Čištění, běžná údržba a servis decků

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox - možné je všechno. Já jen vycházím z oficiálního servisního manuálu. Ovšem pak musíš mít při koupi B115 velké štěstí, že ta vychytávka tam bude. Navíc bych už nikomu tenhle stroj nedoporučil. Velkým problémem jsou otočné přepínače stop a monitoru. Uvnitř jsou postříbřené a také zkorodované. Pokud seženeš nepoužívaný, tak je také zkorodovaný. Špatně se rozebírají a opětovně skládají. Pak to stejně funguje nespolehlivě. Nebrat.

To chlazení motoru pomohlo ohromně - neodcházely ložiska a nepřehřívala se i vrchni strana když byl naležato.

Přetáčení vlevo je bolest celé řady B70. Jde to přes 2 mezikola, vpravo jen přes 1. Je potřeba je čistit a také občas vyměnit. Ta guma bude dávno v háji. Navíc u B73 ještě byla předloha o kterou se ty mezikola opřely při zařazení funkce hladká, takže i tam to prokluzovalo. U B113,115,116 atd je předloha již s vroubkovaným povrchem, takže nemá co prokluzovat. Je tam více drobných vychytávek, které odstranily neduhy u B73. Bohužel ty otočné přepínače to celé zabíjejí. Nechápu jak někdo může nechat postříbřit kontakty přepínače pokud nejsou v inertní atmosféře :?
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1951
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa daniel00421 »

orhore napísal: Streda, 8. Mája 2019, 08:21 SilverFox - možné je všechno. Já jen vycházím z oficiálního servisního manuálu. Ovšem pak musíš mít při koupi B115 velké štěstí, že ta vychytávka tam bude. Navíc bych už nikomu tenhle stroj nedoporučil. Velkým problémem jsou otočné přepínače stop a monitoru. Uvnitř jsou postříbřené a také zkorodované. Pokud seženeš nepoužívaný, tak je také zkorodovaný. Špatně se rozebírají a opětovně skládají. Pak to stejně funguje nespolehlivě. Nebrat.

To chlazení motoru pomohlo ohromně - neodcházely ložiska a nepřehřívala se i vrchni strana když byl naležato.

Přetáčení vlevo je bolest celé řady B70. Jde to přes 2 mezikola, vpravo jen přes 1. Je potřeba je čistit a také občas vyměnit. Ta guma bude dávno v háji. Navíc u B73 ještě byla předloha o kterou se ty mezikola opřely při zařazení funkce hladká, takže i tam to prokluzovalo. U B113,115,116 atd je předloha již s vroubkovaným povrchem, takže nemá co prokluzovat. Je tam více drobných vychytávek, které odstranily neduhy u B73. Bohužel ty otočné přepínače to celé zabíjejí. Nechápu jak někdo může nechat postříbřit kontakty přepínače pokud nejsou v inertní atmosféře :?
No vidíš a preto nerád servisujem kotučaky z východ bloku,všeobecne ak ide o jednomotoráky zn.Tesla,Unitra,RFT...výnimku tvoria sovietske Majak a podobne....skopčené mechaniky od Revox,Akai a Grundig.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa orhore »

daniel00421 napísal: Streda, 8. Mája 2019, 10:51 No vidíš a preto nerád servisujem kotučaky z východ bloku,všeobecne ak ide o jednomotoráky zn.Tesla,Unitra,RFT...výnimku tvoria sovietske Majak a podobne....skopčené mechaniky od Revox,Akai a Grundig.
To máš velkou pravdu. Přitom magnetofony B113-116 byly v obvodovém řešení zčásti okopírovaný Grundig TS945. Jsem ty schémata porovnával a nestačil se divit :). To bylo fakt na tu dobu dobré, ale díky určitým dílům a součástkám to zas kulhalo na jinou nohu.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1951
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa daniel00421 »

