Čištění, běžná údržba a servis decků

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1064
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa jhradec »

A ještě k těm páskům. Profesionální pásky se taky technologicky vyvíjely. kupovat starý zbytky pásků je škoda peněz. Třeba BASF LGR 30P - vyráběl se snad pětadvacet let. původní hrubý povrch, poslední výrobky už byly leštěné. Ono se taky na ty první nahrávolo mono - takže stopa přes celej pásek 1/4" použít to na B73 - čtvrtstopě ? nedoporučuju. jestli se má na nahrávce ušetřit MP3 vyjde laciněji a s vyšší kvalitou.
s tím souvisí i otázka posuvné rychlosti 76,2 resp. 30 Ips. Pokud se na tuto rychlost nebude nahrávat master , je to zbytečné- pro pořízení kopie( z jakéhokoliv nosiče ) je to strašný overkill. Ani na stříhání( nůžkama) není tahle rychlost nezbytná.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Omlouvám se za značné odbočení od tématu a ten román, ale jinak to napsat nešlo :-?.

jhradec: Na začátek musím říct, že jsi to napsal dost zajímavě a mnohdy asi i vtipně - hory tu sice nemám, ale je toho dostatek :-D..
Jen dodám, sice tu mám dohromady asi přes 20 strojů na opravu, ale ty nezabírají až tolik místa jako to množství desek, kazet, pásků atp...


Hm, tak to jsem je tehdy asi měl vzít, když nebyly až tolik drahý.. Ono já ty pásky nechci dávat na nějaké cívky, vždyť jich mám i pořádný nedostatek, já je chci nechat na AEG a z nich je přehrávat. Jako jasný, něco bych si dal na nějakou cívku, ale rozhodně ne všechno co tu mám.
Ty tak to ani není o tom, že je někdo srab, počítám, že je to i bezpečnější co se týká fyzického a hlavně spíš psychického zdraví :-D - já převíjel 35mm filmy ze středovek na kotouče (i zpět) a jednou jsem tu středovku asi nasadil blbě, v půlce přetáčení mi nadskočila a já vyvalenej z toho jak se na zem valí metry pásku jsem to chtěl reflexivně zabrzdit rukou, no jasný, že jsem se trochu spálil a kotouč při té setrvačnosti moc nezpomalil. Pohotovej kolega vzal hadr a přes něj to zbrzdil. Pak jsem už přes hadr ručně navíjel na kotouč desítky metrů pásku. Hadr byl sice čistý, ale je lepší mít jistotu, že na filmu nezůstane nějaký smítko, který by to pak mohlo škrábnout nebo zasvinit promítačku.

Hm, já ti nevím. Plně chápu co jsi napsal a fakt není špatný se učit nový věci, ale ty moje zlepšovatelský schopnosti mnohdy stály fakt za to :mrgreen: . I proto něco co bych chtěl, aby v budoucnu fungovalo sám nechci opravovat. Kdybych se měl učit, tak bych to bral třeba tak, že budu koukat na práci zkušeného opraváře a součastně s ním třeba rozdělávat a kontrolovat stejný model magiče a přitom se ho mít šanci na všechno ptat (těch Sonetů a B73 tu mám víc kusů, proto to píšu). Dobové literatury zrovna moc nemám, ale to by se možná dalo sehnat byť je to pořádně o nervy.
Největší průser jsou ale kalibrační pásky, který nemám ani jeden..

Ale asi ani tak by mě nějak nebralo zjišťovat, kde jsou jaké součástky, jak to bylo technologicky dobrý nebo otřesný - tím chci říct, že každý je dobrý na něco jiného a mě asi nejvíc bere hudba. Možná to ale asi pochopíš tak, že nejsem ani sběratel, když se o dané věci nezajímám až do největší hloubky.. Na ten můj rozsah zájmů by to ale asi moc dobře nešlo.

Samozřejmě, mít třeba 8 stejných Sonetů Duo je trochu zbytečný, ale jde o to, že je nechci prodat neopravené..


Jak říkám, když jsem na ně nahrával, tak byl zvuk kvalitní a čistý i při 19cm/s (páč vyšší nemám), jen se slabě prolínaly basy z druhé strany. Hlavně je ale sbírám, protože se mi líbí. A pokud jsi aspoň nakoukl do mé "slohovky" o páscích "Agfa Wolfen", tak ty sbírám nejraději a to jsou přitom mnohem starší než BASFky co tu mám.
Tak tu 76 bych bral spíš jako raritu, kterou bych sice asi využil ze zajímavosti jen párkrát, ale když už bych měl dávat prachy do stroje co pobere 1km na AEG, tak bych bral i tu vyšší rychlost. Krom toho tu mám i pár masterů co jsou na tuto rychlost..

