C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

vkladať sem denne kazety C100 podobne ako vo vlákne kaziet C120 ?

áno
9
69%
nie
2
15%
je mi to jedno
2
15%
 
Celkom hlasov: 13

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa Nstar »

tie dvojkapstany mne sa nechce ani objednávať diely (asi ich dám preč) pretože to nenastavím a laborovať pokus omyl je cesta ako sa pripravit o nervy a kazety. Zasa objednávať všetky prípravky aby som sa mohol hrať je síce lákavé ale nejdem do toho, je to drahé a prácne, takže sa ti ani nedivím
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

ja verím že sa to dá nastaviť, ale vždy sa nájdu kazety ktorým to nebude vyhovovať, ale určite by som to chcel spraviť
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Raks Turecko

Pomerne zaujímavý výrobca audio kaziet typu I a II, kde sa veľa krát hovorilo o tom že používajú pásky Basf, no ja neviem, príde mi že pásky sú vlastné a keď použili Basf tak len v niektorých modeloch alebo šaržiach, aj keď nepatrili ku kvalitatívnej špičke, tak v 90tych rokoch medzi lacnými kazetami značiek Raks, Saehan, SKC by som povedal že kvalitou je Raks najlepší.

prehľad kaziet Raks na fóre:
viewtopic.php?f=29&t=1316

Keďže z kaziet Raks mám C100 jediný kus a ďalšie tri sú obrázky poslané cez mail, tak to zhrniem naraz, najprv tie z mailu:

Raks ED-S 100min rok 1993 Made in Turkey
https://ez647.sk/cc/raks_eds.html
obrázok zabalenej:
http://www.vintagecassettes.com/raks/ra ... ge1105.jpg
Jedná sa o modernejší model firmy, ak si vezmem nejasný začiatok kaziet Raks, tak prvé modely, ktoré sú na vintagecassettes 1985 kopírujú dizajny kaziet Ampex a Sony, novšia rada 1988 kríži dizajn mierne väčších okien TDK a Maxell, až rada 1990 je taká pomerne bohatá a pestrá a trochu originálnejšia.
Model ED-S sa objavili cca až v roku 1993 kedy časť rady 1990 prešla modernizáciou dizajnu, niektoré modely boli vypustené a vznikli nové, ako tento ED-S.
V tomto období mal Raks k dispozícii viacero modelov typu ferro, takže je presne ťažké určiť kam patril model ED-S ale tipoval by som ho na niečo od základnej rady ferro až po nejakú strednú kvalitu.
V tomto roku už Raks používal extra slim krabičky, telo kazety je celopriehľadné tmavé, telo ktoré Raks používa cca od 1990 takmer pre celú radu, je pomerne mohutné, ale hladké bez zbytočných dizajnových kaziacich prvkov. Jediná možno nepríjemná zvláštnosť sú drobné výstuhy tela kazety, také dva body, výstupky, čiarky, priečky po stranách kazety, dva na každej strane, na ktorej sa páska pri odvíjaní z veľkej cievky a prechode na vodiacu kladku šúcha o aktívnu stranu, čo mi príde zvláštne, možno až nevhodné.
Čiarka toho výstupku na kazete je na obrázku vidieť ako je označenie strany A a naľavo od neho.
Cievky Raks od roku 1990 majú zhodný mriežkovaný dizajn ako Denon, ale obsahujú len malú svorku I, inak sú pomerne kvalitné a dizajnovo zaujímavé, Denon bol skôr takže sa nechali inšpirovať.
raks_eds10093c.jpg
raks_eds10093c.jpg (78.94 KiB) 1713 zobrazení
*
Raks SD-X 100min rok 1990 Made in Turkey
https://ez647.sk/cc/raks_sdx.html

