Čištění, běžná údržba a servis decků

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2276
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa orhore »

Nstar napísal: Sobota, 24. Novembra 2018, 19:59 Tak ja neviem, myslel som, ze je to to prave
Nstar - to vůbec nevadí. Hodně uživatelů čistí vše, včetně kladek pomocí IPA. Existují i čistíci kapaliny pro kazeťáky kde je základ IPA. Jde jen o to, že z dlouhodobého hlediska to ty gumové kladky trošku více vysušuje než obyčejný syntetický líh.

Teslák - raději si kup nový líh, protože to co máš je zřejmě říznuté acetonem a nebo je to úplně něco jiného. Líh rozhodně žádné plasty neleptá. Ale umí třeba smýt potisk originálního CD včetně záznamové vrstvy.
Jinak osobně nečistím kladky tím, že jsou v provozu a jen k tomu přitlačím tu vatu s lihem. To je tzv podélné čištění. Čistím v klidu, příčně. Je to obtížnější, ale pro kladku příznivější. Pokud jste zvyklí na jiný způsob, tak mi to určitě nevadí. Hřídelky to je jasné, tam žádná újma nevznikne.
Upřímě ani nevím co se mi podařilo rozebrat :-)..
SilverFox - vždy tak nějak logicky všechno rozebereš a to se mi líbí ;)

Jinak se omlouvám, že jsem tímto v podstatě začal vše odchylovat od tématu.
Naposledy upravil/-a orhore v Utorok, 28. Júla 2020, 15:09, upravené celkom 1 krát.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: BASF Chromdioxid SM a Chromdioxid II SM - porovnanie (1. časť)

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore napísal: Sobota, 24. Novembra 2018, 23:44 ...
Upřímě ani nevím co se mi podařilo rozebrat :-)..
SilverFox - vždy tak nějak logicky všechno rozebereš a to se mi líbí ;)

Jinak se omlouvám, že jsem tímto v podstatě začal vše odchylovat od tématu.
Aha tak, vidíš, a já si toho ani nějak nevšimnu, páč tak komunikuju normálně :-). Takže děkuji.

Jinak za mě si myslím, že je lepší informovanost než striktní přehlednost v daném vláknu - vše souvisí se vším. To já su většinou odborník na nechtěné avšak pořádné odbočování od tématu :-D - a beze srandy, i to je součástí mé běžné komunikace.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: BASF Chromdioxid SM a Chromdioxid II SM - porovnanie (1. časť)

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Chlapi uz je to silne skor o alkoholickom opojeni a cisteni. A toto ma byt o Basfkach. Zalozte niekto vlakno cistenie a mozme to presunut tam.
Ked niekto bude nieco hladat,nenajde to, co by bola skoda.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2276
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa orhore »

Zde můžete psát jakým způsobem čistíte hlavy, kladky či jiné věci u vašich nahrávacích miláčku ;) . Pak tu snad Kazetowich přesune off topic z jiného vlákna. Díky.
Naposledy upravil/-a orhore v Utorok, 28. Júla 2020, 15:07, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa oneeeee »

čistiaci prostriedok je izoprophyl , drevená špajgla -narezaná a kúsok ľanovej handry . vatu nepoužívam. .
humové koliesko , hlavne na kotúčaku , raz za 5 rokov namočím na pár dní do oleja , aby guma nepopraskala . znie to divne, ale pomáha to . glycerin nepoužívam.
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2276
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa orhore »

Tak to jsi mě celkem překvapil :) . IPA bych na gumu asi moc nepoužíval, protože více ji vysušuje než obyčejný syntetický líh. Ale pokud jsi zvyklý, tak budiž.

Další věcí je namočení gumové kladky do oleje. To je co za olej? Minerální, syntetický? Já bych nepoužil asi žádný. Jediné co gumě prospívá je právě glycerín. Ale i po této proceduře se musí guma dokonale odmastit, což ne vždy se povede, protože v pórech to mazivo může zustat a pak se dostává na povrch gumy.

Jinak pokud rozebírám deck, tak po vytažení všech gumiček a kladek je všechny umyju. Ale ne v nějakém rozpouštědle, ale obyčejným mýdlem s jelenem a ve vlažné vodě pak pořádně opláchnu, lehce otřu utěrkou s mikrovláknem a volně nechám vysušit. To mýdlo musí být pravé, žádný parfémovaný barevný hnůj :!:
Po té proceduře některé řemínky i kladky fungují další léta i bez výměny. Pokud jsou ale vytahané, či stvrdlé, tak pomůže jen výměna.

