C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

určite do zbierky do budúcna nejaké pribudnú, len je otázne či čakať na koniec série a potom pridávať znovu Axie ak sa nejaké vyskytnú, alebo hneď
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Basf Ferro Extra I 46min, deň výroby 041 roku 1995 Made in Indonesia by BASF
https://ez647.sk/cc/basf_fe1.html#94in

Model Ferro Extra som už predstavoval viac krát, každý vie že sa jedná o základ firmy Basf s pekne hnedozdrzavou železitou páskou, model, ktorý sa predtým volal LH-Extra I a v cca 1987-1988 došlo k postupnej zmene modelovej rady.
Verzia obalu 1994 nebola u vás tak obľúbená, ako som zistil u kaziet CSII a CMII vo vlákne C100, ale napriek tomu záujem by bol.
Obaly prevedené jednoduchšie, ale hlavne farebné podľa modelu kazety.
Akurát problém je že Basf je trochu nezbedný v tomto a hlavne u tých lacných základných kaziet je občas taký menší bordel.

Verzie:
V katalógu Basf pre tento ročník máme fotku USA-Brazílskej verzie kazety Ferro Extra I.
https://ez647.sk/cc/c/b/basf94_03.jpg

Moja prvá v zbierke v tomto dizajne bola Agfácka verzia:
https://ez647.sk/cc/basf_fe1.html#94a
Ku ktorej by niekto z Nemeckého fóra napísal že sa jedná už o kazetu z Ruskej produkcie ECP, aj podľa cievok. No popravde mi ten vzťah Agfy, Basf a ECP presne nedáva zmysel, resp. jeho obdobia, pretože Agfu kúpila Basf aj Ruská ECP, takže by to chcelo dať doporiadku roky kedy presne sa tak stalo s ktorou firmou, alebo ktoré časti technológie komu kedy šli.

Odkaz na dnešnú verziu je hore, tu sa jedná o klasický Basf rebrovaný priehľadný dizajn, ale pôvod je Indonézky, samozrejme Basf mala veľa pobočiek po svete, aj keď mi sme najviac zvyknutý na Nemecko, prípadne USA, tak oni tie kazety pochádzajú občas naozaj z celého sveta. Len by ma zaujímalo, dúfam že tá Indonézia nemá niečo spoločne s Panggung :D

No a zavŕšenie mojej zbierky FEI v tomto obale je kazeta od užívateľa Raven Rampkin (thanks) kde je kazeta s potlačou 1996 ale vložená do komplet obalu staršej verzie, ale tu sa jedná už o Nemeckú produkciu pásky a kazeta píše EU, takže odhadujem montáž France.
https://ez647.sk/cc/basf_fe1.html#9496

Aby vám to ale nebolo málo, tak zrejme pre USA trh kolujú aj Saehan kazety a to už od verzie 1992 až do 1996cca, príklad takejto kazety v "dnešnom" obale:
http://agfabasf.com/images/content/img22314.jpg
http://agfabasf.com/images/content/img22410.jpg

A stále nie je koniec, našiel som aj Brazílsku verziu so starým typom cievok Basf:
http://agfabasf.com/images/content/img22012.jpg
http://agfabasf.com/images/content/img22118.jpg

Dnešná kazeta, balenie:
Aj keď je Indonézka, všetko je pravé, hranatá tmavá krabička s logom Basf vpredu, veľký skladací J booklet, s 1,5strany na popis, ale tabuľka údajov vzadu je zase univerzálna pre viacero verzií kazety, takže ak sa menila aj páska, tak nevieme či tie hodnoty platia alebo nie, ale oni to tak brali že je to aspoň približné :)
Polepy typické Basf pre toto obdobie.
Fólia je klasická kde vidíte ľavú stranu kazety a cievky, čo je dobre, aspoň hneď viete akú verziu máte.

Kazeta:
Klasické rebrované priehľadné telo Basf, ktoré sa podľa potreby vyrábala aj v úplne hladkom prevedení bez rebier, ale s rovnakou vnútornou konštrukciou, napríklad pre celo potlačené kazety High performance.
Kto si vlastne všimol že aj tieto telá obsahujú kolíčky pre úchyt SM vodiacich líšt?
Cievky klasické moderné Basf s bordovou svorkou, alebo červenou ak chcete.

