C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

v podstate do istej miery to tiež tak beriem, ale zvedavosť kvality tej doby superferro ma vždy zaujímala
a booklet je celkom podarený na tú dobu aj kvalitatívne prevedenie je veľmi slušné
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ja si o tom rád prečítam aj by som ju prijal ako bonus k nákupu ale je to pre mňa skôr suvenír z osemdesiatok a ešte viac z éry protokaziet
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

myslím že v tej dobe už to mali celkom dobre zmáknuté, tie proto kazety boli skôr 60siate roky
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

súhlasím ale toto mi tým stále dosť smrdí
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1329
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Stano »

Mne sa tá kazeta páči.
Páči sa mi hlavne preto, že v čase jej výroby, teda ja mám z toho taký pocit, v 70tych rokoch si na tom dávali záležať, myslené s ohľadom na technologické možnosti. Pre mňa je zaujímavá len do zbierky, tuším ju mám v inej minutáži...
Príde mi to ako poctivá robota a tento dojem vo mne priehľadné kazety nevyvolavajú, aj keď boli tu niektoré priehľadné, ktoré sa mi skutočne páčia. Ak ju porovnám s UR tá posledná produkcia, tak táto TDK mi príde ako produkt na predaj a UR sa mi hodí tak do sáčka k časopisu, ako pribaľovali šampóny 😁
TDK je už kúsok histórie a na nej je dobre vidieť ako následne kazety vyvíjali a následne upadali.

Podobné problémy som mal s najstaršou maxelkou. Pri nahrávaní ohromne škrípala a v troch deckoch. Rozobral som ju a natrel tie trecie fólie silikónovým olejom a aj cievky v kontakte s telom kazety. Následne nebol žiadny problém a povedal by som, že zvuk z nej bol výborný. Musím skúsiť porovnať šum v pauzách, porovnanie medzi najstaršou a najnovšou maxelkou, subjektívne mám pocit, že tá stará kazeta ma nižší šum.

A netuším čo to je tá protokazeta.
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa moniatko »

Stano napísal: Streda, 23. Februára 2022, 20:25 Musím skúsiť porovnať šum v pauzách, porovnanie medzi najstaršou a najnovšou maxelkou, subjektívne mám pocit, že tá stará kazeta ma nižší šum.

A netuším čo to je tá protokazeta.

Nie je stará ako stará.
Neviem, či si čítal, keď som skúšala staré maxell UR ('85 a '86) ale tie majú neporovnateľne nižší šum ako napr. UR 2012
Ale ako je to s takými staršími alebo inými značkami neviem. Mne sa zatiaľ osvedčili len staré UR (v porovnaní šumu)

a protokazeta bolo myslené ako tie najstaršie, niečo ako pokusy a hľadanie správnej cesty => nejako hrali, ale neboli tak vyšperkované ako na vrchole kazetovej éry.
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1329
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Stano »

Tá moja maxell je z 1969, na rok výroby bola nahrávka na ňu výborná, kalibroval som ju podľa ucha :D
Spomínam to hlavne preto, že ten 79ty a 80ty rok to už bolo dosť dobré ohľadne techniky. 85 to už je s ohľadom na môj vek, celkom dobré obdobie :lol:, ja UR spomínam tie nové, nehodnotím produkciu, ktorá bola ešte maxell.
Keď sa pozriem na fotky súčasných kaziet, tak tá TDK je v porovnaní s nimi ako šperk. A celkovo sa mi páči ešte aj krabička a boklet.
Nec
stará páka
Príspevky: 617
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

K tejto rade mám zvláštny vzťah.
Totiž tento dizajn mala naša prvá kazeta vôbec.
Audiostar, Tie kaxety som nepovažoval ani za dobré a ani za pekné.
Jasné, bola to kópia TDK. Ale to som vtedy netušil.
No a dnes pozerám na fotky tejto AD. No na koniec 70 tych rokov je to super. V tom.období si dávali záležať aj na prevedení nižších modelov.
Krásna modrá farba na booklete. Bral by som ju hneď. Akurát mám s týmito čiernokrabičkovými kazetami problém, že ich rozbalím a následne neviem čo by som na ne nahral. Tak iba čakajú.
Ale tu ma napadol Queen. To by šlo. :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK AD 46min rok 1987 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/tdk_ad.html#ad88j

Veľkooknová Japonská verzia s veľkými cievkami, presne z tejto generácie som prezentoval už kazetu C120.
Balenie:
Hranatá svetlá krabička s logom TDK Made in Japan.
Fólia presne pokračuje podľa vzoru rady kde patrí aj nedávno prezentovaná AE 46 1987, len zvolili vhodnejšie farby k modrej typickej pre AD pridali ešte fialovú. No a ja tu hovorím o fólii, ale dneska vám žiadnu neukážem, kazetu som získal ako odbalenú z viacpacku, ale za to fóliu môžete vidieť na tom odkaze na verziu C120.
Booklet vo farbách modelu, veľký skladací typ J, 1,5strany na popis, a štvrťka s textami o kazete a celej hierarchii pre daný ročník.
Nálepky mierne jednoduchšie než som zvyknutý, veľmi mi tam chýba nejaké to logo modelu, ako bolo u niektorých novších kaziet.

