C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Maxell MX-S 46min rok 1994 Made in England, tento kus vyrobený 11.1.1994
https://ez647.sk/cc/maxell_mxs.html#94

Posledná Maxellka v rubrike, aspoň nateraz bude metalka, ktorú som nedávno nahrával, preto len doplním niektoré chýbajúce fotky a subjektívne testy, inak pokračovanie je tu.
Rovnako tak som prezentoval túto aj novšiu verziu MX-S vo vlákne C100, takže nejaké tie základné informácie sú tam.

V skratke sa jedná o takmer najvyššiu radu metal Maxell pre tento rok, vyšší bol už len Metal Vertex, ktorý sa podľa hierarchie na zadnej strane obalu mal stále predávať.

Balenie:
Hrubá zaoblená tmavá krabička Maxell, veľký skladací booklet typu J a nudné polepy, tento štýl poznáte z dobových XLII-S asi najlepšie, spolu s fóliou a celým dizajnovým návrhom.

Kazeta:
Ťažké telo zachované s malým oknom, sivé cievky s bielou svorkou a zavádzacia páska s oranžovými značkami pre C46.

Páska:
Stále čistá v tomto prípade, a zrejme stále na dvojvrstvovom základnom filme, preto tieto pásy XL-S a MX-S bokom presvitajú proti svetlu na návine cievky, ako som fotil a spomínal na jednom z odkazov vyššie, čo zrejme degradovali až neskôr okolo rokov 1997-1998.
A keďže sa v tomto ročníku vyskytovali pekné grafy na booklete tak vás zase trochu zaťažím číslami pre najvyššie triedy Maxell v tomto prevedení:
XLI-S 315Hz +6,5dB dynamika 63,0dB, 10kHz -2,5dB dynamika 54,0dB, šum -56,5dB
XLII-S 315Hz +6,5dB dynamika 67,0dB, 10kHz -2,0dB dynamika 58,5dB, šum -60,5dB
MX-S 315Hz +7,0dB dynamika 66,5dB, 10kHz +1,0dB dynamika 60,5dB, šum -59,5dB
V skratke to znamená že XLII-S má najväčšiu dynamiku hĺbok, pretože má najnižší šum a MX-S je tesne za ňou, ale prevyšuje ju na výškach
Takže rozdiel medzi XLII-S a MX-S je taký kompromis medzi výkonom a výškami.
Ešte som si dal tú námahu a porovnal tieto papierové informácie s
Metal Vertex 315Hz +7,5dB, 10kHz +3,0dB, uvádzajú dynamiku 70dB, ale neviem hodnotu šumu, takže dobre, možno je to nejaký pokrok vo vývoji a teda papierovo by sa vylučovalo že Vertex je výberový pásik z MX-S v lepšej kazete, aj keď ktovie :P

Kazetu MX-S 46 1994 som získal v 09/2016 vtedy za ešte celkom priaznivú cenu 340KČ, aj keď som mal už C100, tak takéto kvalitné kazety za dobrú cenu je dobré mať vo väčšom množstve v rôznych dĺžkach.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 17.9.2016:
+4db, špičky +6db, bias 0 až plus
Táto kazeta hrá úžasne, že takmer nejde rozpoznať zdroj od pásky ani pri priamom prepínaní tape/source, žiadny pokles kvality, ani poruchy či kolísanie, totálna dokonalosť.
Grafický test z Akai na konci, keďže pri nahrávke som to nedával tak to vkladám teraz, subjektívne hodnoty:
160Hz 0dB
10 kHz -1,0dB
20 kHz -8,0dB

Pioneer CT-S550S, 12.6.2018:
+2db, jemnejší a ostrejší zvuk, bez porúch
BLE XD:
+4db je celkom na hrane, ale napriek tomu je tam nejaký efekt posilnenia zvuku, pri vstupe +2db, ide z pásky +4db ale tie sú veľmi na hrane výkonu hĺbok, inak je zvuk mimoriadne pekný, výšková zhoda, no ako spomínam občas cudzie kalibrácie, tak po Maxell Metal Capsule mala táto MX-S nádherný zmohutnený basový prednes na plných +4db, takže mierne prifarbené k dobru, alebo ako pre koho :D