orhore napísal: Streda, 8. Mája 2019, 11:28
daniel00421 napísal: Streda, 8. Mája 2019, 10:51 No vidíš a preto nerád servisujem kotučaky z východ bloku,všeobecne ak ide o jednomotoráky zn.Tesla,Unitra,RFT...výnimku tvoria sovietske Majak a podobne....skopčené mechaniky od Revox,Akai a Grundig.
To máš velkou pravdu. Přitom magnetofony B113-116 byly v obvodovém řešení zčásti okopírovaný Grundig TS945. Jsem ty schémata porovnával a nestačil se divit :). To bylo fakt na tu dobu dobré, ale díky určitým dílům a součástkám to zas kulhalo na jinou nohu.
Viem nešťastné prepínače od 113 až 116 a stále otvorený stroj kôli dolaďovaniu brzdových laniek.Dajme tomu pokoj,proste nešťastné riešenie,lepší trojmotorák ktorý si protiťahy v pásovej dráhe riadi sám a mecha brzdy používa len na tvrdé brzdy po prevíjaní.Tiež nešťasne to bolo riešené u Sonu TC 377 a 399,dokonca zdvojené nastavovanie na povolovacej kladke,inak zvukovo O.K.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

oneeeee: Tak protože mezi těmi 20 stroji nejsou jen kotoučáky, ale i promítačky a deck kazeťáky, tak je to opravdu různorodé. Největší zastoupení strojů jedné značky jsou Sonety Duo, těch mám k opravě asi 6. Pak B73 atp..
Tak příkladem:
•u Sonetů to jsou různé kondíky (nebo co to je), gumy, vyjímečně nějaká ta zbroušená hlava a zdrbaná přítlačná kladka. Ovšem největší průser je (ne)údržba původními majiteli, takže uvnitř brajgl jak prase.
•u B73 je největší průser ono zpětné přetáčení, pak už drobnosti jako semtam nějaká gumička, žárovičky VU metrů, seřízení rychlosti, náhodné šumy asi způsobené vyschlými kondenzátory, dále spíš vyjímečně chrastící potenciometry, utržené káblíky plnící funkci vypnutí na konci pásku, tah pásku při přehrávání a s tím spojené podtékání pásku u přítlačné kladky (u studiových pásků se to neděje, páč jsou dostatečně tvrdé)..
•u kazetových decků je to třeba seřízení rychlosti a u jednoho asi kompletní servis, páč mě zřejmě odešel..
•u promítaček přesně nevim - KP8 Super má poškozený drapák, takže se film furt zasekává a Meoclub 16 potřebuje asi celý řemen, páč se nerozjede vůbec a ještě žárovku..

Obecně je tam ale u většiny přístrojů asi potřeba vyčištění, protože se nepoštěstí je sehnat zrovna v ideálních stavech..


-----
orhore: Já vím, rozumím. Já se jen ptal, co kdyby se tu někdo taky setkal s vypínači motoru na B115 :-).
Jo, tyhle přepínače znám, to je pěkná sranda, jeden co mám od taťky je na tom hodně špatně, tomu kdyby se měl udělat servis, tak by to bylo na dlouho. U druhého s tím vypínačem motoru ale problém není..
Možná chtěli ušetřit a místo zlata použili stříbro :-D..

Hm, je to divný, páč jak říkám, i přesto, že mám krom jednoho všechny hodně používané, tak jsem nepoznal, že by měl motor nějak špatný chod.. Ale tím neříkám, že ti nevěřím.

Jo, toho jsem si všiml, je to celkem na pytel řešený, ale ono mě to spíš netáhne než že by mi prokluzovaly.. Ale je to škoda, páč zrovna B73 mi přijde jako nejlepší kotoučák od Tesly i se svým tvarem a velikostí třeba oproti B115, jen má bohužel mnoho nedokonalostí.. Ale stejně mám radši tu B73 než B115.


-----
daniel00421: Tak jasný, chápu tě, že s tím musí asi mít opravář dost nervy v kýblu, ale ber to tak, že se tady vyrábělo jak se mohlo a jak to doba povolovala - když třeba kvůli politickým capinám nesměly být použity různé zahraniční součástky atp..
Další zásadní věc je, že ne každý si mohl dovolit koupit zahraniční mašiny a dnes díky překupníkům to taky zrovna moc nejde..
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1072
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa jhradec »

Měl jsem postupně nějaké magnetofony ze všech řad, co TESLA vyrobila ( s výjimkou MF52- tu jsem měl jen krátce půjčenou) Na teslastrojích se dá v mechanice seřídit všechno- A JE TO TŘEBA. Proto jsem byl zděšen když jsem si pořídil první "pořádný" magnetofon. Na mechanice se nedalo seřídit skoro nic. A kupodivu i když si odkroutil hezkých pár tisíc motohodin ( měnil jsem hlavu ) nebylo to nikdy třeba.