To je asi jako 9.5cm/s u audiokazet - tam je sice zvukový rozdíl u některých kazet neskutečný, ale taky je to celkem zajímavý sledovat.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1934
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa daniel00421 »

SilverFox•NSK napísal: Štvrtok, 9. Mája 2019, 22:53 janvys: V pohodě, se mnou je to trochu komplikovaný :-D. Tak ono před pár měsíci jsem konečně dosplácel foťák, ale to jsem měl jednu brigádu, o kterou jsem po nemoci a naštěstí po dosplácení toho foťáku přišel.. Teď nemám šanci si moc našetřit a s brigádama to není moc slavný - jo je jich plno, ale na úklidy fakt už nemám nervy.

Rád bych si někdy chtěl pořídit stroj co pobere AEG středovky a bude mít rychlost pokud možno i 76cm/s, takže jo, kdyby to šlo, šetřil bych si na něj, ale zatím nemám ani tušení, kolik by něco takového mohlo vůbec stát.

A i kdybych ho nakonec sehnal, tak ty ostatní mašiny co tu mám bych nevyhodil, chtěl bych je nechat opravit.
Ten film si už moc nepamatuju, ale jo, když vidím v bazaru třeba desky po 5Kč, tak mi je jedno, že jsou dost jetý - lepší je mít aspoň v takovým stavu než vůbec. A na to jsem už taky slyšel srovnání s tím filmem :-).
A u mě v tomto nejde jen o desky..
Pozri o chvíľu niečo pre teba budem mať v tom to vlákne decky,kotučaky....
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

daniel00421: Dobře, kdyby něco, tak se případně kouknu až se vrátím z pošty. Jen mám trochu pocit, jestli si ze mě nechceš udělat srandu a nebude to spíš ironický :-).
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1934
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa daniel00421 »

SilverFox•NSK napísal: Piatok, 10. Mája 2019, 13:05 daniel00421: Dobře, kdyby něco, tak se případně kouknu až se vrátím z pošty. Jen mám trochu pocit, jestli si ze mě nechceš udělat srandu a nebude to spíš ironický :-).
Nie je to realne,je to už uverejnené tu,a popýtaj sa aj ostatných,úplne seriozne.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

daniel00421: Jo tak. No ne, já to myslel, že si ze mě uděláš srandu v tom smyslu, že když chci velkou mašinu a nemám zrovna moc peněz, že mi doporučíš, abych se podíval na šroťáky :-D.
Rozhodně jsem to ale nijak špatně nemyslel.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1934
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa daniel00421 »

SilverFox•NSK napísal: Piatok, 10. Mája 2019, 13:24 daniel00421: Jo tak. No ne, já to myslel, že si ze mě uděláš srandu v tom smyslu, že když chci velkou mašinu a nemám zrovna moc peněz, že mi doporučíš, abych se podíval na šroťáky :-D.
Rozhodně jsem to ale nijak špatně nemyslel.
Nešpekuluj,pozri si,riadne si prečítaj slovo po slove čo tam píšem a daj tam vedieť.
viewtopic.php?f=7&t=1483
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa orhore »

Našel jsem docela zajímavou stránku, která se kromě jiného věnuje i čištění páskové dráhy našich strojů. Zřejmě to už všichni dobře znají, ale třeba pro začínající by to bylo přínosné, protože je to doplněno i hezkými fotografiemi. Pro neznalé angličtiny určitě pomůže google překladač ;)

https://www.instructables.com/id/How-To ... -Recorder/
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa Kubrt »

Mám ve skladě asi tunu glycerin... Kdyby byl zájem, mohu nabidnout
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa orhore »

Glycerín by měl být velmi dobrý k ošetřování gumy. Ale spíše se hodí na gumová těsnění u aut či oken kde působí různé povětrnostní podmínky a nevadí ta lubrikace. Na řemínky či kladky to nebude asi to pravé. I po důkladném odmaštění pak z póru gumy glycerín vzlíná, což není žádoucí.
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa Kubrt »

Uvažuji takto, smíchat izopropanol s kapkou glycerinu... Kdysi jsem to zkoušel. Kladky jako by omladly. Ale já byl mladší a vše jsem viděl tak nějak jednodušeji... Jo a taky moje ruce omladly....
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa orhore »

Jo, může to být zajímavé vyzkoušet. Že bych jeden svůj deck obětoval pro výzkum působení této kombinace :?: :)
Kladky možná omládly na pohled. Ale jestli i měly zpět svoje vlastnosti jako za mlada? Určitě ne. To by se muselo jít do hloubky té gumy.

Někde na ruském webu zkoušeli řemínky vyvařit ve vodě a pak šoupnout do sáčku s lubrikačním silikonem. Nevím po jaké době je vytáhli a odmastili. Asi bych s tou aplikací glycerínem zkusil postupovat obdobně. Nevím ale v případě kladek. Zda by nedošlo k deformaci toho středového plastu při vaření :mrgreen:
Stále ale bude lepší opotřebovaný či starý gumový díl vyměnit. Gumičky mohou být navíc vytahané a guma na kladkách popraskaná. Tyhle vady už nelze zvrátit žádným zázračným postupem. Zatím jde gumová bižuterie celkem dobře nakoupit.
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"