Monitory a pripojenie

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Monitory a pripojenie

Príspevok od používateľa orhore »

Tak to je VF rušení. Někde chybí stínění. Na kabelu, nebo v monitoru. Pokud takhle nebyl háklivý už jako nový. Nebo je to vlastnost díky konstrukční nedokonalosti.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Monitory a pripojenie

Príspevok od používateľa EZ647 »

nemám ho od nova, ale za ten čas je tak citlivý od začiatku, tienenie kábla sme už riešili :D
no a pripomínam je to len problém u HDMI, u DVI a VGA môžem robiť čo chcem, ani s ním nehne
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Monitory a pripojenie

Príspevok od používateľa orhore »

Pak už nevím. Už to nechci číst zpět co jsi napsal. Zkusil bych PC jen s připojenou klávesnicí, myší a monitorem. Bez dalších připojených periferií. To jsi zkoušel? Pokud to bude stejně špatné, tak jedině jiný monitor.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Monitory a pripojenie

Príspevok od používateľa EZ647 »

asi to už ukončím
bol som u kamaráta v predajni, zapožičal mi HDMI kábel, viď foto, taktiež 3m dĺžka

pripojil som a skúšam a funguje, predlžovačku s Technicsami a komponentami som skúšal asi 10krát vypnúť zapnúť, ani to s monitorom nehlo, ani náznak, na tu reagoval najhoršie, ani pri jedinom pokuse sa nevyskytol náznak závady
skúšal som mobil položiť vedľa monitora na kábel a zisťovať stav kreditu, tiež nič, tak nechám pár dní a uvidíme, ale vyzerá to nádejne
do konca týždňa tam asi zájdem vyplatiť ten kábel cca 6,8eura, alebo 6,3, už neviem, prešlo mi tam rukami viac zabalených druhov HDMI, asi to bude dobrá investícia

no na záver pre všetkých, kupujte poriadne káble ! :D
Prílohy
IMAG0281.JPG
IMAG0282.JPG
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Monitory a pripojenie

Príspevok od používateľa orhore »

No hurá :D . A to jsi psal někde na začátku kolik jsi těch hdmi kabelů už vyzkoušel :)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Monitory a pripojenie

Príspevok od používateľa EZ647 »

všetko to asi boli tie najlacnejšie šmejdy zrejme a keď som mal nejaký kvalitnejší na pohľad tam mal sotva 1 meter :D
Možno je ten monitor fakt precitlivelý a na inom zariadení by aj ten lacný kábel fungoval, alebo je tu moc elektromagnetického smogu.

ako je jasné že kondíky časom odchádzajú, pre tie v zdrojoch to platí tisícnásobne, ale kto to doma mení len tak preventívne predom, skôr než sa objavia závady že :D

bude to celkom pestrý koniec roka, nový kábel, ešte kúpiť novú hernú myšku, tu zase odišli tlačítka, ešte mám do konca riešiť pár stĺpových reprobední, a to všetko popri kazetách a tak :D

ešte by si mi mohol prezradiť pár zaujímavostí a nechce sa mi zakaždým zakladať nové vlákno
pred asi 4 rokmi nám menili elektromery za digitálne, zaujímalo by ma či to ukazuje hodnotu v reálnych kW alebo je tam nutný nejaký prepočet. (pre dvojiizbový byt je mesačná spotreba 200-300 niečoho moc? :D )

a potom k napájacím pulzným zdrojom v zariadeniach, aj monitoroch, tv a pod, ak vznikne studeňák, alebo zlý spoj, že bude dodávka prúdu prerušovaná, alebo inak povedané, rýchlo opakovane vytiahneš a vložíš do a zo elektrickej zásuvky prívodný kábel stroja s pulzným zdrojom, nemôže sa nakumulovať na vstupnom filtračnom kondíku veľká napäťová špička ktorá zničí polovodiče a komponenty v zdroji?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Monitory a pripojenie

Príspevok od používateľa orhore »

Kondíky dnes neodcházejí tak rychle. Často jsou osazovány gelové typy pro vysoké teploty. Dnes je největší problém bezolovnatý cín.