Stále som názoru že táto kazeta obsahuje FeCo pásku vyrobenú Raksom, vlastnosti od Basf sú veľmi odlišné, aj keď farba pásky zvádza k špekuláciam o chromdioxide, ale ono to hrá úplne inak. Zvláštnosti Raksov typu II aspoň kusy v dobrom stave boli že som ich musel prehnane podbiasovať, napriek tomu zahrali excelentne s plným výkonom, s čím sa u kaziet bežne nestretávam, hlboké podbiasovanie, veľmi siahne na kvalitu basov a výkonu.
SD-X bol základný model typu II ale nadmieru dobrý, priehľadné hladké telo ako u ED-S, ale nie tak tmavé, je to predsa starší model, stále s výstupkom po ktorom sa šúcha páska, v hranatej hrubej krabičke.
Na webe a fyzicky mám verziu C90 s ktorou som bol zvukovo mimoriadne spokojný. Ak na obrázkoch porovnáte C90 a C100 tak vyzerá že stovka bola navinutá z mimoriadne tenkej pásky, ale ako hrá netuším.
raks_sdx10090c.jpg
raks_sdx10090c.jpg (71.06 KiB) 1713 zobrazení
*

Raks SD-S 100min rok 1993 Made in Turkey
https://ez647.sk/cc/raks_sds.html

Patrí do roku 1993 ako kolegyňa ED-S a považujem ju za kvalitatívne zhodnú, alebo podobnú základnú radu, aj keď v tomto roku sa SD-X stále predáva. Kazeta je ako v prípade ED-S hladká priehľadná ale tmavá, s výstupkom po ktorom sa šúcha páska, v extra slim krabičke.
Ja mám zase fyzicky len verziu C90, a verzia C100 má odlišnú farebnosť potlače kazety, čo je u Raksu bežný jav, drobné aj väčšie rozdiely medzi šaržami jednotlivých kusov v rámci jedného ročníka.
raks_sds10093c.jpg
raks_sds10093c.jpg (77.52 KiB) 1713 zobrazení
*

Raks RX 100min rok 1993 Made in Turkey
https://ez647.sk/cc/raks_rx.html

Toto je moderná základná ferro kazeta Raks pre rok 1993, extra slim krabička, rôzne farby fólie a bookletu pre každú dĺžku extra, stovka je zelená. Kazeta je celopriehľadná, ale pojali modernejší dizajn povrchu tela, keď zmatnili spodnú a hornú časť kazety, ostatné bolo zachované vrátane vystužovacej priečky v kazete po ktorej sa šúcha páska.
Tieto kazety som zohnal v roku 2008 za veľmi výhodnú cenu (4kusy), neskôr aj C75 a už mi chýba len C55, čo sú naozaj netypické dĺžky.
Páska je svetlá ferro, ale nepovedal by som že je to Basf, skôr stále vlastný pás.
Konštrukčne sú tieto kazety možno slabšie než drahé značkové, ale nie zlé, teda ako kedy, u verzie C46 mi hlučne cvakala jedna z vodiacich kladiek, alebo cievok, podobne sa mi to stalo na kazete Raks SP1 60.
Z tejto zbierky som nahral na Akai, ešte s dvoma kladkami verziu C90 a magneticky bola nahrávka slušná, ale mechanicky zvuk plával jemne zo strany na stranu, čo sa prejavovalo odchádzaním a prichádzaním výšok. Pri monitorovaní posluchu na trojhlave to nebolo počuť až pri opätovnom prehratí záznamu, pretože pri nahrávaní sa páska zvyčajne vlní spoločne na oboch hlavách nahrávacej aj snímacej súčasne, preto je plávanie zvuku ťažšie odhaliť hneď ak to je len v malej miere.

testy verzie C100:
Akai DX-57:
+4db, bias -8
pomerne čistý a svieži zvuk, lepší než novodobé pásky z Číny a Indonézie, ale trochu horší než klasiky Sony HF či TDK D.

