C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

páči sa mi to a ak by som nemal kazety a budem vychádzať z toho, že tieto majú priaznivé ceny tak aj na krabice by sa dalo uvažovať. Podľa tvojich testov to vyzerá dosť dobre a značka asi neni veľmi vyhľadávaná ale možno sa mýlim a ceny sú vysoko. Ale podľa všetkého dobrá univerzálna kazeta, páči sa mi farebné rozdelenie
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

ale u verzie C100 si bol menej priaznivý k tej kazete, či si to zle pamätám? :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

som sa normálne musel pozrieť ale som pomerne konzistentný :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

dobre, veď preto tam dávam tie odkazy na príbuzné kazety :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Raks SP1 46min rok 1998 Made in Turkey
https://ez647.sk/cc/raks_sp1.html

Ďalšia Raks ferro zase o generáciu novšia je už zo záverečnej skromnejšej série typu I Raks, pre rozsah rokov 1996-1998 podľa vintagecassettes platí:
AX - rozpočtový model, ale mne sa ten rok nezdá, ani ten rozpočet, niekedy si to predstavíme podrobnejšie prečo tomu tak je
SP1 - základný model ferro
SP1S - vyšší model ferro a tu sa zastavím, proste táto kazeta nejde zohnať, dokonca jej obrázky na google sú tak skromné až takmer žiadne
Linka 1996-1998 na vintagecassettes.

Dnešný model, balenie:
Extraslim svetlá krabička, bez loga firmy, krátky booklet s lesklým papierom a jednoduché nálepky, ktoré sa môžu podľa šarže odlišovať.
Fólie celej rady aj keď moderné sa mi pomerne veľmi páčia s tými hudobnými nástrojmi, toto sa Raksu dosť podarilo. Na zadnej strane už nie sú žiadne prehnané informácie o kvalite a zložení pásky, len to že sa jedná o ferro zloženie na normálne a opakované použitie.
Nezabudli vyzdvihnúť nové logo SSB - Super Slim Box :D
Na zadnej strane taktiež zobrazujú šialené množstvo rôznych dĺžok v ktorej sa tieto kazety vyrábajú.
U nás sa dala zakúpiť v Tescu približne v roku 2002 za pomerne nízke ceny, inak som nikdy iné Raksy veľmi nevidel, taktiež len model Sp1, to by som si kúpil aj ďalšie ak by vtedy boli.

Kazeta:
Jedná sa o zhodné prevedenie tela ako u kazety RX, ale v extra svetlej farbe, taktiež s matnými časťami kazety a bielymi cievkami. Potlač je zelená a v strede nezmyselne bodkovaný hudobný nástroj z obalu, našťastie nie tak agresívne, takže čo to na pásku ešte je vidieť.
Takže chválim že aj v posledných modeloch sa používajú stále originál komponenty Raks.

OEM problém:
Táto kazeta ako v minulosti občas aj iné od Raksu sa v niektorých šaržách mohla vyskytnúť od tretej strany. Ja som získal jednu C90 ako Germany Dessau kazetu, najznámejšiu z verzií Philips.
Kde boli typické problémy s cievkami, ale páska za nového stavu sa zdala byť dosť solídna.

Páska:
Naša SP1 C46 má zase pásku ktorá vzhľadovo sedí na pôvodné Raks. Príde mi mierne viac železitá, ale stále matná a veľmi priesvitná, takže aj tentokrát odpadá Basf ako OEM dodávateľ pre Raks kazety ako sa píše rôzne po nete, proste pásiky Basf takto nevyzerajú.
Do toho tie zaujímavé rysky na ešte nepoužitej páske.

Kazetu som získal v 09/2016 z HB z KE v jednom z prvých nákupov, cena 3eur, vtedy boli celkovo ceny dosť priaznivé.
Kazeta je kompletne otestovaná, ale prázdna, zase na nahrávky si počká.

Subjektívne testy:


Akai DX-57, 17.9.2016:
+4db, bias -8
Solídny zvuk ani po rokoch sa nemusí hanbiť za základnú kvalitu ferro pásky, bez porúch a kolísania, zvukovo mierne slabšia od zdroja, inak veľmi dobre. Pásku netreba ani tak veľmi podbiasovať ako jej staršie kolegyne, takže zrejme mierne odlišný recept, alebo nižší vek.
Myslím že Raks taktiež svoje pásky menil a vyvíjal, pretože sa tie základné ferro od roku 1988 stále mierne menili.

