Deduško Večerníček • Dědeček Večerníček

Toto tu chybaloo

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Deduško Večerníček • Dědeček Večerníček

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím Vás všechny :-).

Vzpomínáte si ještě na tuto znělku, kde vycházel dědeček z chaloupky, kterého doprovázel psík, když šel večer na kopec rozsvěcovat hvězdy na obloze?
.



Podařilo se mi najít kompletní sbírku všech verzí této znělky. Bohužel prošla nepříjemnou modernizací, kdy byl obraz přečištěn od přirozených škrábanců filmového pásu, ale roztažení z původních 4:3 na 16:9 proběhlo zřejmě při nahrávání na internet. Navíc závěry podzimní a zimní verze už nebyly dochovány v původní, ale předigitalizované podobě..
I tak jsem rád za tuto vzpomínku :-).



Tato slovenská znělka je však již třetí v pořadí a celkově až čtvrtá, započtu-li tu vůbec první, která byla (zřejmě) společná.
Nerad bych se dopustil chyb, ale ani na Wikipedii ve dvou věcech nemají zrovna jasno..


Předchůdce Večerníčků byl pořad Stříbrné zrcátko, který začal své vysílání v roce 1963, v nedělním podvečerním čase a na Slovensku to byla „Rozprávka na dobrú noc“. Od 2. ledna 1965 byl večerníček ucelenou formou s pravidelným nedělním vysíláním. Výtvarník Milan Nápravník je zakládajícím tvůrcem a prvním dramaturgem Večerníčku.
Animovaná znělka Večerníčku je nejstarší televizní znělka v České republice.
Autorem kreslené postavy „kluka – večerníčka“ v krátkém animovaném představení, před uvedením pohádky je výtvarník Radek Pilař. Tvůrcem hudby byl Ladislav Simon. Pozdrav „Dobrý večer“ a „Dobrou noc“ namluvil tehdy päťročný nebo šestiletý Michal Citavý (* 1958). Znělku natočil v srpnu 1964 nebo v júli a auguste roku 1965 (vtedy ešte čiernobielou) režisér Václav Bedřich. První barevné vysílání začalo v roce 1973, od téhož roku je pořad vysílán každý den.
Po postavičce byla pojmenována planetka 33377 Večerníček, objevená 12. února 1999 Petrem Pravcem v Ondřejově.

V slovenskej zvučke rozprávky na dobrú noc od roku 1966 bol ježko, ktorý hral v rozsvietenom paneláku na klavíri a keď sa rozprávka skončila, ježko v pyžame zakýval na rozlúčku a okná v paneláku postupne zhasli.
V rokoch 1971 až 1976 ježka nahradili dvaja pletení panáčikovia, ktorí vyskakovali z košíka so šitím a zažínali lampu a nakoniec sa do košíka opäť uložili.
V roku 1975 Slovenská televízia vypísala konkurz na novú zvučku a víťazom sa stal príbeh o deduškovi so psíčkom od dramaturgičky Anny Minichovej, ktorý sa začal vysielať krátko po spustení pravidelného farebného vysielania začiatkom roka 1977. Okrem Anny Minichovej sa na výrobe zvučky s Deduškom Večerníčkom podieľal tiež grafický výtvarník a režisér Ladislav Čapek a melódiu skomponoval Jaroslav Celba. Deduško Večerníček má aj svoj vlastný seriál V chalúpke a za chalúpkou (1986).

V chalúpke a za chalúpkou je československý animovaný seriál, ktorý zobrazuje príhody deduška Večerníčka a jeho domácich zvieratiek. Seriál bol vyrobený v rokoch 1986 až 1993. Nakreslil ho Ladislav Čapek a režisérmi boli Ladislav Čapek a Jíří Miška.
Seriál obsahuje celkem 28 dílů a každý z nich má kolem 8 minut.



