C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Stano »

Že odkladám pre ďalšie generácie Erikov, to ťa nenapadlo?
https://m.mojevideo.sk/1ea
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ja som myslel, že po nádhernej Lo-D (to len v JP môžu mať taký názov) už nič tak výrazné nepríde a tam táto Scotch. Tá Lo-D, je veľmi dlho pre mňa jedna z najkrajších kaziet, hlavne keď je ešte vo fólii vyzerá parádne, ten booklet to trochu zráža ale asi to patrí k tomu a dodáva to charizma. Kvalita vypracovania je ukážková. Čo sa týka pásu tam by som extra výkony pri tomto ročníku nečakal ale ona zvádza trochu k tomu lebo taký ročník by jej málokto asi hádal. Prekrásna kazeta , chcel by som po krabiciach. Tá značka by mala znamenať nízke skreslenie, skôr to mohlo byť Hi-D ako vysoká túžba. Ich kazeťáky sú tiež krásne.
Tá Scotch nie je až taká krásna ako skôr zarážajúca kvalitou na tento typ dizajnu. Zväčša takto vyzerajú priemerné až podpriemerné kazety a tu to je prekvapenie. Netušil som o tejto kazete a ani som nevedel, že takú máš, by som ju asi aj tak prehliadol. Veľmi zaujímavý počin, neviem si predstaviť praktické využitie ale kazetu asi dostali na hranu možností
dosť slušné duo kaziet
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: a že si prišiel :D
no hej na Scotch sa podobá, ale inak asi nemajú vôbec nič spoločné :D

no a ešte si sa nevyjadril k zvyšku trojky Hitachi a nejakými tými Fuji :P

a hej Luxman je perla, síce nemá praktické využitie ale proste perla periel :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

takže nie je to Scotch?
Hitachi, to je vlastne jedna "banda" Maxell, Hitachi, Lo-D
najviac sa mi páči HEN, ale MO má zasa krajšie cievky a Twinkle je zábavná. Bral by som všetky, mne sa páči, že je v nich UR pásik aj keď MO by si zaslúžila asi UDI. Nálepky sú neMaxellovské a za to majú pár bodov naviac ale zasa nejak nápadité nie sú.
Fuji je klasa ale jednoznačne vedie u nich metalka, vraj vždy bola taká zvláštna na výškach aj podľa testov z tých čias. Mne sa teda veľmi páči jej zvuk a zvláštny mi nepríde, mne sa to zdá ako špička. Ale veľmi pekná je Greencorp vo fólii, vlastne tak nejak celá sa mi páči táto kazeta.
Ja nejak po tej Lo-D neviem prísť na meno ničomu, tá značka sa mi páči už veľmi dlho a nemám od nich nič a to by som si vedel predstaviť nejakú krásnu zostavu a plné skrine ich kaziet...
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: nene Luxman, som musel pozrieť v texte či som niekde omylom nenapísal Scotch :D

Hitachi Mo asi UDI by sa hodila kvôli farbám, ale inak som nedávno mal jednu nazvyš a predal som ju
Fuji FR Metal myslím že to boli tie verzie čo si mal alebo máš aj ty doma, tak najlepšie vieš že sú naozaj dobré

Lo-D si spomínam pred rokmi som raz videl ponuku dvojice kotúčových pásov, možno že jeden z nich bol aj triedy EE (akože typ II) a ceny za obe boli neviem či dve alebo tri tisícky KC.

a o Greencorp je to presne ako píšeš, je pekná, vo fólii :D na viac sa nehodí :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

nenapísal si Scotch, to len ja si neviem prečo furt myslím, že to Scotch je aj keď by to mohla byť aj Denon LX
Je zaujímavé, že by si Luxman vyrobil kazetu, to mohlo byť dosť nákladné a ešte takú exotickú
Tieto kazety máš už nahrané alebo len testované?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

len testované, inak by som všetko napísal :P
Exotická je, dokonca krajšia než tá novšia generácia, na ktorú som dával odkazy na Agfabasf.com
ale keď to mysleli tak vážne, kľudne kazetu navrhnúť mohli v spolupráci s TDK napríklad keď už použili ich komponenty a pásku a vznikol tak jedinečný produkt, no škoda že v tom nepokračovali, asi sa to finančne neoplatilo, držať ten zbytočne prehnaný luxus

inak až dám Akai dokopy tak dôjde postupne aj na testy a nahrávky ďalších kaziet, časom aj na túto, ale viac ma irituje tá detekcia typu II, bez správneho nastavenia to proste nejde
u Akai mám taký systém na oklamanie senzorov, ale na Sony decku to nefunguje, som občas premýšľal dorobiť nejaký externý vypínač detekcie, ktorý by len prerušoval kontakt na spínač metal otvoru, aby som vedel nahrať kazety tejto starej triedy, len tak strašne nerád zasahujem do pôvodného zapojenia stroja.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tieto voľby pásu mali byť manuálne a ešte aj manuálna EQ k tomu
Čo sa týka Akai, želám štastné ruky a šrobovák, neviem si to dobre predstaviť ako sa to dá zvládnuť bez prípravkov ale nechcem byť demotivujúci člen...každopádne to vlákno sledujem
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

s Akai som už dokázal viac než som si myslel, tak to už nevzdám, len mi chýba tá odpoveď na poslednú otázku tam, skôr než sa do toho pustím sám :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tomu ja nerozumiem preto čítam síce vlákno o Akai ale mlčím
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

ale mohol by si sa aspoň vyjadriť k novo pridaným kazetám na web v druhom vlákne :P
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