Pioneer CT-S550S, 18.9.2013:
+4db, mierne slabšie výšky, ale pomerne pekný zvuk
BLE XD:
+4db s miernym nestíhaním basov, výšky zhoda, celkom by to šlo napríklad na +2db max

Technics RS-AZ7:
+8db extrémny výkon, ale slabé výšky
ATC:
výšky presne dorovnané na zdroj, ale skreslenie, max +4db, aj to nie je ideálne. Najlepšie na tomto decku obstála verzia Raks RX C60

Technics RS-TR979:
+4db, slabšie výšky, bez skreslenia
ATC:
kvalitné výšky, ale nie až tak ako na C60 verzii, +4db bez skreslenia a porúch

Technics RS-TR575MII:
+4db, slušné výšky

Z testov ostatných kusov mi stále vychádzal výkon cca +4db, niekde bias -8, niekde -12, na niektorých kusoch viac plával zvuk a kolísali kanály, C46 mala hlučný mechanizmus

Takže povedal by som kazeta zaujímavá, rozhodne v tej dobe lacná a dostupná, použiteľná, neviem ako dneska, ale do zbierky to chce všetky dĺžky kvôli farbe a nahrať sa tiež dá :D
Prílohy
DSC02566.JPG
DSC02566.JPG (109.68 KiB) 1713 zobrazení
IMAG0173.JPG
IMAG0173.JPG (108.45 KiB) 1713 zobrazení
IMAG0174.JPG
IMAG0174.JPG (122.17 KiB) 1713 zobrazení
IMAG0175.JPG
IMAG0175.JPG (101.8 KiB) 1713 zobrazení
IMAG0176.JPG
IMAG0176.JPG (98.4 KiB) 1713 zobrazení
IMAG0177.JPG
IMAG0177.JPG (89.27 KiB) 1713 zobrazení
IMAG0178.JPG
IMAG0178.JPG (90.33 KiB) 1713 zobrazení
IMAG0179.JPG
IMAG0179.JPG (73.7 KiB) 1713 zobrazení
IMAG0180.JPG
IMAG0180.JPG (76.89 KiB) 1713 zobrazení
IMAG0181.JPG
IMAG0181.JPG (92.46 KiB) 1713 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Realistic MII 100min rok 1988-1994 Made in USA
https://ez647.sk/cc/realistic_mii.html

Zase sa ulejem, kazetu som nahrával a testoval:
viewtopic.php?p=13958#p13958

Pridávam len chýbajúce obrázkové testy.

Je to pre túto firmu mierne netypická dĺžka C100, ale tuším aj model HD sa takto vyrábal. Podľa šarže zase môžte mať šťastie aj na to že v balení bude kazeta Denon HD8 rok 1988.
Prílohy
realistic_mii10088cu.jpg
realistic_mii10088cu.jpg (13.38 KiB) 1690 zobrazení
realistic_mii_100_1988.png
realistic_mii_100_1988s.png
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa Nec »

Páčia sa mi tieto Supertape. Jednoduchý design. Booklet až smiešne odfláknutý. Ale dá sa chápať aj ako vhodný na popisky. Taký nenáoadný, na archiváciu. :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony HF-S 100min rok 1992 Made in France
https://ez647.sk/cc/sony_hfs.html#90

Dneska načnem ďalšiu veľkolepú značku kaziet a to Sony.
Zároveň ich C100 mám asi najmenej z týchto veľkých značiek a normal typ I je jediný tento kus v mojej zbierke, model HF-S
Jedná sa o legendárny model superferro, páska oxidu železa dopovaného kobaltom s názvom Fine Cobalt Crystal Gamma.
Názvy pásky sa menili v priebehu rokov a podľa toho či sa jednalo o Japan, alebo EU trh.
Názvy boli trochu mätúce, pretože Sony vyrábala v základe tri normal pásy a to:
HF - Pure Gamma
HF-S - Crystal Gamma
HF-ES - Single Crystal Gamma
Ostatné boli viacmenej poddruhy, deriváty, príbuzné recepty a neviem čo všetko.