Informace byly čerpány z těchto článků na Wikipedii:
Večerníček (CS)
Večerníček (SK)
Večerníček (postava a znělka)
Večerníček (planetka)
V chalúpke a za chalúpkou (1986)




Občas si tak říkám, kam až s tou digitalizací chtějí jít. Před lety začala ČT přečišťovat filmy s Burianem do obrazové podoby jako by byly natočeny dnes, jen černobíle, zvuk přečistili od praskání a černá políčka ve filmu upravili zpomalováním záběrů, takže se mnohdy scény rozchází se zvukem. A takto postihnuty nebyly jen filmy s Burianem, ale i oba díly Švejka a další ČS filmy. Za chvíli je budou asi kolorovat a uměle navýší i frekvenční rozsah zvuku...
Jako chápu, že takto postihnutý na detaily jsem asi jen já a vám to třeba ani nijak nevadí nebo to vůbec nevnímáte, takže si ani neumíte představit jak moc mě to vadí - já se na takto přečištěné filmy nevydržím koukat i když je mám rád, ta sterilita obrazu i zvuku mě znervózňuje, že to nezvládám ani 5 minut..

No ale ať nekončím takto negativně, tak na druhou stranu jsem rád, že se tyto klenoty ČS tvorby digitalizují a nejsou zapomenuty někde v archívech :-).
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Deduško Večerníček • Dědeček Večerníček

Príspevok od používateľa EZ647 »

a pokiaľ viem tak ten domček aj reálne existuje
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Deduško Večerníček • Dědeček Večerníček

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Foxovi - to prečisťovanie filmov vadí aj mne.
Jedna vec je znovunaskenovanie negativov do vysokého rozlíšenia - to je super - pretože aj dvd štandard je vlastne degradáciou filmového pásu. On má totiž na viac.
A nejaké čmuhy a vady by sa dali vyretušovať aj bez toho, aby to vyxeralo ako 3D presaturovaný animák.
Ale všetko je o ľuďoch. Vždy to závisí od toho človeka, ktorý zrovna na tom pracuje. Alebo teame ľudí ...
Nedávno som videl dva staré filmy v tv ktoré boli urobené do hd (ja mám hd plazmu) - oni boli možno full hd neviem.
Vrchný prchni a Jak dostat tatínka do polepšovny (aj Jak utopit doktora Mráčka).





Najprirodzenejš
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Deduško Večerníček • Dědeček Večerníček

Príspevok od používateľa Kazetowich »

pokračujem - nejak mi zblbol mobil ...
Najprirodzenejšie vyzeral Vrchný prchni. Celkový obraz pôsobil dobovo - no bez tých velkých špiniek a pod. No kontrast, farebnosť a gradácia boli veľmi blízke tomu čo si pamätám a žiadna umelina.
Podobne aj Jak utopit doktora Mráčka. Vyzeralo to pekne a vcelku prirodzene - aj moderný zhýčkaný mladý divák mohol byť spokojný, aj my starší sme nemali dojem že pozeráme remake.
Jak dostat tatínka do polepšovny bol mirne presaturovaný a kus viac vyleštený ako by sa patrilo.
No a moderná (počítačovo animovaná) verzia zvučky večerníčka - radšej nekomentujem. Myslím deduška zo psom.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Deduško Večerníček • Dědeček Večerníček

Príspevok od používateľa Nstar »

tomuto ja nerozumiem a vidím, že je to Kazetowich tvoja téma ale presne mi to pripomína keď kedysi šli do módy remastre muziky. Väčšinou stály za houby a tak to aj ostalo.
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Deduško Večerníček • Dědeček Večerníček

Príspevok od používateľa Stano »

Kazetowich:
Aký starší :lol:, sme mladí, áno priznávam sú aj mladší, ale to je normálne 😁
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Deduško Večerníček • Dědeček Večerníček

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Nstar - na remastri sa dá vela dokurvit - lepšie = menej (zasahovať) - s citom
A starí nie sme úplne ... ako sa hovorí - mladost v prdeli a do dochodku daleko
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Deduško Večerníček • Dědeček Večerníček

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Teda, tak to jsem netušil :-). Takový chaloupky se mi líbí a je pěkný, že se to inspirovalo skutečností.
Včera jsem ještě koukl na jeden z dílů toho seriálu a musím říct, že to je ukázka krásné poctivé pohádky. To co jsem měl možnost při přeblikávání televize vidět jako dnešní "pohádky"..no to i takový Oggy a švábi (kterého mám rád) jsou svatý grál oproti tomu současnýmu odpadu.


