C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

vkladať sem denne kazety C100 podobne ako vo vlákne kaziet C120 ?

áno
9
69%
nie
2
15%
je mi to jedno
2
15%
 
Celkom hlasov: 13

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10242
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

trochu offtopic, ale u známeho na Tesle, má stredne veľké repro, pekne rozmiestnené na šírku miestnosti v bytovke, tam som vzal všetky kazety Basf rady 1977 aj tie čo hrajú zle a nedajú sa vybudiť, a všetky testovacie nahrávky tam hrali dobre, alebo chyby bolo počuť len minimálne, som až penil :D
hlavne skreslené bassy tam veľmi mäknú, no chcelo by to vhodnejšiu tému, ale neviem akú :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa Nstar »

To je priveľa premenných, kedysi som mal krásne akustiku vybavenú, repro zmizli a bol len zvuk. Odkedy som sa presťahoval tak premýšľam nad monofónym posluchom, akustika je tu otrasná a nedá sa nič rozumné s tým urobiť, preto aj posluch na 1-2dieliky AuRa a sťažnosti na 2V výstupu CD :)
Skús zistiť aké presne repro a zosilňovač má ten známy
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10242
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

zosík je robený zo stavebnice s nejakými lacnými čipmi, možno TDA? no neviem :D a repro sú skrinky Videoton myslím, ale aj tak sú vymenené samotné reproduktory za neviem aké :D
takže som ti nepomohol

a ja mám doma ešte horšiu akustiku, že ani mono nejde počúvať, takže 99% času cez rok len slúchadlá a repro výnimočne, alebo keď niekto príde, chudák môj zosík Technics 1-2 krát do roka zapnutý, chudáci kondíky :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa Nstar »

no hovorím veľa premenných, možno tá jeho zostava alebo časť neni taká detailná a teda nesprostredkuje to skreslenie

Ty máš doma aký problém s akustikou, príliš škrieka alebo naopak je pretlmená?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10242
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Denon HD7 100min rok 1992 Made in Japan
https://ez647.sk/cc/denon_hd7.html#92

HD7 vyššia trieda pásky FeCo, obal uvádza extra čierne častice EX II purified black particles
Páska je naozaj tmavšia a vôbec nepresvitá proti svetlu

HD7 je v zelenej fólii, sivá kazeta s bledo zelenou potlačou, konštrukčne zhodná s HD6, ale pekne jemnými farbami oddelená od nižšej rady. Po tejto kazete nasleduje novšia verzia v tele typu GM s neznámou páskou, aj keď obal uvádza rovnaké zloženie, zatiaľ som názoru že Denon skončil s výrobou kaziet, ale pásku buďto robil ešte ďalej, alebo mal zásoby a použil telá tretích strán, aby ste boli v obraze hovorím o nasledujúcom modely ktorý vyzerá takto:
http://www.vintagecassettes.com/denon/d ... ge7034.jpg

Akai DX-57, 27.10.2013:
+4db, bias +4
slušný výkon, nádherný čistý zvuk s výškami nad zdrojom, teda bias nutné dať do plusu aby sa dosiahlo zhody
občas sa pri teste objavili jemné poruchy či zakolísanie kanála, inak výborné

Pioneer CT-S550S, 29.10.2013:
skreslenie už pri 0db, výrazne silnejšie výšky
BLE XD:
+2db, výšky ako zdroj, aj tak jemne skreslené, tomuto stroju táto páska nesvedčí, čo do výšok dobré, ale čo do výkonu nevhodné

Technics RS-AZ7, 29.10.2013:
výšky takmer ako zdroj, len nepatrný pokles, +4db, špičky +4db, dosť slušný zvuk
ATC:
nedosiahne ani +2db, výšky ako zdroj, ale výkon je totálne zmarený, nepoužiteľné, alebo bez kalibrácie v tomto stroji

Technics RS-TR979, 31.10.2013:
+4db, výšky veľmi slušné
ATC:
+4db, ale kupodivu výšky sa mi zdajú horšie než na zdroji, horšie než bez kalibrácie, takže zase bez ATC vhodnejšie, alebo iný deck

Technics RS-TR575MII:
+4db s miernym skreslením, výškovo veľmi kvalitné

Takže páska sa správa výrazne odlišne od predošlej, obal uvádza +5 až +7db, čo je o trochu viac než u modelu HD6.
Páska má naozaj čo ponúknuť, viac než HD6, ale po tých rokoch je kompatibilita so strojmi trochu náročná, vyberavá.
Zatiaľ som robil ostrú nahrávku len na model HD7S C90, čo je EU starší model, na Akai ale bol som spokojný, len sa občas objavili výpadky na jednej strane, no ak máte skúsenosti celkom by ma to zaujímalo s Denon typom II.
V testoch som už písal o HD7 staršej generácie 1988 a boli aj ďalšie vyjadrenia že nie je zlá, ale tej staršej chýbali najostrejšie špičky výšok, kde bola viac tlmená, inak fajn.

