EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

hej ložiská, ja som to urobiť musel ale tu je všetko tak ľahučké, plastové, že to akosi všetko nezrovnalé na tom cítiť
nemyslím, že vybrať, vyčistiť a namazať by niečomu uškodilo ale tiež vždy vyskúšam cez osku, či sa to točí ľahko a presne až podľa toho sa rozhodnem
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

no už je to zložené a tak skoro to neplánujem otvárať, uvidím čo bude po týždni počúvania :D

niečo ti pošlem na nejaký vhodný mail, alebo Moniatku na mail, tak sa tam pozri tak za 15minút :D

ešte čakám až bude mať pán Mihok kladky aj pre Technics a vec je jasná
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

som myslel, že kladky si menil, si tuším písal...pošli Moniatku, ja ktovieaké mám heslo tuším štyri 0
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

kladku som skúšal z tých čo som mal v zásobe z avelmaku spred rokov, Japan, ale vieš už to je nejaký rok
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ešte musím poznamenať že toto je u reverzných mechaník najhoršie riešenie, okrem plastových koliesok, hlavne fakt, že remeň obopína jeden capstan tak z tretiny, ak prižmúrim oči tak z polovice, ale druhý len zo štvrtiny, aj to je odvážne tvrdenie, preto aj na Technics 575, aj keď sú tam riadne kovové capstany, tak práve na reverznom smere je po rokoch počuť tremolo výraznejšie než na hlavnom smere prehrávania
u single stroja máte viac než polovicu obopnutia capstanu remeňom
Prílohy
IMAG0085.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Siedme tohoročné počúvanie s troma značkovými kazetami a dvoma hendikepovanými ZŤP kazetami.

1. kategória novonahratých kaziet, z letnej várky
TDK SA 90min rok 1985 USA verzia, Tape Made in Japan, montáž USA, konkrétny rok výroby tohto kusu 1987
Aktuálne "najstaršia" kazeta v počúvaní aj nahrávkach za posledné obdobie, ale s neskutočne dobrým zvukom. Bol som uchvátený výškovou presnosťou, čistotou a precíznosťou, všetko bolo dokonalé, myslím že sa to občas zdá že to hrá na tej mechanike tisíc krát lepšie než na samotnom decku pri nahrávke, asi z dôvodu menších očakávaní ohľadne nie dokonalej kvality a vybavenia zosilňovacej časti mechaniky.
Presvetlenie slabšie, s prídavnými LED dostatočné, nie je celkom na efekt, aj keď má mierne zväčšené okienko, no po Maxell XLII-S z minulého týždňa som sa cítil ako u veľkooknovej Sony :D
IMAG0186.JPG
IMAG0188.JPG
IMAG0189.JPG
IMAG0191.JPG
IMAG0193.JPG
*

2. kategória použitých kaziet z várky asi 8kusov v horšom stave, ale s krabičkami
Philips CD One 90 rok 2000 vyrobený firmou Emtec, zrejme Nemecká páska a montáž v EU, či konkrétne Francúzsku, nie konkrétny kus ako na odkaze, ale rovnaký dizajn.
Môj konkrétny kus vyrobený v dni 098 roku 2000.
Je to z rovnakej várky kaziet ako nedávna Maxell ur original od Emtec, ale u Philipsu by som nepísal o infiltrácii líškou medzi nevinné ovečky, pretože kazety Philips nie sú len ovečky, ale všetko možné a nevinné už vôbec nie.
Technicky sú kazety s tou menovanou Maxell zhodné, rovnaké telo a prevedenie Emtec kazety s krivými cievkami a špinavou páskou zo zlého skladovania. Tieto kazety museli byť vyrábané na sklonku éry kaziet, keď už Philips nemal veľmi ku komu siahnuť po OEM kazety, aj keď to nie je celkom pravda, možností bolo. Ja osobne naozaj nemám nič proti tejto použitej páske, ale tie cievky vyslovene nenávidím. Krivosť sama, zvlnená páska a zvuk je rovnako mizerný ako vtedy u tej Maxell, pretože nahrávka je nekvalitná, budem to volať nahrávka s magnetom. Proste hlavne stredy a výšky skoro žiadne, basy symbolické. Opäť Slovenský interpreti, síce mierne zdrogovaný lebo mi stále chodili po slúchadlách zľava doprava, ale mám obavy že tieto priestorové pochody vlastne neboli spôsobené omamnými látkami, ale nedostatku plastu v cievke.
Presvetlenie je samozrejme dobré u týchto kaziet aj sledovanie pásky, ktorá sa vlnila pri odvíjaní aj navíjaní, ak by som dookola osadil rôzne LEDky smerované na vlniacu sa pásku mal by som po miestnosti efekty diskoguľe, teda popravde skôr efekt ohňa. Presne tak to vyzerá na stole ak je málo pásky na cievke a svieti do toho zelená LEDka z boku, tak na stole sa mi tvorí taký jemný ohnivý svetelný efekt, ale tak jemný že žiadny foťák to nevidí, čo je škoda :D
Stredová šípka u mojej mechaniky nevadí, len v podsvietenom decku je to na zabitie.
IMAG0248.JPG
IMAG0250.JPG
IMAG0252.JPG
IMAG0253.JPG
IMAG0254.JPG
*

3. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty
Maxell Metal CD 110min dátum výroby 2.2.1999 Made in England
Okrem toho som ju ukazoval aj v obaloch kaziet, kde som popísal niečo z jej kúpy a nahrávok, teda správne bola nahratá na Technics 575, myslím že prvá metalka nahratá na tom stroji.
Sledovať ju na mechanike aj keď je obyčajná a svetlá, bol zážitok, taká rarita Maxell metal v svetlej čírej kazete ako nejaká lacná Čína :D
Ale zvukovo to boli výškové orgie, až na asi polovicu kazety čo bola nahratá z inej pásky, prednahratej MC, čo nebolo až také kvalitné, tam bolo dosť počuť z ktorej strany som nahrával, lebo vždy bol priestor niekde utečený a výšky nie vždy dostatočné, aj keď si myslím že Technics spravil najlepšiu kópiu ferro pásky na metalku ako sa dalo :D (zase guľometom na vrabce nahrávať z ferra na metal)
No takže znovu zopakujem, zvukové orgie, čistota aj presnosť vedenia pásky napriek priehľadnému telu, napriek tenkej C110 páske som veľmi spokojný, hovorím vtedy v obchode 100Sk za kus, a mal tam celý stojan s 20kusmi všetkých dĺžok, dneska by som to bral na kartóny.
Mrzí ma že aj pred vyše 10rokmi som získal 10kusov tejto kazety ako C90, že som takmer všetky popredal.
IMAG0257.JPG
IMAG0260.JPG
IMAG0261.JPG
IMAG0262.JPG
IMAG0263.JPG
IMAG0264.JPG
*

4. kategória novonahratých kaziet, z letnej várky
Sony UX Turbo 90min rok 1990 Made in France, EU verzia
Ak to porovnávam s poznámkami pri nahrávke tak naozaj na niektorých skladbách bolo trošku presykávanie výšok na eSkách, to je na tejto mechanike celkom počuť, no a zase niektoré skladby boli ukážkové, priestor a výšky, všetko je dokonalé, vlastne nebyť toho občasného eskovania, tak neviem čo je lepšie zvukovo či tá TDK SA zo začiatku textu, alebo táto Turbo.
Presvetlenie som myslel že bude horšie, pretože okno Turba je užšie o hrubý rám na stranách v porovnaní s klasickou UX-Pro či Metal-XR, ale bočným ledkám na konci a začiatku pásky to vyhovovalo a sledovanie pásky bolo dobré, stredovú časť okna a lepší efekt už len s prídavným podsvietením. Myslel som si že čierne cievky s bielou svorkou budú na nič v tomto dizajne, ale je to celkom efektné, jemne efektné a pekné.
Povedal by som pomerne luxusná kazeta.
Až sa niekedy dožijem že tu budem hrať aj UX Turbo C46 s veľkými cievkami, to bude veľmi efektné.
IMAG0267.JPG
IMAG0269.JPG
IMAG0271.JPG
*

