Zberateľstvo

všetko čo sa nehodí medzi hifi, autá a zvyšok

Moderátor: AdmineR

Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa Stano »

Vždy je šanca dobre kúpiť, minule niekto v tých skupinách ponúkol TDK AD za 100 českých a stále sa nájde niečo normálne, len sa to už nedá kupovať spôsobom, že toto chcem, tak to kúpim a cena je takáto. Človek musí viac striehnuť.
Uvidí sa ako to dopadne, verím tomu, že trh to zariadi.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa orhore »

Já naštěstí ani se sbíráním kazet nezačal. I tak jich mám v zásobě několika násobně více, než v dobách kdy se volně prodávaly v obchodech. Předpoklad je, že postupně se na ně bude nahrávat pokud jejich postupný rozklad nebude bránit kvalitnímu záznamu.
Pokud je tématem obecné sběratelství, tak ještě přidám jednu věc. Kazeťáků mám povícero, ale také ne vše do sbírky. Některé jen na náhradní díly. Byla v tom zvědavost, který jak hraje a jaký rozdíl byl mezi výrobci. Nakonec jsem zjistil, že stejně je nejlepší Technics RS-B965 a jiný deck nemá smysl vůbec vlastnit. I jediný deck vyžaduje častou údržbu s ověřením stavu, aby se zajistilo optimální fungování. I deck, který se nepoužívá tu údržbu potřebuje. Jinak nastupuje oxidace přepínačů a chemické změny elektrolytických kondenzátorů. Řemeny přestanou mít po celém obvodu stejné vlastnosti a částečně mohou zatuhávat maziva.
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa Stano »

Díky za ten tip na RS-B965 :lol:
No momentálne to vyzerá tak, že zbieranie deckov je lacnejšie ako zbieranie kaziet.
Ja nemyslím zberateľstvo spôsobom, zbierať všetko. Tých druhov je strašne veľa, Hasterman mi poradil, že ak tak nech si vyberiem jednu značku a venovať sa tej.
Ale ide mi aj o to, aby som v prípade potreby, zobral kazetu a nahral. Tak z tých starších mi stačí aj po jednom kuse, ale z tých lepších mám aj po 10 ks, nemám problém to rozbaliť a nahrať.
Kazety časom zdegradujú úplne, mnohí sa tvária, že to tak nie je, ale ono to príde.
Ja ani neviem, kedy ma to tak riadne chytilo, ale špekuloval som tu pri cene RS-B965, že 500 eúr je veľa, pritom do kaziet som dal podstatne viac :D
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Ja uz nekupujem zabalene kazety. Je to zbytocne drahe a aj tak to nahram - teda casom odbalim. Lepsie a lacnejsie je kupit odbalenu a zachovalu. A nahrat
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa EZ647 »

je mi smutno a som nasratý na ten svet, nemohol som radšej prepiť celú výplatu, alebo prejesť, ako niektorý jedinci, miesto toho aby som kupoval zabalené kazety a potom rozbaľoval? A čo tak cigarety? viete koľko dobrých vecí by sa dalo kúpiť za tie prachy čo už som na to dal? si ani nedokážete predstaviť, ale napríklad pani v banke čo mi mala schváliť pôžičku by vedela....
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa orhore »

Člověk celý život něco zajímavého sbírá, protože má z toho radost. A víte co je nejhorší? Později když zestárne a nemá potomka, kterému by na tom záleželo, tak po smrti sběratele vše skončí ve sběru, rozdá se a nebo rozprodá za pakatel. Ale takový je holt život ;)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore: hej to ma často trápi, tak budem veriť že sa skôr toho niekto ujme, kto to ocení aj zadarmo, vždy lepšie darovať do dobrých rúk než vyhodiť
umrieť priskoro, je to problém, umrieť vo vysokom veku, to tie nazbierané veci v našom prípade môžu byť už rozložené na prach, takže otázne, necháme sa prekvapiť, ale stále je tu možnosť že po smrti nás to už nebude trápiť.

