EZ647 - zošit - obaly

najrozsiahlejší katalóg s fotkami a prebalmi v Európe - ešte k tomu v slovenčine (!) - zoradené podľa kritérií (typ, výrobca, ročník ...) + rôzne iné média

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Nstar »

Tam bola prenoska, ktora mala dva hroty?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

priamo ta ihla mala dva hroty, tie špičky, výbežky na jednej chvejke, ihle, zhora mala jeden aj zospodu, aby si nebrúsil na šelakoch jednu
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Nstar »

Tak to neviem kde zozenies nahradnu☺
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Stano »

Dá sa to zohnať, idem hľadať. Nie tak dávno som to videl.
Fotka by pomohla, ale tento obchod ma napadne vždy, keď zháňam nezohnateľné veci na elektroniku.
https://www.avelmak.sk/index.php?lm=306

https://www.avelmak.sk/index.php?lm=307
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

to sa nedalo zohnať už v roku 1998 keď som do toho rýpal, a okrem toho, stejne som ju nahradil amatérsky Teslou VK, ako sa hovorí dobrovoľne nasilu tam šla, zajtra bude pokračovanie
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa oneeeee »

čo je to za typ ?
ja mám toto čudo . .
Typ: pohyblivý magnet
Sledovacia sila: 1 až 3 g
Dotykový hrot : RS-10 (sférický diamant 0,7 mm)
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Nstar »

Ez, ty mas aj nejake LP?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

nejaké staré od tety by sa našli, aj nejaké z aukra a tak, ale väčšinou Opus a pod skvosty, ešte Ruské Melodie, možno niekedy založím aj vinyl sekciu na fóre, ako sú tie kazety originálky podľa vydavateľstiev
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Nstar »

To je dobry napad s tou sekciou vinyl. Gramo nejake pouzivas?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

