Teslácke repráky.

vintage Loudespeakers, Колонки винтажные vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
E001
mazák
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Pondelok, 27. Apríla 2020, 10:53

Re: Teslácke repráky.

Príspevok od používateľa E001 »

Nstar sa ma inom vlákne pýtal, aké Tesličky - repráky mám. Tak to dám sem. Mám ARS 1034. Pre mňa je ich najväčšou prednosťou, že sú to uzavreté boxy bez basreflexu. Mám ich zavesené po stranách obývačkového okna, v rohoch miestnosti nenápadne schované za záclonou. Jediné, za ktoré by som ich vymenil, sú ARS 1054/1058. Majú väčší basák. Za posledných 40 rokov som prešiel všetkým možným. Od stavby trojpásmoviek podľa Amatérskeho Rádia, tie som predal ja somár kamarátovi, lebo mi ponúkol dvojnásobok ceny materiálu... Neskôr som si kúpil trojpásmovky v nemeckej predajni " akciové " za cca 200 DM. Do dnes neviem, ako sa mojim puberujúcim deckám podarilo odpáliť 5 z ôsmych reprákov. Ale stalo sa. Tak som nakúpil repráky a výhybky na TVM XXX 330, prispôbil som otvory a hralo to... Ale keď ale keď sa chcel kamarát zbaviť tých 1034, tak som neodolal. Proste ten známy zvuk z mladosti, ešte poháňaný vtedy zosíkom na konci s MBA 2020, proste na tú dobu zlatý stred. Ináč dnes ich mám zavesené na Akai a aj kamarát, gitarista ich pochválil, aké majú jemné, ale hlboké basy aj bez subáča. Možno je to tým, že som od mladi uchotechnicky na to navyknutý, ináč zo zvedavosti by som si rád vypočul napríklad Horny osadené Fostexom, alebo vraj zaznávané Infinity 155.
Sony TC 765, DAT 55 ES, Pioneer CT-S 210, PD 201, F 301 RDS, A 501 R,
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Teslácke repráky.

Príspevok od používateľa Nstar »

Zaujímavé, väčšina ľudí k tomu má iný prístup. Ďakujem, že si napísal.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2280
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Teslácke repráky.

Príspevok od používateľa orhore »

E001 napísal: Sobota, 25. Júla 2020, 17:34 Mám ARS 1034. Pre mňa je ich najväčšou prednosťou, že sú to uzavreté boxy bez basreflexu.
To, že nemají bassreflex je dáno tím, že se ten reprák na bassreflex moc nehodí. Jinak bassreflex je velmi dobrou berličkou, která dobře pomáhá v přenosu nízkých kmitočtů při nižším skreslení.
E001 napísal: Sobota, 25. Júla 2020, 17:34 Jediné, za ktoré by som ich vymenil, sú ARS 1054/1058. Majú väčší basák.
Myslíš, že ty větší basáky hrají lépe? Bohužel nehrají! Tenhle 12" reprák ARN 8604/08 (pak došlo k přeznačení) prostě basy hrát neumí. Já tuhle chybu udělal 2x v životě a už nikdy více. Rozhodně se těmto reprákům vyhni obloukem.
Obecně Tesla vyráběla slušné reproduktory tak do 70 let. Neměly takovou povolenou zátěž, možná trochu více kreslily, ale zvukově byly na tom přece jen lépe než to co vymysleli v dalších letech. Dnes raději zapomeňte.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Teslácke repráky.

Príspevok od používateľa Nstar »

Teraz aby to tak neznelo, ja to nemyslím na nikoho osobne.
Tesla repro vedela len tie často doplatili na to že sa stali vetesou kdesi na povale v pivnici, uplatnili sa ako stojan na rôzne veci, kdekto ich "tunil" a snorami od zvončeka ich pripajal na autorádia, alebo na nejaké nevhodné iné kombinácie. Napríklad neni uplne cesta ich pripojiť na nejaký odflaknuty kludne japan zosik. Potom to známe že kričia. Samozrejme niektoré boli viac podarené iné menej.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Teslácke repráky.

Príspevok od používateľa oneeeee »

teslácke basáky mali 40 W v sínuse , ale zvládli toho podstatne viac . ako hrali to neviem . jeden nový som dostal od bratranca z BB , mal tam predajňu a dvojročná dcéra si doň sadla .
čína sa už priblížila kvalite renomovaných značiek
https://www.amazon.com/s?k=bass+speaker ... nb_sb_noss
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
E001
mazák
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Pondelok, 27. Apríla 2020, 10:53

Re: Teslácke repráky.

Príspevok od používateľa E001 »

orhore napísal: Sobota, 25. Júla 2020, 19:08 To, že nemají bassreflex je dáno tím, že se ten reprák na bassreflex moc nehodí. Jinak bassreflex je velmi dobrou berličkou, která dobře pomáhá v přenosu nízkých kmitočtů při nižším skreslení.
Myslíš, že ty větší basáky hrají lépe? Bohužel nehrají! Tenhle 12" reprák ARN 8604/08 (pak došlo k přeznačení) prostě basy hrát neumí. Já tuhle chybu udělal 2x v životě a už nikdy více. Rozhodně se těmto reprákům vyhni obloukem.
Obecně Tesla vyráběla slušné reproduktory tak do 70 let. Neměly takovou povolenou zátěž, možná trochu více kreslily, ale zvukově byly na tom přece jen lépe než to co vymysleli v dalších letech. Dnes raději zapomeňte.
Pri tom bassreflexe som mal na mysli hlavne ten zadný. Tam neni možné bedne dať ku stene. A tých o nedostatkoch na 1054 som nevedel, jednoducho som myslel, že tá väčšia membrána sa prejaví pozitívne. Napríklad ani bubeníci by netrepali zo sebou jednometrový kopák, ak by nemuseli. Ale dobre vedieť, 1054ky škrtám zo zoznamu možných vylepšení zostavy. Raz by som si rád vypočul čosi ako Infiniti SM 155. Tiež som počul, že vraj sú to iba obyčajné pártyboxy, len tá cena tomu nezodpovedá. Ale to je už o inom...
Sony TC 765, DAT 55 ES, Pioneer CT-S 210, PD 201, F 301 RDS, A 501 R,
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2280
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Teslácke repráky.

Príspevok od používateľa orhore »

Ano, bassreflex vzadu a bedny u zdi není dobrá kombinace.

Co se týče hodnocení různých českých beden vyráběných Teslou. Jeden citát za všechny:

"Dá se říci, že soustavy hrají stejně hnusně jako ARS 1034 nebo 1054. Sám je vydržím poslouchat nejdéle půl hodiny; poté mi začnou strašlivě lézt na nervy." :)

Jinak cest k dobrým a levným bednám je několik. Jsou slušné projekty na různých fórech za celkem rozumný peníz i z českých repráků.
A nebo pak zkusit něco dražšího, kvalitnějšího, s nějakým zahraničním osazením. Excelentně hrají bedny osazené jediným širokopásmovým repro Visaton B200, které byly zveřejněny v amatérském radiu 6/2017 (strana 11) jako návod na stavbu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Reprosústavy, reproduktory"