPG
IMAG0442.JPG (98.92 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0443.JPG
IMAG0443.JPG (139.21 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0444.JPG
IMAG0444.JPG (89.52 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0445.JPG
IMAG0445.JPG (94 KiB) 2594 zobrazení
*

2. kategória novo nahratých kaziet, z letnej várky 2021
Victor RZ 60min rok 1992 Made in China by Forward, Japonský trh
Dobre teda, minulý týždeň sme mali v podstate identickú kazetu, len verziu 1996, kde bola len potlač v inej farbe, aj to inak totožná.
Teda presvetlenie je zase dobré, kazeta má jasný vzhľad s dobre sledovateľnými cievkami s červenou svorkou.
Technicky je v tejto asi rovnaký pás ako v tej novšej čo som hral minule, ale pás je starší, neviem či je to tiež GreenCorp z Austrálie, ale je to možné, inak tu sa problémy s lepením objavili len čiastočne.
Zvukovo som sa sťažoval že tá novšia verzia predtým mala zastrené a rozslintané, skreslené výšky. U tejto je zvuk kupodivu nadmieru dobrý, až výborný, bol som veľmi spokojný, ostrosť, pekný prejav, príjemné počúvanie, žiadne skreslenie. Ako prechádzam test zo Sony, čo je na odkaze vyššie, aj tam som popisoval lepší zvuk aj výkon oproti tomu novšiemu kusu, dosť možné aj rozdielny stav skladovania, lenže u tejto sa počas nahrávky objavilo typické škrípanie a lepenie pásky o hlavy zo spojiva, asi niekoľko minút pred koncom strany A.
Podľa popisu nahrávky sa to stalo asi 4min pred koncom strany A, ale strana B bola v poriadku.
Pri hraní na mechanike, sa už pás nelepil o hlavy, resp. mechanika to berie vždy trochu laxnejšie a prehrá aj horšie pásky v porovnaní s veľkými strojmi, neviem prečo, asi menší tlak, alebo možno je tam aj vplyv toho že mechaniku mám hore hlavou a nie dole, ako je štandard u tape deckov. No bez škrípania, ale videl som pri odvíjaní pásky z cievky, že to má lepiaci efekt, zvukovo som postrehol len poruchy čo vznikli počas nahrávky na zlý úsek, tremolo, nepravidelné zmeny rýchlosti nahrávky, kolísanie intenzity a čistoty výšok. Inak je to tiež dobrá informácia, ak pri hraní sa zrazu začne nahrávka zrýchľovať, alebo kolísať otáčky smerom hore, tak za predpokladu že sa vám nepokazilo niečo v mechanike, či motore, je chyba v zdroji nahrávky a znamená to že v skutočnosti došlo k poruche spomalením počas záznamu. Naopak ak sa počas nahrávky začne zvuk spomaľovať je chyba už pri prehrávaní, podľa toho sa veľmi dobre dá rozoznať či bol problém počas nahrávky, alebo až počas prehrávania.
IMAG0447.JPG
IMAG0447.JPG (137.87 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0449.JPG
IMAG0449.JPG (104.45 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0450.JPG
IMAG0450.JPG (121.92 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0451.JPG
IMAG0451.JPG (111.82 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0452.JPG
IMAG0452.JPG (87.54 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0453.JPG
IMAG0453.JPG (87.11 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0454.JPG
IMAG0454.JPG (113.64 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0455.JPG
IMAG0455.JPG (119.92 KiB) 2594 zobrazení
*

