Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

zaujímala by ma jedna vec EZ, keby máš možnosť na nahrávanie zakúpiť krabicu UX-S alebo UX, ktoré by si preferoval? Myslím tieto 85/86´
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Zaujímavá otázka, UX tejto série 1986 som už nahral ako C60, tam je páska podstatne tmavšia, mala tendenciu trochu dropovať, ale tuším som ju nahral na Akai a jednu stranu na AZ7, už neviem isto a je to dosť schopné, len je dizajnovo trochu na booklete a nálepkách lemovaná ružovou, aj potlač kazety, tak neviem celkom, zase UX-S je moc hnedá páska vyzerá ako normal, pre mňa to vyhrávala kvôli spomienkam až verzia UX-ES ale to sa asi nepočíta.
Neviem sa rozhodnúť medzi UX a UX-S :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Nstar - stejnou otázku bych si mohl položit v případě Maxell XLII a XLII-S. Samozřejmě, že XLII-S je zvukově lepší, stejně jako UX-S je lepší než UX. A nej UX-ES. Zde ale zase platí jak na kterém decku. Používat je na reverzním dvojdecku je jako házení perel sviním. Pak je tu ještě otázka ceny.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

teraz aby to nevyznelo zle
ja mám ale trochu pocit, že Sony na to šlo inak, že tá UX je taká potemnelá, zaujímavá a UX-S je zasa rovná
toto si myslím:
SF - SA - SA-X
UX - UXS - UXES?
UDII - XLII -XLIIS

takto to počujem:
SA hrá všetko
UX-S hrá všetko
XL2- je mdlá
XL2S je síce už našprintovaná ale veľmi dobre, je to také uchu lahodiace a vkusné
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

musíš si nutne aktualizovať skúsenosti s tým XLII aby nebola v tieni testov len nevhodnej verzie čo sa ti nepáčila
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dneska zmením tému a splním starší rest pre kamaráta a nahrám, pretestujem a pozriem sa kde je problém s kazetou:
Tudor DS 90.
https://ez647.sk/cc/tudor_ds.html

Kazety sa dali zakúpiť na aukru, v hifibazáre a tak rôzne bol to celkom zaujímavý objav lacnejšej značky výrobcu Socimag Spain.
Potom Moniatko poskytla väčšie množstvo na predaj, tak som sa tešil že niekoľkým ľudom spravím radosť, keďže recenzie na tieto kazety boli dobré za rozumnú cenu rozumná kvalita, to som netušil že sa všetko bude chcieť vrátiť a že kazety sú vraj totálne šmejdy? takže čo sa vlastne stalo? sme tak náročný? alebo tie kazety sú tak mizerné?
Takže si to rozsiahlo rozoberieme v mojom štýle (kto dneska čítal recenziu TDK MA 100 1994 tak vie o čom hovorím :D )

Posledné roky sa nielen do mojej zbierky dostala novinka TUDOR, pri pátraní som zistil že sa jedná o Španielskeho výrobcu Socimag, ktorý vyrábal kazety pre rôzne značky a Tudor bola jedna z nich, ale aj napríklad MIG čo sa ku mne dostalo.
Ako Európsky výrobca mal veľa príbuzného z inými kazetami v tejto kvalite, a tieto pásky základnej triedy ferro akoby z oka vypadli niektorým Basf, Agfa, Philips a pod. A chromdioxidy boli zase pravé chromdioxidové CrO2 pásky, ale do istoty si to najbližšie ešte overím či nepresvitajú.
Mechanicky staršie Socimagy používali kazety s malým oknom, niekedy tam boli aj OEMká iných Európskych výrobcov. Novšie asi z prelomu 80-90tych rokov, možno novšie, o ktorej bude dneska reč používajú rôzne celopriehľadné telá a cievky typu Basf.
Telá nie sú zakaždým zhodné, majú rôzne tvary vedenia pásky aj konštrukčné riešenia, niektoré sú zvárané a iné so skrutkami.
Tieto telá bolo možné často vidieť aj v originálkach rôznych vydavateľov, takže možno tam bude nejaká spojitosť.
Cievky niektoré presne vyzerajú ako staršie Basf s malou svorkou, iné sú trochu viac či menej odlišné v detailoch.
V celku to pôsobí ako veľmi jednoduchá kazeta.
Od Tudoru sa mi dostalo ferro modelov DS a HF, nepíše sa ktorá má byť superferro alebo ferro, vyzerajú dosť podobne aj zvukovo vyšli veľmi podobne. Môžte si pozrieť aj model HF https://ez647.sk/cc/tudor_hf.html
Aj medzi testermi vyšli tieto kazety dosť schopne, tak prečo keď sa testy vypnú a začne sa naostro tak pásky kolabujú? no myslím že krátky test nie je vždy odhaľujúci všetky detaily a okolnosti a hlavne ako by napísal Nstar, konzistentnosť mnoho kusov medzi sebou je u týchto kaziet dosť rôznorodá, možno aj tým vekom nám každá kazeta zostarla trochu inak.

