Pioneer CT-S550S

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Pioneer CT-S550S

Príspevok od používateľa EZ647 »

Pioneer CT-S550S som zakúpil od zberateľa asi pred 8 rokmi.
Je to trojhlavý deck s dvoma motormi ( reálne je tam aj tretí, len pre dvierka mechaniky), single capstan, Dolby B, C, S.
Uvedený na trh v roku 1996, výrobok Made in Malayzia. Tu by som sa pozastavil, ač Pioneer považujem za naozaj veľmi kvalitnú značku Japonskej výroby s mnoho technickými perlami a vymoženosťami, tento model vyrobený v Malajzii je hanbou firmy, zrejme zlacňovanie v konštrukcii a kvalite prevedenia si vyžiadalo svoju daň.
Je naozaj nadupaný funkciami, ale je to kvalitatívne najhorší deck z mojej zbierky, podrobnosti na koniec.
Hlavy sú typu Hard Permaloy, podobne ako hlavy v Akai DX57 alebo Sony TCKE600S, či sa jedná o úplne rovnaký model alebo výrobcu hláv neviem, ale s niektorými páskami boli problémy čo sa týka drhnutia a škrípania, aj na kazetách ktoré na Akai či Sony fungujú dobre.

Displej svieti len jemne, ak som niekedy počul výraz vysvietený displej, tak možno je to tento prípad, lebo všetky ostatné hračky s FL displejmi čo som mal v rukách nikdy nevykazovali nejaké väčšie závady v tejto oblasti. Možno je to aj preto, že žhavenie displeja je aktívne aj v režime StandBy, tak cez neho stále tečie prúd aj napriek tomu že je len pripojený k sieti.
Funkcia Displej off vypne všetky segmenty displeja okrem nápisu DISP OFF, takže žhavenie je zase aktívne nepretržite, a táto funkcia nefunguje v režime STOP, len pri Play a možno aj pri Rec.

Meter Range: štandardný rozsah indikácie úrovne je -20db až +6db čo je tak akurát na nenáročné veci a stredne výkonné pásky, Super metal a chrome by v tomto prípade asi mali trochu nevyužitý potenciál. Ale späť k funkcii, mikrospínač Meter Range umožňuje po celej dĺžke segmentov detailnejší pohľad na rozsah od -5db do +6db, kde na každý dielik presne pripadá 1db, do budúcna pripravím aj nejaké foto k týmto detailom.

Počítadlo je v ,,reálnom,, čase, alebo len 4 miestne, a tretia možnosť je Remain, teda čas do konca pásky, kde je nutné nastaviť celkovú dĺžku kazety druhým tlačidlom, možnosti sú C90, C80L, C60, C46L, kde to L znamená že sa jedná o kazetu s veľkými cievkami, a tam funguje počítanie asi najpresnejšie. Aj keď neviem o existencii kazety 80min s veľkými cievkami, nejaké modely mal Denon C74 big reels, ale to je skôr taká vzácnosť. Inak presnosť tejto funkcie veľmi záleží na hrúbke použitej pásky, ako vieme u každého výrobcu vyzerá C60 alebo C90 rôzne veľká navinutá cievka.

MPX filter je vypínateľný ako u ostatných 3hlavých deckov z mojich popisov, s indikáciou na displeji.

Dolby B, C, S sú s jedným tlačidlom radené za sebou, tak ako u Technicsov, kde ale chýba samozrejme to eSko. Tu mám veľkú výhradu voči návrhu, dolby S pri zázname nie je možné použiť pri monitore, a nahrávka dolby S sa v reálnom čase prehráva len s dolby B, veľmi nešťastné. Použili len dva moduly dolby S v zapojení, kdežto u Sony sú moduly štyri.

StandBy režim, indikovaný LEDkou, teda stroj je stále kompletne pod napätím, v tej súvislosti Timer časovač plní svoju len pri pripojení stroja do siete, tak ako som to popisoval u Technics 979.

Open/Close motorizovaný, veľmi svižný na rozdiel od Technicsov, zase trochu komplikuje čistenie hláv a kladky. Dvierka samotné sa nedajú odobrať ako u ostatných, sú z jedného kusu, preto pri čistení sa odoberá spodný plastový diel pod dvierkami.

Return: návrat kazety na pozíciu 00:00, nemá Memory pre uloženie konkrétnej pozície na kazete.

Vyhľadávanie skladieb a Auto Rec mute pre vloženie medzery do záznamu je už klasika medzi strojmi tejto kategórie.

