katalóg - web EZ647

najrozsiahlejší katalóg s fotkami a prebalmi v Európe - ešte k tomu v slovenčine (!) - zoradené podľa kritérií (typ, výrobca, ročník ...) + rôzne iné média

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10176
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Trochu sa mi tu nakopili kazety, ktoré som netestoval, presne celkovo za štyri mesiace, takže dostanete naraz Vianočnú nádielku nudného čítania o kazetách na niekoľko strán :)
Testy na Akai DX-57 dolby off/dolby C NR.
Výsledky z ostatných strojov až pri popise ostrej nahrávky, kde štandardne mám tieto veci už spravené.
Vezmem to teda od najnovších po najstaršie.
štatisticky tri dni testovania, dva dni písania


Testy audio kaziet z aktualizácie 20.12.2020
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0182.JPG


Audio Magnetics PLUS 60min rok 1979 Made in Mexico
am_plus6079cu.jpg
am_plus6079cu.jpg (14.63 KiB) 3414 zobrazení
0db, bias -12, výstup slabší o 4db
Zvuk je slabší, trochu chrčí, občas nejaký ten väčší drop, slabšie a preslintané výšky, kolísanie ako také nie je. Ešte bude na niečo možno použiteľná, aj keď sú výšky slabšie, ale nie totálne mizerné ako by sa mohlo zdať, no je dosť počuteľné že páska má už svoj vek.

Basf/Emtec Chrome Super II 90min rok 2000 (deň 309 rok 2000) Made in EU
basf_csii9000cu.jpg
basf_csii9000cu.jpg (13.42 KiB) 3414 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -8, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Napriek povesti a vysokému modelu už nehrá tak ako za mlada, ale stále sa z nej dá dostať slušný zvuk s výškami ako na zdroji ale s menším výkonom, veľmi dobre ešte poslúži.
Aj keď sa jedná o pôvodnú konštrukciu Basf 1996, tak človek u týchto kaziet musí byť na pozore, pretože som čítal že v dobe keď to vlastnil už Emtec (od roku 1997) neboli riadne dodržiavané osadenia pásov do príslušných modelov, teda to znamená že v kazete CSII môže byť páska CEII, CMII, a zase v CMII páska TPII a tak rôzne, čo sa im práve hodilo. Domnievam sa že v kódovaní sériového čísla by mohla byť pravda uvedená, ale nakoľko modely po roku 1990 nesedia so starším kódovaním, ktoré som získal, tak neviem posúdiť, bude potrebné odniekiaľ získať nový rozpis kódov použitej pásky v kazetách Basf pre 90te roky.
Z praxe viem že bola naozaj osadená rôzna páska do modelov CSII, táto má sivo čiernu pásku podobnú chromdioxidu, ale niektoré kusy CSII mali tmavú hnedú pásku.

Emgeton Low Noise C60 rok 1980 Made in CzechoSlovakia.
emgeton_ln6080cu.jpg
emgeton_ln6080cu.jpg (13.67 KiB) 3414 zobrazení
0db, bias -12, výstup slabší o 3db
Veľké kolísanie úrovne ľavého kanála, zvuk mierne chrčí a je slabší. Bias nestačí svojim rozsahom, aj keď mierne výškové zlepšenie tam potom je, všetko v rámci možností kalibrácie konkrétneho stroja. Už má svoj vek a rozhodne nie je tak konštrukčne ani zvukovo zlá ako väčšinová Čínska produkcia. To už dokázali aj moje staršie testy kde Emgetonky dopadli podstatne lepšie než by sa čakalo.

Emtec Ferro Extra I 90min rok asi 2004 alebo novšia, Made in China
emtec_fei9004cu.jpg
emtec_fei9004cu.jpg (14.02 KiB) 3414 zobrazení
+4db, bias -6, výstup slabší o 2db
Parametrovo to vyzerá dobre na základnú ferro pásku, ale ľavý kanál pláva úrovňou hore a dolu a potom tam sú mierne dropy na výškach, zvuk je strapatý.
Aj keď je vzhľadovo takmer identická s Emtec FEI Made in Germany, tak drobné konštrukčné prvky v kazete sa líšia, napríklad odliatky okienok ochrany proti zmazaniu, aj keď nepochybujem že kazeta zrejme pochádza z jednej fabriky, ale páska vzhľadom naozaj pripomína pravé Basfy, ale kvalitou nie, aj keď na pohľad vyzerá ako nová, tak zanecháva biely oter na hlavách čo nie je u tak nových pásov prípustné, kvalita bude určite veľmi nízka.

Fuji DR-I 90min rok 1995 Made in Korea by Saehan, verzia pre USA
fuji_dri9095sacu.jpg
fuji_dri9095sacu.jpg (12.85 KiB) 3414 zobrazení
+4db, bias -12, výstup slabší o 4db
Bez porúch a kolísania, výškovo je naozaj veľmi schopná, výkon je na hrane, zvuk je slabší než zdroj, ale po kalibrácii stále výborne použiteľná. Patrí to k tým ako tak spoľahlivým výrobkom Saehan.
Jedná sa teda o klasickú Saehan kazetu zrejme s ich základnou ferro páskou z polovice 90tych rokov, keď to ešte tak veľmi neflákali a boli použiteľné.
U tejto série DR-I pre rok 1995 je zvykom baliť kazety SKC, Saehan je taká rarita, pre zberateľov, a pre stálych užívateľov, aby ich niečo mohlo nasrať :)

Fuji ZII 90min rok 1995 Made in Japan
fuji_zii9095altcu.jpg
fuji_zii9095altcu.jpg (10.82 KiB) 3414 zobrazení
Táto kazeta bola určená pre kamaráta, ale vzhľadom k tomu že Fuji mal potrebu robiť aj v jednej sérií drobné úpravy na obale, tak som ju nahodil na web, kazeta je u oboch zhodná. Teda som ju netestoval, ale môžem poskytnúť test tej druhej v takmer rovnakom obale, ktorú som získal a testoval v januári 2017, takže:
+4db, bias +0,5, výstup z pásky je ale mierne slabší od zdroja
Naozaj Master kvalita ako je uvedené na obale, výškovo je lepšia než zdroj, bias 0 hrá krásne a čisto, výkonovo je to trošku horšie, trochu sa nechá nútiť aby hrala na +4db aj keď zdroj ide o niečo viac. Bez porúch a kolísania, výborný zvuk ako je zvykom u kaziet Fuji-Axia Made in Japan.
Rozdiel v obaloch vyzerá byť že jedna je určená pre USA trh a druhá pre oba trhy, Fuji to mal občas trochu univerzálne a občas nie.

Maxell hibiki I 64min rok 1996 Made in Japan, Japonský model
maxell_hibikii6496cu.jpg
maxell_hibikii6496cu.jpg (11.26 KiB) 3414 zobrazení
+6db, špičky +8db, bias -4, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Páska je mimoriadne výkonná, niečo ako Axia, ale neposilňuje tak výrazne basovú oblasť. Napriek tomu sa jedná o moderný pás Maxell veľmi vysokého výkonu v triede normal. Podľa popisu obalu sa má jednať o silnejšiu a vyššiu pásku než je rada UD1.
Tieto pomerne neznáme kazety by som s čistým svedomím odporučil na kvalitné nahrávky aj dneska, veľa ľudí o nich veľmi nevie a tak ani ceny nie sú extrémne.

Maxell Pochette 46min rok 1988 Made in Japan, Japonský model, veľké cievky, tri kusy, tri farebné verzie.
maxell_pochette_46bl88cu.jpg
maxell_pochette_46bl88cu.jpg (16.26 KiB) 3414 zobrazení
maxell_pochette46gn88cu.jpg
maxell_pochette46gn88cu.jpg (16.74 KiB) 3414 zobrazení
maxell_pochette46ye88cu.jpg
maxell_pochette46ye88cu.jpg (16.46 KiB) 3414 zobrazení
+2db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Zdroj hrá o niečo sviežejšie, výškovo bias už nedosiahne na zdroj. Občas trochu dropy na výškach. Nahrávka použiteľná s mierne horšími parametrami, zrejme sa jedná o zostarnutú UR pásku. Bez kolísania stopy a stereováhy.
Rozdiely v starnutí medzi týmito troma kazetami sú, že napríklad zelená verzia mala niečo lepšie výšky, ktoré takmer sedeli so zdrojom, ale žltá bola výškovo ešte horšia než modrá.
Páska ako taká mi hrala dobre do max +2db, ale veľmi ľahko sa nechala prebudiť na +6db, ale samozrejme to nebolo dobre, preto pri nahrávke je potrebné dávať pozor, displej na tejto páske skáče ako za mlada aj za cenu skreslenia, kdežto u mnoho iných kaziet keď to viac nejde, tak ani na displeji to viac nejde, čo kazeta to iný výsledok.
Kazety sú viac pre svoju cenu vhodné ako zberateľské kusy do poličky než na nahrávanie, aj keď vo vhodnom decku pri prevádzke vyzerajú naozaj veľmi dobre.

Maxell UR 120min rok 2002 a novšie, Made in Indonesia by PT.Panggung Electric Corp., verzia modelu pre USA
maxell_ur12002incu.jpg
maxell_ur12002incu.jpg (12.57 KiB) 3414 zobrazení
+2db, bias -8, výstup slabší o 4db
Zvuk je výrazne slabší, a jemnejší v basoch, výškovo dobrý, výkon je nutné trochu precíznejšie strážiť, lebo +2db sú dosť na hrane, alebo nahrávať na 0db. Bez porúch a kolísania.
Panggung je firma ktorá robila lacnejšie kazety pre Maxell, a po skončení výroby Maxellu sa kazety tejto značky vyrábajú už len tam, ale neviem či v tej dobe pásku robili sami, alebo nie. Ale z Panggungu pochádzajú aj naše dobre známe Maxell 2012, ktoré sú stále dostupné a majú ale zrejme už pásku Acme, alebo inú Čínsku, a tiež aj nové verzie 2020. Poznať sa dajú ľahko že okrem vyrazeného sériového čísla na kazete je tam ešte vyrazený nápis maxell.
Toto je asi jediná C120 ktorú mám z pobočky Panggung, a je o niečo slabšia zvukovo než pôvodné UR C120, ale rozhodne nie zlá, ešte z tých začiatkov v tejto firme, možno s pravou Maxell páskou. Aj konštrukčne je precíznejšia, aj keď kopíruje vzhľad UR 1998, ale je v tmavej kazete a nie totálne čírej.
Obal je pre USA trh, a pod týmto obalom môžete nájsť kazety Maxell rôzneho pôvodu, alebo dokonca aj kazety Saehan, či som mal možnosť vidieť kazety Sony Mexico pod touto fóliou čo vyzeralo až desivo.

Philips Ferro Low Noise C60 rok 1979cca Made in ?
philips_ferroln6079cu.jpg
philips_ferroln6079cu.jpg (12.62 KiB) 3414 zobrazení
+2db, bias -12, výstup slabší o 2db
Výkon je veľmi na hrane, vhodné nahrávať na 0db, výškovo rozsah bias vôbec nestačí a výšky sú nevýrazné, mierne dropy, ale žiadne kolísanie stopy. Čakal som to horšie, až na mizerné výšky by bola v celku použiteľná.
Popravde keď som ju prvýkrát videl, myslel som si že to bude fejk z Číny, ale konštrukčne je mierne precíznejšia, až na nepekne prilepené okno, ale za to tie Čínske tam okno nemajú, resp. len dieru kde je cítiť fóliu. No a podľa cievok to vyzerá na nejaký OEM z Ázie, napríklad veľmi staré SKC, ale to je len hrubý dohad.
Pred použitím nutná oprava vankúša, ktorý je síce štandardný, ale plsť sa odlepila od plechu.

