Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej ostrú nahrávku vždy s dolby, ale pri teste teraz väčšinou vypnuté, alebo to striedam

aj keď sa to možno nezdá s kalibráciou na tom Pioneer aj s dolby C to hralo naozaj pekne
keby bolo dolby S kompatibilné, alebo skôr pre mňa stráviteľné bez dolby pri playbacku na iných strojoch, tak nahrávam len v eSku.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tak neznášaš čo len náznak šumu? Dolby S by nebolo zlé ale nejak to bol výstrel neskoro, v núdzi sa to dá prehrať s dolby B niekde v aute
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

už keď na decku tak s dolby, mám rád to priestorové skreslenie čo to zanechá na jemných signáloch, keď to počúvam na walkmene, alebo mechanike, na ktorej je šumu dosť, ale tam mi to nevadí :D

kto vymyslel že dolby B je kompatibilné s eSkom, tak bol debil, alebo som debil ja, ale znie to hnusne na Béčku.

to je ako to utrpenie na Pioneer nahrávať Dolby S, pretože chceli ušetriť a dali len jeden S obvod a tak pri nahrávke musíš cez trojhlavu počúvať odposluch na dolby B
:D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Denon DX7 90min rok 1978 Made in Japan
https://ez647.sk/cc/denon_dx7.html

Túto kazetu som ponúkal na porovnanie so Scotch XSII, ktorá bola vlastne OEM novšia verzia Denonu DX7, ale nikto sa nevyjadril a to som sa pýtal dva krát, možno aj pretože by niekto povedal že ju aj tak nahrám, a naozaj som sa tak rozhodol, pretože jej kvalita v testoch bola veľmi zlá čo som pripisoval vysokému veku a radil som ju skôr k nepoužiteľným low end kusom v dnešnej dobe, ale pekne postupne.

Model DX7 a jeho predstavenie som už pomaly načal u kazety Scotch, test tu:
viewtopic.php?p=36481#p36481

Ako som sa tam vyjadril, DX7 bol v roku 1978 ako jediný typ II v ponuke firmy, používa dvojvrstvový FeCo pás. Až neskôr pribudol model DX8 a potom pri premenovaní modelovej rady sme už mali tri modely high HD6, HD7, HD8. Toľko v skratke z toho čo som písal k Denonovskej Scotch kazete.

Balenie:
v tejto dobe Denon používal pekne krásne ostré hranaté krabičky s čiernou polovicou, ako poctivé staré kazety vo svojej dobe , síce nemá logo Denona, ale má tie svoje typické šikmé čiary na čiernej polovici krabičky s logom Made in Japan.
Booklet je veľký sklápací typ J, na takom tom poctivom ozdobnom matnom papieri s miernymi 3D bodkami, miesta na popis je málo, lebo všetko zabrali rozsiahle technické informácie a grafy. Priložené sú aj jednoduché polepy. Na detaily bookletu sa môžte pozrieť v odkaze na web s touto kazetou hore.
Fólia je teda v tej dobe štandardná priesvitná, dneska sa väčšinou tieto fólie už rozpadajú v zbierkach ľudí, a ja som takto získal z tejto doby nepoužité, ale bez fólie kazety Denon DX5 a DX7 (kto by nevedel DX5 je typ III, svetová rarita FeCr z ferro+FeCo pásky, žiadny pravý chromdioxid, nikto na svete takú kazetu nevyrábal len Denon, ale test nebude, už som ju nahral :)