5. kategória použitých kaziet z várky asi 8kusov v horšom stave, ale s krabičkami
Basf Sound I 90 výroba deň 026 roku 2000 (26.1.2000)
Presná verzia vyhotovenie komponentov, odliatku tela a potlače je zhodná s tretím kusom kazety na odkaze. Teda štvorcové cievky.
Zase je to z konca doby výroby kaziet, páska slušná, kazeta naprd, cievky extrémne zlé, krivé, páska je z toho zvlnená, zvuk pochoduje do strán či vypadáva. Páska zase zle skladovaná, necháva bordel, ako aj predošlé dve z tejto kategórie. Presvetlenie na mechanike samozrejme dobré, to je tak jediné čo ma tu baví.
Nahrávka opäť z magnetu, stredy, tu trochu aj basy kvôli hudbe. Tentokrát nie Slovenský interpret, ale Apocalyptica, kto nepozná nech si nájde nejaké ukážky na youtube. Mne to prišlo trochu vtipné, lebo album to nie je zlý, ale v kombinácii tej kazety a kvality nahrávky som sa smial, niektoré drsné hrubé zvuky brúsenia strún veľkých nástrojov, hlavne v úsekoch sólo verzii mi prišli epické pri sledovaní ako páska prechádza hlavami strojčeka, nemalo to síce podobný zvuk, ale pobavilo ma to. No tento album by som si kľudne na mechanike aj veľkom decku vypočul aj na nejakej kvalitnejšej páske a kvalitnej nahrávke. Možno si na to niekedy spomeniem a zadovážím.
Na fotkách pekne vidieť ako veľmi široký vankúš sedí pod hlavami, a to sa bude líšiť medzi výrobcami kaziet a výrobcami strojov, každý ma tie hlavy trochu inak umiestnené a neviem ako vždy bude pôsobiť ak je vankúš veľmi úzky, napriek tomu som si všimol že najkvalitnejší výrobcovia nepreferujú ani veľmi široké vankúše, tak neviem.
IMAG0273.JPG
IMAG0275.JPG
IMAG0277.JPG
IMAG0281.JPG
IMAG0282.JPG
*

Poradie:
1. TDK SA je víťaz najlepšieho zvuku tento týždeň
2. Sony UX Turbo je v tesnom závese za TDK, rozdiel bol veľmi malý, ale za to je to asi najluxusnejšia kazeta z dnešnej päťky
3. Maxell Metal CD 110 je luxusná kazeta v čírom tele, výborná na sledovanie, zvukové orgie, nebyť časti nahrávok z ferro pásky tak by možno skončila aj vyššie, ten zvuk mi príde epický
4. Basf Sound, keby to nebola Emtec verzia, tak by to bolo lepšie mechanicky, ale zvuková nahrávka slabá, to epické brúsenie strún na tom ale malo svoje čaro
5. Philips CD One od Emtecu, neviem príde mi to najväčší prepadák kvôli kvalite a zakrývaniu pôvodu Emtec, zvuk mizerný ako na tej vyššie uvedenej Sound, ale asi to tak musí byť

Vždycky v mojich prehľadoch je niečo ako totálny vrchol zvuku a potom medzera a totálny prepad zvuku, takže nebolo to iné dneska a neviem ako nabudúce, pretože už sa mi nechce prezrádzať čo bude v ďalšom vydaní, aj tak kto sledoval a sleduje moje minuloročné nahrávanie kaziet, tak si to vie nájsť že pôjdu z nových kaziet dve TDK CDing2 a ostatné už nepoviem.

Čo sa týka posledných opráv mechaniky a zvuku a stability rýchlosti, tremolo sa nájde u niektorých kaziet a niektoré hrajú veľmi dobre, najviac samozrejme počuť na klavírnych hrách, dlhých ťahavých zvukoch a pod, ale je to lepšie než predtým, inak všetko funguje dobre, po molykote je prehadzovanie prevodov mechaniky trochu tlmenejšie a menej cvakavé
Ešte čakám na tip na alternatívnu novú kladku pre typ Panasonic/Technics, možno to pomôže.

Inak to zhrnutie ma neskutočne baví aj táto činnosť, až extrémne, to je trochu osobné ale určite by som nemohol ani odísť z domu pracovať mimo mesto na ubytovňu alebo do zahraničia, lebo bez toho a ďalších veci okolo kaziet a celého toho hobby by som nevydržal ani deň. Takže bude celkom komplikované riešiť takú dilemu až nastane a to ma neskutočne serie.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

zasa arádne čítanie, už som sa tešil len som vykŕkal ...
vyhráva u mňa Maxell Metal CD, závidím toto prevedenie a hlavne tá predstava toho ako ich mal v obchode naskladané...ja neviem prečo sa mi tak páči kombinácia super pásik v základnom tele a naopak základný pásik v super tele
Sony UX Turbo, hlavne tá detailná fotka kde je vidieť to rozpitie písmen tlače
Philips za tu parádnu Emtec verziu, to je podľa mňa celkom rarita
SA lebo asi hrala dobre
Sound za to, že vŕzgala spolu s apokalyptikou či ako sa to píše

tak teraz som zvedavý čo má byť nabudúce, Maxell Metal CD je veľmi osviežujúca kazeta ale tá už hrala...

K tej výmene, zostala možnosť trochu naolejovať motor ale kto by to už rozoberal...a asi tá kladka, skús tam dať inú aj predchádzajúcu či sa niečo zmení.
Ty sa niekam sťahuješ?