Raks´n Roll 60min rok 1993 Made in Turkey, 4 farebné verzie, 4 kazety v teste spolu.
raks_raksnroll6093wcu.jpg
raks_raksnroll6093wcu.jpg (11.97 KiB) 3414 zobrazení
raks_raksnroll6093ycu.jpg
raks_raksnroll6093ycu.jpg (14.13 KiB) 3414 zobrazení
raks_raksnroll6093gcu.jpg
raks_raksnroll6093gcu.jpg (13.73 KiB) 3414 zobrazení
raks_raksnroll6093bcu.jpg
raks_raksnroll6093bcu.jpg (13.75 KiB) 3414 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -12, výstup slabší o 4db cca
Zvuk je o niečo slabší, výšky k zdroju ešte trochu chýbajú, ale nie je to najhoršie. Bez porúch a kolísania, celkom dobrý stav, občas nejaký ten menší drop sa dá prepáčiť pri menej významných nahrávkach, stále dobre použiteľné kazety. Zrejme základný pás Raksu, farebné prevedenie tiel kaziet a obalov a cievok v jemných až bledých farebných odtieňoch.
Aj tu boli rozdiely v starnutí medzi kazetami, žltá verzia mala o niečo horšie výšky, ktoré nešli biasom doladiť, s väčším množstvom dropov, ale stále v použiteľnej miere.
U zelenej bol najhorší výsledok, na nej ľavý kanál bol slabší o 4db s kolísaním úrovne, ale pravý bol výškovo sviežejší než u predošlých kaziet, ale toto už nie je použiteľné na tomto decku.
Modrá verzia hrala asi najlepšie, výšky ako na zdroji, len trochu viac presykávania, bez porúch a kolísania, dokonca výstup z pásky nemal výraznejší pokles, ale bol identický so zdrojom čo je zaujímavé.

Scotch Highlander 90min rok 1979cca Made in USA, pre USA trh.
scotch_highlander9079cu.jpg
scotch_highlander9079cu.jpg (15.17 KiB) 3414 zobrazení
+2db, bias -12, výstup slabší o 4db
Zvuk je celkom dunivý a mohutný, ale takmer žiadne výšky, bias je takmer bez účinku. Občas nejaký drop, ale nekolíše, nepláva hore a dole, ale je tam špongiový vankúš, na čo je potrebné myslieť, alebo použiť dual capstan.
Perla že pod fóliou bola nejaká malá hnedá špina, tak som sa pozrel detailne a bol tam mŕtvy chrobák. Keďže fólia na zvare bola z časti odlepená, tak zrejme nebol dobový z roku výroby kazety, ale v priebehu skladovania. Po booklete bolo vidieť rôzne čiarky a bordel, čo by zrejme nožičky ďalšieho hmyzu.

Sony Basic 90min rok 1998, Made in Thailand, Japonský model
sony_basic9098cu.jpg
sony_basic9098cu.jpg (13.35 KiB) 3414 zobrazení
+2db, bias -8, výstup slabší o 2db
Páska je počuteľne mierne slabšia než v testovanej verzii Basic 1996, ale pochybujem že Sony do týchto rozpočtových modelov dávalo vždy rovnakú pásku ako v prípade tých Európskych EF, FX a pod. Ale zvukovo je to použiteľné, aj keď s menším výkonom na nenáročné veci niekoho iste poteší. Kazeta mi ale príde dizajnovo veľmi strohá a chudobná, za to osvedčená konštrukcia Sony.

Sony CDix I 46min, 50min, 70min pre rok 1992 Made in Japan, Japonský model, verzia C46 s veľkými cievkami
sony_cdixi4692cau.jpg
sony_cdixi4692cau.jpg (11.4 KiB) 3414 zobrazení
sony_cdixi5092cau.jpg
sony_cdixi5092cau.jpg (11.78 KiB) 3414 zobrazení
sony_cdixi7092cau.jpg
sony_cdixi7092cau.jpg (11.12 KiB) 3414 zobrazení
C46: +4db, špičky +6db, bias -8, výstup z pásky je o malý kúsok silnejší než zdroj
C50: +4db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
C70: +4db, špičky +6db, bias -8, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Do týchto kaziet by sa mala dávať páska HF-S, čo je takmer isté v prvej polovici 90tych rokov výroby tohto modelu, ale aj táto kvalitná páska trpí pri zlom skladovaní.
Verzia C46 nehrá zle, ale mal som pocit trochu tej násilnosti vo zvuku, výkon schopný ale výšky boli mierne akoby pretláčané väčšou silou než by malo byť prirodzené, napriek tomu stále dosť schopné a použiteľné. Celkom iste sa to bude správať inak na rôznych strojoch.
Celkové podanie zvuku je u týchto kaziet s takým mierne mohutnejším basovým podkladom.
Verzia C50 bola asi v najhoršom stave z tejto trojice, výšky trpeli dropami, zvuk bol dosť strapatý, viac než je v mojej miere tolerancie a výkon +4db bol viacmenej na hrane, viac to nechcelo ísť dobrovoľne.
C70 bola asi v najlepšom stave z tých troch, vysoký výkon a veľmi schopné výšky, čisté, mohutné bez náznaku porúch a kolísania, výborne použiteľné.
Páska bola v C46 a C50 rovnaká hrúbky C60, ale do C70 sa už väčšinou používajú tenké pásky C90, ako v tomto prípade, ale nájdu sa aj výnimky.

Sony CDix II 50min rok 1992 Made in Japan, Japonský model
sony_cdixii5092cu.jpg
sony_cdixii5092cu.jpg (13.57 KiB) 3414 zobrazení
0db, bias -8, výstup slabší o 2db
Nízky výkon, výškovo ani s nízkym biasom sa nedosiahne zhody zdroja a výšky sú poruchové, strapaté, občas aj väčší drop, ale bez kolísania stopy. Páska v horšom stave čo sa výkonu a výšok týka, zase bude zaujímavé ako to dopadne pri iných strojoch.
Celá rada CDix II by mala používať pásky UX, keďže kým v druhej polovici 90tych rokov sa to postupne nezačalo meniť za OEM pásky.
Páska vyzerá opticky ako nová, ani žiadny bordel, náznak nič, napriek tomu hrá príšerne.

Sony CDix II 50min a 54min rok 1995 Made in Japan, Japonský model.
sony_cdixii5095cau.jpg
sony_cdixii5095cau.jpg (11.58 KiB) 3414 zobrazení
sony_cdixii5495cau.jpg
sony_cdixii5495cau.jpg (11.19 KiB) 3414 zobrazení
C50: +2db, bias -6, výstup slabší o 2db
C54: +2db, bias -4, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Ľavý kanál mierne pláva v rozsahu -2db, inak výšky dobré, bez porúch, ale výkon je nízky a totálne na hrane.
Verzia C54 bola v podstatne lepšom stave, aj keď je výkon stále viac dole, tak výšky výborné, žiadne poruchy ani kolísanie, ani výstup z pásky nie je tak slabý ako u predošlej kazety. Zvukovo veľmi svieža kazeta, aj v tomto roku sa stále používala UX páska.

Sony HF 90min rok 1997 Made in Thailand by TDK, Japonská verzia modelu.
sony_hf9097jcu.jpg
sony_hf9097jcu.jpg (13.67 KiB) 3414 zobrazení
+4db bias -8, výstup slabší o 2db
Neboli by to zlé parametre, ale ľavý kanál pláva v rozsahu -2db, inak je zvuk čistý, ostrý a bezporuchový. Je to taký častý problém hlavne u TDK kaziet. A že je to Sony? no to je zase iná téma...
Jedná sa o to, čo som už možno niekoľko krát písal, že posledné Sony boli vyrábané v Thajsku tam kde aj posledné TDK, okrem toho že sa mohla použiť páska TDK, alebo iná neznáma (kazety Sony a TDK z Thajským číslom majú na pohľad veľmi rozdielne pásy.) Tak je telo dizajnu Sony krížené s TDK časťami, konkrétne odliatok v oblasti okien ochrany proti zápisu, no a potom použitie svorky TDK v cievke Sony. Tento model z posledných Sony HF sa vyrábal od roku 1997 až do konca, takže šarží, verzií a kombinácii bude viac, aj keď fólia je rovnaká.
Vhodné na podrobné porovnanie tu: https://ez647.sk/cc/sony_hf.html#97j
Treba si všimnúť detaily na cievkach a v hornej časti kazety v oblasti okien. No a potom je to poznať podľa sériového čísla. Tento kus bol zrejme vyrobený buď v roku 1998 alebo v 2008, môžete si vybrať :)

Sony Metal-XR 90min rok 1992 Made in France.
sony_metalxr9092cu.jpg
sony_metalxr9092cu.jpg (10.07 KiB) 3414 zobrazení
+6db, bias x, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Výkon je dobrý, ale dochádzalo k extrémnym výpadkom ľavého kanála, že už nemalo význam riešiť bias. Ľavý kanál len neplával v malom rozsahu ale boli tam doslova skokové poklesy aj cez -4db, tak som kladku a hlavy prešiel IPOU viac krát a bez úspechu. No všimol som si že okraj pásky je zúbkovaný, teda ju kladka viedla nasilu do strany cez kovové vodítka hláv, doslova poničila okraj.
Otočil som na stranu B, a ľavý kanál nešiel skoro vôbec, a ozúbkovaný bol aj druhý okraj. Čistil som viac krát. Kaziet tejto verzie a roku Metal-XR mam niekoľko C90 a C100 a jednu C50 a na tomto decku, či mal obe kladky, alebo teraz vybratú druhú, tak som sa s týmto ešte nestretol, toto je prvý krát. Je možné že terajšia kladka tejto kazete nevyhovuje, páska je extrémne kalandrovaná, takže nároky na stav stroja sú u metalky nesmierne, napriek tomu ma to veľmi prekvapilo.

Sony Metal-XR 90min rok 2002 Made in EU.
sony_metalxr9002cu.jpg
sony_metalxr9002cu.jpg (11.31 KiB) 3414 zobrazení
+8db, špičky +10db, bias -4, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Tak som mal obavy po predošlom teste, ale žiadne zúbkovanie, ničenie pásky ani kolísanie zvuku sa nekonalo. Jednoznačne najlepší výsledok z tejto várky kaziet. Páska je nesmierne výkonná, precízna a presná vo zvuku s úžasným výkonom, ktoré mali aj iné kazety za mlada. Jedná sa o najnovší počin Sony z rady metal, a zároveň posledný, dobre vyšla aj v testoch časopisov, čo si spomínam. Aj keď už má ten moderný vzhľad Sony, tak to vôbec nevadí. Ja som pred časom nahrával verziu C60 a bol som veľmi spokojný, a počujem aj vidím že C90 tiež nezaostáva.
Už ostáva len jediná záhada, čo je to tam za pásku? Sony už kašlalo na výrobu vlastnej pásky v Európe a možno aj vo svete a všetko plnili OEMkami, u verzie temnej čiernej chrome by som veril že použili zvyšky Basfu, ale metal? to nikto nevyrábal už dlho, Maxell mal svoj typický vzhľad a kryštáliky, a TDK svoj biely prášok a trochu bledšiu sivú farbu, toto je takmer čierna páska a je mi záhadou kto ju vyrobil. Snáď jedine naozaj Sony staré zásoby posledných XR pásov z rady Dynametal.

