Čistenie LP

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa vlado.bb »

Namiesto sprchacu a jari mozte vyskusat ekologicky saponat na riad.Je vyrabany v CR a udajne sa s tym moze umyvat aj zelenina a ovocie.Pouzivam ho v praci,momentalne nazov neviem,ak bude zaujem tak to sem zavesim
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Orhore: Aha tak.. No to spíš než tím fénem bych odfouknutí vody pochopil s kompresorem (což by možná při solidním tlaku nahradilo i použití hadry/ručníku.
Ale protože já to utřu i s etiketou, tak na povrchu už není co odfouknout, tak použiju fén s horkým vzduchem, čímž je znát jak během 1-2min ta etiketa vyschne - proto to lze i vidět.

Tak jako takto asi ano. A mezi destilkou a tou chemicky čistou vodou je jak velký rozdíl? Já jen, že vím, že někam do auta se destilka doplňuje.. Hm, a já si kdysi zkusil cucnout destilky jestli je chuťově znát rozdíl..nějak moc nebyl..
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox•NSK napísal: Sobota, 1. Decembra 2018, 17:25 Tak jako takto asi ano. A mezi destilkou a tou chemicky čistou vodou je jak velký rozdíl? Já jen, že vím, že někam do auta se destilka doplňuje.. Hm, a já si kdysi zkusil cucnout destilky jestli je chuťově znát rozdíl..nějak moc nebyl..
Rozdíl je v těch nečistotách co obsahují. V podstatě destilovaná voda je ještě celkem "špinavá" oproti chemicky čisté vodě. Destilovaná voda je za pakatel k dostání na každé benzínce. Chemicky čistou vodu by jsi nezaplatil. Ta se fakt používá jen ve výrobně waferů apod. V podstatě při té výrobě jsou ty wafery jen odpadním produktem.
Kdysi byl o tom článek v nějakém časáku s IT tématikou a tam to bylo celkem podrobně popsáno.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Jo tak, už rozumím.
Hm, tak já si musel přečíst na Wikipedii co to vůbec ten wafer, o tom jsem dřív ani neslyšel..
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa jhradec »

čištění desek v pračce jde o takzvanou extrakční metodu. důležité je odsátí čistícího média. Mám na to upravenou hubici z normálního vysavače - dlouhá štěrbina olepená sametem.
deska na volně otočném talíři ( mám na to starý gramo ) nastříkat kapalinu ( pro pračky- isopropyl + deionisovaná voda s trochou smáčedla (foto)) při otáčení rozetřít štětcem ( jenom po drážkách, etiketu né) a než to uschne odsát vysavačem s tou štěrbinovou hubicí. Lux nemusí být na mokré vysávání- kapalina se podtlakem odpaří v hadici. Praní něco málo desek luxu neuškodí ( vyzkoušeno).
výsledek je jak z profi pračky :)
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa orhore »

No vidíš, také zajímavý způsob čištění :) . Uživatelé si obvykle poradí dle svých možností.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Sa tu hádate a za pár euro toto:http://avelmak.sk/index.php?lm=1792&pg= ... icle=57618
Používam a som plne spokojný.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa orhore »

My se nehádáme :) jen diskutujeme. Tu pračku znám, není to problém koupit. Jde o alternativní způsoby čištění.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa daniel00421 »

orhore napísal: Pondelok, 17. Decembra 2018, 09:56 My se nehádáme :) jen diskutujeme. Tu pračku znám, není to problém koupit. Jde o alternativní způsoby čištění.
Lavor a roztok vo vlažnej vode za pomoci jemnej hubky:vlažná voda 3liter,za niečo ako umývanie riadu saponátu,k tomu percento isopropyl a filmové zmáčadlo aby neostal zbytok kvapiek s bordelom po vode-minerály,chlór.
Platňu ponoriť,hubkou dobre popretierať ako tanier aby sa riadne napenila-pozor kruhovo v smere drážok a potom opláchnuť čistou vodou.Prehrávať potom už ale len na mokrý stav po usušení,t.j.pri prehrávaní jemným rozprašovačom striekať destilku na platňu aby hrot prenosky bol v stálom zaplavení kvapaliny.Tak sme kedysi zachraňovali a zhrávali tie nezohnateľné nahrávy dosť znečistené a poškriabané.Po prehraní nechať odkvapkať a osušiť,do budúcna opäť hrať len na mokrom procese ako vyššie.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Fuha. Toto som este nepocul. Toto si zasluzi extra clanok.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich: tak o přehrávání namočené desky jsem už slyšel dávno, ale zatím jsem to nechtěl riskovat, se obávám, abych si tím nezprasil přenosku. A otázkou je jestli a jak moc znatelný rozdíl je oproti normálnímu přehrávání..
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa orhore »

Mokrou cestou bych přehrával jen když z desky potřebuji dostat maximum s minimem lupanců. Jinak když se udělá procedůra s mytím v saponátu + oplach obyčejnou vodou a následný oplach v destilce, tak to stále přehrávat mokrou cestou není nutné. Jen když fakt chcete minimalizovat praskání.
Mnozí kdysi také naráželi na fakt, že desky jsou černé díky obsahu sazí, které jsou mastné. Takže to mazivo je příznivější pro hrot přenosky a následné přehrávání. Tím mytím se údajně ten mastný film smyl. Jenže to by nesměly být na trhu i jinak zabarvené desky. Tam určitě už žádné saze nepoužili :)
Isopropyl k tomu čištění určitě nepoužívám i když mnozí ano. Důvody má každý své.

Ideální by bylo novou či minimálně používanou desku analogově zálohovat a pak schovat zpět do obalu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"