Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Hasterman
stará páka
Príspevky: 546
Dátum registrácie: Nedeľa, 23. Septembra 2018, 12:40
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa Hasterman »

IMGP7306.JPG
IMGP7312.JPG
IMGP7313.JPG
IMGP7315.JPG
IMGP7319.JPG
IMGP7329.JPG
Nagaoka CT. Kto používa? Mňa nejak nenadchla. Netvrdím že sú zlé. Ide o lacnú kazetu a nedá sa tam čakať nejaký zázrak. Mal som trocha problém ju nakalibrovať, nahrávka nejak neurazí. Ale zas nie je lepšia ako základný model TDK D, maxell UR.
IMG_20190923_120417.jpg
IMG_20190923_120438.jpg
AKAI AM-95, GX-95, CD-73, AT-93, JVC TD-V711, SEA-M770, Telefunken TS850, Onkyo TX-4500 mkII, DALI Spektor 2, Canton AS 85 CS, Audio-Technica ATH-M50x
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ja mám Nagaoku, ale fyzicky celé telo a výlisok vyzerá ako China, a zvuk tiež nič moc, ale na weboch v testoch viacerím vyšla dobre, tak neviem, telo a cievky sú typická Čína.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dneska nahrávam Denon HD7 90 rok 1988
https://ez647.sk/cc/denon_hd7.html
Prehľad kaziet Denon typ II:
https://www.vintagehifi.sk/viewtopic.php?f=29&t=1262
*
Takže jedná sa o ferro kobaltovú pásku typu II High Position vyrobenou firmou Denon v Japonsku, je to stredný model tejto triedy, so sýto čiernou páskou.
Veľmi podarený dizajn konca 80tych rokov s veľkým dvojoknom, v decku na nerozoznanie od kaziet Sony vďaka kombinácii bielej a oranžovej.
Môj kus bol nešťastne postihnutý plesňami, čo je fakt smola, pretože balenie bolo takmer ako nové, a cez fóliu je vidieť skoro celú kazetu, ktorá ma navyše veľké dvoj okno, a napriek tomu biele fľaky boli na závitoch pásky schované práve pod tým kúskom čierneho plastu čo tam ostal, aj papierový obal bol nejaký viac chlpatejší, myslel som že to bude beznádejné, no na páske sa biele fľaky nachádzali len 1-2min od začiatku pásky, potom ma pri testoch zvukovo prekvapila tak veľmi, že som sa ju rozhodol použiť na kvalitnú nahrávku. S kľudom si dovolím povedať že kvalitou predčila novšie modely z roku 1992.
Skúšal som to čistiť liehom čo sa stane, ale ani tú pleseň nehlo z tej pásky. Mimo iné nemôžem odporučiť pásky postihnuté plesňami, môže to viac brúsiť hlavy, a prenášať sa z decku na iné pásky aj po vyčistení, nemyslím že je to bezpečné, ale čas ukáže.

Testy:
Akai DX57 - +4db bias -8, pri tomto nastavení si páska zachovala plnú mohutnosť basov, a precíznosť výšok, kúsok od začiatku som už nenarazil na žiadnu poruchu alebo výpadok zvuku spôsobený jej stavom.

Pioneer CT550S - +5db, zvukovo na nerozoznanie od zdroja, precízna, mohutná, živá, kalibrácia na tomto decku vhodná, zvuk je naozaj dobrý a potenciál kazety je využitý

Technics AZ7 +4db so špičkami +6db, nárast mohutnosti basového prednesu, výškovo je malinko slabšia, po kalibrácii sú výšky ako na zdroji, ale výkon je max 0db, zvuk je sprevádzaný silnými poruchami pripomínajúce pokrčenú pásku, teda kalibrácia maximálne nevhodná v tomto decku

Technics dvojhlavy 979 a 575 - teda na 979 +4db, občas vyskočí na +6db, výškovo len nepatrne slabšia, po kalibrácii sa výšky dorovnajú na zdroj, výkon +4db aj keď nejde vybudiť tak zľahka ako predtým, ale žiadne poruchy
a na 575 bez kalibrácie zvuk ako zdroj, +4db veľmi zľahka, výšková balada, ono keď testujem na mechanike kde je min hraná hlava že, tak to robí zázraky