TDK AD1 90min rok 1995 Made in Japan, verzia pre Japonský trh.
tdk_ad19095cu.jpg
tdk_ad19095cu.jpg (12.32 KiB) 3414 zobrazení
+6db, špičky +8db, bias -4, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Najprv bol ľavý kanál slabší, ale po chvíľke sa to opravilo a viac sa nevyskytol žiadny problém s kolísaním, ani poruchami, veľmi dobrý stav a veľmi dynamický zvuk, AD páska v plnej sile, veľmi vhodná aj dneska na nahrávky. No mal som niekoľko AD kaziet s plesňami, inak je to výborná kazeta, len ten stav pri kúpe je vždy neistý. Má už moderný Japonský vzhľad ale funguje dobre.


https://ez647.sk/cc/b/IMAG0204.JPG

Axia J´z1 Color 64min a 70min rok 2000, Made in Japan, značka pre Japonský trh
axia_jz1c6400cu.jpg
axia_jz1c6400cu.jpg (13.11 KiB) 3414 zobrazení
axia_jz1c7000cu.jpg
axia_jz1c7000cu.jpg (13.72 KiB) 3414 zobrazení
C64: +6db, špičky +8db, bias -4, výstup z pásky mierne silnejší
C70: +6db, špičky +8db, bias -6, výstup z pásky mierne silnejší
Zvuk je ohromujúci ako je zvykom u Axie normal. Neskutočný výkon, bez porúch a kolísania, a nechá sa ľahko prebudiť aj na +10db. Podanie zvuku je viac basové než u zdroja s miernym posilnením výkonu.
Verzia C70 používa tenkú pásku asi z hrúbky pre C90, ale zvuk je rovnako úžasný a mohutný a basovejší ako u verzie C64. Aj keď tieto pásky sú možno dizajnovo pre niekoho vyslovene hnusné, tak sú ešte v relatívne lepších cenách než známa konkurencia, ale zvuk je niekoľko násobne lepší, keď máte možnosť a chcete nahrávať, neobchádzajte Axie, ale kupujte ich. Jedine pozor na šarže so SKC páskou u ročníku 2002.

Axia PS1 70min rok 2002 Made in Japan, značka pre Japonský trh
axia_ps17002cu.jpg
axia_ps17002cu.jpg (9.25 KiB) 3414 zobrazení
+6db, špičky +8db, bias -6, výstup z pásky mierne silnejší
Mierne basovejší zvuk než zdroj, mohutný výkon, žiadne poruchy ani kolísanie, vlastne nepočujem rozdiel medzi touto kazetou a tou testovanou C70 predtým v žltej farbe. Pásky sú zrejme zhodné, kazeta je mierne iná.

Axia PS2 74min rok 2001 Made in Japan, značka pre Japonský trh.
axia_ps27401cu.jpg
axia_ps27401cu.jpg (9.66 KiB) 3414 zobrazení
+4db, bias -4, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Výkon je dosť na hrane, ale zvuk je mimoriadne čistý a precízny, žiadne poruchy ani kolísanie, už som tu spomínal niekoľko krát že na Axie typu II je potreba držať výkon na uzde, ale odmení sa čistotou zvuku, takže zase môžem len odporučiť, kupujte to a nahrávajte a zase u nových verzií 2002 je riziko výskytu materiálov SKC v týchto modeloch.

Axia PS-IIs 60min rok 1990 Made in Japan, značka pre Japonský trh.
axia_psiis6090cu.jpg
axia_psiis6090cu.jpg (13 KiB) 3414 zobrazení
+4db, bias -2, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Výkon je tiež celkom na hrane ako u typu II Axie je zvykom, ale čistota zvuku, presnosť a precíznosť zvukového podania by som povedal je o trochu lepšia než u testovanej novej PS2. Pomerne starší model kazety Axie, vo výbornom stave. Tu je nákup už mierne drahší, vhodnejší pre zberateľov, ale rovnako kvalitný aj na použitie.

Philips Moving Sound Superchrome 90min rok 1988cca Made in Switzerland by ICM
philips_mvsc9088cu.jpg
philips_mvsc9088cu.jpg (12.52 KiB) 3414 zobrazení
-2db, bias -8, výstup slabší o 4db
Čakal som to horšie, napriek tomu je tam cítiť jemný náznak dropov na výškach, naozaj veľmi jemný, bez kolísania, ale veľmi malý výkon, jedná sa o pravý chromdioxid, dosť možno Agfa Superchrome, ktoré je ťažké nájsť v dobrom stave bez bieleho prášku spojiva.
Kazeta je celkom raritná, obrázky na internete takmer nie sú, a keď tak iné verzie kaziet pod obalom. V tomto prípade sa jedná o prevedenie ICM Turbo, a kazeta nemá papierový booklet, ale priesvitnú potlačenú fóliu, preto je sken na mojom webe s podkladom papierika s nálepkami, inak by na bielej ploche skenera nebolo vidieť niektoré texty.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10176
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Testy audio kaziet z aktualizácie 20.11.2020
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0764.JPG

Axia BOX 2 50min rok 1995 Made in Japan, značka pre Japonský trh.
axia_box25095cu.jpg
axia_box25095cu.jpg (12.71 KiB) 3413 zobrazení
+4db, bias 0, výstup slabší o 2db
Výkon je trošku na hrane, ale proste klasika typu II od Axie, strážiť výkon pri nahrávke a čistota zvuku, presnosť vedenia pásky je výborná. Stále odporúčam nákup na použitie.

Basf chromdioxid super II 60min rok 1981 (konkrétny kus deň 8 roku 1982) Made in Germany
basf_crsii6081cu.jpg
basf_crsii6081cu.jpg (13.53 KiB) 3413 zobrazení
-2db, bias -12, výstup slabší o 6db
Špičky 0db len ojedinele, zvuk je slabší, ale jedná sa o pravý chromdioxid. Bez porúch, dojem ľavého kanálu že nedrží až tak dokonale. Napriek nádhernému stavu balenia a fólie sa zdá že je vekom a skladovaním mierne poznačená, polep má mierne fľaky na kazete. Typická prenikavá aróma pásky. Jedná sa o pomerne vzácnu málo sa vyskytujúcu verziu v predaji.

Basf Chrome Extra II 60min rok 1998 (konkrétny kus deň 258 roku 1998) Made in Germany, by Emtec.
basf_ceii6098cu.jpg
basf_ceii6098cu.jpg (15.04 KiB) 3413 zobrazení
+4db, bias 0, výstup slabší o 2db
Páska je pomerne kvalitná už ferrokobaltová zmes CEII, zvuk je nadmieru dobrý, bez porúch a kolísania. Cievky Emtec, zatiaľ v dobrom stave.
Na silnom bielom svetle má páska mierne hnedý odlesk, u niektorých starších ferrokobaltov basf je to viac šedo čierny odlesk, u pravého chrómu modrošedý odlesk. Ale nie je to pravidlom, sú to orientačné poznávacie znaky.

Basf Chrome Extra II 90min rok 1994 (konkrétny kus deň 201 roku 1995) Tape Made in Germany, Assembled in Brazil, verzia pre USA trh.
basf_ceii9094brzcu.jpg
basf_ceii9094brzcu.jpg (12.96 KiB) 3413 zobrazení
0db, bias -8, výstup slabší o 2db
Bez porúch a kolísania, stále veľmi dobre použiteľná páska s nižším výkonom, ale čistým zvukom. Pravý chromdioxid.
Známy obal verzie rokov 1994, ale pre USA trh z Brazílskej produkcie, má mierne odlišný odliatok tela priehľadnej kazety, je to také alternatívne puzdro Basf original, neviem či je to dielom výhradne Brazílskej produkcie, ale je to osvieženie medzi kazetami. Polep je predlepený už od výroby. Typická aróma pásky. Je to zberateľská lahôdka.

Basf Ferro Standard I 60min rok 1994 (konkrétny kus deň 56 roku 1995) Tape Made in Germany, Assembled in Brazil, verzia pre USA trh, možno aj pre EU
basf_fsi6094cu.jpg
basf_fsi6094cu.jpg (12.61 KiB) 3413 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Páska je pomerne výkonná, bez strát v porovnaní s výkonom zdroju, výšky je potrebné získať podbiasovaním, ale zvuk je nadmieru dobrý. Veľmi kvalitná základná ferro páska, celkom iste Ferro Extra v dobrej kondícií, ktorú používa Basf pre svoje rozpočtové modely.
Kazeta je zhodnej konštrukcie ako vyššie uvedená CEII z Brazílskej produkcie s predlepenými nálepkami na tele kazety. Ale používa staré Basfácke cievky. Kazety majú strohé obaly v žltom prevedení a sú často balené po viac packoch. Toto je asi výnimka, balená samostatne. Inak sú kazety aspoň tie novšie po odbalení, ešte samostatne ale len v priesvitnej fólii.

Basf LH-EI 60min rok 1985 (konkrétny kus bez čísla) Made in Germany? neuvedené
basf_lhei6085cxcu.jpg
basf_lhei6085cxcu.jpg (13.36 KiB) 3413 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Výšky ešte trochu chýbajú k zdroju, ale bez prepínania tape/source by to nebolo ani poznať. Bez porúch a kolísania, len po zapnutí nahrávania v prvej minúte bol slabší ľavý kanál, ale spravilo sa to. Výkonná páska, pokiaľ nebude škrípať tak bude výborná. Osvedčená Basf konštrukcia.

Basf LH-EI 60min rok 1985 (konkrétny kus deň 91 roku 1985) Made in USA, pre USA trh.
basf_lhei6085brzcu.jpg
basf_lhei6085brzcu.jpg (12.77 KiB) 3413 zobrazení
+4db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Veľmi výkonná páska ako je u Basf ferro zvykom, občas drobná porucha, výšky ale nie sú TOP ako na zdroji ani pri podbiasovaní, ale stále dosť schopné na nenáročné použitie.
Typ tela kazety je ICM s malým oknom, čo je zvláštne keď je to USA výroba, ale dočítal som sa od skúsenejších že sú to naozaj ICM kazety, zrejme do USA dovezené, kde ich kompletovali, alebo nakúpili C-0 a plnili Basf ferro páskou. Rozhodne zberateľská záležitosť, čo by odlišná dizajnová verzia.

Basf ReCord II 46min rok 1998 (konkrétny kus deň 242 roku 1999) Made in EU by Emtec.
basf_recordii4698cu.jpg
basf_recordii4698cu.jpg (14.71 KiB) 3413 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias 0, výstup slabší o 2db.
Veľmi dobrý zvukový výsledok, podobne ako CEII, páska by mala byť zhodná, model record II používa pásky CEII tak ako sa menili v priebehu rokov. Model existuje od roku 1994 až po éru Emtec.
Cievky Emtec zatiaľ v poriadku.

Basf Sound II 90min rok 1998 (konkrétny kus deň 181 roku 1998) Made in EU by Emtec.
basf_soundii9098cu.jpg
basf_soundii9098cu.jpg (13.93 KiB) 3413 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -4, výstup slabší o 2db
Ako u CEII a Record II, veľmi dobrý zvuk, rozdiely len v skladovaní, starnutí. Páska aj v tomto modely asi od roku 1994 po éru Emtec je zhodná s CEII a zloženie podľa CEII v priebehu rokov. Cievky Emtec zatiaľ v poriadku.
Páska v posledných troch menovaných je takmer čierna s jemne sivohnedým odleskom pri silnom svetle.