Kazeta:
Veľké okno TDK, dizajn používaný pre modely AD, AR, SF a niektoré limitky v rokoch 1987-1989 + niektoré extra modely v roku 1990 tuším AD a AD-X s extra novými cievkami.
Samozrejme osvedčená kvalita, tmavšia sivá kazeta s čírym oknom, snehovobiele cievky s veľkou svorkou. Veľká verzia cievok pre C46.
Môj kus vyrobený presne v roku 1987.

Páska:
Tmavšia, výrazne železitá, výrazne priesvitná. Môj kus pochádza zo zlého skladovania, kde sú vidieť na páske fľaky, špina, plesne a prach, zo začiatku sa to nachádza priamo na povrchu pásky, ďalej na miestach kde som fotil sa zdá byť opticky v poriadku, viac v testoch.

Kazetu som získal v 09/2016, kompletne otestovaná, inak prázdna kvôli jej stavu.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 17.9.2016:
+4db, bias -12, silné poruchy
Očividne veľmi zle skladovaná, zvuk tomu zodpovedá, silne poruchový a nečistý vypadávajúci zvuk, výkon ťahá na slušné parametre, ale výšky a stredy sú zlé.
Inak papierovo má mať tento model MOL 315Hz +4,5dB, platí pre C90
Pás samozrejme špiní hlavy, kladky, všetko, bordel bielohnedej farby.

Pioneer CT-S550S, 12.6.2018:
0db, slabší a ostrejší zvuk, poruchy stále
BLE XD:
+4db na hrane, výškovo akože zhodná až na poruchy, ale čím ďalej sa dostávam v páske tým je chytených miest menej a začína to byť celkom použiteľné.

Technics RS-AZ7, 11.6.2018:
+4db, špičky +6db, pri vstupe len 0db!
výšky len nepatrne jemnejšie, už žiadne poruchy
ATC:
+4db na hrane, ale zvuk je zlý, poruchy sú nadmieru silné, neviem koľko spravil stav pásky a koľko samotný deck a kalibrácia, ale aktuálne sa to nehodí, oter na hlavách ostáva aj tu

Technics RS-TR979, 12.6.2018:
+6db pri vstupe +4db, výškovo dobrá, ľavý kanál je ale slabší a poruchový
ATC:
+4db, výkon ubitý na zdroj, výškovo zhodne zrazu obidva kanály, ľavý má napriek tomu mierne strapatý zvuk, občas aj nejaká väčšia porucha, ale snaha tam je
oter na hlavách stále

Technics RS-TR575MII:
+4db, výšky veľmi zlé, poruchové, veľký oter na hlavách

Takže do zbierky nádherná kazeta, a nebyť toho stavu tak s kľudom odporúčam na nahrávky, je výborná, pre milovníkov dlhých kaziet, aj C120 verzia vyzerá veľmi kvalitne, takže bezohľadu na dĺžku je táto kazeta super v Japonskej, a iste aj Európskej verzii.
Aspoň máte porovnanie čo sa stáva aj s dobrými kazetami pri zlom skladovaní a ako sa to správa v decku, ale kazeta za to rozhodne nemôže, len jej majitelia.
Rozhodne si ale mnoho deckov s materiálom AD pomerne dobre rozumie.

Stano: rozdiel medzi škrípaním hláv a mechaniky kazety je dobre zistiteľný pri pretáčaní, v mojom prípade si ten pás vyslovene nerozumel s tou hlavou na Pioneer, inak fajn
Pozerám že tá stará TDK 1979 rozvírila celkom vášne ako veľká láska, čo dneska už zošedivela.
Prílohy
IMAG0468.JPG
IMAG0492.JPG
IMAG0493.JPG
IMAG0494.JPG
IMAG0495.JPG
IMAG0723.JPG
IMAG0724.JPG
IMAG0725.JPG
IMAG0726.JPG
IMAG0727.JPG
IMAG0728.JPG
IMAG0729.JPG
IMAG0730.JPG
IMAG0733.JPG
IMAG0734.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Je celkom pekná aj keď tie farby resp. kombinácie stále trochu pokrivkávajú. Škoda toho stavu ale inak by som i to vedel predstaviť na nejaké nahrávky z CD/LP, bez dolby a nálepky trochu naznačujú FE.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK AD 46min rok 1990 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/tdk_ad.html#90j

Dnešná a nasledujúca kazeta budú AD pre Japonský trh a potom sa posunieme ďalej.
Dnešná verzia je taká prechodová z tej klasiky 80tych rokov na modernejšie 90te roky, kedy sa nám aj Japonská séria začína výraznejšie odlišovať vzhľadom svojich produktov a neskôr aj názvami modelov. Zatiaľ to ale nebude tak drastické ako spravilo Sony so svojimi Japonskými kazetami v tomto období.

