C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

možno ti nejakým spôsobom vyhovuje nastavenie kazeťáku, neviem, ja mám len novšie verzie a keď to skúsiš bez kalibrácie tak nič moc s dolby
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

bez kalibrácie nie, hodnota bias je inde než výrobná a dolby to prekáža, potom je to výškovo okusané
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK IF 46min rok 1987 Made in Japan
https://ez647.sk/cc/tdk_if.html

Tak ako v prípade Sony What´s up, sa aj dneska ulejem z písania, obe kazety bielu a čiernu verziu som nahrával v lete, kazety s páskou AR a veľkými cievkami v mydlových krabičkách pre Japonský trh.
Rozsiahly popis s fotkami.
Prílohy
tdkifyou46bw.jpg
tdkifyou46bw.jpg (23.27 KiB) 1125 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa moniatko »

Tá biela v kombinácii s ružovými cievkami je perfektná.
Japonci sú na tieto veci fakt ako stvorený.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

mne sa tiež viac páči tá biela ale obe boli pekný počin, škoda, že dnes sú skoro vždy v nepoužiteľnom stave
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

stav nie je tak zlý, len na Akai to nebolo moc dobré, ale na Sony dosť dobré
skôr sú cenovo nepoužiteľné :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tak ano, to už je lepšie kúpiť si platne a D-čka k tomu
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK AD-X 46min rok 1992 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/tdk_adx.html#92j

Prehľad modelu na fóre.
AD-X je veľmi zaujímavý model, pred tým než prišli AR a AR-X tak tento model kraľoval v TDK ako superferro. Jedná sa o pásku s čistým Avilynom čo znamená, žiadny NP Avilyn, ale niečo ako SF páska navrhnutá pre typ I, s tým rozdielom že SF v type II je dosť základný model, ale v triede I je to vyslovene pecka.
Model prišiel v roku 1982 a pre náš trh ostal asi len tri ročníky a potom prišiel AR-X. Ale v Japonsku AD-X zotrval až do verzie 1992, ktorú si dneska ukážeme.

Balenie:
Hrubá tmavá zaoblená krabička s logom TDK Made in Japan
Fólia je už pomerne moderná v prevažne v prenikavej modrej farbe a zadná strana sa teraz chváli hlavne novým dizajnom tela kazety.
MOL 315Hz je uvedený ako +6,0dB, teda nepatrne menej než model AR, ale v porovnaní je AD-X a AR-X vždy nepatrne slabší vo výkone než AR, ale má vyššiu citlivosť a výkon na výškach než AR, takže by mal teoreticky poskytnúť lepší a ostrejší zvuk.
Booklet veľký skladací typ J, zase riadky a štvorce na popis po celej ploche, bohaté nálepky.

Kazeta:
Toto je pomerne zvláštne okno, ako klasický obdĺžnik s matnými plochami, ale má mierne vypuklé hrany, takže to celé má zrejme simulovať dizajn CRT obrazovky. Dizajn má na vodiacej časti kazety tie zvláštne čiarky ako USA/Japonské moderné SA a MA kazety.
Kazeta je zvláštna, vzácna a málo využívaná, nájde sa len ojedinele vo vybraných ročníkoch, okrem AD-X to sú ešte kazety typu II Japonské modely Super CDing II a SR-X, ročníky cca 1992-1994.
Môj kus vyrobený v Japonsku presne v roku 1992.

Páska:
Neviem ako veľmi sa zmenila AD-X od tej pôvodnej, či si TDK zachovalo pôvodné kvality, alebo ten pás kompletne prepracovali, rozhodne tmavý, mierne železitý, a taktiež dosť priesvitný pás.

Kazetu som získal z KE v 08/2018, test len Akai, inak prázdna, je to taktiež mimoriadne lákavá položka k skorým nahrávkam.