BLE XD: automatická kalibrácia kazety, teda musím povedať že toto sa im podarilo, je veľmi spoľahlivá naozaj na každý typ a model kazety, bez nej by nahrávky boli vyslovene zlé. Poradí si aj s horšími kazetami, alebo starým chromdioxidom, aj keď nedokáže true chrome nahrať lepšie než ostatné decky, dokáže sa mu aspoň čiastočne prispôsobiť v kalibrácii na rozdiel od Technicsov. Možno jedna kazeta zo stovky skončí chybou v kalibrácii, kdežto u Technicsu je to skoro štvrtina vyskúšaných kaziet, ktoré nedokáže skalibrovať sám.
BLE XD je rozdelené akoby na dve úrovne kalibrácie, kde sa testuje viacero parametrov, a po nastavení je možné nahrávať len ako BLE, alebo BLE XD. Kalibrácia ostáva v pamäti až do ručného vymazania, alebo vloženia iného typu kazety než bolo kalibrované.

CD Synchro, na funkciu je nutné prepojiť káblom na zadnom panely zrejme nejaká Pioneer CD prehrávač, toto som teda nevyskúšal čo všetko to dokáže.

FLEX: zaujímavá záležitosť, má zlepšovať výšky horších kaziet pri prehrávaní, alebo kaziet s inou kolmosťou hlavy ako nahrávky z iných deckov. Je to riešené elektronicky nejakým obvodom čo zosilňuje výšky. Funguje to pekne, ale pozor, kvalitné nahrávky pri tejto funkcii spôsobia dojem plávania výšok v priestore a veľmi neprirodzený zvuk, preto si to treba vyskúšať kedy sa to hodí a kedy nie, teda znova je to funkcia len pre PLAYBACK.

Slúchadlový výstup bez regulácie hlasitosti je až moc nepríjemne silný, viac než u Technics 979 a 575.

Teraz k stavu a funkčnosti, kladka menená, inak kompatibilná so Sony TCKE600S, kde som ju mal pokiaľ mi pre Sony deck neprišla nová z Avelmaku.

Po hodine hrania po zahriatí začne deck silne kolísať a čím dlhšie hraje tým väčšie skreslenie je, neviem prečo, neviem či je to mechanická závada, alebo prehrievanie nejakej riadiacej elektroniky, alebo motora, veľmi sa mi to nechcelo riešiť. Nahrať jednu stranu kazety, dať mu prestávku a potom druhú a nie je nič poznať na nahrávke.

Zvukovo po vybalení z krabice, no nič moc, všetko hralo sucho a bez výšok a kalibrácia to trochu zlepšila.
Preto som sa rozhodol trochu pohrať s trimrami Biasu na základnej doske, a trošku som to prehnal, teraz každá kazeta normal hraje ostro ako britva, chromky a metalky hrajú extrémne neprirodzene ostro. Teda chcel som to ešte trochu doladiť, ale nakoniec som to nechal tak, pretože po kalibrácii BLE XD je teraz skoro každá páska zvukovo veľmi dobrá, výšky sa opravia na chrome a metal kazetách, a v testoch mi vyjde podstatne viac kaziet s dobrým výsledkom než na Technics AZ7.

Posledná drobná závada je tá chybná detekcia otvorených dvierok, ktoré často sám zatvára, a na rozdiel od Technics 979 je tento stroj rýchly a s väčšou silou, takže to aj bolí, človek aby sa bál tam vkladať a vyberať kazetu, a čistenie hláv, zásadne sieťový kábel von z elektriky !
Na foto popíšem niektoré podivné riešenia, ktoré robia dojem nízkej kvality:
Prílohy
ľavá strana panelu s displejom
ľavá strana panelu s displejom
IMAG0355.JPG (59.66 KiB) 8759 zobrazení
kazeta v strede, na foto Sony Metal-ES rok 1986
kazeta v strede, na foto Sony Metal-ES rok 1986
IMAG0358.JPG (60.37 KiB) 8759 zobrazení
pravá strana panelu
pravá strana panelu
IMAG0356.JPG (64.55 KiB) 8759 zobrazení
miesto po odobratom kryte pod dvierkami pri čistení
miesto po odobratom kryte pod dvierkami pri čistení
IMAG0354.JPG (54.46 KiB) 8759 zobrazení
chyba kalibrácie je veľmi vzácna, pri extrémne zlej kazete, alebo ak je to na konci a nevyjde...
chyba kalibrácie je veľmi vzácna, pri extrémne zlej kazete, alebo ak je to na konci a nevyjde...
IMAG0360.JPG (36.39 KiB) 8759 zobrazení
zadný panel, pre diaľkové tiež konektory
zadný panel, pre diaľkové tiež konektory
IMAG0327.JPG (62.41 KiB) 8759 zobrazení
Made in .... Japan? neeeee
Made in .... Japan? neeeee
IMAG0328.JPG (66.79 KiB) 8759 zobrazení
pohľad dnu, pridané LED svetlo, moje úpravy, netreba si všímať :D
pohľad dnu, pridané LED svetlo, moje úpravy, netreba si všímať :D
IMAG0330.JPG (98.99 KiB) 8759 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Pioneer CT-S550S

