Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ja teda uznávam aj tieto Saehan a SKC, majú u mňa svoje miesto a niektoré vedia hrať výborne, iné normálne a vyslovene zle som ešte nepočul asi
Samozrejme sú zaujímavé do nejakej ceny...pre začínajúcich alebo pre kazeťáky bez kalibrácie (neplatí vždy ale je to lotéria) by som skôr doporučil niečo "istejšie":

Maxell UDI-CD, UDII-CD, UR - origo
TDK D - origo, AD, DJ2, SA - origo

pre exotiku to vyzerá na tie AXIA

alebo kľudne aj Saehan a SKC ale treba si najskôr odskúšať, ktoré sa užívateľovi osvedčia a podľa toho kupovať, no to by som ale veľmi zjednodušil, to treba poznať svoje nároky, vkus, zvuk, kazeťák...
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

pre kazeťáky bez kalibrácie je dobre mať pripravený skrutkovač a trvale otvorený dekel :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

jasné ale dá sa to riešiť aj praktickejšie, buď použiť kazety, ktoré sa zvukovo osvedčia (a bude ich veľa) alebo zaradiť pred kazeťák equalizér a výsledné zvukové snímky môžu byť ozaj už prispôsobené vkusu
alebo prevŕtať ten dekel na správnych miestach a tie šrobováky tam do tých trimrov zaraziť len potom nesmie byť kazeťák naspodu :P
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

V prípade zbierania kaziet aj používania nikdy neprichádza do úvahy prvá možnosť, nikdy som nebol ten typ čo by dokázal používať len jednu kazetu stále dokola, by ma to vôbec nebavilo. :D
No dobre tak nie jednu kazetu, ale v mojom prípade musia fungovať všetky čo najlepšie.
Keď som si škrabal drobné na kazetu počas školských čias a nejakú čo nemám si kúpil kamarát, tak už som ju potom nechcel, pretože som ju už videl :D
Výnimočne som kupoval rovnaké, alebo podobné modely kaziet, ak boli lacnejšie a nebolo práve čo vybrať a za čo kúpiť.

v mojom uložení deckov sa na ich povrch dostane jedine prach, na nič iné tam nie je miesto :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tak ja to mám podobné, tiež som chcel odskúšať každú kazetu čo ma zaujala ale často som osvedčené kupoval aj viackrát ale vždy som mal nutkanie kúpiť nejakú čo ešte nemám. Dnes už je to inak, ja už radšej kazety ani nekupujem práve pre ich otázny stav...atd
Kazeťák bez manuálnej kalibrácie sa môže zdať ako handycap ale nie je to tak, hlavne keď je k dispozícii viacej strojov. Naozaj doporučujem odskúšať ten equalizér, netreba ho hneď kupovať pre odskúšanie ale mnohí isto majú či už ako komponent alebo niekde v digitálnej forme. Treba poskúšať, poupravovať na svoj vkus alebo miesto kde bude hrávať (auto, personal, boombox)
niekedy taký equalizér urobí lepšiu službu ako ďalší kazeťák s točítkami v otáznom stave
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

ja som tak nahral niekoľko kaziet na Technicse cez EQ, keď som nebol spokojný s výškami cez ATC a naozaj to pomohlo, ale zo skúseností dneska viem že keď je kazeta v zlom stave, stará a pod, tak výšky už nepojme ani nasilu, ale brutálne sa zvýši ich skreslenie.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

jaj tak to som nemal ešte takú situáciu
ale u toho EQ nejde len o výšky ale sú tam možnosti korigovať aj ostatné frekvencie, prípadne nejaké efekty (Hall...)
ale ak je kazeta na nič zasa to už by som fakt ani nekalibroval
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

zase to strašne záleží od stavu, človek si myslí že má rozbitý deck, vydraté hlavy a potom zistí že je to páskou, ktorá vyzerá ako nová a napriek tomu nehrá dobre

ja to uvediem na príklad Sony CDix I kde sa v Japonských kusoch mala používať páska HF-S čo je superferro s pomerne vysokým MOL a nacinkanými výškami, až po roku 1999cca prešli na OEM obyčajnú normal pásku v CDix I modely, ale práve kvôli vysokej pestrosti modelu a množstvu kusov aj v rámci jedného roku som mal možnosť porovnávať a niekedy sa dve identické kazety len napríklad C50 a C60 apod v rámci jednej hrúbky pásky správali šialene odlišne

jedna aj +6db a výšky ako CD pri biase -4, druhá ledva +2db a výšky rozpité, strašne skreslené, bias -12 aj tak hrajú totálne zle a pozrieš na pásku a vyzerajú zhodne a bez vád, bez bieleho oteru, proste nič čo by naznačilo zlý stav

