Čištění, běžná údržba a servis decků

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa Nstar »

Ok diky, a v com je lieh horsi od IPA?
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa Kazetowich »

na čírom plaste zanecháva biely povlak
- vyslovene "sa neodporúča" lieh na šošovky lasera - som čítal
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa Nstar »

Zaujímavé ok skusat teda nebudem, diky
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox•NSK napísal: Nedeľa, 5. Mája 2019, 20:50 Zdravím,
když už se tu pořád zmiňuje to čištění, tak má někdo zkušenost s ošetřením potenťáků u Tesly 1039A?

...., ale jemu to šumí i když se s tím nehejbe..
To pak není problém v potenciometrech. Zvýšený šum může mít více příčin - vadný vazební elyt v cestě signálu, který má svod, nebo "načnutý" tranzistor. Potenciometry při pohybu chrastí často díky nežádoucímu stejnosměrnému napětí na jejich vývodech.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Ked som kupil receiver pioneer sx770, nesumel vobec. Teraz po 2 rokoch tam nejaky sum uz pocut. Kujva
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1061
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa jhradec »

Potenciometry je nejlepší rozebrat. Následně čistit kartonem - šedou lepenkou z nějaké starší krabice. lepenka se nechá nacucat nějakým kontoxem, nebo jiným zázrakem který taky maže. Následně se vyčištěný poťák namaže čistou vazelínou ( ropnou) v nouzi i lithhnou červenou NH2.
Na rozdíl od různých prostříknutí vydrží pořádná oprava desetiletí. Poťák se musí samozřejmě odpájet. U některých typů se při rozebírání nahrazují nýty za šrouby atp. U těch TESLA- pozor na jezdci je uhlíkový "čip" který se nesmí ztratit. pokud by se nahrazoval- tak z podobné hodnoty poťáku- existují různé tvrdosti. Dobrý výsledek je pracný, ale vyplatí se.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1061
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa jhradec »

Ještě k té chemii- asi před 40- ceti lety jsem byl na přednášce v HiFi klubu- inženýr z pardubické TESLY ( magnetofony) doporučoval na kontakty červenou DIAVU ( leštěnka na nábytek .) Myslel to určitě dobře, ale když tvrdil , že DIAVA je pro údržbu magnetofonů důležitější, než lety do vesmíru- podlehl jsem a DIAVU párkrát použil. To svinstvo je trochu vodivé ( pro leštěnku je to výhoda ( antistatické )) a zapíjí se do každého materiálu. Dostalo se mi to na plošňáky - a magnetofon začal šumět jak svině. ničím jsem to neodstranil- DIAVA odolala i trichloretylenu. Musel jsem plošňák na vstupu odfrézovat (udělat do něj drážky skrz) a stejně už to nikdy nebylo jako původně.
Tak pozor na různá doporučení. Spousta strojků se zbytečně poničí neodbornými zásahy podle "dobře míněné rady".
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Na poťáky existuje mnoho chemie aj konzervantov,nie lacné ale účinné,ja s obľubou aj na kontakty relé,prepínačov a pod poušívam sortiment od AG CHEMIE,na Avelmak robia distribuciu,stačí si len vybrať.
Jasné že pri poťákoch keď už dochádza v dráhe aj k drobným výpadkom je nutné rozoberať,zháňať novú náhradu.
Ten trvalý šum a hlavne pri točení a prejave tzv šum závoja je spôsobený nežiadúcou jednosmernou zložkou v signále a nepriaznivo pôsobí aj na samotný zvuk-vadné väčšinou väzobné kondíky v prechodoch signálu jednotlivými obvodmi,zvodové a filtračné v zosil cestách.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: No že to vezmeš až tak doslova jsem nečekal..
Ta jeho 1039A šumí často i bez pohybu potenciometrů v tom smyslu, NE že by to byl vlastní šum přístroje, ale je to takové nestabilní pošumování způsobené těmi zadrbanými potenciometry - když do nich drbnu prstem, tak to buď trošku zašumí víc a musím s tím více zaverglovat nebo to šumění ustane.

V překladu, to že to občas začne šumět i bez pohybu potenciometrama jsem myslel tak, že ten šum způsobují ony, protože jsou už tak jetý..

Jestli ale dělal nějaký pokusy jak popisuje "jhradec", tak to jednak nemám šanci zjistit a pak se mi to ani nezdá. On má to gramorádio od doby co se prodávalo v obchodech a doteď si na něm pouští desky - bohužel mu ale odchází asi i ten, protože po nějaké době hraní má špatné otáčky.
Dotaz na případný postup rozebrání jsem měl v tom smyslu, že když by si pořizoval gramec nový, tak tuto 1039A může stále použít aspoň jako předzesák.
Teda aspoň v to doufám, nějak se nemůžu v návodu dočíst jestli tam lze připojit jiný gramec.. Má to vstupy pro magič a nějaký UNIVersál..
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Ha na gramci kryštálová prenoska RFT,predzos na MM prenosku nemá a keď som kedysi servisoval tak som menil a práve kôli šumu FET tranzistory ktoré umlčujú signál v ceste od prepínania vstupov,je to osadené na malom plošňáku zasunutom do hlavnej dosky,tiež kondíky prechodové od korekčného obvodu ku koncáku,ono práve vyššie spomínané že to môže šušťať tým prechodom jednosmernej zložky z napájania tranzistorov,nemusia byť priamo príčinou poťáky.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Neviem či náhodou do toho gramca nepasuje táto:
http://avelmak.sk/index.php?lm=306&pg=det&article=38795
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

daniel00421: Jaj, tak jaký to má připojení pro jehlu fakt netuším, já osobně ho používám jen jako cestu zvuku z gramce a kotoučáku. On si ale měnil tu jejich jehlu hned za nějakou diamantovou, kterou tam má doteď..
Já si s tím teď moc hrát nechci, protože ty káble mám už tak některý celkem fórový, ale myslíš, že by nový gramec nešel do toho UNIV, který má mít prý vysokoohmový vstup? Jo, píšou tam že třeba pro gramec s krystalovou vložkou, ale jak jsou na tom ty dnešní nevim..

Hm, thle je už na mě trochu náročný, ale pokud to nemusí být ty potenciometry, tak je to blbý..

Ovšem pokud tam nepůjde připojit ani nějaký nový gramec, tak to je stejně k ničemu a musel bych mu sehnat asi magič.. Já totiž myslel, že když k tomu jde připojit deck (SM260), tak že to zesílí i gramec..
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"