C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

pre mňa krajšia je asi len MX verzia, so striebornou a fialovou veľmi dobre konkuruje striebornej a tmavomodrej UDI, obe sú peckové, a potom tie zlaté to je taký viac otrepaný odvar aj keď pekný
Nec
stará páka
Príspevky: 617
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Pre mňa táto a presne v 46 min verzii.
Kombinácia modrej striebornej a oranžového nápisu 46 je presne podľa mojho gusta.
Dokonca mi je sympatická tým, že ide o normalku. Tie zlaté XL II sú taká povinná klasika. :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

preto zo zlatých XLII dávam prednosť eSkovej verzii, tá vyzerá tak vážnejšie
Nec
stará páka
Príspevky: 617
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Tá je tiež parádna. Ale tak mal som a predal som obidve. Aby som mohol nakúpiť nejaké staré normalky s čiernymi krabičkami. Nemám to podľa kvality ale podľa sympatií :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Maxell UDI-CD 46min rok 1994-1996 Made in England
https://ez647.sk/cc/maxell_ud1cd.html

O tejto rade kaziet sa napísalo už veľa, aj je pomerne známa, aj fakt že sa nachádzala v takzvanom prechodovom období Maxellu o ktorom som už písal aj v prehľade modelu UDI, aj viac krát v iných vláknach, aj vo vlákne C120
V skratke staršie verzie mali kazetu so skrutkami, sivými cievkami, pôvodnou zavádzacou páskou s farebným značením podľa dĺžky a veľkým J bookletom. Novšie kazety boli zvarené bez skrutiek, biele cievky, nová zavádzačka v jednotnej modrej schéme pre všetky dĺžky a skrátený booklet, no a samozrejme aj verzie medzi tým v kombináciach vyššie uvedených znakov. Obe verzie boli vyrábané v Anglicku. Vo vlákne C120 som mal priamo fyzicky obe verzie na porovnanie, teraz ako C46 mám tú staršiu.

Balenie:
Hrubá zaoblená krabička, tmavá s okrúhlymi stredovkami, moderná pekná klasika Maxell, v novších verziách môže byť s úzkymi stredovkami a číra svetlá.
Booklet veľký skladací typ J, s celým vnútrom na popis a jednoduché polepy Maxell so strieborným okrajom.
Fólia klasické veľké CD v modrom podklade a stredový otvor CD čo by dĺžka kazety, na zabalenej verzii UD nie je možné poznať o akú šaržu novosti kazety sa jedná, u takej XLII v zelenom obale to poznať je.

Kazeta:
Sivé telo s malým oknom a tým lemovaním hladkej lesklej a matnej plochy na kazete s lesklými obrúčkami okolo cievok. Okienko je napríklad o niečo dlhšie než u ťažkých XLII-S verzií. Sivé cievky s bielou svorkou celkom vyniknú. Zavádzacia páska u tejto staršej verzie s oranžovým značením pre C46.

Páska:
Teda nechcem hanobiť kvalitu Maxellu, alebo tejto kazety, ale mám jednu veľkú výhradu, tu je použitá tmavá hnedá páska, veľmi priesvitná, ale u týchto kaziet som zvyknutý na takmer čiernu nepriesvitnú pásku, ako som fotil aj v prípade oboch šarží C120 vo vyššie uvedenom odkaze. Zrejme došlo k tomu že v prvých šaržách sa používa pôvodná Epitaxial hnedá páska, ako o kvalite netreba pochybovať, ale zase je to trochu zavádzanie zákazníka keď technický list uvádza Cobalt Sigma a zákazník by si naozaj nič nevšimol ak by tie pásky neboli tak opticky brutálne odlišné, ale vo svojej dobe keď vyše polovica tomu nerozumela, si to zrejme ani nevšimla.
Píšem si teda do poznámok k opravám webu, že túto informáciu tam niekedy doplním. No aby toho nebolo málo, jemne tam vidieť v odlesku svetla jemné bodky, asi vek a skladovanie.

Kazetu som získal od zberateľa z Brna v 05/2015 v balíku spolu s deckom Sony TC-KE600S.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 10.4.2016:
+6db bias -4
Zvuk by bol veľmi pekný, ale dropy na ľavej strane a slabší zvuk o stupeň, inak výborný výkon, len tak kvalitného zvuku v teste na Akai ako na verzii C120 som sa nedočkal, asi naozaj horšie skladovanie, aj ten rozdiel staršieho zloženia pásu verzus nové.

