Aiwa HS-G36

Moderátori: EZ647, AdmineR

FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Aiwa HS-G36

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

Dnes sa pozrieme na pekny osobny prehravac Aiwa HS-G36 ktory mi poslal Roman na prehliadku.

Jedna sa o osobny prehravac strednej triedy, vybaveny redukciou sumu dolby B, prepinacom typu pasky a ekvalizerom.
Vonkajsie prevedenie je plast ale hmotnost naznacuje ze vo vnutri by to mohla byt poctiva robota.

Tak sa na neho pozrime blizsie
1.JPG
Tento kusok ma hned na prvy pohlad prekvapil. Pripojil som k nemu prve sluchadla, ktore som mal po ruke - Koss Porta Pro a po nejakom tom nastaveni ekvalizera hraje velmi pekne. Cosi tu ale nesedelo. Osobne, tieto sluchadla nemam rad - prilis zvyraznene duniace basy a mierne potlacene vysky. Ale s tymto walkmanom, proste parada. Basy tak akurat, nechybali ani nizsie frekvencie - a vysky vyrazne - toto mam rad. Ci je tomu naozaj tak, citaj dalej.
Ked som k tomu pripojil sluchatka za 10 EUR - Edifier H 180, uz to taka slava nebola. Musim ale poznamenat, ze v tejto kategorii su tie lacne sluchatka asi najlepsie co sa da kupit. S inymi walkmanmi hraju uplne paradne, so smartfonom to uz taka slava nie je. Este k tomu ekvalizeru - celkom mi nevyhovuje. Ten potenciometer na "basy" ich zvyraznuje niekde okolo 100-200 Hz, privital by som nieco okolo 30-50.

Vsimol som si este rapcanie z vnutra mechaniky, pevne som dufal ze sa mi to podari opravit. Zial, nepodarilo :(

Najprv sa pozrime ako to vyzera z vnutra
2.JPG
Rozobera sa to jednoducho. Pre pristup ku mechanike he potrebne odpajkovat zopar kablikov. Vsetko je krasne prehladne, dokonca aj na doske posnych spojov su napisy - nazvy farieb so sipkami ktore ukazuju kory bablik je kam pripajkovany.
Ma to len jeden hacik - farby vobec nesedia. Preto som si musel spravit mapovaciu tabulku, ze napr. modra je ruzova, oranzova je modra, atd. Viem si predstavit tie Singapurcanky pri pase, ktore pajkuju jak dive a pred sebou maju taku tabulku.

Mechanika vyzera naozaj pekne, je prakticky kovova. Prevedenie je kvalitne a spolahlive. Ved posudte sami.
3.JPG
4.JPG
Teraz este k tomu problemu. Rapcanie sposobuje motorcek. Vybral som ho, odstranil remenicku, pridal kvakpu oleja do loziska a nechal so m ho bezat naprazdno asi dve hodiny. Zdanlivo to aj pomohlo, rapcanie ustalo. Ale ked som na to nasadil gumicku, vratilo sa to. Vyzera to na opotrebovane lozisko a vdaka tomu rotor o nieco drhne. Zial, motorcek je zalisovany a rozobrat to neviem. Aj tak by som tomu nepomohol. Nahradny motorcek zial nemam. Nevadi, funguje to aj s rapcanim.
Vymenil som gumicky, vycistil celu mechaniku, poskladal.

Nasledne som nastavil urovne prehravania
levels.png
Tu su vysledky wow/flutter merania

wow.png

Je to celkom dobre, pohybuje sa to niekde okolo 0.2% WRMS, co je taky dobry standard u tychto prehravacov. Rovnake vysledky boli s novou aj tou povodnou gumickou.

Horsie uz su na tom otacky. Kolisu doslova od buka do buka. Niekedy to drzi rychlost stabilne, inokedy to uleti do plusovych alebo minusovych hodnot. Tu je jedno z takych merani
rychlost.png
Moze byt ze to je tym motorcekom. Skusal som vsetko mozne, ale nepomohlo. Myslel som si ze je to kladkami, ale tie su ako nove. Maju aj dobru prilnavost. Teraz to otacky drzi, len neviem do kedy.

No a este ta najzaujimavejsia cast - frekvencna charakteristika. Potvrdilo sa presne to co som si myslel. Prehravac ma zvyraznene vysky a to poriadne, o cca. 10dB. Ekvalizer som mal samozrejme na nule. Vyzera to ako keby som prehraval chromku s nastavenim pre Normalku. Ale nebolo to tak. Kto ma rad vysky v nahravke, pre toho je tento prehravac ako stvoreny.
Toho zakolisania okolo 50Hz si nevsimajte, mal som nad tym zapnutu lampu a troska rusila.
sweep.jpg
A na zaver este videjka, ako sa tam krasne tocia kolecka



Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Aiwa HS-G36

Príspevok od používateľa EZ647 »

To je nádhera. Aiwa je asi povestná týmito neduhmi, ja som mal niekoľko modelov v ruke a teraz keď som nejaké po rokoch získal, tak je väčšina nefunkčná, pretože tak dobre do mechaniky a pájkovania sa nevyznám ako si tieto stroje vyžadujú a už roky ich mam rozobraté v krabiciach.
Tie kolísavé kmitajúce plastové čierne komponenty, to dávala aiwa aj do rádiokazeťákov, lebo tiež tam mám niečo podobné.
A som rád že nie som jediný kto používa ten PC osciloskopový program :)
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Aiwa HS-G36

Príspevok od používateľa janvys »

Super článek! Když budeš chtít pošlu ti na pitvu HS-P04 / HS-P200 kterou jsem se rozhodl také vypusit do světa v případě zájmu. Uvnitř je stejná mechanika, viz viewtopic.php?f=10&t=2477
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Aiwa HS-G36

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Vďaka Marián.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1335
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: Aiwa HS-G36

Príspevok od používateľa Teslák »

Skvělé! Zajímavé je,že ten osciloskop taky občas používám. Nějaké motorky z walkmanů mám,ale nevím,zda úplně stejný.Nevidím totiž otvory na šroubky.
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Napísať odpoveď

Návrat na "Walkmany"