Typ 1 • Ferric

prosím vkladať ostatných svoje testy mimo tohto vlákna
Unique reviews vintage audio cassettes with samples (tests audio cassettes with samples)

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa orhore »

EZ647 - nemyslím si, že to bude ten případ co píšeš. Vidíš ty pravidelné trojůhelníky? Je to slyšet jako přelaďování starého rádia. Když nahrávám na pásek tak vysoké kmitočty z generátoru, tak žádnou takovou intermodulaci neslyším.
Teď mě napadlo, že vysoké kmitočty z generátoru se musí nahrávat na decku při úrovni max -20dB jinak ti záznamový zesilovač jde za roh. Tady to samozřejmě nemohlo být splněno, ale nevadí. Já to uvedl jen jako zajímavost.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa EZ647 »

Je fakt že ja som podobné testy robil pri nastavení úrovne 0db podľa displeja decku, na všetky kazety aby som videl výsledný prepad, alebo nárast podľa použitej kazety, tak potom čo si myslíš o tých mojich skokových testoch, čo som sem spomenul včera?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa orhore »

Pokud budeš chtít dělat takový test v celém kmitočtovém pásmu, tak holt ho budeš muset dělat celý v úrovni -20dB. I tak se tam zanese vliv nastavení decku, ale to není podstatné. To už by člověk potřeboval speciální mašinu i specializovaný software. Třeba AudioTester
Stejně to nic nevypoví o tom zda kazeta bude hrát u všech uživatelů stejně jak vyšlo v testu. Já bych se asi držel více subjetivních testů, protože je zde celkem fuk jaký deck se použije a jde o to jak to celé hraje :). Generátory používám jen když nastavuju kazeťák, pak nahrávám a poslouchám jen a jen muziku ;)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa EZ647 »

V mojom teste je najviac z grafov vidieť rozdiel úrovní medzi kazetami a mieru šumu, či absenciu výšok. Asi to nechám zatiaľ tak, ale, teda aby som to uzavrel, mám chápať tak že všetky tieto interferencie teda vznikajú v elektronike decku a zariadení a nie v hlavách a páske pri zázname?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa EZ647 »

No tak či onak, si pozri toto,
http://ez647.sk/cc/tape.html

a ešte toto
http://ez647.sk/cc/vhsa.html

a vyhoď technické bludy a nepresnosti, a napíš mi to súkromne, ja som tie veci písal už skôr pred rokmi, tak to chce prepísať.
Ja sa ti potom ozvem neskôr dneska.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa orhore »

Všechny určitě ne. Ale ty čisté měníci se tóny (přelaďování) jsou příkladem nestabilního či přebuzeného záznamového zesilovače. Proto by se podobné testování mělo odehrávat s nižší úrovní a pak můžeme debatovat nad tím co je tam navíc - šumy, zkreslení atd. Je třeba si uvědomit, že při záznamu v kazeťáku jsou vysoké kmitočty zesíleny nejvíce z celého spektra, proto nelze testovat tyhle kmitočty při plné palbě. V hudbě nemají nikdy tak vysokou úroveň, proto to můžeme celé osolit třeba na +6dB :)
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa Kazetowich »

sú niektoré pesničky, kde strielajú výšky až doneba ... jednu takú používam na testovanie - na modrom fóre som ju dal na stiahnutie - ak chceš, pošlem ti ju Orhore
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa orhore »

Jo, klidně pošli. Ono v těch nahrávkách ty velmi vysoké kmitočty dělají spíše takovou jemnost či brilanci. To co často slyšíme jako výrazné výšky jsou obvykle poněkud nižší kmitočty, které mohou být nějakým způsobem i zkreslené. V podstatě celé to analogové audio s páskami je o poslouchání příjemného zkreslení. Mé uši ho prostě milují, protože se mi zdá být přirozené. Digitál mi přijde takový více studený, jako studená baba :D . Ale pak stačí digitál prohnat přes kazeťák až na pásku a je z toho roztoužená milenka :D
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Typ 1 • Ferric - UŽ VIEM !

Príspevok od používateľa Kazetowich »

- teraz začínam chápať, prečo kazeta na začiatku pesničky Allan Taylor - Colour To the Moon, kde je taký dlhý tón, robí halušky - zrejme tam vznikajú tie parazity a potom ten tón nie je čistý ... niektoré kazety viac, iné menej
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Orhore: Ahoj, no věř, že já je taky zatím nemám šanci vidět všechny naráz a pěkně vyskládané - to už bych se do pokoje nevešel, radši je mám v krabicích, aby se na ně neprášilo. Ale zase jo, když se chci na nějaké podívat, tak si vytáhnu bednu a kochám se :-).
Ideální jsou krabice od vín - já ani nechlastám, ale pár prázdných beden se mi z obchodu podařilo sehnat.

