Sony HF II

Vintage Cassettes Sony

Moderátor: AdmineR

Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Sony HF II

Príspevok od používateľa Nec »

Táto kazeta by podĺa dostupných info mala byť z japonského trhu. Cca 1994
Ale keďže tovar sa po svete presúva odjakživa, nejako sa stalo, že ja som ju kúpil v roku 98 v malom obchode s CD oproti pošte v Banskej Bystrici.
Tuším to bol dvojpack. Prevedením je lacná, ale to dymové zafarbenie a jemná potlač jej dáva v mojich očiach plusové body. YAMAHE KX480 veĺmi chutila. Čistý zvuk, pekné výšky. Sadli si navzájom. :)
Prílohy
20200915_125450.jpg
20200915_125455.jpg
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony HF II

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dostal som presne tieto použité kazety od pána z ČR už dávnejšie, povedal mi že sa to bežne predávalo, lebo to Vieitnamčíci donášali z Japonska, rovnako tak na trhoviskách v tej dobe sa dali kúpiť kazety pre rôzne trhy, ja som sa tak dostal aj k Basf FEI pre USA trh.
Inak je Sony HFII štandardný Japonský model s páskou Extra Uniaxial, teda sa jedná o UX pásku. Mnoho modelov typu II obsahuje práve túto pásku, lebo bola najlacnejšia, potom UX-S bola Super Uniaxial. Sony malo v Japonsku mnoho modelov s touto základnou páskou UX:
CDix II
GIG-2
HF II
X II ( X Tune 2)

U nás to boli zase:
CDit II
FX II
Chiara

v USA:
CDit

Je ale potrebné myslieť aj na to že zloženie a výrobný postup sa menil, ale pásku zužitkovali na rôzne modely a preto aj modely medzi sebou môžu mať drobné rozdiely v kvalite, ale v základe sa tých pások jedného typu nerobilo v jednej fabrike tak veľa.
Jadro typu II u Sony tvorili len tri pásky (od 1986-1997cca):
UX
UX-S
UX-PRO
pre poriadok staršie modely zase mali pásky:
Chrome
CD Alpha
UCX
UCX-S
od nich sa odvíjali všetky ostatné modely, a k veľkým zmenám došlo až na konci keď Sony prešla na kazety Mexico a Thajsko, tam už sa presne nevie ktoré pásky od koho sú a aké mali presne zloženia.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Sony HF II

Príspevok od používateľa janvys »

Ano, tyhle kazety byly u nás běžně v prodejnách elektro
SONY ES
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Sony HF II

Príspevok od používateľa Nec »

EZ647 napísal: Utorok, 15. Septembra 2020, 15:02 Dostal som presne tieto použité kazety od pána z ČR už dávnejšie, povedal mi že sa to bežne predávalo, lebo to Vieitnamčíci donášali z Japonska, rovnako tak na trhoviskách v tej dobe sa dali kúpiť kazety pre rôzne trhy, ja som sa tak dostal aj k Basf FEI pre USA trh.
Inak je Sony HFII štandardný Japonský model s páskou Extra Uniaxial, teda sa jedná o UX pásku. Mnoho modelov typu II obsahuje práve túto pásku, lebo bola najlacnejšia, potom UX-S bola Super Uniaxial. Sony malo v Japonsku mnoho modelov s touto základnou páskou UX:
CDix II
GIG-2
HF II
X II ( X Tune 2)

U nás to boli zase:
CDit II
FX II
Chiara

v USA:
CDit

Je ale potrebné myslieť aj na to že zloženie a výrobný postup sa menil, ale pásku zužitkovali na rôzne modely a preto aj modely medzi sebou môžu mať drobné rozdiely v kvalite, ale v základe sa tých pások jedného typu nerobilo v jednej fabrike tak veľa.
Jadro typu II u Sony tvorili len tri pásky (od 1986-1997cca):
UX
UX-S
UX-PRO
pre poriadok staršie modely zase mali pásky:
Chrome
CD Alpha
UCX
UCX-S
od nich sa odvíjali všetky ostatné modely, a k veľkým zmenám došlo až na konci keď Sony prešla na kazety Mexico a Thajsko, tam už sa presne nevie ktoré pásky od koho sú a aké mali presne zloženia.
Paradne zhrnutie :). Robil si aj porovnanie eu a japan UX a podobne? Mam taliansku UX z r 96 ale uz nemam ako zistovat rozdiely. Kazdopadne francuzska UX PRO z r 96. mi kedysi na Sony TC K 615 hrala cca ako zdroj, podobne SA XS.
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Sony HF II

Príspevok od používateľa Nec »

janvys napísal: Utorok, 15. Septembra 2020, 17:31 Ano, tyhle kazety byly u nás běžně v prodejnách elektro
Ano aj HF X, ktora ma byt iba japonska som kupil v elektre Caster. Ale to boli casy sedeho dovozu. V telke boli iba tri programy. Tem treti bol OK3. :)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony HF II

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ono vek a skladovanie, stav môže spôsobiť veľké výkyvy v kvalite od super zvuku až po nefunkčnosť. Staré UX zle skladované vykazujú nízky výkon, skreslenie už okolo 0db a výškové poruchy až výpadky. V dobrom stave zahrajú nádherne do +4db s excelentnými výškami.
Čo sa týka zloženia, posledné pravé kazety Sony so zodpovedajúcim zložením pre modely UX platili do roku 1997, to je model s fóliou s veľkým X na obale.
https://ez647.sk/cc/sony_ux.html#97

UX od 1986 - 1997 bola takmer čierna páska, na silnom bielom svetle mala stredný až tmavší hnedý odtieň.
UX verzie 2002 mala sýto čiernu pásku a jej výkon mi šiel až na +6db a môj deck Sony TC-KE600S ju nedokázal nielen že nahrať kvalitne, ale ani prehrať po inom decku. Záhada, výšková nedokonalosť je nesadnutie si pásky správne tak ako pri nahrávke na inom stroji, ale výkon v basoch ukazuje sotva 0db ale na Akai +6db, je trochu zvláštne. Neviem kto tieto pásky vyrábal, obal tvrdí že je to výrobok v EU, takže predpokladal som pôvodné montážne linky Sony v Taliansku, prípadne Francúzsku, kde možno aj vyrobili komponenty, ale páska mohla byť kľudne Basf/Emtec FeCo ako CEII, alebo CSII. S podobnou páskou bola plnená aj UX-S verzie 2002 v tmavo zelenom obale. Naopak verzia UX-S čo mám na webe ako rok 2000 je možno ešte s pôvodnou páskou Sony. UX-S v svetlo zelenom obale Made in Mexico, je neznáma, v prvých šaržiach bola veľmi dobrá, potom kazety plnili s mizernou až nepoužiteľnou páskou.

UX-Pro v plnej poslednej kvalite tiež končila v tejto verzii 1997, ale bez náhrady, definitívny koniec modelu.


Cesty Japonských a iných modelov na náš trh boli zaujímavé, celkom isto sa takto mohlo objaviť viacero kaziet.

niečo o tom som písal aj tu:
viewtopic.php?f=28&t=74
viewtopic.php?f=28&t=77
viewtopic.php?f=28&t=81
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Sony HF II

Príspevok od používateľa janvys »

UX mám zmáknuté celkem podrobně. Prvenství má model 1988, tento:
Screenshot_20200915_225419.jpg
Zvukově dokonalá, zejména ve výškách. S přehledem strčí do kapsy novější UX-S.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony HF II

Príspevok od používateľa Kazetowich »

suhlas
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety SONY"