Páska:
tak je síce klasická železitá hrdzavá, ale prišla mi mierne tmavá, tak som porovnal s FEI 60 1996, ktorá bola mierne svetlejšia a s FEI 100 1996, ktorá bola výrazne svetlejšia. Popravde neviem v ktorých všetkých fabrikách Basf prebiehala aj samotná výroba pásky. V Nemecku a USA sa niečo určite vyrábalo, ale neviem či vo všetkých pobočkách, ale či boli aj rozdiely medzi fabrikami, alebo len medzi rokmi a dĺžkami...
Ale v tomto prípade je na fotkách rozdiel minimálny alebo žiadny.
IMAG0822.JPG
IMAG0823.JPG
Kazeta z aktualizácie 07/2018.

Akai DX-57, 13.8.2018:
+4db, bias -12
Už nedosahuje kvalít aké by som od Basf čakal, aj výkon je dosť na hrane, čo normálne Basf FEI v tom vynikali dlhé roky, ale na Akai je aj ľavý kanál výškovo slabší a celkovo je zvuk mierne zadropovaný.
Páska necháva počas krátkeho testu jemný hnedý oter na okrajoch, má pigmentačné mapky vo vrstve.

Predbežne, ako zberateľská, pekná, ale potrebuje viac kalibrácie a dobrú kondíciu po rokoch, inak to môže byť mierne sklamanie.
Ja som nahrával pred rokmi verziu C90, presne v tomto prevedení z Indonézie, teda je na webe v tom odkaze kde sú spolu tie tri Indonézke kazety, ale výsledky boli oproti tomu omnoho lepšie, takže zase lepší stav. Nahrával som ju tiež na Akai, ale žiadne kolísanie kanálov, či výškové poklesy ani dropy sa nekonali, výkon až +6db pri biase -8 a so zvukom som bol nadmieru spokojný, aj to niečo hovorí o stave kazety medzi rovnakými kusmi, ale rôzne skladované od rôznych predajcov.
Takže ak v dobrom stave, tak odporúčam.

Ešte dodám že v mojom obľúbenom obchode Elektro Astra, o ktorom som veľa písal v obaloch kaziet, pomerne dlhú dobu mali na pulte vystavenú Basf FEI verzie 1992, a verzia 1994 bola len pomerne krátke obdobie a hneď sa tam napchala verzia 1996 s tým moderným sopečným obalom.
Ale verziu 1994 si vtedy kúpil kamarát, a tuším tam mal tiež buď tú Brazílsku kazetu alebo Agfu, presne si nespomínam, len to že tam mal tie staršie cievky Basf s veľkou svorkou.
Takže zrejme v tom období bol konkrétne u nás v obchode asi slabší záujem o Basf kazety podľa toho čo som videl.
Prílohy
IMAG0517.JPG
IMAG0518.JPG
IMAG0814.JPG
IMAG0815.JPG
IMAG0816.JPG
IMAG0817.JPG
IMAG0818.JPG
IMAG0819.JPG
IMAG0820.JPG
IMAG0821.JPG
IMAG0824.JPG
IMAG0825.JPG
IMAG0826.JPG
IMAG0827.JPG
IMAG0829.JPG
IMAG0830.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Pokúsim sa nebyť zaujatý, pretože mne sa tieto kazety veľmi páčia a patria medzi moje najobľúbenejšie a zvádza ma to príliš nehľadieť na negatíva.
Veľmi pekné balenie, kazeta kvalitná až po strop, cievky krásne a zvuk zvykne byť vynikajúci a páska pojme MOL ktorý zaskočí. Naozaj doporučenia hodná kazeta na všetky typy nahrávok aj na tie cenné z kvalitných zdrojov. Sú tri veci, ktoré môžu obmedziť
nekompatibilita s kazeťákom (väčšinou nebýva problém)
neznáme skladovanie (väčšinou býva problém)
šum, je to základné ferro a proste je tam nejaký ( ak je kompatibilný deck, krásne funguje s dolby )
ja by som ju chcel na kartóny ak sa nenahráva príliš náročný žáner tak vlastne zahrá vynikajúco každý rap, pop, rock, disko ale treba trochu brať na zreteľ pri budení rozdiel medzi MOL a SOL
trochu škoda, som čakal že 46 min sa predvedie a takú nemám a ani som asi nevidel
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

všetko je teda pravda, a hlavne ten stav po skladovaní je najdôležitejší, čo myslím že je u tejto kazety mierne horšie, ak som ju porovnal s C60 a C90 čo mám v zbierke, takže inak by sa predviedla ešte lepšie.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Basf/Emtec Ferro Extra I 46min deň výroby 261 roku 2000 Made in EU
https://ez647.sk/cc/basf_fe1.html#98