Akai DX-57, 13.8.2018:
+6db, špičky +8db, bias -8
Mohutný zvuk s extrémnym basovým podaním, ktoré je oproti zdroju výrazne posilnené, občas to na Akai ukázalo špičku aj +10db, takže s touto páskou môžete ísť celkom do extrémov. No je trochu nutné podiasovať, ale ono aj pri bias -4 je to už veľmi dobré, pri silnejšom výkone sú výšky mierne utláčané a chce to trochu ešte posunúť bias dole, no napriek tomu to neskresľuje.
Mal som tam občas dojem poruchy, či nerovnomerného balancu s páskou na hlave, ale to je u TDK nejak časté na môj vkus.

Kazeta je veľmi pekná do zbierky, na nahrávky je to totálna pecka aj dneska, ale staré kazety AD-X sú šialene cenené, tie modernejšie ešte sú občas prijateľné, akoby ich dizajn utláčal do nižšej sféry kvality, ale nie je to tak.
Odporúčam zohnať a vyskúšať.
Prílohy
IMAG0781.JPG
IMAG0782.JPG
IMAG0824.JPG
IMAG0825.JPG
IMAG0826.JPG
IMAG0827.JPG
IMAG0828.JPG
IMAG0829.JPG
IMAG0830.JPG
IMAG0831.JPG
IMAG0832.JPG
IMAG0833.JPG
IMAG0834.JPG
IMAG0835.JPG
IMAG0836.JPG
IMAG0837.JPG
IMAG0838.JPG
IMAG0839.JPG
IMAG0840.JPG
IMAG0841.JPG
IMAG0842.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

toto by som rád vyskúšal, zaujímavý dizajn, nálepky aj zloženie
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK AR-X 46min rok 1990 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/tdk_arx.html#90j

Dneska uzavriem TDK kazety C46 typu normal najväčšou peckou tejto firmy.
Model AR-X bol najvyšším modelom typu normal od TDK a konkuroval tak veľkým kazetám ako Sony HF-ES či Maxell XLI-S.
Hlavný rozdiel medzi AD-X a AR-X by mal byť v tom že AR-X je dvojvrstvové zloženie Avilynu. Nemôžem s istotou povedať že tak tomu bolo vždy u všetkých ročníkov, ale dajme tomu.
MOL 315Hz je uvedený +6,0dB zhodne s modelom AD-X. Nemám priame porovnanie oboch modelov a ich všetkých technických parametrov, ale platí že aj keď sú obe kazety o pol decibelu slabšie než model AR, tak na výškach zase model AR prevyšujú.
Prehľad modelu AR-X na fóre.
V Európe bol AR-X k dispozícii od roku 1988 do 1992, teda dve verzie, v prípade Japoncov to bolo už od roku 1985 do verzie 1990.
Dnešný kus Made in Japan, vyrobený presne v roku 1990.

Balenie:
Hranatá, tmavá krabička s logom TDK Made in japan.
Fólia je mimoriadne luxusná s metalickou zlatou a hnedou potlačou, vyzerá ako mimoriadne prémiový produkt a neskutočne sa to odráža do cien tejto kazety a jej kolegýň, keďže v tomto prevedení fólie je pre tento rok 1990 zástupca pre všetky tri typy kaziet v Japonsku, AR-X, SA-X, MA-X. Kedysi bola k dispozícii MA-X za 44eur a nevzal som ju lebo sa mi to zdalo mimoriadne veľa a teraz ľutujem, predala sa veľmi skoro.
Na zadnej strane fólie máte graf, ktorý vyzerá ako cesta na mape, kde model AE má prudkú južnú odbočku, a model AR-X smeruje na severovýchod prudkou zákrutou :D
Booklet veľký skladací typ J, pomerne jednoduchý, riadky a štvorce, len ten vrch veľmi dobre ladí bledou hnedou s celkovým dojmom z kazety v obale.
Nálepky sú také tie bežnejšie u TDK.

