Technics RS-AZ7

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Technics RS-AZ7

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dizajn Technicsov sa mi vždy veľmi páčil u tohto to nebolo výnimkou aj napriek tej škaredšej spodnej doske, čoby akože na tuhosť konštrukcie. Tento model bol posledný vrchol kazetovej technológie Technicsu v závere 90tych rokov, ale tuším bol tento model spolu s AZ6 v ponuke asi 1996-1998.
Chcel som ho hlavne kvôli zaujímavej technológii amorfných hláv Z, a tak som ho vzal od predajcu z aukra asi pred 6rokmi.
Takže jedná sa o dvoj motorový kazetový deck s troma hlavami, kde je nahrávacia typu mäkkého permaloyu ako je štandard u nových Panasonic-Technics výrobkov a prehrávacia hlava je think film head, magneto rezistívna hlava.
V katalógoch bola vyfotená spolu s kusom wafera z akého sa robia polovodiče, možno to niečo napovedá o technológii.
Hlava pracuje dosť odlišným princípom než bežné hlavy, má mimoriadne veľkých frekvenčný rozsah, hlavne v oblasti nízkych frekvencií, ale je extrémne citlivá na poškodenie magnetickým poľom. Demagnetizéry a podobné hračky sú výslovne zakázané a je to napísané aj na vrchnej strane dvierok po otvorení. Aj vstupná časť snímacieho zosilňovača je riešená inak, preto nie je možná jej výmena za obyčajnú. Z názorov hifistov a servisákov je zrejme že hlavy majú údajne krátku životnosť a sú s nimi problémy, napriek dobrým zvukovým vlastnostiam, no možno to bude aj môj prípad.
Deck ďalej disponuje ATC - automatická kalibrácia pásky, rovnaká ako u mnohých Technicsov, a ďalšia štandardná, základná výbava ako vyhľadávanie skladieb, auto rec mute, pamäť počítadla, timer. Displej do +8db so zobrazením typu kazety po Rímsky. :)
Regulovateľný výstup na slúchadlá je plus, spínač power je len na sekundárnej strane napájania, ale ešte aj to je prijateľné.
Hlavný rozdiel medzi modelom AZ6 a AZ7 je podsvietenie dvierok kazety na zeleno trochu nešťastne umiestnený na kazete a nie za ňou, obyčajnou žiarovkou, veľa tepla, náchylná na otrasy o tom viac zajtra čo sa s tým stalo...
Funkcia Play Direct, ktorá vlastne obchádza niektoré obvody v ceste prehrávania a dolby, aby si údajne mohol majiteľ vychutnať čistotu a kvalitu zvuku z tejto amorfnej hlavy. Absencia dolby v tomto prípade by mohla pri nahrávkach s dolby niekoho aj uraziť, tak neviem čo na to povedať. No a vraj AZ6 nemá ani technológiu Virtual Battery, ale niesom si teraz istý, malo by sa jednať o nejaké aktívne zapojenie stabilizácie napájania s kondenzátormi, ktoré má simulovať napájanie zu batérie a odstrániť všetok sieťový brum, no neviem.
Môj kus bol plne funkčný od kúpy, kladka aj remene OK, drobné vady na kráse bol miestami matný displej, zrejme fajčiarske prostredie, toto rozoberiem zase inokedy.
Dneska po rokoch občas počuť kolísanie, asi to bude chcieť nové remene.
K nahrávkam, niektoré, prevažne obyčajné normal kazety, a výnimočne niektoré chrome a metal sú zvukovo excelentné a nahraje ich naozaj veľmi pekne. Ale na väčšinu silných kaziet a metaliek hraje skreslene, buď nedosiahne ani 0db, alebo je extrémny rozdiel medzi ľavým a pravým kanálom, alebo rôzne dropy a poruchy, tieto veci postupne budem písať aj k testom kaziet. V prípade použitia ATC sa situácia ešte zhorší a 90% kaziet nie je možné kalibrovať kvôli extrémne zlému výsledku, ako príklad uvediem Sony Metal-ES 90 rok 1986:
Bez kalibrácie:
vstup nastavený na +2db, výstup z pásky lezie +6db ! výškovo na nerozoznanie od CD, dokonalosť sama, iné metalky takto nenahrá ani náhodou
ATC: výkon orezaný na +2 až +4db, ale zhodný zo vstupným signálom, žiadny efekt posilnenia sa nekoná a zvýši sa miera dropov.

