Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1353
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Teslák »

Ona ta Denonka nevypadá věru zle,ale první mě napadlo,že podle kotoučů to bude něco mít společného s Basfkou,nebo s kazetami Panasonic ,ale spíše konspiruji.
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Našťastie sa jedná o originál Denon, už od roku 1985 v tomto dizajne
https://ez647.sk/cc/audio_cievky.html#denon
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dneska sa pozrieme na kazetu Scotch CX 90 rok 1993 vyrobenou v Kórei firmou SKC:
https://ez647.sk/cc/scotch_cx.html

Jedná sa o kolegyňu z rady typu normal, jej kolegyňu BX som testoval pred nedávnom:
viewtopic.php?p=24998#p24998

Podľa hierarchie a internetových fór a webov s kazetami sa jedná o superferro a vyššiu radu od Scotch BX. No ak si to vezmeme takto, samotná firma SKC predávala rozpočtový model LX, základný model GX a vysoký superferro model AX. Z testov viem že kazety AX majú pomerne schopnú pásku a mám celkom pochybnosti že sa jej táto CX približuje.
S výsledkami testov aj zvukových výsledkov na Sony by som zhrnul že je tam mierne navýšený výkon ale výškovo je to podstatne horšie s množstvom ďalších problémov. Ak som náhodou narazil na nejaké testy z časopisov Stereo a boli tam Scotch BX a CX tak práve CX tam vyšla vždy horšie, ktovie prečo. Je to teraz len o starnutí? alebo je to naozaj šmejd?

Model CX sa predával už asi od konca 80tych rokov až do poslednej rady v roku 1993, myslím že sa tam vystriedali Čínske kazety s kazetami od firmy SKC. Tieto kazety vsadili na čierny obal a vzhľad, kazeta samotná je v celopriehľadnom tele, podobne ako model BX, ale je tu náznak akéhosi okna, s matným okrajom, trochu evokuje ich dizajn veľkého okna, a pôsobí mierne luxusnejším dojmom. Samotné telo je naozaj mohutné s pevnými hrubými stenami, tak som nikdy nemal výhrady voči týmto kazetám. Potlač je priamo na trecej fólii, cievky štandardné SKC s čiernou svorkou, pomerne pevné, len občas trochu s väčším hrbom na svorke než by bolo vhodné inak sú celkom stále a nedeformujú sa.
Samotná páska je pomerne svetlá, a prehnutá dole okrajmi dohora, podobne to mala tuším aj BX. A teraz k tomu zvuku, staršie testy:
Akai DX-57 26.12.2016:
+4db, bias -12 a nestačí
táto je asi horšia než testovaná verzia 1990, zvuk pripomína pokrčenú pásku, veľmi strapatý a poruchový, a celkový zvukový prejav je tak mizerný ako na tej verzii 1990.

Pioneer CT-S550S 16.7.2019:
+4db s trochou skreslenia, výškovo stále pomerne slabé, a kolíše stopa
BLE XD:
+4db, výškovo je to vyrovnané na veľmi slušnú úroveň, už som bol v pokušení ju nahrať na tomto stroji, ale v poznámke mám silné kolísanie azimuthu a plávanie výšok, takže nie

Technics RS-AZ7 16.7.2019:
+6db výkon dosiahne hravo, výškovo veľmi slabé
ATC:
+2db s miernym skreslením, výšky dorovnalo veľmi pekne, ale ľavý kanál je slabší a zvuk trpí pomerne výraznými poruchami

Technics RS-TR979 16.7.2019:
+2db, výrazne slabšie výšky, občasné veľké výpadky ľavej strany,
ATC:
neúspešné na viac pokusov, vždy spadne na kalibrácii biasu

