PIONEER SK-7

боомбоксы, радиомагнитофоны, тунеры ... vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: PIONEER SK-7

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Tak všetko potrebné pomerané a objednané.
Remienky a okrúžky z Avelmak a kladka od p.Mihoka.
Počkám na ďalší týždeň a možno cez víkend ďalší sa ide na to.
Aj servisný manual a obslužný zohnal,je takmer zhodný hlavne tá mechanika s modelom Pioneer SK 31.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: PIONEER SK-7

Príspevok od používateľa daniel00421 »

No dnes pár hodín roboty, rozobraná a očistená mechanika vyfúkaním kompresorom,odmastenie klzných a oskových dielov,očista remeničiek od rozpad a roztečených gumičiek-tu som musel isť von a použiť tech benzín a toluen,ide to aj s perchlorom ale pozor na plastové diely,rozleptá ich.
Pomalé poskladanie a mazanie,osadenie novými remienkami a okrúžkami,prítlačnou kladkou,preskúšanie na prázdno retočením.
Očista jazýčkových kontaktov najprv IPA,potom nástrek čistidlom na kontakty aj s pretiahnutím navlhčeným čistidlom výkres papierom cez kontakty.
Tak zatial,uvidíme,pokračujem v najbližších dňoch.
Prílohy
P1050369.JPG
P1050370.JPG
P1050371.JPG
P1050372.JPG
P1050373.JPG
P1050374.JPG
P1050375.JPG
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: PIONEER SK-7

Príspevok od používateľa Nstar »

Tak toto je parada takto lavou zadnou zvladat takuto rozborku ja sice volaco opravim ale určite nie s takým prehľadom. Inak som prekvapený ako také malé prditko a taku kvalitnu mechaniku, v tej dobe to este asi nevedeli osidit.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: PIONEER SK-7

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Do roku 1979 sa robili veci poriadne - potom to postupne padalo do hlbočiny ojebania
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: PIONEER SK-7

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Nstar napísal: Štvrtok, 28. Marca 2019, 07:05 Tak toto je parada takto lavou zadnou zvladat takuto rozborku ja sice volaco opravim ale určite nie s takým prehľadom. Inak som prekvapený ako také malé prditko a taku kvalitnu mechaniku, v tej dobe to este asi nevedeli osidit.
Je to klasický koncept mechaniky Pioneer typu F osadzovaný samo s drobnými zmenami príslušných modelov do klasických veľkých cassette deckov s mecha a manual ovládaním.Si asi v tej dobe povedali že čo je dobre vymyslené tak načo to meniť a stavať novú linku na výrobu,asi...
A dostupnosť dielov,prehľadné a logické rozoberanie,aj servis manual mecha aj elektronika rozkreslené tak že by ste podľa toho vyrobili ďalšiu mašinku... :D
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: PIONEER SK-7

Príspevok od používateľa Nstar »

Tak to potom ano, to dava zmysel lebo ta mechanika vyzerá ozaj kvalitne este aj to ulozenie motora v tych sobortanoch ci co to je a kovové prvky v hentakom strojceku. Parada, je vidieť ze vies co kupit
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: PIONEER SK-7

Príspevok od používateľa orhore »

Kdysi nebyla tak rozšířena výroba plastů. Dělalo se hlavně s kovy. Pak přišel plastový boom a z plastu ty hovada (omlouvám se za ten výraz) začali dělat i setrvačníky! Osobně jsem to viděl u značek Aiwa a Yamaha. Nechápu jak tohle řešení může mít potřebné dynamické vlastnosti a v normě kolísání rychlosti posuvu.

