C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa moniatko »

ahaaaa tú som si nedávno nahrávala =D
dobrá kazetka =)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

akú dĺžku? :D
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa moniatko »

presne túto, :D
mám aj 54 ale tú som dávnejšie
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

výborne, rok by ma zaujímal keďže to má pomerne široký záber táto kazeta :D
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa moniatko »

že si to ty, toť máš fotky =D
čísla som sa pokúsila rozlúštiť, ale na tej 46 je to strašne zle vidno

CDing 54 - AGII723 (to sú i nie 1 - len pre istotu)
CDing 46 - ACHD (alebo O) 887-44
Prílohy
IMG_20220303_204007.jpg
IMG_20220303_204007.jpg (79.7 KiB) 843 zobrazení
IMG_20220303_204107.jpg
IMG_20220303_204107.jpg (79.52 KiB) 843 zobrazení
IMG_20220303_204144.jpg
IMG_20220303_204144.jpg (137.85 KiB) 843 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

máš tie staršie verzie tmavých kaziet s bielou svorkou

roky sú 1997 a 1998 podľa čísel

u TDK je rok v piatom znaku čísla
desaťročie musíš trafiť
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa moniatko »

to je zaujímavá infoška, díky = )
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

moja obľúbená kazeta, síce sa o nej dá dočítať všeličo ale ja ju považujem za fajn kazetu na všetko, škoda, že dnešné ceny z nej ale robia nejakú špecialitu. To potom môže byť nový majiteľ sklamaný ale bola to rozpočtová kazeta, netreba čakať zázraky
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK Beam 2 46min rok 1997 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/tdk_beam2.html

Ak si spomeniete na kazety Sony typu II, ktoré som prezentoval niekoľko dní po sebe, hlavne tie základné s páskou UX, teda Extra Uniaxial, asi 4 a viac modelov, ktoré boli krásne hierarchicky zoradené, napriek tomu sa vždy jednalo o základnú UX pásku, až to bolo trápne, ale pestrosť modelov, farieb a všetkého bola značná.
No aj ostatný Japonský výrobcovia súťažili v tomto fenoméne rôznorodosti a pestrosti modelov a obalov so základnými páskami typu II.
U TDK mi to ale príde ešte mierne komplikovanejšie.

Beam !
Neviem čo ich viedlo k tomu vyrobiť takýto vyslovene do očí bijúci model, ktorý veľmi rád prezentuje svoje fosforové časti.
Prehľad na fóre nie je, takže to zhrniem asi takto:
Beam sa vyrába ako typ I, plnený pravdepodobne pásom AD (ako CDIng1) a ako typ II High Bias, plnený pravdepodobne pásom "SF" ale toto upresním ďalej.
Model vznikol podľa internetových katalógov v roku 1997 a vydržal až tri verzie do roku 1999.
No sériové číslo na mojej kazete tvrdí že bola vyrobená už v roku 1996.

Avilyn, teda SF páska, SR páska, SR-X páska, SA páska? tak kto sa v tom má vyznať?
Štandardne platilo že SA je Super Avilyn, jedna z najlegendárnejších kaziet, pardon, pásov, magnetickej vrstvy, ktorá kraľovala u TDK od 70tych rokov až takmer do konca existencie výroby pásky v TDK.
SF prišla v 80tych rokoch ako slabšia a lacnejšia alternatíva k "príliš" dobrej SA páske a už som raz načrtol teóriu že neviem či sa SA pás zdokonalil tak že pôvodné zloženie nechali ako SF, alebo proste degradovali kvalitu Avilynu aby mohol tento model vzniknúť.
Napriek tomu v Európe a USA sa do lacných modelov typu II používal SF pás, do lepších SA pás a do tých audiofilných SA-X pás.
Ale v Japonsku sa to skomplikovalo, pretože TDK priniesla legitímne modely SR a SR-X a pritom držala ešte model SA.
Ale Japonci skončili s modelom SF, takže by sa dalo povedať že model SR bol priamym nástupcom modelu SF.
SR-X bol akýmsi medzičlánkom medzi SR a SA kvalitou, ale vyzeralo to skôr na tú lacnejšiu verziu pásky v tele pre kazety SA. Ak sa vám to zdá komplikované, nevadí, aj mne.
Podľa letáku TDK Japan pre rok 1998 máte k dispozícii len "detské, hračkárske" modely typu II a žiadnu čistokrvnú SA, SR ani SR-X. V triede normal to bolo ešte dobre, pretože používali AD pás do vyšších tried a dokonca v tomto roku ponúkali ešte aj dve metalky. Ale kde sa podela tá kvalita typu II na ktorú bolo TDK tak hrdé? SA a SA-X boli legendy a oni ich uťali tak skoro, to aj ponuka Sony bola lepšia v tomto roku.