C100 kazety Sony preferovala prevažne pre vyššie triedy normal, chrome a metal, ale u základných typov ich takmer nenájdete, aspoň žiadnu nemám. Ani Japonská bláznivá séria CDix ich zrejme nemá, aspoň žiadnu takú nemám v zbierke.
Ale perličkou ostáva že model HF-S v Japonsku existoval ako C120 a následne aj verzie CDix I, ktoré boli dokonca aj ako C150, až tuším okolo roku 1999cca sa do CDix I prestala dávať HF-S páska, ale už len HF, alebo OEM páska.
Rozhodne sa jedná o legendárny model, ktorý každý z nás pozná a väčšina ho mala aj doma medzi dobovými kazetami.

Model vznikol v roku 1985 premenovaním a prerobením dizajnu staršieho typu Sony BHF.
HF-S dostala v roku 1985 veľké okno, sivé cievky s oranžovou svorkou a symbolom modelu sa stala zelená farba.
Verzia 1990 používa kazetu s veľkým oknom druhej generácie, ktorá prišla od roku 1988, je v sivom prevedení a okno je tmavšie, na čo pôsobia biele cievky mierne šedo, cievky, ktoré sú dobre vystužené s minimum otvorov, boli najlepšie čo Sony vyrobila, ak nepočítame dvojdielne cievky Sony.
Zavádzacia páska je značená zelenou, pre C100 prišla fialová až o generáciu neskôr.
Kazety tohto roku sú vyrábané prevažne v Taliansku, ale verzie C100, ktoré mám sú Francúzske.
Nemám novú zabalenú, iba použitú, tieto kazety, celý pack použitých som kúpil pred časom z aukra za dobrú cenu, nahrávky sú kvalitné, ostré, niektoré nie vždy sedia s kolmosťou, iné sú excelentné.
Kazeta balená stále v hrubej hranatej krabičke, mierne tmavej.
Okrem kvalitného zvuku sa kazeta vyznačuje extrémne ľahkým chodom cievok, čo je pre Sony pomerne typické, ale u týchto kaziet je to až extrémne ľahké.
Model skončil v roku 1992-1994, kde sa už ani C100 neobjavila, ale len C60 a C90. Je to na druhú stranu dobre, že to skončilo skôr než sa dramaticky znížila kvalita, aj keď si myslím že Sony mohlo kľudne potiahnuť aspoň do roku 1998. V Japonsku nemali problém živiť aj modely s páskou triedy HF-ES. Mimochodom pre EU sa v roku 1992 predával aj model Esprit I s páskou HF-S.

Neviem čo viac k týmto kazetám dodať, C100 som nenahrával, ale C90 tejto verzie z nových aj použitých a vždy dosahovali excelentných výsledkov a vysokej dynamiky, pre zberateľa povinnosť, na nahrávky môžem vždy len doporučiť.

PS: zabudol som na kazetu walkman I 1990-1992cca so zelenými cievkami, ktorá taktiež používa HF-S, potom boli špekulácie o Európskych CDit I, ale tam si niesom istý, možno u nejakej staršej verzie by mohla byť táto možnosť.


NEC: tie booklety Realistic boli fakt príšerné, cez kopirák všetky rovnaké pre každú kazetu celých 6rokov :D
Prílohy
IMAG0191.JPG
IMAG0191.JPG (108.54 KiB) 1653 zobrazení
IMAG0192.JPG
IMAG0192.JPG (100.67 KiB) 1653 zobrazení
IMAG0193.JPG
IMAG0193.JPG (85.21 KiB) 1653 zobrazení
IMAG0194.JPG
IMAG0194.JPG (100.43 KiB) 1653 zobrazení
IMAG0195.JPG
IMAG0195.JPG (76.73 KiB) 1653 zobrazení
IMAG0196.JPG
IMAG0196.JPG (63.53 KiB) 1653 zobrazení
IMAG0197.JPG
IMAG0197.JPG (63.22 KiB) 1653 zobrazení
IMAG0198.JPG
IMAG0198.JPG (60.1 KiB) 1653 zobrazení
IMAG0199.JPG
IMAG0199.JPG (64.17 KiB) 1653 zobrazení
IMAG0200.JPG
IMAG0200.JPG (67.3 KiB) 1653 zobrazení
IMAG0201.JPG
IMAG0201.JPG (71.34 KiB) 1653 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa Nstar »

