C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Ej tak toto potešilo.
Ako píše Stano, keby boli u nás v obchode, určite by som kúpil.
Logo Pioneer má svoje čaro.
Zabalená ma až tak neberie, ale odbalená, to je iná káva.
Booklet je perfektný, kazeta tkež.
Nemám, chcel by som, ale odbaliť a použiť.
Pri cenách aké sù ju asi nikdy nekúpim, a ak náhodou áno bude mi ju ľúto rozbaliť a ak náhodou rozbalím, neviem ćo na ňu nahrať.
Ťažký život :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

mne to vždy pripadalo ako nejaká testovacia kazeta, nepáči sa mi grafika ničoho na tomto. Kazeta a pás sú nepochybne kvalitné a Fuji metal si myslím, že sú špička. Nahral by som si na to sínusy a šumy
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Toto je zajímavá audiokazeta. Nikdy jsem jí neměl v rukách, ale vypadá i nahrává dost schopně. Nesbírám všechny značky a mohl jsem mít Pioneer 10pack normálek, ale bohužel jsem je nechtěl. Teď trochu odbočím Dělal jsem si pořádek a našel jsem i zapečetěnou krabičku TDK. Mám ještě docela hodně kousků nepoužitých kazet zabalených, ale bez krabičky, vyzkouším. Zatím jsem se nesetkal že by na některé metalce byl povlak, plíseň nebo nějaká chyba. Dokonce jeden človíček nahrával maxell MX z roku 1980 US verze a zcela bez poruch a i nahrávka byla dosti dobrá.
Prílohy
IMG_7681.JPG
IMG_7682.JPG
IMG_7683.JPG
TDK   MA - XG 90   1990 - 1994 EUR  01 přední strana.JPG
TDK   MA - XG 90   1990 - 1994 EUR  02 zadní strana.JPG
TDK   MA - XG 90   1990 - 1994 EUR  03 boční strana.JPG
TDK   MA - XG 90   1990 - 1994 EUR  04 boční strana.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Philips FS 46min rok 1988 Made in Korea by SKC
https://ez647.sk/cc/philips_fs.html

Zistil som že najprv mal ísť Philips, až potom Pioneer, ale nevadí :D
Aj by to lepšie pasovalo po PDM hneď na Philips, rovnako tak sa bude jednať o riadny OEM guláš, ako v prípade PDM.
SKC bola v novších rokoch jedna z najčastejších OEM verzií tejto značky spolu s ICM.

1985:
Boli ešte takmer všetky kazety originál výroby Philips Belgicko/Holandsko a len dva modely od ICM Switzerland. Z Ferro ste mali základný FEI a dva vyššie UFI a SFI
1987:
Podľa webov sú stále originálne Philips dva modely a to základný EQI a farebný Moving Sound.
Aj keď spomínaný EQ sa už zaraďoval medzi rozpočtové modely, ale tu to nemá až tak veľkú váhu, vzhľadom k tomu že Philips chŕlil veľa rôznych modelov, kde každú chvíľu obmieňal názov a do toho niekoľko výrobcov.
Okrem spomenutého sa v tomto roku objavil akože základný model FS, ktorý tu máme dnes nafotený, model ktorý je prevažne od SKC, ale môžu byť aj výnimky a potom superferro ako model FSX, ktorý je väčšinou od ICM Switzerland.
Dokonca "Philips" pre tento rok vyrobil aj kompletnú radu pre USA trh, ktorá je ale celá vyrobená GoldStarom a kde zachoval aj značenie GS modelovej rady.
To som len narýchlo načrtol situáciu kaziet normal od Philipsu pre tri obdobia.

FS / FS Ferro:
Ako sa tento model zvykol nazývať aj neskôr s prídavkom Ferro, tak teda ako FS začal už v zmienenom roku 1988 (alebo 1987) a vydržal ako základný ferro tri generácie a to spolu s modelom FSX.
Približne od roku 1994 sa zase zmenili názvy a FS je premenovaný na CD One, FSX je premenovaný na CD Plus, a pridal sa aj rozpočtový model FX Ferro.

Dnešná kazeta, balenie:
Hranatá hrubá svetlá krabička, jednoduchý SKC typ, booklet je veľký skladací typ J, kde sú obe veľké strany s riadkami na popis, len jedna štvrtina je modrá, ale má riadky, pre ten efekt pri zabalenej kazete. Nálepky sú veľmi jednoduché, ale zase zadná strana je plne modrá.
Fólia je celkom dobre graficky spravená na štýl 80tych rokov, kde farebnosť určuje model a krásne vidieť aj celú kazetu.