ostrá nahrávka Sony TC-KE600S dolby C NR
kalibrácia podľa Sony:
H: kolíše medzi 0 až +1
L: kolíše medzi +1 až 0
až na to kolísanie parametrov sú hodnoty veľmi dobré, páska je živá, nechýba jej výkon ani výšky
Ak sa hodnoty kalibrácie uvedú do praxe, tak predsa som dal bias do mínusu pre väčšiu spokojnosť, predsa to necinkalo ako by sa patrilo, ale po nastavení je to veľmi dobré, žiadne sykavky, skreslenia, zvuk je naozaj veľmi dobrý, ak sa výkon drží do +4db. Kazetu môžem smelo odporučiť, väčšina dobrých deckov ju rada pochrúme.
Prílohy
IMAG0253.JPG
IMAG0253.JPG (82.7 KiB) 11057 zobrazení
IMAG0254.JPG
IMAG0254.JPG (75.14 KiB) 11057 zobrazení
IMAG0277.JPG
IMAG0277.JPG (68.62 KiB) 11057 zobrazení
IMAG0278.JPG
IMAG0278.JPG (66.93 KiB) 11057 zobrazení
IMAG0052.JPG
IMAG0052.JPG (106.83 KiB) 11057 zobrazení
IMAG0053.JPG
IMAG0053.JPG (127.39 KiB) 11057 zobrazení
IMAG0054.JPG
IMAG0054.JPG (44.84 KiB) 11057 zobrazení
IMAG0055.JPG
IMAG0055.JPG (68.97 KiB) 11057 zobrazení
IMAG0056.JPG
IMAG0056.JPG (60.59 KiB) 11057 zobrazení
IMAG0057.JPG
IMAG0057.JPG (16.76 KiB) 11057 zobrazení
IMAG0058.JPG
IMAG0058.JPG (58.08 KiB) 11057 zobrazení
IMAG0059.JPG
IMAG0059.JPG (90.86 KiB) 11057 zobrazení
IMAG0060.JPG
IMAG0060.JPG (65.25 KiB) 11057 zobrazení
IMAG0280.JPG
IMAG0280.JPG (90.36 KiB) 11057 zobrazení
IMAG0281.JPG
IMAG0281.JPG (46.02 KiB) 11057 zobrazení
IMAG0282.JPG
IMAG0282.JPG (47.83 KiB) 11057 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

júúúúj - aká škoda !
Sa tam pod foliu muselo dostať nejaké svinstvo - penicilin -:)
Niekde som čítal, že takto sa z ázie sem po troške pašujú drogy :lol: - či to nie je herák alebo tak ... hihi
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hej to o drogách som písal ja v spojení s TDK bielym práskom.

Na tej Denon som zatiaľ nahral prvú stranu a poruchy a výpadky boli naozaj len prvé dve minúty a potom to hralo výborne až do konca, plus na konci neboli žiadne poruchy spôsobené otlakom svorky a zavádzačky, ale to už sa od Denon kaziet tak trochu očakáva.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa janvys »

To vypadá že někomu spadla do vody. Pravděpodobně se tam nějakým způsobem dostala voda přímo, ne jen vlhkost např. ze špatného skladování. Pamatuju případy spadnutých kontejnerů plných kazet z Japonska do moře, následně vylovených a prodávaných v aukci.
No jinak přesně tuhle HD7 jsem nedávno také testoval, vyšla mi velmi dobře, jen s určitou degradací ostrosti výšek.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

V roku 1988 keď boli tie kazety nové, musela to byť balada na uši.

janvys: pozerám že si testoval HD7, určite si ju mal aspoň v lepšom stave než ja, ono to je vždy riziko kupovať tak staré kazety že čo bude v obale ,,navyše,,
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa janvys »

Jelikož mě po posledním testu ti Turci zaujali, na víkend je v plánu test topmodelů CD-SX a SD-SX. K nim přidám ještě SD-X a Cabrio.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tak to som zvedavý celkom, mne staršia SD-X vyšla veľmi dobre, tie novšie už zase toľko nie.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa janvys »

IMG_20190930_043602.jpg
Tak která z nich dopadne nejlépe?
Na dnešní test jsem vybral tyto kousky. Testuje K700ES a sekunduje mu GX-6. Ve dvou připadech byl vytáhnut i 770ES pro ujištění. Začneme u Turků:

Raks SD-SX
+2db, bias -5, lev +3,, páska o 2-3db slabší než zdroj, vyšší výkon nemá ráda, ideálně držet se max +2. Výškově slabší, jde dotáhnout biasem ještě bez zkreslení, avšak výšky zůstávají neostré. Jinak mechanicky perfektní, žádné výpadky, oba kanály shodné. Ćekal jsem od této kazety víc, ale nevadí.