Zloženie? aký pás tam je? vie niekto?
Už s princípu na web uvádzam k všetkým takýmto ľahkým modelom typu II ako zloženie pás SF/SR Avilyn, pokiaľ to nie je uvedené na kazete inak, ale je to naozaj tak? Nechcem zavádzať ľudí, ani sa nechcem tváriť na super znalca kaziet ako by to mohlo vyzerať, nemám doma mikroskop ani labák aby som mohol každý pás anallyzovať a povedať hej tu nás Japončíci odrbali, tu zase nie. Ja som len zberateľ čo si občas beznádejne v tom chce spraviť poriadok, ale proste sa nedá, preto je vždy potreba brať všetko s rezervou aj na mojom webe, aj tu, aj v správach ... Nikdy nemusí byť nič tak ružové alebo čierne ako sa všade prezentuje....
Takže k tým páskam, kým existoval model SF a SA v Európskom trhu tak som sa dozvedel že ich MOL 315Hz je u SF +4dB a SA +5dB, čo je v podstate slušné pre obe kazety a potom sú ďalšie rozdiely v ostatných parametroch, ako aj prednes, detail, celková farba zvuku a pod.
Ale keďže Japonci model SR živili celkom dlho, aj model SR-X aj SA, tak som porovnával že sa tieto modely stále viac približovali parametrami k sebe a v podstate v druhej polovici 90tych rokov je už MOL 315Hz u všetkých menovaných +5dB!
Tak potom sa tie rozdiely medzi pásmi stále zmenšujú, alebo zapracoval marketing a robili už len jeden druh pásky typu II a predávali nám rôzne kvalitatívne šarže pre rôzne modely kaziet.
Chcel by som sa vrátiť k tomu katalógu TDK Japan 1998 na odkaze vyššie, kde sú technické parametre uvedených kaziet, ktoré ja osobne považujem za základnú triedu typu II, ale všetky majú uvedené MOL +5dB a to platí pre vtedy aktuálne modely Beam 2, CDing 2, AD2 a DJ2.
Preto sa už nechcem veľmi čertiť kvôli týmto modelom, ktoré sú už asi to jediné čo rok 1998 dal vo firme TDK.

Dnešná kazeta, balenie:
Extra slim tmavá krabička s logom TDK.
Fólia s futuristickou postavou s okuliarmi hýriaca farbami naokolo. Zadná strana okrem Japonských textov prezentuje klasickú TDK cievku, až dneska pri fotení som pochopil prečo :D
Booklet je moderný veľký skladací typ J, teda so skrátenou časťou so siluetami vzorov z obalu cez riadky, nálepky sú pestré a majú fosforový náter, čo je ďalej na fotkách vidieť.

Kazeta:
Priehľadné modré telo tej poslednej konštrukcie známej hlavne z Thajských kaziet, aj keď u tejto číslo tvrdí žeby mala byť ešte Japonská.
Klasické moderné biele cievky TDK sú osadené netypicky oranžovou svorkou. Bohatá potlač s množstvom textu na kazete.
Čo som zistil až dneska pri fotení že biele komponenty cievky a vodiace kladky sú fosforové. No a ja som sa šiel potrhať za tým aby som získal novšiu verziu tejto kazety kde sú v cievkach fosforové body a ona ich má táto celé fosforové :D

Páska:
Po mojom biblickom úvode by som to zhrnul že vyzerá ako tá včerajšia CDing2 :D Veľmi tmavá s nepatrným odtieňom hnedej, dosť priesvitná.

Kazetu som získal v 10/2016, test by mal byť kompletný.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 19.10.2016:
+4db, bias -4
Dosť slušný zvuk, čistý a mohutný s nie veľmi nízkym biasom, občasná špička +6db, tiež som v poznámkach vyjadril pochyby či sa jedná o SA pás, alebo SF v dobrej kondícii.