GoldStar PRO CD I 90min rok 1992 Made in Korea, Model pre USA trh.
goldstar_procdi9091cu.jpg
goldstar_procdi9091cu.jpg (11.07 KiB) 3413 zobrazení
+4db, bias -12, výstup slabší o 2db
Zvuk je trochu taký násilnejší, treba trochu viac tlačiť na dosiahnutie vhodných parametrov, výškovo takmer ako zdroj, pás je v celku použiteľný a schopný, ale občas zakolísal ťah, typický pre kazety GoldStar je veľmi ťažký chod cievok, ako som ručne skúsil, odvíjacia cievka ide pomerne ťažko, čo sa prejaví na nestabilite pri nahrávke. Občas pomôže pretočiť na koniec a späť, ale u týchto kaziet je to nevyspytateľné.
Samotná kazeta priehľadná veľmi tmavá s cievkami typu Tayio Yuden. Pekný zlatý štítok bol doplnený o matný odtlačok prsta asi nejakého Kórejca čo zrejme šahal na výrobu, ktovie či ešte teší dobrému zdraviu :)

JVC GI 90min rok 1990 Made in Korea by GoldStar.
jvc_gi9090gscu.jpg
jvc_gi9090gscu.jpg (10.37 KiB) 3413 zobrazení
+4db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Hrá to skoro naozaj tak dobre ako zdroj, výšky aj výkon sú len nepatrne slabšie, že sa to ani neprejaví na displeji, bez porúch a kolísania. Schopná páska v dobrom stave.
JVC pre EU a USA trh často dodával OEM kazety, konkrétne tieto GI sú ako najnižšia rada v hierarchii normal roku 1990 a zvyčajne tam sú kazety Saehan Korea, v tomto prípade sa jedná o výnimku, keď bola použitá GoldStar kazeta s malým starším typom okna. Kde by som upozornil na nevystužené cievky, ktoré u GoldStaru tiež kolabovali podobne ako Emtec, zatiaľ v poriadku v tomto prípade. Verzia kazety je roroznateľná aj cez zabalený stav vo fólii pri podrobnej analýze tvaru okna a vzoru povrchu po stranách kazety. Po rozbalení aj dizajn cievok a potlač zavádzacej pásky. Nápisy Made in Korea sú v prípade Saehan aj GoldStar.

Melodic Color 46min rok neznámy, pôvod neznámy, Trh Ázijský, asi Japonský.
melodic_46cu.jpg
melodic_46cu.jpg (13.75 KiB) 3413 zobrazení
+6db, bias mimo rozsah, výstup slabší o 2db
Výkon je dosť solídny, občas porucha, ale výšky sú úplne rovnako mizerné či je bias 0, alebo -20 či +20. Sykavky sú rozslintané a rozpité bez možnosti doladenia. Páska je taká matná s matnými fľakmi.
Dizajn je základný, telo v modrej farbe, odliatok je precízny, okno je z plexi, nie je tam diera ako u Číny, ale cievky sú plne ľahké bez výstuhy na Čínsky spôsob. Takže neviem, nejaká malá firma, s páskou ktorá zostarla, alebo precíznejší Čínsky výrobok.

Memorex dB 90min rok 1994 Made in China
memorex_db9094cu.jpg
memorex_db9094cu.jpg (14.43 KiB) 3413 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -8, výstup slabší o 1db
Prekvapivo celkom slušný zvuk, vysoký výkon, žiadne kolísanie ani poruchy, čo ma celkom prekvapuje na Čínu.
Zaujimavé že tento ročník kazety v tomto dizajne má vo verzii C60 iný typ tela a cievok, tiež Čínske a že tam dali úplne odlišné zloženia pásov. A nie je to preto že je jedna 60 a druhá 90min, ale pretože sa šarže robili z materiálov ako práve prišlo, aspoň to majú zberatelia pestré a ostatní zákazníci Memorexu sa zase obrátia ku konkurencii :)

Memorex DB 90min rok 1995 Made in Mexico
memorex_db9095cu.jpg
memorex_db9095cu.jpg (14.96 KiB) 3413 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Výborná kvalita zvuku, som prekvapený, tá kazeta vyzerá na prvý pohľad ako totálny šmejd a Mexický pôvod tomu moc nepomáha. Napriek tomu prekvapila a ja som nemal výhrady voči zvuku, aj vzhľad môže klamať, ale aj tak by som si dal pozor. V tejto verzii fólie sa vyskytovali aj kazety SKC, alebo Čína, takže pozor na to.

Memorex MRX IS 90min rok 1987 Made in China by Forward.
memorex_mrxis9087cu.jpg
memorex_mrxis9087cu.jpg (15.47 KiB) 3413 zobrazení
+4db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Zvuk je naozaj veľmi dobrý, výkon mierne na hrane, ale výšky takmer ako zdroj, bez porúch a kolísania, veľké prekvapenie tie dnešné Memorexy, nestačím sa diviť.
Konštrukcia je štandardná Forward, cievky sú tie druhej verzie s výstuhou medzi otvormi, mali by vydržať roky bez deformácie.

no name cassette C60 with Basf LHD Tape
noname_60withbasflhdcu.jpg
noname_60withbasflhdcu.jpg (13.17 KiB) 3413 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -12
Bez porúch a kolísania dosť schopný zvuk z tejto kazety, čo som vôbec nečakal. Vysoký výkon, kvalitné výšky.
Má lepené telo, kde sa dosť rozchádzajú obe polovice, dizajn zodpovedá starším Scotch USA, alebo Italy, ale nemá plexi na okne, je tam rovno fólia. Takže dizajn zodpovedá Scotch a páska by mohla byť Basf, ale sú to všetko dohady.

PDMagnetics Tri Oxide Ferro 90min rok 1981 Made in Holland
pdm_trioxideferro9081cu.jpg
pdm_trioxideferro9081cu.jpg (13.86 KiB) 3413 zobrazení
+6db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Výkon je veľmi vysoký, ale výškovo ani podbiasovanie nestačí, a výšky sú veľmi slabé, k tomu vokály doslova vrieskajú, a v tom zvyšku zvuku sú silné poruchy ako pokrčená páska. Takže asi nepoužiteľné, no aj keď boli aj horšie kazety. Neviem či sa jedná o základný model ferro, ale skôr asi nejaký vyšší. Samozrejme konštrukčne je to Philips/PDM ich spoločný podnik.

Radiola Standard Quality 90min rok 1975-78cca Made in Holland by Philips-PDM
radiola_sq9075cu.jpg
radiola_sq9075cu.jpg (13.35 KiB) 3413 zobrazení
+4db, bias -12, výstup slabší o 6db
Ľavý kanál je slabší, výšky sú veľmi slabé a len nepatrne sa zlepšia nízkym biasom, poruchy a kolísanie takmer nepočuť. Ale je to asi zbytočné riešiť páska sa nehodí na nič. Teda do zbierky jedine.
Konštrukčne sa jedná o novšiu verziu základného dizajnu Philips. Zatiaľ všetky známe kazety Radiola boli pravé výrobky Philips, žiadny OEM.
Páska necháva biely oter na hlavách.

Saehan SE 90min rok 1994cca Made in Korea
saehan_se9094cu.jpg
saehan_se9094cu.jpg (14.39 KiB) 3413 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -8, výstup slabší o 2db
Bez porúch a kolísania, ale je tam presykávanie na výškach. Zvukovo je inak dosť schopná, neviem do akej kategórie patrí SE model, keďže Saehan ich mal mnoho, ale rozhodne nie do superferro. Je to najjednoduchšie prevedenie Saehanu, ale kazeta je stále pomerne schopná.

Sony CDix I 50min rok 1995 Made in Japan, Japonský model
sony_cdixi5095acu.jpg
sony_cdixi5095acu.jpg (13.24 KiB) 3413 zobrazení
+6db, špičky +8db, bias -8, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Myslím že sa jedná znovu o HF-S v dobrej kondícii. Páska funguje výborne, nepresykáva, spokojnosť.

Sony CDix I 54min rok 1997 Made in Japan, Japonský model
sony_cdixi5497acu.jpg
sony_cdixi5497acu.jpg (13.78 KiB) 3413 zobrazení
+6db, špičky +8db, bias -8, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Aj v tejto novej verzii sa stále zrejme jedná o HF-S pásku v dobrom stave, teda relatívne dobrom, tu je veľké presykávanie na eSkách vokálov, výšky malinko chýbajú na zdroj, ale inak v celku dobre bez porúch a kolísania, s lepšou kalibráciou určite dobre poslúži. Stále poctivá Japonská kvalita.

Sony CHF 90min rok 1978 zrejme fejk, Made in ? obal tvrdí Japan, ale isto nie...
sony_chf9078xcu.jpg
sony_chf9078xcu.jpg (12.95 KiB) 3413 zobrazení
-6db, bias mimo rozsah, výstup slabší o 12db
Páska je nepoužiteľná, výšky tam nejaké sú, bezohľadu na bias 0 alebo -20, celkovo bias nemá takmer žiadny vplyv. Zvuk je o polovicu slabší než ide zo zdroja a poruchový, kolísanie ľavého kanála, sa divím že vôbec hrajú oba.
Kazeta je konštrukčne Čínska s matným okrajom čo by akože Sony CHF aj v dosť podobnej farbe. Cievky sú tie najhoršie Čínske verzie, nálepka je celkom podarená. Obal hlavne krabička prezrádza že niečo nie je v poriadku je s čiarovaným vzorom, ktorý nedovoľuje cez fóliu dobre skontrolovať prvky kazety, asi zámer. Originály sa takto nerobili.

Sony GIG-1 60min rok 2000 Made in ? Model pre Japonský trh.
sony_gig16000cu.jpg
sony_gig16000cu.jpg (15.59 KiB) 3413 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -12, výstup slabší o 2db
Celkom sa správa ako HF v dobrej kondícií, možno sa jedná ešte o Japonskú výrobu, telo je typu HF moderné, bez prvkov z Thajska. Páska je pomerne dosť schopná ako základná ferro, použiteľná. Dokonca má aj magnetické tienenie pod vankúšom čo je na ten rok celkom zaujímavé, takže môže byť reálne staršia než uvádzajú zberateľské weby.

Toshiba MX 60min rok 1980 Made in Japan by TDK
toshiba_mx6080cu.jpg
toshiba_mx6080cu.jpg (13.18 KiB) 3413 zobrazení
+2db, bias -12, výstup slabší o 2db
Výškovo je to občas trochu strapaté, poruchová a výkon je už pomerne nízky a hneď skresľuje, ale stále ako tak hrá a s menším výkonom bude použiteľná. Jedná sa o klasickú TDK MA z prvých sérií, vintagecassettes uvádza rok 1980, ale táto bola reálne vyrobená 1979.
Taktiež detekcia len typ II, takže pre decky s ručnou voľbou, alebo oklamanie decku nutné.
Bez bieleho prášku, tieto staré metalky TDK tým takmer vôbec netrpia.


https://ez647.sk/cc/b/IMAG0769_11.JPG
( okrem kazety Axia BOX2, ktorá mala byť na prvej fotke)

Axia AU-II X 60min rok 1992 Made in Japan, značka pre Japonský trh
axia_auiix6092cu.jpg
axia_auiix6092cu.jpg (13.04 KiB) 3413 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -4, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Výborný zvuk, takmer nie je poznať kedy hrá zdroj a kedy páska. V tej dobe je to TOPka typu II od Axie, takže nie je až tak citlivá na výkon a zvládne toho pojať pomerne dosť, kvalitná páska aj konštrukcia.