Hneď skočíme na veľmi novú verziu známej kazety od Basf, keďže v Európe sa C46 vyskytujú oproti Japonsku minimálne a v mierne zvýšenej miere až od 90tych rokov, tak aj Basf pochopila že je to asi z nejakého neznámeho dôvodu žiadané a kazety FEI C46 sú známe už cca od roku 1992. Emtec nepoľavila a na svoje mohutné cievky dokázala navinúť aj túto dĺžku.
Verzia z prechodového obdobia roku 2000 všemožne obdarená reklamami na Emtec a "okrem mena sa vôbec nič nezmení"

Balenie:
Slim tmavé krabičky už od doby Basf, na tie som si celkom aj zvykol, aj keď som slimká nemal až tak v láske.
Booklet je poloveľký skrátený skladací typ J, na ktorý máte aj tak miesto na popis len na dvoch polovičkách ako na krátkom type papierika, pretože reklama Emtec, okrem kvality sa nič nezmení ....
Polepy máte klasicky nudné, ale za to dvojité, kde na 1,5 strany polepu sú texty o tom ako sa nič nezmení, ale texty v cudzích jazykoch na prednej strane sú tiež ako polepy čo je vhodné na wc dekel, alebo krytku držiaku toaletnej rolky, ktorá v luxusnejšom drahšom prevedení má tiež 68metrov, čo v podstatne skoro zodpovedá C46 :)

Kazeta:
O telách typu Emtec, ktoré majú už staroveký Ázijský pôvod, som už písal veľa kritiky (chvály) v teste plnotučnej zračky Emtec FEI
Možno som spomínal aj to že všetky tieto ľahké telá sa vyrábali vo viacero verziách a najznámejšie som aj popisoval, aj to že sa do Emtec kaziet striedali presne tak ako sa dostalo pri montáži do stroja.
Verzia v tejto C46 je úplne hladká aj s hladkou vodiacou časťou a šikmými strieškami na okienka ochrany a CrO2 ako zastávky busu v Tatrách.
Jediná výhoda tohto hladkého tela Emtec je že cez vodiacu časť vidíte na pásku v decku akoby ste mali zrkadlovku, ani rezať netreba.
Cievky sú tie druhé modernejšie dierkované Emtec, ktoré kvôli svojmu výzoru sú občas zamieňané za SKC, ale narozdiel od SKC majú Emtec anorexiu a choroby z povolania ako pokrivenie chrbtice a pod. Aj keď v tomto konkrétnom kuse sú v poriadku, zatiaľ.
Potlač je taká kvalitná a pestrá ako som popisoval u toho testu vyššie.
Jediné plus je za červené svorky, inak by to už vyzeralo ako tie no name fejk z Číny, preto aj pri nedávnych výmenách cievok som tam nasilu pchal pôvodnú červenú svorku, pretože bielu som tam nechcel dať ani za nič :D

Páska:
tu sa zdá že je originál pravá Ferro Extra pekná svetlá hrdzavo železitá, krajšia než vo včera ukázanej C46 1995, toto je asi jediná kvalitná vec na tejto kazete, plus krabička :)

Kazetu som získal v 02/2007, v Elektro Astre posledné dva kusy tejto kazety, zabalená na fotke z mobilu, spolu s ostatnými čo som v tom mesiaci dokázal získať celkovo v našom meste. Kazety ako FMI či TDK CDing1 a SA boli len zvyškami zásob v obchodoch.

Subjektívne testy:

Akai DX-57:
+6db, bias -8
Výkon je veľmi dobrý, výšky samozrejme potrebujú niečo podbiasovať, to je klasika u týchto Basf.