Kazeta:
Klasika od SKC sa nezaprie, celopriehľadná s hrubými stenami s klasickými prvkami SKC, mierne tmavšia. SKC používa hrubé steny, ten jemný vzor po okraji kazety, ktorý je prerušený na bokoch a nad vankúšom má hladkú plochu. Vedenie pásky má priečky vedľa kolíkov vedenia pásky na kladky, aby sa tam páska náhodou nedostala do slučky pri uvoľnení, ako to používal aj Fuji/Axia, len trochu viac precízne, tak to zrejme spravili tiež po svojom, aby to presne nekopírovali podľa Fuji, ale aspoň sa niečomu priučili :D
Cievky SKC buď tie pripomínajúce Emtec, alebo jednoduché akože bez výstuhy ale s hrubými stenami, svorka C, kde môže byť občas jemný hrb, inak sa nedeformujú. No ale farebnosť vyzerá veľmi stroho, navyše tie biele komponenty ani nie sú mliečne, ale taká špinavá biela, celkovo táto kazeta vyzerá na prvý pohľad mimoriadne lacno a nekvalitne v spojení s tými cievkami, ak by mali aspoň farebnú svorku tak by sa to o dosť zlepšilo ako vo verzii FS Ferro 1990, ktorá sa nesie vo viac červenom duchu.
Potlač na tejto kazete nie je, len polep, ako úzky pás čiernobiely s modrým kúskom čo by farba modelu, tiež to na kráse extra nepridá, ale zisťujem že sa nejedná len o obyčajný papier, ale ten hrubý štítok, pomerne luxusný.
Zavádzacia páska je číra, SKC pre C46 zrejme nevymyslelo nič extra, len pre ostatné má farebné značenia, takže o tom inokedy.
No a taktiež zaujímavosť, Philips a C46 na trhu pre Európu.

Páska:
U SKC je známe že čo šarža, alebo verzia, aj keď sa jedná o základnú ferro, to iná páska, ako sa niekedy chystám na to veľké porovnanie tých SKC GX a LX základných ferro, uvidíte koľko druhov pásky sa tam vyrábalo. SKC používa aj vysoko železité hrdzavé pásky, žeby ste uverili krádeži v Basf fabrike, a taktiež ako dneska v tomto prípade, tmavšia hnedá bez kúska hrdzavosti, tak čo si o tom myslieť? Podľa použitej pásky rozhodne nezistíte či sa jedná o SKC.

Kazetu som získal od zberateľa z Brna v 03/2010, kompletne otestovaná, len prázdna, pretože ako C46 na moje Naj výbery uprednostním mnoho lepších a krajších kaziet, ale možno raz...

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 2013:
+4db, bias -8
Len skromne vraj celkom dobrý zvuk, ani poruchy, ani kolísanie.

Pioneer CT-S550S, 2013:
+2db, výšky ako na zdroji
BLE XD:
+4db, výšky ako na zdroji, nejako nám uteká balance do pravej strany, inak zvukovo by to celkom šlo

Technics RS-AZ7, 2013:
+6db, výrazne slabšie výšky, ľavý kanál je horší, teda slabší
ATC:
0db, oba kanály v poriadku, ale výkon je slabý, výšky ako zdroj, takže nevhodná kazeta pre tento stroj

Technics RS-TR979, 2013:
+4db, bez skreslenia, ale slabé výšky
ATC:
+4db, kvalitné výšky, zvuk bez skreslenia, bez porúch, bez kolísania, dobrý výsledok, spokojnosť

Technics RS-TR575MII:
+4db bez skreslenia, stredne dobré výšky

Záverom:
tak ako kazety čo mám už tak dlho nakúpené, tam boli vždy veľmi skromné popisy k testom, ale zase vzhľadom k veku boli často aj o niečo priaznivejšie výsledky, teda okrem AZ7 si väčšina deckov s touto kazetou poradilo a boli ju schopné ako tak nahrať.
No do zbierky neviem ako sa komu páčia kazety Philips, ale všeobecne sú Philips považované za lowend, aj keď vymysleli kazetu, tak sa o ňu príkladne nestarali, na druhú stranu s tými OEMkami je to aspoň zaujímavé pre zberateľa.
Na nahrávky to je so SKC vždy taká lotéria, ale ja som testoval viacero druhov SKC kaziet pod inými značkami, takže stačí pozrieť do zoznamu, dať hľadať výraz SKC v texte a vyznačia sa vám kazety ktoré SKC vyrobil.
Prílohy
IMAG0260.JPG
IMAG0261.JPG
IMAG0262.JPG
IMAG0263.JPG
IMAG0264.JPG
IMAG0265.JPG
IMAG0266.JPG
IMAG0267.JPG
IMAG0268.JPG
IMAG0269.JPG
IMAG0270.JPG
IMAG0271.JPG
IMAG0272.JPG
IMAG0273.JPG
IMAG0274.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