Ďalej niektoré už nahraté kazety na iných strojoch sú bez výšok, alebo s nedostatočnou kvalitou zvuku aj napriek nastaveniu kolmosti hláv, a iné kazety hrajú excelentne.
Predbežne by som si spravil záver, teda buď to je ATC nevhodne riešené, čítal som názory servisákov na rôzne modely Technics z 90tych rokov a hlavne sa vyskytli názory ako zakmitávanie s dolby po kalibrácii, nemožnosť nastavenia a pod.
Ďalšia možnosť je že dotyčný použil demagnetizér pred predajom, čo zhoršilo vlastnosti citlivej hlavy, preto aj kalibrácia ide často mimo.
Konštrukčne je deck defakto prázdny, nabitý len SMD, polovica dôležitých obvodov je napchatá s SMD na doske mechaniky, a mechanika samotná má drzo dieru tam kde by bol normálne druhý capstan, to je také dosť nepekné.
Ďalšie postrehy, čistenie plexi od cigariet a výmena žiarovky za 3farebnú LED zase zajtra alebo behom nasledujúcich dní.
Prílohy
IMAG0111.JPG
IMAG0112.JPG
IMAG0114.JPG
IMAG0115.JPG
IMAG0117.JPG
IMAG0118.JPG
IMAG0120.JPG
IMAG0123.JPG
IMAG0147.JPG
IMAG0121.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Technics RS-AZ7

Príspevok od používateľa EZ647 »

foto
Prílohy
IMAG0150.JPG
IMAG0149.JPG
IMAG0148.JPG
IMAG0146.JPG
IMAG0141.JPG
IMAG0133.JPG
IMAG0129.JPG
IMAG0132.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Technics RS-AZ7

Príspevok od používateľa EZ647 »

Kladka je s matným náterom, horšie sa čistí, ale lepšie drží ťah.
Používateľov profilový obrázok
Hasterman
stará páka
Príspevky: 551
Dátum registrácie: Nedeľa, 23. Septembra 2018, 12:40
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Technics RS-AZ7

Príspevok od používateľa Hasterman »

Kedysi som mal AZ-6. Ale problémy ktoré popisuješ som s automatickou kalibráciou nemal. Nahrával dobre aj keď som ho vybudil viac. Ale to je už nejaká doba, napamätám si už na čom som ho testoval. Po zvukovej stránke som s ním bol naozaj spokojný. Hral inak. Spodné pásmo bolo bohatšie oproti iným deckom čo som mal. Pre niekoho znel možno až neprirodzene. Dal som ho preč iba kôli jeho vzhľadu a použitým materiálom. Ako sa vraví, 100 ľudí 100 chutí. A mne sa páčili staré Technics ako toto
Obrázok
Hliník a ostré hrany. 3kilový deck by som nezaradil medzi vintagehifi.
Toto už vyzerá ako čistá spotrebka.
RS-AZ-6iNSIDEjpg.jpg
RS-AZ-6iNSIDEjpg.jpg (113.26 KiB) 7292 zobrazení
AKAI AM-95, GX-95, CD-73, AT-93, JVC TD-V711, SEA-M770, Telefunken TS850, Onkyo TX-4500 mkII, DALI Spektor 2, Canton AS 85 CS, Audio-Technica ATH-M50x
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Technics RS-AZ7

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nevadí, máme tu fórum na všetku elektroniku aj iné veci :)
A kazeta je vintage a ten krám je hifi :D

Ono pokrok nezastavíš, teda chápem použitie drobnejšej elektroniky, ale na kvalite mechaniky ak by zapracovali, tak by to nebola hanba, ale tu vsadili všetko do AZ hlavu.

Mimo iné magneto rezistívna hlava neprodukuje zvyškový magnetizmus, preto nemôže dôsť k jej magnetizácii a teda nemôže ani nahrávať, ale keďže na tom probléme pracovali, tento typ hlavy bol pôvodne vyvinutý pre DCC formát, tak to vyriešili, netuším ako, a kolovali drby po internete že mal v budúcnu existovať aj model RS-AZ9 s oboma amorfnými hlavami, ale už bolo príliš neskoro aby vydali nový hifi deck.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics RS-AZ7

Príspevok od používateľa orhore »