Raks SD-X
-zde platí ůplně to samé jako u SX verze, kromě jiného těla. Nenašel rozdíl. Možná zub času degradoval SX na X, čert ví.

Raks CD-SX
Tady už je to výrazně lepší než u předchozích type II modelů. +4db, bias -2, lev +1. Páska jen maličko slabší než zdroj. Mnohem lepší, věrnější, ostřejší podání výšek a zachování původní dynamiky. Je hodně podobná jako ED-SX co jsem testoval posledně.

Raks Cabrio
Nakonec ješté jeden type II, ale lepší než u SD modelů. Netuším jaká je v tom páska, ale určitě jiná než u SD řady. Je tam dost rozdíl. +4db, bias -2, lev +2. Páska sice o něco slabší než zdroj, ale rozhodně výkonnější a zvukově věrnější než SD řada. Nemá smysl to rozebírat, prostě když typ II od Raksu, tak Cabrio s přehledem vede.

Apmex 472, orig.USA
Na tuhle černou zahalenou krasavici jsem se docela těšil, ale bohužel jsem byl velmi zklamán. Tělo má pěkné, ale páska stojí za ho**o. Zde musela tragicky zestárnout oproti tomu když byla nová. Hodně mi to připomíná starý chromdioxid, avšak tahle páska jeho typický odér nemá.
0db, bias -10, lev +6. Páska je o hodně slabší než zdroj a nejde vybudit přes 0. Ani bias ji nepomůže, začíná hodně zkreslovat. Ve srovnaní s chromdioxidem u např. Chrome Maxima, se kterou se při nižším výkonu dá docilit ještě relativně slušného zvuku, zde je to nemožné, ani při změně EQ!

Basf Ferro Maxima
Tak, na druhou stranu jsem od této kazety nečekal moc, ale tahle holka klame tělem(vzhledem). Tělo má sice hrozné, ne úplně kvalitní - horší vedení pásku a tělo vydává hrozné zvuky při přetáčení.
Kupodivu pásek je jedním slovem vynikající.
+6db, bias 0, lev 0 (!!) velké překvapení, výkonná páska a zvukově vynikající (samozřejmě metal to není) ale řadím jí hodně blízko k HF-ES. Páska výkonově stejná jako zdroj, troufal bych si říct, že poskytuje o maličko živější zvuk jak zdroj, má čisté silné výšky, relativně ostré, na bias se nemusí vůbec šahat.

Takže vítěz dnešního testu je jasný. Tento test jen pokračuje v trendu kde jednoznačně slyšíme a vidíme časovou degradaci u hodně pásek typu II. Je to paradox, ale skutečnost, že top modely typu I pokořují většinu typu II na celé čáře.
Osobně, nahrávám již téměř výhradně na top modely typu I a na metalky. Typ II už jen málo, prakticky už jen na několik modelů které vyčnívají.

Pořadí vítězů dnešního testu:
1. Ferro Maxima
2. Raks Cabrio
3. Raks CD-SX
4./5. Raks SD-SX/SD-X
6. Ampex Studio 472
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

janvys:
takže sa zase potvrdilo že dve rovnaké kazety rôzne skladované a použité budú mať úplne iné výsledky.
Moja Raks SD-X a Cabrio doslova excelovala a svojim zvukom vyrážala dych, mal som obe 90min verzie.
Ampex 472 mám ale 10min verziu, ale testoval som ju už veľmi dávno, konkrétne 2013 ale moja je Quantegy, ale presne to isté telo kazety aj model čo máš na fotke, no a mne tam vyšlo +4db bias -2, na Akai, veľmi slušná páska, bez porúch, dobrý zvuk, len je veľmi krátka takže si toho moc neužijem.
Perlička že aspoň tá moja Quantegy / Ampex nemá vylamovacie okienka ochrany proti zmazaniu, ale sú vyberacie. Keby sa dalo urob ešte fotku otvorenej kazety, aké má cievky.
Mne sa moje posledné kazety nechcelo testovať, ale nakoniec som sa rozhodol že to spravím dneska, skončil som pred 20minútami, otvorím mail a tam otázka: Ako dopadli testy kaziet?, akože telepatia je nebežpečná vec, hlavne keď nie je pod kontrolou, ale druhý krát za posledné dva dni?
No bude chvíľu trvať kým to spíšem.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa janvys »

No však ta Cabrio vyšla perfektně i u mě. SD řada bohuzel ne. Ano, moje Ampex má taky posuvné destičky na ochraně zápisu. Škoda že ta páska je v prd**i. Stejný případ jako u té SKC CD chromdioxid.
SONY ES
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"