C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

je na tom grafe +6dB a vedľa v tej tabuľke sú parametre merania kde je uvedené 20mM/mm, každopádne by to malo byť 200nwbm a teda 0dB=Dolby logo, teda zaokrúhlene -2dB na AKAI alebo SONY (tie čo máš doma nie všetky všeobecne). Teda podľa toho sú tie +6dB z grafu = +4dB AKAI alebo SONY
ten prepočet by mal platiť na všetky tie pásy z toho grafu, v podstate je najľahšie z každého čísla toho grafu si odpočítať 2dB a dostaneš zhruba výsledok pre tvoje stroje
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

ja som si to nevedel tak komplikovane preložiť že koľko myslia, keď tam nebolo 160 alebo 250 napísané :D
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

tak deck firmy A..... ktorý sa chystám kúpiť pochádza z roku 1979 a už má prepínač na metalky
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

SKC QX 46min rok 1990 Made in Korea
https://ez647.sk/cc/skc_qx.html#90

SKC vyrábalo dva (tri) modely kaziet typu II, nemal teda žiadne High ani super, ale proste:
QX je FeCo pás
CD je chromdioxid pás s Basf pigmentom
HX je starší predchodca modelu QX, takže tiež FeCo pás
No a pod značkou Smat sú tie značenia viac či menej podobné.
Menší prehľad SKC typ II a IV na fóre
SKC ako najčastejšie OEMkovaná kazeta je najviac známa z vybraných modelov Memorex a Scotch.
Okolo pásu z modelu QX by som mal dve veľké proti a to:
1. tento pás je po Mexických High Bias Sony asi druhý kde sa podozrieva na ničenie hláv, ale ja to zatiaľ ignorujem, pretože som ich už niekoľko nahral a nechce sa mi z toho stresovať.
2. podobne ako ich ferro páska, čo šarža a rok to veľmi odlišné farby pásky a zvukové vlastnosti, ako neviem o čo im šlo, či to bol zámer, alebo koľko mali receptov na jeden typ pásky?

1990:
tento ročník SKC považujem za najzaujímavejší, čo sa týka dizajnovej konzistentnosti a verzií tak má minimálne hodnotenie, pretože taký farebný guláš či zmeny v dizajnových verziách si asi dovoľujú prevažne menej významné firmy, tak ako je to s výrobou ich pásky.

Dnešná kazeta, balenie:
Krabička, hrubá, hranatá, svetlá, čo je zaujímavé že niektoré ferro modely z tej rady sú v slimkách, iné v hranatých krabičkách.
Fólia QX je jednoduchá pre tento rok strieborno dúhová s farebnou vlnovkou a farebným číslom dĺžky, ktoré sú odlišné pre každú dĺžku kazety v tomto ročníku. Celkovo na tomto ročníku s tými vlnovkami prezentovali väčšinu kaziet a pekne farebne oddeľovali, ale občas pritom nelogicky nechali na booklete len jeden typ farby aj keď fólia hovorí niečo iné, čo obzvlášť vyzdvihujem u ferro kazety GX pre tento rok.
U tejto QX booklet klasickej veľkosti pekne v striebornej matnej so žltými vlnovkami a číslom dĺžky.
Na zadnej strane je pekný graf kde je celý priebeh pásky niečo nad nulou v rozsahu +15dB :) :D
Miesto pre popis je na vnútornej strane.
Nálepky sú mimoriadne jednoduché, ale zase plnia účel, pretože na kazete je na to vhodné miesto, kde nebude nálepka tak prekážať.