už som to písal ale Philips ma v tomto fakt štval, ja im fandím a tam takéto blbosti robili ( z mojho pohľadu, z komerčného to asi vyšlo ). Vymysleli kazetu aj vedeli vyrobiť (alebo si aspoň zaobstarať) ale napriek tomu sa vydali cestou kde nikto nevie čo si vlastne kupuje. Takže tu sa dá zohnať od vynikajúcej, nadpriemernej kazety cez priemernú až po totálny priekak.
Táto sa mi nepáči, pekný booklet celkom a na tých nálepkách nechápem prečo sú neni v modrej vyvedené tie ale zadná strana, inak sú teda zábavné jak záručák od práčky. Pritom Philips vedel https://ez647.sk/cc/bb/philips_fsx9090n.JPG
No skrátka prijal by som to na nahrávky z LP, stačila by mi krabica a k nej dve kazety
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

záručák od práčky :D no totiž keď chceli vyrábať všetko na svete, potom to tak dopadlo :D
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Audiokazeta je taková obyčejná, ale pěkný booklet. Já zrovna s touto značkou u audiokazet mám smíšené pocity. Nahrané audiokazety od této značky mě nikdy nenadchly. Je velká škoda, že výrobce na ně tak kašlal. Vůbec to nechápu a asi nikdy nepochopím. Jinak uznávám, že sběratelská je určitě.
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Tiež oceňujem.booklet. Aj vedľa pioneer by pekne vyzerala.
Kazeta, na to že je od tvorcu formátu, nič moc.
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Stano »

Ja ako som začal s kazetami, tak som sa dostal aj ku používaným kazetám od kamarátov a jediná ktorá zahrala slušne dobovú nahrávku bola Philips CD one, to len pre zaujímavosť.
Je pekná priehľadná, niečo ako MA-XG staršia priehladná verzia :lol:
Mne sa Philips celkom páči, teda čo sa týka kaziet, skoro každá ich kazeta posobí v porovnaní s inými značkami raritné. Otvorím šuflík a Philips udrie do oka hneď.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Philips FX Ferro 46min rok 1994 Made in China/Australia by Forward, GreenCorp Tape
https://ez647.sk/cc/philips_fxferro.html

Ako som včera načal od roku 1994 je väčšina kaziet Philips premenovaná a OEM produkcia sa premiestnila zo SKC na Forward, alebo Nemecký Dessau.
Ďalšia C46 pre Európsky trh od Philipsu bude rozpočtový model FX Ferro práve z Čínskej výroby Forwardu s Austrálskou páskou GreenCorp, popravde technický rozdiel v páske a konštrukcii nie je asi žiadny od modelu CD One, jedine názov a farebnosť.

Balenie:
Zaoblená tmavá slim krabička, typická pre tieto kazety, booklet krátky na lesklom papieri a na nálepky sme si už zvykli že sú na kazetách Philips pomerne strohé, ale plnia účel že.
Fólia, vlastne fólie celej tejto rady 1994 sú jedno farebné s nejakým vzorom, v tomto prípade červená s 3D objektom, k ferro triede sa červená hodí asi najviac, alebo inak je najbežnejšia.
Obal nás informuje o triede ferro, o tom že Philips of Holand, čo je vždy také zavadzajúce ak sa uvádza pôvod značky a potom si niekto mylne myslí že jééé Made in Holand! super hurá :D
Vzadu máte veľmi zaujímavý 3D graf, ktorý jasne ukazuje presnú hodnotu MOL, ktorý je viac než +2dB. Pri troche predstavivosti je to ako smajlík, s rôzne dvihnutým obočím, ale usmievajúci sa.
Neviem prečo nie je hierarchia kaziet a pôvod krajiny uvedený na tejto kazete, keď na ostatných štyroch modeloch s tým nemali problém.

