C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

veľmi pekný kúsok, ja presne viem načo by som takúto kazetu použil, nechal by som nakalibrovať nejakú starú Philips normalku a potom nahral na toto hovorené slovo. Je zaujímavé to auto senzor, to ako ozaj bez znalosti okopírovali?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

ktovie či bez znalosti :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Maxell UR 46min rok 1988 Made in? EU verzia. Dátum výroby tohto kusu 12.9.1988.
https://ez647.sk/cc/maxell_ur.html#88

Dnes začnem Ďalšiu rozsiahlu tému C46 a to Maxell, bude to podobné v množstve ako u Axie a do budúcna ešte veľa miesta vo vlákne zaberú aj Sony a TDK C46.
O Maxell UR som už napísal veľa v minulosti, mnoho kaziet bolo vo vlákne C120 a nejaké aj v nahrávkach a testoch.
UR tejto generácie boli veľmi podarené kazety, čo do pásky aj do konštrukcie a zvuku, tipoval by som jedny z najlepších základných ferro.
Páska s osvedčenými časticami Pure Crystal, viem že sa do doby kým to prešlo pod Panggung vystriedalo ešte niekoľko receptov pásky UR, ale kým to vyslovene nezačalo pochádzať z pochybných zdrojov ako Kórea, Malajzia, či Thajsko, tak bola kvalita verná svojmu menu.
Vo vlákne C120 som verziu 1988 nikdy nepopisoval podrobne, tak dneska má toto balenie premiéru.

Balenie:
klasická Maxell hranatá krabička s okrúhlymi stredovkami, známa jedinečná Maxellovská klasika s ktorou sa tu stretneme mnoho krát.
Booklet je veľký skladací typ J kde je celá vnútorná strana určená pre popis a vonkajšia prezentačná o kazete, technické parametre a tak.
Farby modelu modrá a zelená sú takým osviežením od bežných štandardov, keď väčšina výrobcov považuje základného Fera za červenú záležitosť.
Polepy sú síce jednoduché, ale pekne tvarované, ešte s nejakým nápadom, než to čo príde neskôr.
Fólia tiež jednoduchá na štýl 80tych rokov, kde vyniká hlavne samotná kazeta a farby modelu.
Táto UR verzia sa robila v celom svete v podstate v rovnakom balení a je trochu smutné že nie vždy je uvedený na obale pôvod, ako v tomto prípade, teda Japan, Korea, USA, Mexico, GB? Iné?
Z obalu ešte spomeniem ako sa chvália že v tejto verzii UR s novými časticami Pure Crystal sa zvýšila citlivosť stredov, výšok a potom aj celkovej MOL o pol decibela v porovnaní s referenčnou páskou Maxell, čo je asi trochu mätúce, pretože bežný človek si nevie predstaviť čo je tá referenčná páska a my pokročilý si nevieme predstaviť akej kvality je tá referenčná páska, nejako nám od Maxellu k tomuto chýbajú materiály.

Kazeta:
Oblúkový priehľadný dizajn s matným okrajom, mierne tmavšia kazeta, je taká klasika rokov 1988-1995, ktorá vychádza z klasickej oválnej verzie XLII. Ako som už popisoval vo vlákne C120, tieto kazety museli u mňa dozrieť kým som im prišiel na chuť z hľadiska dizajnu, ale z hľadiska kvality sa jedná o veľmi slušné výrobky.
Potlač je od tejto verzie až do konca výroby Maxell takmer výhradne na trecích fóliach, resp staršie priehľadné, hlavne limitované Maxelly ta tiež riešili týmto štýlom potlače.
Osadené cievky sú tie luxusné vzorované, čo sa v prípade UR vyskytovalo hlavne v Japonských verziách, v EU a USA je to pomerne vzácne.
Zavádzacie pásky sú značené oranžovými značkami až do zavedenia jednotnej modrej farebnej schémy, Panggung sa potom k farebnému značeniu podľa dĺžok vracia. Historické kusy Maxell C46 to majú zase odlišne až chaoticky. (Nenapísal som to ale platí aj pre kazety značky Hitachi a Lo-D)

Páska:
Pure Crystal, hnedá, viem že ak som porovnával niektoré staršie verzie s novými pravými UR tak tie staršie mali tmavšiu hnedú pásku a novšie viac svetlú a železitú.

Kazetu som pridal v aktualizácii 03/2019, ktorá pochádza od člena fóra.

Akai DX-57, 15.3.2019:
+4db, špičky +6db, bias -12
Výstup výkonu pásky oproti vstupnému signálu zdroja -1db
Pekný, ostrý čistý zvuk, žiadne poruchy ani kolísanie, ak sa to porovná s poslednou Maxell UR, tak táto je niekoľko násobne lepšia, zvukovo krajšia, dokonalejšia. Pôvodná kvalita poctivej UR kazety od Maxellu, spokojnosť vo všetkých ohľadoch čo môžete od základnej normal kazety čakať.