Kazeta:
Veľkooknová typ kópie Sony, ako som prezentoval u Memorex CDX IV 110
Takže čierna kazeta s čírim oknom, jasné biele cievky s červenou svorkou, namiesto potlače je pomerne luxusný metalický polep so žltými značkami a vlnkami pre C46.
SKC robilo dizajn inšpirovaný Sony ako som písal na odkaze k Memorex CDX IV, ale rozdiel je v tom že na väčšine SKC sú na okne matné čiarky tvarované do oblúkov po stranách okna, aj keď je ich 3D vzhľad očividne jasný, tak povrch okna je dokonale hladký a lesklý a tieto matné čiary sú robené z vnútornej strany okna.
Zavádzacia páska je matná bez značenia, resp čierne plôšky sú len na páske v úchyte svorky.
Kazeta pôsobí pomerne pekne a sviežo, ale SKC dosť často obmieňa alebo nedodržuje farebnosť svojich audiokaziet. Napríklad raz kúpite tieto kazety s bielymi cievkami s červenou svorkou, alebo bielou svorkou, prípadne so sivými cievkami.
Ale špecialita modelu QX a CD pre tento ročník boli plne farebné cievky podľa dĺžky, napríklad C90 sú červené, C100 čierne, už som videl dokonca aj modré, asi u C60, hlavný problém je že sa na to nedá spoľahnúť a kľudne kúpite všetky v bielom prevedení cievok. Napríklad podľa toho by mala byť C46 so žltými cievkami, ale nie je.
Ďalšia vtipná zaujímavá vec je že okrem Sony dizajnu okna SKC používala aj napodobeninu Denon okna a kazeta vyzerá mierne inak a zase o niečo luxusnejšie, a tieto kazety sa tiež náhodne striedajú u SKC, napríklad na Nový rok pridaná QX 90 1990, teda predvčerom s červenými cievkami, používa ten druhý typ tela.
Prehľad u mňa všetkých kaziet s veľkým oknom podľa Sony a Denon, ktoré mám na webe.

Páska:
Na prvý pohľad čierna, aj keď na silnom svetle má istý odlesk jemne hnedej, no je skôr sivočierna, viac matná, zase sú tam koľajnice aj na páske ktorá neprešla deckom.

Kazetu som pridal 03/2019, test len Akai, aktuálne prázdna.

Akai DX-57, 15.3.2019:
+4db bias -6
Výstup výkonu pásky oproti vstupnému signálu zdroja -1db
Nehralo by to zle, ale vo výškach sú dropy, v malej miere ale počuteľné, inak výškovo aj výkonovo je na dobrej úrovni základnej kazety typu II.

Predbežne záverom:
po dizajnovej stránke sa mi páči, do zbierky ideálna, pestrosť prevedení a verzií je ohromná, ale skúste skompletovať celú farebnú zbierku cievok podľa dĺžok.
Čo do nahrávky, tak sa dá ešte pomerne slušne kalibrovať a mnoho ľudí vie slušne nahrávať na SKC QX a ich OEM značky s touto páskou, samozrejme čo do bezpečnosti ohľadne hláv, nemôžem doporučiť s čistým svedomím, tak vyzývam na opatrnosť, nech si každý skúša na vlastné riziko.
Okrem toho vieme že kazety SKC nie sú vždy tak veľmi mechanicky presné a majú tendenciu robiť hrby a prepady na svorkách cievok, za to si držia tvar.
Prílohy
IMAG0026.JPG
IMAG0027.JPG
IMAG0729.JPG
IMAG0730.JPG
IMAG0731.JPG
IMAG0732.JPG
IMAG0733.JPG
IMAG0734.JPG
IMAG0735.JPG
IMAG0736.JPG
IMAG0737.JPG
IMAG0738.JPG
IMAG0739.JPG
IMAG0740.JPG
IMAG0741.JPG
IMAG0742.JPG
IMAG0743.JPG
IMAG0744.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

ešte doplním, čo som našiel dávnejšie na nete, leták kde je SKC CD 60 s modrými cievkami, to len tak nikde neuvidíte

Kazetowich: pekné, tak zrejme stihli v jednom roku toho veľa, ale metalky nie sú len o nových nahrávacích obvodoch, ale potrebovali aj nové hlavy, tak je to celkom zaujímavé ako dlho sa na to pripravovali
Prílohy
skc_blue.jpg
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Fólia sa mi zdá škaredá, kazeta je pekná ale tá čo máš s červenými cievkami je oveľa krajšia ale na použitie po tej informácii by som to nekúpil, jedine do poličky ako bonus k nákupu. Neviem komu dodávali FeCo pás ale zaujímalo by ma to, lebo normaliek je veľa od nich pod rôznymi značkami ale typ II neviem. Ten graf a to je teda len dedukcia - mi príde trochu divný, vyzerá to ako charakteristika (vycucaná z neznáma a neznámym spôsobom)pri -20dB, tak ako to udávajú na iných kazetách
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: to je ľahké, podľa dizajnu kazety poznáš že to je SKC väčšinou, potom tu sú info na webe, na fóre a tak.