---

Kazetowich: Tak v tom nejsem aspoň sám.
Když jsem kdysi (asi roku 2014) četl nějaký článek, že se plánovaly digitalizace tří filmů do kdoví jak vysokého super rozlišení, tak mluvili o částce myslim milion korun a že tam bude mezi těmi třemi filmy i Tři oříšky pro Popleku a ten bude na digitalizaci nejdražší. Navíc že si prý musí sehnat filmové pásy z Německa, protože ty naše byly na páscích ORWO, které po letech údajně změnily barvy a nejsou ani dostatečně ostré.

Jen nevím jestli ten milion stála jen ta Popleka nebo všechny tři filmy.. Ale každopádně, čistá digitalizace není vůbec takto absurdně drahá, jenže částka naskáče, když se přidají služby jako čištění obrazu od přirozeného zrnění filmového pásu, srovnání barevnosti, dále pak odstranění škrábanců a nečistot na filmu - ono se to prý dá digitalizovat i "mokrou cestou" díky čemuž ty rýhance nejsou tak výrazné.
Když si vezmu kolik by ušetřili, kdyby se ty filmy jen zdigitalizovaly bez jakýchkoli dodatečných HW i SW úprav.. Ale pokud si to zadala ČT, tak mám určité podezření v utopení části peněz (odtok bokem)..
Třeba S čerty nejsou žerty se ještě letos stále vysílala v originální kvalitě s praskanci, rýhanci i defekty ve zvuku a myslím, že i ve FHD kvalitě. Jenže to zřejmě proto, že to nevysílá ČT, ale Nova. Přesto ale ani Nova není v tomto ohledu "svatá", protože třeba Mrazíka upřednostnili v podobně sterilní remasterované kvality.

Jo no, když jsem si kdysi stahoval dostupné filmy z webu ČT (kterých moc nebylo), tak mezi nimi byly i Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny - byly ve FHD (nebo HD, už nevim) a samozřejmě totálně přečištěné. Ale tohle byly poměrně mladé filmy, tak se to dalo relativně přetrpět, i když mě ta obrazová sterilita často odváděla pozornost.


Tak ta přehnaně digitální verze znělky Večerníčku vadila i mě, jenže to tam dokazili dost drasticky i ve zvuku. Ale obávám se, že tento druh ničení je dnes v módě.
Ach jo, když si vzpomenu jak jsem se zaujetím sledoval DvD se starými díly Pat a Mat, tak mě tam dost výrazně zaujal jeden díl, kde byl zvuk extrémně tlumený, ale fakt že hodně a myslím i obraz byl nějak poškozený. To se obávám by dnes už neprošlo :-|. Přesto mě ta nedokonalost příjemně zaujala :-).


---

Nstar: Přesně, co jde zkazit se zkazí a to i tam, kde by tě to nenapadlo.
Ale jak píše Kazetowich, záleží na lidech, kteří u toho jsou. Vyjímečně se dá najít i ideální digitalizace filmu či hudby :-).
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Deduško Večerníček • Dědeček Večerníček

Príspevok od používateľa Kazetowich »

zaujala ma tá mokrá cesta digitalizácie - o tom som nepočul - no znie to logicky.
A tie prehnané ceny - to je v štátnych inštitúciach snad pravidlom.
Že velká časť ide bokom...
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Deduško Večerníček • Dědeček Večerníček

Príspevok od používateľa jhradec »

Při jakékoli úpravě- vyčištění- remasteringu hraje úhlavní roli osoba zadavatele. Jeden příklad z audia. Písně V+W remasterované podle P.T Justa jsou po remasteringu perfektně srozumitelné (a navíc srovnané podle her)ale postrádají jazzový drive - P. Just je divadelní kritik. Remaster z let 60- sátých kdy písně vyšly na LP je po stránce hudební mnohem lepší. Přitom technické možnosti pravděpodobně ještě elektronkové analogové techniky byly velmi- VELMI OMEZENÉ. Jako vždy- je to o lidech.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Deduško Večerníček • Dědeček Večerníček

Príspevok od používateľa Kazetowich »

tak tak
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Deduško Večerníček • Dědeček Večerníček

Príspevok od používateľa Nstar »

mňa by celkom zaujímala pointa týchto výčinov, podľa mňa by sa to mohlo dotiahnuť do dokonalosti a popremaľovávať aj staré umelecké diela
Napísať odpoveď

Návrat na "Filmy, seriály a iné audiovizuálne počiny"