Jinak Daniel hezká práce!
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Dokončenie a finalizácia

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Takže osadil som mechaniku a pozapájal a napajkoval všetky kábliky-od hláv,k motoru a spínačom,ku zdroju.Medzitým ešte prestrek všetkých prepínačov a potenciometrov na hlavnom paneli,tiež očista znovu naplnenie spomalovača dvierok silikon vazelínou.Po prvom zapnutí som počul jemný brum v sluchadlách tak pridal na zdroji kondik 2 200 mikro farad a bolo jasné že filt vyhladzovací kondík v zdroji je...vymenil som za 4 700 mikro a je to o.k.
RÁDIO:Hrá perfektne,slušná citlivosť,anténa reaguje,jedno a to ma netrápi a ani nemám prístroj vybavenie že pri prepnutí indikátorov na signál a presnosť ladenia práve ručka stredu vyladenia ukazuje trocha o dielik dopreva pri max zisku druhého indikátora.
ZOSÍK:Hrá to dobre,trošku sa mi zdá že na korekciach-výšky,basy mohli pridať väčší rozsah,nevytýkam je to proste tak.
Nameraný výkon ca 2x3,2 W/4 Ohm, +-rozdiel medzi kanálmi v stred polohe Balance 0,2 Watt,prepínač mono,Wide a noise cut fungujú,na slúchadlá pritom príjemný posluch,trocha treba pridať výšky aby to chytilo šmrnc-test sluchadlá Audio technica ATH-A990Z.
DECK:Najviac som sa obával po toľkom rozoberaní či som niečo nepretočil,nezabudol niekde niaku podložku...vložil kazetu,spustil play a...aretácia nejde,vypína,hlavy sa s kladkou nedvíhajú.Prevíjanie vpred/vzad ide,pauza aj zaradenie REC funguje,sakra vyťahovať a rozobrať mechaniku.Á treba osadiť rám dvierok,bo mechanika má dva poistné mecha prvky,jeden pod kazetou v strede nad hlavami,to odaretováva chod a zdvih supportu hláv,druhý pod západkou dvierok vľavo hore vedľa mikrospínača Rec a ten zasa spúšťa aretáciu funkcii v mechanike a funkcie stop,s otvorenými dvierkami si neškrtnete,len pri Play sa točí motor na prázdno s capch hriadelkou.Totiž po vložení kazety a zavretí dvierok sa motor pootočí a mierne ca 5 mm zdvihne hlavy nahor do priestoru kazety a je to pripravené na chod.
Už to chodí,vkladám meraciu kazetu rýchlosti 3 000Hz a,otáčky 3 200Hz,dolaďujem na otvore motora-O.K,na meraníukazuje a preskakuje ca +-do 2 Hz,sme v tolerancii,návod píše +-1,5 % max.
Púšťam nahranú kazetu na Technicse RS-BX 606 kde mám nahrané aj frekvencie od 30-18 000 Hz,hrá aj hudba,po vytiahnutí páska sa na hlavách-vidličkách a capch kladke nedeformuje...uch.
Skúšam funkcie,prevíjanie,chod mechaniky v norme bez problémov.Testujem vyhľadávač skladieb,opakovací režim vybraného úseku,koncové vypínanie,vše ide.
Idem ladiť,prehrávanie L-R kanál dostavujem mierne na 400Hz nulovú urove) na bode pl.spoja trimrami na 0 úroveň.
Indikátory sú pripojené cez odpor deliče na pevno ale podľa urovne sedia.
Záznam ponechávam,je to automatika bez možnosti regulácie,Bias je riešený odporovými sadami na plošáku,kde sa prepajkováva viac možností spájania do serie aj paralelne,ponechávam tak aj na Chromky,bo pri zázname z rádia mi to vykazuje že je to od výroby o.k.
Nahrávanie-som sa trochu obával tak som naladil rádio a púšťal záznam na viac kusoch kaziet aj chromky.
Normal hrala bez ujmy na zvuku vzhľadom ku frekv.rozsahu stroja 1:1 TDK D 90.Skúšam Maxell UR budenie O.K. ale na výškach stráca,prekvapila stará z osemdesiatich AudiStar HS-I 60,takmer zhodné s TDK,pichám do stroja nový FOX audio C 60 vybudenie nahraného ca o 1-2 dB menšie,korekcie sú v poriadku.
CHrom-testujem po prepnutí,deck nemá identifikátor/prepínanie manual na paneli.TDK SA X 90 v poho,zisk záznamu + 2 dB korekcie O.K.,prekvapila aj staršia Maxell SQ 90,hrá dobre s mierne dvihnutým ziskom.
Meranie pri zázname s pripojením CD prehrávača do ext.vstupu,na prehrávači znížil uroveň aby na decku indikovalo -10dB,púšťam test CD s frekvenciami,spúšťam záznam na TDK D postupne nahrávam frekvencie od 20 Hz po 16 kHz-pri prehrávaní a meraní ide program zhruba od 35 HZ do ca 14,5 kHz potom rapídne padá a vlní sa frekvenčka.
Záznam chrom,opakujem postup,pri prehraní namerávam rozah od ca 35 Hz do ca 16 kHz potom rapídne vysoké frekv.padajú.Na boombox slušné.
Dodatok-všetko s vybudením-10dB a meranie v tolerančnom pásme ca.+-1dB.
Záver:Celkovo spokojnosť,drobné oderky a pvrchovka je znať,to ešte jemne dočistím hlavne okolo hmatníkov.
Musím ešte raz otvoriť stroj a vyskrutkovať mechaniku ako celok,bo po zaťaž testoch sa predsa len niečo prejavilo ale nič zásadné,možno len zmeniť ťahy pružiniek a tak a oprava počítadla.Mechanika vykazuje po vybratí a zasunutí kazety tak z 10 pokusov na jeden že mechanika nedrží aretáciu funkcii,kazetu vyberiem znova zasuniem a už je o.k.,hovorím tak priemerne 1z 10 pokusov.
SOM SPOKOJNÝ SO SVOJOU PRÁCOU,srdiečko poskočilo,pohodový sta,nadšenie ak si zoberieme že som dával do kopy takmer 20-30 rokov odložený témer nefunkčný stroj v prachu,ešte že nič z mecha ani el dielov nechýbalo...
Stalo sa totiž že po násobnom resetovaní počítadla sa iečo uvolnilo,hmatník ostal zapadnutý dole a počítadlo sa roztočí až po pootočení prvého valca o 4-5 číslic.
Prílohy
P1050377.JPG
P1050378.JPG
P1050379.JPG
P1050381.JPG
P1050382.JPG
P1050383.JPG
P1050385.JPG
P1050386.JPG
P1050388.JPG
P1050391.JPG
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: PIONEER SK-7

