Čištění, běžná údržba a servis decků

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
E001
mazák
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Pondelok, 27. Apríla 2020, 10:53

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa E001 »

Právo včera som ma v " pitevni " môjho miláčika páskového. Po asi štyroch rokoch už potreboval väčšiu údržbu.
TC 765.jpg
Mechanické pohyblivé časti očistené pomocou čističa na brzdy - odmastí a opláchne kovové časti perfektne. Ložiská som mazal vazelínovým olejom z Avellmaku, skúšal som ho prvý krát, výrobca tvrdí, že nepoškodzuje ani plasty, ani gumu. Tak uvidím... Na ostatné trecie plochy jemne silikónovej vazelíny. Ešte som sa pohral s nastavením ťahov pásu. Dnes ráno kontrola azimutu hlavičiek a som vysmiaty jak lečo.
Sony TC 765, DAT 55 ES, Pioneer CT-S 210, PD 201, F 301 RDS, A 501 R,
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa jhradec »

ještě k těm olejům,
Jako olej na kola se dnes prezentuje kdeco - navíc kolo má všechna ložiska valivá - rozhodně to nebude ono.
Podobně je to s hodinářskými oleji - mám sadu, která rozhodně není syntetická - navíc pro hodinky ( náramkové/kapesní ) se předpokládala čistící generálka po 4 letech ,tak pozor.
A pozor největší !!! kamarád kdysi namazal sintrované ložisko gramofonu NC420 silikonovou vazelínou. po cca 10-ti minutách provozu se ropný olej v ložisku promísil se silikonem a okamžitě to ztuhlo- demontáž palicí !!!!!
Takže velký odpor některých ložisek může být důsledkem nevhodného namazání.
Dotaz : Používáte při čištění ultrazvuk ?? Je to fakt účinné na hodinách i jiné jemné mechanice.
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa moniatko »

jhradec napísal: Piatok, 12. Marca 2021, 09:54 ještě k těm olejům,
Jako olej na kola se dnes prezentuje kdeco - navíc kolo má všechna ložiska valivá - rozhodně to nebude ono.
Podobně je to s hodinářskými oleji - mám sadu, která rozhodně není syntetická - navíc pro hodinky ( náramkové/kapesní ) se předpokládala čistící generálka po 4 letech ,tak pozor.
A pozor největší !!! kamarád kdysi namazal sintrované ložisko gramofonu NC420 silikonovou vazelínou. po cca 10-ti minutách provozu se ropný olej v ložisku promísil se silikonem a okamžitě to ztuhlo- demontáž palicí !!!!!
Takže velký odpor některých ložisek může být důsledkem nevhodného namazání.
Dotaz : Používáte při čištění ultrazvuk ?? Je to fakt účinné na hodinách i jiné jemné mechanice.
Ďakujem za info.
Ešte ak sa môžem opýtať - Jak je možné, že to zatuhlo, keď sa toho od novoty nikto nechytal? Ak mám samomazné ložisko, s ktorým nikto nič nerobil od novoty (ani ja čul ešte) tak ako je možné, že mi to zatuhlo ak tam vlastne žiadne mazivo nie je (alebo by nemalo byť)
- alebo "samomazné" znamená, že tam nejaký film maziva bol a vydržalo to toľké roky?

+ otázka:
Čo považuješ za vhodné mazivo?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa orhore »

Obecně bych se silikonovému oleji a vazelíně vyhnul obloukem. Už pro jeho nepříjemné vzlínavé vlastnosti. Míchat 2 velmi rozdílné oleje často končí katastrofou. O hodinářských olejích jsem už psal, že nejsou všechny syntetické. Tipy pro kvalitní maziva už zde byly zveřejněny.
Používateľov profilový obrázok
E001
mazák
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Pondelok, 27. Apríla 2020, 10:53

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa E001 »

Silikón, nebo li nejsi? ťažká otázka. :) Skúsil som vyskúšať uja Gúgla a toť čo mi vyhodil! Citujem:

UNISILKON® TK 055 je fenylmetylsilikónový olej na mazanie sintrovaných klzných ložísk pri vysokých a nízkych teplotách. Na základe použitých aditív a zložení tento produkt pokrýva širokú teplotnú oblasť použitia. UNISILKON® TK 055 sa používa na životnostné mazanie sintrovaných klzných ložísk.
Sony TC 765, DAT 55 ES, Pioneer CT-S 210, PD 201, F 301 RDS, A 501 R,
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa orhore »

Otázkou je, co bylo předtím v ložisku za mazivo. Ty zbytky tam zůstaly.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa Nstar »

toto je inak veľká pravda čo hovorí Orhore, len ako zistiť čo tam bolo z prvovýroby, najlepšie to umyť dokonale ale to sa nepodarí nikdy na 100%
Na Moniatkovej Yamahe mi aj tak nejde pochopiť, prečo to tak skokovo zatuhlo.
vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa vlado.bb »

Ja rokov pouzivam v praci iba toto http://www.moebius-lubricants.ch/en/products/oils,len sa treba pripravit na vyssie ceny.Napr.9010 50ml.cena340E,liter 5800E.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa EZ647 »

Molykote EM-30L je doma.
Balenie nie je až tak malé ako som čakal.
Ale neskutočne mastné, balené v niekoľkých vrstvách sáčkov, aj tak je to celé mastné.
Neviem ako vymyslím dávkovanie pre poslanie ďalším ľuďom.

Použijem potom na to VHS Sony čo je pre kolegu, bude to problém ak chcem namazať aj koľajničky s kladkami čo vyťahujú pásku? pýtam sa kvôli tomu že sa jedná o kovové komponenty, nie všetko je plast.
Prílohy
IMAG0803.JPG
IMAG0803.JPG (80.4 KiB) 2169 zobrazení
IMAG0804.JPG
IMAG0804.JPG (75.22 KiB) 2169 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa orhore »

Můžeš s tím mazat co chceš, plasty, kovy, kombinaci materiálů apod.
Naporcuj to do plastových injekčních stříkaček. Lépe se to pak i aplikuje na určitá místa.
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa Nec »

Ak existuje čakáreň ja by som bol rád zaradený do zoznamu. O jednu inekcíjku molykote mám vážny záujem. :)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa EZ647 »

na striekačky som myslel, ale mám obavy že žiadnu nemám doma, kde sa to dá kúpiť? :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"