Technics RS-TR575MII:
+4db, uspokojivé výšky, bez porúch kupodivu

test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S, dolby C NR
kalibrácia podľa Sony:
H: mimo rozsah / bias min, kolíše medzi 0 až +1
L: kolíše medzi -4 až -5, na max je to +6
vo výsledku je veľký rozdiel a nerovnováha medzi biasom a úrovňou tejto pásky, neviem či je to vekom, alebo nie, alebo všetko spolu, zvukovo ťahá až na +6db a viac, ale vhodné nahrávať do +4db
zvuk pôsobí extrémne basovo až dunivo, viac akoby zvýraznil bassy okolo 100-200Hz a nie tie hlbšie, trochu bolehlav, no a výšky tam sú celkom slušné ale na zdroj sa to nerovná, ale počúvať sa to dá pomerne dobre, netreba na ňu prehnane tlačiť a na nenáročnú hudbu poslúži výborne.
teraz k tým poruchám, áno sú tam viac než na akejkoľvek inej kazete, ale nie trvale, ale skôr občas, nejaký drop, ale občas aj nejaký väčší prenikavejší drop, ktorý neujde pozornosti ucha, napriek tomu výrazné a trvalé kolísanie azimuthu sa nekoná, aj keď niekedy je dojem že by to mohlo hrať lepšie, a v chvíli keď to píšem tak je páska v pozícii 26.59 a do konca to môžu byť ešte nepríjemné prekvapenia.
Obyčajne mám problém s tým že keď na kazetu robím testy na všetkých deckoch a dostanem sa tak do štvrtiny kazety, a nechám odležať po testoch niekoľko rokov, po pretočení a ostrej nahrávke sú potom tie miesta poruchové, viac či menej, ale tu sa takéto miesta objavujú často aj tam kde ešte hlava predtým nevkročila.
Záverom, do zbierky samozrejmosť, ku kompletnosti Scotchiek, ktoré sú v tej dobe len OEMom a značkou, nie výrobcom a posledné roky v drvivej väčšine tam boli kazety SKC. Ale obaly sú pomerne pekné a tieto čierne CX nie sú tak často k videniu v predaji.
Kvalitatívne na nahrávky skôr nie než áno, kdejaký slušný deck by si s výkonom poradil, ale s horším stavom pásky vekom a skladovaniu môžu byť problémy s poruchami, inak mechanicky je konštrukčne táto kazeta dosť schopná.
Ešte počas testu som mal pocit že boli na hriadeli pomerne výrazné hnedé kusy, tak pozor na to.
No a ja si zámerne podľa hudby, výberov a kvality zdroja vyberám aj kazety na ktoré budem nahrávať a keďže nejaký flac výber dance disco a pod hitov, kde je niekoľko desiatok albumov rozdelených po 1-3CD mám o zábavu postarané, aj keď nie sú všetky skladby TOP, tak väčšina má pekné výšky, nie sú poznačené kompresiou, a baví ma to tlačiť do tých kaziet, aj keď nižšej kvality. Pre tieto výbery štandardne používam normal a chrome pásky, ktoré majú najlepšie roky za sebou. Na lepšie výbery a hudbu si nechávam zase top ferro a chrome a väčšinu metaliek. Ale to len tak na okraj, hudby je dosť, a pomaly mi dochádzajú prázdne CD, keďže všetko hrajem z CD playera Technics SL-PG570A, ktorý sa možno časom tiež raz dostane do mojich textov v sekcii obaly.
PS1: (nie nejedná sa o model od Axie eh ! ) už som 10min pred koncom prvej strany a také to zakolísanie s veľkým dôrazom na test sterea sa vyskytuje čoraz častejšie, ale žiadne mechanické drhnutie ani škrípanie spojiva sa nekoná.
PS2: 5minút pred koncom prvej strany, ľavý kanál je stále častejšie poruchový.
PS3: doplnil som testy
Prílohy
IMAG0624.JPG
IMAG0624.JPG (78.16 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0625.JPG
IMAG0625.JPG (114.64 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0780.JPG
IMAG0780.JPG (106.9 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0781.JPG
IMAG0781.JPG (111.2 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0782.JPG
IMAG0782.JPG (99.49 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0783.JPG
IMAG0783.JPG (66.99 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0784.JPG
IMAG0784.JPG (80.56 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0785.JPG
IMAG0785.JPG (70.35 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0786.JPG
IMAG0786.JPG (73.27 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0787.JPG
IMAG0787.JPG (70.24 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0788.JPG
IMAG0788.JPG (90.76 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0789.JPG
IMAG0789.JPG (85.97 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0790.JPG
IMAG0790.JPG (65.63 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0791.JPG
IMAG0791.JPG (94.57 KiB) 3934 zobrazení
kalibrácia 0
kalibrácia 0
IMAG0794.JPG (65.41 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0795.JPG
IMAG0795.JPG (80.42 KiB) 3934 zobrazení
kalibrácia na max
kalibrácia na max
IMAG0796.JPG (62.73 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0797.JPG
IMAG0797.JPG (106.39 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0798.JPG
IMAG0798.JPG (79.88 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0799.JPG
IMAG0799.JPG (91.63 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0800.JPG
IMAG0800.JPG (75.44 KiB) 3934 zobrazení
IMAG0801.JPG
IMAG0801.JPG (66.87 KiB) 3934 zobrazení
scotch_cx_90_1993.png
scotch_cx_90_1993s.png
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dneska pri nahrávke ostanem pri OEM produkcii firmy SKC Korea. Kazeta Memorex HBSII 90 rok 1990 je výrobkom práve z tejto fabriky.
https://ez647.sk/cc/memorex_hbsii.html
SKC vyrábala v základe len dva druhy pásky typu II a to QX ferrokobaltovú a CD pravú chromdioxidovú s pigmentom zakúpeným od Basf v licencii.
Uvedená kazeta Memorex bude asi ten prvý prípad s ferrokobaltom páska SKC QX, aj keď sa jedná tiež o takmer čiernu pásku s náznakom hnedej na silnom bielom svetle. (u chromdioxidu to vždy ťahá mierne do modra)
*
staršie testy,
Akai DX-57 26.12.2016:
0db, bias -8
Zvuk je horší, nízka vybuditeľnosť, 0db so skreslením, výšky by boli skoro dobré, ale ľavý kanál pláva hore a dole, vhodná kazeta pre tento stroj v prípade nahrávok nejakých monológov, na dialógy je už kvalita nevyhovujúca :D
na grafe dole si je možné všimnúť "okusaný nerovnomerný" ľavý kanál, čo je v prípade opotrebenia Akai celkom časté, ale mnoho kaziet má problém s kolísaním na všetkých strojoch
*
Pioneer CT-S550S 21.7.2019:
+2db, výškovo jemne slabšie, bez porúch a kolísania
BLE XD:
+4db, výškové zlepšenie, ale ešte nie presne ako na zdroji, napriek tomu dosť dobrý zvuk, použiteľné, dosť schopné
*
Technics RS-AZ7 21.7.2019:
+2db, mierne slabšie výšky, ale celkom počúvateľné
ATC:
-2db, aj tak je zvuk skreslený, výšková dokonalosť, ale je to prd platné :D
*
Technics RS-TR979 21.7.2019:
+2db, výškovo také stredné
ATC:
+4db s extrémnym skreslením, výškovo výborné, takže vhodnejší iný stroj
*
Technics RS-TR575MII:
+2db skreslené, výšky pomerne slušné
*
test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S dolby C NR
kalibrácia:
H: mimo rozsah
L: -4
maximálne nastavenie ďaleko presiahlo rozsah nuly, takže podľa displeja sa v tomto prípade dá kalibrácia zarovnať úplne presne, ale zvukovo to tak presné nie je, čo sa týka výkonu do +2db je to veľmi vhodné, potom sa začína skreslenie basov. SKC pásky zvyčajne neprekypovali výkonom, u chromdioxidu by to bolo asi aj menej.
Výškovo podobne ako na Pioneer, je to skoro dobre, výšky sú celkom pekné, ale zdroj je o niečo málo výraznejší, inak stále dosť schopné. Kolísanie sa na tomto decku nevyskytuje, poruchy trochu na začiatku pásky, a budú zrejme aj na konci.