vlastne som rozpitie veľmi nepoznal za stavu nových kaziet, dneska už je to veľmi rozšírený problém v testoch čo robím
samozrejme každý deck to pojme inak

preto aj robím rozsiahle porovnania každého kusu kazety na každom stroji čo je neskutočne časovo náročné, ale potom je z čoho vybrať.
škoda že Technics EQ mám pripojený len k Technics 575 vzorovo podľa knižky, keďže sú oba nové dobové, tak ako som to zapojil, tak je to dodneska, tam stačí prepnúť spínač na prednom panely a nahrávam s EQ. Tam je potom možnosť prepnúť na EQ na zrkadlový priebeh použitý pri nahrávke a počúvaš kazetu bez EQ aj keď s ním bola nahratá a podobné blbosti.
Ale s tou kábelážou a uložením doma neprichádza do úvahy použitie toho EQ s iným deckom.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Victor RZ 60min rok 1996 Made in China by Forward.
https://ez647.sk/cc/victor_rz.html#96

Victor podobne ako Axia je pre určená čiste len pre Japonský trh a patrí k značke JVC.
Že JVC tých kaziet sám veľa nevyrábal je vec možno známa.
V rámci obyčajných ľahkých kaziet sa pozrieme ako si poradí v nahrávke ďalšia z OEM kaziet, teda keď značka a reálny výrobca nie sú rovnaká firma.

Victor v rokoch 1989-1991 ponúkal modely označené RZI a RZII, teda normal a High s vysokou kvalitou prevedenia kazety, dizajnu a FeCo pásky v oboch prípadoch, Made in Japan, kde sa predpokladá istá spolupráca výroby s Fuji, neviem do akej miery.
Od roku 1992 až do konca predaja audiokaziet Victor ponúkal už len jediný model audiokazety a to označený RZ, teda ako voľné a nie podarené pokračovanie RZI.
Jednalo sa o tri ročníky 1992, 1996 a 2000, kde vo všetkých troch boli použité Čínske kazety Forward.
Verzie 1992 a 1996 sa ponúkali len v dĺžkach C10, C60 a C120, čo je podľa mňa veľmi nevhodné vynechať základ C90, čo pochopili neskoro aj oni a do zostavy bola pre rok 2000 C90 pridaná.
Forward je pre nás známy (neznámy) hlavne vďaka kazetám Philips 1994 a 1998, kde Philips asi ako jediný výrobca uvádzal Čínsky pôvod kazety v kombinácii s Austrálskou páskou, o ktorej už dneska vieme že pochádzala z fabriky GreenCorp.
Forward ako Čínsky producent audiokaziet používal okrem Austrálskej pásky aj mnoho iných neznámych pásov, preto je ťažké povedať čo tam presne je, ale predpokladajme že GreenCorp bol jeho hlavným dodávateľom.

Povenujme sa chvíľu Forwardu, ako v prípade SKC tak aj tu vypíšem OEM kazety ktoré vyrobil Forward v Číne, kazety ktoré mám v evidencii na webe:

JVC AF-I, FI-S, G1, AF-II, AF-IIs
GoldStar (niektoré modely a šarže používajú telá zhodné s Forward, možno len nakúpili C0 kazety)
GreenCorp Mastering Cassette
Konica XR-I, SR-I, SG-II
Memorex dB, dBS1, MRX IS
niektoré Poľské originálky (videli ste nedávno vo vlákne mojej mechaniky)
Panasonic EP
Philips FX Ferro, FSX Ferro, CD One, CD Plus, CD Extra, CD Master
Raks DX (v niektorých šaržiach, možno tiež len nákup C0 kaziet ale páska Raks)
TDK HCL-11
Teac CDX, CDXI
Victor RZ

No a pravdepodobne bude toho o dosť viac, keďže je možnosť použitia aj generických dizajnov tiel a cievok, ktoré nejdú dobre identifikovať.

Dnešná kazeta, balenie:
Extraslim krabička svetlá (len verzia 1992 mala hranatú hrubú krabičku), booklet je skrátený typ L, celkom chudobný, ale mnoho miesta na popis, nálepky nudné, ale je ich veľa :D
Fólia modro zelená, neurčitá zmes rovných vzorov, v podobnom duchu bola aj staršia 1992 ale v červenom žltom nádychu, až verzia 2000 mala trochu nápad a štýl.