Pioneer CT-S550S, 6.6.2018:
+2db, slabší zvuk, mierne silnejšie výšky, bez porúch
BLE XD:
+2db, mierne ťahá do skreslenia, inak je zvuk pomerne basovo mohutný, výškovo ostrý, skoro dokonalý

Technics RS-AZ7, 5.6.2018:
+6db od zdroja mierne posilnený a výrazne basovo mohutný ako je u Raks ferro na tomto decku zvykom, výšky len jemne slabšie od zdroja, v podstate je to dosť schopné
ATC:
+2db a výšky ako zdroj, ale s poruchami, toto je tak hlboko podbiasované že zvuk je celý zlý, takže bez ATC vhodné

Technics RS-TR979, 6.6.2018:
+2db, výšky slabšie, inak by to celkom šlo
ATC:
+2db už celkom na hrane, ale výšky kvalitné, celkom dobrá kazeta pre tento deck s ATC, veľmi pekný zvuk

Technics RS-TR575MII:
+4db, výškovo veľmi slušné
Za nového stavu Technicsu keď sa tie kazety predávali v Tescu, ako som popisoval v obaloch kaziet, tak som kúpil a nahrával verziu C60 a zvukovo bola veľmi dobrá na Technicse, nahrával som na 0db s ATC ale ani náznak niečoho horšieho než veľké značky. Jedine mechanicky tam stále niečo cvakalo alebo škrípalo, čo sa deje na môj vkus nejako často u mechaník Raks.

Záverom:
Zberateľská asi je, páčia sa mi obaly, ale táto rada sa kompletuje veľmi obtiažne, pre extrémne malú dostupnosť niektorých modelov v ponukách.
Na nahrávky ako iné Raks ferro, táto má trochu sviežosti navrch, je celkom kompatibilná s mnohými strojmi, ak je dobrý stav tak by som ju určite doporučil, možno bude ešte za dobré ceny, len ma mrzia tie OEM verzie, takže je šanca že budete aj sklamaný :D
Prílohy
IMAG0403.JPG
IMAG0404.JPG
IMAG0424.JPG
IMAG0425.JPG
IMAG0426.JPG
IMAG0427.JPG
IMAG0428.JPG
IMAG0429.JPG
IMAG0430.JPG
IMAG0431.JPG
IMAG0432.JPG
IMAG0433.JPG
IMAG0434.JPG
IMAG0435.JPG
IMAG0436.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Tieto obaly aj keď sú pomerne pekné už nejako prezrádzajú koniec kaziet ale kazeta samotná je asi kvôli tej zelenej potlači super. Nálepky nuda a booklet to trochu dorovnáva tou potlačou. Zase neviem ako je to s cenami ale podľa všetkého tie kazety budú dobré takže ak sú lacnejšie od EF, HF a podobných tak prečo nie celú krabicu?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Raks SD-SX 46min rok 1990 Made in Turkey
https://ez647.sk/cc/raks_sdsx.html

Posledná Raks v tejto téme zatiaľ, prejdeme priamo na triedu Superchrome a vrátime sa k linke roku 1990.
Môžete si nalistovať predošlé odkazy na prehľad kaziet Raks na fóre a odkaz na vintagecassettes.

1990:
SD-X základná "chrome" kazeta v priehľadnej verzii, v dobrom stave je pre mňa až priam excelentná
SD-SX Superchrome v lepšej kazete, teda neviem či je medzi touto a predošlou rozdiel len v kazete, alebo je tam aj lepší pás, ale rozhodne v dobrom stave je zase na mňa až príliš excelentná. Obal tvrdí Multi Layer, tak neviem presne či je to ako dvojvrstvový pás, alebo slovná hračka.
Cabrio - považoval by som ju za rovnocennú s SD-SX ale tvrdia že má teplotne odolné puzdro, ten Car a Outdoor štýl, aj keď mne prídu obe kazety rovnocenné, len tu to malo príležitosť dostať nový obal a potlač s reklamou for Car audio.
Kazeta je na vintagecassettes uvedená až pre rok 1993, ale máme na fóre leták kde je v linke medzi kazetami 1990.

Dnešná kazeta balenie:
Klasická hranatá hrubá a svetlá krabička, presne ako u ED-X. Booklet veľký skladací typ J s 1,5 strany na popis, ale jedna štvrtina je úplne prázdna, ani ten čiarový kód tam už nie je čo dáva priestor na vašu umeleckú tvorivosť a poviem vám že to nemusí byť nutne vždy na škodu že?
Fólia má trochu rozvedený dizajn od tej ED-X a už tak nepripomína kópiu inej značky, vlastne je to pomerne pekné v tej zlato bordovočervenej to vyzerá tak ako naozaj luxusnejší prémiový produkt a v tom krásna čierna kazeta. Teda až na ten booklet kde to trochu žerie oči v tom červenom páse so zlatým textom, to je mierne nevýrazné, ale dá sa to odpustiť.
Samolepky zase podľa šarže môžete dostať v rôznom prevedení.
Vzadu je u rady 1990 taký multigraf hodnôt.