Balenie:
Hranatá tmavá krabička s logom TDK Made in Japan.
Fólia je pomerne jednoduchá s kúskom výhľadu na kazetu, ale väčšinou biela s trochou bledo modrej, stále to k AD celkom pasuje, ale už sa viacmenej celý koncept dizajnu pomaly odchyľuje od našej verzie.
Zadná strana fólie je s hierarchiou a popisom dĺžok kaziet AD a AD-X, a trochu zvláštny graf z ktorého veľa neviem vyčítať, ale pod ním TDK uvádza MOL 315Hz na tejto verzii +5,0dB čo je naozaj veľký pokrok od tej čo som tu prezentoval predvčerom.
Booklet veľký skladací typ J, jedna plocha pre popis s riadkami a jedna pre piškvorky, nálepky bohaté, bledo modrá je trochu utlačená tmavo sivým pozadím :D
Zadná strana polepov s hierarchiou celej rady kaziet.

Kazeta:
Ak by si niekto myslel že dlhé rovné okno je presne to čo pozná z našich AD, AR a nedávno ukázanej Optima 1, tak by sa mýlil. Síce Na prvý pohľad sa zdá kazeta rovnaká, v pomerne svetlo sivom prevedení s veľmi efektnou potlačou. Ale keď sa pozriete detailne, zistíte že Japonci toto kazetové telo navrhli totálne od základu inak než tie naše Európske.
Hlavné znaky ukazujem na fotkách a to sú extrémne miniatúrne skrutky kazety a mimoriadne zaoblené hrany kazety, porovnávam s Európskou verziou AD.
Ostatné sa zhoduje, moderné cievky TDK snehovo biele s bielou svorkou, kde by sa výrazne hodila čierna, alebo bledo modrá svorka, to by som chcel asi veľa že?
Nemám prax s týmto telom kazety, len krátky test, ale verím že TDK to vypracovala viac než dobre. Vyzerá ešte o niečo presnejšie a precíznejšie než naša dobová AD.
Môj kus kazety vyrobený v Japonsku presne v roku 1990.
Ďalšie známe použitie tohto dizajnu v Japonských modeloch AD, AD-X, CDingII Walker.

Páska:
Tmavá, ale výrazne železitá a mimoriadne priesvitná.

Kazetu som získal v 06/2017 z KE, test len Akai, inak prázdna, je mimoriadne pekná a lákavá na nahrávky.

Akai DX-57, 18.6.2017:
+4db, bias -4
Veľmi slušná výškovo aj výkonovo, aj keď stredy mi prídu mierne jemnejšie pri výrazne prenikavejších výškach. Výkon ide hore tiež veľmi zľahka bez väčšej námahy, poruchy ani kolísanie nie sú, páska je pomerne živá a dravá aj po rokoch.

Je to naozaj zaujímavý zberateľský kúsok, na nahrávky podmienené dobrým stavom určite odporúčam, páska je výborná, modelu hanbu rozhodne nerobí.
Prílohy
IMAG0573.JPG
IMAG0574.JPG
IMAG0756.JPG
IMAG0757.JPG
IMAG0758.JPG
IMAG0759.JPG
IMAG0760.JPG
IMAG0761.JPG
IMAG0762.JPG
IMAG0763.JPG
IMAG0764.JPG
IMAG0765.JPG
IMAG0766.JPG
IMAG0767.JPG
IMAG0768.JPG
IMAG0769.JPG
IMAG0770.JPG
IMAG0771.JPG
IMAG0772.JPG
IMAG0773.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

toto je presne kazeta, ktorá mi prvý krát ukázala ako vie hrať AD a prečo je taká cenená. Ja som tam teda nahral pekne aj stredy ale mám taký pocit, že tu to bolo o kúsok lepšie ako naše AD pretože tie ma až tak nezobrali. Je to krásna kazeta....bez dolby LP, CD, MD
spracovanie je mimoriadne kvalitné a je to jedna z kaziet, ktoré stačia už takmer na všetko
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"