Povenujem sa teraz verzii Tudor DS 90 zo zásob Moniatka.
Ja som si nechal jednu kazetu, ktorú som prešiel na Akai a na ďalšie testy a nahrávky čaká a načaká sa, pretože kaziet je veľké množstvo. (Teoreticky ak by som každý deň nahral jednu kazetu, a spravil na ňu recenziu tak mi materiál vystačí tak na 5-10rokov za predpokladu že už nebudem kupovať ďalšie, ale už som kúpil a budúci týždeň budú doma :D )

V rýchlosti sem vložím test môjho kusu Tudor DS 90 na Akai:
+2db, bias -12, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
V celku dosť dobrý zvuk, takmer nepočuť rozdiel od zdroja, bez porúch a kolísania, len oproti verzii C60 je trošku menší výkon.
Jednu celú som nechal nahrať u kamaráta na jednom zo Sony Dual Capstan deckov a vravel že vôbec s tou kazetou nie je spokojný a nechce ich. Bol som prekvapený, keď v teste vyšla tak dobre a jeho nahrávky no možno neboli tak výškovo precízne, ale nemusí sadnúť každému decku.
Pri prehratí celej kazety na Akai, ma ale prekvapilo že kladka ostala biela, to staršie kazety niekedy robia, takže tiež pozor na to.
Telo je mierne odlišného odliatku než verzia C60.

Takže už som spomenul že jeden kus šiel do dual capstanu Sony a nahrávky boli podľa mňa schopné, pritom ju dotyčný nechcel.
Zvyšné šli ďalšiemu kamarátovi, ten nahral jednu stranu, kde to celkom šlo aj keď výškovo mohlo byť lepšie a druhá strana na začiatku bola extrémne zlá, vyskúšal druhý kus a hneď na začiatku sa to celé pokazilo, tak mi tie kazety doniesol na vyskúšanie.
On má už niekoľko krát spomínaný Denon DRM700A, a problém bol že na dvoch začiatkoch strany dvoch Tudorov bola nahrávka mimo hlavu, páska totálne ušla z kladky a dokonca kolísala rýchlosť, ale s inými kazetami ten stroj problém nemal, takže som to prešiel doma.
Na žiadnom decku som nezistil problémy s ťahom, len s kvalitným zvukom.
Tú druhú Tudorku som sa rozhodol nahrať celú aby som odprezentoval že vedia hrať dobre, ten kus kde mal jednu ukážku, ale zistil som že s kvalitou zvuku bude väčší problém než som si myslel.

testy:
Akai DX-57:
ak ste čítali čo som písal z testov na mojom odloženom kuse, tak si to môžeme hneď porovnať.
Na tejto kazete mi vyšiel zvuk:
+4db výkon je dobrý, pri biase 0 výšky veľmi slabé, tak bias -12, no ako zdroj? nie ešte dosť chýba, ale je to použiteľné, len viac rozmazané a rozpité výšky, nejak som posledné dni na to začal byť citlivý. Občas ale páska kolíše na ľavej strane, teda s ťahom to tiež nie je ideálne hlavne na tomto precitlivelom stroji.
na strane B bolo podanie zvuku rovnaké, ale kolísanie som nepostrehol
Na konci testy z Akai, schválne som prešiel obe strany, a sú v celku s rovnakým výsledkom.