BTW B73 má dvakrát prolomenou tónovou dráhu. se standardními pásy si moc nerozumí- není na to stavěný. Podtékání pásku je třeba vyřešit nastavením kolmosti hřídele a té kladky( napřed vyměnit ). Některé B73 měly ještě kladku z plastu místo z gumy. Mi se po letech roztekla :(.

SONETY DUO - magnetofon který konstruoval country zpěvák Vodička !!! jsou velmi špatně opravitelné. Naštěstí to nebývá třeba- na TESLU velmi nerozbitné. Achilovou patou je gumové obložení serváku- tlačí se na něj motor. Když to někdo vypínal vytažením za zdi místo vypínače udělaly se na něm vruby a je vymalováno. jestli je více kusů, snad půjde najít nepoškozený. Pozor- byl párovaný s kladkou na motoru.

MEOCLUB - točí se vůbec motor ?? je tam běhový kondenzátor - může být vada tam.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Zrovna nedávno jsem měl šanci sehnat kalibrační kotoučový pásek pro domácí magiče, byť byl navinutý na AEG středovce.. Bohužel prodejce to stahovat nechtěl a protože to byla aukce jsem měl po ptákách, zřejmě proto ji nechtěl stahovat.. Takže seřízení dle masteru nemám jak. Navíc jsem ho chtěl aspoň do sbírky.

Všemu co píšeš moc nerozumím..
Ale tohle jsem už taky slyšel, i přesto se mi však dařilo nahrávat na studiové pásky dost kvalitně.
Hm, kolmostí to teda nevím jak, já spíš myslel, že je to extrémním tahem navíjecího kotouče - když jsem ho zbrdil rukou, tak jel pásek normálně a nebo napak, když jsem zbrzdil odvíjecí kotouč, tak to taky šlo.. Ale fakt nevím, já nikdy nic takového neseřizoval, protože se v tom nevyznám.

Jo, to vím. No, párkrát jsem už nějaký ten Sonet rozdělal, musím říct, že je fakt pořádně udělanej, ale do oprav jsem se nepouštěl, tak taky nemám jak posoudit.
Jo, tu pryžovou záležitost znám, ale zatím jsem nenatrefil na žádný co by byl takto poškozený..

To fakt netuším, já ho jen zapl a něco tam začalo rachtat, tak jsem to radši hned vypl, abych to nepodrbal ještě víc. To rachtal asi větrák, který se roztočil, zřejmě o nějakou překážku uvnitř..
Ale zvuk to přehrává, když jsem s páskem ručně posouval.


Ale jak znovu říkám, já se v opravách nevyznám, tohle by byla solidní brigáda pro nějakého servisáka co se v tom vyzná.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa janvys »

NSK, já už fakt nemůžu, musím si REJPNOUT:nebylo by lepší našetřit si na jeden pořádný servisovaný kvalitní stroj (i kbyby to mělo trvat rok), než se doma nervovat s hromadou funkčněnefunkčních ehm strojů?

Občas mi připadá že vlastně nevíš co chceš, leží ti to doma věky, sám si to opravit neumíš nebo nechceš, a dát to do servisu je vzhledem k nákladům nesmysl. Nech si kompletně zrenovovat jeden stroj a zbytek posuň do....(víš kam) nebo dopadneš jako Jaromír Hanzlík ve filmu Slavnosti sněženek. (čili budeš mít všeho hodně, ale vlastně k ničemu)

Sorry za REJPANEC jen jsem napsal svůj názor a ty víš že já kolem horké kaše nechodím a omáčky nevařím
SONY ES
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

janvys: V pohodě, se mnou je to trochu komplikovaný :-D. Tak ono před pár měsíci jsem konečně dosplácel foťák, ale to jsem měl jednu brigádu, o kterou jsem po nemoci a naštěstí po dosplácení toho foťáku přišel.. Teď nemám šanci si moc našetřit a s brigádama to není moc slavný - jo je jich plno, ale na úklidy fakt už nemám nervy.

