Čistenie LP

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Čistenie LP

Príspevok od používateľa Kazetowich »

len som založil tému - nemám už gramo :P
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa orhore »

Tak honem na Bazos apod a koupit starý gramofon.

Teď se mi nechce psát slohovky o čištění LP a černých desek obecně. Ale asi napíšu. Na různých fórech všichni holdují tzv pračkám na desky. Prodávají se za astronomické ceny + použití speciálních roztoků k tomu určených. Je to sice komfortní, rychlé, ale ne nezbytné. Takovou desku mýt je nutné až při nějakém větším znečištění kde už nepomáhá carbonový kartáček před přehráváním. Prach je zažrán do drážek a lupance dosahují maximální úrovně nahrávky. Problém je, že když jednou s tím čistěním v pračce člověk začne, tak už musí pravidelně.

Já na to jdu docela jinou sprostou metodou. Jen doufám, že za to nedostanu ban :D .
Připravím si velmi jemnou houbu na mytí. Pak přípravek na mytí nádobí, jar, lena apod. Do absolutně čistého kbelíku naliju destilovanou vodu (asi 0,5-1l). Pak pustím z kohoutku normální pitnou vlažnou vodu do umyvadla. Namočím houbu, naliju přípravek na mytí a pak sprostě tu desku začnu tím jarem umývat krouživými pohyby z obou stran. Pak pořádně opláchnu pitnou vodou. Oklepu zbytky a pak šup do kbelíku s destilovanou vodou a pořádně vypláchnu. Vytáhnu a proudem studeného vzduchu z fénu či z kompresoru desku osuším. Výsledek je velmi dobrý a ušetřil jsem za pračku :D
vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa vlado.bb »

Ja mam ine skusenosti.,ale nakolko som zanevrel na vinyl uz ma to netrapi.Este v case ked som sa snazil vytlct z vinylu maximum som dal vyprat v tejto pracke
https://enigma-audio.sk/gramofony-udrzb ... r-pro.html
Prinos jednoznacny,akurat to este viac zvyraznilo neduhy ktore mne osobne vadia.Po vycisteni v tekutine ostali az 1,5cm dlhe otrepy z vinylu.Jednalo sa o 45otackove platne hrdiace sa nalepkou 180g audiophile vinyl
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Orhore: tak to buď v klidu, já se bál napsat svoji techniku čištění. Řekněme, že to řeším poněkud akčněji :-D..ale výsedek stojí za to.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Tu sa netreba bat nicoho.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox•NSK napísal: Sobota, 1. Decembra 2018, 00:33 Orhore: tak to buď v klidu, já se bál napsat svoji techniku čištění. Řekněme, že to řeším poněkud akčněji :-D..ale výsedek stojí za to.
Tak se neboj, sám jsem zvědavý na tvůj postup. Třeba je zajímavější než ten můj :D .
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa orhore »

vlado.bb napísal: Piatok, 30. Novembra 2018, 21:27 Ja mam ine skusenosti.,ale nakolko som zanevrel na vinyl uz ma to netrapi.Este v case ked som sa snazil vytlct z vinylu maximum som dal vyprat v tejto pracke
https://enigma-audio.sk/gramofony-udrzb ... r-pro.html
Prinos jednoznacny,akurat to este viac zvyraznilo neduhy ktore mne osobne vadia.Po vycisteni v tekutine ostali az 1,5cm dlhe otrepy z vinylu.Jednalo sa o 45otackove platne hrdiace sa nalepkou 180g audiophile vinyl
Pěkná pračka, ale fakt ta cena.... Tohle by si musela koupit nějaká skupina nadšenců, která by se poskládala. Pro jednotlivce asi ne.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Hociktory zubar si to kupi. A sam.
Orhore,tvoj system cistenia Lp nema chybu.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich: Tak když Orhore psal, že doufá, že za to nedostane ban, tak jak bych dopadl já :-D..
Orhore: tak budiš - ale jak píšu, je to akčnější řešení a pro těžké audiofily asi poměrně zavrženíhodné..:?..