Pioneer CT-S550S, 18.9.2013:
+2db, výšky takmer zhoda so zdrojom, ale mierne zvláštny neprirodzený zvuk
BLE XD:
+4db, výšky zhoda, zlepšenie v dojme zvuku, ale nie úplne

Technics RS-AZ7:
+6db, zvýšená basová mohutnosť zvuku, výšky výrazne slabšie
ATC:
+4db s miernym dojmom skreslenia, výšky zhodné, ale mierne strapato poruchové, no tiež nič moc v tomto stroji

Technics RS-TR979:
+4db naplno bez skreslenia, slabé výšky
ATC:
+4db s miernym dojmom skreslenia s kvalitnými výškami, s celkom dobrým zvukom, žiadne poruchy, vyváženosť

Technics RS-TR575MII:
+4db, výšky stredne uspokojivé

Predbežne záverom, ako do zbierky neviem, tie cievky či zvládnu ležanie v poličke. Na nahrávky, teda páska už bola vychvaľovaná a rozhodne je to ferro kde je trochu väčšia magnetická energia v basoch a stredoch, ale inak mechanicky proste nie.
Teda samotná kazeta aj keď je škaredá, tak občas aj funguje ale s cievkami je to bieda, ako u C46 dajme tomu, pri C90 a C120 je to už o hubu, ale zo skúsenosti si stále spomínam na originálne kazety, prečo som ich nikdy nechcel kupovať, pretože často boli nahrávky horšie než na kvalitnom stroji a hlavne s kolmosťou, ktorá sa mi nepáčila, že často použili základný Basf pás je v poriadku, ale mizerné telo, pre mňa veľmi nepekný dizajn tmavých fólii a hlavne sa dostávame k tomu podstatnému, v mnohých originálkach boli ešte horšie cievky než sú tieto v Emtec. Priemerné albumy v origoškách 40-50min a napriek tomu, ako mala sestra niektoré z uvedených v prehľade originálok, 2-5min ticha na konci (čo mi tiež extrémne vadilo) a keď vždy pretáčala ten koniec aby nepočúvala ticho, tak to tam trieskalo ako v nevyváženej práčke pri žmýkaní.
Prílohy
DSC00730.JPG
IMAG0831.JPG
IMAG0832.JPG
IMAG0833.JPG
IMAG0834.JPG
IMAG0835.JPG
IMAG0836.JPG
IMAG0837.JPG
IMAG0838.JPG
IMAG0839.JPG
IMAG0840.JPG
IMAG0841.JPG
IMAG0842.JPG
IMAG0843.JPG
IMAG0844.JPG
IMAG0845.JPG
IMAG0846.JPG
Nec
stará páka
Príspevky: 617
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Ani som netušil, že aj BASF robil 46 min.
Tá prvá má nudný obal. Po rozbalení je to lepšie. Cením hranatú krabičku. No a kazeta samotná je to najlepšie. Vlastne netuším.prečo sme v tých časoch kupovali všetci TDK.
V BB bol jeden obchod, kde mali Basf a hlavne BASF aj vo výklade, vrátane špeciálnych modelov. Kupoval som tam "tie digitálne". No a katalógy tiež mali. Tie som bral kontinuálne domov a pamätám si aj tento ročník. Nezaujali ma, takže nemám. Škoda. Kazeta je to pekná. A iste bola aj dobrá. Jaj ale TDK mala tmavšiu pásku! :D . Už mi to došlo.
Brazílska výroba tejto Basf bola donedávna aj na hifibazare. Po 5€.

Táto druhá, no to už je taký evergreen. Zastávky autobusu pobavili. Chcel by som tú verziu 100 min. Starý obal, nová poltač kazety. Tá je top. :D Hlavne bez EMTEC pliagy.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

toto je také zvláštne, pásik výborný, kazeta slabšia a cievky aj keď som s nimi problém ešte nemal tak sú fakt titerné.
Takže načo to slúži? Jasné za prvé a to bolo prvoradé, chceli zákazníkovu "dôveru". Pri Basf bolo vidieť, že vás nikto neojekabátil ani pri základnom type... tu boli cesty odlišné
Za druhé by sa dalo pohrávať s myšlienkou do auta alebo na von atd...tie cievky ale "dôveru" nevzbudzujú
Za tretie, asi najlepšie bude na domáce Hifi, práve pre kvalitný pásik a aby sa zvyšok kazety nerozpadol
takže rozhodne by som ich za dobrú cenu chcel
kazeta je pekná, obal sa mi už zajedá a krabička je nečakane kvalitná (asi aby sa to vnútri nevysypalo), booklet - takto tento mi už lezie na nervy s tou reklamou ale zasa páčilo by sa mi keby sa takéto reklamy v tých kazetách vyskytovali častejšie naprieč značkami a ročníkmi
nálepky paráda
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

je krehká ako kvetina :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Basf ReCord II 46min deň výroby 013 roku 1998 Made by "Emtec"
https://ez647.sk/cc/basf_record2.html#97

