Čištění, běžná údržba a servis decků

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Veľký rozdiel je medzi kryštál prenoskou a MM,kryštálová má dostatočne veľký zisk na vstup,MM prenoska potom len pár mV a každý druh iné nastavenie na predzisíku čo sa týka korekčnej RIAA krivky,ale tuším ty v gramci svojom maš predzosík,mýlim sa ?ak máš tak potom niet dôvod priamo spojiť s univ vstup na päťkolíku Tesly.V prípade nepoužitia predzosu to bude tiché a strašne výškové.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox•NSK napísal: Pondelok, 6. Mája 2019, 12:29 orhore: No že to vezmeš až tak doslova jsem nečekal..
Ta jeho 1039A šumí často i bez pohybu potenciometrů v tom smyslu, NE že by to byl vlastní šum přístroje, ale je to takové nestabilní pošumování způsobené těmi zadrbanými potenciometry - když do nich drbnu prstem, tak to buď trošku zašumí víc a musím s tím více zaverglovat nebo to šumění ustane.
Mizerné kontaky drah poťáků, stejnosměrná složka v cestě signálu, přestárlé vazební elyty. Více toho asi nebude. V podstatě jsou to stále stejné symptomy u těch starých "verglů" :mrgreen: . Bez pořádného servisu si to bude dělat stále co chce. Nejhorší jsou snad potenciometry Tesla. To nemá ani cenu ošetřovat, ale rovnou vyhodit a nahradit nějakým z produkce ALPS.
Naposledy upravil/-a orhore v Nedeľa, 20. Decembra 2020, 11:57, upravené celkom 1 krát.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

daniel00421: Jo aha, už chápu. To vážně fakt nevím, ale osobně pochybuju. Když svůj gramec napojím na kotoučáku jinam než kde je teď (v manuálu pod číslem 36, pod číslem 37 mám ten druhý nezapojený kabel na odstranění síťového brumu), tak je zvuk právě tichý, spíš nepatrný.
Odkaz na Návod na obsluhu

No ale když si bude muset pořídit nový gramec a ten nebude mít předzesák (což celkem počítám), tak si to stejně bude muset něčím zesílit. Tak přemejšlím, že bych mu nejdřív navrhnul, aby si prve pořídil magič, který by taky chtěl a přes něj by pak mohl poslouchat i gramec.
Myslím, že spíš než B73, která mi přijde fakt dost povedená by chtěl B115, která bohužel ale nemá samostatný vypínač motoru.. Kdysi jsem ale jednu B115 sehnal, která vypínač motoru měla, tak nevím jestli si ho jen někdo vylepšil nebo existovaly různé várky s a bez vypínačů..

Nevěděl by někdo jak to bylo s těmi vypínači u B115 :?:


orhore: Aha tak, takže vykašlat se na případnou výměnu potenťáku a radši koupit nový :-D .. No, nejdřív se ho zeptám jestli by se vůbec sám chtěl do opravy pouštět, páč já bych si na to netroufal a stejně by mě k tomu ani nechtěl pustit..
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1061
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa jhradec »

Jen tak mimochodem, dívali jste se na schéma toho Teslarádia ??http://www.radiojournal.cz/schemata/ts638a.pdf
ono to totiž má elektronickou regulaci hlasitosti i korekcí (obvody z NDR)- takže ty poťáky jsou na stejnosměrné řízení. A ještě jdou přes nějakej konektor. Jestli je to takhle přesýpací, chtělo by to odborný zásah- bude toho víc. Navíc jsem se dočetl, že to gramorádio mělo buď gramo HC16, nebo HC30 - to by šlo osadit i MM přenoskou. Jsou tam ještě elektronické přepínače vstupů- obvody totožné s zesilovačem Z710 - akorát konce jsou integrované. Pokud ten přístroj máte rádi, stálo by to za opravu.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Já osobně na schámata nekoukám, protože se v tom nevyznám.. Ale je dobře vědět, že by to zvládl spíš odborník.
Jinak podle popisu na odkazu níže je tam v základu HC16 a HC30 bylo až u později vyrobených.
Odkaz na web

Já osobně na tom svém ten gramec použil jen jednou, abych ho otestoval, bohužel otáčky byly dost mizerné - kolísaly a byly pomalejší. Další věc co se mi na něm nelíbí je ta extrémní váha ramínka - tak to má i na svém taťka, takže se jedná o výrobní záležitost a ne o vadu. Desky to samozřejmě neškrábe, ale přijde mi to až moc.
A navíc se mi tam stejně urvalo to lanko, které táhlo to skleněné víko nahoru, ostatně nejen mě..