JVC AFII-S 60min rok 1992 Made in China by Forward.
jvc_afiis6092cu.jpg
jvc_afiis6092cu.jpg (13.96 KiB) 3413 zobrazení
+4db, bias -8, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Ľavý kanál slabší o pol db, ale nekolíše to, zvuk je skoro tak dobrý ako zdroj. Výkon je mierne na hrane, ale výšky schopné. Bez porúch.
Konštrukčne sa jedná o Čínsku Forward kazetu, cievky s výstuhou medzi otvormi. Prekvapenie je ale zavádzacia páska v schéme Denonu, ale Denon v tom roku už pomaly končil s vlastnou výrobou a postupne prechádzal na OEM.
Páska je neznáma, ale Forward často bral aj z GreenCorp Australia, ktorý vraj robili aj chromdioxid, ten pravý, napríklad v kazetách Philips CD Extra a Master z roku 1994.
Páska je takmer čierna ale je tam mierny odlesk hnedej.

Maxell UDII-CD 90min rok 1998 Made in England
maxell_udiicd9098cu.jpg
maxell_udiicd9098cu.jpg (14.17 KiB) 3413 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias 0, výstup slabší o 2db
Aj keď sa jedná o nové priehľadné kazety Maxell, tak páska je tam výborná pravá UDII v plnej sile s veľmi kvalitným zvukom, bez porúch a kolísania, je to jedna z mála cenovo dostupných kaziet vhodných na kvalitný záznam. Pokiaľ niekto bežne nahráva na UR poslednej verzie 2012, tak mu nemôže vadiť tento typ puzdra u typu II :)

TDK AD 120min rok 1988 Made in Japan, verzia pre Japonský trh
tdk_ad12088jcu.jpg
tdk_ad12088jcu.jpg (11.43 KiB) 3413 zobrazení
+4db, bias -6 výstup slabší o 2db
Vždy som bol zvedavý na pracú TDK AD C120, a nesklamala, výkon je malinko slabší, ale je to pochopiteľné, zvuk je výborný a bez porúch či kolísania. Kazeta je naozaj výkonná a kvalitná z obdobia najlepších rokov TDK.
Podľa čísla by mala byť vyrobená už v 1986, ale ktovie ako to bolo.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10176
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Testy audio kaziet z aktualizácie 23.10.2020
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0440.JPG

Basf LH extra I 120min rok 1982 (konkrétny kus deň 102 roku 1983) Made in Germany
basf_lhei12082cu.jpg
basf_lhei12082cu.jpg (13.2 KiB) 3411 zobrazení
0db, špičky +2db, bias -12, výstup slabší o 4db
Výškovo je to celkom dobré, nie ako zdroj, ale dosť schopné, bez porúch a kolísania. Otázne je ako dlho môže taký pás od Basfu vydržať než začne drhnúť a škrípať, keďže verzia 1985 C120 škrípala už pri testoch.

Denon Lapisia 120min rok 1998 Made in Korea by Saehan, Japonský model
denon_lapisia12098cu.jpg
denon_lapisia12098cu.jpg (13.55 KiB) 3411 zobrazení
+2db, občasná špička +4db, bias -12, výstup slabší o 4db
Ľavý kanál je slabší o 4db a kolíše, výšky sú mierne strapaté, poruchové. Je to moderná Saehan kazeta, zrejme nie už s tak kvalitnou páskou, Denon v tej dobe takmer všetko nakupoval od tretích strán. Rôzne farebné verzie pre každú dĺžku.

Fuji DR-I 90min rok 1995 Made in Korea by SKC, verzia pre USA trh.
fuji_dri9095kcu.jpg
fuji_dri9095kcu.jpg (13.59 KiB) 3411 zobrazení
+4db, bias -12, výstup slabší o 2db
Celkom schopná kazeta, výšky sú nepatrne slabšie od zdroja, ale inak hrá dosť pekne, v porovnaní s rovnakou testovanou pred rokmi je rozdiel v nižšom biase. Kazety sú takmer identické, rozdiel v rôznych vzoroch cievok, ktoré používa SKC aj v tom že jedná je Korea a druhá Čína, keďže SKC robí v dvoch pobočkách svoje kazety.

Fuji DR 90min rok 1998 Made in Korea/China by SKC
fuji_dr9098scu.jpg
fuji_dr9098scu.jpg (14.21 KiB) 3411 zobrazení
+4db, bias -12, výstup slabší o 2db
Parametrovo je ako predošlé kazety SKC z roku 1995, výkon je na hrane, výšky takmer ako zdroj, ale bohužiaľ tento kus má problémy s kolísaním ľavého kanála.
Kazeta má potlač ako 1998 ale iný dizajn tela a cievok než čo tam mám ešte uvedené, ale podľa mňa obe verzie boli vyrobené v SKC na zákazku od Fuji, len v tej prvej použili dizajny Fuji v rátane cievok.

Maxell CD´s II 60min rok 1996 Made in Japan, Japonský model
maxell_cdsii6096cu.jpg
maxell_cdsii6096cu.jpg (14.25 KiB) 3411 zobrazení
+4db, bias -8, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Tento Maxell trochu sklamal, asi zlý stav, celý zvuk pláva, nie len ľavá, ale aj pravá strana, výšky tiež plávajú, celkovo dole o 2db a späť. Inak bez porúch na výškach. Nepomohlo ani čistenie páskovej dráhy. Inak sú tieto Maxelly vždy dosť spoľahlivé s UDII páskou, už som testoval nejednu a nejakú aj nahral kompletne a nikdy nebol problém.

Maxell Metal UD 74min rok 1994 Made in Japan, Japonský model
maxell_metalud7494cu.jpg
maxell_metalud7494cu.jpg (11.8 KiB) 3411 zobrazení
+6db, špičky +8db, bias -4, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Zvukovo je naozaj veľmi dobrá, dynamická a svieža. Rozdiel tam síce od zdroja je, ale len veľmi malý, že je potrebné pozorne počúvať tape/source. Metalka v dobrej kondícii, tie od Maxellu zvyknú vydržať roky. Na páske sú Maxellovské jemné kryštáliky typické pre ich odležané typy IV, ale nespôsobujú problémy vo zvuku ani nezanechávajú nečistoty na hlavách či kladke. S kľudom ako metalku môžem odporučiť na nahrávky, len ceny nie sú vždy priaznivé.

Maxell MGII 90min rok 1994-96cca Made in England
maxell_mgii9096cu.jpg
maxell_mgii9096cu.jpg (14.09 KiB) 3411 zobrazení
+4db, bias -6, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Myslím že sa jedná o spoľahlivú kvalitu Maxellu v triede UDII v dobrom stave. Bias mierne dole, a odmení sa zvukom ako na zdroji, ktorému nič nechýba, žiadne poruchy ani kolísanie.
Vraj sa jedná o rozpočtové modely pre Anglický trh, preto u nás nie sú veľmi známe, ale rozhodne to nie je zlá kazeta pre nahrávky.

Maxell My1 120min rok 2000 Made in Japan, Japonský model
maxell_my112000cu.jpg
maxell_my112000cu.jpg (10.5 KiB) 3411 zobrazení
+4db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Myslel som že sa bude jednať o kvalitu pásky UR, ale nespráva sa celkom štandardne, výkon je podobný, ale žiadny pokles od zdroja u C120? zvláštne, zvuk je plný, dynamický s mohutným výstupom, nie tak moc ako UDI, ale nie ani tak málo ako UR. Žiadne poruchy ani kolísanie. Výškový prejav na sykavkách je viac rozpitý než by som chcel. Stále mám dojem že basuje menej než zdroj, ale displej tvrdí že nie :)

Maxell UR 120min rok 1996 Made in Korea, verzia pre USA trh
maxell_ur12096ucu.jpg
maxell_ur12096ucu.jpg (12.6 KiB) 3411 zobrazení
+4db, bias -8, výstup slabší o 2db
Zvukovo je naozaj dobrá, naozaj klasická pravá UR páska, nerobí hanbu tým ostatným, dobrá stabilita stopy, žiadne poruchy, kvalitné výšky. Ani sa nechce veriť že je to Made in Korea, aj keď s originál dizajnom a komponentami, tak ako u URiek bolo už v minulosti, ktovie ktorej firme to zadali, lebo je to stále originál Maxell, takže museli asi poskytnúť komponenty, formy, pásku, alebo ktovie čo všetko, alebo tam mali sami vlastnú výrobu aj keď isté to nie je.

Maxell ur original 90min rok 2002 (konkrétny kus deň 355 roku 2000) Made in EU by Emtec.
maxell_uroriginal90022cu.jpg
maxell_uroriginal90022cu.jpg (13.32 KiB) 3411 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -10, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Jedná sa o Emtec kazetu so základnou ferro páskou z Nemecka, vždy som tvrdil že pásky sú dobré, len konštrukcia a cievky mizerné. Zvukovo výborné bez porúch a kolísania, vysoký výkon a kvalitné výšky. Cievky zatiaľ v poriadku.

Philips FerroChromium 90min rok 1978 Made in Holland
philips_ferrochromium9078ncu.jpg
philips_ferrochromium9078ncu.jpg (12.98 KiB) 3411 zobrazení
+4db, bias 0, výstup slabší o necelý 1db
testy pri nastavení ako typ I normal
Je to zaujímavé, výšky sú ostré a prevyšujú zdroj, ale len časť spektra výšok, ostatné so stredmi je viac utlmené a utlačené do pozadia. Preto bias nechávam na 0, nemá to moc zmysel. Celkovo hrá kazeta pomerne zaujímavo, nerovnováha výšok sa zvýrazní ubratím biasu, takže kalibráciu treba urobiť naozaj precízne, ale lepší by bol starý stroj určený pre typ III. Bez porúch a kolísania, čo som prekvapený u tak starej Philipsky, no čítal som že ich používanie nie je bezpečné a staré Philips a Basf typu III sa môžu náhle začať hromadne olupovať a narobí to celkom bordel, hlavne pri rýchlom pretáčaní.
Páska má povrch chromdioxidový a spodok ferro. Opačne to mali len niektoré modely Scotch.

Scotch XSII-S 90min rok 1990 Made in Korea by SKC, verzia pre USA trh.
scotch_xsiis9090ucu.jpg
scotch_xsiis9090ucu.jpg (11.88 KiB) 3411 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -6, výstup slabší o necelý 1db
Zvuk je dosť dobrý, výškovo veľmi čistý, výkon sa celkom tlačí až na +4db, ale to nie je vždy veľmi dobre. Pri +2db je to ideálne, žiadne kolísanie ani poruchy. Nie je jasné či SKC použila pásku QX (ferrokobalt) alebo CD (real chrome) Pretože SKC vyrábala chromky licenčne, a mali typickú arómu ako Basfy, táto arómu nemá, ale vzhľad pásky je modročierny. Nech si to každý vyskúša sám.

