C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10260
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony UX 46min rok 1989 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/sony_ux.html#89j

Keďže som kazety Sony typu I končil radou CDix I, tak som priamo nadviazal na CDix II a takto sme prešli všetky moderné C46 High Sony, teda sa vraciam opačným smerom a nasledujúce dni sa pozrieme na staršie série Sony typu II C46.
Konečne čistokrvná UX kazeta, ale jediná v mojej zbierke pre rok 1989, dizajnovo presne sedí na model HF-X 1989, len sú zmenené farby.

Balenie:
Hranatá tmavá krabička Sony. Booklet veľký skladací typ J, s oboma stranami pre popis. Zlatohnedá fólia kombinovaná s čiernou, ale ako jadro modelu je farba červená, čo je vidieť aj na červených cievkach, čo je najbližšia príbuzná našej UX 1990.
Samolepky jednoduché, zadná strana zase vo farbe modelu.
Doba keď na zadnej strane obalu boli ešte relevantné technické informácie a grafy.

Kazeta:
Klasická veľkooknová Sony druhej generácie v sivej farbe a pre C46 veľké dvojité cievky v červenej farbe. Potlač je maximálne jednoduchá.

Páska:
Typická tmavá hnedá UX, len nechápem tie jemné čiarky ako vznikli, keď je to ešte na nepoužitom úseku pásky.

Kazetu som pridal v 08/2019, vďaka Janvysovi, test len Akai, inak prázdna, veľmi zaujímavá voľba pre nahrávky, hlavne kvôli dizajnu a veľkým cievkam.

Akai DX-57, 30.8.2019:
+4db bias -8, výstupná úroveň ako na zdroji
Špičky výšok sú stále mierne tlmené, ale celkovo to hrá pekne, ale je to jediná kazeta z tejto várky, kde je čiastočný výškový pokles ľavej strany, čo je spôsobené nedoliehaním jednej strany dobre na hlavy, samozrejme výbrus hlavy po rokoch, a pod. sa výrazne prejaví na kazetách nižšej kvality, alebo v horšej kondícií po dlhom skladovaní, no stále to nie je kritické ako na niektorých iných testovaných kazetách.

Toto je nádherná zbierková kazeta, aj po kvalitatívnej stránke stále dobrá na nahrávky podľa stavu a skladovania, odporúčam.

Moniatko: no a teda nechceš tú Sony XII vymeniť za Levieho kráľa? :P
Prílohy
IMAG0487.JPG
IMAG0488.JPG
IMAG0469.JPG
IMAG0470.JPG
IMAG0471.JPG
IMAG0472.JPG
IMAG0473.JPG
IMAG0474.JPG
IMAG0475.JPG
IMAG0476.JPG
IMAG0477.JPG
IMAG0479.JPG
IMAG0480.JPG
IMAG0481.JPG
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa moniatko »

Kazeta je to krásna, ze vším všudy, to sa jej musí nechať.
Fólia, telo, booklet, nálepky - celá sa mi páči. A tie cievky, tie sú ppči, jak nejaký kotúčak :D

No využitie pre krátkominutážne kazety ja nemám. Najmenej, čo som schopná použiť je 54 (napr. maxell) a aj tak má kazeta viac -zhruba- 60 minút.
Do toho hlasovania čo si dával som hlasovala za 90minútové tuším.

Výmenu ti nemôžem sľúbiť Erik, aj keď sa mi tá kazeta páči.