Príspevok od používateľa daniel00421 »

FFF
Prílohy
P1050391.JPG
P1050392.JPG
P1050394.JPG
P1050395.JPG
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: PIONEER SK-7

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Odciarknut jeden splneny sen. Sikulka.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: PIONEER SK-7

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Kazetowich napísal: Sobota, 30. Marca 2019, 06:50 Odciarknut jeden splneny sen. Sikulka.
Ano samozrejme až na to že ešte raz vyňať mechaniku a urobiť to nešťastné počítadlo,prísť na chybu aretácie a včera v noci sa objavila ďalšia vada-nie stále ale sem tam pri spustení Play kladka poriadne nedoľahne a je počuť že vedenie pásu okolo hlavy je mimo kolmosti,pásku nekrčí a keď dám pauzu,spustím tak už vedie normálne,to isté sa deje ak pustím kazetu od začiatku t.j.ide zavádzací pás a vspoji na ostrý pás mierne podskočí od stedu,pauza,pustím ide v poriadku,kuknem aj kolmosť kladky voči hriadeľu.
Som si pri tejto chybe aj všimol akokeby napred páska rýchlejšie prešmykla pretočením predného unášača a potom zabrala capch kladka ,čiže prešmykne a kladka asi nestačí zareagovať na posun pásu,uvidíme,počas ďalších dní skúsim na to mrknúť.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: PIONEER SK-7

Príspevok od používateľa jhradec »

Dva protiběžné setrvačníky- konstruktér počítal s reprodukcí ( nebo i nahráváním??) při chůzi. takhle to měly profi reportérské strojky, ale taky třeba česká A3 nebo ruská VESNA 203(tuším). nebo automobilní Blaupunkt Lübeck211 -
ta mechanika byla dělaná pro pohyb, nebude asi z nějakého stabilního decku. To ovšem neznamená, že není kvalitní- spíš naopak. A jinak k úlovku gratuluju :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Boomboxy - rádiomagnetofóny, rádiá, tunery a hifiveže"