Sony CDix I 40min rok 1992 Made in Japan, Japonský model, veľké cievky
sony_cdixi4092cau.jpg
sony_cdixi4092cau.jpg (11.83 KiB) 3411 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Výškovo celkom dobré, aj výkon super, ale občas proste sa tam objavia poruchy, ale v celku to hrá dosť schopne. Páska pravdepodobne HF-S.

Sony CDix I 54min rok 1994 Made in Japan, Japonský model
sony_cdixi5494cu.jpg
sony_cdixi5494cu.jpg (11.98 KiB) 3411 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Výkon dobrý, výšky trochu chýbajú do úrovne zdroja, ale dosť rozslintané sykavky. Bez porúch a kolísania. Celkom iste stále páska HF-S, Japan.

Sony CDix I 80min rok 1999 Made in Thailand, Japonský model
sony_cdixi8099cau.jpg
sony_cdixi8099cau.jpg (13.71 KiB) 3411 zobrazení
+6db, bias -6, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Páska v dobrej kondícii, výšky sú veľmi schopné, nie je to rozslintané ako u iných, výkon je výborný, dosť dobrý stav, ale aj tak píše Thajsko ako krajinu pôvodu.
Konštrukčne je to plná Sony bez náznaku šetrenia či dizajnov od TDK, aj sériové číslo je Sony, ale už si nie som istý či je páska HF-S alebo niečo úplne iné, farba pásky je iná než všetky CDix I Japan ktoré považujem za HF-S.

Sony CDix II 70min rok 1992 Made in Japan, Japonský model
sony_cdixii7092cu.jpg
sony_cdixii7092cu.jpg (12.99 KiB) 3411 zobrazení
+4db, bias -8, výstup slabší o 2db
Výškovo to hrá nepatrne slabšie od zdroja, pri biase -12 je to príliš preostrené, ale na nesprávnych miestach, výkon dosť na hrane, ale hlavne drží stopu, teda žiadne kolísanie ani náznak dropov. To je na starú UX pásku solídne, celkom použiteľná kazeta.

Sony HF-X 46min rok 1989 Made in Japan, Japonský model, veľké cievky.
sony_hfx4689cu.jpg
sony_hfx4689cu.jpg (11.15 KiB) 3411 zobrazení
+6db, bias -8, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
V podstate dobrá kondícia, od zdroja takmer na nerozoznanie, podľa druhu nahrávanej hudby. Zvuk je naozaj nadmieru dobrý.

TDK AE 120min rok 1989 (konkrétny kus asi vyrobený až 1991) Made in Japan, Japonský model
tdk_ae12089cu.jpg
tdk_ae12089cu.jpg (14.54 KiB) 3411 zobrazení
+4db, bias -8, výstup slabší o 2db
V celku dobrý výsledok na C120 základnú ferro od TDK. U TDK Dynamic som nikdy nemal tak dobré výsledky C120 a AE je len Japonská verzia kazety Dynamic od roku 1988. Zvuk je len nepatrne slabší, žiadne kolísanie ani poruchy, výšky slušné, výborný stav. Kazeta konštrukčne stále z vrcholu firmy TDK, aj keď je tam novšia verzia tela, ale cievky sú neprekonateľné u TDK.

TDK D 90min rok 1988 (konkrétny kus vyrobený 1989) Tape Made in Japan, Assembled in Korea
tdk_d9088kcu.jpg
tdk_d9088kcu.jpg (15.23 KiB) 3411 zobrazení
+4db, bias -12, výstup slabší o 2db
Dobrý stav, zvuk je slušný, aj keď sa v jednom úseku objavili poruchy, ale prešlo to. Klasická základná TDK D 1988 je legendárna, tiež existuje mnoho verzií výroby, aj keď vyzerajú takmer všetky identicky. Táto je montovaná v Kórei, zaujímalo by ma u koho tá montáž prebiehala, je to podobné ako pravé Maxell Made in Korea.

TDK D 90min rok 1991 (konkrétny kus vyrobený v 1992), Made in Germany?
tdk_d9091cu.jpg
tdk_d9091cu.jpg (12.77 KiB) 3411 zobrazení
+6db, bias -10, výstup slabší o 2db
Veľmi dobrý zvuk, ona sa nechá vybudiť takmer na +8db, teda veľmi dobrý stav pásky, výškovo trochu na úroveň zdroja ale chýba, ale menší bias už nie je dobrý, bez porúch a kolísania.
Nová konštrukcia priehľadných kaziet TDK aj nové cievky, dátum je v prechode výroby z Nemecka do Luxemburska pre kazety TDK.

TDK D 90min rok 1992 (konkrétny kus vyrobený v 1996) Tape Made in Japan, Assembled in USA, verzia pre USA trh.
tdk_d90922ucu.jpg
tdk_d90922ucu.jpg (14.37 KiB) 3411 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -6, výstup slabší o 1db
Aj keď vzhľadovo je strohejšia než EU verzia, tak je v dobrej kondícií, nepotrebuje až tak nízky bias a výkon je slušný, bez porúch a kolísania, výborná kazeta, ako vždy ak je TDK v dobrom stave, odmení sa výborným zvukom. Inak je to katastrofa.
Jedná sa o balenie v klasickej hrubej hranatej krabičke, na webe v kolonke nižšie je kazeta v presne rovnakom obale, ale označená ako eco slim case, zmena ktorá sa udiala postupne v priebehu rokov, keďže táto modelová rada vydržala od roku 1992 až po 1997 než prišla zmena v obale.

Victor BE 46min rok 1987cca Made in Japan, Japonský model, veľké cievky, test použitej kazety.
victor_be4687cu.jpg
victor_be4687cu.jpg (13.43 KiB) 3411 zobrazení
+6db, bias -8, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Páska je naozaj výkonná, ale výšky sú strapaté, poruchové, čo je veľká škoda, vzhľad je jedinečný a výkon výborný.
Štandardne použité kazety nemažem, ale táto bola výslovne pôvodným majiteľom vymazaná a nahral tam šumy z FM a AM rádia, čo je naprd, pôvodná nahrávka mohla byť kvalitná a ja novú už v dobrej kvalite nespravím.

Victor MusicPallete 46min rok 1985 Made in Japan, Japonská značka
victor_mp4685fcu.jpg
victor_mp4685fcu.jpg (16.84 KiB) 3411 zobrazení
+4db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Zvuk je celkom schopný, aj výšky, rozdiel od zdroja je naozaj malý, schopná kazeta na to ako je stará, aj keď tam mohli dať lepšiu ferro pásku?
Trochu chaos v modeloch, na webe mám dve zjavne odlišné obalom aj prevedením, odhadujem že bude rozdiel tak 2-3roky medzi nimi, aj keď na iných weboch sú uvedené všetky ako 1985.
Tá fialová bude novšia, má novšie cievky šikmého dizajnu, aké použili v JVC XFIV 1990.
Aj tak je tam veľa prvkov Fujifilmu v rátane krabičky, takže je dosť možné že celá JVC a Victor Japonská produkcia od 1982 až po záver, bude od Fujifilm Axie vyrobené na mieru pre JVC, ale to sú zatiaľ dohady, ale všetko smeruje tam k Fuji.


https://ez647.sk/cc/b/IMAG0442.JPG

JVC FI-S 90min rok 1990 Made in Switzerland by ICM
jvc_fis9090icu.jpg
jvc_fis9090icu.jpg (12.66 KiB) 3411 zobrazení
+4db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Toto je veľmi slušný výsledok ako u čistokrvnej Basf s páskou FEI. Výškovo sa líši len veľmi jemne od zdroja, výkon je ako zdroj, dobrá stabilita stopy, žiadne poruchy, výborná kazeta.
Jedná sa o jedno z modernejších prevedení priehľadných tiel ICM, kde sú zaujímavé tvarované niektoré časti, aj keď je na pohľad veľmi spartánska. Dokonca je vnútri tela vylisovaný nápis ICM, v oblasti vedenia pásky okolo hláv. Smutné je len že vypustili skrutky, no pripravovali sa na modernú dobu zrejme, škoda že ICM ako také neostalo pri produkcii kaziet aspoň 10rokov ešte.

Lifetec CD 90min 90te roky, Made in ?
lifetec_csii90cu.jpg
lifetec_csii90cu.jpg (14.04 KiB) 3411 zobrazení
+2db, bias -8, výstup slabší o 2db
Ľavý kanál je slabší o 2db, jemné kolísanie stopy občas, takže nebolo by to celkom zlé, ale to kolísanie to kazí. Skoro to vyzerá ako páska z Dessau Nemecko, ale na Čínsku konštrukciu kazety. Kúpil som to zo zvedavosti, myslel som si že to bude nejaká ICM, alebo tak, no prekvapila ma. Stále neviem či je tam niečo z pravého chrómu alebo nie, je to tak medzi.

Maxell XLII 46min rok 1994 Made in England
maxell_xlii4694cu.jpg
maxell_xlii4694cu.jpg (10.8 KiB) 3411 zobrazení
+4db, bias -6, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Žiadne poruchy, žiadne kolísanie, kvalita Maxellu nesklamala, XLII v dobrej kondícii, klasický EU model v lacnejšom vzhľade UD modelovej rady.
Samozrejme že vek nie je možné prehliadať inak by bol bias plusový za čerstva.

RadioShack HD 60min rok 1995 Assembled in Mexico by Maxell.
radioshack_hd6095cu.jpg
radioshack_hd6095cu.jpg (11.92 KiB) 3411 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -8, výstup slabší o 2db
Celkom schopný zvuk, aj keď som mal občas dojem poruchy, ale hrá to takmer ako zdroj, čisto a výkonne, je to proste Maxell kazeta aj keď z Mexickej pobočky, ja som nikdy nebol naklonený sympatiám Mexickým Maxellom, neveril som im, ale nemám ich tak veľa, takže bude musieť každý vyskúšať aby si spravil názor. Ale najskôr by som povedal že sa jedná o plnohodnotnú UDII pásku.