MaЯk MK Low Noise 46min rok 1980 Made in Russia
https://ez647.sk/cc/mark_mkln.html

Dneska vyšlo ešte na jednu perlu, ktorá sa v zbierke taktiež vyskytla náhodou. Jedná sa o môj "prvý" Ruský výrobok tohto typu.
Kazety od tohto výrobcu som mal občas v rukách, ale u nás doma sme ich nikdy nemali, v podstate málokto ich mal vtedy v našom okolí, neviem teda presné meno výrobcu, ako tu je to označené ako Maják, alebo ako sa to číta, vy budete vedieť, ale kazety v tomto dizajne a vzore boli väčšinou označované ako MK a Ruské popisy k tomu.
http://www.c-90.org/catalogue/tapes/MK
Táto bola vydaná pri príležitosti Olympiády v Moskve v roku 1980, ale ako som zistil aj konkurenčný výrobcovia pri tejto príležitosti vydali nejaké kazety, napríklad TDK:
http://agfabasf.com/catalog/tdk/tdk-gift-cassettes/

Ohľadne modelov tohto výrobcu nemám taký prehľad, určite sa jednalo o koncepciu Low Noise vo väčšine prípadov, ale po nete kolujú aj fotky verzií chromdioxid.
Celkovo som čítal niekedy niekde, že tieto kazety boli dosť slabé po všetkých stránkach a že Rusi mali radšej značky ako Orwo, alebo Agfa.

Balenie:
Hranatá svetlá krabička s ostrými hranami a jednou časťou ktoré je matná, booklet je štandardný, ale vnútro je bez potlače, a je na veľmi tenkom papieri, viac lesklom než obvykle.
Tieto kazety boli pravdepodobne balené v priesvitnej fólii, ale ja som ju dostal bez fólie, aj keď bola nepoužitá.

Kazeta:
Je síce celopriehľadná svetlá, ale čiastočne vychádza zo starého Philips dizajnu kde je to malé okno mierne vyvýšené a napriek tomu že je kazeta priehľadná, to okno tam fyzicky je, resp. len diera, cez ktorú môžete ošahať treciu fóliu.
Povrchový vzor je ale typický pre tieto MK kazety, štvorčekovaný vzor po obvode a strede kazety s čiarovanou šípkou v smere pohybu pásky v oblasti hláv.
Tieto kazety v takom dizajne boli štandardné u MK výrobcu z Ruska, a vyrábali sa rôzne farebné prevedenia, čierne, i priehľadné i polopriehľadné
Zvláštnosťou tohto tela je aj fakt že obsahuje kolík, osku pre uchytenie SM mechanizmu ako v Basf, tak to asi okopírovali.
Polep kazety je celoplošný, ktorý sa nehodí na hranato tvarovaný výlisok vzoru stredu kazety, a vyslovene kopíruje dizajn kaziet Sony LN zo 70tych rokov, aj s nápisom Auto Senzor haha :D
Zaujímavé sú aj sériové čísla, ktoré má táto kazeta vyrazené na obvyklom mieste, ale ďalšie je aj na polepe na druhej strane, čo takto mali riešené tie prvé menované Sony, tak je otázne či kopírovali polep aj so sériovým číslom, alebo je originálne Ruské :D
Cievky sú biele, v takom úplne generickom ľahkom nečistom dizajne, neviem či všetky Ruské kazety majú taký dizajn cievok, ale som si istý že skôr nie.

Páska:
je netypicky tmavá hnedá s nebežným odtieňom, niekto by to nazval typ 0, možno, inak vyzerá ako na pohľad dosť slušne, len v odlesku sú vidieť jemné šikmé čiarky, ktoré ale nie sú presné ale vlnité ako vrstvy na mape.
No kvalitou som nebol spokojný, hrá horšie než vyzerá.

Kazetu som získal ako bonus nákupu v HB KE (05/2018), za čo Ďakujem, inak sám by som si takú kazetu asi nikdy nevybral :D

Akai DX-57, 24.5.2018:
+2db, bias mimo rozsah
zvukovo je dosť zlá, výkon do +2db by bol v poriadku, ale na bias takmer nereaguje, výšky sú veľmi slabé, silné kolísanie stopy, azimuthu, ľavý kanál má poklesy a plávanie úrovne medzi 0db až -15db. Poruchy nie je poznať či sú cez uvedené problémy.
Páska na cievke vyzerá na C60 než C46, bude teda dosť hrubá.
Jemný oter na hlavách po teste.

Záverom, teda do zbierky to bude asi perla z Ruska v peknom novom stave, rarita z Olympiády.
Na nahrávky ani omylom, ešte zistím neskôr ako je to s ostatnými strojmi, ale predpokladám že čo sa týka použitia tak to nebude možné, aj keď zrejme nedrhne, neškrípe (čo môže prísť časom, neviem, nemám skúsenosti) tak po zvukovej stránke asi nebude použiteľná nikde, ale ktovie, možno budem prekvapený.
No asi na nahrávky nedoporučujem, na experimenty, to je otázne.
Prílohy
IMAG0367.JPG
IMAG0368.JPG
IMAG0369.JPG
IMAG0370.JPG
IMAG0371.JPG
IMAG0372.JPG
IMAG0373.JPG
IMAG0374.JPG
IMAG0375.JPG
IMAG0376.JPG
IMAG0377.JPG
IMAG0378.JPG
IMAG0863.JPG
IMAG0864.JPG
IMAG0866.JPG
IMAG0868.JPG
IMAG0869.JPG
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"