Modely ReCord I a II vznikli asi okolo roku 1994 a mám ich v tom dobovom aj novšom 1996 katalógu Basf, kde ReCord I sa tvárila občas ako s páskou FM a občas ako s páskou FEI a technické údaje v katalógu nejako skopírovali z iných kaziet. Za to v tej dobe u typu chrome ste tomu mohli veriť že je tam páska zhodná s CEII, čo bola v roku 1994 čistá chromdioxidová a od 1995-96 CroCo či už len FeCo.
Dizajn bol povestný prečačkaný Nemecky humorný až zlatom ovešaný :D
Ale od roku 1997 v nových obaloch dostala potlač kazety jednoduchý štýl s mesiačikovým zrkadlom na kazete, zlatá ich stále bavila :D
Neskôr tieto kazety chytili anorektický vírus Emtec-98 a najlepšia ochrana proti tomuto vírusu bola konkurencia.
Kde síce typ balenia aj potlače zachovali, ale potlač len v tej rozmazanej náhražke zlata.

Basf vs Emtec vs ReCord a pod. modely.
Aby sme im nekrivdili tak pravda je taká, že síce Emtec to mal pod palcom od 1.1.1997, ale tieto základné priehľadné modely asi 1-2roky podľa šarže naozaj robil ešte v pôvodnej rebrovanej priehľadnej Basf konštrukcii ako dnešná kazeta. No už ste ale postupne mohli narážať aj na oplátkové krehké a rovné verzie Emtec.
Preto táto dnešná je na zadnej strane obalu označená že je vyrobená Emtecom, ale ešte v pôvodnej konštrukcii a kvalite.
Aby som uviedol na pravú mieru. v tej dobe sa aj niektoré šarže Ferro Extra a Chrome Extra naozaj vyrábali takto, ale nemali farebnú potlač, ale kompletne zlatú, ako príklad uvádzam jednu použitú FEI kazetu v tomto prevedení:
https://ez647.sk/cc/basf_fe1.html#00ger
Kazeta na obrázku je dokonca vyrobená v roku 2001, takže malú mieru týchto puzdier si stále držali aj tak dlhú dobu čo ma fascinuje, ale čím novšia, tým menšia šanca že pod fóliou narazíte práve na toto.
Ako u tých FEI a CEII je cez fóliu dobre vidieť na cievky, ale u tých nových ReCord modelov je to viac a dobrej pozornosti či kvalitnej fotke u predajcu cez ten mesiačikový prebal.
Ja som tieto verzie kaziet FEI a CEII zrejme u nás postrehol ale len krátku dobu, ale nezaujímali ma, pretože mi to prišlo ako ďalšie prasenie s tými komplet zlatými nápismi na FEI a CEII, a potom to doprasili totálne, takže až nebolo čo kupovať, tak už len z donútenia, fakt len kvôli zbierke fólie do zošita.

Dnešná kazeta, balenie:
Slim tmavá krabička štýlu Basf, ako u tej včerajšej. Chvála za booklet, ktorý je narozdiel od predošlej verzie ReCord veľký skladací, teda ten mierne skrátený, ale je tam mnoho miesta na popis, aj keď nie je tak farebný ako ten starší, tak mne sa páčil.
Fólia s nejakou pomyslenou 3D špirálou, pre ferro čierno červený obal, a chrome čierno modrý, len ako vravím cez ten mesiačik je trochu náročné poznať akú verziu kupujete.