Teac CT-600N dátová kazeta, Made in Japan by Maxell.
teac_ct600ncau.jpg
teac_ct600ncau.jpg (11.36 KiB) 3411 zobrazení
Toto nie je štandardná audiokazeta, ktorej je dĺžka skrátená a určená pre osobné počítače. Toto je novší formát, ktorý sa odlišuje iným typom záznamu, inými prvkami kazety, ale v podstate je kompatibilný mechanicky s bežnou audio kazetou, a je to prvá ktorú vlastním a testujem.
V prvom rade je táto páska úplne iného zloženia než bežné audio kazety, viac by som ju zaradil k chrómu resp. ferrokobaltu, alebo inej zmesi špeciálne pre tento formát. Dáta sa nahrávajú po celej šírke pásky, preto sa druhá strana nepoužíva. V tejto konkrétnej nie je ani prítlačný vankúš.
Maxellovský pôvod prezradili cievky a krabička. Páska bude celkom iste veľmi kvalitná pre svoj účel na hudbu ale nie moc vhodná. Napriek tomu som bol veľmi zvedavý.
Kúpil som ju ako použitú, kto mal tie klasické audiokazety s nahrávkami z osobných PC, tak vie o aké škriekanie zvukov sa jedná, tú to bolo trošku iné.
ale najprv test, kvôli puzdru kazety mi to deck detekuje ako typ II, teda nahrávka ako typ II:
-8db, bias 0, výstup slabší o 12db
Zvuk je veľmi slabý, o polovicu od úrovne zdroja. Basy skreslené, výšky veľmi prenikavé, bez porúch a kolísania.
Pri nastavení na typ I bola nahrávka slabšia o ďalšie 2db a zvuk ešte viac ostrý a skreslený, čo zodpovedá viac páske s vyššou predmagnetizáciou, teda biasom vysoko v pluse.
Pri nastavení na typ IV sa zvýši výkon nahrávky na -4db, ale výraznejšie ubudnú výšky.
Pôvodný záznam s datami je tiež z piskľavých zvukov, ale viac precíznych, vysokých a nahustených než u tých klasických audio kaziet z PC. Nahraté signály sú na displeji indikované na -20db, ostrý a stereofónny efekt ( ak je záznam celostopý, tak by z toho šlo získať kvadro, keďže signály sú rôzne rozložené po celej šírke pásu, niekedy ma treba pýtať ukážku)
Aj na druhej strane je v bežnom audio decku počuteľný signál v stereu z pôvodnej celostopej nahrávky.
Páska samotná má viac sivý vzhľad než čierny, skoro by som povedal že je to metalka, veľmi tenká, určená pre dáta.


https://ez647.sk/cc/b/IMAG0447.JPG

Maxell Communicator Series C120 rok 1996-2000cca Made in Mexico? trh zrejme pre USA
maxell_cspi12096cu.jpg
maxell_cspi12096cu.jpg (11.26 KiB) 3411 zobrazení
+2db, bias -8, výstup slabší o 2db
Zvukovo je to veľmi čistá páska, hrá nádherne výškovo, výkonovo občas trochu zachrčí, možno jej bude svedčiť ešte menšie vybudenie okolo 0db, inak bez výhrad, približne na úrovni URiek.
Kazeta je bez potlače a predávaná v multipackoch bez obalu, úplne najstrohejšia základná Maxellka čo existuje, ale s osvedčenou Maxell konštrukciou.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10176
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Testy audio kaziet z aktualizácie 19.9.2020
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0128.JPG

AudioMagnetics Super 120min rok 1977 Made in Portugal
am_super12077cu.jpg
am_super12077cu.jpg (13.29 KiB) 3410 zobrazení
0db, bias -12, výstup slabší o 2db
V celku je to lepšie než som čakal, ale ideálne to samozrejme nie je. Výšky slabšie aj napriek podbiasovaniu to nestačí, poruchy občas. Celkovo je zvuk taký stredný nenáročný s nejakými skromnými výškami, možno bude použiteľná na inom stroji lepšie. Má svoj vek.
Kazeta je s tým super úzkym oknom ako u starých Basf alebo Supraphon, ale obsahuje tie vodiace koľajničky, ktoré sa občas zasekávajú ale tu to nikdy neuvidíme.

AudioMagnetics XHE 120min rok 1977 Made in Portugal
am_xhe12077cu.jpg
am_xhe12077cu.jpg (12.42 KiB) 3410 zobrazení
-2db, bias -8, výstup slabší o 8db
Výrazne slabší výkon než u predošlej verzie, poruchovosť a dojem pokrčenej pásky na výškach, ale celkovo sú výšky aj keď poruchové sviežejšie než na verzii Super.
Priehľadná verzia s vodiacimi koľajničkami, hierarchicky by mala byť vyššie od tej predošlej, ale mnoho parametrov po tých rokoch je slabých. Napriek tomu hrá lepšie než novodobá Čínska produkcia, o AudioMagnetics sa hovorilo že pásky boli na svoju dobu dosť dobré, a ďaleko predčili svoju mizernú mechanickú konštrukciu, ktorá zaspala dobu. Zlepšenie prišlo až s tými Kanadskými verziami.

Axia BOX 2 50min rok 1997 Made in Japan, značka pre Japonský trh
axia_box25097cau.jpg
axia_box25097cau.jpg (14.47 KiB) 3410 zobrazení
+4db, bias 0, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Pomerne slušná páska, ako je u Axie typu II zvykom, menší výkon ale vyššia čistota zvuku, tak to bolo zatiaľ u všetkých BOX 2 verzií. Bez porúch a kolísania.

Axia PS1 74min Judy and Mary version rok 1997 Made in Japan, značka pre Japonský trh
axia_ps17497cu.jpg
axia_ps17497cu.jpg (15.88 KiB) 3410 zobrazení
túto som nerozbaľoval, nakoľko je tam zhodná kazeta PS1 ktorú už v tomto roku a dĺžke mám, ale môžem zopakovať jej starší test z roku 2018:
+4db, špičky +6db, bias -2
Veľmi vysoký výkon a kvalita zvuku, vlastne sa u týchto kaziet nedá ani nič iné napísať, do doby kým nie sú postihnuté plesňami, čo sa mi stalo zatiaľ len raz.

Basf Reference Super II 90min rok 1988 (konkrétny kus deň 324 roku 1987, takže na trh prišla skôr) Made in Germany
basf_rsii9088cu.jpg
basf_rsii9088cu.jpg (10.57 KiB) 3410 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -4, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Páska trpí výraznými poruchami a výpadkami zvuku kvôli plesniam, a veľmi zlému skladovaniu, inak by to bola top kazeta s veľmi dobrými výsledkami aj dneska, ale jej cena je extrémna.
Prvykrát v živote Basf použil pre pásku typu II ferrokobaltovú zmes. Hovorí sa že tu môže byť Maxell XLII-S pás, alebo pigment, alebo až v modeli TPII, zatiaľ je to nejasné, či to vyvinuli sami, alebo proste experimentovali nákupmi. Tento model dal základy budúcej existencie modelov TPII a Reference Master. Verím že v dobrom stave by excelovala aj dneska a s kľudom by som ju postavil do boja s Maxell XLII-S a mohlo by to skončiť nerozhodne.
Kazeta vo veľmi zlom stave, plesne a stopy bordelu na booklete, krabičke, tele kazety a samotnej páske, čo sa dalo vyčistiť som vyčistil, ale samotná páska to už nie je také ľahké, ak vôbec možné. Odstránil som hrubé nánosy bielej pavučiny z návinu cievky z oboch strán. Páska má pritom rôzne matné fľaky na povrchu, ktoré spôsobujú výpadky.
Biely oter na hlavách a kladke, nutné po použití takejto pásky riadne prečistiť páskovú dráhu, ak má niekto potrebu používať takéto pásky z nejakého dôvodu, je vždy nutná očista.
Kto má pocit veľkého znečistenia, je vhodné poodpájať všetky konektory z decku a každý riadne vyčistiť aj na kontaktoch, síce to nebude mať žiadny vplyv na uvedený problém, ale uľaví sa :)

ICM Ferro DX 90min rok asi 1982 Made in Switzerland
icm_ferrodx90cu.jpg
icm_ferrodx90cu.jpg (13.86 KiB) 3410 zobrazení
+4db, bias mimo rozsah, výstup slabší o 6db
Výkonovo v pohode, ale výšky takmer žiadne a bias tiež nemá žiadny účinok, výšky sú výrazne slabšie, ale nie tak extrémne ako na Čínskych typoch 0. Trochu chrchľavý poruchový zvuk. Predpokladám tam základnú ferro pásku Agfa. Jemný oter na hlavách.

Memorex Normal Bias 90min rok 1979 Made in Ireland, assembled in USA.
memorex_normalbias9079cu.jpg
memorex_normalbias9079cu.jpg (12.6 KiB) 3410 zobrazení
+4db, bias mimo rozsah, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Výkon slušný, výškovo tak zlé že bias nemá žiadny účinok, výšky čo ostali so zvyškom zvuku sú mimoriadne poruchové, ľavý kanál pláva hore a dole. Z výšok ostali výrazne preslintané sykavky, ktoré sú bezpečne absorbované do špongiového vankúša, ktorý je príčinou väčšiny porúch na páske.
Nevedel som že v Írsku mal Memorex pobočku, ale zrejme kvalita nebola o toľko väčšia.

Pacific Stereo Extra Low Noise 90min, rok ? Made in Korea
pacificstereo_extraln90cu.jpg
pacificstereo_extraln90cu.jpg (13.51 KiB) 3410 zobrazení
+2db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
V celku jedine výšky trochu chýbajú, ktoré sú o štvrtinu slabšie, inak bez porúch a kolísania, výkon tak akurát, v celku použiteľná kazeta.
Pôvod mi nie je celkom jasný, píšu na obale že použili kazetu Memorex, ale výroba je Kórejská. Niektoré prvky ukazujú na SKC, možno nejaká zo starších verzií.

Philips CD One 60min rok 1994 Made in Germany, Dessau
philips_cdone6094cu.jpg
philips_cdone6094cu.jpg (14.9 KiB) 3410 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -10, výstup slabší o 2db
V celku výborný zvuk, bez porúch a kolísania, páska v dobrej kondícii, trochu bias dole, s mierne obmedzeným výkonom, ale dobrým zvukom.
Pásky Dessau mi kvôli konštrukcii nešli nikdy pochuti, hlavne ich cievky boli horšie než Emtec, táto je s veľkou svorkou, ale bez výstuhy.

Philips CP 15min rok 1982-85cca Made in Belgium, dva kusy v teste
philips_cpa15cu.jpg
philips_cpa15cu.jpg (14.58 KiB) 3410 zobrazení
philips_cpb15cu.jpg
philips_cpb15cu.jpg (14.68 KiB) 3410 zobrazení
+4db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Výšky sú len nepatrne slabšie od zdroja, inak veľmi dobrý zvuk bez porúch a kolísania, jedná sa teda k krátke kazety pre osobné počítače, teda bežná audiokazeta, nie ako vyššie uvedená Teac, s obyčajnou ferro páskou. Originál Philipsácka výroba.
Druhý kus s mierne iným polepom, a odlišným bookletom dopadol v teste úplne rovnako, kazety sú zhodné, neviem aký je medzi nimi vekový rozdiel.

Sony BHF 120min rok 1978 Made in Japan
sony_bhf12078cu.jpg
sony_bhf12078cu.jpg (13.09 KiB) 3410 zobrazení
+2db, bias -12, výstup slabší o 4db
Zvuk je síce jemnejší v basoch a výkone slabší, ale výšky sú dosť schopné, zvuk bez porúch a kolísania a vzhľadom k roku je to výborný výsledok, boli to naozaj kvalitné kazety.

Sony FXII 90min rok 1992-1996cca, Made in Thailand?
sony_fxii9096cu.jpg
sony_fxii9096cu.jpg (15.72 KiB) 3410 zobrazení
+2db, bias -2, výstup slabší o 2db
Zvukovo je pomerne svieža, ale je veľmi citlivá na výkon, bez porúch a kolísania. Ktovie či tam dali UX pásku, alebo niečo iné, aj keď podľa farby by to zodpovedalo UX.
Svojím vzhľadom a potlačou pripomína EF model, s rovnakou farbou textu aj odtieňom.

TDK AR-X 90min rok 1988 bez testu, išla zabalená do sveta...