Kazeta:
Že Forward vyrobí na mieru väčšinu jednoduchých dizajnov je vec známa, tu sa jedná o jednoduché priehľadné telo s mierne tmavšom odtieni, hrubé steny, zmatnená vodiaca časť a miesto pre polep, značky strán a šípok sú podľa požiadaviek Philipsu. Cievky so svorkou D sú vystužené šikmými striedajúcimi sa čiarami, funguje to, nedeformujú sa, ale občas môžete naraziť aj na klasické Forward ciecky. Farebnosť svoriek je rozdielna pri rôznych dĺžkach kaziet, ako som u tohto výrobcu Forward už neraz vysvetľoval pri prezentácii niektorých kaziet Konica alebo JVC/Victor. Len z mne neznámeho dôvodu C46 a C60, prípadne menej majú už len červené svorky, ale vždy lepšie než biele.
Zavádzacia páska je matná.
Potlač matnou zlatou je jednoduchá, stredový nápis modelu ruší len stredne, na rozdiel od novšej rady kaziet.
Je mi trochu záhadou prečo u Philipsu je často vedená páska mimo osku na kladky, ale niekto raz niekde písal že to ani nevadí.
Celkovo na bežnú ferro kazetu nevyzerá vôbec zle, celkový dizajn kazety aj balenia je niečo také Philipsácke klasické ferro, čo nemôže fungovať zle, ale nie je ani príliš hááj, je to niečo čo by ste mohli nájsť ako darček k novému vysávaču :D

Páska:
Vyzerá tak štandardne, stredne železito, vlastne nič extra, ani nič zlé, napriek tomu som tu už veľa krát plakal ohľadne GreenCrop pásky, či už vo varovaniach u niektorých JVC, alebo mojich testov Victor RZ, tak toto je veľmi veľké varovanie, ľudia nepoužívajte to. Rozklad spojiva dal najavo svoju prítomnosť u týchto kaziet viac než jasne, keď si ich kamarát kúpil niečo vyše desať kusov, tak niektoré po pár dňoch, niektoré po týždňoch, ale proste začali škrípať a lepiť sa, tieto pásky sa absolútne nehodia na používanie a dlhodobé skladovanie. Neviem ako je na tom GreenCorp s typom II, ale zatiaľ je známe že to postihuje len ich ferro a superferro verzie.
Ja mám síce niekoľko dobových a tie sú stále v poriadku kupodivu aj môj kus v testoch pred rokmi dopadol dobre, ono je to smutné, pretože tieto pásky hrajú lepšie než nová Čínska produkcia, alebo novodobé Maxell UR, ale proste spojivo určuje osud...

Kazetu mám zo skorších nákupov na aukru z 01/2009, pretestovaná, ale prázdna, vzhľadom k zlým recenziám neviem či ju niekedy nahrám.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 2013:
+6db, bias -8, alebo len +4db a bias -10
Podľa toho či uprednostníte výkon pred ostrým zvukom, ale inak pri teste dosť slušný výsledok, aj keď výsledný zvukový dojem mohol byť lepší, toľko moje skromné poznámky zo skoršej doby testov.

Pioneer CT-S550S, 2013:
slabší zvuk, +2db, výšky zhoda
BLE XD:
výšky kvalitné ako na zdroji a to pri +4db, pomerne slušný, pekný zvuk

Technics RS-AZ7, 2013:
+8db zľahka bezproblémov, ale prirodzene slabšie výšky
ATC:
výšky dorovnané na zdroj, ale výkon +2db s miernym dojmom skreslenia, občasné výraznejšie dropy

Technics RS-TR979, 2013:
+6db, ale veľmi zlé výšky, horší pravý kanál
ATC:
dva krát som skúšal, dva krát spadlo na biase, nepoužiteľné