Každý elektroměr by měl mít označení jednotek, ale dnes je možné všechno. Pokud se jedná o nějaký "chytrý" elektroměr, tak záleží možná i na nastavení. Ale v domácnosti bych očekával kWh, pokud nemáš fabriku na indukční pece.
Vyfoť ho, ať je jasné co máš. Podle typu se dá zjistit hodně věcí.

Časté odpojování a připojování by v dnešní době nemělo vadit. Všechno řeší různé ochrany proti napěťovým špičkám a přepětí obecně, které vznikají při připojování. I ve spínaném zdroji by to mělo být obsaženo. Pokud ne, tak je to samozřejmě nebezpečné jak pro elektroniku, tak pro uživatele. Studeňák vznikne velkými teplotními změnami spojů. Dnes typicky bezolovo.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Monitory a pripojenie

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore: tak díky, pozriem na tú foto elektromeru, každý mesiac si takto archivujem spotrebu aby som mal prehľad, niečo pošlem súkromne, ale najprv idem do krámu vyplatiť ten HDMI kábel nech na to nezabudnem

Na tie pulzné zdroje som sa pýtal pretože, kedysi asi ochrany neboli keď to začínalo v 90tych rokoch, čo som si ja užil s naším VHS strojom za problémy so zdrojom, len kvôli vyschnutým kondíkom

No a kamarátová nová Tv CRT samozrejme v tej dobe, neviem ako dlho ju doma mali vtedy, ale sa so sestrou naťahovali niečo ohľadne toho kábla napájania stým vyberaním a vkladaním vidlice do zásuvky, nakoniec odišiel zdroj a keď som na to mal pozrieť tak som zistil že tam je prieraz na riadiacom obvode STK730-080, čo bol jeden z tých hybridov, keď zaspievala v obchode cenu za ten čip 1200Sk čo pri cene Tv 9-10tis Sk bolo nemysliteľné, tak povedali že nie....plus riziko poškodenia pulzného transformátora pri skratovom prúde vinutím, s čím som mal skúsenosti z oného VHS a nikto mi to vtedy neveril aj keby nikto nevedel zohnať trafák, nakoľko sa jedná o zákazkovú súčiastku, takže ten začiatok obdobia s elektrikárčinou som mal celkom pestrý :D
No to už je ale 20ročná minulosť.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Monitory a pripojenie

Príspevok od používateľa orhore »

Tak zdroje jsou obecně nejporuchovější části elektrozařízení. S těmi kondenzátory je to tak, že pokud nekupuješ vyložený low end, tak by měly něco vydržet. Samozřejmě, že se najde i osazený vyložený odpad, kterému by se měl uživatel vyhnout.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Monitory a pripojenie

Príspevok od používateľa EZ647 »

no dneska keď si kúpiš nejaký starší stroj, hodne to vidím na youtube pri VHS, S-VHS strojoch aj vyššej triedy, že ak je doska osadená SMD elytmi tak je to vo väčšine prípadov 100% nefunkčné, a viem že to riešili aj u DCC deckov a kopu ďalšej elektroniky
alebo ten Mitsubishi S-VHS, ktorý som riešil minulý rok, jediný kus takého elytu a znefunkčnil celý S-VHS systém.


a keď idem do našej predajne fyzicky, a pýtam kondíky tak samozrejme dávajú čo práve majú, z vybraných 10-20 kapacít môže tam byť zmes rôznych výrobcov
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Monitory a pripojenie

Príspevok od používateľa orhore »

Ano, pokud se jedná o staré VHS videa, tak je velmi pravděpodobné, že to bude mít tyto vady. Já jsem nakupoval kondenzátory přes pult naposledy snad před 15 lety. Dnes si vyberu online přesně co potřebuji.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Monitory a pripojenie

Príspevok od používateľa EZ647 »

ešte si v triedení kondíkov budem musieť spraviť jasno, keďže dneska je zjavné že parameter plnej kapacity nie je podstatný a spraviť si jasno v ostatných pojmoch, ako vnútorný odpor a pod, kedy je kondík na odpis, aj keď ukazuje dobrú kapacitu
Napísať odpoveď

Návrat na "PC, noťasy a pod."