Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

fúha tak na to by som nemal, by som to vysprejoval WD a šmaril o zem alebo by som s tým ani nezačínal, na druhú stranu už tri krát dookola prehrávam v mechanike nenahratú Philips CD ONE, ktorá stále púšťa a myslím, že než dôjdu baterky budem mať na predaj 88m zavádzačky
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

tak už mám prax z minulosti, mal som aj horšie kazety
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Basf LH-EI 90min deň výroby 016 roku 1987, Germany, bez uvedenia Made in.
https://ez647.sk/cc/basf_lhe1.html#85

Áno, pochopili ste to správne, v podstate dneska nahrávam rovnakú kazetu ako včera len dĺžky C90, ale mám ju od jedného predajcu z jedného balíka, no tak bude to dneska úspešný reparát pre Basf po včerajšej C120?

LH-Extra som okrajovo včera predstavil, kazeta má rovnaké balenie, typ krabičky aj bookletu ako C120.

Telo s dlhým oknom je tentokrát to novšie, je to obdobie Basfu keď postupne inovovali, toto má dva samostatné polepy, odlišnú stupnicu na okne aj iný povrch tela, viac hranatejší dizajn, Basf už toto telo začal používať v prvej polovici 80tych rokov, ale hlavne pre modely CR-SII, prípadne CR-MII.
Anomália sa ale stala aj tu a do kazety výrobne neboli osadené vodiace lišty SM mechanizmu, aj keď na foto je vidieť na otvorenej kazete že tam tie kolíčky sú, ale už som sa s tým stretol u niektorých šarží Basf, u toho to vyzerá trochu divne že to tam nie je.
Cievky sú štandardné Basf ako vždy.
Značenie kazety stále nezodpovedá informáciám čo máme od zberateľov, kód fabriky je neznámy, kód použitej pásky teraz naozaj zodpovedá pásu LH-Extra I.
Páska je klasického hrdzavého vzhľadu Basf ferro, s miernou pigmentáciou, ale nemá pozdĺžne drážky ako jej kolegyňa C120, vyzerá podstatne lepšie a zdravšie.
Pri starých testoch sa neobjavil problém so škrípaním, tak som dúfal že tomu tak naozaj bude, uvidíme.

Kazeta je teda z rovnakého balíka aj cena ako C120.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 2013:
+4db, bias -12
zvuk je podstatne lepší a prirodzenejší než na C120 verzii, len slabšie výšky, bez porúch a kolísania
graf z Akai na konci ukazuje podstatné navýšenie výkonu oproti verzii C120, aj na tomto decku sa správa bias štandardne a nie ako Volume
hodnoty odvodené približne z grafu, pri vstupe signálu 0db:
160Hz +0,5dB
10kHz -10dB
20kHz -20dB

Pioneer CT-S550S, 2013:
0db, slabšie výšky
BLE XD:
+2db, výšky dobré, ale celkový zvuk nie je presne taký ako by mal byť, okrem toho ľavý kanál je slabší o 2db než by bolo vhodné

Technics RS-AZ7, 2013:
+6db, výrazne slabšie výšky, silný výkon
ATC:
+2db, výškovo veľmi pekné, poruchy nie sú

Technics RS-TR979, 2013:
+6db pri vstupe +6db výnimočne, deck zvládal dobre na tejto páske, ale slabé výšky
ATC:
+4db, silné výšky, mierne skreslenia basov, príde mi že aj skreslenie výšok, ale bez dropov a kolísania