Kazeta:
toto je prémiové telo Raks, jediné známe veľkooknové telo, áno zase to trochu vychádza z TDK AD/AR/SF pre rok 1988, len je horná časť okna upravená opačným smerom a k tomu odlišné textúry na zvyšku kazety, mne sa to páči v spojení s klasickými mriežkovanými cievkami Raks to tvorí originálny a pekný celok.
Potlač je minimálna a jednoduchá, to vo verzii 1993 potom dosť "rozčačkali"
Na kvalitu sa nemôžem sťažovať, v minulosti som kazetu v takom dizajne nahral len jednu a to Cabrio C90 a pomerne ma fascinovala svojou kvalitou vo všetkých smeroch.
Kazeta používa ten luxusnejší vankúšik štýlu TDK, zavádzacia páska je tuším číra, alebo matná biela.

Páska:
Zase sa vrátim k špekuláciám vlastnej a Basf použitej pásky, toto vyzerá na vlastnú FeCo pásku. Je dosť vzhľadovo odlišná od staršej kazety Raks HD-XII, ktorú som nahrával v lete
, ale samozrejme stále zrejme vlastné FeCo. Vzhľadovo je čierno sivá, nepresvitá, alebo možno extrémne jemne, a nemá žiadnu arómu, teda v roku 1990 odpadá možnosť že je to pás Basf, v dobe keď Basf vyrábal jedine aromatický chromdioxid.

Kazetu som získal v 02/2019, test len Akai inak prázdna a je to jeden s celkom zaujímavých kandidátov na nahrávky, aj keď je ešte veľa C46 ktoré asi uprednostním.

Akai DX-57, 19.2.2019:
+4db bias -8
Výstupný výkon ako na zdroji, výškovo je dosť schopná, vlastne pri prepínaní tape/source som nemohol nájsť rozdiel, tak dobre drží stopu, proste špička Raksu v tej dobe.

Okrem zmienenej Cabrio som nahrával pred pár rokmi aj SD-X a to bola tiež šialená pecka, v podstate Raks FeCo typ II by som hodnotil ak je v dobrom stave, tak po rokoch dovolí vysoký výkon aj pri hlbokom podbiasovaní s neskutočnou precíznou čistotou zvuku. Samozrejme stavy po rokoch sú rôzne a už tu boli názory a testy od ďalších, ktorý nemali také šťastie napríklad s Cabrio, ale len so základnou SD-X a pod. Takže naozaj starnutie týchto kaziet je dosť rozdielne a často sa môžete stretnúť s nie dobrým výsledkom, ale proste dva krát som nahrával na tieto kazety a dva krát prekonali moje očakávania.

Takže predbežne záverom, exotická, zberateľská a na experimenty s nahrávkami vhodná, ak sa vám pošťastí, tak dostanete naozaj krásny zvuk, ktorý nemá obdoby v kazetovom svete. Charakter je veľmi svojský a nie je to bežné otrepané TO na čo ste zvyknutý z veľkých značiek.
Prílohy
IMAG0679.JPG
IMAG0680.JPG
IMAG0458.JPG
IMAG0459.JPG
IMAG0460.JPG
IMAG0461.JPG
IMAG0462.JPG
IMAG0463.JPG
IMAG0464.JPG
IMAG0465.JPG
IMAG0466.JPG
IMAG0467.JPG
IMAG0468.JPG
IMAG0469.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

mne sa veľmi páčia tieto kazety, veľmi zaujalo a ešte keď píšeš, že majú vysokú kvalitu zvuku a pritom svojský charakter tak chcem aj s krabicu
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

naozaj odporúčam minimálne vyskúšať aspoň jednu kazetu.

vieš ako sa hovorí, lepšie raz vidieť ako sto krát počuť, ale v prípade kaziet, lepšie raz počuť ako sto krát vidieť :D
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Vážení přátelé, ano.
Presvedčil ma tvoj text a fotky. Zatiaľ prvá Raks, ktorú chcem. :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

dobre ak budeš kupovať, tak jednu aj pre Nstara, nech vyskúša :P
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Realistic Supertape XR 45min rok 1988 - 1994 Made in USA
https://ez647.sk/cc/supertape_xr.html

Vo vlákne C120 som už prezentoval túto kazetu a taktiež som ju už aj nahrával.