Technics RS-TR575MII:
+4db naplno, ale dosť slabé výšky

Záverom:
takže do zbierky ako symbol modernejšej produkcie Philipsu
na nahrávky ako vyžaduje viac kalibrácie a hlavne podbiasovania, ale kvôli problémom so spojivom nemôžem doporučiť, naozaj jedine do poličky, v dobe testu som nemal ani tušenia o takom probléme, a kazeta fungovala dobre, ale vzhľadom k tomu čo sa stalo kamarátovi, čo som zažil na iných výrobkoch od Forward s páskou GreenCorp ma len uistilo že musím dôsledne varovať všetkých pred používaním týchto kaziet, aj napriek tomu že sa na prvý pohľad zdajú pomerne solídne a možno aj pekne prevedené.
Prílohy
IMAG0284.JPG
IMAG0285.JPG
IMAG0286.JPG
IMAG0287.JPG
IMAG0288.JPG
IMAG0289.JPG
IMAG0290.JPG
IMAG0291.JPG
IMAG0293.JPG
IMAG0294.JPG
IMAG0295.JPG
IMAG0296.JPG
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Audiokazeta ujde a booklet je líbivý. Měl jsem možnost nahrávat pár ,,chromek a normálek" od značky Philips a u žádné jsem si nesedl na zadek. Když moc, tak maximálně lehoulinký nadprůměr. Samozřejmě, pokud má někdo jiné zkušenosti, v pořádku. Ke Stanovi: Philips CD One byl u mě i přes pokročilý datum výroby v pořádku. Nijak tato audiokazeta nevyčnívala, ale úplný propadák to nebyl.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Philips Metal 46mi rok 1979 Made in Belgium
https://ez647.sk/cc/philips_metal.html

Na záver tejto značky som si nechal to najlepšie, prvú metalku značky Philips, originál Belgická výroba. Teda Philips spolu s PDM vyrábal tie prvé roky svoje kazety v Belgicku a Holandsku.
Philips Metal na fóre
Philips mal vlastné kazety Metal v ponuke v troch generáciach od 1979 - 1985, potom bolo dlhšie ticho a pre ročník 1990 sa objavil model Metal Plus, ktorý bol od General Magnetics Singapore (That´s) a koniec metalkám Philips. U PDM to bolo podobné, aj keď by som povedal bohatšie, pretože jeho posledný model metal bol síce od GMS v rovnakom dizajne, ale ponúkal hneď dva modely. (vyšší metal PDM ME-X sa cenovo blíži hodnotám supermetaliek ako MAR či Vertex, aj keď kvalitou to samozrejme nesedí, len sa to berie ako veľká rarita)

Ja trochu podozrievam Philips že na práci na ich páske metal mal niečo dočinenia Basf, či použili priamo ich pásku, alebo je to len zdanie, neviem, ale treba brať do úvahy aj túto možnosť.
Inak Philips Metal poskytoval svoje kazety ako OEM pre iné značky, napríklad takmer všetky kazety Agfa metal sú práve tieto Philips, celá rada Marantz kaziet je od Philipsu, okrem značky PDM tam bola aj značka Radiola, ktorá používala Philips kazety a to aj v rátane metalky.

Balenie:
Hranatá krabička s čiernou polovicou, pre metalky veľmi netypické.
Booklet je čierny so striebornou potlačou, veľký skladací typ J, kde je len štvrtina na popis, na zadnej strane máte veľký graf kde autor chcel jasne povedať že MOL chromdioxidu je 0dB, ale metalky až +5dB, rovnako tak frekvenčný rozsah do 20kHz, teda podľa grafu o trochu viac než na chromdioxide.
Kazeta je balená štandardne v priesvitnej fólii.
V jednom dokumente o otcovi audiokazety Lou Ottensovi som postrehol na stene vyvesenú práve túto verziu kazety Philips Metal ako C60 myslím, zrejme ako jeden z veľkých úspechov Philipsu a prielom v kazetovej technológii, no nespomeniem si kde to presne bolo, budete musieť pohľadať na youtube, bol to taký mierne starší, dlhší dokument. Bol to dokument kde označil nás zberateľov za bláznov :D (aj keď mi z toho nebolo jasné či sa jednalo o zberateľov prázdnych alebo nahratých originálnych kaziet)