Technics RS-AZ7, 11.6.2018:
zase efekt posilnenia v kombinácii s nezvládaním decku, teda pri vstupe 0db ide z pásky +2db, ale mierne ťahá basy do skreslenia, výškovo je to zase o niečo silnejšie až nadmieru čisté
ATC:
-2db, poruchy a výpadky vo zvuku, výškovo ako zdroj, ale proste ten výkon je zabitý, je to nepoužiteľné

Technics RS-TR979, 12.6.2018:
+4db zvláda celkom statočne, výšky sú slušné, zvuk je dosť dobrý, rozhodne lepšia voľba než AZ7
ATC:
+4db, jemne ťahá do skreslenia, výškovo veľmi dobré, zdá sa že kalibrácia trochu nevhodne dorovnáva rozdiely pásu a zdroja na úkor výkonu, no rozhodne vhodný lepší stroj, alebo na tomto bez ATC

Technics RS-TR575MII:
+4db naplno, výškovo excelentné, prenikavé, ostrejšie než zdroj

Z decku Sony je test na odkaze vyššie, takže len v krátkosti, výkon +6db a viac, bias +5

Záverom teda, do zbierky vhodná, ale na nahrávky je vhodnejšia, okrem AZ7 je dobre kompatibilná s rôznymi strojmi, kazeta ktorá len tak nesklame, ponúkne vysoký výkon aj vo výškach a to aj po rokoch, asi jedna z najvhodnejších metaliek aj pre dnešné použitie, doporučujem vo všetkých ohľadoch.
Prílohy
IMAG0980.JPG
IMAG0981.JPG
IMAG0982.JPG
IMAG0983.JPG
IMAG0984.JPG
IMAG0985.JPG
IMAG0986.JPG
IMAG0987.JPG
IMAG0988.JPG
IMAG0990.JPG
maxell_mxs_46_1994.png
maxell_mxs_46_1994s.png
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

parádna, toto je jedna z kaziet, ktoré by som chcel na krabice a zároveň by som si ich šetril na tie naj nahrávky a tak by sa vlastne nedostali k slovu.
Je to krýštalka?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

to už záleží na skladovaní, moja C100 má jemné kryštáliky, ale táto nie
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Folie na obalu už není tak pěkná, ale ujde. Audiokazeta je na pohled vcelku pěkná a myslím si, že nikoho neurazí. S kvalitou nahrávky jsem tak nějak počítal. Je zajímavé, že u hodně metalek se atc nedoporučuje a z vlastní zkušenosti vím, že to tak je. Eriku, myslím si, že u vertexu je stejný pás, ale zbytek je samozřejmě jiný.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

no podľa parametrov by mal byť pás iný, ale ja som z neho pri teste nedostal viac než z MX-S po tých rokoch, až raz budem nahrávať naostro tak budem múdrejší, ale technicky sa zatiaľ propaguje podľa marketingu Maxell že je to niečo viac

s tým ATC ono to celkovo ubije hodnoty jednu na úkor druhej, takže treba experimentovať, napríklad kalibrácie Pioneer to zlepšia väčšinou, ale Technics to robí opačne, tak je kalibrácia vhodná skôr na slabšie triedy pásov I a II.
Keď má páska plusové hodnoty level a bias, eq tak to často kalibrácia ubije aby plusové neboli :D