Takže zberateľsky táto kazeta samozrejme, ako všetky, aj keď Memorex je trochu komplikovaný, pretože v jednom modely a roku podľa šarže dokáže mať niekoľko výrobcov a teda aj výrazných kvalitatívnych rozdielov, aj keď bol v tejto dobe SKC pomerne častý u Memorexu, tak treba si to riadne pozrieť, okrem toho nie každému je táto značka po chuti.
Zvukovo je páska pomerne slušná, s dobrými výškami, a stredným výkonom, netreba na ňu príliš tlačiť, a s niektorými strojmi sa môžu objaviť problémy, treba si to vyskúšať, na nahrávky pre menej náročných by sa možno aj hodila.
Mechanicky je to klasická osvedčená priehľadná konštrukcia SKC, aj keď sám SKC typ II nenavíjal do priehľadných kaziet, tu si dizajn a pravidlá určil Memorex, tak ako nájdete aj SKC metalky pod značkou Memorex v priehľadnej kazete.
Cievky klasické SKC, pevné, ale občas hrbaté na svorke, a konkrétne táto kazeta má na jednej strane cievky zlý odliatok, prebytok plastu, ako je vidieť na jednej z fotiek, bolo by vhodné kazetu otvoriť a vylupnúť to, aby sa pri navíjaní páska nepoškodila, ale zrejme ja to tam nechám, kvôli raritnosti mizernej výroby :D
Farebnosť obalu je pekná, klasický dizajn Memorex. Farebnosť kazety je viac taká nudná, hlavne cievky so svorkou len sivé, to je také nevýrazné, zase Memorex určoval pravidlá. Potlač je tentokrát na kazete a nie fólii. Booklet je extra nudný, ako skoro všetky Memorexy.
No a ešte malé varovanie, už sa objavovali aj zvesti okrem kaziet Sony CDit USA, aj na Memorex SKC chrome že ničia hlavy, ale naozaj treba brať s rezervou, alebo prípadne kontrolovať po každom prehratí podozrivej kazety, alebo radšej sa im vyhýbať a nechať len v zbierke v poličke.
Prílohy
IMAG0662.JPG
IMAG0662.JPG (85.79 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0663.JPG
IMAG0663.JPG (76.51 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0846.JPG
IMAG0846.JPG (119.46 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0847.JPG
IMAG0847.JPG (112.36 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0848.JPG
IMAG0848.JPG (116.67 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0849.JPG
IMAG0849.JPG (85.23 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0850.JPG
IMAG0850.JPG (77.39 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0851.JPG
IMAG0851.JPG (70.45 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0852.JPG
IMAG0852.JPG (83.12 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0853.JPG
IMAG0853.JPG (92.79 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0854.JPG
IMAG0854.JPG (89.36 KiB) 3882 zobrazení
kalibrácia
kalibrácia
IMAG0855.JPG (58.9 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0856.JPG
IMAG0856.JPG (74.05 KiB) 3882 zobrazení
kalibrácia max
kalibrácia max
IMAG0857.JPG (71.83 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0858.JPG
IMAG0858.JPG (76.84 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0860.JPG
IMAG0860.JPG (109.05 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0861.JPG
IMAG0861.JPG (101.94 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0862.JPG
IMAG0862.JPG (81.33 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0863.JPG
IMAG0863.JPG (78.06 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0864.JPG
IMAG0864.JPG (74.69 KiB) 3882 zobrazení
IMAG0865.JPG
IMAG0865.JPG (72.66 KiB) 3882 zobrazení
memorex_hbsii_90_1990skc.png
memorex_hbsii_90_1990skcs.png
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3646
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Kde je ten preklad O'Kellyho, ja teda samozrejme viem kto to je (nie ze by som ho poznal osobne☺), ale nejak sa obavam, ze sa nasl asi stratene v preklade
Bias nesmeruje vysky na povrch, ak by nebol bias tak by len boli skreslene "vysky"
Toto je subor viacerych veci a kazda suvisi, paska ma nejaku koerc. a vyzaduje k nej silu biasu. Sila biasu zasa ovplyvnuje skreslenie aj intenzitu zaznamu, ak by bol bias prilis slaby nedokazala by hlava zmagnetovat pasik "do hlbky" a tym by sme sa dostali k tomu zasa, ze by zacali chybat hlbky, sila a naopak narastalo by skreslenie. Teda zjednodusene cim viac biasu tym hlbsie do vrstvy magnetuje hlava (pretlacanie s koercitivitou ) jednotlive castice v nej ak menej biasu je pole slabe na tolko, ze magnetuje len povrch pasiku a tam zasa dochadza k odmagnetovaniu napr.
Toto je velmi zjednodusene a dost chabo napisane, lebo som tehnivy na telefone to pisat. Az bude treba mozeme to predebatit inde. Opakujem velmi nepresne a len hrubo som to napisal, neberte to za slovicka.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Veď je to správne, si to napísal, preto bias znižujeme aby sme lepšie vybudili povrch pásky, ale do hĺbky sa to potom nedostáva, takže tam narastá skreslesnie.
tie texty sú tu:
viewtopic.php?f=22&t=1330
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3646
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Prave to tam pise aj on, ze ak ides daleko do plusu s biasom "vysky" preniknu hlboko do vrstvy a hlava ich potom neprehra, zasa zjednodusene.
Bias ma svoju optimalnu hodnotu a vsetko okolo je kompromis medzi skreslenim, vybuditelnostou a vkusom