na druhej strane ma fascinuje jedna vec, myslel som že s postupom času, ako nastupuje nová doba, nová generácia mladých ľudí, tak nebude záujem o staré veci, ale všímam si že to nie je celkom tak, je stále dosť mladých, ktorý majú zberateľské a vášnivé sklony k rôznym starým predmetom a druhom odvetví, my svoje tu už poznáme, ale v dnešnej dobe internetu sa práve dá ľahšie nájsť kdejaký extrém, či mladý, alebo starý, videl som niekto zbiera staré CRT televízory, niekto výbojky z lámp, niekto obaly zo syrov a zrejme na všetko existuje človek čo to zbiera, či je to normálne, alebo mierne či hodne za hranou zdravého rozumu, alebo aj zákona

na youtube som dokonca videl aj zbierku záchodových historických mís, dokonca ich mal chlapík v jednej miestnosti, všetky napojené na siete a plne funkčné ! :D
Nemusíme ho chápať, ale tolerovať, každý máme to svoje, ako si aj napísal. A občas to aj na youtube pobaví, alebo zaujme, ale kým to nie je moja hlavná téma na youtube, tak som asi v pohode :D

a v mojom prípade okrem fyzického bordelu, som spravil aj digitálnu podobu, niečo ako história niečoho čo bolo a už nebude, a to by sa v dnešnej dobe mohlo lepšie dediť, nenáročná údržba, stačí zabezpečiť u niekoho vhodný hosting a ten by to potom posúval ďalej a pod.
obrázky a texty nezostarnú tak ako v prípade fyzických kaziet, ktoré budú už po smrti dávno.

Ako príklad, mal som / stále mám slabosť pre autobusy a kamióny, ako stredoškolák som sa busom nacestoval celkom dosť, pri tej príležitosti som bol veľmi ohromený keď popri tej starine čo jazdila všade na cestách, zakúpili novú Karosu v roku 2001, som ju dokonca aj prekresľoval z časopisu, ten model a dal jej naše farby podľa reálu. Mám na stene veľký obrázok ktorý som kreslil pol roku, a mám ho doteraz, len ten bus je dneška už zošrotovaný...čo ma mrzí...ale toto proste ostalo.....a v tej dobe zhodou náhod a spojenou slučkou udalostí som sa dostal k môjmu číslu 647... ale o tom podrobne už fakt nechcem a nebudem písať a taktiež nebudem ani zbierať autobusy a kamióny, najprv musím riešiť kam uložiť všetky tie kazety :D
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa Stano »

Ja najradšej zbieram peniaze, nemyslím staré mince a bankovky, ale súčasné euráše. Ale moja žena tiež zbiera a furt sa mi serie do mojej zbierky :D, tak sa mi veľmi nedarí.

Erik koľko kusov kaziet predstavuje tvoju zbierku k dnešnému dňu?
Ja som si kúpil prvých pár kusov z hifibazar, nemal som ani poriadny kazeťák, len tak ma to vtedy napadlo, že si ich pár kupim.
Ani ceny si nepamätám, ale idem pozrieť, či to náhodou nemám v emaily.
Viem, že som vtedy čumel a 10 eúr mi prišlo veľa za kazetu, ale chcel som aj vtedy maxell :D
Idem to pozrieť.
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa Stano »

Tak som to našiel :lol:
Takto jednoducho som začal zbierať, kúpil som z Hifibazar a keby som nebol kúpil ten pokazený Technics RS-B765, nikdy by som sem na fórum neprišiel.
Ale keď som potreboval poradiť, no a chytilo ma to trošku viac ako som chcel.
Prišli mi pred svadbou, sám som si dal darček a viem, že poštu prebrala teta :lol: keď som jej ukázal čo mi prišlo, tak len krútila hlavou, lebo dobierku zaplatila ona, ale len tú jednu 79 eúr.
Screenshot_20210116_202631_com.google.android.gm.jpg
Screenshot_20210116_202742_com.google.android.gm.jpg
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa EZ647 »

Stano: môj zoznam ku koncu minulého roku je na čísle 2241 kusov. Nie sú počítané kazety, čo mám niektoré od rodiny, kazety navyše zabalené, alebo ešte nejaké čo sa mi tu povaľujú bez využitia, alebo kazety k ďalšiemu predaju či výmene.

Inak podobne to mám s optickými diskami:

CD 857kusov
DVD 1383 kusov
Bluray 113 kusov
k tomu mnoho zabalených boxov s diskami, alebo diskov navyše, ktoré nie sú v zozname a tých je omnoho viac než kaziet navyše :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne veci čo vás trápia"