Kazeta:
takže ako som popisoval, v tomto prípade sa jedná o pôvodný dizajn rebrovaného Basf tela, s originál cievkami a čo veľmi chválim pre typy chrome dával Basf do CEII a ReCord II čiernu svorku, čo sa mi veľmi páči. Samozrejme neskoršie šarže už šli na bordovej, lebo asi trebalo spotrebovať zásoby.
Potlač je plne zlatá, zrkadielko, u novších Emtec je matná a rozmazaná, takže už svoj ksicht pri zakladaní kazety do decku viac neuvidíte :D

Páska:
to je zase tá dilema prechodu z chrómu na kobalt, ale je to niečo medzi tým, v tejto šarži sa naskytuje možnosť čistého FeCo, alebo s malou prímesou chrómu, ale páska má miernu priesvitnosť, takže ktovie, a aróma žiadna, takže sa viac prikláňam k tomu FeCo. Vzhľadovo je mierne podobný tým obrázkovým High Performance, ale musel by som si to prejsť a porovnať detailnejšie. Rozhodne takmer čierna páska ale v odlesku ako by som nachádzal dojem hnedej. Takže určite je FeCo, už len otázne či pridali aj chróm. Myslím že u tých nových, ako som aj fotil v iných vláknach je často výrazne svetlejšia a priesvitnejšia páska, takže odkedy to má pod palcom Emtec istoty nie sú.
No rozhodne túto kazetu ako celok považujem za pomerne podarenú a schopnú vo všetkých ohľadoch.

Kazetu som získal od člena Pepsta, s ktorým sme kedysi riešili vo veľkom optické média a keď náhodou niekde našiel, tak poslal aj zaujímavú kazetu z obchodov, ako napríklad tieto Basf som mal dva kusy, ale druhá už šla do sveta. Myslím že som ju dostal v balíku z médiami od neho asi 1.7.2007.

Testy nemám, kazeta je aktuálne nahratá ešte na Technics RS-TR575MII, myslím že to bolo tesne pred tým než som sa dostal k ostatným deckom, takže klasika 0dB špičky +2db a ATC. Zvukovo je čistá, ale vyslovene nekričí, ale je cítiť že basovo nie vždy stíha výkon, čo môže byť aj tou ATC, ktoré vždy podbiasuje pásky na úkor výkonu, preto úvahy o chromdioxide sú mierne predčasné.

Fyzicky som ja osobne kupoval v 90tych rokoch, ako som popísal v obaloch kaziet len verziu ferro v tomto novom prevedení kde bola už asi celkom iste len FEI páska, ale s kvalitou som bol spokojný:
https://ez647.sk/cc/basfi/b/record90.JPG
Kazeta ktorá bola vyrobená deň 104 v roku 1997, takže tiež Emtec. Basf zrejme robil ReCordy len v tom prehnanom dizajnovom prevedení a inovovalo sa to až pri príchode Emtec, alebo tesne predtým, ale som rád že sa dostalo aj na klasické verzie, dneska z toho je celkom rarita.

Takže kazetu by som doporučil aj do zbierky, aj na nahrávky, tá páska tam nemusí byť najhoršia, ale zase smerujem ju viac k tým čo chápu chromdioxid, ak by náhodou, a očakávajte kvalitatívnu zhodu v páske aj kazete a konštrukcii s modelom Chrome Extra II v prevedení podľa roku výroby konkrétnej kazety.
A dávať si len pozor na Emtec verzie, kde je krehká kazeta, slabé cievky, ale páska za hriech možno stojí.

Na dobovej fotke mobilom je táto Basf zabalená, nevýrazná pri mojej vtedajšej zbierke :D
Prílohy
DSC01170.JPG
IMAG0847.JPG
IMAG0848.JPG
IMAG0849.JPG
IMAG0850.JPG
IMAG0851.JPG
IMAG0852.JPG
IMAG0853.JPG
IMAG0854.JPG
IMAG0855.JPG
IMAG0856.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Basf ReCord II 46min deň výroby 242 roku 1999 Made by Emtec
https://ez647.sk/cc/basf_record2.html#98

O rok novšia a krehkejšia kazeta ako kvetina, ale inak v podstate akože zhodná podľa rovnakého obalu ako tá včerajšia. Emtec tvrdí že sú rovnaké a kvalitné, pretože len dôvera zákazníka je podstatná.
Kazeta je zo série keď sa booklete nachádza červený pásik v logu dig Emtec.

Balenie:
Slim tmavá krabička zhodná s poslednými tromi prezentovanými Basf, booklet je v podstate zhodný s tým ako včera len je obohatený o šikmé logo, teda celkovo BASF dojeďžubaniuo by Emtec.
Nálepky sú tie bezčíselné dlhorovné moderné so striebristým nádychom aj výdychom.
Fólia je teda zhodná ako u včerajšej a pozerám že je vidieť Emtec cievku cez mesiačik celkom schopne aj s tým trojitým otvorom ako otvory na sitku výlevky vane.