Toto vypadá na zobrazení z Audacity - to jsem nikdy neměl rád, se v tom nedá vyznat :-D, ale je vidět, že na tohle je to ideální..
Jinak prosím pokud to půjde, přidávej screeny přímo sem, protože když se na to chci podívat zaseká se mi prohlížeč a všude mám různé reklamní bannery - ale rozhodně ti nic nepřikazuju, jen návrh :-).

Jak říká EZ647, tak MPX jen odstraní 19kHz jež je v rádiovém vysílání jakýsi pilotní tón pro FM vysílání a v nahrávkách to prý bez toho filtru způsobovalo jakési "dýchání" - asi to mám na svých starých kazetách a jde o jakýsi tlumený šum ve velmi tichých pasážích - poskytnout nemůžu, páč tam jsou autorsky chráněné materiály (jak moc mám zákony rád...-ironie).


Kazetowich: Upřímě ze stovek kazet je extrémně těžké vybrat ten nejlepší model. Ale jak vidím, tak zřejmě se o nejlepší u mě jedná o tu TDK DS-X.. Nějak netuším jestli by se zrovna u mě mohly objevit lepší modely.. No vlastně možná jo, ale spíš co se sběratelské hodnoty týká. Mám ještě TDK AD46 (JAP, 1987-88), ale to je modelově asi nižší pásek než má ta DS-X.


Jinak co se týká ostrosti nahrávek, tak vlastně většinu svých skladeb co dělám jsou ve výsledku ostřejší než kdejaká hudba z netu - to bude tím, že pracuju s více stopama a nic neutlumuju. Ale vesměs je to všechno v pohodě. Pak mám ale i nějaké materiály z nichž je výsledek sakra ostrý a to bych při vydávání musel utlumit..možná, ono zase je tak ta nahrávka i hodně dynamická, tak je to těžký.
Ale to zas odbočuju..

No a zase je blbost odsuzovat analog nebo digitál - to prostě nejde. Jednou tu jsou ty nové technologie, tak je nesmysl je odsuzovat. Kdyby někdo chtěl striktně odsoudit jakýkoli digitál, tak tu nebudou Roxette, Depešáci ani kvanta dalších interpretů.
Díky digitálním technologiím vzniká i mnoho hudebních žánrů.

Já hudbu vytvářím jen digitálně, protože na nic bohužel hrát neumím.. Ono i v digitálu je to podobně, ale to je složitější.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa EZ647 »

MPX filter odstraňuje 19kHz z každého signálu čo vstúpi do decku cez line in.
Ostatne tu som to ukazoval:
http://ez647.sk/cc/ta/audiocdoutmpxs.PNG
http://ez647.sk/cc/ta/audiocdoutmpx.PNG

Nehľadne na to že si sebou vezme aj časť okolných frekvencií.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa orhore »

Chlapi, jsem teď v práci a jsem připojený přes mobil a mini pc s využitím datového přepínače a periferií pracovního pc, který je sledován.
Ten MPX filtr jsem jen tak střelil, protože jsem ještě nevěděl v jakém frekvenčním pásmu se to nachází. Tipoval jsem hodně přes 20kHz, protože stejně neslyším více jak do 16kHz. Ale pak jsem to radši změřil a je jasné, že by v tom nepomohl. Příště si raději budu věci ověřovat ať neplácám kraviny :)

Ale.... nezavrhujte ho. Je docela dobře použitelný pokud nahráváte z CD playeru, který má oj*baný vf filtr. Pak tam lezou věci z DACu, které sice neslyšíme, ale dokážou nadělat podobné zvěrstva. Třeba A.Nikitin doporučuje ten MPX mít zapnutý stále. Já to sice nedělám, ale může to být docela dobrá berlička. To že to veme i část okolí je pochopitelné, protože nemá takovou extrémní strmost a je naladěn tak, aby bezpečně odstranil případný zbytek pilotního signálu z FM tuneru, který byl špatně ošetřen na výstupu.

No, fotky na postimages.org jsou sice prošpikovány reklamou, ale vzhledem k tomu, že používám uBlock Orgin, tak nic z toho nevidím a nic se absolutně neseká. Ale zkusím to nahrávat tady a nebo někde jinde.

Jinak tady jsou naměřená zkreslení na různých kazetách od A.Nikitina (pokud máte zájem): http://www.ant-audio.co.uk/Tape_Recordi ... index.html
Napísať odpoveď

Návrat na "Audiotesty kaziet NSK"