C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Tak to si dobre kúpil
Včera som zablúdil na ebay, rozplakal sa a išiel spať. :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony HF-S 46min rok 1990 Made in France, EU verzia, ale veľké cievky.
https://ez647.sk/cc/sony_hfs.html#90

Preskočíme ročník 1988, ktorý sa taktiež vyrábal ako C46 s veľkými cievkami pre Japonsko a či aj pre EU to neviem.
http://www.vintagecassettes.com/sony/so ... ge6122.jpg
image6122.jpg
image6122.jpg (20.8 KiB) 1149 zobrazení
Dnešná kazeta je pre náš Európsky trh, napriek tomu je to rarita a kazeta je s veľkými cievkami. Túto verziu HF-S som už na fóre predstavoval vo vlákne C100
Ako som spomínal nedávno že v Japonskej linke skončil model HF-S rokom 1989 a potom sa to zmenilo na XI, tak posledný model HF-S 1989 Japan sa niesol asi najbližšie v tomto dizajnovom duchu, možno prebytok veľkých cievok spotrebovali práve pre EU model, alebo to dopredávali ešte niekoľko rokov.
http://www.vintagecassettes.com/sony/so ... ge6162.jpg
image6162.jpg
image6162.jpg (22.51 KiB) 1149 zobrazení
Balenie:
Hranatá krabička Sony, už luxusne tmavá, veľký skladací booklet typ J kde je vnútro kompletne s riadkami na popis, ale vonkajšok so štvorčekmi na piškvôrky, alebo popis, či iné umelecké diela, ja som mal popravde celkom rád tieto booklety.
Samolepky sú už monochromatické, ale stále myslím že dobré.
Fólia má taký nový odtieň zelenej, ktorú môj skener aj niektoré foťáky proste nevedia, ale nevadí.
Je to asi jediný model kde sa uvádza Cobalt v zložení, čo predpokladám celkom isto že v poslednej verzii 1992 je zhodná páska, u tých starších je to síce otázne, ale kvalita je dosť dobrá.
Na obale vzadu je zase graf, ktorý porovnáva HF a HF-S s odhadom že výkon pásky je niečo medzi +5 až +10dB.

Kazeta:
Jedná sa o druhú verziu veľkooknového puzdra, kde sa zmenili niektoré detaily, ako výrez na samolepky, stredová mreža okna bola odstránená aj povrchové textúry boli zmenené. Farebnosť sivá kazeta v pomerne tmavom okne, mňa to až tak neberie, aj keď je pravda že to na tú dobu bolo moderné. Nové luxusné cievky, teda cievky aj to novšie telo už je od verzie 1988, ale luxusné cievky bielej farby s bielou svorkou, ktoré pôsobia sivo kvôli tmavému oknu, sú lepšie vystužené než tie klasické a Sony ich používa hlavne do tých luxusnejších modelov (v Japonsku aj v modeli HF)
Tieto veľké cievky od tej luxusnejšej verzie vyzerajú pomerne zvláštne, pretože narozdiel od predošlého typu kde zväčšili oká a celý vzhľad, tu dierky ostali malé a zvyšok napuchol, čo vyzerá ako alergická reakcia po bodnutí hmyzom :D
Napriek tomu sa mi to celkom páči a už len preto sa teším na nahrávky.

Páska:
Rozhodne je odlišná od tej 1986, vyzerá inak, je tmavšia, stále dosť železitá a veľmi priesvitná, povrch vyzerá omnoho hladšie než na tej predošlej. Myslím že zhodne vyzerá aj pás verzie 1992.

Kazetu som pridal do zbierky 09/2016, niekto z ČR to vystavoval na aukru tiež okolo 200KC, alebo menej, rarita ktorá sa už len tak viac neobjaví.
Testovaná kompletne, na nahrávku čaká, kvôli cievkam som ju chcel nahrať, ale vždy to nejaká raritnejšia kazeta prebila, aj fakt že som C90 a C100 v tomto dizajne hral pomerne dosť kusov.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 17.9.2016:
+4db, bias -8
Pomerne slušný zvuk, aj keď tam bol jemný dojem dropov, ale to sa môže dosť odlišovať u každého stroja ak je to len v malej miere. V podstate bola porovnateľná so staršou 1985, aj keď myslím že o niečo živšia čo do výšok.