Záverom, samozrejme do zbierky je to taká povinnosť mať aspoň jednu Maxell verziu a dĺžku v tomto prevedení.
Na nahrávky, ako vždy je nutný dobrý stav a odmení sa dobrým zvukom, samozrejme nejaká tá kalibrácia bude vždy nutná pre kvalitný zvuk, ale aj tak ju považujem za jednu z najlepších základných ferro kaziet na trhu, takže rozhodne odporúčam.
Prílohy
IMAG0073.JPG
IMAG0074.JPG
IMAG0393.JPG
IMAG0394.JPG
IMAG0395.JPG
IMAG0396.JPG
IMAG0397.JPG
IMAG0398.JPG
IMAG0399.JPG
IMAG0400.JPG
IMAG0401.JPG
IMAG0402.JPG
IMAG0403.JPG
IMAG0404.JPG
IMAG0405.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

mne táto kazeta veľmi dlho nič nehovorila ale je to klasika a dnes dosť zháňaná. Ten dizajn u mňa dozrel alebo ja do neho, je to veľmi pekné a kvalita je príkladná a len ťažko sa hľadajú nejaké chyby spracovania alebo materiálu. Nálepky sú podľa mňa perfektné, majú nápad, sú vtipné a nezvyklé, booklet je tiež super. Stará škola v transparentnom púzdre, prijal by som krabicu na nahrávky z LP.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Maxell UR 46min rok 1988 Made in Japan, Japonská verzia. Tento kus kazety vyrobený 23.10.1989
https://ez647.sk/cc/maxell_ur.html#88jap

Dneska tu máme v podstate rovnakú kazetu, ale v Japonskom prevedení.

Balenie:
rovnaká krabička, aj nálepky, booklet je inak usporiadaný, strany s popisom a riadkami sú inak rozložené, fólia je odlišná na zadnej strane, kde je jednoduchý graf bez konkrétnych údajov vybudenia a naznačená hierarchia Maxell kaziet.

Kazeta:
je identická technicky a vzhľadovo je tam navyše v rohu len nápis JAPAN.

Páska:
by mala byť taktiež identická, rozdiely v kvalite v teste budú hlavne o stave a skladovaní.

Kazetu som pridal v aktualizácii 02/2019.

Akai DX-57, 19.2.2019:
+4db bias -12
Nie je to zlé, ale už je cítiť, ako zostarla, výkonovo na hrane, poruchy skoro žiadne, stabilný zvuk, ale netreba čakať zázraky, výškovo jej ešte niečo k zdroju chýba.

Záverom, tak zberateľská je, ale hlavne pre bláznov ktorý si potrpia na to mať každú verziu trhu a dĺžku, inak neviem či to má význam, buď jedno alebo druhé :)
Na nahrávky, ako povedal by som že platí to čo o tej včera, ale tu je rozhodne mierne horší stav, viac sa bráni vybudeniu a zrejme aj trochu výškam, ako vždy hovorím, platí nutnosť dobrého stavu a stále je to výborná kazeta.
Prílohy
IMAG0715.JPG
IMAG0716.JPG
IMAG0408.JPG
IMAG0409.JPG
IMAG0410.JPG
IMAG0411.JPG
IMAG0412.JPG
IMAG0413.JPG
IMAG0414.JPG
IMAG0415.JPG
IMAG0416.JPG
IMAG0417.JPG
IMAG0418.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

fíha, tak to si ma zaskočil, naozaj by som nečakal ďalšiu rovnakú UR. Dá sa o nej povedať, že narozdiel od tej včerajšej má táto veľmi pekný nápis Japan :P
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

vtipné je že to majú aj niektoré Európske či USA verzie, keď boli vyrobené v Japonsku :D
Nec
stará páka
Príspevky: 617
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Tieto UR sú zvláštne. Keď aj vy milovníci kaziet naznačujete dozretie k tomuto dizajnu. Nuž nemám to inak.
Niekedy po revolúcii som sa vybral na nákup kazety. Vtedy skúšali ľudia podnikať, tak aj mňa zavialo do takého nového mini elekfra, niekde na poschodí úplne od veci situovaného :) Už neviem aké kazety mali ale tú UR tam vidím ako keby to bolo včera.
Doma sme mali jedinú maxellku. Oválnu XL II.
Voľba bola teda jasná. Beriem oválnu UR. Natešený som prišiel domov. Rýchlo rozbaliť a porovnať so staršou a drahšou sestrou. Detailne som študoval obe kazety. UR bola z kórei a mala plné cievky, kombinácia modrej a zelenej. Nálepky krásne. Telo kazety bez výhrad. Páska pekná.
No ale nejak sa nedostavil ten pocit, ktorý som čakal. Ani vtedy po rozbalení a ani potom.
Vyjadrujem sa iba k dizajnu. Nahrávali sme to na dvojčati s permanentným magnetom a dodnes je na nej hovorené slovo.
Dnes tieto verzie s deravými cievkami oficiálne beriem na milosť. Zrejme vďaka pekným foto od EZ. :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