Nstar: mám doma málo miesta, preto repro sú umiestnené nevhodne takže o stereu sa nedá hovoriť,
Prílohy
DSC02916.JPG
DSC02916.JPG (94.04 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0317.JPG
IMAG0317.JPG (108.55 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0318.JPG
IMAG0318.JPG (108.1 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0319.JPG
IMAG0319.JPG (81.37 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0320.JPG
IMAG0320.JPG (113.58 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0321.JPG
IMAG0321.JPG (73.46 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0322.JPG
IMAG0322.JPG (65.89 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0323.JPG
IMAG0323.JPG (51.5 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0324.JPG
IMAG0324.JPG (96.16 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0325.JPG
IMAG0325.JPG (67.45 KiB) 1246 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa Nstar »

našiel som v tabuľke MOL +5,5dB a SOL -6,5dB (10kHz) ale citlivosť na výškach je dosť 8kHz +2dB a na 16kHz +3dB. To by korešpondovalo s tým čo si hovoril o výškach silnejších ako zdroj. Teda kazeta absolútne nevhodná na dolby pretože vykazuje ten hrb. Vedel by som si ju predstaviť na nejaký náročnejší jazz len ja náročnejší jazz nepočúvam ale aj nahrávky rock a pop môžu byť dosť dobré, len to asi neprehnať s vybudením u nejakej elektroniky- techno
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10242
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

to je určené na ručnú kalibráciu aby si pridal bias a výšky budú vyrovnané a potom znesie ešte väčší výkon
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa Nstar »

to že pridaním biasu sa trochu posunie tá krivka a dá sa kazeta vybudit viac pri menšom skreslení je pravda (platí to iba do istej urovne) ale tieto odchýlky od normy podľa mňa neslúžili na to aby si ich "dorovnával" biasom. To sú dva odlišné javy, bias slúži na dosiahnutie "optimálneho pracovného bodu" citlivosť na sledovaných frekvenciách by mala kopírovať normu alebo normovanú frekvenčnú čiaru - " schopnosť urobiť identický odtlačok zdroja" ( resp. taký z ktorého sa bude dať zrekonštruovať zvuk zdroja). Zvýšená alebo znížená citlivosť znamená, že odtlačok bude iný, šlo by to dohnať EQ ale tieto odchýlky podľa mňa výrobcovia užívali zámerne.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10242
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

to napísal raz orhore, že kazety majú vyššiu citlivosť na výškach, aby sa pri dorovnaní biasom mohla zvýšiť úroveň bez skreslenia.
ale neviem pre koho sa takéto kazety robili, pretože nie každý mal doma stroj s rozsiahlymi možnosťami, ale si všimni že všetky vyššie modely kaziet majú hrb na výškach, možno preto ti tak vyhovujú základné pásky
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa Nstar »

tie hodnoty (odchýlky) sú udávane pri optimálnom biase
je viacero kaziet, ktoré sú vyššej rady a nemajú zvýšenú citlivosť, námatkovo Basf CR-S II, Sony UX-S guide block a iné...
aj z metaliek sa dá nájsť
ono tie kazety sa robili aj opačným smerom, napríklad Sony UX vykazovala nižšiu citlivosť na výškach, tieto variácie boli práve preto, že nie každý mal stroj s kalibráciou a tak "dokalibrovával" páskou. Predsalen to cinkanie na podpriemernej aparatúre bolo príjemnou zmenou a podobne. Aj stroje s dvojbodovou kalibráciou nemajú vyhraté, často sa stane, že všetko na displeji zrovnane a kazeta hrá "živšie, nacinkanejšie" ako zdroj alebo naopak ešte sa uberie bias lebo stále tomu čosi" chýba". A dolby často z týchto dôvodov neprávom dostane naložené kritikou.
Ja mám rád aj niektoré "skreslené" kazety, nájdu si svoj účel
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10242
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

no neviem, práve UX-S mala hrb na výškach, len na verzii s guide block sa už neobťažovali s grafmi
a CRSII bola nelineárna, práve s hrbom, aspoň to tak vyzerá
https://ez647.sk/cc/bb/basf_crs9077a.JPG

kalibrácie sú strojové, chýba tomu cit, a pracujú len na konkrétnych frekvenciách podľa ktorých nastavujú, takže tam to často ujde mimo a na displeji oki a zvukovo inak než by malo

ale celkovo je to zaujímavé, niekto chce kazety aby hrali presne ako zdroj a niekto povie že to chce skreslenie, lebo keď to hrá ako CD je to nudné a to sa mu kazetu neoplatí ani používať, tak sa v tom nevyznám :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa Nstar »

sorry myslel som napr toto https://ez647.sk/cc/basfii/b/cs98z.JPG

UXS Guide block je jedna z najvyrovnanejších kaziet podla mna

Ja sa samozrejme nespolieham na nejaké ledky na displeji, ja dokonca ani taký magič nepoužívam
už nechcem viac byť otravný lebo ta ešte znechutím

ja si vyberám kazetu podľa toho na čom, z čoho, aký snímok a ako ho chcem zachytiť
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"