scan0178.jpg
scan0178.jpg (104.78 KiB) 1881 zobrazení
Maxell XLII 90 v novom ohnivom obale kúpená v predajni Azor v Poprade za asi 50Sk. Pri jednej z mojich návštev tejto predajne som našiel úplne nový ohnivý obal Maxell XLII, podľa obrázku kazety na obale som sa strašne tešil že sa vrátili k pôvodnému ovalnému dizajnu, ktorý som raz dávnejšie mal možnosť vidieť, ale po rozbalení to bolo niekoľko šokov naraz.
Hnusný ružový booklet, ktorý nemal obdobu medzi hnusnosťou nepodarených dizajnov. Kazeta na fólii bol podvod, jednalo sa o predošlý dizajn, len v sivej kazete namiesto čiernej, vôbec sa mi to nepáčilo. Ale zase ma prekvapilo že sa vrátili k skrutkám miesto lepenia kazety. Takže toto bola posledná kazeta Maxell XLII na našom trhu, a musím povedať že tento kus mal pôvodné kvality XLII v zelenom obale, na Technics 575 zvuk silný, dynamický, špičky do +4db bezproblémov a výškovo, presnosť mechaniky a všetko bolo v najlepšom Maxellovskom poriadku, len dizajn nie. Taktiež je zaujímavé, že XLII model dostal nový vzhľad, ale iné vysoké modely už nie. I keď priehľadná rada UD bola už vrchol sama o sebe :D
Musím veľmi zdôrazniť, že tak ako bola TDK SA 1998 a jej posledné verzie z Thajska v rovnakej fólii, tak aj táto Maxell XLII v ohnivom obale predávaná z posledných šarží, ktorú mali aj u nás v meste, v Astre ale nikdy, tak tie posledné boli naozaj zlé, zrovnateľné s kvalitami danej SA z Thajska a k tomu veľmi nekvalitne odliate puzdro a ešte aj také nečisté. Ale na Maxell nebol uvedený pôvod, ani neviem zo sériového čísla určiť krajinu, kdežto u TDK to šlo pomerne jednoducho, u TDK všetky Thajské novej výroby začínali písmenkom Z....
Maxelly XLII v ohnivom obale som ešte nakúpil aj posielal pred rokmi ďalším zberateľom vo verziách 60 a 120min a tie boli hodne slabé, a nakoľko sa 120min XLII nikdy nerobili, je jasné že tam bola najnižšia kvalitatívna trieda typu II, ktorá už vôbec nemusela byť tou pravou Maxell, ale kľudne Korea, China a pod. Posledné kusy predávali ešte v Spoel Elektro SNV.
Moja 90min v dobrej kvalite, z prvých šarží tohto dizajnu, nahratá kompletne na Technicse v období 02, 03/2002.
*
Maxell ue 90 v zelenom obale, kupoval kamarát, pretože bola veľmi lacná, po rokoch som teda videl novú verziu ue a táto už mala sériové čísla Malajzijskej pobočky, teda nepodarene vyrazený napis "maxell" na spodnej strane (to nemali ani tie XLII), teda Maxell to už bola len viacmenej značka. Zelená fólia, ale kazeta stále svetlo číra, zmenila sa len nálepka od tej mojej bola užšia. Kvalita tiež poklesla by som povedal, vtedy som už nerád nahrával tieto kazety a to aj na Technicse. No o pár rokov neskôr prišla zelená verzia, obal ostal, ale kazeta sa ešte chvíľu predávala výhradne v zelenom priehľadnom tele.
Zvuk bol myslím slabší než zdroj tak viac okato, menej čistý s viac poruchami, na nenáročné nahrávky, s pôvodnou UR sa to nedalo porovnať, dokonca aj na UE mojej oranžovej verzie 1998 boli lepšie výsledky. Ale zase som mal obal do zbierky, a v tej dobe som sa ešte nejakú chvíľu vyhýbal týmto najlacnejším pokrokovým modelom, až kým naozaj nebolo čo kupovať, a keď prišla doba, že som si do zbierky kúpil aj kazetu Tesco za 15Sk, tak tieto zelené Maxell ue takmer celkom vymizli z predajní.
*
tak vrátime sa k môjmu Ruskému zázraku Rosia 325 stereo.
Kazetová časť:
kazetová jednotka bola samostatná na kovovej šasi s dvoma doskami plošného spoja a mechanikou a trojicou prerastených kondíkov ako celok zamontovaná do celej skrinky toho veľkého krámu. Pripojenie zo zvyškom zariadenia tvorili tri páry tenkých káblikov, jeden pár napájanie asi 12v zo samostatnej odbočky trafa, a dva páry tienené vstup a výstup audio, to je všetko.
Mechanika s ťažkými tlačidlami, plastovo kovovými (na predošlej fotke z netu sú asi len plastové), bez funkcie autostop. Túto funkciu tam zložito preberala elektronika, ktorá pri zastavení navíjacej cievky odstavila prívod prúdu do motora. Hlavy samozrejme dve, a elektrické mazanie ako inak.
Na hornom panely boli dva regulátory Rec Level pre ľavý a pravý kanál a nad každým bol samostaný ručičkový indikátor vybudenia, medzi indikátormi dve historické červené LEDky, jedna na funkciu REC a jedna na funkciu zastavenia motora. Teda ak sa rozsvietila LEDka zastavenia tak bolo potrebné vypnúť STOPKou kazetu. A skoro som zabudol klasické mechanické trojmiestne počítadlo pásky umiestnené tesne nad dvierkami kazety.
Na zadnej stene kazetovej časti boli tri 5kolíkové koncovky. Jedna bola určená len pre slúchadlá a ďalšie dve boli pre pripojenie mnoho externých zariadení, v návode je to tam celkom pestré.
Elektronika bola robená tak že na doske tvaru štvorca 15x15cm boli nahusto osadené Ruské súčiastky, hlavne tie nepekné oranžové tranzistory, aj nejaké výkonové a dva integráče, oba nejaké integrované či operačné zosilňovače. VF oscilátor pre bias a mazaciu hlavu bol z jednej okrúhlej zložitej cievky s mnoho vývodmi v kruhu, a dve ladiace cievky. Zvyšok len tranzistory a na nastavenie tam boli ešte tuším trimre.