Pioneer CT-S550S, 18.6.2018:
+2db, zvuk takmer rovnako silný ako zdroj, výšky mierne preostrené
BLE XD:
+4db ale nie celkom čistý zvuk, pri vstupe +2db ide z pásky +4db, ale mierne kreslí tak neviem no :D
Výšková zhoda so zdrojom, teda menej budiť a je to celkom použiteľné.

Technics RS-AZ7, 26.10.2016:
+6db, slabšie výšky, ale zvukovo lepšie než testované SF a CDing2, takže možnosť SA tu je
ATC:
+4db, výšky takmer ako zdroj, v celku dobré, ale stále lepšie než SF EU model

Technics RS-TR979, 21.6.2018:
+4db, výkon má nepatrný pokles, výškovo slabšia, ale dá sa
ATC:
+2db len v špičkách, výškovo takmer zhoda, ale výkonovo fakt nestíha, toto proste nesadlo dobre

Technics RS-TR575MII:
+4db s miernym skreslením, výškovo stredne dobre

Takže do zbierky je to zaujímavosť, nie každý má fosforovú kazetu.
Na nahrávky niečo medzi SF a SA? SR-X? zase tie špekulácie, proste v dobrom stave poslúži, je to základnejšia, ale zaujímavá kazeta, odporúčam aspoň vyskúšať.
Prílohy
IMAG0669.JPG
IMAG0670.JPG
IMAG0872.JPG
IMAG0873.JPG
IMAG0874.JPG
IMAG0875.JPG
IMAG0876.JPG
IMAG0877.JPG
IMAG0878.JPG
IMAG0879.JPG
IMAG0880.JPG
IMAG0881.JPG
IMAG0882.JPG
IMAG0883.JPG
IMAG0884.JPG
IMAG0885.JPG
101_2661.JPG
101_2662.JPG
101_2663.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

paráda, fajnová, super kazeta. Páči sa mi celá ako je, nálepky vynikajúce, takto to malo vyzerať v modernej dobe kaziet. Vynikajúce a vynikajúci článok, to s tým zložením nejdem ani riešiť lebo to by nám musel niekto z TDK ozrejmiť, ja ešte pár takých nejasností mám ale dosť sa mi tu páčila tvoja skromnosť, nič si nenahováraš, nijak sa netváriš...a že si na to prišiel až teraz, že fosforeskuje je bonus, takže toto by som rád videl v EZ mechanike
U mňa jedna z top kaziet
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa moniatko »

tykoky, byť na hríboch tak by som na túto kazetu čučala celý týždeň :lol:

normálne nie je moc pútavá, ale keď fosforkuje tak je to pecka
nálepky sú super jak normálne, tak aj svietiace =D

skvelé
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Stano »

Mne sa na tej kazete, páči fólia. Kúpiť ju v dobe výroby, tak fólia by sa mi páčila :D ako všetko na čom som videl ázijské písmo, pretože tie ich haky-baky som považoval za japonské písmo a kľudne aj čínsky výrobok som mohol vďaka písmu považovať za Japan. Po odbalení, by som bol sklamaný, pretože je priesvitná, ale presviedčal by som sám seba, že tak to robia Japonci, a tak to teda musí byť. No a večer, ak by som si všimol ten fosfor, tak by som bol zase nadšený :D
EZ, tvoje stránky berú mnohí a aj celkom znalci za asi najlepší katalóg vôbec. Odkaz na tvoje stránky je v diskusii silný argument👍
Ja som sem prišiel až cez tvoj katalóg.
Mýliť sa pri kazetách, je absolútne v poriadku.
Problém omylu v podstatných veciach je v dnešnej dobe nejak rozšírený a to už problém je.
Ja som donedávna netušil načo je capstan v kazeťáku :lol:, ale poučili ste ma a necítim sa ako blbec, pretože by som bez tej informácie žil, ale ak by som sa začal hádať, ja bez znalostí a presviedčať vás, že mne pásku posúvajú tie stredové kolíky, tak to by som už bol skutočný idiot.
Trochu narážam na dnešnú realitu, keď vieme viac ako doktori, historici, ústavní právnici..., a neuvedomujeme si, že pri veciach o ktorých skoro nič nevieme, nie je potrebné presadzovať svoj názor s odôvodnením počul som, videl som, čítal som na internete...
Sorry za OT, ale chcelo sa mi to napísať :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"