RAKS,
mám s nimi veľmi málo skúseností ale prepadám ich kúzlu sa mi vidí. Pôsobia na mňa osviežujúco. Veľmi pekné a zvláštne kazety, niektoré sa mi nápadne podobajú na TDK
Medzi Saehan a SKC tieto kazety na mňa pôsobia ako vyššia trieda, niektoré modely doslova luxusne.

Supertape - tiež sa ulejem z písania :) fakt nejak tieto kazety nie sú pre mňa aj keď zabalené sú pekné

HF-S tak toto je legenda ale zatiaľ som nejak neobjavil naplno jej kúzlo. Najviac sa mi páči ako máš tú jednu odfotenú a je nahratá v dolby d
Samozrejme dnes by som prijal týchto kaziet plnú skriňu ale mám len jednu z 85, ktorú som kúpil pred pár rokmi, odbalil a už dvakrát nahral ale s jej zvukom som nebol spokojný, myslím ale, že som zvolil nevhodný prístup
Naposledy upravil/-a Nstar v Streda, 21. Júla 2021, 17:52, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Myslím že pán ktorý vlastnil kazety predtým si tým Déčkom asi značil niečo iné, lebo zo všetkých kaziet asi takmer nikdy nie je popis na polepe, vždy len jedno písmenko, tá na webe má "m"
https://ez647.sk/cc/a/b/hfs100.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa Nstar »

jasné to bol len taký pokus o vtip
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

myslíš zo strany predošlého majiteľa kaziet? :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony UX 100min rok 1990 verzia pre USA, Made in Japan
https://ez647.sk/cc/sony_ux.html#90u

Model UX je vlastne legendárnym typom Sony, ale premýšľam že všetky tie hlavné typy sú v podstate legendárne, tak nič, zabudnite na to, znovu.
Model UX je základným modelom "chrome" firmy Sony asi od roku 1986 až po posledný model roku 2002, kde už síce bola iná páska, ale model existoval.
Sony začala s páskami chrome už v 70tych rokoch, vlastne sa s Dupontom dojednali na licenčnej výrobe a oficiálnej distribúcii pre Japonských výrobcov. Odtiaľ sa oficiálnymi cestami dostal chromdioxid v začiatkoch aj firmám ako Maxell, Fuji a TDK. Ale každý v priebehu niekoľkých rokov prešiel na vlastné ferrokobaltové zmesi. Tu sa ponúka otázka, či to Japonský výrobcovia skúšali a rozhodli sa že to pre nich nie je to pravé z hľadiska technológie, výroby, alebo cenovej politiky, alebo to spravili zámerne aby mali čas vyvinúť svoje ferro kobaltové zmesi.
No a ako vieme, Sony to po chvíli vzdala tiež a prešla na vlastné FeCo pásky, ale z nejakého dôvodu si stále až po posledný model 2002 vydržiavala nápisy chrome a CrO2 na svojich produktoch, typicky poznáte tie nápisy napríklad Chrome Class, Super Chrome Class a pod.
Sony pre EU prišla s modelom CD-Alpha už v roku 1978, a poviem vám že tak svetlo hnedú "chrome" pásku nenájdete nikde.
Postupom času prišiel model UCX a potom UX a ten už zotrval.
prehľad UCX a UX na fóre:
viewtopic.php?f=28&t=74
Samozrejme že sa recepty postupne a pomaly menili, akože zlepšovali, o tom vie každý dlhoročný užívateľ kaziet svoje aké to boli zlepšenia. Ale v základe si UX pás od svojho začiatku držal temnú hnedú farbu vrstvy, čo je vidieť pekne aj na dnešných fotkách, až takmer do konca, až verzia 2002 mala sýto čiernu pásku, ktorá by mohla byť z pochybných zdrojov? ale bola neskutočne výkonná, takže je to mätúce, ale o tom inokedy.
UX používa častice Uniaxial, alebo zvané aj Extra Uniaxial, Extra fine Uniaxial a pod. (UX-S to mení na Super Uniaxial, veľa rôznych prívlastkov a slovíčkarenia aby mal zákazník "presný prehľad" o produktoch :D )
Keďže sa jedná o základný pás chrome, tak ho Sony pchalo takmer do všetkých "zvláštnych" aj rozpočtových modelov.
Niekoľko príkladov pre EU trh:
UX obsahovali modely CDit II a Super CDit II, kde v prvom prípade boli posledné kusy s páskou Aurex Mexico, prípadne iné a druhý model Super bol super len v tom že mal obal s 3D efektom.
viewtopic.php?f=28&t=1419
Ďalej rozpočtový model FXII, ktorý som asi bežne u nás v predaji nikdy nevidel.
viewtopic.php?f=28&t=971
Model Chiara bol limitovaný dizajnový v bielej a čiernej kazete.