Na destilku a jiné věci nějak nejsem a navíc by mi čistění jedné desky zabralo hromadu času. Houbičku nepoužívám, protože mi přijde, že to nedokáže dostat do drážek pořádně..


Normálně vlezu do koupelny, dám si hromadu desek (již bez obalů) na jednu stranu a ty umývané na druhou - ideálně položit třeba na ručník, aby se nenamočilo nic jiného. Připravím si tekutý mejdlo na ruce - ideálně to nejlevnější (když se vezme třeba sprcháč, tak to trvá než to pění..). A jedu.

Pustím vlažnou až teplou vodu (lepší je teplejší, aby se rozpustilo co nejvíc bordelu).
Namočím celou desku ale tak, aby se voda dostala i do drážek (někdy to chvíli trvá - lze si pomoct dlaní).
Na mokrou desku kápnu tekutý mýdlo a dalní roztírám postupně po obou stranách dokud nezačne pořádně pěnit.
Jak je bílá, tak ji opět opláchnu pod vodou. Dlaní si pomůžu, aby se dostala pryč všechna pěna.
Odložím na ručník a beru další desku.

Na osušení desky je nejlepší vzít nějaký jemný hadr nebo ručník, co lze zasvinit - ALE takový, který dokáže vsáknout vodu, ne ty "umělé", kde si sušíte ruce půl hodiny a sejně bez výsledku.
Nejlepší je dát si desku do ruk tak, aby byla mezi palcem a ukázovákem - a postupně ji posouvat po směru drážek. V případě 12" to samé, jen je pak potřeba krouživým pohybem specielně dosušit zbytek u etikety, kam prsty nedosáhly.


PROSÍM POZOR:
1. Mýdlo.
Vyvarujte se použití tuhého mýdla (té cihličky). Po opláchnutí napěněné desky zůstane na povrchu vinylu značné množství map a nevypadá to zrovna ideálně - a zřejmě to ani není vhodné přehrát.
V případě zamaštěné desky je však použití tuhého mýdla nezbytné, to postupujte takto:
-namočenou desku namydlíte po zamaštěné straně tak, až pění
-opláchněte pěnu
-ALE ZNOVU namydlete nyní tekutým mýdlem a opakujte napěnění (možná bude nutné 2x po sobě)

2. Sušení a etikety.
Když máte staré zahraniční desky (občas se tak stane i u ČS desek), tak se může stát, že se barvivo z etiket lehce rozpustí a při utírání si pořádně zas..špiníte hadru či ručník.
Že by se etiketa odbarvila se stát nemůže, to dřív vydřete samotný papír, ale je lepší moc netlačit, pokud si všimnete, že se vám ručník/hadra trochu barví.
Tato barva se dá lehce vyprat a na ručníku/hadře po ní nezůstane ani stopa..


3. Kompletní vysušení.
Vzhledem k tomu, že se etieta namočila durch a ručníkem to nemáte šanci vysušit na 100%, je potřeba nechat desky na stojáka odložené klidně i hodinu.
V případě, že je vložíte hned do obalu, tak se vám v místě etikety ten papír zvlní. Pokud má vnitřní plastový obal, tak bude schnout asi i pár dní a to není moc dobré.
Pokud se vám nechce čekat nějakou hoďku než to samo uschne, můžete vzít fén a krouživě (NIKDY NE dlouze na jednom místě) vysušíte etiketu. Po nažhavení papíru budete moci vidět jak vám doslova schne před očima.
Pokud to trochu přeženete s teplotou, tak se může stát, že se vám deska nepatrně zvlní - doslova nepatrně. Při přehrávání na 45RPM to bude viditelné, ale přehrát to půjde bez potíží.