Technics RS-TR575MII:
+4db, výškovo stredne dobré

Test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S
H: mimo rozsah
L: -3
Nastaviť to šlo, ale nerovnomerne, tak že bias 0 bol dosiahnutý totálnym ubratím a level pri tomto biase bol +3 dieliky čo je trochu veľa, ten sa nastavil potenciometrom na plus polovicu
Zvukovo výšky pri teste boli celkom dobré, skoro ako zdroj, ale...
Výkon bol trochu prehnaný až monumentálny, oni tie základné Basf ferro takto zvyknú hrať lebo to nie sú žiadne slabé pásky, slabé sú v iných vlastnostiach ako spojivo, čistota a tak
takže +4db, špičky +6db, občas skočila aj +8db, čo je trochu veľa, nahrávam do tých +6db
Basovosť a dunivosť je nadmieru vysoká, zdroj pri tom hrá ako keď uberiete volume o dva stupne.
S výškami je to biednejšie, od začiatku strany A niekoľko minút boli mierne zadropované, asi otlakmi, alebo niečím, potom v oblasti starých testov klesli asi o polovicu čo je proste nevhodné a dosť to tam aj dropovalo občas.
Po asi 20min som nahrávku prerušil, aby som prečistil hlavy medzi skladbami, ale oter nebol nejako veľký.
Po vyčistení hrali lepšie, ale nie ako pri prvom teste, aktuálne sú výšky tak štvrtinu slabšie, taký nudný nevýrazný zvuk, zase na druhú stranu veľmi dynamický.
Môžem s úspechom povedať že nahrávka prvej strany sa obišla bez jediného zaškrípania.
Začiatok druhej strany je výškovo podstatne sviežejší a to som tentokrát hlavy nečistil.

Záverom, to platí čo včera, opatrnosť musí byť u týchto kaziet veľká, ale v dobrom stave prekvapia nesmiernym výkonom, s výškami je to skôr boj, a sú nestále, nejaké to zanášanie sa môže konať podľa stavu a k tomu riziko škrípajúcej pásky.
Do zbierky ale pekná klasika.

dodatky
stav počítadla po jednej strane: 45.53,
stav hláv: opticky len hnedé čiarky na mazacej hlave, zvyšok oki, čistené ale v polovici pásky ako som písal do textu
poruchy na konci a začiatku: na konci strany A jemné dropy asi 5sekúnd pred koncom, dobrý stav, začiatok je na tom podobne, viac mi dropoval opačný koniec a začiatok pásky.
stav pásky: priečne čiarky po otlakoch stredné, akési bodky asi po nečistotách otlačené na páske, zvlnenie mierne, otlak, presne kopírujúci tvar samolepky zavádzačky je niekoľko závitov pásky :D

PS: normálne ma ten veľký mega výber začína štvať, také nudné skladby tam začali, asi budem musieť pohľadať aj nejaké viac lowend pásky, aj tejto Basf je tam škoda, aj keď to budú C60 verzie, ale kratšie už nie.
Prílohy
IMAG0335.JPG
IMAG0365.JPG
IMAG0705.JPG
IMAG0706.JPG
IMAG0707.JPG
IMAG0708.JPG
IMAG0709.JPG
IMAG0710.JPG
IMAG0711.JPG
IMAG0712.JPG
IMAG0714.JPG
IMAG0715.JPG
IMAG0716.JPG
IMAG0717.JPG
IMAG0718.JPG
IMAG0719.JPG
IMAG0720.JPG
IMAG0721.JPG
IMAG0722.JPG
basf_lhei_90_1985bignew.png
basf_lhei_90_1985bignews.png
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1329
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Stano »

Ale kazeta je to krásna👍
Osobne si o tej mohutnosti zvuku, myslím a celkom sa to tradovalo, že európske kazety, ale aj technika idú viac v basovom pásme, na mňa osobne to tak aj pôsobilo, vo svojej dobe.
Japonci boli taký ucinkanejší, kazety, technika a ak si človek vypočuje, ak má, japonské vydania LP a CD, tie mastre sú rozdielne.
Neviem, možno je to dogma, ktorá sa dosť dlho tradovalo, ale v 80tych rokoch sa to bralo ako fakt.
Každý má iné preferencie, mne osobne o dosť viac sedí Japonsko.
Raz som jedného človeka dosť slušne nasral, keď som mu ukázal reálnu štúdiu, išlo tam o porovnanie inteligencie šoférov Nemeckých a Japonských áut :lol: :lol: Keďže neviem čo šoférujete, tak som ticho :lol:
Basf bol vo svojej dobe gigant, na úrovni najlepších firiem.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Takže ide o to čo sme riešili s Nstarom aj mnoho hifistov to potvrdilo že Sony výrobky sú ukričané, a tento deck má basový posuv na nahrávke na všetkých kazetách, plus tá Basf je basová sama o sebe, takže to bolo moc prehnané.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