EDIT: EZ647: obnovil som Tvoj príspevok, pretože si myslím že je namieste, ak napriek tomu ho tu nechceš, zase zmaž, alebo mi napíš súkromne.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ahoj, dneska došlo na kazetu Philips MCX Master 90 rok 1990 (1994) čo je prebalená kazeta Basf CMII z Francúzskej pobočky Basfu. Made in France.
https://ez647.sk/cc/philips_mcx.html#90

Jedná sa teda o vrcholný model od firmy Philips pre prvú polovicu 90tych rokov, ak nepočítam model METAL, tak toto je hneď druhá najvyššia kazeta teda :)
Philips v tej dobe už sám kazety nevyrábal, asi kašľal na to ako starý tuberáci, takže neostávalo nič iné než OEM produkcia, teda aby sme si rozumeli, nakúpili kazety tretej strany alebo si nechali vyrobiť potlač, obal, a farebnú kombináciu podľa svojej chuti. V dizajnovej rade typu II patriacej pre rok 1990 sa predávali modely UCX Ultra a MCX Master, ktoré boli v počiatku v roku 1990 od General Magnetics SIngapore, ktorý pokračovali vo výrobe technológiou Taiyo Yuden aj s ich dizajnami (kazety That´s). No ale v závere tejto modelovej rady okolo roku 1994 sa v týchto dvoch modeloch vyskytli kazety Basf CEII a CMII. No a poslednej menovanej sa bude týkať aj dnešný malý test a pre mňa ostrá nahrávka pre moje rituálne kazetové večery na rituálnej mechanike ( niekedy možno napíšem čo to je :D ) - v skratke raz za tri týždne nutne potrebujem čerstvo nahraté audiokazety v počte 1-2kusy a celý čas na to kašlem a potom časovo vyhrocujem situáciu pred prácou pred poobednými smenami, tak tomu je aj teraz.

staršie testy:
Akai DX-57, 26.12.2016:
-4db bias -12
Myslel som že to bude ako u Basf CMII, ale toto je dosť zlé, ani nie poruchové, ale slabé a nevybuditeľné. Výšky sú horšie a nejak pokulháva pravá strana, čo je zvláštne, u hláv pri opotrebovaní väčšinou robí zlosť ľavý kanál. Test z decku na konci obrázkovej galérie.