zatiaľ sa celkom tej pásky nebojím, a nahrával by som ju štandardne, keď to v lete prežilo Fuji DR-II a ešte ich budem nahrávať asi celkom dosť, jednu SKC QX som nahrával už skôr, verziu 1988, Memorex HBSII čo je aj v testoch tu, tuším v lete bola aj Scotch XSIIS ale už si niesom istý :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tie FeCo pásy od nich bývali v takých kazetách, ktoré mňa až tak nezaujímajú, a pri cenách tých kaziet ani nejak nevidím zmysel ich cielene vyhľadávať na nahrávky. Jasné, že keď sa vyskytne do zbierky nič sa nepokazí ale neni to pre mňa
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Stano »

Je to pekná kazeta, fólia hnusná...
Celkovo má SKC necháva chladným, príde mi to ako všetko z Kórei, síce by sme aj vedeli, ale bude to stačiť aj takto :lol:
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Stano, toto sadlo :)
SKC mi nevadí keď robia OEM pre Scotch, Memorex a pod. Lebo v tom prípade je to lepšie ako originál. :)
Vlastne je u mňa SKC hneď prvé v rebríčku za veľkými menami. Ale doma mi ich vlastné produkty nechýbajú.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

tiež mám taký nejaký nijaký vzťah k Skc, Memorex alebo Scotch.
To už radšej Goldstar (pripravujem malé prekvápko) - dokonca mám kazety Samsung 😁
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

SKC QX 46min rok 1999 Made in Korea
https://ez647.sk/cc/skc_qx.html#99

Musím uznať že SKC bola naozaj vytrvalou firmou, pretože až do rady 2001 ponúkala plnú modelovú radu svojich kaziet, myslím že asi len s výnimkou metalky, kde bola posledná v 1999, čo je aj tak slušné.
Rovnako tak musím vydvihnúť ich snahu vyrábať pravý chromdioxid v modeli CD až do roku 2001 a možno aj dlhšie s typickou Basfáckou arómou, teda aj s pigmentom od Basf, v dobe kde Basf, teda už Emtec chromdioxid nepoužívala a firma sa snažila všemožným spôsobom predať zvyšok vyrobeného pigmentu pre chromdioxidové pásy, ktorého vraj nebolo málo, tak bol v tej dobe SKC asi ich jediný známy odberateľ.
Za to QX FeCo pás sa vyskytoval v ich ponuke a pre OEM partnerov pomerne bežne.

Dnešná kazeta, balenie:
Extra slim svetlá krabička, vyzerá viacmenej krehko na štýl Saehanu, toto bol v tej dobe už štandard.
Booklet štandardný, na trochu lesklom a tenšom papieri než minule, ten teraz dostal dúhový vzhľad na vršku tak ako mali fólie 1990, tu to majú všetky booklety rady 1999. Inak obe strany s riadkami pre popis.
Samolepky trochu pripomínajú kópiu konkurencie, myslím že Sony, inak pomerne jednoduché.
Fólia moderná kde je na celej rade 1990 nejaká foto rozmazaná v pohybe, alebo inak deformovaná, občas možno až nepríjemne, a celé to má ladiť do farby modelu, čo je v tomto prípade QX zelená. Zadná strana je už aj s výhľadom na kazetu s nejakými tými technickými informáciami. Ako sa tu včera riešil ten graf, tak je vtipné že napríklad SKC považuje svoj model CD za Superchrome, pritom by som nepovedal že je lepšia ako obyčajné Basf chromdioxidy, ale graf ukazuje nekonečné zvýšenie na výškach :D No a u metalky ZX je to ešte vtipnejšie, lebo graf je v podstate identický s touto CD, teda začína u metalky na 0db :D