Kazeta:
Tento typ tela som už predstavil u kaziet SA-X C100 v rokoch 1990-1993 EU trhu, model normal sa tu veľmi nevidí. Jedno z prémiovejších tiel TDK s malým okienkom skoro ako u Maxell XL-S ale veľkým preložením plexi cez celú dĺžku kazety na dvojvrstvový štýl.
Samozrejme sa jedná kvalitatívne o štandardné materiály akoby ste mali kazetu AD, alebo SA.
Výstižná jednoduchá potlač, snehovo biele cievky s bielou svorkou v staršom mrežovanom prevedení zabezpečia najlepšiu kvalitu.
Celkovo je kazeta konštrukčne a kvalitatívne najlepším možným prechodom prelomu 80/90tych rokov.
Do tohto dizajnu kaziet sa už nikdy neosádzajú veľké cievky, čo je škoda.

Páska:
Stredne hnedá, je mimoriadne priesvitná ako AD, alebo aj viac.

Kazetu som získal z KE v 04/2021, test len Akai, inak prázdna, veľmi lákavý kandidát na skoré nahrávky.

Akai DX-57, 10.5.2021:
+6db, občas špička +8db, bias -8, výstup z pásky je silnejší než zdroj o +2db
Ultimátna superferro kazeta od TDK, výstup je hlasnejší, výrazne basovejší, ale do výšok sa jej až tak nechce, treba ubrať biasom, bez porúch a kolísania. Ona ľahko skreslí občas aj pri +6db, ale niektoré pasáže divoko samá ťahá na +8db, treba sa pohrať s kalibráciou, predsa má svoj vek, ale istá dravosť v tej kazete ostala. Teoreticky by sa malo jednať o dvojvrstvovú Avilyn pásku.
Používa luxusné telo triedy SA-X/MA-X pre rok 1990, a celkovo táto Japan rada TDK 1990 je jedna z najdrahších zberateľských položiek v aukciách, z nejakého dôvodu.

Kazeta je, aspoň pre mňa mimoriadne zberateľsky cenená, vyzerá veľmi luxusne.
Na nahrávky odporúčam je to pecka, trochu kalibrácie, dobrý stav a máte úžasný zážitok z nahrávania.

bonusový obrázok AR-X 46min rok 1988 Made in Japan, Japonská verzia.
Táto verzia sa robila vo veľkom okne typu ako mali SA a MA pre rok 1988, aj v Európskej verzii, aj v Japonskej verzii, pre Japoncov samozrejme C46 s veľkými cievkami. Jediné čo mi nesedí, sú tie červené svorky, takto som dostal fotku ale nikdy som takú nenašiel nikde na nete.
Aj keď u TDK to je možné, pretože som to už počul z viacerých zdrojov že sa táto farebnosť komponentov nie vždy dodržovala. Napríklad som dostal informácie o kazete Optima4 50min že má byť s červenými svorkami, ale nie tá moja.
Obrázok zabalenej verzie je v prehľade modelu AR-X na odkaze vyššie.
Prílohy
IMAG0532.JPG
IMAG0533.JPG
IMAG0843.JPG
IMAG0844.JPG
IMAG0845.JPG
IMAG0846.JPG
IMAG0847.JPG
IMAG0848.JPG
IMAG0849.JPG
IMAG0850.JPG
IMAG0852.JPG
IMAG0853.JPG
IMAG0855.JPG
IMAG0856.JPG
IMAG0857.JPG
tdk_arx4687jc.jpg
tdk_arx4687jc.jpg (93.76 KiB) 1060 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Kazeta je to pekná, celkom sa mi páči aj tá s piskorkami, to asi kvôli tomu bledemu plastu hore. Čo sa zvuku týka neviem, nemám skúsenosti. Nálepky pekné ale najviac vytŕča ten booklet, veľmi dobrý.
Zaujímavá kazeta
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK CDing 2 46min rok 1996-2002 Made in Luxembourg
https://ez647.sk/cc/tdk_cding2.html#96

Prehľad TDK CDing na fóre.