chalani BASF chodí okrem stredov a výšok aj na spodkoch a tak to má byť, nie že je viac nabassovaná :)
veď nakoniec podľa toho je normovaná kazeta typ normal
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Fuji DR-Ix 90min rok 1992 Made in Korea by Saehan
https://ez647.sk/cc/fuji_drx.html#92

Vybral som si z krabice 8 kaziet, ktoré podľa mňa nebudú trhať rekordy kvality, ale ani nie sú odpadové, teda ako ktoré, takže trošku lowendu na ďalšie dni od Saehan, SKC, Forward a pod.

Trochu pripomeniem prehľad kaziet značky Fuji triedy normal typ I.
viewtopic.php?f=27&t=860

Fuji pre základný ferro model zvolil názov DR, neskôr pre USA DR-I aby sa to odlíšilo a pre EU DR-Ix čo vyzerá ako nejaká prémiovejšia trieda, ale veľké houby, je to základ ako iné kazety a dve generácie, resp. tri to vydržalo a vrátili sa k tomu DR.

Rovnako tak pre Fuji začína vo veľkom éra OEMiek a preto na 90% sú tieto základné kazety Fuji, v USA SKC a občas sa stane že je tam nejaké prekvapenie, napríklad aj originál Fuji Japan páska, kde rozhodne nešetrili a do Japonskej napchali rovno Beridox FeCo pás.

Balenie:
krabička je prvý krát extra slim, svetlá, s vynúteným opačným vkladaním, nevadí že kazeta je Saehan, oni si to už nejako zariadili, aby boli takto balené.
Fólie nie sú zlé, tento koncept som už predstavoval tuším u JP Metal, u JPII a pod, a cez balenie je dobre vidieť na cievky, takže cca viete čo tam je za kazetu.
Booklet štandardný krátky, nálepky nudné už zo zvyku.

Kazeta:
Saehan robil tieto kazety ako zpriehľadnenie predošlej populárnej čiernej verzie:
https://ez647.sk/cc/fujii/b/fuji_dr6085c.jpg
Kde v podstate zachoval textúru aj ten predel okna, ale už je kazeta z jedného kusu a s modernejšími cievkami Saehan než tie staré. Kedysi dávno sa mi tieto kazety mimoriadne páčili, pretože sme mali doma práve tie Fuji DR staršej verzie a tieto priehľadné mi prišli mimoriadne pekné a osviežujúce, dneska nad nimi len ohŕňam nos.
Ale áno kazety sú to pevné konštrukčne s mimoriadne ľahkým chodom cievok, čo je u Kórejských výrobcov Saehan najlepší v dobrom ľahkom chode, ale za to by som povedal najhorší v presnosti vedenia pásky cez výlisok kazety, takže ani tak ani tak :D
Jednoduchý polep, so vzorom podľa obalu, viem že tam mám aj verziu so starším polepom, ale popravde nie je v tom ešte celkom poriadok, ale dajme tomu.
Cievky aj keď nie sú dokonalé a občas chytia krivosť aj tieto, tak boli to najlepšie a najkrajšie od Saehanu, keby ešte robili svorku v inej farbe, bolo by to dokonalé.
Zavádzačka je zvláštna, namiesto priečnych čiar sú šikmé, to u Saehanu občas tak býva, že je to rôzne, aj keď do začatia zbierania som tento štýl zavádzačky u Saehanu nepoznal. Ale značenie C90 červenou farbou, tak to je u Saehan už celkom známe :D