Telo:
ako som popisoval v teste Scotch, Denon telo s malým oknom používal v tej dobe pre celú modelovú radu od rozpočtovej ferro až po metal, a staršia (táto) verzia mala hlbšie vnorené okno a novšia ako v prípade Scotch mala trochu prepracovaný dizajn na modernejší (70te vs 80te roky :)
Má veľký štítok a zároveň necháva miesto na vlastný polep, trochu na štýl Maxellov pre tento ročník.
Cievky sú mierne zvláštne, skúšal som niečo na fotkách, ale je to príliš prepálené čierna vs biela, ale Denon osádzal do starých kusov buďto cievky podobné Sony (naozaj len podobné a robilo to mnoho Japonských výrobcov v tej dobe)
https://ez647.sk/cc/cievky/denon_dxm.JPG
Alebo ako v tomto prípade mal Denon úplne vlastný dizajn so svorkou C, takou viac hranatejšou než je obvykle:
https://ez647.sk/cc/cievky/denon78.JPG
https://ez647.sk/cc/cievky/denon78b.JPG
Ak poviete že som vám dal dva odkazy na dva rôzne dizajny, tak je to jedna cievka len fotka z oboch strán, totiž mnoho výrobcov v tej dobe riešilo cievky a ich dizajn tak že vyzerali rôzne z oboch strán. Dizajn bol často chaotický a veľmi neladil, pretože nemal s čím, v kazetách s malým oknom to bolo prakticky nepodstatné. TDK vtedy aspoň dávala červenú svorku, ktorá sa tam mihla pri pohybe čo ma fascinovalo, tu u Denonu ešte nič pestrofarebné. Ale napriek tejto zvláštnosti sa zdá že fungujú mimoriadne stabilne čo sledujem v decku Sony počas nahrávky prvej strany, uvidíme ako otlaky na konci.
Zavádzacia páska je predchodca klasiky Denon, teda Denon a Maxell mali najpestrejšie zavádzačky čo poznám, našinci vyznávali v tej dobe viacmenej celofarebné pásy čim značili dĺžku, ale Denon a Maxell to museli mať vyšperkované už od 70tych rokov.
Denon dodržal modrú schému pre C90, začiatok pri svorke ale ešte nemá to typické farebné šrafovanie, a prelep s magnetickou páskou je označený farebným pásom ešte len skromne. Inak klasika priečne modré čiarky.
Celkovo stará konštrukcia, cievky idú len mierne z tuha, na svoj vek to bola celkom schopná kazeta, aj keď by som povedal že Maxell v tej dobe mal ukážkovo hladký chod cievok, ale Denon toto potom dosť vylepšil a ich kazety šli krásne zľahka.

Páska:
O zložení FeCo a pokrytie modelov sme sa už bavili v nahrávke Scotch XS, teda dual layer, ale táto staršia má dosť odlišný vzhľad, povedal by som veľmi bledá sivá s stredne výrazným náznakom do hnedej, silnejšie pigmentačné mapky a celkový dojem matnejšieho povrchu pásu, čiastočne priesvitný proti svetlu. Toto by si človek s chromdioxidom pomýliť nemal.

Kazetu som získal v roku 2016.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 20.10.2016:
0db so skreslením, bias -8 a nestačí
Už priveľmi vysoký vek pásky, výkon je veľmi slabý, ako staré chromdioxidy, výšky ako zdroj nebudú aj keď sa na hlavu postavíte, aj na tri hlavy. Poruchy neboli, mal som zdanie že ľavý kanál občas dobre nedolieha, ale stále len zdanie, no všeobecne neviem na čo by šla táto kazeta použiť, ale bude to naozaj niečo veľmi slabé a nenáročné.
Graficky, subjektívny, test z Akai na konci, vykazuje oproti verzii Scotch XSII veľký pokles úrovne, 4 roky rozdiel medzi tými kazetami a spraví to neskutočne veľa, ale myslím si že Denon potom túto aj ostatné pásky veľmi vylepšil aby nezaostávali za inými Japonskými páskami, keďže v tej dobe už Maxell, Sony a TDK valcovali trh a Taiyo Yuden ešte len zvažoval či rozšíri svoje pôsobenie do ďalších oblastí výroby :D
hodnoty odvodené približne pri vstupe nahrávky 0db:
160Hz -2dB
10kHz -10dB
20kHz -20dB

Pioneer CT-S550S, 18.6.2018:
-2db s jemným skreslením, výšky slabšie
BLE XD:
0db so skreslením, vhodnejšie -2db, kupodivu naozaj veľmi čistý a bezporuchový zvuk ako na zdroji, kalibrácia je celkom rozumná
Nahrávka by prišla do úvahy, ale ešte nepredbiehajme.