To je máš pekné, ja keď som ako školák začal chodiť po elektrách, tak už boli v predaji len tie novšie URky 1994 a o tých starších som ani nevedel. Raz kamarát niekde doma vyhrabal červenú verziu s malým oknom 1986 tak to som bol prekvapený a medzi tým som nemal šajn čo bolo. O oválnej XLII som nikdy netušil, vlastne som niekoľko rokov nechápal odkiaľ vznikol ten oválny dizajn, až raz som bol u tetky na chate kde mali niekde v stole či kde niekoľko kaziet a našiel som tam túto oválnu XLII, to som čumel ako blbý a naivne veril že sa ten dizajn ešte niekedy dostane do predaja, aby som si takú kazetu mohol kúpiť :D
Nec
stará páka
Príspevky: 617
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Nejakých 13 rokov som vtedy mal. A tedaz si predstavím, že by som mal ten vek v roku 85 a žil v "západním německu". To by bolo kaziet. :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

to je možné, ale by si dopadol tak nezdravo ako teraz ja :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Maxell UR 46min rok 1992 Made in Japan, Japonská verzia. Tento kus kazety vyrobený 16.3.1993
https://ez647.sk/cc/maxell_ur.html#92j

Modernejšia Japonská URka, ktorá by mala priamo nasledovať po tej včerajšej a túto verziu kazety som už predstavil ako C120, len som bol skromnejší na foto a popis.

Balenie:
Krabička je hrubá tmavá, zaoblená, originál Maxell s okrúhlymi stredovkami a logom Maxell.
Booklet veľký skladací typ J, s dvoma či troma stranami na popis, neviem či tie štvorčeky na jednej časti sa počítajú alebo nie, a jedna štvrtina je s popisom o kazete. Polepy bledozelené.
Fólia ako som spomínal vo vlákne C120, celkovo dizajn sa mierne odchyľuje od konceptu UR, a kríži farebnosť pôvodnej zelenej s novou červenou, ale rozhodne ľahko rozpoznateľné a jedinečné pre Japonský trh.

Kazeta:
Jednoduché hladké telo v tmavšom prevedení, ale vedenie pásky je robené nie podľa starej koncepcie ako u kaziet Hitachi či starých limitiek Maxell, ale podľa tej novej, ako boli u nás URky od roku 1996 s rovnou čiarou vystredenia smeru pásky na vodiace kladky.
Na kazete, na šikmine vodiacej časti je schovaný odliaty nápis MADE IN JAPAN.
Cievky sú použité tie najluxusnejšie vzorované, čo si Japonci vydržiavali pomerne dlhé roky.
Potlač na trecích fóliách simuluje nálepky, celkovo je to menej bežné riešenie pre UR model v tomto prevedení.
Zavádzacia páska štandard s oranžovými značkami.

Páska:
jeden z bežných odtieňov URky, už som to chcel napísať skôr, ale väčšina týchto Maxell pásov má zvýraznené okraje pásu dohora, čo je vidieť v niektorých odleskoch na fotkách.

Kazetu som pridal v aktualizácii 12/2017.

Akai DX-57, 27.12.2017:
+4db, špičky +6db, bias -8
Páska je v podstatne lepšej kondícii než verzie 1988 čo som testoval. Prekvapivo dobrá, hrá veľmi dobre s vysokým výkonom, bez porúch a kolísania, podbiasovanie nie je tak hlboké ako u starších kusov a zvuk je pritom výškovo takmer ako zdroj. V podstate by sa dalo povedať že dosahuje najlepších výsledkov čo sa týka testov starých UR kaziet.

Záverom:
zberateľská, aj keď na prvý pohľad je trochu zvláštna, až nedôveryhodná na klasickú UR, kto nepozná môže zaváhať.
Na nahrávky sa ale určite hodí, v dobrom stave veľmi prekvapí a človek sa môže spoľahnúť že sa jedná o poctivú Japonskú kvalitu modelu UR, žiadne OEM ani novodobá výroba. No a kto si chce byť celkom istý tak priezor na fólii smeruje na jedinečný dizajn cievok Maxell, ktorý sa zatiaľ ešte nefalšoval, tak sa toho netreba báť.
Prílohy
IMAG0234.JPG
IMAG0235.JPG
IMAG0419.JPG
IMAG0420.JPG
IMAG0421.JPG
IMAG0422.JPG
IMAG0423.JPG
IMAG0424.JPG
IMAG0425.JPG
IMAG0426.JPG
IMAG0427.JPG
IMAG0428.JPG
IMAG0429.JPG
IMAG0430.JPG
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"