Rád bych si někdy chtěl pořídit stroj co pobere AEG středovky a bude mít rychlost pokud možno i 76cm/s, takže jo, kdyby to šlo, šetřil bych si na něj, ale zatím nemám ani tušení, kolik by něco takového mohlo vůbec stát.

A i kdybych ho nakonec sehnal, tak ty ostatní mašiny co tu mám bych nevyhodil, chtěl bych je nechat opravit.
Ten film si už moc nepamatuju, ale jo, když vidím v bazaru třeba desky po 5Kč, tak mi je jedno, že jsou dost jetý - lepší je mít aspoň v takovým stavu než vůbec. A na to jsem už taky slyšel srovnání s tím filmem :-).
A u mě v tomto nejde jen o desky..
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1951
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Rád bych si někdy chtěl pořídit stroj co pobere AEG středovky a bude mít rychlost pokud možno i 76cm/s, takže jo, kdyby to šlo, šetřil bych si na něj, ale zatím nemám ani tušení, kolik by něco takového mohlo vůbec stát.
V stave úplnej pohody niečo pre home ako napr.Revox trebars B77 alebo PR 99 medzi 800-1500 Eur.Profi stroj potom výš od 2 000...Hovo ím o strojoch s ktorými nebudeš mať prácu so servisom,pichneš do šťávy a hráš.
Ono len tie plechy a redukcie na AEG ťa prídu možno na 150Eur minimalne.Každý stroj totiž má základ unášače trident a k tomu si potom nasadzuješ redukcie a tie nie sú štandard príslušenstvom žiadnej mašiny,ani redukce na AEG ani na NAB.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

daniel00421: Šmarjo, to není možný aby takový stroj co sháním stál v přepočtu až 39 000Kč..dyť tolik jsem ani v životě neviděl.. Jo jasný, že se to za tolik prodává neznamená, že to tolik stojí - zánovní Teslu B73 jsem viděl v prodeji i za 3 000Kč, ale přitom jsem ji v jednom bazaru koupil za 200Kč a taky zánovní.
Tak redukce s plechama se snad musí sehnat levněji než za 4 000Kč i kdyby byly použitý.. Před pár lety jsem viděl u jednoho překupníka v prodeji zbytky pásků na těchto plechách a cenově by to bylo mnohem levnější. Otázkou je jestli jsou tyhle stroje dělaný i na 1km pásku nebo jen 730m..
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1072
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa jhradec »

musím potvrdit, že redukce na různé středovky jsou opravdu drahé a navíc se i blbě vyrábějí. na přetočení pásku ze středovky na cívku ale nejsou vůbec zapotřebí. pásek s AEG středovkou se vystředí na gramofonu špuntem z plastový flašky- gramofon s volným talířem se přibrzdí rukou a navíjí se na cívku na magnetofonu. Srabi navíjejí při posuvné rychlosti, ti ostatní i při rychlém chodu :D .
Jinak doporučuju odhodit ostych a začít opravovat. Načíst literaturu. Pořídit pár základních nástrojů a přístrojů a naučit se je používat. Sběratelský koníček tím získá další rozměr a stojí to za to. poučná je i Poprava přístroje- jeho rozebrání na díly - člověk se poučí jak je co udělaný a jak jeho znalosti porostou, potěší ho i špeky a vychytávky toho, kterého výrobce ( nebo pobaví technologická nemohoucnost ).
Taky v oblasti sběratelství je třeba si udělat jasno, co vlastně chci - sbírat všechno, co je levné( zadarmo) znamená, že ty krámy jednou sběratele zabijou, až se na něj ty hory zřítí. A případní dědicové ho budou proklínat, až to budou hrnout bagrem do šrotu.
V současnosti jsou otevřena mnohá soukromá muzea - doporučuju navštívit pro inspiraci, pro orientaci, nebo jako odstrašující příklad. S hrdým majitelem sbírky je navíc vždycky výbornej pokec.
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"