PAAAARDON ja som si zle prečítala. Nie, staminu nie, prepáč. Na nej sa mi najviac páči obal a ten už mám.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Sony tento dizajn mohli trochu dlhšie používať, to bolo podľa mňa to naj čo vymysleli s tými cievkami ale zasa asi náklady...
Ja by som to bral na krabice ale dnešné ceny budú skôr tak do poličky ale záhada je to poškodenie pásu, to teda by som od týchto kaziet nečakal
nálepky sú pekné ale tu najviac vyčnievajú cievky
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10260
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony UX-S 46min rok 1988 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/sony_uxs.html#88j

Po dlhšej dobe sa odpútame od UX pásky v kazetách Sony a pozrieme sa na UX-S. Keďže som predstavenie tohto pásu robil už vo vlákne C100, tak len v krátkosti.
UX-S používa častice zvané Super Uniaxial, v tomto prípade Super jemný Uniaxial. Teda vylepšené zloženie základnej pásky UX.
Historicky to vzniklo v roku 1982, prezentovaný nový model High Sony zvaný UCX-S.
1986 je model známy pod názvom UX-S.
1992 používa kazeta v Európe extra telo s GuideBlockom ako UX-Pro, kazeta sa nedostala mimo EU.
1998 zmena tela v EU bez vodiaceho bloku.
2002 model UX-S už nenesie označenie Super Chrome Class, ale len Chrome Class a používa cudziu OEM pásku typu II s veľkým podozrením na Aurex Mexico.
Prehľad Európskych UCX-S a UX-S na fóre.
USA trh:
Na začiatku držali krok s Európou a Japonskom, ale posledná pravá UX-S bola pre rok 1990 v USA, tá so zelenými cievkami, resp. stredmi.
Od 1992 sa v USA model UX-S nenachádzal, ale prešli na model CDit PRO, ktorý pravdepodobne používal pás UX-S a prvé ročníky tam bol Japonský pás, potom neviem presne v ktorom roku sa začali CDit a CDit PRO pre USA plniť nebezpečnou Mexickou páskou Aurex.
Ale pravdepodobne sa do uvedených kaziet v USA dostala nebezpečná páska už od série 1995, preto zatiaľ považujem bezpečné CDit a CDit PRO USA len v prvej verzii 1992.

Japonský trh:
Taktiež prvé roky bola takmer zhoda modelov a dizajnových prevedení, postupne sa to s časom rozchádzalo, a posledná Japonská UX-S existovala v roku 1989. Od roku 1990 až do 1997 ste v Japonskej línii mohli stretnúť pás UX-S v týchto modeloch:
od 1991 model ES-II
1994-1995 premenovanie na XSII
1996-1997 návrat na názov ES-II s prídavkom Stamina
po tomto roku sa zvyčajne jedná u Sony o OEM pásy s podozrením na Aurex Mexico, ale presnejšie čo kde ako, by som sa tomu venoval až individuálne podľa potreby.

Dnešná kazeta, balenie:
Hranatá tmavá krabička Sony.
Fólia je s metalickou potlačou, v podstate dizajn zodpovedá tej Európskej, ale s odlišnými farbami. Taktiež ako som tu prezentoval pred časom HF-ES 46 1988 pre Japonský trh, tak by sa dalo povedať že sa jedná takmer o zhodu a rozdiel je len v inom odtieni modrej na fólii a potlači kazety.
Na zadnej strane máme hierarchiu a grafy, kde porovnávajú UX a UX-S model kazety.
Booklet veľký skladací typ J, s oboma stranami na popis a čiernym vrškom s modrým pásikom, presne zodpovedá zmienenej HF-ES s odlišným odtieňom modrej.
Samolepky zodpovedajú tiež :D

Kazeta:
V Európe a USA sa v tej dobe preferovali veľkooknové Sony kazety v rátane UX-S ktorá v týchto trhoch mala dvojité cievky, s epickými čiernymi stredmi a o generáciu novšie so zelenými stredmi.
Lenže Japonci nieee eeee eee. Oni sa rozhodli že túto a mnoho ďalší kaziet budú robiť na štýl UX-Pro bez vodiaceho bloku, alebo Metaliek, proste to typické dlhé úzke okno s rozšírením okolo cievok v maximálnej temnej sivej pre kazetu aj cievky. Veľkooknové Sony mali Japonci do modelu UX a dosť, preto epické dvojité cievky s čiernymi stredmi si v Japonsku užijeme jedine v kazete UX 1988, alebo HF-X 1988. Preto Aj novšia generácia Japonských kaziet s veľkými/klasickými cievkami obsahuje len červené stredy pre UX a modré pre HF-X. Japonci nikdy nemali zelené stredy cievok v žiadnej kazete.
Takže táto kazeta je presne dizajnovo totožná so zmienenou HF-ES, len je odlišný odtieň modrej potlače, na UX-S mi príde stredne svetlo modrý, na HF-ES je tá modrá mierne ťahaná do fialovej.
Cievky veľké, sivé v tejto kazete.
Osobne sa mi tento dizajn mimoriadne páči u celej tejto rady Sony Japan 1988.