Pioneer CT-S550S, 21.7.2019:
+1db z posledného dychu, výškovo výrazne slabšie, ale výstup slabší asi o polovicu
BLE XD:
-1db ale výškovo vyrovnané, možno skúsim na ostrú nahrávku druhej strany

Technics RS-AZ7, 21.7.2019:
0db na hrane, aj tak mierne skresľuje, výškovo výrazne slabšie
ATC: kolabs na biase, nefunkčné

Technics RS-TR979, 21.7.2019:
-2db aj to horko ťažko bez výšok, skreslenie tam moc nie je, ale zvuk je mizerný
ATC: kolabs na LEVEL, nefunkčné

Technics RS-TR575MII:
+2db so skreslením, slabšie výšky, bez iných problémov

Sony TC-KE600S, test a ostrá nahrávka:
kalibrácia podľa Sony:
H: mimo rozsah/ bias na min: -2
L: -5/ level na max +2
takže nie je možná rovnováha, kde je level v poriadku, tak bias stále je mimo a teda aj výšková odozva je výrazne slabšia,
Zvukovo výkon +2db, nahrávam približne na 0db v špičkách +2db, tam je to úplne v poriadku. Ale výšky sú naozaj viac slabé a nie moc dobré na posluch a nedá sa s tým nič spraviť, preto druhú stranu skúsim ešte dneska na Pioneer.
Myslím že kazeta, resp páska nie je v dobrej kondícii, aj keď obal, stav kazety a páska opticky vyzerá úplne v poriadku, nie sú žiadne náznaky problémov, plesní, alebo čohokoľvek čo by naznačilo zlý stav, ale jasne na každom decku to má nejaké problémy a zlý zvuk. A staré chromdioxidy som nahrával, napríklad Basf CRSII z 1980 bola možno niečo menej výkonná, ale výškovo túto hravo prekonala.
Dokonca pri prvom teste neboli žiadne výšky, prečistil som hlavy Sony, zlepšilo sa to, pri druhom teste vypadli výšky po krátkej chvíli na ľavej strane, zase som prečistil, a pustil naostro od začiatku, od zavádzacej pásky zatiaľ je to v poriadku, občas sa vyskytol nejaký drop ale nič tragické. Stereováha, priestor toto sa zdá byť v poriadku a nekolíše, basovo je to mäkké a príjemné ako má byť, ale výšky skôr pripomínajú starú normálku.
To že sa jedná o možno zlý stav pásu dokazuje aj to že mám v zbierke aj verziu C60, ktoré je testovaná zatiaľ len na Akai, ale vykazuje tam lepšie parametre výšok a zvuku než táto a pritom sú kazety identické, aj výroba je tiež 1994.
Pred koncom strany asi 2min veľké kolísanie balance, a úrovne kanálov a ešte väčší úpadok výšok než predtým.

mechanika a vzhľad:
fólie tejto rady 1994 od Philipsu sú veľmi estetické a vydarené pre môj vkus, veľmi dobre to trafili. Dizajn kazety, veľké okno Basf Chrome Maxima II je pre mňa jedna z najkrajších kaziet, a táto je pekne prevedená do čiernej farby. Preto sú občas OEMká veľmi dobrou voľbou pre poznanie nového vzhľadu obľúbenej kazety v novej farebnej kombinácii, je to osvieženie.
Všetko ostalo zachované, len cievky použili tie základné čo mali v Basfe, ale s čiernou svorkou. Zavádzacia páska je trochu pridlhá, ale to je u Basfov 90tych rokov bežné, neviem prečo, keď veľa firiem šlo cestou skracovania, a staré Basfy mali bežne dlhú bielu pásku. Mechanicky nie je čo vytknúť, patrí k vysoko ceneným kazetám modernej doby 90tych rokov, hneď po TPII patrí k vrcholu firmy Basf ako TOP produkt.

takže záverom, do zbierky úžasná kazeta, na nahrávky pre milovníkov ešte pravého chrómu, len pozor na stav ako vždy.

PS: doplnené, druhá strana na Pioneer CT-S550S s kalibráciou BLE XD
zvuk je mierne ostrejší než zdroj, ale jemnejší basovo, nahrávka na -4db v špičkách -2db, 0db je už moc, ale zvuk je nesmierne čistý, bez porúch a kolísania
Prílohy
IMAG0666.JPG
IMAG0666.JPG (87.15 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0667.JPG
IMAG0667.JPG (93.75 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0026.JPG
IMAG0026.JPG (122.66 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0027.JPG
IMAG0027.JPG (101.09 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0028.JPG
IMAG0028.JPG (105.22 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0029.JPG
IMAG0029.JPG (83.81 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0030.JPG
IMAG0030.JPG (52.94 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0031.JPG
IMAG0031.JPG (68.34 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0032.JPG
IMAG0032.JPG (72.72 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0033.JPG
IMAG0033.JPG (61.63 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0034.JPG
IMAG0034.JPG (81.44 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0035.JPG
IMAG0035.JPG (81.17 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0041.JPG
IMAG0041.JPG (68.27 KiB) 3679 zobrazení
kalibrácia default
kalibrácia default
IMAG0042.JPG (52.09 KiB) 3679 zobrazení
kalibrácia na max
kalibrácia na max
IMAG0043.JPG (58.81 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0044.JPG
IMAG0044.JPG (85.5 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0045.JPG
IMAG0045.JPG (115.58 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0046.JPG
IMAG0046.JPG (91.63 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0037.JPG
IMAG0037.JPG (58.09 KiB) 3679 zobrazení
IMAG0047.JPG
IMAG0047.JPG (75.92 KiB) 3679 zobrazení
philips_mcx_90_1990_basf.png
philips_mcx_90_1990_basfs.png
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Pred par dnami som zo zvedavosti nahral tu bielu noname kazetu co sme tu pred davnymi casmi viaceri kupili.
A ze prekvapila. Prijemne.
Nahraval som na Alpine AL-80. Bias asi 3 dieliky dolava, level davam max 3-5 v spickach - drzi ho presne podla nastavenia. Zvuk temer ako zdroj - prekvapili aj vysky. Niet co vytknut. Mozno sum - no na normalku klasika. Ako u inych normalok - tych lepsich. Takze davam palec hore.
Prílohy
20201127_114009.jpg
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