TDK CDing 2 46min rok 1998 (konkrétny kus vyrobený v roku 2000) Made in Luxembourg.
tdk_cding24698cu.jpg
tdk_cding24698cu.jpg (16.71 KiB) 3410 zobrazení
+4db, bias -4, výstup slabší o 1db
Páska vo veľmi dobrom stave, inak sú so starnutím týchto modelov celkom problémy. Zvuk je čistý, bez porúch a kolísania, takmer ako zdroj, je nepatrný pokles vo výkone. Jedná sa o novšiu verziu CDing s čírym telom a čiernou svorkou na cievke, ktoré nahradili tmavé telá z roku 1996, a tieto svetlé sa predávali až do konca výroby TDK Luxembourg.


https://ez647.sk/cc/b/IMAG0130.JPG

Axia PS2 120min rok 1994 Made in Japan, značka pre Japonský trh
axia_ps212094cu.jpg
axia_ps212094cu.jpg (12.06 KiB) 3410 zobrazení
+2db, bias -4, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Zvuk má mierne iný charakter než zdroj, ale každý si doladí podľa svojej chuti, ale dlhé Axie v testoch sa už raz osvedčili, výkon je na maximálnej možnej úrovni takto tenkej pásky, výškovo výborné, bez porúch a kolísania. U tohto kusu bol totálne hrdzavý tieniaci plech pod vankúšom, ale na pásku to zrejme nemalo vplyv.

Denon HG-S 46min rok 1990 Made in Japan, Japonský model, veľké cievky
denon_hgs4690cu.jpg
denon_hgs4690cu.jpg (11.94 KiB) 3410 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -4, výstup slabší o 2db
Výborný zvuk, výkonná kazeta, výškovo dosť schopná, bez porúch a kolísania. Vysoká kvalita, výborný stav, vysoká cena. Dizajn šikmého okna s hladkým povrchom, zrejme modernejšie prevedenie.
Podľa vzhľadu pásky a popisu na obale, sa jedná o pásku HD7, teda strednú triedu. V tých Japonských modeloch Denon je to celkom ťažké sa vyznať kde je aká páska.

Maxell Sound 90min rok 1996cca, Made in Japan, Japonský model
maxell_sound9096cuc.jpg
maxell_sound9096cuc.jpg (13.03 KiB) 3410 zobrazení
+4db, bias -10, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Hrá v celku dobre, povedal by som lepšie ako UR, alebo je v dobrej kondícii, žiadne veľké poklesy úrovne, bias prirodzene dosť nízky, bez porúch a kolísania, takmer ako zdroj, ale UDI to asi nebude.
Rok odhad, podľa starších luxusnejších cievok Maxell, celkovo taký strohý rozpočtový model Maxellu.


https://ez647.sk/cc/b/IMAG0134.JPG

Lloytron XHE 60min Made in China.
lloytron_xhe60cu.jpg
lloytron_xhe60cu.jpg (18.89 KiB) 3410 zobrazení
+4db, bias -12, výstup slabší o 2db
V celku dobré parametre a naozaj sa táto kazeta pomerne snaží napriek Čínskemu pôvodu. Ľavý kanál občas kolíše a je slabší o 2db a sú tam aj občasné dropy vo výškach a stredoch, ale nebyť toho tak zvukové podanie je veľmi presvedčivé, blízke zdroju. Je to jedna z tých viac podarených Čínskych kaziet v solídnom stave a konštrukčne nie je tak mimo a odfláknutá ako niektoré jej kolegyne.

Sony CDit I 40min rok 1996 Made in EC
sony_cditi4096cu.jpg
sony_cditi4096cu.jpg (14.5 KiB) 3410 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -8, výstup slabší o 2db
Zvuk je dosť dobrý, skoro ako HF v dobrej kondícii, alebo HF-S v slabšej? No neviem sa rozhodnúť, ale páska vzhľadovo nepripomína ani jednu z menovaných pásov.

Tudor DS 90min Made in Spain by Socimag
tudor_ds90cu.jpg
tudor_ds90cu.jpg (15.39 KiB) 3410 zobrazení
+2db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
V celku dosť dobrý zvuk, takmer nepočuť rozdiel od zdroja, bez porúch a kolísania, len oproti verzii C60 je trošku menší výkon.
Jednu celú som nechal nahrať u kamaráta na jednom zo Sony Dual Capstan deckov a vravel že vôbec s tou kazetou nie je spokojný a nechce ich. Bol som prekvapený, keď v teste vyšla tak dobre a jeho nahrávky no možno neboli tak výškovo precízne, ale nemusí sadnúť každému decku.
Pri prehratí celej kazety na Akai, ma ale prekvapilo že kladka ostala biela, to staršie kazety niekedy robia, takže tiež pozor na to.
Telo je mierne odlišného odliatku než verzia C60.


https://ez647.sk/cc/b/IMAG0132.JPG

Socimag DC-II 90min rok asi 1982 Made in Spain
socimag_dcii9082cu.jpg
socimag_dcii9082cu.jpg (12.46 KiB) 3410 zobrazení
0db, bias mimo, výstup slabší o 4db
Trochu znepokojivé parametre, ale dôvod sú plesne, fľaky po celej ploche pásky znemožňujú riadne použitie, zlé skladovanie, preto ani bias som veľmi neriešil, výpadky boli tak veľké že to nemalo význam. Zrejme sa jedná o pravý chromdioxid.

Sony FN 90min rok 1988 Made in France
sony_fn9088cu.jpg
sony_fn9088cu.jpg (14.13 KiB) 3410 zobrazení
+2db, bias -12, výstup slabší o 2db
Pomerne dobrý zvuk, výškový prejav aj podanie je veľmi podobné zdroju, trochu výkon na hrane, bez porúch a kolísania, je to dosť schopná kazeta na nahrávky aj dneska. Výborný stav, z 5packu. Jedna z mnohých rozpočtových sérii Sony.
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa Stano »

Tak píšeš, že tie socimag nič a taká fajn cena na nich bola. Najprv som kúpil tuším 4ks a netestoval si dlho, tak som kúpil ešte 12 ks, stáli tuším 99 českých za kus.
Predajňa prodejdvd.cz, následne ich stiahli a vrátili s cenou 150 českých.
Tak ich tam nekupujte. Idem si odbaliť aj ja jednu a zvyšné pošlem jednému členovi fóra.
Skúsim ju nahrať na Technics RS-B40, poprepínam typ kazety, že či to nebude trošku lepšie.
Tak som ešte trochu popozeral na FB, lebo na základe niečoho som tú pásku musel kúpiť :D
Tam ju chvália a odkazujú na stránku prodejdvd.
Idem skúsiť jednu odbaliť. Vraj je plnená agfa pásom, že vraj nejde o pravý chromoxid a na Eumigu :lol: vraj podala výborný výkon. Uvidím či sú všetky plesnivé, ale odbalím len dve a zvyšok darujem.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10176
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej nemusia byť všetky kusy zlé, ale na tej to bolo tuším vidieť už na fotke, len som nečakal že to bude až tak zlé

mimo to Agfy sú chromdioxidové
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa Stano »

Pošlem ti jednu odbalenú, je úplne čistá, perfektná, idem ju skúsiť na ct 959 nakalibrovať. Dám len fotky, pretože tie vaše plusy a mínusy nechápem :D
IMG_20201229_094904.jpg
IMG_20201229_095002.jpg
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10176
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

aké plusy a mínusy?
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa Stano »

+2db, bias -
Trochu ma mrzí, že som poslal kazetu v zlom stave, len ja to nejak neobzerám, obaly sú ako nové... Pošlem ti túto čo som odbalil.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10176
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

maximálny výkon pri ktorom sa mi zvuk na Akai zdal ešte v poriadku

nastavenie biasu na Akai kedy to hralo najlepšie na konkrétnej kazete, to sa líši stroj od stroja a jeho vnútorne nastavenej elektroniky
správne za nového stavu väčšiny lepších kaziet by mal byť bias 0 a zvuk výškovo ako na zdroji signálu, ale ako pásky starnú, vybudenie vysokých frekvencií klesá, tak sa musí bias znižovať, za cenu skreslenia zvuku
u veľmi vysokých modelov kaziet je bias v pluse, pretože je páska citlivejšia na vysoké frekvencie a pri biase 0 hrá ostrejšie než zdroj, ale úpravou biasu do plusu môžeš potom zvýšiť aj výkon vybudenia bez skreslenia
základné pásky typu I mali bias mierne v mínuse, niektorý to dávali na obaly, niektorý len do technickej dokumentácie, si nájdi články o biase, alebo o kalibrácii na decku, ako som rozpisoval deck Sony TC-KE600S

no je to celá veda a nekonečné hádky medzi nami, každý má iný názor, každému to doma nejak inak funguje, takže je to ťažké, v moderných deckoch aj tak nastavenie biasu preberá automatika, ak máš automatickú kalibráciu, u poctivejších strojov sa to dalo nastaviť ručne a u slabších modelov pre zmenu vôbec, bez možnosti nastavenia

nevadí, pre web to stačí, nemusíš posielať ďalšiu, jedine ak chceš na pretestovanie

ešte dodám k tej plesnivej Basf Reference Super II, že to bol fakt hodne zlý stav a kazeta bola hodne drahá, poslal som popis a fotky môjmu predajcovi, ten to preposlal predajcovi z ebay od ktorého mal tie kazety a ten odpísal len toľko, že je to divné, a že jeho kazety sú v poriadku a viac sa nevyjadril, ostatne to tak býva pri nákupoch z ebay a z druhej strany sveta niekto pošle plesnivé kusy a reklamuj to potom
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa Stano »

Som ti odfotil :D
IMG_20201229_102040.jpg
IMG_20201229_102034.jpg
Erik na tom 959, sa to tvári úplne v pohode, nechcem napísať blbosť, ale hrá to viac menej 1:1.
Keď prepnem kazetu, skoro nič sa nezmení, ešte jednu pesničku nahrám a pošlem ti ju aj s nahrávkou.
Jasné, že ti to chcem poslať kvôli novému o testovaniu, šak na tento faktografický, dokumentárny web nebudeme písať nejaké dojmy z plesnivých kaziet :lol:
Ja expert určite nie som, ale kazeta po stlačení monitor tape vykazuje podľa indikátorov o chĺpok, fakt minimum odchýlky od zdroja, šum je nízky, na MC kazetu absolútne prijateľný.
Nahrám tam ešte jednu pesničku na RS-B765, aby nebol len dual capstan a pošlem ti to, nahraj niečo na túto tiež.
Podľa mňa je to veľmi dobrá kazeta, aj keď nakalibrovať Sony UX-S je podstatne jednoduchšie :D za tých 100 českých to bola výborná kúpa.
Vy zberatelia máte jednoducho smolu, ber to tak, keby som ti ju predal tak za 300, isto by hrala lepšie :lol:
Naposledy upravil/-a Stano v Utorok, 29. Decembra 2020, 10:45, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10176
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

ty si ten bias ale dal nadoraz dole aby si tej zhody dosiahol, a malý level si dal takmer na max, takže na tú pásku treba naozaj veľa tlačiť aby hrala ako má, ale moja mala veľa výpadkov, takže som nevedel správne určiť bias a level
okrem toho máš manuálnu kalibráciu s pomocou displeja
na Akai to mám len podľa sluchu, ale regulátor bias mám očíslovaný, tak z toho píšem potom tie hodnoty biasu
u Sony to zase robím inak, keďže na Sony je systém takmer identický s tým čo máš na Pioneer
a ver mi že je fakt mnoho kaziet kde to ani tam nestačí vôjsť do rozsahu

ešte neviem či počúvaš nahrávku cez slúchadlá, alebo repro, je to veľký rozdiel na slúchadlách počuješ každú zmenu detailu, ale na repro je to také viac maskované
Napísať odpoveď

Návrat na "Katalóg kaziet (Biggest Catalogue of blank cassettes in Central Europe) Vintage Cassettes catalogue / audio / video / other"