3. kategória použitých kaziet, takže načnem poničené kazety z tašky na vyhodenie, pokúsim sa nezabudnúť to číslovať, aby som vedel akú presnosť majú moje poznámky a evidencie kaziet, takže kazeta z tašky na vyhodenie 1/89.
Pokúsim sa to brať abecedne, začnem od nahratých a potom prejdem až na originálky, teda prvá bude:
3M C90, zrejme Made in USA, 70te roky?
Kazeta:
Aj keď Scotch je vlastne 3M, tak pod samostatnou značkou 3M som kazetu až doteraz nevidel, hierarchicky to bude klasická ferro, alebo LN kazeta, nič extra, celopriehľadné kazety v matných farbách robil Scotch pomerne bežne, ako jeden z prvých alebo jediných už v tej dobe bez skrutiek, kde bol štandardom špongiový vankúš, miesto plsteného s plechom, i keď tu bol asi klasický...podotýkam bol, plsť sa odlepila..
Keď som tú kazetu získal, hľadal som informácie na internete a nič, po čase od zverejnenia som našiel príspevok na Tapeheads.net že tiež niekto získal a hľadal informácie o tejto kazete a moja stránka bola to jediné čo našiel, čo ma síce teší a zároveň je to smutné že k nej nemám žiadne rozsiahlejšie informácie.
Stav je zlý, prítlačný vankúš je štandardný, ale chýba plsť, takže sa to správa bez dual capstanu ako bez vankúša, kde je zvuk zlý až žiadny s riadnou absenciou výšok.
Oter z pásky je veľký, kladka sa zmenila na zmes bielo hnedého ho.... (Anglicky How No), takže IPA mala veľa práce a zničil som oba konce vatovej tyčinky.
Chod pásky dobrý, na strane B utekala na začiatku z pod kladky, ale stačilo nájsť vhodnú polohu kazety, asi kladku vymením až po skončení tej tašky...
Pásku som podvliekol pod reverzný hriadeľ z dôvodu mierne lepšieho odporu a tlaku cez hlavy.
Cievky majú veľký prepad na svorke, nakoľko Scotch je jeden z mála čo používa veľmi nekvalitné cievky s debilnou svorkou, čo je súčasť celku a vôbec to nie je zarovnané, nie u všetkých kaziet, ale u väčšiny vlastných výrobkov, potom to prebral Taliansky Magnex.
Presvetlenie je zaujímavé, také temné, červené, ale bez jasných kontúr, príliš matnej plochy a na stav pásky sú nutné prídavné LED, pretože tmavá fólia, čo bol taký miestny dobový fetiš pchať tmavé fólie do priehľadných kaziet, ktorý potom postihol originálky ako mor.
Obsahovo, u tašky kaziet na vyhodenie je predpoklad na náboženské hovorené slovo Nemecky, ako som mal u niektorých kusov už skôr, keďže som predtým dostal občas niekoľko kusov takých kaziet, v tomto prípade sa jednalo, ale o hudbu, to hovorené slovo bude na kazetách často, ale nie pravidlom. Hudba bola asi filmová, skoro by som povedal že je to nejaký soundtrack, niečo medzi Enigmou a dokumentom o Egypte či tak niečo :D
Kvalita bola tak zlá že som mal problém s rozoznaním zvuku, z kontrolného hrania na Akai mám poznámky:
"Zvuk je veľmi slabý, veľký šum, nejaká relaxačná hudba, alebo niečo inštrumentálne, štýl hejahejahejeje, musel som to počúvať na Akai s dolby B aby som v tom šume našiel nejaký zvuk, maximálne vybudenie záznamu -15dB.
Reálny čas na stranu 44min 25sek."
Kazeta je nahratá celá, nič som nedokončoval.
Ak chcete o tom vedieť ešte niečo, stačí sa opýtať.
IMAG0463.JPG
IMAG0463.JPG (113.29 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0465.JPG
IMAG0465.JPG (92.92 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0466.JPG
IMAG0466.JPG (96.55 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0467.JPG
IMAG0467.JPG (120.67 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0468.JPG
IMAG0468.JPG (46.86 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0469.JPG
IMAG0469.JPG (123.02 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0470.JPG
IMAG0470.JPG (153.8 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0471.JPG
IMAG0471.JPG (51.73 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0472.JPG
IMAG0472.JPG (61.69 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0473.JPG
IMAG0473.JPG (40.83 KiB) 2594 zobrazení
*

4. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty, druhá originálka od sestry:
Tweens ‎– Máme Čas... /Forza SK/ 2001
Obsahovo, vypočul som, môžem to, ale príde mi to moc detské do istej miery, resp. skôr pre mladé dospievajúce baby, či chalanov, ktorý by v tej dobe mali radšej tento album vo VHS, či na DVD, ktoré vtedy práve začínalo, ale zase som odbočil, aby som sa vrátil k téme, ako bolo na odkaze kazety uvedené, nie Moravanku väčšinou nepočúvam :D
Zvukovo, nahrávka je tiež dynamická, výškovo to mohlo byť lepšie, povedal by som že Thalia vyššie mala trošku lepší zvuk, ale tu je to zase skreslené nadmerným opotrebovaním.
Stavom, cievky boli tak krivé, že sa jedna zadrhávala, kazetu som našiel v nepretočenom stave asi v polovici a decky to buď nechceli pretočiť vôbec, alebo s neskutočným búchaním cievky. Jedna cievka bola mimoriadne krivá, že kazeta už nešla takmer vôbec použiť, čo si spomínam sestra keď pretáčala prázdny koniec strany na svojom Panasonicu RX-D12, tak to vždy strašne rachotilo.
Zase kazeta skladovaná väčšinou len v byte, ale príležitostné hranie v aute na cestách nevylučujem.
Tu som proste vymenil cievky za biele od zo zásob od Janvysa, kde som dal tiež duté, ale Kórejské, kde verím že bude lepšia životnosť, na príležitostné hranie do budúcna.
Stav pásky: je mimoriadne zvlnená, niekde až pokrčená, aj na rovných cievkach je ten návin veľmi divný.
Páska by mala byť aj tu Basf, nešpiní, odliatok kazety je taktiež veľmi častý medzi modernejšími prevažne SK/CZ titulmi.
Na fotke v odkaze je presne tak pretočená ako som ju našiel aj s pôvodnými čiernymi cievkami, v mechanike už po výmene za biele.
Len by som chcel dodať, že tie originálky 90tych rokov mali pomerne slušné nahrávky väčšinou, slušný pás Basf ferro, ak nebol zle skladovaný a netrpí rozkladom spojiva, ale slabé a nie vždy presné mechanizmy a cievky z blata sú to najhoršie čo mohli dať do drahých kaziet, ktoré často stáli len o tretinu menej než originálne CD a že to boli riadne pálky na rodinný rozpočet.
Potom že fungovalo pirátenie, keď boli ceny aké boli a kazety stáli za houby kvalitou.
IMAG0476.JPG
IMAG0476.JPG (130.97 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0478.JPG
IMAG0478.JPG (103.89 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0479.JPG
IMAG0479.JPG (111.54 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0480.JPG
IMAG0480.JPG (87.85 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0481.JPG
IMAG0481.JPG (83.68 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0483.JPG
IMAG0483.JPG (91.23 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0484.JPG
IMAG0484.JPG (145.88 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0485.JPG
IMAG0485.JPG (94.49 KiB) 2594 zobrazení
*

5. kategória novo nahratých kaziet, z letnej várky 2021
Memorex dBS 90min rok 1985 Made in USA by Tandy Santa Clara, California.
Doteraz som na mechanike hral len USA Tandy kazety s riadnym vankúšikom, toto je prvá čo mala špongiu a menil som ju, ako je niekde odkaz v popise testu.
Presvetlenie kazety je slabé, len prídavné LED pomôžu na stav pásky, samozrejme malé okno, starý dizajn, ale aj tak som bol celkom zvedavý na jej zvuk.
S jej chodom bol len jediný problém a to intenzívne utekanie z pod kladky, zase som musel nájsť správnu polohu kazety, trochu ju vykloniť a tak ďalej, aby to kladke vyhovovalo.
Zvukovo ale prekvapila, z testov som mal dojem že je to mizerná slabá ferro páska, ale zvuk som si vyslovene užil, ten vymenený vankúš funguje, výšky ostré, presné, skreslenie tam nebolo, posluch veľmi príjemný, zakolísanie či drop len občas, hlavne po starých testoch.
V popise testu čítam, že kalibračne bola mizerná a hodnoty veľmi kolísali, ale prakticky bola zvukovo podstatne lepšia než sa zdalo. Výšky bez skreslenia sykaviek, ani škrípanie starej pásky, tremolo, nič také sa nestalo.
Chod pásky až na ten problém na začiatku bol dobrý, hladký, cievky rovné, dobre spravená svorka, ale pás sa zdá byť tenší než bežné C90, cievka z páskou vyzerá o dosť menšia, preto aj počítadlo decku pri nahrávaní udalo až 49min na stranu, čo je veľká odchýlka.
Druhú stranu až pri ďalšom počúvaní, čo vyzdvihujem pretože, podľa popisu nahrávky, bola druhá strana riešená na decku Pioneer, takže zase iný výsledok a podľa toho napíšem v ďalšom vydaní aj dodatok, ak ho budem považovať za potrebný.
Bez oteru.
IMAG0486.JPG
IMAG0486.JPG (82.41 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0488.JPG
IMAG0488.JPG (96.68 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0489.JPG
IMAG0489.JPG (107.64 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0490.JPG
IMAG0490.JPG (123.48 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0491.JPG
IMAG0491.JPG (130.54 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0492.JPG
IMAG0492.JPG (160.86 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0493.JPG
IMAG0493.JPG (116.38 KiB) 2594 zobrazení
IMAG0494.JPG
IMAG0494.JPG (191.24 KiB) 2594 zobrazení
*