EZ647 napísal: Štvrtok, 4. Októbra 2018, 11:14 Kladka je s matným náterom, horšie sa čistí, ale lepšie drží ťah.
Asi máš na mysli tónovou hřídelku. To matné se vytváří pískovaním. A účelem je, jak sám píšeš, zabránit ujíždění pásku z pod kladky či jinak.
EZ647 napísal: Piatok, 5. Októbra 2018, 09:20 Ono pokrok nezastavíš, teda chápem použitie drobnejšej elektroniky, ale na kvalite mechaniky ak by zapracovali, tak by to nebola hanba, ale tu vsadili všetko do AZ hlavu.
Právě u tohoto modelu poněkud změnili mechanickou část pro kazetu. Je tam sice i více plastů, ale ne v namáhaných částech a funguje to celé velice spolehlivě. Bohužel přímý náhon už nenajdeme :| . Navíc změna kladky i jejího uchycení docela zkomplikovalo život při výměně. Velmi špatně sehnatelný díl. Já to musel vyřešit úpravou i na jinou kladku. Na starší kousky decků jdou sehnat stále.
Mě spíše zaujalo, že mechanika je připravená pro dual capstan, který se v této řadě už neobjevil. Další věc je jen autokalibrace, ani manuální bias fine tam nedali. Ale na druhou stranu ta automatická kalibrace funguje velice dobře.
AZ hlava je sice zajímavá, ale už jsem viděl spoustu zničených decků když uživatel použil odmagnetovávací proceduru. Na jednom Ruském webu dokonce už provedli výměnu za klasickou hlavu. Jenže to se neobejde bez rozsáhlých změn i v elektronice. Prostě když ta AZ hlava odejde, tak prakticky můžeš vyhodit celý deck. Další nesehnatelný díl, díky tomu, že se vyráběl jen krátce.
Naposledy upravil/-a orhore v Piatok, 5. Októbra 2018, 09:40, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Technics RS-AZ7

Príspevok od používateľa EZ647 »

Áno to myslím, aj v Technics 575 ich mám, ale v 979 nie, a Panasonic dával niečo obdobné aj do walkmanov.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Technics RS-AZ7

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore:
Myslím že meniť a prerábať ho na klasickú hlavu už trochu mení celú podstatu tohto stroja, je to zbytočné
Čo sa týka kladiek, tak originál Japan mali v avelmaku ešte pomerne dlho a rovnaká kladka ide do všetkých mojich troch Technicsov, to je 9kladiek, teda dve dvojkazety s reversom a tento single :) Na výmenu som si už zvykol, len vycvaknúť samotnú kladku z držiaka a zacvaknúť späť novú bez komplikovaného rozoberania.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics RS-AZ7

Príspevok od používateľa orhore »

Zbytečné by to bylo předělávat na klasickou hlavu v případě, že jde hlava vyměnit za stejnou. Jak už jsem psal, existuje velké množství těchto decků se zničenou snímací hlavou. Prostě nějaký trouba použil demagnetizaci a bylo vymalováno. Přitom je to na dvířkách napsané, že se nesmí používat. A na co je pak tento deck bez funkční snímací hlavy? Tak ze zoufalství různí uživatelé zkoušeli tu hlavu nahradit klasikou - jiná možnost prostě neexistuje.

S tou kladkou je to tak, že v momentě kdy se mi tento deck dostal do rukou, tak prostě nebyla k mání nikde, ani na ebay. Jo, jeden ukrajinec ji prodával, ale předraženou a ještě na pohled vypadala, že to má už za sebou.
V současné době není možné sehnat nikde, ani v avelmaku, ame či jinde. Na ebay rovněž. Jen v pár exotických e-shopech, ale tam už nemám jistotu. Zkus hodit link, někdy se to nabízí pod odlišným názvem. Správné označní dílu je RDP0055. Já to vyřešil úplně jinak. Měl jsem kladku jen s dírou. Vzal jsem hřídelku, která odpovídá těm rozměrům, vložil do držáku a na bocích to fixnul samolepící fólii a funguje to bezvadně!

Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok
Naposledy upravil/-a orhore v Sobota, 6. Októbra 2018, 12:17, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Technics RS-AZ7

Príspevok od používateľa EZ647 »

Výmena žiarovky za RGB LED:

Pri čistení týchto strojov, je vhodné odobrať prednú časť dvierok, ktorá drží v tomto prípade v štyroch bodoch, a pri zakladaní späť pekne zacvakne. Bohužiaľ pri jednom tom cvaknutí prestala svietiť žiarovka umiestnená pred kazetou v dvierkach, ktorá osvetľuje kazetu z prednej strany a zároveň aj plexi logo AZ a malý otvor v spodnej časti čo by pohľad na AZ hlavu.
Malá číra žiarovka s niečim čo pripomína jemnú gumenú zelenú čiapku, pre farbu.
Už sa mi nechcelo zisťovať a zháňať podobnú žiarovku, preto som sa rozhodol pre výmenu za LED. Najprv som zakúpil bielu silno svietivú LED 5mm a umiestnil do pôvodnej pozície s vhodným odporom. Problém je že napriek silnému svetlu to svietilo len smerovo a v nepôsobilo príjemným dojmom rozliatia svetla po priestore, proste neduh LEDiek s ktorým sa treba zmieriť, alebo riešiť inak. Viac mi ovšem vadila tá biela, ktorá pôsobila v decku ako pohľad na čiernobiely televízor, veľmi monochromaticky.
Takže som sa rozhodil použiť štvorvývodovú RGB LED 5mm, síce so smerovosťou svetla sa to nezlepší, ale s vhodným logickým obvodom poslúži veľmi účelne.
Použil som zapojenie, ktoré som navrhol pred rokmi pre trochu inú kazetovú mechaniku, zložené z dvoch čipov TTL 74xx.
Zapojenie som mierne upravil a do tohto stroja som zvolil čipy CMOS 4000 z dôvodu väčšieho napäťového rozsahu, malej spotreby a záťaže logiky samotného decku, a takmer nulovej spotreby v kľude.
Čip 4030 obsahuje 4x XOR hradlo, z ktorého použijem dva na rozsvietenie len konkrétnej LEDky, podľa typu vloženej kazety, využíva vylučovaciu metódu že aj pri viac stlačených spínačoch svieti len jedna požadovaná LEDka v tomto prípade kazeta metal je jeden spínač tj prvá LED,
kazeta chrome dva spínače, len druhá LED
kazeta normal tri spínače, len tretia LED
Druhý čip je 4069 teda 6x invertor, z neho použijem tri, zabezpečia správnu logickú úroveň pre XOR.
Napriek tomu som si potom uvedomil, že ak nie je vložená žiadna kazeta, bude tma, a to neprichádzalo do úvahy. Obvod som doplnil tretím čipom 4023 ktorý obsahuje 4vstupové NAND a to zabezpečí, že ak nie je stlačený žiadny spínač detekcie kazety, svietia všetky tri LEDky súčasne, je to síce taka bielo farebná zmes, ale bez kazety nie je tma, som spokojný. Teda až na to že smerovosť a vzájomné posunutie RGB čipov v jednom LED 5mm je trochu nevhodné, svetlo sa nerozlieva po priestore kazety a dvierok, plexi tak pekne ako u žiarovky, ale tá frajerina je super. Myslím že zapojenie bude funkčné v mnoho novších a možno aj starších Technicsoch, prípadne hifi veží Panasonic/Technics. Napríklad u deckov 575 a 979 a im podobným, ktoré nemajú žiadne podsvietenie kazety, ani indikáciu typu pásky by to bolo žiadané a vhodné.
Prílohy
umiestnenie LED v pozícii dvierok
umiestnenie LED v pozícii dvierok
doska spojov má miesto za doskou na prednom panely
doska spojov má miesto za doskou na prednom panely
pripojenie logiky priamo na spínačie detekcie typu pásky neovplyvnia činnosť decku, ak je obvod správne navrhnutý
pripojenie logiky priamo na spínačie detekcie typu pásky neovplyvnia činnosť decku, ak je obvod správne navrhnutý
kazeta typ I
kazeta typ I
kazeta typ II
kazeta typ II
kazeta typ IV
kazeta typ IV
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Technics RS-AZ7

Príspevok od používateľa Kazetowich »

aj ja chcem :mrgreen:
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Technics RS-AZ7

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore napísal: Sobota, 6. Októbra 2018, 12:09 Zbytečné by to bylo předělávat na klasickou hlavu v případě, že jde hlava vyměnit za stejnou. Jak už jsem psal, existuje velké množství těchto decků se zničenou snímací hlavou. Prostě nějaký trouba použil demagnetizaci a bylo vymalováno. Přitom je to na dvířkách napsané, že se nesmí používat. A na co je pak tento deck bez funkční snímací hlavy? Tak ze zoufalství různí uživatelé zkoušeli tu hlavu nahradit klasikou - jiná možnost prostě neexistuje.

S tou kladkou je to tak, že v momentě kdy se mi tento deck dostal do rukou, tak prostě nebyla k mání nikde, ani na ebay. Jo, jeden ukrajinec ji prodával, ale předraženou a ještě na pohled vypadala, že to má už za sebou.
V současné době není možné sehnat nikde, ani v avelmaku, ame či jinde. Na ebay rovněž. Jen v pár exotických e-shopech, ale tam už nemám jistotu. Zkus hodit link, někdy se to nabízí pod odlišným názvem. Správné označní dílu je RDP0055. Já to vyřešil úplně jinak. Měl jsem kladku jen s dírou. Vzal jsem hřídelku, která odpovídá těm rozměrům, vložil do držáku a na bocích to fixnul samolepící fólii a funguje to bezvadně!

Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok
je to smutná pravda, píšu že sa nedá objednať
https://www.avelmak.sk/index.php?lm=823 ... icle=17525

pred rokmi som ich ešte kupoval.
Ja som mal u pôvodných z mechaník na vežiach problém že mimo stvrdnutej gumy, sa mi ten plastový stred s oskou rozložil na prach, doslova sa začal olupovať a drobiť, u Technics deckov som tento jav nepozoroval a to mám staršie kusy než boli tie z veží, ale kladka samotná je zhodná. Ale u deckov som si všimol že sú mokré, akoby na oske niečim kvapnuté, olej, mazivo a pod, takže asi nedôjde k degradácii plastu, len gumy .
Napísať odpoveď

Návrat na "Technics"