Páska:
Tmavá hnedá, odtieň je mierne odlišný od tých klasických UX, príde mi tmavší, možno viac železitý, ale UX-S pásku často poznáme aj ako pomerne prehnane svetlú hnedú, ale to sa tiež behom rokov dosť menilo.

Kazetu som získal z KE v 03/2019, test len Akai, inak prázdna.

Akai DX-57, 15.3.2019:
+4db bias -8
Výstup výkonu pásky oproti vstupnému signálu zdroja je zhodný
Zvuková dokonalosť, jedna balada, žiadne poruchy, vysoká čistota a precíznosť aj s dolby C, nádherný dizajn...Ale zase príklad zlého skladovania, mal som nedávno v teste zhodný model a rok kazety ale C60 a tá dopadla veľmi zle, s výpadkami a poruchami, takže zase na skladovaní záleží!

Do zbierky je to pecka, veľkocievková!
Na nahrávky, ako píšem na skladovaní záleží, je UX-S staršej generácie veľmi zaujímavý pás, keďže som ich cez leto nahrával pomerne veľa v rôznych prevedeniach a ročníkoch, tak máte približne predstavu aký mám názor na tieto kazety.
Zo skúseností viem len že sa jedná o najobľúbenejší model medzi High kazetami Sony čo do ceny a výkonu vo svojej dobe, najviac predávaný, kde narazím na diskusiu o kazetách, tak sa tam spomína asi najčastejšie. Ja rozhodne odporúčam. Pre mňa je táto kazeta vyslovene epická v tomto Japonskom prevedení.

Nstar, možno to nebude tak zlé s tými vlnkami na páske, predsa nie sú hlboké, ale foťák vidí všetko, aj to čo netreba, hlavne prach :D
Ešte by si sa mohol vyjadriť k tej predvčerajšej XII Stamina.

Moniatko:
Nevadí, záujem o kazety je stále, len ceny rastú, takže som sa na kazety najprv pýtal tu, a keď nie už idú ďalej.
Prílohy
IMAG0059.JPG
IMAG0061.JPG
IMAG0487.JPG
IMAG0488.JPG
IMAG0489.JPG
IMAG0490.JPG
IMAG0491.JPG
IMAG0492.JPG
IMAG0493.JPG
IMAG0494.JPG
IMAG0495.JPG
IMAG0496.JPG
IMAG0497.JPG
IMAG0498.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tá Stamina sa už trochu opakuje, je to pekná kazeta a všetko ale už ju bolo vidieť aj v tej UX-S a ten UX pásik to síce robí trochu zvláštny ale nejak neviem úplne oceniť jej význam.
Dnešná tu síce už tiež bola ale zasa tu sa mi to páči veľmi, vrátane cievok a nálepiek, tých je tu rekordné množstvo a ja mám UX-S zvuk v obľube takže rozhodne by som ju ja osobne uprednostnil pred rôznymi inými konkurentmi ale tak každý musí vyskúšať na svojom stroji a na Dolby sa to hodí dosť
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10260
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

škoda, tú XII si mohol mať, aj CDix II :D
síce sa možno opakuje, ale to je ta práva UX kazeta pre Japonskú modernú generáciu, tie predošlé to je len taký dizajnový predkrm :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ja už prechádzam na tie minidisky :lol:
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10260
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony UX Turbo 46min rok 1990 Made in Japan, Japonský/USA trh
https://ez647.sk/cc/sony_uxturbo.html#j

Toto je ďalšia zberateľská pecka, kazeta UX Turbo, ktorú som prezentoval už vo vlákne C100
A nahrával Európsku verziu C90
Tak dneska sa môžeme pozrieť aj na veľkocievkovú verziu o ktorej som nevedel až kým mi do mailu neprišli fotky s touto kazetou.
Vo vlákne som už model prezentoval, aj rozdielnosť trhov, takže si to zhrnieme.

