Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

janvys: nevidím problém, pošli kamión prachov a ja Ťa nechám zasypať That´s kazetami :D
Popravde za šialené ceny, by sa niečo zohnať dalo, ale táto konkrétne bola kupovaná v dobe keď sa tieto kazety aj na aukru objavili v prijateľných cenách.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Takže aktuálne by som vedel That´s EX 46 1987 za 19eur, a je to trochu moc, pred rokmi sa dala kúpiť okolo 340KC
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa janvys »

Hmm tak to já mám levnější zdroj, a navíc s delší páskou a free shippingem ;)
Screenshot_2019-03-03-22-21-59-915_com.ebay.mobile.png
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Jop, tak choď do toho, prihoď si ešte nejaké modely od jedného predajcu ak má, a máš pokoj na duši :P
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa janvys »

Jojo, koupeno :D Ještě jsem k téhle EX přihodil Ampex 472, jinde už skoro vůbec nejsou.
Taková ta celočerná kazeta s uzoučkým oknem na způsob Sony Metal Master.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tú Ampex mám ako 10min už dlhšie, myslím že v teste vyšla dobre, okno úzke a oválne pôsobí ako vravíš Sony Metal Master, ale aj Thats SOUNO typ, môj kus je originál USA výroba, zvláštny dizajn vnútra kazety, aj cievok, a nemá vylamovacie jazyky, ale na trhu tieto kazety boli aj OEM Thats v Souno tele kazety, na prvý pohľad na nerozoznanie.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa janvys »

Uvidíme co dorazí :) objednal jsem 90ku, v nabídce má ještě 45ku a 10ku myslím. Mělo by to být origo US, necháme se překvapit.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nejak ma to začalo baviť a rozhodol som nahrať ešte jednu metalku, pre zmenu Maxell MX 110 rok 1990 z výroby Anglickej pobočky.
Dizajn oválneho okna je väčšine dobre známy hlavne z kaziet UDI/UDII a XLII 80tych rokov, je to osvedčená klasika.

Sony TC-KE600S dolby C NR:
kalibrácia podľa Sony
bias: 0
level: -3 z 7
Takže technicky bias je ideálny a naozaj výšková odozva je veľmi dobrá, cca zhodná, samozrejme tá farba je vždy mierne odlišná od zdroja, ale intenzita je výborná nie málo ani nie veľa.
Výkon je nutné sekundárnym levelom navýšiť, pomerne tenká 110min páska potrebuje dorovnať, po tejto úprave je vhodné neprekračovať +4db, nahrávam +2db s rezervou pre špičky a zvukovo je naozaj výborná.
Z mechanickými vlastnosťami je to malinko horšie, a musím spomenúť aj jednu skutočnosť, ktorú som vynechával v predošlých príspevkoch. A to fakt že ak ja doma každú kazetu otestujem na všetkých deckoch, niektoré aj s kalibráciou, takto spotrebujem aj 15-25min pásky, potom kazetu odložím a vyberiem až sa rozhodne spraviť ostrú nahrávku, takto uležané pásky môžu čakať aj niekoľko rokov, no a pri ostrej nahrávke sa prejavia drobné až väčšie poruchy v miestach testov, teda premazanie úsekov kde sa páska napínala a pretáčala a pod, začiatok pásky odležaný na po teste na navinutej cievke dostane nejaké tie otlaky svorky. U predošlých kaziet That´s tam boli drobné výpadky v týchto úsekoch, u tejto Maxellky je to horšie, kolísania balancu, plávanie ľavej strany, potom sa to samozrejme ustáli a v panenských miestach hraje tak ako má. Otázne je ešte až dôjde na koniec ako sa to prejaví.
Takže ak si potrpíte na prehnanú kvalitu a stav pásky, musíte s ňou zaobchádzať doslova v rukavičkách, a nepreháňať to s testovaním, len základná kalibrácia pre daný deck na ktorom ju chcete použiť.

Kazetu som získal v roku 2014, testy na Akai DX57 z tej doby:
+6db bias -4, v tej dobe ešte na dual capstane, sa raz objavilo počas 4min testu deformácia pásky na kladkách, to sa tiež podpísalo na dnešnej nahrávke.
Starnutie pások Maxell Metal:
tieto pásky sa rokmi správajú inak, u That´s to bol biely povlak zanechaný na hlavách, u Maxell metal sú to nenápadné jemné kryštáliky, u ktorých si zatiaľ nevšímam zhoršený zvukový prejav, ani viditeľné zbytky na hlavách.
Prílohy
IMAG0299.JPG
IMAG0299.JPG (99.63 KiB) 4777 zobrazení
IMAG0304.JPG
IMAG0304.JPG (83.36 KiB) 4777 zobrazení
IMAG0968.JPG
IMAG0968.JPG (109.8 KiB) 4777 zobrazení
IMAG0969.JPG
IMAG0969.JPG (88.85 KiB) 4777 zobrazení
IMAG0970.JPG
IMAG0970.JPG (50.59 KiB) 4777 zobrazení
IMAG0971.JPG
IMAG0971.JPG (65.99 KiB) 4777 zobrazení
IMAG0972.JPG
IMAG0972.JPG (82.37 KiB) 4777 zobrazení
IMAG0973.JPG
IMAG0973.JPG (69.73 KiB) 4777 zobrazení
IMAG0974.JPG
IMAG0974.JPG (83.58 KiB) 4777 zobrazení
IMAG0975.JPG
IMAG0975.JPG (81.24 KiB) 4777 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Tak toto je inspiracia. Najblizsie sa nahrava metalka :-)
Paradoxne este v roku 2017 som ziadnu nemal, ani nikdy predtym :mrgreen:
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tak dneska ostré nahrávky z trochu inej strany kvality než metal kazety predtým.
Pre dnešok som vybral dve kazety, jedna z nich je Basf chromdioxid super II 90 rok 1980
http://ez647.sk/cc/basf_crs2.html