no a neviem ako u iných strojov, ale ručná kalibrácia je asi najlepšia voľba
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Eriku, promiň, že tě zase otravuji, ale poslal by si mi odkaz na ten test ,,vertexky" . Jinak souhlasím, že ruční kalibrace je nejlepší. Já test u ,,vertexky" dělat nemohu, protože mám jen jednu.
Prílohy
maxell   Metal Vertex 90   1989 - 1993 JAP 01 přední strana.JPG
maxell   Metal Vertex 90   1989 - 1993 JAP 02 zadní strana.JPG
maxell   Metal Vertex 90   1989 - 1993 JAP 03 boční strana.JPG
maxell   Metal Vertex 90   1989 - 1993 JAP 04 boční strana.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

asi som ho nezverejňoval, nakoľko už ju mám dlhšie, ale ani som ju nenahrával aby sa dostala sem
takže na Akai ako MX-S tiež len +4db so špičkami +6db, ale bias aspoň -4 inak to nehralo tak ostro
teda dychberúci zázrak sa nekoná, hrá síce pekne, ale nie lepšie než iné metalky Maxell, proste vek a bohvie čo ďalšie k tomu

na Pioneer taktiež +4db a dosť, inak je zvuk celkom pekný aj keď sa zdá že výšky občas nejaká tá porucha postihne

Technics AZ7 bez kalibrácie do +6db s výškami takmer ako na zdroji, ale jeden kanál hral slabšie
s ATC len +2db, výšky ako zdroj ale s nejakými tými poruchami, takže nič moc

na Technicse 979 taktiež len +4db so slabším podaním zvuku a tiež tu nechcel hrať dobre jedne kanál, a celý zvuk skreslený, do takej lacnej dvojhlavy sa tá kazeta na nahrávky nehodí
Technics 575 taktiež len +4db a výšky stredne kvalitné, takže celkovo je ťažšie si s touto kazetou poradiť, alebo je to aj vekom, na Sony som ju neskúšal
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Melodic C46 Made in Hong Kong, China by Swire Magnetics Ltd.
https://ez647.sk/cc/melodic_color.html

Dneska si dáme trochu Číny a máme tu kazetu zrejme pre deti :)
Na prvý pohľad generický dizajn, teda základný Philips dizajn, ktorý s obľubou stále používajú Čínsky výrobcovia kaziet. No nejako som pri tvorbe webu prehliadol tú súvislosť s údajmi na zadnej strane, ale teraz mi je to jasné, je to výrobok Činskej firmy Swire Magnetics, ktorá vyrába audiokazety značky Laser, ktoré mám na webe asi 4 kusy.
Od tých ostatných Čínskych by som povedal že je o niečo lepšia kvalita výroby, ale samozrejme s veľkými značkami to veľmi nejde porovnávať.
No a táto kazeta neviem, určená pre deti? zrejme existuje vo viacerých farbách? No mal som to ako taký menší bonus k nákupu.

Balenie:
Hrubá svetlá hranatá krabička, s pomerne ostrými hranami, má v strede nejaké číslo, žeby to bolo sériové, namiesto na kazete bude na krabičke?
Fólia je potlačená, dostal som kazetu s nejakou zlatou samolepkou na fólii, otázne je či je to výrobná, alebo obchodná.
Booklet je jednoduchý krátky, na bielom papieri, len s textom a vnútro so štvorčekmi pre popis, teda vyzerá že to bola kazeta asi pre Japonský trh, asi niečo z tých lacnejších.

Kazeta:
Základný dizajn Philips, modrá farba, a oceňujem naozaj to že má plexi okienko a nie len dieru. Ak si to porovnám s najhoršími Čínskymi kazetami, tak táto je pomerne presne a precízne vyrobená, len škoda že používa rovnaké mizerné duté cievky.
Celoplošný biely polep s farebnou potlačou.
Zavádzacia páska je číra.

Páska:
Hnedá, svetlá až bledá, veľa hrdze nepobrala, mierne fľakatá, aj tak vyzerá omnoho lepšie než najhoršie Čínske kusy.

Kazetu som získal v 11/2020, test len Akai, inak prázdna.