Pre USA to boli modely:
CDIT bež označenia rímskou dvojkou, kde sa prvý krát objavili problémy s ničením hláv, ale som si celkom istý že prvé kusy a ročníky obsahovali pravú UX pásku a neskôr jedovatú Aurex Mexico, prehľad:
viewtopic.php?f=28&t=1420

Japonci toho mali viac:
CDix II je šialenosťou dizajnérov, a myslím že takmer do konca 90tych rokov obsahovali UX pásku než prešli na OEMká:
viewtopic.php?f=28&t=1416

HFII je známy len jediný ročník, ale kazeta si našla cestu aj do Česka a Slovenska vďaka Vietnamcom:
viewtopic.php?f=28&t=2841

XII, X2, X Tune 2:
napriek pôsobivým vzhľadom a dizajnom kaziet naprieč 90tymi rokmi v Japonskej línii sa jedná stále len o UX pásku základnej triedy, čo je trochu zvláštne keď trieda normal tejto kazety bola extrémne vysoko:
viewtopic.php?f=28&t=903

GiG-2
je niečo ako ľahšia séria, ktorá v posledných rokoch prešla z grafitového dizajnu na Anime Japonský štýl, ale jedná sa o ľahké priehľadné kazety:
https://ez647.sk/cc/sony_gig2.html

Ale to som sa rozkecal zase trochu mimo, takže k našej UX
UX v roku 1986 zdedila veľké okno po predošlej UCX, a verzia 1990 mala novšiu generáciu tela, ako včera zmienená HF-S, patria do jedného ročníka, ale zvláštnosťou sú double cievky, takzvané dvojité vstrekovanie, údajne sa do formy vstrekujú dve rôzne farebné hmoty súčasne, ako dokážu zachovať tvar a nezmiešať sa netuším. Ale popisoval to aj Wilhelm z Basfu, kde to okrajovo popisoval, že takto sa potom vyrábali aj všetky moderné telá kaziet, kde telo a okno kazety sa vstrekovali do formy súčasne, výsledkom je pevnosť ako z jedného kusu plastu, staré okna mali vnútorné okraje ktorými sa lepili do tela kazety, tie moderné už vraj nie. Mimochodom to poznáte tak že keď otvoríte kazetu a pozriete prechod okna na okraj z oboch strán, tak je rovný bez okrajových častí, je to pomerne zaujímavá technológia.
Tieto dvojité cievky kazeta zdedila taktiež z predošlého modelu UX 1988, ale tam boli s čiernymi stredmi čo bolo veľmi efektné, tu je to s červenými, podľa farby modelu UX.
Ďalej je telo sivej (šedej) farby ako zmienená HF-S s tmavým oknom, matnou zlatou potlačou, ktorá informuje o časticiach Extra Uniaxial, a v rohu je dĺžka 100 v jemne ružovej farbe.
Farebnosť modelu UX od 80tych rokov bola vždy v mierne ružovom nádychu, až od 90tych rokov, teda 1992 to prešlo trvale na modrú farbu.
Balenie v hrubej hranatej tmavej krabičke, fólia má pre EU červenú potlač, ale pre USA ako kazeta na fotkách je v metalickej ružovofialovej potlači, to je asi hlavný rozdiel medzi EU a USA verziou, rozdielna fólia a booklet. Kazety sú ale identické, dokonca v tomto prípade sa jedná o Japonský produkt, takže žiadne Mexico nehrozí a môžete ju s kľudným svedomím používať. Až na prehnane veľa ružovej je kazeta veľmi pekná, ale nie tak pekná ako verzia 1988.