Kazeta:
Od tej minulej sa vzhľad veľmi nezmenil, SKC to robilo rovnako, alebo chaoticky striedalo podľa šarže, takže sa môže stať zase že dostanete inú kazetu, alebo iné farebné prevedenie komponentov než tu dneska ukážem, proste u SKC je s tým občas nutné počítať.
Kazeta teda ostala veľkooknová na štýl Sony. Od verzie 1990 sa tu zmenili dve veci, namiesto metalickej samolepky je kazeta potlačená, v dizajne inšpirovaným TDK ferro z roku 1990-1993.
Cievky majú ten menej výrazný farebný dizajn ako keď vyrábajú pre Fuji, teda sivá a sivomodrá.
Sériové číslo vynecháva na uzavretých otvoroch metal, čo je celkom vtipné, inak tieto telá sa používali vo veľkom pre kazety ZX typ IV.
Zavádzacia páska ako minule, matná, zrejme s čiernymi značkami v oblasti úchytu svorky.

Páska:
Ako som už spomínal u SKC je to vždy také rôzne, tu je vzhľad podobný ako minule, ale zdá sa akoby bol na páske jemný prach, ale v poznámke k testom nemám napísané žeby niečo z nej šlo dole.
Páska mi príde jemne lesklejšia, zase je tam akoby jemný prehyb aj na nepoužitom úseku.
A k tým verziám, u C90 1990 som zistil strednú priesvitnosť proti svetlu, u C46 1990 zase žiadnu priesvitnosť a u tej dnešnej veľmi malú priesvitnosť, takže pomerne zaujímavé, ako SKC stále menil svoje pásky.

Kazetu som pridal v 04/2019, test len Akai, inak prázdna.

Akai DX-57, 15.4.2019:
+2db, bias -4, výstup z pásky slabší o 2db
Výškovo by takmer stačil aj bias 0, ale lepšie to hrá na bias -4, výkon +2db je dosť na hrane možností.
Takže si to porovnajme s C46 1990 z predošlého článku, táto je o 9rokov novšia akože, ale výkon má nižší, ale bias je lepší, nie je nutné také podbiasovanie, takže to nebude asi len o veku medzi kazetami, ale naozaj tie zloženia si zasluhujú individuálnu pozornosť.

Predbežne záverom:
Do zbierky je celkom moderná s tými nie práve peknými obalmi, ale zase mať kompletne celú radu nemusí byť od veci, SKC je taká zvláštna a zaujímavá na zbieranie a v podstate taká nekonečná.
Na nahrávky sa zdá že sa lepšie zlepšila výškovo, ale pohoršila na výkone, aj že tá páska je o niečo odlišná od predošlých, takže aj čo sa týka varovania ohľadne poškodenia hláv, je to vždy také neisté u SKC čo to vlastne dostávate za pás, takže zase odporučiť na vlastné riziko, no rozhodne zahrá a dá sa nakalibrovať.

PS:
od včera večera mi nešiel net, čas od času sa tu objaví taký problém, ktorý nechce nikto riešiť, alebo padajú výhovorky že sa to zabezpečí, alebo že to už funguje a je spravené a ono nie :D len pre dobré vzťahy som ich ako zákazník ešte neopustil, alebo pre zlé recenzie som nešiel ku konkurencii :D

Kazetowich: len pre poriadok, Saehan Korea a Samsung sú jedna firma čo sa týka kaziet
GoldStar je veľmi vzácny v ponukách, dosť po ňom idem, ale je to skromné alebo cenovo nepekné, cenovkami vulgarizovaná značka :D
Prílohy
IMAG0344.JPG
IMAG0345.JPG
IMAG0750.JPG
IMAG0751.JPG
IMAG0752.JPG
IMAG0753.JPG
IMAG0754.JPG
IMAG0755.JPG
IMAG0756.JPG
IMAG0757.JPG
IMAG0758.JPG
IMAG0759.JPG
IMAG0760.JPG
IMAG0761.JPG
IMAG0762.JPG
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"