Sony TC-KE600S:
strana A kazety:
H: mimo rozsah /bias nadoraz dole, aj tak mimo rozsah, ani jedna palička sa neukáže, to je veľmi zlé
L: mimo rozsah /malý level na max -3 až -2 dieliky
zvukovo je toto veľmi nevyhovujúce, žiadne výšky sa z toho nedajú rozumnou cestou dostať, max 0db a ľavý kanál slabší o niekoľko db
na strane B:
H: mimo rozsah / bias nadoraz dole, +2 až +3 dieliky, to je extrémny rozdiel
L: -4 / level na max +5dielikov
takže otázne je prečo je medzi stranami tak obrovský prepad v kvalite?
Zvukovo toto hralo podstatne lepšie, do +4db s občasnou špičkou +6db v poriadku, výškovo stále asi štvrtinu slabšie od zdroja, síce sa to dá použiť, ale nie je to svetoborné, Akai zahral o niečo lepšie,

Pioneer CT-S550S:
bez kalibrácie na strane A
zvuk je od zdroja o nejaký ten db slabší, ale výšky sú skoro ako zdroj, výrazne lepší zvuk než na predošlých pokusoch a s výkonom do +3db je to super
bez kalibrácie strana B:
výkon ide až na +4db, a výšky sú ešte o niečo precíznejšie, teda rozdiel v stranách je ale nie tak extrémny
kalibrácia BLE XD strana A:
je to veľmi dobré, zlepšenie na úroveň +4db, špičky +5db, bez porúch a kolísania, výšky sú veľmi presvedčivé a rozmazanie a skreslenie na výškach nevnímam,
strana B s rovnakou kalibráciou je rovnako dobrá, toto je zatiaľ najlepší kandidát na ostrú nahrávku

Technics RS-AZ7:
strana A bez kalibrácie:
-2db, výšky skoro nepočuť, ľavý kanál slabší o 4db
ATC na strane A spadne na level, beznádejné
strana B bez kalibrácie:
+6dB tak to je dobré, výškovo asi o polovicu slabšie, takže kalibrácia nutná
ATC sa teda podarilo dokončiť na strane B, ktorá je zjavne z nejakého dôvodu podstatne lepšia
strana A po kalibrácii na strane B:
-12dB s chrčaním a silným skreslením zvuku, to je ako vtip? to nejde ani použiť, čínske rádio zahrá lepšie a k tomu ľavý kanál má prepad na -20db o zvuku sa tu nedá ani hovoriť.
strana B po kalibrácii na strane B:
0db, viac skreslí, výškovo je ale veľmi presvedčivý, lepšie než Sony a Akai dohromady, občas nejaký drop, ale hrá to v celku dobre, kalibrácia teda vhodná na tomto decku ale len strana B, ako teda nahrať stranu A?

Technics RS-TR979:
Pripomínam že táto dvojhlava má rozsah ručného biasu +/-5% a keďže som sa s tou kazetou hral a skúšal už skôr, nechal som ho nastavený na bias -3 a testy budú s týmto nastavením:
bez kalibrácie:
+4db ako na zdroji, výšky veľmi schopné, hrá to skoro ako zdroj, nadmieru čisto a to sme na problémovej prvej strane
na strane B je to výškovo ešte sviežejšie, výkon ostal +4db, žiadne poruchy ani kolísanie, takže sa nám to pomaly začína rysovať do schopného výsledku ako naložiť s touto kazetou
ATC, podarila sa aj na prvú stranu bez kecov:
+2db, skôr skreslí basy, ale výšky sú dokonalé, úžasné, takže neviem mám zmiešané pocity
deck 575 vynechávam, kvôli tomu že sú dosť podobné s 575 a hlavne sa mi nechcelo riešiť kábeláž
teda by som to ukončil a rozhodoval som sa ako to spravím, ale výsledky testov:

1. je Pioneer s najlepším zvukom
2. Technics 979 dýcha Pioneeru na krk s tým ako dobre si poradil s touto kazetou na oboch stranách
3. Technics AZ7 len nerád mu dávam toto miesto, ale stranu B nahral čistejšie než som čakal, stranu A nevie proste nahrať

prepadák:
Akai a Sony si s touto kazetou neporadia k mojej spokojnosti

Ostrá nahrávka bude nasledovná:
strana A Technics RS-TR979, dolby C, max +4db v špičkách, bez kalibrácie, s biasom -3
dosť ma irituje nemožnosť počúvať nahrávanú kazetu na dvojhlave, ale ja si ju prejdem potom na ďalších strojoch ako sa to nahralo, preventívne som skúšal začiatok kde boli najväčšie problémy s krátkym testom a po nahratí ešte som si to pretočil na posledné dve minúty strany A, no ale musím povedať že zvuk bol horší než pri teste, hlavne v týchto oblastiach boli prepady výšok a poruchy, aj výpadky po otlaku svorky a lepky na konci