JVC AF-II 90min rok 1990 Made in Korea by Saehan
Kto čakal Axiu C150, tak som ju mal na pláne hneď po tejto, ak sa podarí tak zajtra.

takže k tejto JVC:
https://ez647.sk/cc/jvc_af2.html

Jedná sa o klasický obal JVC pod ktorým ste našli celú modelovú radu na začiatku 90tych rokov, pre EU a USA trhy a najviac pre niekoho desivé je to že v týchto kazetách ste mohli nájsť veľmi veľa výrobkov, Forward China, ICM Switzerland, Saehan, GoldStar, dokonca That´s a ktovie čo všetko ešte, prípadne aj Japan JVC kazety. Je to podobné ako u Fuji, pre EU a USA väčšinou OEM kazety a pre Japonsko originál Japan výrobky, podobne to bolo u značiek JVC a Victor.
V tomto roku ste si mohli pod značkou JVC vybrať z troch známych typov II, a to kazetu AFII ktorú práve nahrávam, ktorá je Saehan, alebo iný OEM s FeCo páskou, alebo kazety UFII a UFII-S vyrobené ICM Switzerland s pravou chromdioxidovou páskou.
takže kde skôr začať? testami, alebo konštrukciou a zložením?

kazeta:

má pevné telo s hrubými stenami, mierne tmavšia, s jednoduchým polepom od výrobcu.
Telo kazety sa však nezhoduje so Saehan výrobkami, ale skôr s JVC Japan telom, ktoré je v mnohých bodoch vzhľadovo identické, ale nájdu sa detaily a kvalitatívne rozdiely výlisku, celková čistota a presnosť polovíc, táto kazeta hneď po rozbalení bola na niektorých miestach podivne fľakatá, špinavá a poškrabaná, čo vôbec nezodpovedalo tomu ak rozbalíte Japonskú verziu UFII z roku 1988, (vtedy Japan, ICM až od 1990)
Podľa obalu je to Kórejský výrobok, teda zrejme poskytli formy, alebo materiál alebo zadanie Saehanu na výrobku takéhoto dizajnu. Sám Saehan nikdy také kazety nemal v ponuke.
Zaujímavosťou je na trecej fólii výrez pre kazety s detekčnými otvormi pre typ IV, ktoré Saehan nikdy nerobil

cievky a zavádzačka:
Naozaj som bol na pochybách, pretože z Kórei prichádzali do úvahy výrobcova ako SKC a GoldStar.
No ale cievky a zavádzačka boli indíciami pre určenie Saehanu ako výrobcu. Cievky s malou svorkou, majú výstuhu len na jednej strane a na druhej sú duté, neskôr Saehan tieto cievky vystužoval z oboch strán. Rovnaké boli použité aj v kazetách Fuji DR 1985, ktoré boli takmer vždy Saehany, ale vtedy to nikto, ani ja, ešte len netušil že tomu tak je.
Prevedenie cievok Saehan s popisom:
https://ez647.sk/cc/audio_cievky.html#saehan
Ich chod je mierne nekľudný, mierne sa ohýbajú do strán, ale stále funkčné, myslím že preto začali vystužovať neskôr obe strany. Na fotkách je kazeta preto z oboch strán, pre porovnanie, aj detail cievok.
Malá svorka spôsobuje menší prehyb na páske, čo je tiež na fotke.
Zavádzačka u Saehanu mala viac prevedení, tri známe verzie vysvetlím:
číra páska s niekoľkými šikmými pruhmi s rôznou farbou pre rôzne dĺžky
druhá verzia je v tomto prípade priečne červené čiarky pre C90 a úplne číra páska bez značiek pre C60, čo je trochu chaotické
posledná moderná verzia je matná priesvitná páska s jedným šikmým pruhom, ktorý sa opakuje, rôzne farby podľa dĺžky, celkovo je značenie Saehan chaotické, ale bolo to asi nejako takto:
C46 - žltá
C60 - zelená/číra
C74 - čierna
C90 - červená/oranžová
C100 - tmavožltá
C120 - modrá
samozrejme sa to môže meniť čas od času aby sme sa nenudili :)