Menšia doska uložená priečne mala na starosť sluchádlový zosilňovač a tranzistorový obvod na odstavenie motora.
Tak ako na Technicse sú sledované otáčky stroboskopickým kolieskom z navíjaích cievok, pod ktorým je optická závora, teda infra LED a fotosenzor, pulzy sú ďalej spracované mikroprocesorom, tak v tejto Rosii bolo niečo namontované na navíjacej cievke, z toho šli dva kábliky a meraním som zistil že to mechanickým spínaním tvorí prerušovaný pulz, ktorý je spracovaný tranzistorovými obvodmi, kým sú pulzy, motor je zapnutý, ak pulzy nie sú tak tranzistory odpoja prívod prúdu.
Najvtipnejšie na tom celom, že celý motor bol s klasickou doskou regulácie otáčok priamo na motore, a na tom celku štítok Made in Japan. Po otvorení motora tam bola naozaj doska s typickými Japonskými súčiastkami a integrovaným regulátorom typu AN...., podľa schémy tam boli uvedené dva tieto motory, asi zase podľa šarže, jeden ten Japonský s podrobnou schémou a druhý plne Ruský.
Bolo to prvé zariadenie do ktorého som rýpal, a celkovo som ho zničil tak že už to nie je možné opraviť. V tej dobe boli poruchy nasledovné:
extrémne slabý ťah navíjania pásky, slabé gumky a zlá klzná spojka, aj nazačiatku pár sekúnd po spustení sa to proste zastavilo. Niektoré kazety s veľmi ľahkým ťahom dokázali hrať aj do polovice a ďalej, ale nesmeli sa prerušiť, museli sa hrať bez prestávky, po vypnutí a zapnutí PLAY sa to už nerozbehlo.
Druhý problém že prehrávanie aj nahrávanie bolo vždy výrazne slabšie na jednom kanáli, aj to ukazovalo na indikátore vybudenia že je to slabšie.
No a potom neskutočné dropy na nahrávkach, nahrávka bola neskutočne čistá, dynamická, ale na akejkoľvek páske, občas vypadli na pár sekúnd výšky, potom zase späť a tak ako keď sú špinavé hlavy, zrejme opotrebovanie, inak neviem.
Ako som to neustále otváral, vyberal dosku a pozeral súčiastky, tak sa poškodilo niektoré káblové spoje, použili tam pomerne krehkú kábeláž a tá štvorcová doska bola po dvoch stranách po celej dĺžke osadená káblami, tak to bolo celkom náročné. Celú Rosiu som si vzal raz domov s pomocou kamaráta, vážila 19kg podľa manuálu, plus ešte repro, vtedy sme to niesli MHDčkou ku mne domov. A tak mi ostala hlavne ako zosík, na ktorého vstup som pripíjal moju aiwu, pretože to malo oveľa lepší zvuk než ten plasťák a mal som tak funkčné prehrávanie kaziet a rádia.
Takto som fungoval až do kúpy Technicsu 575, čo som nepočúval na slúchadlá, tak cez tento zosík, a to zase až do doby než som získal Receiver Technics SA-DX1050 a to len asi pred 6mi rokmi. Dovtedy som naozaj fungoval na Rosii, kazety, VHS, PC, filmy, internet, keď prišla návšteva a pod, všetko hralo cez Rosiu.
Obrovský problém bola v prípade PC a Rosie zem, neskutočne to brunelo, no a neviem ako, ale asi bola sieťová šnúra prerobená na naše zásuvky, pretože bola poctivá trojkolíková s trojžilovým káblom s tým že zemniaci kolík bol ukostrený presne o tú plusovú kostru zosíka :D
Musel som odpojiť zemniaci kolík z vidlice, potom to hralo dobre aj z pc.
Mimochodom stroj vyrobený asi 1985, alebo 1986 a kúpený rok na to podľa listu čo som našiel k v návode, ktorý mi dala teta.
Čo sa týka nahrávania z vinylu, tak pôvodnú Ruskú vložku na gramci som vymenil za Tesla VK, ktorú som len prilepil o pôvodnú prenosku, pretože mechanicky boli úplne odlišné, a spravil k tomu malú dosku akože predzosík a to som pripojil na vstupy Technics 575 a tak som nahrával vinyl, okrem toho že to bolo frekvenčne totálne v prdeli, lebo tam boli podobné zverstvá na tej doske ako nahrávanie CD na tom plasťáku so zapnutým XBS, no ale o tom zase zajtra.
Ešte doplním, že v kazetovej časti som zničil pôvodné dosky, kompletne celý motor je preč, a cievky oscilátorov sú tiež zničené, oprava nemožná. K tomu ešte nejaké poškodenia mechaniky a tak. Snažil som sa postaviť novú dosku, ktorá tam je stále, ale nemám pôvodné cievky, ani ten motor, a hocijaký nebude fungovať s tou Ruskou inteligenciou sledovania otáčok, čo som skúšal pred mnoho rokmi rôzne náhrady, všetky sa točili príliš pomaly.

Nstar: Aktuálne mám gramec Technics SL-BD20, doslova z odpadu, o tom tiež niekedy napíšem.
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Zatím jsem skončil na straně 17. Tyto čtivé povídky si šetřím. Piš, pokud můžeš dále. Připomíná mi tu tu dobu. Navíc se někdy suprově zasměju......
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Nstar »

Parada, napis aj o tom gramo
Tiez som si to chcel setrit ale vydrzal som tri dni
Napísať odpoveď

Návrat na "Katalóg kaziet (Biggest Catalogue of blank cassettes in Central Europe) Vintage Cassettes catalogue / audio / video / other"