Samozřejmě nejlepší by to bylo natočit, sestříhat a vložit sem video-návod, ale než bych to udělal, tak by to trvalo.
Snad to takto postačí :-).
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa orhore »

No vidíš, ani to nebolelo :) . Je to trochu podobné tomu mému postupu. Pokud bych chtěl oponovat, tak možná s tím mýdlem. Asi bych spíše šáhnul po tekutém mýdle s jelenem. Je to celkem čisté a nezávadné mýdlo. Ještě jsem to nezkoušel na deskách, tak nevím jak se to bude chovat.

To že se nedostane houbička do drážek je taková představa. Dostane, když je jemná a navlhčená, tak není problém. Hlavně neublíží desce. A zbytek stejně udělá ten saponát + oplach vodou. Nejlepší by byl nějaký extra jemný carbonový kartáček. Uvidím co mě ještě napadne.

Je pravda, že po umytí, abych urychlil proces, tak používám na odsátí té přebytečné vody papírové kapesníky. Pak ten fén se studeným vzduchem a pak desky pověsím přes díry svisle na vodorovnou tyč a nechám doschnout.

Ta moje destilovaná voda na závěr není jen tak z marnivosti. Nezapomeň, že pitná voda je plná minerálů. Takže po zaschnutí ti v drážkách časem vytvoří kamennou dlažbu. Tohle už z drážek nikdy nedostaneš, pokud bys nechtěl použít rovnou kyselinu solnou :lol:
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Orhore: No sice nebolelo, ale sepsat to trvalo pořádně dlouho :-).

Na mytí ruk nepoužívám žádný tekutý, tak tu asi nemáme ani to jelenový mýdlo. Ono vlastně asi čím lacinější tím lepší.
Jednou jsem testnul ten sprcháč, protože jedna várka desek byla asi od kuřáka - no smrděly. Trochu se toho smradu dalo zbavit a chvíli to i tím sprcháčem vonělo.

Hm, tak já nevim, možná jo. Já jen, že když jsem to právě na začátku udělal houbičkou, tak mi to přišlo celkem o ničem a moc to nepěnilo, tak jsem to zkusil dlaní a hned byl znát rozdíl. Navíc to bylo i rychlejší - což je při velké várce desek ideální.

Simtě, já když umývám desky, tak jen 1x, nedělám to nějak často, aby se tam vytvořil vasrové gryml :-D..


Musím ti říct, že je u některých zas.špiněných desek dost znát ten rozdíl před umytím a po. Někdy narážím i na takové exempláře, které před umytím šuměly jak kdyby byly pořádně zeškrábané - koukl jsem na ně a nepřišlo mi, že by tam byly nějaké rýhance, tak jsem ji zkusil umyt tímto způsobem. Takovou změnu jsem nečekal.. Ta deska hrála doslova jako nová s nějakým občasným prasknutím.
Nehledě na to, že po tomto umytí i ty nejzanešenější desky vypadají krásně tmavě a leskle jako nové (samozřejmě pokud nejde o barevné či obrazové desky že :-D).


Jo no, tak každý má jinou techniku i když ta moje je s tou tvojí dost podobná, tak nekecám, opravdu jsem popsal svůj postup.
To sušení je taky dobrý, já jen nepoužívám studený vzduch, to bych tam stál hodinu :-).

PS.: plná minerálů? Já ti nevím, když si vezmeš odkud vlastně ta voda jde, tak je spíš plná chemikálií..
Hlavně že tu v Brně na různých místech (pachově) cítím z vody z kohoutku třeba i rybinu.. Ale jsem asi jedinej, páč to nikdo jinej necítí i když ho na to upozorním..
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa orhore »

Asi tak. Já to tím fénem úplně nevysuším. Spíše odfouknu přebytečnou vodu. Desky pak oschnou samy v té svislé poloze.

No, pitná voda už z principu obsahuje minerály, a hodně. Destilovaná voda těch minerálů obsahuje velmi málo. Není to ale zdaleka chemicky čistá voda, která se chová trochu jako žíravina - chce do sebe nasát nečistoty. Používá se pro oplach waferů při výrobě procesorů apod.
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"