Akai DX-57, 29.12.2021:
+6db, bias mimo rozsah, výstup slabší o 2db
Výkon je dosť solídny, občas porucha, ale výšky sú úplne rovnako mizerné či je bias 0, alebo -20 či +20. Sykavky sú rozslintané a rozpité bez možnosti doladenia. Páska je taká matná s matnými fľakmi.
Dizajn je základný, telo v modrej farbe, odliatok je precízny, okno je z plexi, nie je tam diera ako u Číny, ale cievky sú plne ľahké bez výstuhy na Čínsky spôsob.

Predbežne záverom:
Do zbierky je to taká blbosť, kto sa vyžíva v no name a nekvalitných kazetách tak kľudne.
Na nahrávky nie, proste výkon je podozrivo veľký, ale výšky žiadne, myslím že s biedou na tom boli podobne aj ostatné kazety značky Laser, no vo svojej dobe 80-90te roky mohla byť použiteľná, aj keď viacmenej na hrane, no na druhej strane, stále sa nebavíme o totálnom lowende, sú aj podstatne horšie kazety, toto aspoň naoko vyzerá slušne.
Prílohy
IMAG0678.JPG
IMAG0679.JPG
IMAG0033.JPG
IMAG0034.JPG
IMAG0035.JPG
IMAG0036.JPG
IMAG0037.JPG
IMAG0038.JPG
IMAG0039.JPG
IMAG0040.JPG
IMAG0041.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tak ja asi budem možno jediný (ale pochybujem) ale mne sa táto kazeta páči. Chcel by som ich mať na krabice a dal by som o nejaké kusy súťaž. Nahral by som si na to nejaké hovorené slovo alebo reláciu z tuneru.
Fakt dobré, nemáš jednu navyše?
Nec
stará páka
Príspevky: 617
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Modrá farba jej pristane.
Do boomboxu ktorý beztak končí na 8 kHz je to v pohode.
Mne osobne viac režú tie staršie Hong Kongáče. Čierna krabička a booklet z 70 tych rokov.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

National FA 46min rok 1988 Made in Japan by TDK, pre Japonský trh
https://ez647.sk/cc/national_fa.html

Značka National, ktorá je známa aj pod názvom Panasonic a Technics, síce nemá tak veľké množstvo kaziet, ale za to obsahuje mnoho dizajnových aj technologických periel.
Tieto značky by som podelil asi do troch skupín audiokaziet, a to vlastná výroba s vlastným dizajnom, OEMká a OEM výhradne od TDK, to sú tri skupiny kaziet ktoré môžete očakávať pod trojicou značiek.
Začnem teda tak zľahka najzákladnejšou ferro kazetou, aj keď síce nemám ich základný ferro model ako C46, tak mám ich dizajnový farebný model s veľkými cievkami, aby ste vedeli že táto firma nezaostávala ani v tejto oblasti kaziet.
TDK bola asi najviac prepojená spoluprácou s National (Panasonicom) ohľadne audio, kaziet, dokonca aj ich decky boli často kalibrované práve na TDK.
Ale vystihuje to trochu aj dobu a pomery, vieme ako dopadli najväčšie značky audiokaziet, no a niektoré menšie, ale významné to zabalili už na začiatku 90tych rokov. No a čo National a Panasonic?
80te roky ja považujem za vrchol a zlatý vek audiokazetovej technológie, hlavne roky 1985-1988, a tak sa pozrime ako to vyzerá u značky National v tejto dobe.
V rokoch 1985 - 1986 mal National celú ponuku založenú na vlastných audiokazetách so zaujímavou technológiou, ku ktorej sa ešte dostaneme behom dní.
1987-1988 nasledujúca generácia bola rebrandovaná takmer celá rada od TDK, ono to zase nie je tak zlé, lebo TDK boli v tej dobe mimoriadne kvalitné, ale z tej vlastnej produkcie National ostali už len zvyšky.
Naša dnešná kazeta je práve z obdobia 1987-1988 z farebnej edície s veľkými cievkami, kde ja prezentujem modrú verziu, tak na nete sú známe aj ďalšie farby:
Obrázok
Obrázok

Balenie:
Hranatá hrubá svetlá krabička, presne v dizajne TDK, ale namiesto loga v rohu ostal len nápis Made in Japan.
Booklet je krátky jednoduchý, s oboma stranami pre popis, ale žiadne priložené nálepky, tie sú už predlepené na tele kazety.
Fólia farebná s vyzdvihnutím modrej, a u ostatných podľa aktuálnej farby, no celé to pôsobí tak jednoducho a farebne.