Páska: tak ako Saehan nemal vyslovene zlé ferro pásky, ale trebalo viac laborovať s kalibráciou, čo platí extra teraz po rokoch, kedy trpia často aj poruchami a rôznymi problémami. Ale ako lacnejšia voľba v porovnaní s nekvalitnou Čínou boli naozaj dobré, a hlavne do dneska nie sú známe prípady zlej pásky kvôli spojivu, lepenia, škrípania, ani ničenie hláv, sú celkom chemicky stabilné, teda aspoň vyzerá že sa snažia.
Na obale Fuji neuvádza pôvod, len výnimočne, u tých Saehan a SKC sa s tým skoro vôbec nechváli, a ja som napísal pásku Pure-Ferrix, aj keď sa jedná o základný ferro Fuji, tak je tam v skutočnosti zrejme Saehan páska, ja som to uviedol, pretože v katalógoch Fuji sa to vytrvale tvrdí aj keď sú na fotkách SKC, alebo Saehan kazety :D

Kazetu som získal z KE v roku 2016.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 17.9.2016:
+2db, bias -12
Výkon by stačil, ale kolíše ľavý kanál a silná poruchovosť, zadropovanosť zvuku a výšok, hraje výraznejšie zle
graf z Akai, subjektívny, na konci, výkon nie je zlý ani sa nezdá žeby kolísala, ale vtedy ešte s dvoma kladkami, sa tento deck so Saehan nie vždy kamarátil
hodnoty odvodené približne z nahrávky 0dB:
160Hz -1,0dB
10kHz -10dB
20kHz -20dB

Pioneer CT-S550S, 6.6.2018:
+2db na hrane, jemnejší zvuk, výškovo nepatrne výraznejší než zdroj
BLE XD:
+4db na hrane, ale zvukové podanie je ako zdroj, výškovo aj celkovo veľmi pekný zvuk, vhodná kazeta pre tento stroj s kalibráciou

Technics RS-AZ7, 5.6.2018:
ťahá na +6db, so slabšími výškami, ale plným mohutným zvukom bez porúch
ATC:
-2db je dosť málo aby to hralo bez skreslenia, výškovo dobré, bez porúch, ale najlepší výsledok bol tentokrát po kalibrácii na cudziu pásku po Fuji DRI od SKC, kde bol záznam mimoriadne čistý a dosahoval bez skreslenia 0db

Technics RS-TR979, 6.6.2018:
+2db, výškovo slabšia, ale bez porúch a kolísania
ATC:
+4db, výšky veľmi kvalitné, ale výkon je dosť na hrane, inak výborný zvuk s ATC, ak sa výkon zníži na +2db

Technics RS-TR575MII:
+4db, výšky stredne dobré

Test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S
H: mimo rozsah / bias celkom dole +1 až +2 dieliky kolíše
L: -5 / malý level na maximum +3 dieliky
nastaviť to nešlo presne, bias bol 0 ale výkon +2dieliky
napriek tomu dobre, výškovo je to takmer ako zdroj, rozdiel je minimálny a výkon je trošku viac na uzde +2db so špičkami +4db je pre túto kazetu ideálne, viac sa nehodí, aj keď prebudiť ide veľmi ľahko, nebráni sa tomu
Na začiatku strany A boli asi 1-2min výraznejšie dropy a výpadky po otlačenej páske, naozaj vyzerala nejako divne a bola tam stredová ryha, zase neviem odkiaľ sa tam vzala, keďže pásky pri prvom teste pretáčam a tu zase hneď od začiatku, Akai nemal poznačené že robí ryhy na tejto kazete
Inak zvuk bol celkom dobrý, v oblasti starých testov poruchy len na jednom mieste 2-3sekundy, na konci A a začiatku B tam boli zase výraznejšie poruchy po otlakoch asi 30sek koniec a začiatok.
Jediná taká vada, počas nahrávky prvej strany sa mierne oslabili výšky v pravom kanály, čo sa na tejto strane veľmi nezvykne diať a dokonca tam boli skreslené, ľavý kanál čisté eSko vo vokáloch a vpravo rozslintané, také som ešte nezažil :D Pri zmene strany som hlavy nečistil a napriek tomu strana B hrá dobre v oboch kanáloch, výšky bez skreslenia a dosť silné.
Ale katastrofa z testu na Akai sa nekonala, žiadne iné poruchy, ani žiadne kolísanie stopy, zase basovejší prednes decku je na tej páske dosť výrazný, ale nie tak silne ako včera na Basf LHEI.

