C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10259
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Axia J´z 1 Color 46min rok 2000 Made in Japan
https://ez647.sk/cc/axia_jz1c.html#00

Rada J´z 1 a 2 od roku 2000 dostala prívlastok COLOR a tieto kazety v rovnakej kvalite* ale v šialených farbách sú predávané ešte spolu tri ročníky, verzia 2000, 2001 a 2002, kým došlo k ukončeniu, aspoň nie sú známe novšie modely a verzie.
* posledné kusy s komponentami a páskou SKC, ale v zbierke takú nemám v triede normal, iba v triede High.

Farebné rozdelenie:
myslel som si že bude každá dĺžka v každej farbe, čo by pre zbierku znamenalo veľké množstvo kaziet, na druhú stranu ak sú kvalitné...
Ale zrejme je to tak že z jednej farby sú maximálne dve dĺžky a koniec. Napríklad fialová bude pre C64 a C120 a v žiadnej inej farbe tieto dĺžky nebudú, rovnako tak táto farba nebude nikdy pre inú dĺžku.
Samozrejme sa to môže odlišovať podľa ročníku.

Balenie:
Extraslim svetlá číra krabička moderného prevedenia s obojsmerným vkladaním kazety.
Booklet extra krátky typ L, univerzálny aj farebné nálepky sú univerzálnejšie pre posledné roky Axie. Booklet s ružovooranžovým alebo zelenofialovým vzorom, je do balenia vkladaný náhodne, raz svetlejšou a raz tmavšou stranou von, proste zistíte až pri rozbalení, preto mám na webe dva kusy bookletu pod kazetou.
Pre dĺžku C46 bola zvolená oranžová farba.

Telo kazety:
tvar odliatku kazety je s dlhým rovným oknom s okrúhlymi okrajmi, táto verzia sa často používala pod značkou Axia od začiatku 90tych rokov prevažne v šedých farbách, teda žiadne šialenosti až po celopriehľadné rôznofarebné prevedenia do konca výroby Axie.
Pod značkou Fuji sa vyskytuje len veľmi výnimočne vo vysokom modeli ZII, kde sa ale strieda s iným dizajnom kazety a podľa obalu nie je jednoznačné určenie čo za kazetu použili, ale niekto už niekde zverejňoval detaily ohľadne možno čiarového kódu, alebo iného znaku, podľa ktorého je možné zabalenú Fuji rozlíšiť.
Príklady tejto a ostatných Fuji ZII sú tu:
viewtopic.php?f=27&t=838
viewtopic.php?f=22&t=402
Telo kazety samozrejme poskytuje vysokú kvalitu tak ako ostatné Fuji/Axia kazety s dobrým sledovaním pásky a cievok.
Okno je robené mierne na štýl TDK kde kombinujú prelínanie tmavých plastov s plexi oknom cez seba, čo je vidieť na okrajoch, TDK sa v tom vyžívala od konca 80tych rokov, u Axie je to asi jediný takýto model.
Predpripravené Metal otvory pre Axiu nesmú chýbať.
Najväčšou zaujímavosťou kazety je že ako jediná z Fuji-Axia má vždy skrutky. Ale ak som chcel kazetu otvoriť pre fotenie, tak po odstránení skrutiek držala rovnako dobre ako tie zvarené, to znamená že je to luxusno kompromisné riešenie, znalci z fór hovoria že zvarená kazeta zlepšuje presnosť a kvalitu, ale znemožňuje ľahký prístup v prípade potreby opravy.
Tento model kombinuje oboje, ak kazetu opatrne, ale násilne zároveň rozrežete, tak nemusíte potom zháňať lepidlá a pod, proste skrutky tam už sú :D
Neviem či sa zvárali aj tie prvé verzie so skrutkami, ale tie novšie určite áno.
Farebnosť pre radu JZ1 je urobená tak že vonkajšok kazety je farebný, ale priesvitný matný v tomto prípade čistý orange, a stredové plexi je biele matné, vysoko reaktívne na UV, na fotkách porovnanie UV LED na oranžovom plaste a na stredovom plaste.
Behom ročníkov a typov I, II sú rozdielne dizajny použitých kaziet Axia, kde vždy čerpali zo svojich klasických dizajnových prevedení, ale farebnosť a prevedenie boli podobné.
Potlač jednoduchá, splýva s tými farbami, ale hlavne je tam reč o novom koncepte a dizajne a čistom zvuku.

Cievky štandardné Axia, kombinácia snehovobiela - temná modrá.
Vankúš moderný, extra krátka zavádzacia páska.