Technics RS-AZ7, 26.10.2016:
+4db, výrazne slabšie výšky, ale bez porúch
ATC:
spadne na biase

Technics RS-TR979, 20.6.2018:
0db, výškovo celkom schopné, výkonovo ale nestačí, zvláštne že zvuk nie je skreslený, len oproti vstupu +4db je tento pokles a páska hrá na 0db
ATC:
0db s veľmi silným skreslením, výškovo je nejako prehnane silnejšia než zdroj, ale v núdzi je dobrá nahrávka na tomto stroji bez ATC

Technics RS-TR575MII:
0db so skreslením, ale výšky sú pomerne dobré

Test a ostrá na Sony TC-KE600S:
H: mimo rozsah / bias celkom dole +2dieliky
L: -4 až -5 dielikov kolíše / malý level na maximum +3 až +4 dieliky
teda po tých chromdioxidoch je toto celkom úspech, doladiť to zase nešlo presne, ale len tak že bias bol správne a level +1 dielik pri stave potenciometrov bias celkom dole a level plus polovica, po dojme zo zvuku som pridal level na max, výšky sa tým mierne zlepšili, pretože level zdvihne celé spektrum aj s výškami, tak reaguje aj biasová indikácia
Výškovo no neviem, myslel som že to bude zlé a zadropované, ale hrá to pekne, je tam menši pokles, ale ako som nahral celú stranu, tak som zistil že zvuk je proste nadmieru dobrý, výšky podľa typu skladby, niekde je cítiť veľmi malý pokles, niekde hrá naozaj ako zdroj, ale charakter zvuku je mierne odlišný, akoby niečo na pozadí so šumom čo neviem presne identifikovať, ale rozdiel je tak malý že treba pozorne sledovať pri prepínaní tape/source
výkonovo samozrejme že je slabšia, vhodné budiť max +2db, občasná špička +4db je prípustná
veľmi ma fascinuje to že na strane A som asi nepočul jedinú poruchu, ani na začiatku, ani na konci kazety, ani v oblasti starých testov, a na začiatku strany B jemné dropy asi 10sekúnd po spustení
ani jediný náznak zakolísania, čo ma fascinuje u tak starej pásky
páska má výškovú odozvu veľmi dobrú celú stranu bez zanášania a poklesov, a hlavne žiadne presykávanie, ani náznak, myslel som že mám ten Sony deck naozaj totálne v zlom stave, ale ak takto nahrá kazetu z roku 1978 ?!
Vokálna odozva stredných frekvencií má občas tendenciu skresliť len jemne akoby s dychom nestačila, ale jemnosť toho skreslenia podráždi len ľudí čo vyžadujú absolútnu dokonalosť. Vzhľadom k veku je toto excelentný výsledok, výškovo je bez skreslenia, na stredoch nepatrne a výkon treba veľmi krotiť aby neskreslili basy. Takže potreba použiť deck Pioneer odpadá.

Záverom, kazeta do zbierky určite, na nahrávky no prekvapila, ale len na jednom decku, občas nejaké snahy boli, ale výkon bol obmedzený a Sony deck je jediný čo ju bez ujmy nahrá až na +2db, pre vyznávačov nahrávok na 0db by bola použiteľná, ale stav môže všetko zmeniť, hlavne náročnosť kalibrácie, musel by si každý vyskúšať sám čo na jeho stroji táto kazeta dá.
Ale mám celkom silný dojem že v mnoho vlastnostiach, predčí nové modely HD7, na ktorých by som povedal že problémy s poruchami a kolísaním v horšom stave môžeme naraziť.
Ale ako som touto kazetou opovrhoval a odložil som ju na neurčito že neviem či ju niekedy nahrám kvalitne, tak ma to proste neskutočne teraz fascinuje.