páska:
Saehan celkom určite vyrábal viacero druhov typu II, ale všetky mali nádych, akoby sa v niečom inšpirovali metalkami, napriek tomu nie sú až tak výkonné ako metalky, ale v mnohých ohľadoch prekvapia, a prekvapia aj deck, keď sa ich pokúša kalibrovať.
čerstvé vynikajú neskutočne vysokým biasom na typ II je nadmieru prehnaný, ale menším výkonom, ale ako starnú viac sa objavia poruchy a výpadky, bias klesá
vzhľadom k tomu že Saehan vyrábal mnoho kaziet typu II, tak použil aj pásky s rôznou kvalitou, kde u tých posledných je dosť pochybností.
páska v tejto kazete má viac sivý nádych než čierny, viac vzhľadovo podobná metalkám, ale ako som dávnejšie testoval, záznam typu IV sa na ňu nedá aplikovať v dobrej kvalite
konkrétne táto je pomerne stará a bolo ťažké si s ňou poradiť
na páske sa vyskytujú fľaky tmavé a svetlejšie miesta, ktoré nazývam "mapky" a táto optická vada sa objavuje o mnoho rôznych pásov a výrobcov (v rôznej intenzite a kontraste), ako u ferro tak aj u metal. Neznamená to funkčnú závadu, pásky s mapkami môžu hrať veľmi kvalitne, alebo byť nepoužiteľné, podľa tohto vzhľadu sa nedá určiť kvalita zvuku a stav pásky, možno tak len jej vek, rovnako to ani neznamená oter či iný bordel ktorý by sa uvoľňoval z pásky

staršie testy:
Akai DX-57, 26.12.2016:
0db, bias -8
výkonovo slabšia, aj pri nule zvykla skresliť basy, výškovo by to šlo, ale výšky sú vyslovene strapaté ako na pokrčenej páske, teda celkom dropuje, inak bez kolísania, balance dobrý
výšky sú celkovo agresívne prenikavejšie cez celé spektrum
na konci galerky obrázkov testy z Akai, čo sa týka opotrebovania hláv a nevyváženosti kanálov na priebehu testovacieho signálu a porovnaní oboch kanálov je to vždy nekompromisne vidieť každý detail kde je čo odlišné, už len vzhľadom k tomu že testovacie signály sú monofónne

Pioneer CT-S550S, 21.7.2019:
-10db preostrený zvuk s extrémnym skreslením
BLE XD:
-10db preostrený zvuk, chrčí, balance ťahá do ľava, totálne nepoužiteľné.
ja zvyknem testovať aj zvuk po kalibrácii na inú kazetu, pri hromadnom teste je to kazeta čo bola v decku predtým, tieto stroje Pioneer a Technics AZ7 uchovajú pamäť kalibrácie aj po výmene kazety v rámci jednej triedy, a je to niekedy zaujímavé, naozaj veľmi, aj keď to tu nikdy nepíšem, tak sa občas stane že je predošlá kalibrácia z cudzej kazety lepšia než bez alebo s novou kalibráciou, takže:
predošlá bola Basf CRII Live 90 1995 (chromdioxid) a výsledok na tejto JVC?
-1db, preostrený zvuk, jemne chrčí, teda zvuk je rovnako mizerný, ale výkon je podstatne väčší :D

Technics RS-AZ7, 21.7.2019:
0db s miernym skreslením, výškovo výrazne slabšie:
ATC:
-4db hrá skoro ako zdroj, aj výškovo, aj celkovo, ale ten výkon je nedostatočný

Technics RS-TR979 a 575, 21.7.2019:
oba decky bez kalibrácie +2db so skreslením ale slabými výškami
979 po ATC s extrémnym skreslením pri +2db, ale dobré výšky

už som sa bál že kazeta bude na odpis nenahrateľná, ale ....

test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S, dolby C NR
kalibrácia:
H: -5
L: -5
hodnoty neboli tak moc nízke a na 0 to šlo pekne nastaviť bez komplikácii, ubrať bias a zvýšiť level
zvukovo som ešte trochu ubral bias a na moje prekvapenie vzhľadom k predošlým testom to bolo veľmi dobré
výškovo takmer ako zdroj, malý pokles tam bol, ale nestál za reč, veď tu niektorý stále píšete že keď hrá kazeta presne ako zdroj tak je to nudné, no nehrá, zvuk je mäkký, nie šialene ostrý, ale dosť dobrý, dropy sú len vzácne, žiadne kolísanie, ani iné závažné nedostatky
výkon +2db, nahrávam teda okolo 0 až +1db, žiadny náznak skreslenia, občas som mal v niektorých skladbách pri hlasných vokáloch skreslenie, akoby speváci mali zápal hrdla, inak v poriadku

záver:
JVC kazety sú peknou zberateľskou záležitosťou, často aj s peknými fóliami, tento šikmý vzhľad fólii rokov 1990 sa mi dosť páči a je nespočetné množstvo aj rôznych verzií, ktoré nie sú všetky na internete zdokumentované, kde sa často krát jedná o jeden typ kazety od rôznych OEM výrobcov, kde použili odlišné farby
takže do zbierky áno, na nahrávanie je to neisté, častokrát môžte byť veľmi prekvapený čo nám JVC do krabičky nabalil.
V tomto prípade je potrebné deck s naozaj dobrou kalibráciou a vyslovene mu musí táto kazeta chutiť aspoň trochu.