Kazeta:
Kto by nepoznal klasické priehľadné telo TDK D z 80tych rokov? tak tu ho máte ale v mliečnom prevedení, a bez typickej stredovej mreže, ktorú TDK pre National zmenilo na krátke čiarky, teraz to tak nebije do očí že sa jedná o TDK akoby to vyzeralo s tou mrežou.
Veľké mrežované cievky v svetlo modrej farbe s červenou svorkou. Samotná TDK nemala veľa modelov kde by tieto veľké cievky osadila do základných priehľadných kaziet, vždy sa jednalo skôr o vyššie rady od AD a hore.
Tu sú cievky použité vo farbe konkrétnej kazety, polep je extra bledo modrý, ale viac dizajnový, vôbec neslúži na označenie kazety, aj keď toto telo má vhodné miesto ešte nad vodiacou časťou kazety pre užší dlhý polep, ktorý kľudne mohli pridať v nejakej svetlo modrej farbe, ale nie, to je trochu sklamanie, inak by to bola fajn kazeta.
Zavádzacia páska je s červenými priečnymi čiarkami pre C60 aj C46, pre TDK kazety.
No a taktiež sa zdá že sa tento model vyrábal len ako C46 a iné dĺžky zrejme neboli.

Páska:
Aj keď to nikde nie je uvedené, vyzerá to na klasickú Dynamic pásku, ktorá je stredne hnedá, výrazný prehnaný dojem železitosti tieto pásky nikdy nemali, ale tvári sa v TOP stave a myslím že mnohí z vás by boli s takouto páskou dosť spokojní.

Kazetu som získal z KE, pridaná 06/2020, test z Akai, inak prázdna.

Akai DX-57, 21.6.2020:
+4db, špičky +6db, bias -8, výstup z pásky slabší asi o 1db
Zvukovo pripomína skôr TDK D, bez porúch pekný vyvážený zvuk. Kazeta sa robila v mliečnom prevedení s veľkými cievkami v asi troch známych farbách cievok, jedná sa teda o farebnú dizajnovku, ako má väčšina výrobcov.

Predbežne záverom:
tak ako toto je zberateľská záležitosť k tým farebným veľkocievkovým, aj keď pomerne drahšia a málo sa vyskytujúca v ponukách.
Na nahrávky, od bežnej TDK D aj takto starej by sa dalo ešte očakávať pomerne dosť, mnoho slušných nahrávok.
No a môj kus kazety bol vyrobený v roku 1988.

Nstar:
Tak Melodic už nemám, ani ju pán nemá v ponuke, možno niekedy :D

Nec:
Melodic C46 je z Hongkongu priamo Highend produkt :D
Prílohy
IMAG0932.JPG
IMAG0933.JPG
IMAG0053.JPG
IMAG0054.JPG
IMAG0055.JPG
IMAG0056.JPG
IMAG0057.JPG
IMAG0058.JPG
IMAG0059.JPG
IMAG0060.JPG
IMAG0061.JPG
IMAG0972.JPG
IMAG0973.JPG
IMAG0974.JPG
IMAG0975.JPG
IMAG0976.JPG
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Ta modrá audiokazeta by se asi líbila mému synovi, protože má rád modrou barvu. Jinak k ní asi nejde nic napsat. Ta druhá ,, National" je zajímavější. Dost se mi líbí, ale nikdy jsem se k ní nedostal. Má i slušné parametry.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"