Akai DX-57, 18.6.2016:
+2db, špičky +4db, bias -4
Zvuk je veľmi dobrý, čistý ako zdroj s výkonom opatrnejšie, testovaná EU kolegyňa 90min zvládala naplno +4db, ale bez porúch a kolísania, stále výborná kazeta.

Pioneer CT-S550S, 22.8.2016:
+2db, mierne slabší zvuk, výšková zhoda
BLE XD:
veľmi slušný zvuk, +2db, špičky +4db, zhoda na výškach, bez porúch a kolísania

Technics RS-AZ7, 23.7.2016:
+6db, s mierne slabšími výškami, trochu mi to prekážalo
ATC:
+2db aj to jemne skreslí nepatrne, výšky ako zdroj, ako núdzovka dobré, ale ten výkon na iných deckoch bol lepší, tu je to dosť uťaté, ak by sa dala kalibrácia ručne na tomto decku nastaviť, aby bol bias nie dokonalý ako zdroj, tak by sa dal spraviť vhodný kompromis, ale s automatom si môžeme tak otvoriť fľašu vína, alebo v tomto prípade radšej vodky, percentáž alkoholu volíme podľa miery skreslenia basov podľa db na displeji, myslím že víno sa otvára len ak je zvuk kvalitný...

Technics RS-TR979, 11.7.2016:
+4db naplno a bez skreslenia, výborný balance, bez porúch a kolísania, výšky trochu poslabšie, inak stále lepšia voľba než AZ7
ATC:
+4db len v špičkách, lepšie držať okolo +2db, výšky ako zdroj, no mierne skreslenie tam je, stačí trochu ubrať výkon, pri 0db a špičkách +2db je zvuk priam excelentný, zase lepšia voľba než AZ7

Technics RS-TR575MII:
+4db naplno so stredne dobrými výškami, takže cca ako 979

Model UX som mal nesmierne rád, pretože som si tam nahrával istú obľúbenú hudbu na istej veži Sony, ktorú so spomínal často v obaloch kaziet, a keď som sa dostal k internetu a novým kazetám, tak som nahral skoro všetky UX kazety s konkrétnou hudbou a bol som veľmi spokojný, oni tie UX sa pekne dali kalibrovať, niektoré staršie verzie dokonca aj na Technics AZ7, či Pioneer CT-S550S, a všetky decky to zvládli pekne, jedine C100 som nenahral, alebo sa mi už tá vhodná hudba minula, ale jej EU kolegyňa C90 v tomto prevedení vyslovene excelovala na Akai, veľká spokojnosť.
No ale neduh tejto páske je jej starnutie a citlivosť a zlé skladovanie, a teraz nenarážam na ničenie hláv, pretože ako som sa už presvedčil, tejto pásky sa to naozaj netýka a Sony sama nikdy nevyrábala pásky čo majú tieto problémy, chaos je až s nákupom tretích strán a použitie do kaziet Sony.
Mal som v zbierke mnoho UX, CDit II a CDix II kde som aj v rámci jedného ročníku narazil na veľmi rôzne stavy jedného typu kazety, pri zlom skladovaní klesne vybuditeľnosť pásky na 0db a nižšie a pridajú sa občas aj nepríjemné poruchy, dropy na výškach keď páska hrá ako pokrčená, ale pritom opticky vyzerá ako nová, stalo sa mi to napríklad na UX 1992, verzia C60 výborná, verzia C50 veľmi poruchová, podobne pri testoch niektoré modely CDix II, niektoré excelovali v teste a niektoré boli proste nevybuditeľné, poruchové, kolísal azimuth a pod, čo je naozaj škoda, pretože tieto kazety sa mi veľmi páčia, patria k mojim obľúbeným aj keď keď je to len základný model High postition, ako Sony hovorí UX model Chrome Class.
Do zbierky je to povinnosť a pre nahrávanie podľa stavu môžete získať veľmi pekný zvuk.