Je to pravý chromdioxid, o ktorom sme tu už mali veľa hádok, názorov, testov, a zase hádok :)
Najprv niečo o tomto modeli Basf:
Po úspechu prvých chromdioxidov Basf firma uviedla na trh model chromdioxid super so zvýšenou citlivosťou, ktorý bol s dvojvrstvovým chromdioxidovým náterom, v roku 1977 bol prvý svojho druhu a pod týmto názvom vydržal až do roku 1988 kedy bol zmenený na Chrome Super a v roku 1996 sa jeho zmes začala miešať z kobaltom, po prevzatí Emtecom sa jednalo už o čisté ferrokobaltové pásky.
o zložení chromdioxidov Basf je to pekne rozpísané tu:
http://www.vintagecassettes.com/_info/b ... ions_2.htm

Táto kazeta nešla dobre nahrať na mojich deckoch, najlepšie výsledky čo som dosiahol boli 0db so slabšími výškami, u Akai DX57 to bolo pre použiteľný výsledok nutné držať na 0db pri biase -12. Páska nevykazuje žiadne poruchy ani kolísania, ale veľmi výrazný pokles výšok, najviac oproti iným novším testovaným CR-S modelom.
Najlepší výsledok v teste som dostal na Pioneer CT-S550S, kde pri použití BLE XD, dolby C dosahovala páska veľmi pekného zvuku pri +2db v špičkách. Technicsy sa s touto kazetou odmietali baviť, ATC to zakaždým vzdala a bez nej to bolo nepoužiteľné.
Tak dneska došlo na ostrú nahrávku a zároveň aj prvý test na Sony TC-KE600S a bol som milo prekvapený.
Prvotná kalibrácia bola dosť slabá.
podľa displeja, ako som popisoval kalibrácie v inom vlákne to vyšlo:
H: mínus mimo rozsah
L: -5
Pri vytočení bias totálne do mínusu a malého levelu max do plusu som sa u kalibrácie dostal na
H: 0
L: +3
je to nerovnomerné, ale zvukovo najlepšie zo všetkých deckov, zvukovo smelo nahrávam +2db so špičkami +4db a výškovo je to takmer ako zdroj, nie je to tak prekričané, veľmi príjemne sa to počúva, skreslenie nie je moc zreteľné, len pri niektorých vokálnych sykavkách uši zaplačú. Páska ide stabilne bez porúch a kolísaní a to je veľké plus.
Je zrejme že pre chromdioxidy nestačí len kalibrácia biasu deckov na doske, ale aj kompenzácia záznamovej úrovne, ktorou decky bežne nedisponujú, takto ak do decku púšťam signál +2db tak z tej pásky aj skutočne +2db vychádza.

EDIT: trochu som sa tu pozabudol a opravil rok kazety
Prílohy
IMAG0497.JPG
IMAG0497.JPG (90.18 KiB) 4419 zobrazení
IMAG0498.JPG
IMAG0498.JPG (103.06 KiB) 4419 zobrazení
IMAG0499.JPG
IMAG0499.JPG (89.42 KiB) 4419 zobrazení
Pravý chromdioxid má na ostrom bielom svetle vždy jemne modrastý nádych, kdežto metalky sú viac šedé, kobalty zase majú jemný náznak hnedej, alebo sú viac sýto čierne, ale záleží na každom výrobcovi a jeho recepte
Pravý chromdioxid má na ostrom bielom svetle vždy jemne modrastý nádych, kdežto metalky sú viac šedé, kobalty zase majú jemný náznak hnedej, alebo sú viac sýto čierne, ale záleží na každom výrobcovi a jeho recepte
IMAG0500.JPG (56.97 KiB) 4419 zobrazení
IMAG0501.JPG
IMAG0501.JPG (72.88 KiB) 4419 zobrazení
IMAG0502.JPG
IMAG0502.JPG (92.85 KiB) 4419 zobrazení
IMAG0504.JPG
IMAG0504.JPG (56.14 KiB) 4419 zobrazení
v tej dobe používa Basf na C90 veľmi jemne modrú zavádzačku
v tej dobe používa Basf na C90 veľmi jemne modrú zavádzačku
IMAG0506.JPG (60.47 KiB) 4419 zobrazení
IMAG0507.JPG
IMAG0507.JPG (60.63 KiB) 4419 zobrazení
kalibrácia na východzej polohe nastavení
kalibrácia na východzej polohe nastavení
IMAG0496.JPG (15.23 KiB) 4419 zobrazení
ideálny stav nastavení tohto decku v spojení s touto kazetou
ideálny stav nastavení tohto decku v spojení s touto kazetou
IMAG0509.JPG (92.1 KiB) 4419 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

moja obľúbená :oops:
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Normálne som sa sekol, mal som v pláne vybrať tú staršiu 1977 ale nejak to nevyšlo :D

Ešte pridám, že posledné dve minúty na konci boli dosť vlnité, nestabilné s výpadkami, samozrejme od svorky otlaky a že páska po prejdení celej dĺžky hlavami nechala naozaj veľa bieleho bordelu na hlavách čo sú časti látok spojiva, ktoré sa rokmi dostáva von z pásky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"