Pioneer CT-S550S, 13.4.2016:
+2db s jemným skreslením, výraznejšie výšky
BLE XD:
+4db s excelentnými výškami, veľmi mohutný basový zvuk a celkovo osviežený v celom spektre, veľmi slušné

Technics RS-AZ7, 10.4.2016:
+4db mohutnejší a basovejší zvuk než zdroj, ale len na pravej strany a ľavý kanál je taký zhodný so zdrojom, teda je to také nevyvážené, zrejme nie len Akai mal problémy s jednou stranou kanálu, ale za to výšky sú obdivuhodné

Technics RS-TR979, 15.9.2015:
+6db bez skreslenia aj keď je vstup nastavený na +4db, no ale výrazne slabšie výšky, občas nejaký ten drop
ATC:
+4db, skreslené celkom dosť, aj keď výšky sú opravené

Technics RS-TR575MII:
+4db a viac než displej, teda asi +6db, výšky sú ostrejšie než zdroj, tento výsledok je výnimočne dobrý, veľmi vhodná kazeta pre tento stroj

Záverom:
Jedná sa o pomerne ešte dostupnú modernú klasiku Maxell, kde by ceny nemuseli byť vždy nepriaznivé, teda viac než do zbierky sa hodí na nahrávanie, ako netreba sa nechať odradiť tými testami čo mi vyšli na horšom stave či s osadenou staršou verziou pásky, trochu kalibrácie a bude to dokonalé. Do zbierky pre tie CD na obale by to pre niekoho mohlo pôsobiť nepekne, ale aspoň robí kazeta česť svojmu menu.
Ani si niesom istý teraz, ale zrejme z týchto UDI-CD to bude prvá aj posledná kde som sa stretol so staršou verziou Epitaxial pásky, inak sa vždy jednalo o čiernu Cobalt Sigma.
Ale ja som tieto kazety mal rád kvôli spomienkam a začiatkom mojich nákupov v obchodoch s kazetami, tak majú pre mňa mimoriadnu hodnotu všetky dĺžky v celej rade Maxell 1994-1996.
PS: ako jedinú kazetu modelu XLI-S a roku 1994, kde je tiež uvedené Cobalt SIgma, tam mám tiež hnedú pásku, kde si teraz uvedomujem že bol zrejme rovnaký problém s navinutím staršej pásky ale obal informuje o novom zložení, tam bude ešte veľa nezodpovedaných otázok nakoľko tento model XLI-S sa už nedostal do novšej verzie obalu, čo je celkom škoda.
Prílohy
IMAG0635.JPG
IMAG0636.JPG
IMAG0586.JPG
IMAG0587.JPG
IMAG0588.JPG
IMAG0589.JPG
IMAG0590.JPG
IMAG0591.JPG
IMAG0592.JPG
IMAG0593.JPG
IMAG0594.JPG
IMAG0595.JPG
IMAG0596.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

teraz keď si tu budeme o týchto kazetách písať tak im zrovna zdvihneme cenu, tak budem šifrovať
ja ich osobne nemám rád, majú hnusné nekvalitné telo a ten pásik vnútri za moc nestojí, nedajú sa na ničom nahrať a vybudenie -7dB a šum to ešte viac kazí. Navyše neni to typ II a tak sa to dá použiť v hociakých zostavách a to je pekne chabé. Proste oblúkom by som sa tomu vyhol, tu určite neplatí berte kým sú, je to predražená cetka a zvuk nijaký, jediné čo sa mi ako tak páči sú tie nálepky ale mohli byť radšej tie medené
sorry no
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

a čo hovoríš na tu zámenu pásu za starší typ?
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

EZ, vidíš ešte aj pásik tam dali iný :D
Naposledy upravil/-a Nstar v Pondelok, 15. Novembra 2021, 15:04, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

už sme tie kazety na fóre za uplynulé roky toľko vychválili že asi nemá zmysel zapierať :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ty by si radšej?
1. UDI-CD
2. TDK AD
3. Sony HF-S
bavíme sa o rovnakých ročníkoch
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

z hľadiska kvality Maxell a z hľadiska dizajnu Sony
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

fíha ja som tipoval že vyberieš AD, zaujímalo by inak aj čo ostatní
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"