Pioneer CT-S550S, 12.6.2018:
0db, slabší zvuk, výšky mierne silnejšie
BLE XD:
+2db, výšky ako zdroj, dropy len vzácne, ale čakal som trochu lepší zvuk

Technics RS-AZ7, 11.6.2018:
efekt posilnenia, pri vstupe 0db z pásky ukazuje +4db, extrémne zvýraznený basový prejav, ale aj zvyšok spektra, výškovo ako zdroj, hrá tak dobre ako Axia JZ1, v špičkách ťahá až na +8db, žiadne poruchy ani kolísanie, neskutočne dobrý zvuk, aspoň raz sa to na tomto stroje oplatí
ATC:
špičky už len +6db, žiadne posilnenie zvuku, ani odlišný prejav, všetko je podobné zdroju, nie je to zlé, ale prečo keď bez toho to hralo lepšie? k tomu občasné dropy

Technics RS-TR979, 12.6.2018:
+6db, pri vstupe +4db, efekt posilnenia, výšky slušné
ATC:
+4db presne, výšky excelentné, výkon mierne uťatý

Technics RS-TR575MII:
+4db, stredne kvalitné výšky

Tieto kazety doporučujem do zbierky, aj na nahrávky ak sú v dobrom stave, je to jedna z tých lepších kaziet dneska vhodná na nahrávky v akejkoľvek dĺžke. Ďalšie fotky otvorenej kazety na fóre.

Nec: ja plačem až keď robím platbu za kazety
Prílohy
IMAG0440.JPG
IMAG0442.JPG
IMAG0908.JPG
IMAG0909.JPG
IMAG0910.JPG
IMAG0911.JPG
IMAG0912.JPG
IMAG0913.JPG
IMAG0914.JPG
IMAG0915.JPG
IMAG0916.JPG
IMAG0917.JPG
IMAG0918.JPG
IMAG0919.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony What´s up?... 46min rok 1985 Made in Japan
https://ez647.sk/cc/sony_whatsup.html

Dneska sa oficiálne ulejem z písania, tieto kazety som nahrával všetky 4 kusy farieb v lete a piatu farbu čo je skoro nezohnateľná som tam spomenul tiež, kazety s páskou HF-S a veľkými cievkami pre Japonský trh.
Rozsiahly popis s fotkami.
Prílohy
whatsup4.jpg
whatsup4.jpg (58.33 KiB) 1129 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tie Whats Up to bol riadny článok, keby je to dnes aktuálne tak ich kupujem ale teraz to je určite cenovo vysoko
Tá HF-S v šedej, resp. všetky Sony v tom šedom plaste sú nepekné ani mne sa to nikdy nejak nepáčilo
Je celkovo zaujímavé ako sa druhé najlacnejšie kazety stali dnes tak vysoko cenenými, jedine Maxell to celkom ešte nepostihlo
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Stano »

Mne sa tie HF-S páčia vsetky :D
Nejdem po nich cielene, ale sem tam sa niečo pripletie.
A k cenám :lol: Pokiaľ je HF-S niečo ako XLI, tak maxell je aj drahší a potom je tam ešte tá XLI-S, to pre prípad HF-ES(nechce sa mi hľadať či existuje).
Ale vraveli ste, že normálky majú najmenej problémov.
Erik je zvláštny prípad, ja vždy všetko analyzuje, no a je pre mňa dosť nepochopiteľné, že zotrval pri kazetách. Jednoznačne mal valiť mp3 a CD, kazeťáky začínali byť out :lol:
Škoda, že si neurobil aj zbierku kazeťákov v čase keď sa považovali za bezcenný šrot.
Testy by boli
GX-95, RS-B100, RS-M 95, JVC TD-V 711, niečo od Sony a marantz DS 9020 na 2jke rýchlosti. :lol:
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

práveže XLI je vyššie hierarchicky

Maxell UR-UD (UDI, UDI CD)viem, že stará UDI je drahá ale UDI-CD šli donedávna zohnať dosť dobre
TDK D -AD drahé
Sony HF - HFS ešte drahšie
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Stano »