PS: k tomu alkoholu, ak kazeta hrá príliš ostro a basovo nevýrazne, tak sa musí otvárať čučo.... ak nie je čučo k dispozícii, treba zdvihnúť prdel a zájsť kúpiť, alternatíva je potom pásku kalibrovať, alebo nahrávať na iný stroj, výber vhodnej mašiny a kazety treba voliť podľa obsahu vašej barovej skrinky. Ak je skrinka prázdna musíte si pustiť CD. Ak máte len nealko, musíte si pustiť mp3. AK máte len vinyl, tak ste zrejme majiteľom dobrého podniku s liehovinami... eh to už som prehnal :D
Prílohy
IMAG0952.JPG
IMAG0952.JPG (98.66 KiB) 1613 zobrazení
IMAG0953.JPG
IMAG0953.JPG (112.91 KiB) 1613 zobrazení
IMAG0202.JPG
IMAG0202.JPG (102.7 KiB) 1613 zobrazení
IMAG0203.JPG
IMAG0203.JPG (106.4 KiB) 1613 zobrazení
IMAG0204.JPG
IMAG0204.JPG (81.28 KiB) 1613 zobrazení
IMAG0205.JPG
IMAG0205.JPG (94.22 KiB) 1613 zobrazení
IMAG0206.JPG
IMAG0206.JPG (74.26 KiB) 1613 zobrazení
IMAG0207.JPG
IMAG0207.JPG (63.66 KiB) 1613 zobrazení
IMAG0208.JPG
IMAG0208.JPG (60.56 KiB) 1613 zobrazení
IMAG0209.JPG
IMAG0209.JPG (55.45 KiB) 1613 zobrazení
IMAG0210.JPG
IMAG0210.JPG (46.63 KiB) 1613 zobrazení
IMAG0211.JPG
IMAG0211.JPG (75.52 KiB) 1613 zobrazení
IMAG0212.JPG
IMAG0212.JPG (85.67 KiB) 1613 zobrazení
IMAG0213.JPG
IMAG0213.JPG (80.29 KiB) 1613 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa Nstar »

Perfektné, veľmi dobrý obsiahly článok, to muselo dať dosť námahy
Kazety UX boli aj moje obľúbené, jednak sa mi páčili vizuálne ale aj zvukovo. Tieto dvojdielne cievky sú podľa mňa vrcholom dizajnu u Sony, veľký luxus. Vždy mi tento pásik hral výborne, celé spektrum, veľmi nízky šum. Majú trochu svoj zvuk ale je to vynikajúce.
Prílohy
UX 1.JPG
UX 1.JPG (44.32 KiB) 1606 zobrazení
UX 2.JPG
UX 2.JPG (52.54 KiB) 1606 zobrazení
UX 3.JPG
UX 3.JPG (47.08 KiB) 1606 zobrazení
UX 4.JPG
UX 4.JPG (50.17 KiB) 1606 zobrazení
UX 5.JPG
UX 5.JPG (51.98 KiB) 1606 zobrazení
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"