Rada CDing bola obdoba toho čo Sony ponúkalo v Európe ako CDit, alebo v Japonsku CDix. Teda farebná modelová rada s najrôznejšími dĺžkami pásky v priehľadných kazetách, kde typ I obsahuje pásku AD, typ II pásku SF a typ IV pásku MA.
Dnešnú verziu kazety som už nahrával ako C90 v lete, takže obsiahlejší popis je hlavne tam.

Balenie:
Zaoblená tmavá slim krabička s logom TDK, ako je bežné v Európe v 90tych rokoch.
Fólia prezentuje veľké CD s farebným pozadím podľa dĺžky, pre C46 zvolená modrá.
Ostatné farby môžete vidieť na webe u mňa, ale aj na iných weboch, aj v katalógu.
Booklet je krátky a univerzálny pre typ I aj II, nálepky sú zase tematické ale jednoduché.

Kazeta:
Základné priehľadné telo kazety TDK 90tych rokov, ako som prezentoval už u kazety D 46.
Tento ročník sa vyrábal vo väčšom rozsahu rokov, prvé verzie mali pomerne veľmi tmavé priehľadné telo, moderné biele cievky TDK s bielou svorkou.
Neskoršie verzie dávali do výrazne svetlejšieho tela, ale nie totálne číreho, stále je tam istý odtieň tmavosti. Cievky už obsahovali čiernu svorku, čo sa mi mimoriadne páči a tým kazetám to veľmi prospieva dizajnovo.
A úplne posledné verzie mohli mať zase bielu svorku, a tiež chýbal magnetický štít pod vankúšom, do úvahy prichádza aj Thajská výroba, aj keď túto CDing som myslím ešte z Thajska nevidel.
Moja dnešná kazeta je vyrobená v Luxembursku v roku 2000, čierne svorky, svetlejšie prevedenie tela, magnetické tienenie ešte obsahuje.

Páska:
Moderné Avilyn TDK pásy sú veľmi tmavé, až takmer čierne, len na silnom bielom svetle odhalia svoj hnedý odtieň. Táto páska je okrem toho aj pomerne priesvitná. Niekto ma rád SF pás Avilyn, ale niektorý na neho zvaľujú veľké množstvo kritiky, ako najhoršia páska typu II z pomedzi veľkých značiek.

Kazetu som získal v 09/2020, test len Akai inak prázdna.

Akai DX-57, 29.12.2020:
+4db, bias -4, výstup slabší o 1db
Páska vo veľmi dobrom stave, inak sú so starnutím týchto modelov celkom problémy. Zvuk je čistý, bez porúch a kolísania, takmer ako zdroj, je nepatrný pokles vo výkone. Jedná sa o novšiu verziu CDing s čírym telom a čiernou svorkou na cievke, ktoré nahradili tmavé telá z roku 1996, a tieto svetlé sa predávali až do konca výroby TDK Luxembourg.

Do zbierky je možno príliš moderná, ale zase mať celú sadu dĺžok vo farebných fóliach, ako u Sony CDix nie je na zahodenie, rozhodne zase je čo zbierať, taký menší nekonečný príbeh :D
Na nahrávky, no podmienené dobrým stavom, keďže mi tieto pásky prídu veľmi precitlivelé na starnutie, ani to telo kazety nie je pre mňa svetoborné a pre niektorých by sa táto páska nehodila ani za nového stavu, ale rozhodne pri troche snahy a kalibrácie je stále veľmi dobre použiteľná.
Prílohy
IMAG0106.JPG
IMAG0107.JPG
IMAG0858.JPG
IMAG0859.JPG
IMAG0860.JPG
IMAG0861.JPG
IMAG0862.JPG
IMAG0863.JPG
IMAG0864.JPG
IMAG0865.JPG
IMAG0866.JPG
IMAG0867.JPG
IMAG0868.JPG
IMAG0869.JPG
IMAG0870.JPG
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"