Tak ja Sony HF-S považujem za hierarchicky vysoko postavenú normálku, v podstate za najvyššiu od Sony. Subjektívne a bez skúseností s HF-ES a HF-Pro si o nich myslím, že pri tom označení už išlo skvôr o marketing, ako o kvalitatívny skok.
Ale k tomu sa zasvätene môže vyjadriť asi len Erik, pretože ja by som ES a PRO asi neodbalil a som si všimol že ich mám. Ja som nakupoval ako besný, čokoľvek, hlavne nech to mám a napíšem tu, že ani neviem či existovali :lol:
UR - základ, UDI - kvalitná normálka, XLI super normálka, XLI-S tu je to jedno, lebo je strašne drahá :lol:
Ja osobne by som skrz ceny a ponuku jednotlivích firiem dal XLI na úroveň HF-S a TDK AR.
XLI-S, HF-ES, ARX
Erik čo ty na to?
Cenovo to XLI-S absolútne valcuje, ja ich neporovnám, pretože pri tej cene a natrhnutí fólie, by som s kŕčom v tvári zomrel na infarkt.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony HF-X 46min rok 1988 Made in Japan, len pre Japonský trh.
https://ez647.sk/cc/sony_hfx.html#88

Už som na fóre robil prehľad o tomto modeli.
HF-X je model najviac podobný kvalitou HF-S, ale určený výhradne pre Japonský trh ponúkaný v rokoch 1986-1989 v troch verziách celkovo.
Zloženie pásky je označené ako:
1986, 1988 - Crystal Gamma
1989 - Fine Cobalt Crystal Gamma
Takže je to zhodné s označením HF-S, ale Sony tvrdí že tá páska je odlišná, takže predpokladám že použili možno inú jemnosť, alebo niektoré detaily ohľadne výroby a vylepšili takto recept HF-S, alebo je to len A trieda HF-S, môžete si vybrať, ale muselo by sa naozaj veľmi podrobne merať a testovať aby sa ten rozdiel medzi HF-S a HF-X prejavil, hlavne ak dneska sú tie pásky po rokoch vždy v rôznom stave tak je to problém.
Zase pre nás je to pestrosť zbierania.

Dnešná kazeta, balenie:
Hranatá tmavá krabička Sony, veľký skladací J booklet s oboma stranami pre popis, tmavé sivé nálepky.
Fólia a vzhľad sú identické s radou 1988 a v porovnaní s HF-S sa zmenila farba zo zelenej na modrú, ale zase vyšší HF-ES používal taktiež modrú na označenie modelu.
Vzadu na obale je zase graf, ktorý porovnáva len s HF, ale výkony sú nejaké podivné v podstate v celom spektre je výkon len niečo nad nulou, len na výškach je to +2db.
Na druhú stranu, u staršej verzie HF-X 1986 sa vzadu spomína kazeta HF-S, kto vie preložiť z Japončiny, možno zistí že je to naozaj len výberová trieda pásky HF-S

Kazeta:
Od roku 1988 sa používa novšia verzia veľkého okna Sony, ako som predstavil včera, ale táto kazeta používa dvojité cievky, k tomu ešte veľké, a vôbec toto prevedenie je jedno z najkrajších na sledovanie kazety v nejakom otvorenom decku, veľmi to pôsobí ako niektoré staré cievkáče Sony.
Technicky a dizajnovo sa HF-S a HF-X odlišuje práve týmito delenými cievkami, kazeta je identická.
Taktiež je to jedna z kaziet kde som prvýkrát lepil odlomený zub na cievke.