Páska: zase neuvedené, ale určite Beridox, či dvojvrstvový je otázne, ale kvalitná je dosť na to, len zase až nepekne priesvitná, inak bez optických vád.

Kazeta získaná v roku 2019, čaká na ďalšie testy a nahrávky.

Akai DX-57, 20.3.2017:
+4db, špičky +6db, bias -8
výborný zvuk a nesmierny výkon aj keď mierne nižší bias než je zvykom u Axie, ale bez porúch a kolísania, stále dokonalosť
proste aj v takto modernej dobe a prevedení si tieto pásky držia nesmiernu kvalitu a to až do roku 2002 kým to nesprznili kombináciou so SKC.
(táto verzia 2000 v tomto type tela a okna sa ako SKC nikdy nerobila)

Predbežne tento model a ročník doporučujem vždy vo všetkých farbách a dĺžkach, kupujte, testujte, nahrávajte a nenechajte sa odradiť šialeným dizajnom, dať do decku UV ledku a môžete vypnúť aj svetlá v miestnosti ako to bude žiariť :D
Ďalej pekné fotky a popis od Moniatka, ktorej som posielal verziu C54 v červenej farbe:
viewtopic.php?p=32142#p32142

PS: od dnes na sťažnosť člena, sú fotky po rozkliknutí v šírke 2000pix, ak sa to zase nebude meniť
Prílohy
IMAG0815.JPG
IMAG0816.JPG
IMAG0689.JPG
IMAG0690.JPG
IMAG0691.JPG
IMAG0692.JPG
IMAG0693.JPG
IMAG0694.JPG
IMAG0695.JPG
IMAG0696.JPG
IMAG0697.JPG
IMAG0698.JPG
IMAG0699.JPG
IMAG0700.JPG
IMAG0701.JPG
IMAG0702.JPG
IMAG0703.JPG
IMAG0704.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

pokým som tú kazetu nedržal v ruke vždy som ich prehliadal a to som ju potom ešte počul...u mňa vystrelila AXIA veľmi vysoko. Ja viem mnohí nemáte radi transparentné kazety, nevadí viacej ostane ale toto sa odvážim vám doporučiť. Krása, kvalita, zvuk a ľahkosť kvalitného záznamu a navrch trochu exotika
z každej farby a dĺžky po krabici na akékoľvek nahrávky
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10259
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

pekné pekné, ale z každej dĺžky nie, čo by si robil s krabicou 120 alebo 150min? :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

to je pravda tak 150 nie :lol:
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10259
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Axia Be1 46min rok 1996 Made in Japan
https://ez647.sk/cc/axia_be1.html

Model Be1 patrí k mierne novším modelom Axie, ale spolu s kolegom Be2, ktorý nemám, sú tieto dva modely samotárske, jednak ich neviem hierarchicky zaradiť, tuším som niekde videl že patria cca pod model J´z a taktiež fakt že existujú len pre jediný ročník a to 1996cca, a neviem o inej verzii.
Kvalitou ale spadá s dvojvrstvovou Beridox páskou k triedam PS1 či JZ1, takže zase nebudem šetriť chválou.

Be1:
Neviem kde chodia Japonci na tie vtipné názvy, ale pokiaľ pre nás nie je v názve vyjadrená detská nechuť k jedlu, alebo pre dospelých vtip o bačovi a ovečke, ktorý sem nebudem písať :D Tak potom neviem o čo im išlo.

Balenie:
Extra slim krabička tentokrát výnimočne tmavá, s vynúteným opačným vkladaním kazety, teda prvá verzia. Booklet krátky, nálepky so zeleným nádychom.
Fólia biela v základe so zeleným vzorom, ten výzor nejakej planéty s prstencom, alebo niečo z chémie vôbec k tomu názvu nepasuje :D Vzadu modely nie sú rozpísané, ale len dĺžky, že ich je celkom dosť ako je u nových Axií zvykom.
Verzia High Be2 je v bielo modrej fólii s trochu iným vzorom, keďže ju nemám tu je ukážka ako vyzerá:
http://www.vintagecassettes.com/fuji_ax ... ge2863.jpg
mikro prehľad aj na fóre:
viewtopic.php?f=27&t=1586
Balenia rôznych dĺžok sú rozlíšené ako u nových Axií farebnou elipsou na obale extra pre každú minutáž.