Velmi dobrým prostředkem na kladky byl kdysi Lasermedia RC-5 a pak Lasermedia CL-100 určený na hlavy. Dnes už jednoduše nesehnatelné.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa oneeeee »

shell fluidum hydraulický , červený ako malinova šťava . nie je agresívny . neleptá gumičky . liter stál okolo 800 korun slovenských . to ale bolo okolo roku 2000 .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2276
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa orhore »

Jak jsem psal výše o tom čištění Lasermedia RC-5 a CL-100, tak prakticky vše už vymizelo z nabídek.

Obrázok

Ale to vůbec nevadí. I tak doporučuji na hlavy použít technický líh, nebo isopropylakohol. Na gumové kladky jen technický líh.

Obrázok Obrázok Obrázok

Jiní zase použijí třeba jen čistící audiokazetu.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Orhore: No, na začátek musím říct, že ta čistící "kazeta" je zrovna tuším ta, co se pokoušel testovat EZ647, ale prý mu to nešlo.. Jo je to ona, si přečti poznámky dole :-D
http://ez647.sk/cc/viv.html


Jinak bych se chtěl znovu zeptat (páč můj dotaz asi zapadl), jestli myslíš, že je tento výrobek nějak závadný? Nemám jak popsat název, tak si zadej do vyhledávání tento EAN: 4004764814909

Od toho co jsi psal, že něco vysušuje gumy, tak bych si nerad nějak zprasil deck..

Předem díky.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2276
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa orhore »

Nevíš jak popsat název? Ale všechno má svůj název :) - Čistící spray na tabule 250ml EDDING. Je to lihový roztok bez hnacího plynu. A to je ten problém, že nevím co v tom lihu je dále obsaženo. Hlavně je to drahé jak prase. Takže rozhodně nedoporučuji používat!
Nejlepší je zajít do drogerie a koupit flašku technického lihu jak jsem uvedl výše. Je to o hodně levnější a nebudeš muset uvažovat zda ti to něco nenahlodá :D .

Jinak těch čisticích kazet je celá řada. Nemusí se použít zrovna ta co jsem uvedl, ale i jiné dostupné. Z mého pohledu to je stejně nouzovka a pořádné čištění pomocí špejle se smotkem vaty namočené v lihu to úplně nenahradí.

Obrázok

Obrázok Obrázok
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Myslel jsem to tak, že kdybych třeba napsal podobně ten název, tak bys to stejně musel hledat a třeba bys nenašel ten správný, tak jsem radši napsal EAN, což ti vyjede přesně ten co mám..
Já se ptal, páč se ve složení vůbec nevyznám a nevím jestli to co je na flašce je opravdu složení nebo jen nějaký nesmysl "Perfumes, anionic surfactants <5%"..
Jinak drahý to sice je, ale já mám tuto flašku už asi 4 roky a když jsem ji sehnal, tak už byla poloprázdná.

Jinak technický líh nedělá náhodou tu věc, že ti "spálí" povrch vinylu či CD jak tu někdo zmiňoval?

Ano chápu, já jen myslel, jestli zrovna ten konkrétní model nemyslíš jako ironii :-D..
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2276
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa orhore »

Asi tak. Každá chemikálie, nebo přípravek s obsahem chemických látek - rozpouštědel je určena vždy pro něco konkrétního. Ten technický líh je určen k čištění páskové dráhy krom jiného. Chápu, že by každý nejraději použil to co má doma a nemusel hned letět do drogérky. Jenže je lepší použít co je ověřené. Pokud někdo chce dělat na svém zařízení pokusy, tak ať dělá a pak se po pár letech může podělit o zajímavé výsledky :) . Já třeba nikdy nemusel řešit zatvrdlou, či dokonce popraskanou gumu na kladkách apod.

Originální CD má popisky i tu vrstvu se záznamem z jedné nechráněné strany. Takže nejenom líh (až po delší době), ale i jiné rozpouštědla umí tuto vrstvu narušit - vymýt, takže ne spálit. O vinylu nebyla žádná řeč. Tam líh a podobné věci vůbec nepatří. Pokud se chceš pobavit o čištění vinylu tak v jiném vlákně :) .
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"