Príspevok od používateľa EZ647 »

foto
Prílohy
len dva moduly dolby S
len dva moduly dolby S
IMAG0336.JPG (80.74 KiB) 8758 zobrazení
IMAG0334.JPG
IMAG0334.JPG (64.8 KiB) 8758 zobrazení
veľmi podivné riešenie výkonových tranzistorov, až amatérske
veľmi podivné riešenie výkonových tranzistorov, až amatérske
IMAG0345.JPG (63.07 KiB) 8758 zobrazení
doska motora pre dvierka, celý deck miestami pôsobí ako náhodná zmes káblov a nešikovných rúk, ako polepený na poslednú chvíľu
doska motora pre dvierka, celý deck miestami pôsobí ako náhodná zmes káblov a nešikovných rúk, ako polepený na poslednú chvíľu
IMAG0350.JPG (48.82 KiB) 8758 zobrazení
trafo
trafo
IMAG0335.JPG (62.15 KiB) 8758 zobrazení
25kHz na metalku tak! :D
25kHz na metalku tak! :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Pioneer CT-S550S

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dobre a teraz kto mi požičia nejaký HighEnd deck Pioneer, aspoň na pol roku, aby sa trochu napravila reputácia? :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2317
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Pioneer CT-S550S

Príspevok od používateľa orhore »

O tomhle decku jsme myslím diskutovali již na slovanetu. Já ti tam postnul části schémata, kde je možné hledat příčinu problému s detekcí otevřených dvířek pro kazetu. Dolby S je osazena jen polovinou - ušetřili. U 3 heads decku, aby bylo možné přepínat source - tape během záznamu je nutné mít zdvojené obvody Dolby.

Doporučuji ti si sehnat Pioneer CT-737 MK II. Je bez dolby S, ale za to celkem slušně hraje pokud je dobře seřízený. Má ale jen ruční kalibraci (level+bias) bez vnitřního generátoru. To znamená, že kalibrování se provádí jen podle nahrávky. Určitě bude lepší než 550S, kterého se raději zbav.

Výborné byly před érou dolby S ještě modely CT-939 MK II a nebo CT-979.
Naposledy upravil/-a orhore v Nedeľa, 7. Októbra 2018, 16:54, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Pioneer CT-S550S

Príspevok od používateľa EZ647 »

Si práve nespomínam na schému u tohto decku, žeby sme to riešili, ale možné to je :D
Ja sa nerád zbavujem, ale niekedy sa do neho pustím pozrieť na tie vyššie uvedené problémy. Aspoň ho mám na testy, do počtu.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2317
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Pioneer CT-S550S

Príspevok od používateľa orhore »

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Pioneer CT-S550S

Príspevok od používateľa EZ647 »

Jo tak sa mi už tak schéma vybavila :D
Otázne je kedy sa do toho pustím.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2874
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Pioneer CT-S550S

Príspevok od používateľa AdmineR »

zaujímavo udávajú rozsah (pri -20 dB) ... ?
Skôr by sa hodilo pri -2 alebo nule ... nie?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2317
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Pioneer CT-S550S

Príspevok od používateľa orhore »

Tohle se tu už probíralo u testování kazet Typ 1 • Ferric. Vysoké kmitočty nelze na kazetu zaznamenat v plném vybuzení. Tohle je obecná norma udávat kmitočtový rozsah na úrovni -20dB. I při nastavování decku se u vysokých kmitočtů musí pracovat s úrovní max -20dB.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Pioneer CT-S550S

Príspevok od používateľa Kazetowich »

no - by ma zaujímal ten frekvenčný rozsah pri takých -4 dB
Načo potom tlačiť kazety do +6 a pod. keď tak je rozsah určite hodne orezaný
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2317
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Pioneer CT-S550S

Príspevok od používateľa orhore »

Zastoupení vysokých kmitočtů v různých hudebních nahrávkách je daleko menší než třeba u basů či středů. Takže pokud budeš kazetu budit s úrovní na jakou jsi zvyklý, tak nikdy nedojde k situaci, že se přebudí výškama jak záznamový zesilovač, tak ani pásek.
Všichni máte spoustu kazet doma zabalených. Podívejte se na zadní stranu kde jsou občas grafy kmitočtového průběhu kazety. Buď je ten graf rovnou kalibrován na -20dB a nebo když je v úrovni 0dB je tam poznámka, že vstupní signál byl na úrovni -20dB.

Obrázok Obrázok

A ještě další věc. Co znamená na těch grafech to převýšení právě na výškách, kterým se výrobci chlubili? Je tím zdůrazněno, že kazeta má větší citlivost v této oblasti, takže můžeme zvýšit Bias pro vyrovnání charakteristiky a tím více snížíme zkreslení.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Pioneer CT-S550S

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ako som spomínal v popise decku, že funkcia zobrazenia zostávajúcej pásky a nastavenie C46L a C80L je pre kazety s veľkými cievkami ale 80min je nereálne, že niektoré vzácne Denon boli big reels max 74min, tak som práve našiel:
http://mk90.net/2012/04/denon-rd-x-80/
Napísať odpoveď

Návrat na "Pioneer"