Páska:
Naozaj vyzerá ako HF-S, je tmavá železitá a dosť priesvitná ako tá novšia HF-S čo som prezentoval včera, ale povrch má nerovný ako tie staršie HF-S, no asi to bude len dojem všetko a sú rovnaké :D

Kazetu som získal od janvysa, pridaná 08/2019, díky!
Len test Akai, inak prázdna, je to tiež veľmi dobrý kandidát na nahrávky, hlavne kvôli dizajnu.

Akai DX-57, 30.8.2019:
+6db bias -8, výstupná úroveň ako na zdroji
Zvukovo je dosť blízka HF-S, veľmi dobrá kondícia pásky, dynamika a sviežosť sú zachované.

Ja myslím že je mimoriadne zberateľská a na nahrávky v dobrom stave veľmi vhodná, ale stále ju radím skôr do kvalitatívnej triedy HF-S s nejakým tým malým plus navyše.

Stano:
HF-S je hierarchicky ako Maxell UDI, ale kvalitatívne by som povedal že UD je vyššie.
HF-ES je potom ultimátna normal porovnateľná s najvyššími kazetami normal ostatných značiek.
HF-Pro obsahuje pásku HF-ES, len má ten vodiaci blok, podobne ako UX-ES a UX-Pro.
Páske HF-ES sa budem ešte venovať, tak o tri dni cca.
No a je pre mňa nepochopiteľné čo je pre teba nepochopiteľné na tom že som pri kazetách.
CD aj mp3 štandardne používam už 20rokov, CD aj dlhšie, kazety mali dokonca u mňa pauzu keď už sa nedalo veľmi nič nové kúpiť, až do doby kým neprišli ponuky na internete. CD ma chvíľku bavili, ale mp3 len ako nutnosť, neviem o čom by som asi písal na fóre ak by som bol vyznávač mp3.
Je jasné a bežné že keď chcem niečo stále, dookola, alebo popri niečom počúvať a nechcem riešiť kazetové rituály, tak si proste pustím v PC skladby a neriešim, pásky a kazety sú láska, to nemá s bežným použitím a praktickosťou nič spoločné :D
Zbierku kazeťákov? neviem kam by som ich dával a kto by to platil.
Prílohy
IMAG0497.JPG
IMAG0498.JPG
IMAG0939.JPG
IMAG0940.JPG
IMAG0941.JPG
IMAG0942.JPG
IMAG0943.JPG
IMAG0944.JPG
IMAG0945.JPG
IMAG0946.JPG
IMAG0947.JPG
IMAG0948.JPG
IMAG0949.JPG
IMAG0950.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Toto už je iná kazetka, jedny z najkrajších cievok podľa mňa a ešte podobné ale trojité má Victor. Chcem na krabice ale cena je ...
krásna, booklet dobrý a nálepky slabšie ale zasa asi sa hodia k tej kazete
EZ, mňa zasa prekvapuje, že nevidíš nič praktické na kazetách
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

to už som preháňal no :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

mňa by zaujímalo porovnanie v rovnakých minutážach, resp. tloušťkách pásu
Basf Fero Maxima
Maxell XLI-S
Sony HF-ES
TDK AR-X
prípadne nejaký menej známy rival k tomu (Fuji FRI-S)
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Stano »

S tými kazetami som to myslel tak, že ja od momentu ako som si mohol dovoliť nakupovať originál CD, na kazety som úplne zabudol :D
Pamätám prvé mp3 a to som vyslovene počul, že je to zlý zvuk, určite sa programy zlepšili, ale ja som to odmietal od počiatku a cesty späť nebolo.
Erik, nikdy v živote by som nepredpokladal, že z kaziet bude zberateľský artikel. Pamätám si regále plné kaziet, a ja som s opovrhnutim pozeral na ľudí čo to ešte kupovali, stálo to pár korún, ale kto normálny by v dnešnej dobe kupoval ešte kazety(presne toto som si myslel) :lol: :lol:
No a dnes ich kupujem aj ja normálny a minulý rok som to kupoval ako nenormálny :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"