PS: kým som toto napísal, nahrala sa celá strana 45min, a zavádzacia páska mi sekla track 12 v pozícii -0:20 sek. je to na nasratie, ale oni tie funkcie Tape Edit na CD prehrávačoch neboli len pre srandu že? Možno by ich občas bolo vhodné aj použiť.
Prílohy
IMAG0649.JPG
IMAG0649.JPG (77.94 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0650.JPG
IMAG0650.JPG (91.64 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0459.JPG
IMAG0459.JPG (110.67 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0460.JPG
IMAG0460.JPG (108.27 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0461.JPG
IMAG0461.JPG (106.36 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0462.JPG
IMAG0462.JPG (100.66 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0463.JPG
IMAG0463.JPG (75.28 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0464.JPG
IMAG0464.JPG (87.68 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0465.JPG
IMAG0465.JPG (72.68 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0466.JPG
IMAG0466.JPG (85.99 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0468.JPG
IMAG0468.JPG (73.56 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0469.JPG
IMAG0469.JPG (85.91 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0470.JPG
IMAG0470.JPG (56.72 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0472.JPG
IMAG0472.JPG (56.04 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0473.JPG
IMAG0473.JPG (77.4 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0474.JPG
IMAG0474.JPG (65.48 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0475.JPG
IMAG0475.JPG (104.88 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0476.JPG
IMAG0476.JPG (75.88 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0477.JPG
IMAG0477.JPG (86.56 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0479.JPG
IMAG0479.JPG (105.38 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0480.JPG
IMAG0480.JPG (67.46 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0481.JPG
IMAG0481.JPG (91.19 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0482.JPG
IMAG0482.JPG (91.77 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0483.JPG
IMAG0483.JPG (84.14 KiB) 3385 zobrazení
IMAG0484.JPG
IMAG0484.JPG (81.86 KiB) 3385 zobrazení
test Akai DX57
test Akai DX57
test Akai DX57
test Akai DX57
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3646
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Pekna praca, takto sa pohrat, hlavne trpezlivo a zmysluplne popisat.
Par veci:

1. Nejako oblubujes SKC
2. Philips - neviem si vysvetlit preco druha strana je lepsia, mas nejaku teoriu?
3. rituálne kazetové večery na rituálnej mechanike - zaujimalo
4. JVC kazety su velmi pekne ale nikdy nemali dobru povest, nemam ani jednu
5. Tie grafy vobec nechapem, samozrejme to je moja chyba ale skus to objasnit prosim, pre tych co nechapu ani cas na kazete
6. Ty stale nahravas to iste dokola alebo som to pochopil zle?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: no že boli nejaké SKC v testoch, ja som kazety vyberal asi takto:
Keďže testujem všetky kazety čo mám na všetkých strojoch až potom urobím plnú nahrávku, trvá to celkom dlho, a ako mám na stránke updaty s kazetami, tak kompletné testy mám len do zbierky asi z updatu 12/2016. Teda som 4 roky pozadu :)
Ak by som to chcel dohnať, tak cca 1 týždeň kompletné vyskúšanie kaziet z jednej aktualizácie, ak by som sa denne tomu povenoval 2-3hodky. A to viem že sa nepovenujem.
No a potom z už pripravených kaziet si povyberám podľa toho čo idem nahrávať, menej dôležité veci, vybral som pásky nižších kvalít z jedného balíka, ale nie všetky samozrejme, vždy ich ešte veľa ostáva v rezerve. Tak došlo na hodne Scotch od SKC a pod, ja som SKC nikdy nenahrával nejak moc, to až poslednú dobu, takže ma výsledky tiež vždy prekvapili.

druhá otázka, ono na každej kazete môže byť druhá strana iná než prvá. Teória je jasná, pri výrobe sa pás pohybuje, nanáša a celkovo vyrába v jednom smere. Ale keď používaš kazety, tak obojstranne, ten pás používaš, nahrávaš a prehrávaš v oboch smeroch, teda jedna strana ide vždy "proti srsti" To som riešil s jedným pánom už pred mnoho rokmi, keď som sa sťažoval na výpadky v kazete Sony UXPRO alebo Denon HD7S, pritom kvalitné kazety, hrali neskutočne, ale na jednej strane sa vždy vyskytli problémy a na druhej ani náznak.

3.
o tom niekedy možno samostatne, treba založiť novú tému :P

4.
u JVC by si ocenil skôr verzie Made in Japan, alebo ako milovník chromdioxidu, tie Made in Switzerland. Na ostatné si treba dávať pozor, ale tu už máme dobrý prehľad, takže treba nahodiť na fórum otázku s fotkou, ak sa náhodou naskytne príležitosť na kúpu, alebo proste objaví v zbierke

5.
grafy som už celkom popisoval tu:
viewtopic.php?f=2&t=2850

6.
nie, mám hodne materiálu, celé sady rôznych výberov v PC, takže to prelievam na CD-R aby som mohol nahrávať, práve som včera minul posledné CD z 50kového boxu, po niekoľkých rokoch, som musel otvoriť nový box, predpokladám že dneska si aktuálne nikde CD nekúpim, buďto ho už nemajú, alebo tam bude zákaz predaja nepotravinových vecí :D
našťastie som zásobený, a v pc jak mp3, tak Flac. U naozaj zlých kaziet nebude vadiť ani nízky bitrate mp3.
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"