Telo kazety:
už som tento dizajn prezentoval u Fuji JP Metal:
viewtopic.php?p=34888#p34888
Ale znovu, jedná sa o veľkooknové prevedenie, kde je krásne vidieť celé osadenie cievok a pásky, na začiatku sa mi tento dizajn mimoriadne páčil, potom ako som zistil že ho robia aj v kombinácii so SKC tak ma to mierne prešlo.
V Axii je v podstate od začiatku 90tych rokov, až do konca výroby v šialených Color verziách ako som prezentoval farebnosť včera.
Pod značkou Fuji sa vyskytoval v roku 1992 pre USA a EU trh pre najvyššiu kvalitu typu II, FRII-XPRO pre USA a JPII-XPRO pre Európu, taktiež pre tento rok rozdelenie ich modelov metal FR Metal USA a JP Metal EU, kde tieto kazety pre tento ročník boli vždy Made in Japan.
V roku 1995 už ho ale Fuji pre naše trhy použila pre model K1 a K2, kde síce dali kvalitnú Beridox Dual Layer pásku, ale montáž a komponenty SKC, vďaka čomu si vyslúžili povesť zlej presnosti vedenia pásky a problémoch s azimuthom, poruchami a pod, problémy čo som trošku načal pri teste JPII, kde bola tiež SKC+Japan výroba.
Dizajn je teda mimoriadne podarený pre mňa, kvalita taká ako sa na Axiu patrí, ako vždy predpripravené Metal otvory, nový moderný vankúš, cievky štandardne moderné Axia snehovo biela s čiernou svorkou, teda po modrej a zelenej mierna zmena, celkovo to pekne ladí, potlač je dvojfarebná, tiež dobrá cca.
Na potlači okrem chválenia sa s Dual Coating, samozrejme popis že je kvalitná mechanika kazety, a niečo o novej generácii zvuku z CD, alebo pre CD či tak :D

Páska ako som už spomínal DC Beridox, ale je výrazne priesvitná ako nové J´z 1, kvalita spracovania ako vždy TOP.

Kazetu som získal v roku 2017, ešte čaká na kompletné pretestovanie.

Zatiaľ Akai DX-57, 18.2.2017:
+6db, bias -4
Proste neskutočný dynamický zvuk s vysokou čistotou, pri +8db už ťahá mierne do skreslenia. Bias by teoreticky mohol byť aj väčší -2 napríklad, pretože pri -4 je výšková odozva mierne silnejšia než zdroj.

Predbežne, zase len doporučiť, kvalita maximálna, nie je to Beeeeee ale proste len Be :D
Prílohy
IMAG0467.JPG
IMAG0468.JPG
IMAG0741.JPG
IMAG0742.JPG
IMAG0743.JPG
IMAG0744.JPG
IMAG0745.JPG
IMAG0746.JPG
IMAG0747.JPG
IMAG0748.JPG
IMAG0749.JPG
IMAG0750.JPG
IMAG0751.JPG
IMAG0752.JPG
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa orhore »

No vida, skvělá kazeta k dispozici na celém netu :D . Objednávám u EZ647 celou krabici 10 kusů :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10259
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ale ano vyzerá to dobre, hlavne sa mi páčia tie na kazetu netradičné farby a kvalita kazety samej samozrejme. Kupujem tiež celú krabicu, keď to takto pôjde ďalej, zachvíľu budem mať doma plnú skriňu kaziet AXIA
nálepky sú super ale asi iba takto pokope
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10259
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Vyzerá dobre, pretože je to taký zlatý stred 90tych rokov, keď to ešte nebolo tak prehnane farebné, ale viac vážne.
Až budem mať niekedy dve rovnaké, tak jednu pustím :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Ta průhlednost pásku mi připomíná TDK. Že by to mělo stejná pozitiva i negativa?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10259
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore: pripomína, ale jedno viem iste, žiadne pozdĺžne ryhy :D

aspoň dúfam
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10259
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Axia AU-I 46min rok 1990-1991 Made in Japan
https://ez647.sk/cc/axia_aui.html

Model AU-I patrí do vyššej triedy normal, ale hierarchicky je to mierne chaotické, okrem toho zase vtipný názov pre našincov.
Ako vidíte na rozpise z jednej zadnej strany inej kazety:
au.png
au.png (575.11 KiB) 1246 zobrazení
Model rady AUI a AUIX idú akoby súbežne s radami PSI a PSIX, ale mierne posunuté vyššie, takže dalo by sa povedať že AUI je podobný ako PSI alebo mierne lepší.
Ale asi začnem znovu.
Modely AU a AU-X sú vyššie triedy kaziet Axia, ale v novších rokoch došlo k ich zmene a premenovaniu.
AU - roky 1990-1992, potom zmena na názov K, čo vydržalo až do roku 1997 vo vysokej kvalite.
AU-X roky 1991-1994, potom zmena na názov Z, čo vydržalo len jeden ročník a to 1995, potom tento prehnane vysoký model sa už v rade Axia viac nevyskytuje a vrcholom je model K.
Uvedené modely sa vyrábali všetky ako typ I a II, v niektorých ročníkoch aj ako typ IV.
prehľad modelu AU, AUX a Z na fóre:
viewtopic.php?p=12622#p12622
prehľad modelu K na fóre:
viewtopic.php?f=27&t=479