dodatky:
stav počítadla po jednej strane: 46.03
poruchy na konci strany: nie
poruchy na začiatku strany B: asi 10sekúnd jemných dropov, žiadne kolísanie
stav hláv: opticky čisté, tu sa pozastavím, niektoré novšie Denony môžu vykazovať po rokoch zanášanie bielou hmotou, ale len niekoľko prvých prehratí, takže zaujímavé že
stav pásky, otlaky: priečne čiarky jemné až stredné v malom množstve, zvlnenie stredné výrazne len na niekoľkých miestach
Prílohy
IMAG0663.JPG
IMAG0663.JPG (114.16 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0616.JPG
IMAG0616.JPG (113.53 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0617.JPG
IMAG0617.JPG (136.88 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0618.JPG
IMAG0618.JPG (112.89 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0619.JPG
IMAG0619.JPG (83.55 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0620.JPG
IMAG0620.JPG (110.63 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0621.JPG
IMAG0621.JPG (85.84 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0622.JPG
IMAG0622.JPG (74.69 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0623.JPG
IMAG0623.JPG (76.31 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0624.JPG
IMAG0624.JPG (52.81 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0625.JPG
IMAG0625.JPG (61.69 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0627.JPG
IMAG0627.JPG (68.61 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0628.JPG
IMAG0628.JPG (87.25 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0629.JPG
IMAG0629.JPG (77.94 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0630.JPG
IMAG0630.JPG (87.94 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0631.JPG
IMAG0631.JPG (85.1 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0632.JPG
IMAG0632.JPG (86.13 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0633.JPG
IMAG0633.JPG (78.31 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0634.JPG
IMAG0634.JPG (67.32 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0635.JPG
IMAG0635.JPG (61.78 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0636.JPG
IMAG0636.JPG (66.06 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0637.JPG
IMAG0637.JPG (130.54 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0638.JPG
IMAG0638.JPG (81.64 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0639.JPG
IMAG0639.JPG (67.95 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0640.JPG
IMAG0640.JPG (75.7 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0641.JPG
IMAG0641.JPG (80.98 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0739.JPG
IMAG0739.JPG (111.6 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0740.JPG
IMAG0740.JPG (60.25 KiB) 1360 zobrazení
IMAG0742.JPG
IMAG0742.JPG (68.52 KiB) 1360 zobrazení
denon_dx7_90_1978.png
denon_dx7_90_1978s.png
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ja som sa nevyjadril pretože mňa tieto kazety zaujímajú len okrajovo a aj tak som vedel, že ju nahráš :P
Je vidieť, že aj Maxell sa niekde inšpiroval ale vtedy sa asi po očku opisovalo trochu všade sa domnievam, musím povedať že v 78 to mohlo byť celkom pecka tá kazeta, keďže vtedy sa hlavne riešil šum ako prevažný problém u kaziet a ešte k tomu je to +4 až +6VU takže tiež slušné

Pekný test kazety, ktorá ma najprv vôbec nezaujímala ale teraz by som vzal zo tri kúsky na nahrávky z tuneru
Naposledy upravil/-a Nstar v Štvrtok, 9. Septembra 2021, 09:41, upravené celkom 2 krát.
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Pekná kazeta. Klasika, krorá ma neomrzí.
Aj tieto staré krabičky sa mi páčia. Číre fólie odbaľujem.. Ae je sranda, že ma neláka nahrávať ich.
Ale podľa tvojich textov možno nájsť čaro aj v tej alchýmii či sa ako podarí nahrať.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

dobre, ja sa pomaly asi presuniem na nejaké obyčajné ferro kazety, posledný mesiac sa tu nahrávali hlavne High kazety, aby bola trošku zmena
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Basf LH-EI 120min deň výroby 72 rok 1986, Germany (nie je uvedené Made in )
https://ez647.sk/cc/basf_lhe1.html#85

Toto je kazeta, ktorú som už dávnejšie plánoval nahrať, ale okrem slabého výkonu mala problém aj s typickým škrípaním starých Basf. Tento efekt rozkladu spojiva na Basf je veľmi typický a postihuje hlavne základné ferro pásy a ferrochrom pásy, v odlišnej miere a type správania aj superferro modely, teda ako kedy.
Hlavne ak sa jedná o staré zle skladované použité kazety, ale občas sa to týka aj nových zabalených kusov.

Model LH-Extra I je základným ferro od firmy Basf s ich typickou hrdzavou farbou pásu.
Basf ako jeden z prvých svetových výrobcov magnetickej pásky má práve s týmito materiálmi najbohatšie skúsenosti, je škoda a trochu aj hanba že to škrípanie sa týka práve tejto firmy.

Od začiatku histórie audiokaziet Basf bol postup základnej ferro pásky nasledovný (platí pre Európu)
Low Noise - LH - LH-Extra I - Ferro Extra I, posledné kusy pod značkou Emtec a potom aj OEM produkty

Balenie:
Klasická červená fólia, hranatá krabička svetlá so zúbkovanými stranami, krátky booklet s 1,5strany na popis, predznačené dĺžky na booklete C60, C90, C120, teda inak sa asi nevyrábala.
Miesto výroby zvykne byť na booklete Made in Germany, tu nie je nič, teda možno iná pobočka, podľa sériového čísla sa daný kód pobočky v zozname čo máme na fóre nenachádza.
Značenie typu pásky tiež nezodpovedá žiadnej z uvedenej v zozname, ale tie zoznamy sú od zberateľov, zrejme nie kompletné.