Telo kazety Forward:
Aj keď sa nejedná o TOP špičkovú kvalitu, tak sa mi dizajnové prevedenie pomerne páči.
Telo je teda celopriehľadné extra svetlé číre, čo mám na kazetách rád z dôvodu excelentného sledovania pásky, nie len na mojej mechanike.
Dizajn je ďalší čo pripomína trochu SKC s tým čiarkovaným drsným prerušovaným orámovaním, ale dizajnové detaily povrchu sú viac prepracované s tou stredovou mrežou pripomína staré zlaté časy kvalitných kaziet.
Napriek tomu vedenie pásky vyzerá jednoducho a na niektorých strojoch sa vyskytli kolísania a utekania z kladky, čo môže byť aj páskou, za predpokladu dobrého stavu stroja, s tým som nebol spokojný vždy.
Jedná sa o jedno z najuniverzálnejších Forward dizajnov, ale výrobca bol flexibilný a často vedel vyrobiť na prianie zákazníka rôzne vzory priehľadných kaziet, preto často vyzerajú niektoré jeho kazety ako originál daného výrobcu.
Taký Philips mal prvky zo svojich starších kaziet aj extra cievky.
Skoro ľahký chod cievok, ale v dnešnej kazete mali cievky tendenciu akoby sa mierne zasekávať a poskakovať.
Osadený veľmi široký prítlačný vankúš, zavádzacia páska matnejšia biela, neskutočne hlučný prechod hlavami. (veľmi šumí mechanicky)
Cievky sú kategória sama o sebe, často používané s veľkými okami po obvode cievky, ale medzi otvormi sú priečne steny po celej šírke cievky, teda sú vystužené a napriek dizajnu s nimi neboli problémy. Firma ale používa aj cievky s menšími otvormi bez výstuhy ako u Emtecov a s tými sú už klasické problémy pokrivenia. Osadená svorka, ktorú nazývam typ "D"
Chválu dostávajú že majú aj tento vystužený typ cievok a potom za farebnosť svorky, kde pokiaľ to zákazník nezmení tak je to zvyčajne takto:
C60
C90
C100
C120
Potlač na kazete je skromná, ale neprekáža, také nutné info zo slušnosti, nie ako v prípade kazety Teac CDX 100, že? :D

Páska:
ako som písal GreenCorp prevažuje, ale potom sú aj iné neznáme zdroj pásky, v tomto prípade sa jedná o tmavšiu hnedú, ktorá sa javí v istom svetle až čierne, a je len stredne až menej priesvitná voči svetlu, na to že je to typ ferro.
GreenCorp vyrába aj superferro, ale neviem či kobaltovým, alebo iným spôsobom, pretože mi v teste nikdy nevychádzali oslnivé výsledky aj keď bola kazeta takto označená.
U GreenCorp, zatiaľ známe u typu I, sa posledné roky vyskytujú závažné problémy so spojivom, kde sa páska lepí, nie je známe žeby ničila hlavy, ale prilepenie pásky je veľmi závažný problém, lepenie, alebo škrípanie podobné starým Basf s tým rozdielom že u tohto výrobcu to postihuje aj veľmi nové pásky, preto dôrazne varujem pred ich používaním, hlavne na vzácne nahrávky, ako meracia dlhodobá kazeta je to maximálne nevhodné.

Kazetu som získal v roku 2016 za cenu 230KC, ktorá mi prišla veľká už vtedy, vysoká asi zase len kvôli značke a Japonskému trhu.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 16.8.2016:
+4db, bias -8
Opäť bežné parametre bežnej normal kazety s typickým podbiasovaním na tomto decku po rokoch.
Zvukovo je dobrá aj na výškach, ale občas sa nájde nejaké zakolísanie, alebo porucha, ale celkový dojem skôr dobrý a použiteľný.
Grafický test, subjektívny z Akai na konci, tiež vykazuje také bežné hodnoty
približné hodnoty odvodené pri nahrávke testu na 0dB:
160Hz -1,0dB
10kHz -9dB
20kHz -20dB

Pioneer CT-S550S, 21.8.2016:
+2db, výšky ako zdroj
BLE XD:
+2db, výškovo aj podanie zvuku ako na zdroji, dosť slušné

Technics RS-AZ7, 25.8.2016:
+6db, špičky +8db, jemne slabšie výšky, veľmi slušný zvuk
ATC:
+4db, zdanie jemných dropov na výškach, inak úroveň výšok vyrovnaná na zdroj, stále celkom dobré

Technics RS-TR979, 26.8.2016:
+2db, slabšie výšky, ale taký jemný prirodzený nenásilný zvuk hodný bežnej normalky
ATC:
+2db, výšky ako zdroj, slušná kvalita, použiteľná s ATC