Aj keď sa to zdá byť viac komplikované, tak keď si to človek rozoberie kazetu po kazete, model po modely, rok po roku, tak to dáva zmysel a dá sa to pobrať, ja paradoxne to najlepšie začínam chápať teraz keď píšem tento príspevok.
Ak by som to teda zhrnul ešte raz a v priebehu rokov, tak by to bolo:
stredné modely Axia:
PS a JZ
vyššie modely Axia:
PS-s, AU, K
najvyššie modely Axia:
PS-x, AU-x, Z
No a všetky uvedené modely pre typ I a II obsahujú dvojvrstvový Beridox FeCo, dneska je už jasné že tie pásky neboli všetky rovnaké a tých receptov bolo viac, ale všetky niesli rovnaké meno.
Konkrétne rada AU-I má odlišnú farbu pásky, je viac červeno železitá ako staré Basf, ale výrazne tmavšia, s výrazne hrdzavým odtieňom a veľkou priesvitnosťou ako u TDK.

Dnešná kazeta, balenie:
Po dlhom predhovore k modelom pripomeniem že riešime kazetu AU-I 46min pre roky 1990-1991.
Pre tieto roky pretože v roku 1990 aj 1991 je uvedený tento model v rovnakom prevedení, ale až od roku 1991 sa k nemu pripojila verzia AU-Ix.
Takže, krabička extraslim tmavá s logom Axia, s vynúteným opačným vkladaním kazety, ale to najluxusnejšie prevedenie.
Booklet štandardný, kde sa časť ohýba ako u PS-Is. Nálepky v odtieňoch sivej ako celý vzhľad modelu.
Fólia je robená na moderný štýl začiatku 90tych rokov v bielo šedých farbách, celé balenie a vzhľad pôsobí dosť vážne oproti novým farebným kusom, oproti tomu aj staršie modré kazety JZ vyzerajú ako pre deti :D
Na zadnej strane je veľký nákres zloženia pásky. (v podobnom duchu boli aj VHS kazety Axia, možno aj Fuji, ktoré sa ako jedne z mála Axií VHS dajú na google nájsť najľahšie, aj reklamy na youtube)

Kazeta:
telo s veľkým okom a poloblúkom som už predstavoval nedávno u Axie JZ, ale aj Fuji, proste je dosť známe, toto je verzia so skrutkami, proste ešte rok 1990 a veľké cievky v tej dobe pomerne bežné, v dvoch odtieňoch šedej cievka-svorka.
Potlač je tiež takto vážna v dvoch odtieňoch, a zase nezabudli na kazete dva krát spomenúť dual coating, potom tie keci o kvalite a tak, no páči sa mi že texty sú na nepriehľadnej časti kazety a na okne nič neruší pohyb týchto obrovských monumentov :D
Pásku som už popísal, konštrukčne moderný vankúš a v tejto dobe ešte boli staršie zavádzacie pásky klasickej dĺžky, nie skrátené a niektoré aj s priečnymi modrými čiarkami ako na TDK, ale Axia Fuji z nejakého dôvodu dávala modrú na všetky dĺžky.

Kazetu som získal z KE minulý rok, test je už aj na fóre:

Akai DX-57, 31.5.2020:
+6db, špičky +8db, bias -4, výstup z pásky posilnený o +2db
Extrémne dravá a dynamická, za ničím nezaostáva, basovejšie podanie než na zdroji, superferro.

Predbežne záverom, táto kazeta s prehľadom valcuje celú radu PS-I a J´z 1, takže už viete čo máte robiť :D
Prílohy
IMAG0640.JPG
IMAG0641.JPG
IMAG0778.JPG
IMAG0779.JPG
IMAG0780.JPG
IMAG0781.JPG
IMAG0782.JPG
IMAG0783.JPG
IMAG0784.JPG
IMAG0785.JPG
IMAG0786.JPG
IMAG0787.JPG
IMAG0788.JPG
IMAG0789.JPG
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"