strana B s BLE XD na Pioneer na +3db, špičky +4db, dolby C
zvuk je nadmieru dobrý, výšky sú veľmi precízne a nie prehnané, veľmi prirodzené, som za polovicou strany a ešte som nepočul jedinú výraznejšiu poruchu čo ma celkom fascinuje, ani pokles výšok, nič čo by zhoršilo stav zvuku, tak premýšľam možno som mu mal zveriť obe strany, ale dobre, rád testujem a dva stroje s najlepším výsledkom takto dostali šancu
poruchy výraznejšie boli až 30sekúnd pred koncom strany B, viac nemôžem chcieť ani od lepších kaziet

konečný stav:
979 počítadlo skončilo na 45.20 / 576 v trojmiestnom režime
Pioneer počítadlo: 44.35 / 3426 v nepochopenom štvormiestnom režime

stav hláv, všetky potrebujú očistu, páska na všetkých strojoch, aj tých testovacích zanechala hnedé okraje

Záverom: Tudor DS 90 na kvalitný záznam? NIE, nech sa nikto nehnevá, ale takto si kvalitný pás nepredstavujem a krabica pôvodných Maxell UR a môžem menovať ďalšie základné modely normal poslúžia určite lepšie. Na druhú stranu ak máte dobré skúsenosti s touto kazetou a sadla naozaj aspoň tak dobre vášmu stroju ako mne Pioneeru, tak gratulujem za výhodný nákup.
Myslím že pásku asi vyrábali sami, alebo ju majú od niekoho iného než menovanej veľkej trojky na začiatku, Agfa, Basf, Philips.
Páska má síce pekný hnedočervený železitý nádych, ale na niektorých fotkách je vidieť že je povrch akoby nečistý, sú tam rôzne artefakty a páska pôsobí aj pomerne priesvitne. No rozhodne je to lepšia voľba než niektoré dnešné Číny, ale či je aj lepšia než posledná Maxell UR? o tom rozhodne váš stroj....
Aj dĺžka pásky je na hrane 45min na strane, žiadna rezerva, firma bola dosť lakomá.