Telo:
klasické s dlhým oknom netreba veľmi predstavovať, azda to že sa jedná o staršiu verziu, kazeta štandardne osadená SM vodiacimi lištami, celoplošný polep.
Cievky klasické Basf.

Páska je svetlá až hrdzavo hnedá, mierne pigmentačné mapky, je výrazne priesvitná a má na sebe dlhú čiaru, nie ryhu, ale prehyb na okraji, ktorý bol už pri odbalení, bez použitia decku.

Kazetu som získal od Českého zberateľa v roku 2013 za 230KC.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 2013:
Od zdroja je zvuk slabší o 4db, horko ťažko sa dá z tejto pásky vytiahnuť +4db, ale bias sa vtedy na môj vkus správal neštandardne, pri biase 0 sa výšky a stredy čiastočne prebíjajú na povrch, efekt dolby C, a zvyšok je tlmený.
Ak dám bias do mínusu sa to správa ako keď pridám hlasitosť a to pomerne výrazne a plusový bias akoby som zvuk stíšil.
Je to veľmi tenká páska a výkon sa radikálne zvýši ak sa podbiasuje, pretože páska nemá dostatočnú hrúbku vrstvy, ale za nového stavu zahrala iste lepšie, takto neviem ani či je to použiteľné.
Na hlavách počas testu ostal sýto červený oter.
graf z Akai na konci, vykazuje veľmi nízke hodnoty basov pri biase 0, tentokrát stredy majú najsilnejší signál z celého spektra.
hodnoty cca odčítané pri nahrávke na 0db:
160Hz -5dB
5kHz -4dB (najsilnejší signál bol na tejto frekvencii)
10kHz -7dB
20kHz - 20dB

Pioneer CT-S550S, 2013:
výrazne slabší zvuk, výšky mierne slabšie, bez porúch
BLE XD:
0db, výšky aj zvuk sú pekné, celkom by sa to dalo nahrať na tomto stroji

Technics RS-AZ7, 2013:
+4db, výrazne slabšie výšky
ATC:
+4db, výšky dobré, ale ľavý kanál kolíše a ešte je aj slabý

Technics RS-TR979, 2013:
+2db, výšky uspokojivé, bez kolísania, bez škrípania, bez porúch, slabší výkon, slabý výstup z pásky
ATC:
+4db so silným skreslením, výšky kvalitnejšie, stále bez škrípania

Technics RS-TR575MII:
+2db, výšky zo začiatku veľmi kvalitné, po chvíli sa objavilo prvé škrípanie starého spojiva
v testoch neboli tieto problémy zatiaľ, toto je prvý prípad