Kazeta:
táto je zhodná do posledného detailu s prezentovanou Basf FEI 46 2000, s hladkým telom a Tatranskými strieškami.
Potlač je oproti predošlej len matná aj keď v dvoch odtieňoch matnej farby, ako tak na to pozerám, tu by sa hodila tá technológia čo mala TDK že non porous... (NP)

Páska je akože čierna, ale má mierne výraznejší nádych hnedej na silnom svetle, oproti tej včerajšej, sú tam aj nejaké šikmé rysky (nie bravčové) aj na panenskej páske.
Priesvitnosť je mierne väčšia oproti včerajšej. Rozhodne FeCo, ale žiadne CroCo díly nehľadajte, tých sa Emtec bál.

Kazeta je minuloročný prírastok z aktualizácie 11/2020 na webe, kde bolo veľa Basf kaziet a niektoré boli aj pekné.

Akai DX-57, 29.12.2020:
+4db, špičky +6db, bias 0, výstup slabší o 2db.
Veľmi dobrý zvukový výsledok, podobne ako CEII, páska by mala byť zhodná, model record II používa pásky CEII tak ako sa menili v priebehu rokov. Model existuje od roku 1994 až po éru Emtec.
Cievky Emtec zatiaľ v poriadku.

Predbežne zase, do zbierky sa hodí, pretože tam krivý úsmev cievok nevadí.
Na hudbu, tak ako páska aj keď je FeCo bez krokodíla, tak je schopná, kazeta je neschopná a škaredá, ale keď pôjdem do detailov, tak sa treba báť len tých cievok, kazeta ako tak funguje dobre.
No ale už sa na zahraničných fórach aj špekulovalo že čo sú vlastne Emtec typy II za pásky FeCo, niektorý si myslia že tam dávali pochybnú Čínsku pásku, ale zase neviem, či si to aj nemohli vyrobiť sami, alebo museli všetko kupovať, pretože na tieto pásky zatiaľ nie sú nadávky ohľadne akýchkoľvek problémov, ani sa nepodobajú na žiadneho iného výrobcu čo by som poznal, takže zatiaľ ostaneme pritom že to vyrábal Emtec sám v bývalých závodoch čo zdedil po Basf, len s novým receptom a novou príchuťou.
Prílohy
IMAG0665.JPG
IMAG0666.JPG
IMAG0861.JPG
IMAG0862.JPG
IMAG0863.JPG
IMAG0864.JPG
IMAG0865.JPG
IMAG0866.JPG
IMAG0867.JPG
IMAG0868.JPG
IMAG0869.JPG
IMAG0870.JPG
IMAG0871.JPG
IMAG0872.JPG
IMAG0873.JPG
IMAG0874.JPG
Nec
stará páka
Príspevky: 617
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Preštudované a najviac sa mi páči model 94. Ten nemecký pokus o štýlovú kazetu je zaujímavý a sympatický. A má naozaj štýl.
Tá novšia ma doslova odrádza obalom. Ale okolo roku 99 som jednu kúpil a nahral. Rebrované telo, plné cievky. Bývala v aute a hrala pekne. A dnes keď ju chytím do rúk, páči sa mi. Asi som časom dozrel ja. :roll: Pôsobí kvalitným dojmom.
Hlavne keď zoberieme do úvahy, že toto bol konkurent CD it a CD ing, nieje čo vytknúť. Aj na zlaté zrkadlo sa dá zvyknúť.
Novšia verzia od Emtec to je iná pesnička. Smutnejšia
Prikladám foto tej mojej. EZ, možno sériové číslo niečo povie.
Prílohy
20211008_225509.jpg
20211008_225756.jpg
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nec: tak to ma celkom fascinuje že do tej tvojej použili plné cievky, som v tejto verzii asi nikdy plné cievky nevidel, ale zdá sa že to pochádza ešte zo zásob predošlej verzie, kde boli plné cievky farebne potlačené po obvode, takže by to dávalo zmysel.

Podľa toho čísla sa jedná o 34deň roku 1997. Takže to vtedy mal Emtec ešte len krátko mesiac a 4 dni, tak sa dostalo aj na kvalitu
dalo by sa povedať že bola vyrobená 3.2.1997, čo podľa kalendára vychádza na pondelok :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"