Balenie:
V tejto Japonsko Americkej verzii (inak si ten obal vysvetliť neviem) je použitá tmavá hrubá zaoblená krabička Sony. V Európskych verziách bola použitá vždy hranatá tmavá krabička. (zase tu bola fólia nejaká lepkavá)
Fólia je zhodná, s Európskymi, len zadná strana je odlišná, podľa čoho som sa rozhodol že to nebude čisto Japonská záležitosť, ale že chceli prezentovať tento model aj za mlákou, asi sa im už nechcelo robiť rozdielne fólie.
Booklet je veľký skladací typ J, zase obe strany s miestom na popis a tematické nálepky, ktoré som už tu asi prezentoval.

Kazeta:
Že je tento typ okna rozdielny od tých ostatných dlhých okien Sony som prezentoval tiež vo vlákne C100 a priamo porovnával s tým čo poskytovali napríklad do Metal XR. Rozhodne jedinečná konštrukcia, neviem ako vnútorné usporiadanie a vedenie pásky, ale myslím si že Japonské Sony boli vždy dosť kvalitné. K tomu klasické veľké cievky v čiernom prevedení s bielou svorkou. Na fotke môžete vidieť aká je páska svetlá hnedá, oproti odtieňu cievky samotnej, a taktiež schválne porovnávam veľkosti cievok na fotkách s C90 a C46, že naozaj to nie je to isté :D

Páska:
Na UX-S mi príde pomerne svetlá, keď to porovnám s UX-S Japan čo som prezentoval včera, ale podľa zadnej strany obalu tam UX-S naozaj je, ale samozrejme treba počítať s tým že šarža bude cca zodpovedať kvalitatívnej verzii kazety UX-S pre daný ročník.

Kazetu som získal v 09/2019, test len Akai, inak prázdna, ale veľmi lákavá voľba na skoré nahrávky.

Akai DX-57, 30.9.2019:
+4db bias -4, výstup z pásky je na úrovni zdroja
Zvukovo veľmi slušná, taktiež jemné presykávanie sa nájde, občas nepatrný drop, ale jedná sa o UX-S pásku v tele odolnom voči teplu, vhodná do áut a pod.

Takže zberateľská perla, totálne, sama UX Turbo sa zle zháňa a ešte k tomu Japan s veľkými cievkami? ja to považujem za veľkú raritu.
Na nahrávky UX-S pás, čo viac chcieť?
Prílohy
IMAG0966.JPG
IMAG0967.JPG
IMAG0499.JPG
IMAG0500.JPG
IMAG0501.JPG
IMAG0502.JPG
IMAG0503.JPG
IMAG0504.JPG
IMAG0505.JPG
IMAG0506.JPG
IMAG0507.JPG
IMAG0508.JPG
IMAG0509.JPG
IMAG0510.JPG
IMAG0511.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

jasná paráda, ale dneska by som to už v aute nenechával
nálepky super a tie cievky sú tu príliš luxus keď to má byť skryté v šachte autorádia
ale premýšľam kde a čo by tam malo byť
žeby Depeche Mode a Peugeot 205
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10260
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

čo si budeme hovoriť, v presvetlenom decku to bude ideálne, kašlať autorádiá :D

alebo walkman s dobrým výhľadom na kazetu, to spĺňa v podstate aj ten outdoor účel
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

už máš na ňu pripravený výber?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10260
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

vôbec, to je na niekoľko desiatok rokov rezerva dopredu :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"