Takže hodnotenie vydanie 6/2023.
No možno nebolo až tak z čoho vybrať, ale asi by som to dal nasledovne:
1. Memorex dBS za celkom vydarený zvuk, napriek počiatočným problémom.
2. Victor RZ 60 1992 China, napriek nekvalitnému koncu pásu, ktorý počas nahrávky lepil, tak zvukovo veľmi slušné a príjemné počúvanie.
3. Thalia originálka, napriek stavu, s nahrávkou sa snažili
4. Tweens, zase napriek stavu, nahrávka ako tak, titul má bod za to že sa tam v jednej skladbe vyskytol Patejdl
..
..
..
10000. 3M červená ala Scotch, zlý stav, absencia vankúša, nahrávka obsahovo by mohla byť zaujímavá, až pomerne dobrá, ale aj keby tam bol vankúš v poriadku, tieto kazety z tašky na vyhodenie majú oslabený signál o viac než polovicu s poruchami a artefaktmi, magnetické poškodenie, aj fyzické

Predpoklad na ďalšie číslo bude teraz o dva týždne. Okrem špinavých kaziet, bude z tých nových niečo od Sony, u druhého počúvania je predpoklad na viac kusový záber kaziet TDK nahratých na Technics 575, na čo sa pomerne teším, ale ešte si to musím zorganizovať.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Siedme tohoročné počúvanie na mojej rituálnej mechanike, opäť kazety z tašky na vyhodenie (IPA Power) dve z druhého počúvania cez Kossy Porty vyšli na TDK, ktoré teraz budú niekoľko dielov častejšie a z nových nahratých vyšla jediná a to Sony.


1. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 2/89.
Agfa Ferrocolor 60min blue rok 1972cca Made in Germany
Veľmi staré kazety nie sú presne moja obľúbená téma, pretože sa v ich prehľade doslova niekedy strácam, taká Agfa, alebo Basf mali v tomto období síce jednoduchšie delenie modelov než moderné šialené rady 90tych rokov, na druhú stranu je však strašne veľa verzií prevedenia a balení, kde sú malé dizajnové a technické rozdiely, ale je veľmi ťažké určiť rok.
Agfa mala taktiež šialené množstvo kaziet, ako sa to ku mne postupne dostáva, zdá sa že tieto plne farebné kazety ste od Agfy získali ako Low Noise model, alebo neskôr ferrocolor, čo je asi tento prípad. No a potom prešli na čierne kazety len s farebnými nálepkami.
Ale technicky ma kazeta celkom neoslovila, stará Agfa mala napríklad veľkú kovovú klietku pre priestor hlavy a vankúša, v tejto je to riešené viacmenej konvenčne s klasickým úzkym vankúšom a jednoduchým tieniacim plechom.
Tu by som sa na presnejšie určenie rokov viac spoliehal na niektorých iných zberateľov, ktorý sa v tom vyžívali.
Neviem síce prečo som dal na web rok 1972, keďže to budem musieť predatovať na rok 1978, ako je tu http://agfabasf.com/catalog/agfa/agfa-1978/
Agfa mala farebné kazety ako LN, potom Super Color a nakoniec ferro color.
Stav z tašky na vyhodenie, samozrejme zlý, bez krabičky, ošúchaná stredne, popis na kazete fixou aj perom, kde fixou sú strany a perom je tam popis drobným písmom Nemecky, keby som to vedel prečítať, tak tom sem dám :D
Obsahovo tam boli asi rôzne dobové, aj populárne zahraničné skladby, zrejme z Nemeckých rádií. Kvalitatívne po zlom skladovaní je to samozrejme zlé, magneticky poškodené, sú tam ozveny, ale zvuk sa zachoval pomerne zrozumiteľne, z Akai technické hodnoty nahrávky -15dB, nahraté s kolísaním rýchlosti, zrejme chyba na zdroji. Strana vyšla na 30min a 35sek.
Silný biely oter z pásky na kladke, ako múka.
Napriek tomu žiadne škrípanie a problémy s plynulým chodom.
Presvetlenie na mechanike len s prídavnými LED na zistenie stavu pásky, malé okno, ale rohy presvitajú na modro.
Zase také pásky neodporúčam používať hlavne kvôli zlému stavu, je to na odpis, na druhú stranu chválim že staré Agfy neškrípu a nedrhnú.
IMAG0547.JPG
IMAG0547.JPG (72.62 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0549.JPG
IMAG0549.JPG (66.16 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0550.JPG
IMAG0550.JPG (52.18 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0551.JPG
IMAG0551.JPG (49.2 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0552.JPG
IMAG0552.JPG (101.84 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0553.JPG
IMAG0553.JPG (107.69 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0554.JPG
IMAG0554.JPG (119.34 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0555.JPG
IMAG0555.JPG (156.32 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0557.JPG
IMAG0557.JPG (133.44 KiB) 2252 zobrazení
*

2. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty, najbližšie dni a týždne sa v tejto kategórii vyskytnú moje dobové kazety TDK nahraté takmer výhradne na vtedy novom Technics RS-TR575MII (spolu 8kusov v pláne TDK z mojej zbierky)
TDK Fe Ferric 60min ročník 1998 Luxemburg, presný rok výroby mojej kazety je 2002, ešte pôvodná konštrukcia, pás Dynamic, čierne svorky, ale už chýbajúci tieniaci plech pod vankúšom, o nákupe som možno písal v obaloch kaziet.
Ako pozerám nerozviedol som to veľmi podrobne, pretože obal som získal skôr od kamaráta, než som kúpil samotnú kazetu, ktorá pochádzala taktiež z Elektro Astry v SNV a zakúpil som ju v roku 2002 len ako C60, pretože ako som spomínal, nepáčila sa mi jej prílišná jednoduchosť a strohosť a nevedel by som si predstaviť nahrávať až 90min. Nakoniec sa na túto kazetu dostali nahrávky, kópie zo starých tetiných kaziet a origináliek a len časť bola z CD, inak kompletne nahratá na Technics 575 s ATC, Dolby C a budením približne do 0db. Kópie z kazety síce neboli tak kvalitné, resp. kvalitné ako predloha a časť z CD nahratá cez Panasonic RX-D12, kde som zapojenie a použitie s Technics už zdôvodňoval viac krát v zmienenom vlákne ako som dával odkaz vyššie. (nahrávky tejto kazety 10, 11/2002)
Keďže sa jednalo o menej významné nahrávky 80tych rokov, aj CD boli použité Slovinské a Juhoslovanské veci, ktoré mi občas doniesol kamarát z dovolenky, tak som to k tomu pridal ako nie najdôležitejší, ale zaujímavý obsah.
Zvukovo teda v rámci možností, ale nahrávky z CD boli so slušnými výškami, ale viem že Technics vedel aj lepšie.
Dynamika bola dosť schopná, chod dobrý, presvetlenie na mechanike výborné na sledovanie, aj keď u tohto typu kazety už viacmenej opozerané, pretože tento kazetový výlisok patril v 90tych rokoch k tomu najbežnejšiemu čo mal každý doma.
Stav, pás a kazeta boli len mierne ohraté, stav dosť dobrý, žiadny oter po rokoch, ani nič iné.
No a pridávam aj nejaké moje umelecké kreácie, ktoré som v tej dobe občas mal, myslím že sa to tu celkom hodí, môžete tipovať interpreta, ktorého som prehral z tetinej originálky, ktorú som tu pred časom už tiež prezentoval v počúvaní na mechanike.
IMAG0559.JPG
IMAG0559.JPG (113.9 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0561.JPG
IMAG0561.JPG (96.21 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0562.JPG
IMAG0562.JPG (120.47 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0563.JPG
IMAG0563.JPG (90.76 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0564.JPG
IMAG0564.JPG (86.93 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0566.JPG
IMAG0566.JPG (74.59 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0567.JPG
IMAG0567.JPG (74.27 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0568.JPG
IMAG0568.JPG (101.73 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0569.JPG
IMAG0569.JPG (102.17 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0670.JPG
IMAG0670.JPG (121.88 KiB) 2252 zobrazení
*