Záverom, do zbierky celkovo Saehan kazety určite áno a na nahrávky pre nenáročných, čo sa radi vyhrajú s kalibráciou sú použiteľné, občas nejaká tá porucha na koncoch, ale zvukovo viacmenej dobre.
Ak pripomeniem skorší test kazety Konica XRI 120 od Saehanu, tam to bolo výškovo ešte lepšie, hlavne na mojej rituálnej mechanike som sa ich nevedel nabažiť.
viewtopic.php?p=28104#p28104
Samozrejme dobrý stav je základ každej kazety a tu to platí výrazne pre Kórejské modely.

dodatky:
čas počítadla po jednej strane: 46.32
stav hláv: opticky čisté
poruchy na konci a začiatku strany: áno boli výrazné asi 30sek
stav pásky: priečne čiarky po otlakoch stredné, zvlnenie pásky po otlakoch väčšie.
Prílohy
IMAG0409.JPG
IMAG0410.JPG
IMAG0753.JPG
IMAG0754.JPG
IMAG0755.JPG
IMAG0756.JPG
IMAG0757.JPG
IMAG0758.JPG
IMAG0759.JPG
IMAG0760.JPG
IMAG0761.JPG
IMAG0762.JPG
IMAG0763.JPG
IMAG0764.JPG
IMAG0765.JPG
IMAG0766.JPG
IMAG0767.JPG
IMAG0768.JPG
IMAG0769.JPG
IMAG0770.JPG
IMAG0771.JPG
IMAG0772.JPG
IMAG0773.JPG
IMAG0774.JPG
IMAG0775.JPG
IMAG0776.JPG
fuji_drix_90_1992_saehan.png
fuji_drix_90_1992_saehans.png
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

podľa mňa krásna kazeta, zabalená je naj ale aj odbalená vyzerá dobre a nikdy by som si zasa nevšimol, že je to vlastne pôvodný dizajn v priesvitnej verzii
dlho som si myslel, že je to vyššia rada od DR až kým som nevyskúšal ale staršiu verziu, túto nemám (chcem krabicu v dobrom stave)
pekný test, pekná kazeta
vadí ti tam ten hrb na hĺbkach toho kazeťáku?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

hmm ja neviem, možno niekedy :D

pre mechaniku je to dobre a na walkmane teraz nepočúvam nič, takže je to otázne, mám toľko kaziet, že kým si znovu nejaku vypočujem prejde dlhý čas, reprízujem len tie najlepšie výbery ako tie krátke napríklad
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

a ten walk funguje?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

najradšej som počúval na tom lacnom Sony WMEX190 či tak nejak, ale gumky už sú zlé, tak nič

inak veľa výrobcov vychádzalo práve zo starých dizajnov, TDK D 1988 je vlastne priehľadná stará TDK D samozrejme s úpravami, Maxell 1988 XLII a UR vyšli v podstate súčasne čierna aj priehľadná, Sony EF a pod. modely majú prvky zo starých BHF a pod, s tými štvorčekmi okolo, Denon DX1 1988 tiež vychádza zo starej čiernej kazety, no a takto by sa ešte iste našlo niekoľko modelov
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ja to vôbec nepostrehnem aj minule s tými BASF čo som odfotil a pri podrobnejšom skúmaní tam je rozdielov veľa, to vidíš hneď alebo to skúmaš a porovnávaš?
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"