Test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S
H: mimo rozsah / bias na minimum +2 dieliky
L: mimo rozsah / malý level na maximum kolíše 0 až +1 dielik
ako v celku dobre by to vyšlo, pre zarovnanie presne na stred ostal level na max a bias som pridal, v mínuse ostal len na polovici miesto minima
Zvukovo ma veľmi prekvapila, ten prvý dojem bol veľmi dobrý, výšky boli ako zdroj, nevnímal som pokles, ani skreslenie presýkavaním, veľká spokojnosť.
Výkon a budenie +4db, špičky +5db, zvládala kazeta veľmi dobre, nádherný a dynamický zvuk, v podstate deck prekonal všetky testy na ostatných strojoch, ale potom prišlo malé ale, a potom veľké ALE
Od začiatku nahrávania už boli výšky mierne slabšie, ale stále veľmi dobré, po 10minútach to bolo už výraznejšie a po 20minútach už štvrtina výšok preč, to znamená že páska zanáša hlavy.
čas počítadla 22.09 a ozvalo sa prvé silné škrípanie, no vydržala celkom dlho ale do polky strany nie.
Tak to vyčistím, na hlavách hnedé stopy, pretočím a pustím ako sa to nahralo a je to nahraté aj s tým škripotom :D
Nájdem začiatok skladby a po vyčistení nahrávam znovu, prešlo to inkriminovaný úsek času 22.09 s krátkymi výpadkami zvuku ako pokrčené keby to tam bolo na mieste škripotu a vypnutia, tak som veril že to vydrží aspoň 10min, ale nie, už v čase 23.30, asi 30sekúnd pred koncom skladby začalo škrípať znovu, ako v zvukovej ceste tak aj mechanicky. Teda som to vypol a odstavil zatiaľ premýšľam čo s tým, je jasné že ten deck to nedá, iný bude menej alebo viac citlivý mechanicky.
Zo skúsenosti viem že škripot sa objavuje čím menej pásky na odvíjacej cievke ostáva ako sa mení tlak a pomery ťahu cievok, že na začiatku Basfy skoro nikdy neškrípu a keď áno tak je už stav veľmi zlý.
Na 90% by pomohlo zvoľniť tlak odvíjacej cievky, u Akai sa dal držať stlačený unášač, ktorý je na pružine, ale Sony deck má na unášači pevnú čiapku a pružné je to až pod ňou.
Teoreticky ak by sa páska neodvíjala, ale šla z voľného priestoru, taktiež by škrípanie nebolo na 90%.
Ak to nevydrží hrať ani jednu skladbu bez škrípania, nemá zmysel ďalej pokračovať v nahrávke, inak by sa dalo stopnúť a po každej skladbe čistiť preventívne.
Inak celkovo tých prvých 20minút bolo veľmi dynamických, prvé dve minúty strany A prerušovaný zvuk po otlakoch, priečne čiarky po svorke "I", na čo je tenká páska o dosť citlivejšia, inak v oblasti starých testov občas jemný dropy, alebo pokles výšok na niektorom z kanálov.

Predbežne záverom.
Kazeta do zbierky áno, na nahrávky v dobrom stave to nejaký čas vydrží bez škrípania, zlý stav, ani by som sa nepokúšal nahrávať. Ešte by som skôr doporučil verzie kratšie než C120, taká 60 či 90min môže fungovať bez problémov. Po vhodnej kalibrácii sú to mimoriadne výkonné ferro pásky s dynamickým a ostrým zvukom, ale nákup zabalených na nahrávanie je neistá lotéria.

dodatky:
nahraté po čas počítadla 23.32, ďalej nie je možné pokračovať z dôvodu rozkladu spojiva a mechanického drhnutia, buďto straty lubrikačných vlastnosti spojiva, alebo zvýšením lepivosti.
stav hláv: hnedé

ak to vyriešim, doplním čo sa s tým dalo robiť, mimo iné SM mechanizmus tomu nepomáha, ale vybratie paciek by bolo len krátkodobé riešenie, v minulosti som už také kazety skúšal aj v inom tele a zlepšenie bolo malé
o funkčnom páse sa nedá hovoriť.
Prílohy
IMAG0333.JPG
IMAG0333.JPG (118.93 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0334.JPG
IMAG0334.JPG (110.49 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0366.JPG
IMAG0366.JPG (104.31 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0367.JPG
IMAG0367.JPG (66.95 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0665.JPG
IMAG0665.JPG (113.14 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0666.JPG
IMAG0666.JPG (94.85 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0667.JPG
IMAG0667.JPG (116.03 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0668.JPG
IMAG0668.JPG (84.79 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0669.JPG
IMAG0669.JPG (103.16 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0670.JPG
IMAG0670.JPG (86.72 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0671.JPG
IMAG0671.JPG (69.96 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0672.JPG
IMAG0672.JPG (56.84 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0673.JPG
IMAG0673.JPG (57.35 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0674.JPG
IMAG0674.JPG (60.19 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0675.JPG
IMAG0675.JPG (72.49 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0676.JPG
IMAG0676.JPG (84.36 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0677.JPG
IMAG0677.JPG (83.72 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0678.JPG
IMAG0678.JPG (88.43 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0679.JPG
IMAG0679.JPG (69.93 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0680.JPG
IMAG0680.JPG (110.98 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0681.JPG
IMAG0681.JPG (67.56 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0682.JPG
IMAG0682.JPG (56.43 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0683.JPG
IMAG0683.JPG (90.4 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0684.JPG
IMAG0684.JPG (72.83 KiB) 1309 zobrazení
IMAG0686.JPG
IMAG0686.JPG (71.52 KiB) 1309 zobrazení
basf_lhei_120_1985bigold.png
basf_lhei_120_1985bigolds.png
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