Kazeta:
Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, poviete si klasická čierna kazeta s malým oknom v štýle Philips, tak táto konštrukcia je trochu viac zvláštna a je vyrobená špeciálne len pre typ IV od Philipsu, ale je pravda že Philips pre typ I a II používal podobnú kazetu, ale výrazne zjednodušenú v mnohých prvkoch.
Pre typ I a II
Pre typ I a II druhá generácia
Pre typ IV
Všetky kazety majú malé okno, celoplošný polep a tie jemne zaoblené, ale stále štvorcové výrezy okolo cievok.
Stará generácia pre typ I a II má odlišnú stupnicu na okne než novšia generácia a kazeta pre typ IV.
No a k tej metalke, plexi okna je osadené tak že je na dotyk zarovno zo zvyškom tela kazety, tie klasické majú priehľadný plast jemne vnorený dole.
Na metalke je nálepka presne tvarovaná, hlavne na okrajoch pre výrez a dizajn kazety.
Vnútorné vedenie pásky je veľmi odlišné od bežnej konštrukcie, aj priestor s otvormi detekcie typu IV je dosť netypický a dáva priestor na zhromažďovanie nečistôt ak sa kazeta používa v nevhodnom prostredí, doma ak sa k tomu slušne správate tak myslím že je to v poriadku.
Cievky sú na štýl ľahkej konštrukcie a vzoru vzdialene pripomínajúce staré Basf.
Zavádzacie pásky v kazetách Philips/PDM sú tiež celo farebné ako u starých Basf, alebo Agfa, v tomto prípade je C46 zhodná s C120 s tou svietiacou zelenožltou reflexnou, keďže Agfa, Basf C46 v zbierkach bežne nemávame, tak neviem porovnať ako to riešili oni.
Detekcia typu IV je zrejme vždy riadne spravená, asi mal Philips ako správca noriem audiokazety v tomto jasno už od začiatku, kým sa ostatný pridali, alebo je kazeta trochu novšia možno 1980, ale ťažko povedať.

Páska:
Viac sivá než čierna, trochu pigmentácie aj nejakých rýh, ale v celku by ma zaujímalo či to je naozaj Basf, alebo vlastná produkcia. S pásmi som mal väčšinou dobré skúsenosti, ak oter tak len 1-2prechody, alebo vôbec, raz sa mi u PDM Metal 90 stalo že posledné dve min škrípali, ale zistil som že len pri prvom prechode, nejaká vlhkosť alebo čo, a potom sa to už nikdy viac nestalo a koniec som nahral znovu, jednalo sa o rovnakú verziu kazety ako táto, PDM 1100Metal z roku 1981.
Ešte je zaujímavá hrúbka pásky, kde C46 má štandardnú veľkosť návinu pásu na cievke, ale C60 extra malú, podobne bol na tom prototype Basf Metal Pigment, preto si myslím že pochádzajú z jedného zdroja tieto pásky, aj fakt že asi použili veľmi odlišné nosné filmy, alebo priamo C90.

Kazetu som získal v 04/2020, len test z Akai, inak prázdna. Za to som už skôr nahrával verziu C60 1982 ktorá bola pri správnej kalibrácii dosť slušná, aj keď výšky boli mierne tlmenejšie, vo výsledku to ani nepríde a bol som veľmi spokojný, plus fakt že detekcia IV funguje riadne, takže vhodná na laborovanie v akomkoľvek stroji čo zvládal metalky.

Akai DX-57, 9.5.2020:
+4db, bias -12, výstup z pásky je nepatrne slabší, možno 0,5 - 1db
Naozaj najlepšie časy už má za sebou, preto sa nechá ľahko prebudiť na +8db, ale je to skreslené. Výškovo biasom sa to zlepší, ale k zdroju ešte chýba, napriek tomu by bola použiteľná, ale poruchy výšok sú celkom počuteľné, aj keď to nie je v extrémnej miere.

Predbežne záverom:
toto je pomerne zberateľská kazeta, aj keď Philips bol často kritizovaný za kvalitu, tak ako metalka, je to aj pekne balené, zaujímavý booklet taký naozaj veľmi dobový a pritom kazeta Metal, na poličke to bude rarita.
Na nahrávky, samozrejme dobrý stav je dosť nutný a stroj s dobrými možnosťami kalibrácie, ono sa z tej pásky bude dať ešte čo to vytiahnuť. Ale Philips mechanizmy, hlavne tento je pomerne ťažkopádny a cievky sa pohybujú celkom ztuha, takže sa nehodí pre citlivé stroje a niektoré walkmany asi tiež nebudú nadšené, no vzhľadom k raritnosti má viac zbierkovú hodnotu, ale ceny dnes sú už veľmi zlé.
No aj tak by som doporučil aspoň na vyskúšanie.
Prílohy
IMAG0387.JPG
IMAG0388.JPG
IMAG0353.JPG
IMAG0354.JPG
IMAG0355.JPG
IMAG0356.JPG
IMAG0357.JPG
IMAG0360.JPG
sériové číslo na boku kazety
sériové číslo na boku kazety
IMAG0362.JPG
IMAG0363.JPG
na fotke je Agfa Metal rovnakej konštrukcie od Philipsu
na fotke je Agfa Metal rovnakej konštrukcie od Philipsu
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"