3. kategória novo nahratých kaziet, z letnej várky 2021
Sony Hifi 60min rok 1997 Tape Made in Japan, komponenty a montáž USA
V testoch a nahrávke sa vám táto kazeta celkom páčila, ako taká zvláštna verzia Sony HF pre Americký trh, technicky vzaté, je to presne tak, ako ročník uvádzam 1996, ale dneska už viem podľa sériového čísla, že je to naozaj vyrobené v roku 1997.
Presvetlenie je dobré, je mierne tmavšia, ale dobre sledovateľná, no tiež už sme ju tu mali, teda nie je celkom exotická, myslím ten kazetový výlisok, ale rozhodne nie tak trápne otrepaná ako mnoho iných.
Zvukovo som bol síce spokojný, ale nebola šialene excelentná ako niektoré iné, ale rozhodne nie ani zlá, príjemná, bez skreslenia, presná, teda kolísanie stopy sa trochu objavilo v poslednej štvrtine strany A, čo dávam aj za vinu tej Mexickej kvalite, možno :D
Zvukovo som bol pri nahrávke aj pri posluchu v podstate spokojný, k tomu len skopírujem záverečnú vetu hodnotenia z testu:
„Záverom, do zbierky určite Hifi je taká modrá ovca medzi červenými HFkami, ale nie je to zlý vlk ktorý by zožral vaše hlavy decku, kazeta je nadmieru dobrá, rokmi osvedčená kvalita kazety a pásu HF ešte z doby poctivej konštrukcie a výroby“
IMAG0572.JPG
IMAG0572.JPG (97.5 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0574.JPG
IMAG0574.JPG (92.54 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0575.JPG
IMAG0575.JPG (90.82 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0577.JPG
IMAG0577.JPG (54.32 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0578.JPG
IMAG0578.JPG (112.99 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0579.JPG
IMAG0579.JPG (97.96 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0582.JPG
IMAG0582.JPG (64.66 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0583.JPG
IMAG0583.JPG (73.49 KiB) 2252 zobrazení
*

4. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 3/89.
Agfa Low-noise 60min red ročník 1972cca Made in Germany
Tentokrát by mi to malo podľa webov s rokom naozaj sedieť správne. Kazeta je staršej generácie, taktiež v pôvodnom základnom dizajne, telo z červeného plastu, aj červená nálepka, ako vidíte u C90 verzií na webe u mňa, aj krabičky a booklety sú farebné.
Aj tu je úzky vankúšik, ale tieniaci plech tvorí klietku ako výplň stien celého otvoru pre hlavy.
Stav, opäť stredne až viac ošúchaná, bez krabičky, popísaná zase fixou so stranami a perom malým písmom kde som rozlúštil len „Funky Town“, ktorá tam ani nebola už. Pásu chýba zavádzačka, takže ťažko povedať, či je tam vôbec pôvodný pás, alebo len niekto poničil konce pásu na oboch stranách.
Obsahovo je to príbuzné tej modrej, ale kvalita nahrávok je o niečo horšia, zahraničné dobové veci z Nemeckých rádií prevažne, magneticky viac poškodená, už niekde dochádza k výpadkom aj ozvenám.
Podľa Akai to bolo v nahrávke do -15dB, ľudovky, aj disko a pop v rámci svojej doby, perla bolo detské grganie :D, tie deti dneska budú staršie než ja, ale to nevadí, 31min na stranu presne, takže z pásky asi veľmi neubrali.
Opäť biele kladky, nutné čistiť.
Chod kľudný, bez škrípania a iných problémov.
Presvetlenie zase bez prídavných LED na tak malom okne nič, ale celkovo kazeta a hlavne rohy mali červený efekt.
IMAG0584.JPG
IMAG0584.JPG (71.44 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0587.JPG
IMAG0587.JPG (70.31 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0588.JPG
IMAG0588.JPG (38.09 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0589.JPG
IMAG0589.JPG (105.48 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0590.JPG
IMAG0590.JPG (133.2 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0591.JPG
IMAG0591.JPG (147.78 KiB) 2252 zobrazení
*

5. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty, druhá TDK z ôsmich nahratá na Technics 575
TDK D 90min ročník 1988, verzia s čiernymi vodiacimi kladkami, odkaz je ilustračne, pretože moja verzia bola EU, vyrobená v Thajsku.
Na mojej fólii bolo uvedené Thajsko a ročníku modelu 1988, ale samozrejme je to len uvedenie modelu a reálne bola vyrobená v roku 1991, zrejme sa to akurát prelínalo s novou kazetou TDK D pre toto obdobie. O Nákupe tejto kazety som samozrejme tiež písal vo vlákne obalov
Kazeta bola netypická v tom že mala čierne vodiace kladky a zavádzaciu pásku bez značenia, len matnú ako moderné TDK, čo dneska zodpovedá naozaj tej dobe výroby, aj cievky neboli snehové biele, ale tie tmavšie, mierne priesvitné.
Zvukovo je naozaj veľmi dobrá a presná, výškovo na Technicse je to dosť dobré, aj dynamicky a presnosťou, po rokoch od nahrávky stále veľká spokojnosť, nahratá kompletne z CD cez Panasonic RX-D12 na Technics 575 s ATC, Dolby C, a budením do 0dB.
Nahrávky 01, 05, 07/2002. V tej dobe leteli Tatoo z Ruska a toto tam pristálo na strane A, podrobnosti nemusím asi hovoriť :D
Presvetlená dobre, aj keď som to preháňal v tej dobe s nálepkami, chod výborný, mechanicky je ďaleko vpredu pred novými TDK D so štyrmi skrutkami.
Stav slušný, aj keď vo svojej dobe hrala veľmi často.
Aj tu som mal grafické kreácie na booklete, robil som rozbor pre mňa vtedy veľmi zložitého loga TDK, ktoré vlastne tak zložité nebolo, ale zaujímavé.
IMAG0599.JPG
IMAG0599.JPG (105.12 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0601.JPG
IMAG0601.JPG (95.95 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0602.JPG
IMAG0602.JPG (118.44 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0603.JPG
IMAG0603.JPG (117.41 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0604.JPG
IMAG0604.JPG (83.56 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0605.JPG
IMAG0605.JPG (58.8 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0607.JPG
IMAG0607.JPG (121.41 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0608.JPG
IMAG0608.JPG (134.38 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0609.JPG
IMAG0609.JPG (141.38 KiB) 2252 zobrazení
IMAG0671.JPG
IMAG0671.JPG (118.54 KiB) 2252 zobrazení
*

Z tohto týždňa 07./2023 by som to asi vybral nasledovne:
1. Sony Hifi 60 USA, pretože je nahrávka čerstvá a kvalitnejšia, už len z dôvodu lepšieho vyváženia EQ, pretože k Technicsu som ako CD používal ten zmienený rádiomagnetofón s CD Panasonic RX-D12.
2. TDK D 90 1988 (91) spomienky a stále pecková kvalita
3. TDK Fe Ferric 60 spomienky a kvalita aj keď z horších zdrojov kaziet, ale aj tak slušný stav kazety a nahrávka na Technics 575 v tej dobe to bolo pre mňa ako oltár ...
4. modrá kazeta Agfa, príšerný stav aj kvalita, ale neškrípe a výber hudby viacmenej stráviteľný
5. červená Agfa, tiež neškrípe, ale stav a kvalita boli horšie, výber zase stráviteľný

Ďalšie číslo o tri týždne, do smien sa mi tu vtesnala nočná smena, takže sa mi to celé posúva.
Nabudúce zase z tašky na vyhodenie sú v pláne Agfy chrome, z použitých aj nových tu budú asi len TDK, no čo už.


PS:
posledný príspevok 341 zobrazení a nikto nenapíše, naozaj ma to fascinuje , aký je o to záujem, ale to ticho k tomu že aj Ray Dolby sa v hrobe prevracia ako je s potlačením šumu pozadu...
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Pekné fotky, ale čítania moc, to nedám :lol:
Každopádne tie farebné agfy, to je tak peknučké :P
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"