aká bola pekná zabalená, toto ani netreba skúšať, ja viem že ty vyskúšaš aj keby čo bolo a ja som za to vďačný, je to vždy zaujímavé čítanie ale toto by som ozaj nechal v poličke
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

a to som mal dve, ale jedna šla do sveta :D

teraz vymysli ako to donahrávať :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

no budeme potrebovať to čo hovoril Orhore https://thelastfactory.com/tapeheads/
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

dodatok2 k včerajšej Basf LHEI 120min
napriek problémom, už je nahratá celá, zvyšok bol na Akai, ešte som skúšal Technics AZ7 ale ten to do 45sekúnd vzdal

od poslednej skladby čo dokázal Sony nahrať, som na Akai dal ešte dve skladby ďalej, ale konce skladieb som už stláčal odvíjací unášač cievky, ale pomohlo len čiastočne, ako som spomínal včera, v tomto prípade tade cesta neviedla.

Napadlo ma, myslím že som to už asi skúšal skôr, ako nemám v Akai druhú kladku, len hriadeľ v pohybe, tak pásku dať aby šiel popod neho, ten sa točí v smere pásky, tak ju bude mierne "nadľahčovať" aby bola pri prechode cez hlavy poddajnejšia, a svojim prechodom ako sa točí rýchlejšie než pohyb pásky bude trošku ošuchávať aj ten zbytok spojiva. Najprv som ale pásku pretočil na koniec strany A a späť na posledné miesto nahrávky, čím som chcel narušiť ten výrobný status odležania na cievke, potom som prešiel na ten posun pásky pod druhý capstan a naozaj to fungovalo i keď...
Páska bez škrípania vydržala skoro 10min, potom vybrať, očistiť a opakovať, ale bolo tam tremolo, tento spôsob zhoršoval asi ťah pásky, ale mierne a ku koncu silné tremolo v nahrávke, samozrejme lepšie než škrípanie a mechanické drhnutie.
Posledné čistenie a cca 5min pásky do konca strany, už bez tremola, záhada. Takto som ukončil stranu A.
Druhú stranu som začal znovu na Sony decku, pretože som názoru že strany a kvalita, hlavne starnutie sa od seba odlišujú a myslel som že Sony dá buďto viac času než na prvej strane, alebo skape už v začiatkoch.
No a dal v poriadku až do času 22.30 strany B, čo je o 21sekúnd viac než na prvej strane :D
Už som ho potom netrápil, odstavil som to, poriadne vyčistil hlavy ipou, kladku liehom ako ste písali páni a prešiel som na Akai až dneska, keď som sa z toho liehovania vyspal ....
Na Akai včerajší postup, páska pod druhý capstan, a čuduj sa svete, na jediný záťah som to nahral do konca, po 10min to raz mierne škríplo, ale objavilo sa to trochu viac až tesne pred koncom, ale tiež prestalo a kazeta došla konca strany B.
Tremolo bolo žiadne až mierne, len posledných 5min bolo viac kolísavých. Takže celkom dobré riešenie, až bude mať Akai obe kladky, už to nebudem môcť nikdy urobiť, hmm alebo vlastne asi hej :D

Inak napriek testom čo som včera písal, nejasné dojmy z Akai, tak zvuk nahrávky na Akai bol výškovo dobrý ako zdroj pri biase -12 a nahrávať sa dalo +2db so špičkami +4db, Narozdiel od decku Sony, Akai nemá basový hrb, ale bol tam basový pokles, páska je tenšia, takže zvuk bol oslabený o basový charakter len mierne.
Sony deck zase dunel viac než CD na zdroji.
Akai tiež dostal IPO liehovú kúru.
Koniec bodka amen.

večer bude ďalšie týranie deckov, ale vzhľadom k tomu že sa dneska mám v pláne ísť nechať "opichať" istou známou-neznámou látkou veľmi vo svete diskutovanou, tak neviem či ma to nepoloží a či sa na to celé na týždeň nevykašlem, uvidíme
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"