Takže ak to zhrniem, jedná sa o superferro triedu kazety, ale stále mám z nej len taký obyčajný ferro dojem, že ak by sa porovnávala z obyčajnými ferro veľkých značiek tak by možno mala do istej miery úspech.

Balenie:
svetlá hranatá krabička typu USA s tým štvrtinovým otváraním, veľmi nudný booklet spoločný pre všetky kazety v ročníku.
Fólia na štýl 80tych rokov, kde tento model XR bol v žltej farbe, ale ako celok a zbierka všetkých kusov v roku to pôsobí pomerne dobre.

Kazeta:
Tandy typ s mierne väčším oknom ako v tej dobe TDK SA či Maxell XLII, alebo Basf. konštrukcia je chabejšia samozrejme, nedosahuje takých kvalít ako na veľkých značkách, ale tak snaha bola. Najviac mi vadia asi tie duté cievky, kde som mal vyslovene u C120 problémy s drhnutím cievok o steny kazety pri veľkom návine pásky. A trecia fólia s tým dementným zakrývaním okraja cievok za oknom sa mi nepáči asi najviac zo všetkého, no aspoň polep je trochu verný svojmu farebnému označeniu :D

Páska:
vyzerá veľmi železito ako klasický ferro, neviem čo viac povedať.

Kazetu som získal od zberateľa z HE, ako bonus k balíku kaziet v roku 2009, bola to moja prvá od tejto značky a z výroby USA Tandy (Memorex). Ja som jednu dobu mal veľkú túžbu mať celú kolekciu najmä modrú a bordovú verziu, aby som ich nahral, ale toto bola jediná ktorú som mal, takže som nahral aspoň tu, Naj výber, aj keď som vedel že kvalita nebude tak super, ale viac ma naštvalo to že mi na konci trochu seklo skladby, s nejakými veľkými rezervami v dĺžke pri tvorbe kompilácii netreba počítať, vlastne si odvtedy dávam pozor na dĺžky C45.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 27.9.2013:
+4db, bias -8
Pri ostrej nahrávke na Akai sa zo začiatku objavilo niekoľko dropov a jeden väčší výpadok ľavého kanála v dĺžke niekoľkých sekúnd, ale potom to už bolo v poriadku. Zvukovo nevykazuje tak veľké známky nekvality ako sa hovorilo o niektorých starších Memorexoch, ale je potrebné myslieť aj na to že tieto kazety už majú solídne plnohodnotné prítlačné vankúšiky a nie len špongie.
No a podľa dĺžky CD mi vyšlo že jedna strana má 23min 47sek, čo je síce viac než by mala mať podľa obalu (22,5min na stranu) ale aj tak som vždy počítal s rezervami pri tvorbe CD, tu si na to treba dávať pozor.

Pioneer CT-S550S, 18.9.2013:
+2db, zvuk slabší, ale príjemný, výšky takmer ako na zdroji
BLE XD:
+4db, príde mi menej basovo výrazný, ale výškovo niečo lepší než bez kalibrácie.

Technics RS-AZ7, 2013:
+6db, ale výrazne slabšie výšky, zvuk bez porúch a kolísania
ATC:
občas poruchovosť, alebo kolísanie balancu, čo je zaujímavé
Výšky ako na zdroji, výkon max +2db

Technics RS-TR979, 2013:
+2db, mierne slabšie výšky, bez skreslenia
ATC:
+2db, kvalitné výšky, bez skreslenia a porúch, celkom použiteľné

Technics RS-TR575MII:
+4db, výšky stredne uspokojivé

Predbežne záverom:
Do zbierky, hlavne vo všetkých farebných (modelových) prevedeniach sa hodí, ale neviem či na nahrávky sa vždy oplatí rozbaľovať. No dá sa celkom pekne nakalibrovať na vybraných strojoch. Ak to beriete ako základného ferra a máte presne aj také očakávania, tak sa dá ešte dobre použiť. Ale občas nepríjemne prekvapia nejaké mechanické neduhy najrôznejšieho druhu, od krivých cievok až cez nepresné vedenie pásky, alebo preklzávanie na hriadeli ako sa mi stalo na C120.
No aby som nakoniec uviedol na pravú mieru že sa nejedná o superferro ale podľa obalu o Premium Ferric :D
Prílohy
IMAG0480.JPG
IMAG0481.JPG
IMAG0482.JPG
IMAG0483.JPG
IMAG0484.JPG
IMAG0485.JPG
IMAG0486.JPG
IMAG0487.JPG
IMAG0488.JPG
IMAG0490.JPG
IMAG0491.JPG
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"