Víš, ono co se týká oprav, tak bych moc rád měl opravené a seřízené všechny přístroje co tu mám - osobně bych to nezvládl, protože se v tom až tak do hloubky nevyznám, takže bych to musel dát někomu servisovat. A tady je ten problém.
Mít peníze na zaplacení za práci a materiál, tak by dotyčný opravář měl u mě solidní brigádu na nějaký ten měsíc.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa orhore »

jhradec napísal: Utorok, 7. Mája 2019, 08:27 Jen tak mimochodem, dívali jste se na schéma toho Teslarádia ??
Ne, nedívali. A jak vidím, tak jsem o nic nepřišel :roll:
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa daniel00421 »

orhore napísal: Utorok, 7. Mája 2019, 16:05
jhradec napísal: Utorok, 7. Mája 2019, 08:27 Jen tak mimochodem, dívali jste se na schéma toho Teslarádia ??
Ne, nedívali. A jak vidím, tak jsem o nic nepřišel :roll:
Ani ja,výrobky tohto typu nemusím,samé trápenie...
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa oneeeee »

B 73 , B 115 ani nižšie rady nemali vypínač na odstavenie motora . to je len domáca úprava .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

oneeeee napísal: Utorok, 7. Mája 2019, 17:15 B 73 , B 115 ani nižšie rady nemali vypínač na odstavenie motora . to je len domáca úprava .
Hm, to je dost zajímavý.. Jakto, že to pak má zrovna B73 i v návodu k obsluze, to se asi spletli ne?
Tesla B73 • Info.01a - vypínač motoru – kopie.png
Tesla B73 • Info.01a - vypínač motoru – kopie.png (385.86 KiB) 4067 zobrazení
Tesla B73 • Info.01b – kopie.png
Tesla B73 • Info.01b – kopie.png (6.22 KiB) 4067 zobrazení

Odkaz na Návod k obsluze


Proto mě zajímá, jestli bych se měl soustředit při hledání B115 na přidaný vypínač motoru nebo si to v tomto případě někdo upravil. Ono totiž ten vypínač byl stejný jako u B73..
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa orhore »

Ten vypínač byl jen v B73. Následující B113 nebo B115 už tuto možnost neměly. Nevím zda to nesouvisí s používaným motorem. Když tak se Foxi podívej dozadu na vypnutý motor B73 zda tam neuvidíš vrtuli větráku. B70 nebo B700 tuto vrtuli pro chlazení motoru neměly a po 2 letech provozu byly ložiska vždy odepsané. U B113, B115, B116A, B116 byly už osazovány motory s přídavným chlazením. Za celou životnost magnetofonu se už nemusely měnit.

Na prvním obrázku je zapojení motoru B73 kde je vidět i samostatný vypínač. Na druhém je B115 kde už tento vypínač není. Jen hlavní, kterým se vypne celý magnetofon.

Obrázok Obrázok
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: Aha, tak to jsem měl u té jedné B115 asi jen štěstí na někoho, kdo si to doma upravil..škoda no.
Já ti nevím, ale co mám ty svoje B73, tak (krom toho co jsem sehnal asi zánovní) jsou používané dost a motor problém nemá. Jediný co, tak má dost mizernej tah na zpětné přetáčení, to musím ten kolík tlačit, aby se to aspoň trochu přetáčelo. Dopředu ale přetáčí silně. A překvapivě to tak mají všechny moje B73..

Jinak ne, tento model nemá vrtulu.

Jo tomu rozumím, já jen, že když existovaly různé série v jediné modelové řadě, tak proto se ptám, jestli to pak třeba u té B115 nezačali zase dávat a nebo jestli to nebylo jen chvíli ze začátku.. Myslím to v tom smyslu, že třeba u jednoho modelu 1039A jsi měl gramec HC16, ale později i HC30..

Co se ale týká ještě toho nechlazení (i když nevím jestli ta vrtule měla nějaký valný vliv), tak jsem jednou nechtěně nechal zapnutý magič a šel jsem do města, vrátil jsem se až po několika hodinách, magič byl žhavej jak blázen, cívka co tam byla položená byla pořádně zvlněná, že se pomalu nehnula a jediný co, tak se z ní odvíjel pásek :-D. Přesto ale ten magič stále funguje.
Jen jsem ho odstavil kvůli vadám, které už měl..


Jak říkám, mám tu zhruba přes 20 různých přístrojů, které čekají na servis - od obyčejného seřízení až k pořádné opravě.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Čištění a běžná údržba decků

Príspevok od používateľa oneeeee »

tie najčastejšie závady ma zaujímajú , po toľkých rokoch , ktoré to sú ? brzdy , pásková dráha , hlavy , pretáčanie ? kapacita kondenzátorov ,je samozrejmosť . tie mechanické vlastnosti , to je najväčší problém .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"