Parádny článok, díky
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

No Metal CD tak skoro nebude, až v ďalekej budúcnosti je nejaká jedna C90, ale to je na roky dopredu.
K tej tlači na UX Turbo, takto v detaile to má už väčšina kaziet, že z tlače doslova rastú také kryštáliky.
Philips od Emtecu mám takú aj novú, dokonca aj verziu CD Extra chrome, kde je kazeta Chrome Extra II Emtec, je to aj na webe, sa môžeš pozrieť.
Philips to mal celkom vtipné s tými verziami a OEMkami.
SA proste prekvapila, ako hovoria firmy že rokmi vyvíjajú pásky a zjemňujú magnetické častice a technológie, ako je možné potom že tieto staré hrajú často krát lepšie než nové? Podobne platí pre Sony UX-S a mnoho ďalších

Motor by som asi nevedel vybrať, keď som to mal vtedy vonku, tak by ho bolo jednoduché odskrutkovať a rozobratie by bolo riskantné, navyše je nutné dať dole plastovú remeničku motora z osky kde je nasilu nacvaknutá, pred rokmi som to spravil viac krát u týchto motorov, ale dneska aj kvôli krehnutiu plastu by som sa veľmi bál, už vtedy som mal niekoľko motorov s holou oskou z týchto mechaník a s polámanými kolieskami aj plošákmi regulácie motora, kým som z toho poskladal aspoň tento jeden funkčný

Sťahovať sa nemienim, len keď už dva mesiace počúvaš v práci o výpovediach a konci firmy a pod kvôli svetovej situácii, tak je to nepríjemné, asi rovnako tak ako každý deň čítať správy a čakať na vojnu tu alebo atomovky, jednému z toho hrabne, proste fungovať do poslednej možnej chvíle a potom riešiť a nestresovať predčasne.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Pri hľadaní nejakých vecí v krabiciach som narazil na nejaké komponenty z doby čo som dostal z toho Panasonicu ako tú mechaniku, mám tu torzo ďalšej mechaniky, aj keď sme ich spolu s kamarátom mali dokopy 6kusov :D
je to len základný plech kde sú natvrdo nalisované plastové komponenty, niektoré vylomené, a ostatok čo má byť osadený chýba, len unášače, jeden labyrint a tak, nejaké kolečka k tomu
samotný nosný plech je už pokrivený, ale niektoré veci ako unášače sú v peknom stave, celé to vyzerá ako nové takmer čisté,

našiel som aj jednu z hlavných gumiek, ale na to že bola voľne položená v krabici tak bola roztrhnutá a celkom krehká aj keď v ruke sa nedrolila ani nepúšťala sliz, tak aspoň nejaké ukážkové foto (okrem gumky), kým sa aj to nestratí v bordeli totálne :D
niekde možno nájdem aj extra odložené hlavy, tak potom zase dohodím fotky :D
Prílohy
IMAG0284.JPG
IMAG0285.JPG
IMAG0286.JPG
IMAG0287.JPG
IMAG0288.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

tak ale je to pekné mať takú zbierku náhradných dielov, ktoré sa asi nikdy nepokazia :D
niektoré tie konštrukcie sú vtipne jednoduché, páči sa mi to a ako si hovoril, že ten zvuk je podľa teba krajší ako hlavné hifi, no ja viem čo myslíš, tiež som mal u Panasonicov také zážitky, prehrávať kazety na SC PM 07 a nemal ani voľbu pásu ani Dolby a znelo to parádne, rovnako RX ES29, tiež bez volieb a Dolby a zvuk bol super. Parádne výživný, zábavný, ja to neviem popisovať a najlepšie je si to vypočuť. Nemyslím na nejaké kritické počúvanie a ani to nekonkuruje dospelej hifi ale pri varení, upratovaní, práci na aute vonku alebo párty, je to prekvapujúci zvuk, ktorý je radosť počúvať.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

oni keby tam osadili aspoň tie kovové zotrvačníky tak by to dosť pomohlo
našiel som aj torzá mechaník starých Čínskych walkmanov a jeden z nich má kovový zotrvačník, čo ma fascinuje :D

na tej mechanike ma desí ako sú tie plasty pozacvakávané, alebo nalisované do toho plechu
to je asi bez možnosti odlomený kus opraviť
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

ja nemyslím, že by sa to chcelo zlomiť ale keby predsa tak asi jedine nejaká improvizácia, ťažko sa to dá vymeniť, hlavne po tých rokoch
tak kedysi asi bolo jednoduchšie vyrobiť kovové ako plastové, každopádne sa ti z toho môžu zísť pružiny keď nejakú stratíš alebo unášače keby sa rozpadlo ozubenie ale to sa tuším nestáva u tejto značky. Podľa mňa na to ako by to malo byť vlastne zlé je to vynikajúce
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"