V neposlednej rade by ma veľmi zaujímalo a to celkom podrobne ako sa tieto kazety správajú u vás čo ste ich nahrávali, aký stroj, aké nastavenie, aké detaily kvality, vybudenie, bias a pod a rôzne problémy s poruchami a čímkoľvek, aj pri prehrávaní na walkmanoch a kdekoľvek, kľudne, píšte, spamujte, chcem si to všetko prečítať.
Prílohy
zabalený môj kus
zabalený môj kus
IMAG0063.JPG (88.88 KiB) 1182 zobrazení
zabalený môj kus
zabalený môj kus
IMAG0064.JPG (109.12 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0524.JPG
IMAG0524.JPG (108.77 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0525.JPG
IMAG0525.JPG (97.22 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0526.JPG
IMAG0526.JPG (116.94 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0527.JPG
IMAG0527.JPG (105.53 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0528.JPG
IMAG0528.JPG (116.74 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0529.JPG
IMAG0529.JPG (79.15 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0530.JPG
IMAG0530.JPG (90.13 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0531.JPG
IMAG0531.JPG (83.17 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0532.JPG
IMAG0532.JPG (56.9 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0533.JPG
IMAG0533.JPG (97.15 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0534.JPG
IMAG0534.JPG (90.08 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0535.JPG
IMAG0535.JPG (80.61 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0536.JPG
IMAG0536.JPG (85.23 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0537.JPG
IMAG0537.JPG (102.85 KiB) 1182 zobrazení
Sony kalibrácia strana A
Sony kalibrácia strana A
IMAG0538.JPG (59.23 KiB) 1182 zobrazení
Sony kalibrácia strana A na max rozsah nastavenia
Sony kalibrácia strana A na max rozsah nastavenia
IMAG0539.JPG (65.31 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0540.JPG
IMAG0540.JPG (69.14 KiB) 1182 zobrazení
Sony kalibrácia strana B
Sony kalibrácia strana B
IMAG0541.JPG (60.53 KiB) 1182 zobrazení
Sony kalibrácia strana B na max rozsah nastavenia
Sony kalibrácia strana B na max rozsah nastavenia
IMAG0542.JPG (62.96 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0543.JPG
IMAG0543.JPG (107.6 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0544.JPG
IMAG0544.JPG (77.21 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0545.JPG
IMAG0545.JPG (87.05 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0546.JPG
IMAG0546.JPG (74.59 KiB) 1182 zobrazení
IMAG0547.JPG
IMAG0547.JPG (65.05 KiB) 1182 zobrazení
Technics RS-TR979 ostrá nahrávka
Technics RS-TR979 ostrá nahrávka
IMAG0551.JPG (97.04 KiB) 1182 zobrazení
Technics RS-TR979 ostrá nahrávka
Technics RS-TR979 ostrá nahrávka
IMAG0552.JPG (32.69 KiB) 1182 zobrazení
strana A
strana A
strana A
strana A
strana B
strana B
strana B
strana B
Nec
stará páka
Príspevky: 617
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Dnes spamujem vo všetkých témach.
Velice zaujímavé. Mám túto kazetu od Daniela. To bude tuším pôvod ako Moniatka. Vlastne druhú mám od Moniatka.
Mal som na ňu super referencie z tohto webu a z videa cassete comeback, takže prišla mi pribalená ku Grundigu v potrhanej fólii, aby mi nebolo ľúto rozbaliť.
Kazeta srandovná. Už len krabička je tak krivá, že nevie ani rovno stáť. Booklet šedivý. Až je to spolu dokopy sympatické.
Na Grundigu po autokalibrácii výsledok výborný. Výšky ako zdroj. Nahrávané Dire Straits.
Na skúšku som ju dal do technicsu. Tá istá skladba. Zvuk ako spod deky.
Bolo to nočné nahrávanie so sluchátkami KOSS.
Ten technics nahrá výškovo schopne aj Emgetonku s Biasom nastaveným na nule. Preto ma Tudor zaskočila. Popravde myslel som že Technics je pokazený.
Oter neviem či nechala. Nakoniec som ju nahral celú na Grundigu. Zatiaľ nestihol prehrať.
Ešte sa k nej vrátim a doplním info.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

dobre že niektorým strojom vyhovuje a niektorým vôbec, potrebuje extra kalibráciu
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tak toto vzdávam, nejaký verš som písal do vlákna Tudor a aj tam som spomenul, že to trochu zašpiní hlavu na prvý krát - inak s tým som sa stretal občas aj v čase aktuálnosti kaziet u nových ale takto, že by to nešlo nahrať a bordel na kladke neurobila ani jedna
ešte je zaujímavý ten Pioneer, že mu tak sadla u toho Sony som tak prekvapený neni sa priznám, to je presne ako moja 711s ten charakter
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

s tým špinením to nie je tak extra zlé, len jemne vidieť hnedé okraje kadiaľ prešla páska to je dneska už pomerne časté
viac ma štve ten rozdiel medzi stranami a problémy so zvukom

môj Pioneer aj keď to nie je práve podarený model, nahrávky niekoľkých kaziet už zachránil, čas od času mu niečo sadne veľmi dobre
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tieto problémy s azimutom vplyvom krivého tela kazety boli bežné už za novoty u rôznych výrobcov a pri tomto druhu tela by ma to až tak nezaskočilo, napriek tomu som nič také nepozoroval ale zasa môže byť aj to, že som nie príliš kriticky pristupoval k nahrávke. Ale zasa žiaden markantný pokles výšok so nezbadal aby mi to udrelo
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Chtělo by to ověřit více kusů těch Tudorek, ale z toho co čtu se zřejmě jedná o pěkný šmejd. To, že ve dvou strojích funguje záznam vcelku dobře je docela málo. Je to otázka tolerance mechaniky vůči nepřesně vyrobené kazetě. A navíc vizuální nehomogenita vrsty, která již po prvním přehrání pouští (sice velmi málo) je špatně.
V době zdejšího nadšení pro tuhle kazetu mě to nechávalo klidným. Fakt nečekejte žádný zázrak v podobě málo známé značky a kvality za méně peněz.
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"