Technics RS-TR575MII:
+4db, výškovo dosť slabé

Test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S
H: mimo rozsah / bias celkom dole 0 až +1 dielik kolíše
L: -5 / malý level na maximum +3 dieliky
teda na to že všetko nastavené nadoraz a bias je na nule prakticky na displeji, tak už nemá zmysel upravovať parametre, nie je kam
Výškovo hrá takmer ako zdroj, vlastne úroveň je dosť dobrá, ale sú tu typické sykavky slintavky, nie veľmi ale už je to celkom počuť, v samotnom zvukovom hudobnom prejave sa to nevyskytuje nejak veľmi, len vo vokáloch na eSkách.
Výkonovo tejto kazete svedčí maximum +4db, výnimočná špička +6db sa dá zniesť, ale opatrnosť je vhodnejšia.
Basové podanie decku Sony tu nieje tak prehnane zvýraznené ako na iných ferro pásoch, ktovie prečo.
Poruchovosť je minimálna, na konci strany a začiatku trošku boli dropy a kolísanie kanála, ale nič výrazné.
Celkovo je zvuk skoro príjemný, tie slintavky sú pre mňa horšie stráviteľné, inak by to naozaj šlo dobre.
Problémy so spojivom sa tu zatiaľ neprejavili a to už som pred koncom druhej strany, uvidíme časom.

Záverom, kazetu doporučujem do zbierky do poličky, na nahrávky vyslovene nedoporučujem a odrádzam od jej používania a všetky kazety Forward s Austrálskou páskou aj s inou páskou tejto firmy, bezohľadu či je to ferro, alebo superferro, nepoužívajte to.
Ak si myslíte že niesom spravodlivý, tak zvukovo by sa umiestnila v triede ako SKC či Saehan, možno aj vyššie, pri dobrej kalibrácii zvuk poteší, nie high end, ale rozhodne pre milovníkov jednoduchých základných ferro je dobrá.
To čo je zlé je to spojivo, sklamanie ako u kamaráta keď nahral tých svojich asi 10ks Philips a potom všetky začali škrípať a dneska nefunguje ani jedna je celkom smutné.
Hlavy síce neničí, ale v zlom stave sa použiť nedá. Potom je tu moja jedna JVC AFI ktorá sa nedala otestovať, pretože okamžite ako sa hlavy dotkli pásky tak s ňou ani jeden z mojich strojov nepohol ani o milimeter.
Čo do dizajnu, obal nič moc, kazeta sa mi ale páči, a pochvala že popri slabých cievkach vedia robiť aj vystužené, ktoré sa tvária chabo a bonusový bod za farebné svorky podľa dĺžky kazety.
Victor značka je to pekná, ale ťaží len z kvality starých Japonských modelov a v predajoch stúpajú ceny len pretože Victor a pretože Japan market. Ak naozaj sa chcete pohrať s nahrávaním Victorov, tak si radšej zvoľte akýkoľvek model do roku 1990.

dodatky:
čas počítadla decku po jednej strane: 32.06
stav hláv: opticky čisté
poruchy na konci: asi 20sekúnd pred koncom jemné plávanie úrovne ľavej strany, začiatok mierne dropy len niekoľko sekúnd od spustenia.
otlaky pásky na konci: priečne čiarky jemné až stredné, zvlnenie minimálne, otlaky bodiek, asi nečistoty pri výrobe
Prílohy
IMAG0125.JPG
IMAG0126.JPG
IMAG0950.JPG
IMAG0951.JPG
IMAG0952.JPG
IMAG0953.JPG
IMAG0954.JPG
IMAG0955.JPG
IMAG0956.JPG
IMAG0957.JPG
IMAG0958.JPG
IMAG0959.JPG
IMAG0960.JPG
IMAG0961.JPG
IMAG0962.JPG
IMAG0963.JPG
IMAG0964.JPG
IMAG0965.JPG
IMAG0966.JPG
IMAG0967.JPG
IMAG0968.JPG
IMAG0969.JPG
IMAG0970.JPG
IMAG0971.JPG
IMAG0972.JPG
victor_rz_60_1996.png
victor_rz_60_1996s.png
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

neni pre mňa, fólia mi pripomína niečo z drogérie, prach na pranie alebo tablety do umývačky? Kazeta mi príde síce dobrá do tvojej mechaniky a má aj nejaké to správne lowendove kúzlo len akosi to už je priveľa a zvuk asi tiež taký nejaký
za 2e pre srandu, že to neni v každom inzeráte
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

no ja len že napríklad tvoja CD One Philips pochádza z rovnakej fabriky :P

teda tie s farebnou svorkou čo máš

ale jo to mydlo z drogerky to sedí :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ale tá moja Philips s červenými svorkami má super zvuk a asi aj ten vzhľad sa mi páči viac
tu je to fakt pre mňa jedine o tom nápise vikicabadaj
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"