C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ja som neni fanúšikom dizajnu tej SA ale tie veľké cievky to trochu vylepšujú, nálepky sú také...ujdú
SA-X, tu som zasa neni fanúšikom zvuku ale počul som len novšie tak táto neviem a ten dizajn tiež nič moc
trochu offtopik,
DJ2 vs Super D je každá v katalógu vhodná na iné nahrávky, občas aj my tu nerozoznáme či je niekde SA alebo SF pás ale pritom SF pás má veľmi zlý imidž, tiež keby výrobca nič neuviedol na fólii tak vieme...
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

tieto verzie TDK 1985-87 sa mi mimoriadne páčia

v katalógoch to je čistý marketing, proste nejako nahodiť vhodnosti pre jednotlivé kazety, asi podľa peknej farby obalu alebo neviem, keďže je tam v podstate stále rovnaká páska :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

K tejto téme by bolo zaujímavé vedieť či tu niekto používa deck, ktorý nemá kalibráciu a čo je to za kazeťák
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

dalo by sa povedať že všetky decky simulujú bezkalibračný stroj, proste necháš nastavenia vo východzej polohe, alebo nepoužiješ automatickú kalibráciu
takto dostaneš výsledok z výrobného nastavenia stroja s prihliadnutím na opotrebovanie
Level môžeš následne skúšať okolo nuly a postupne pridávať, u dvojhlavy si to buď postupne po intervaloch nastavovať, alebo určiť nejaký pevný bod

myslím že všetko čo som napísal je teraz totálne jasné a primitívne a vieš to najlepšie aj sám :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tak som to ja nemyslel, keď má niekto kalibráciu tak ju väčšinou použije a teda vlastne je mu skoro jedno aká kazeta ale práve ak má niekto deck bez kalibrácie, pre neho sú zaujímavé tieto veci, o ktorých tu píšeš a debatíme
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

práve pre to sú oje poznámky testovania z rôznych strojov podstatné hlavne bez kalibrácie, ktoré sú v niektorých prípadoch lepšie hlavne u Technicsov, no a potom vyslovene čarovanie, či to zahrá lepšie a pri akom nastavení, takže som v tomto smere s priebehom spokojný a nepotrebujem naháňať stroj bez týchto možností
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa moniatko »

SA mi dosť pripomína UX, nie je to to isté, ale takýto dizajn veľkého okna mi sedí na SONY u TDK ma to mätie
nálepky sa mi samozrejme páčia
celkový dizajn tej SA mi príde nudný (ten obal myslím konkrétne) ale po odbalení je to lepšie, mať ju v zbierke nenahnevám sa, ale viem, že je to pre mňa nedostupná kazeta

tá SA-Xka ma zas dosť oslovila, páči sa mi, až na ten obal, neviem prečo zrovna zlatá, mi to príde jak nejaká salónka
ale kazeta je výzorovo pekná (telo) za to nálepky nudnejšie, aj tak sa mi páčia =D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK MA 46min rok 1979 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/tdk_ma.html#79j

Prehľad MA na fóre.
Model MA som už predstavoval vo vlákne C120 (110) a C100.
V skratke sa jedná o základný model metal od firmy TDK uvedený v roku 1979 s výrobou až takmer do konca audiokaziet TDK, kde väčšina pochádzala z Luxemburskej, alebo Japonskej pobočky, len výnimočne niektoré posledné kusy boli Thajské.
MA používa častice z čistého kovu zvané Finavinx, MA znamená Metal Alloy, teda kovová zliatina.
Pásky MA sú pomerne svetlo sivej farby, všimnite si na fotkách ten extrémny rozdiel farby a odtieňu pásu oproti čiernemu plášťu kazety.
Páska MA taktiež prechádzala vývojom, menilo sa zloženie aj spojivo, vďaka čomu najstaršie MA ako táto dnešná nestarnú typickým bielym práškom ako je zvykom.
TDK vstúpila do výroby metaliek veľmi svižne a agresívne, prevzala žezlo na referenčný pás triedy IV, autor firma Scotch takto upadla do pozadia a TDK v type metal kraľovala, najviac OEM audiokaziet typu IV pochádzalo práve od TDK.

Dnešná kazeta, balenie:
Jedná sa o oficiálne prvý ročník MA od firmy TDK pre Japonský trh, presne pasuje do série ako nedávno uvedená TDK SA 46 1979.
Hranatá svetlá krabička s logom TDK Made in Japan.
Fólia je veľmi jednoduchá, v mojom prípade totálne rozpadajúca sa. Vzadu je graf, ale žiadny uvedený MOL.
Našiel som MOL z novšej generácie 1982 kde je na MA uvedené:
315Hz +5,0dB
10kHz -3,0dB
v tej dobe najlepšia páska v týchto hodnotách bola AD-X, mala MOL
315Hz +5,0dB teda zhodný s MA
10kHz - 6,0dB
(Neskôr je pre MA štandard +6,5dB po dlhé roky až do konca)
takže hlavný rozdiel v metalke a super ferro TDK bola výšková odozva a potom veci ako koercivita a remanencia.
Okrem toho fólia a balenie sú identické Japan/EU/USA, na rozdiel od kazety SA, kde to bolo pojaté mierne odlišne.
Samozrejme s výnimkou jazyka textu zadnej strany.
Booklet je veľký skladací typ J, kde presne ako u SA, tak aj u tejto je vonkajšok len s informáciami o kazete a vnútro s riadkami a nahrávacím memorandom :)
Dodávajú sa aj jednoduché samolepky, vzhľadom k odlišnému pojatiu dizajnu tela.

Kazeta:
Čierna kazeta s malým oknom, ale už neobsahuje celoplošný polep, ale len matný úzky metalický polep a zvyšok kazety je modernejšie otextúrovaný v porovnaní s modelmi AD a SA prezentovanými nedávno aj napriek rovnakému ročníku s touto metalkou, proste sa metalke snažili dať nejaký ten luxus navyše, ale čo pozerám tak rovnako aj modelu SA-X z tej doby.
Veľké cievky sú farebne aj dizajnovo zhodné s nedávno uvedenou SA 46 1979. Sivo červené.
Táto kazeta v modro striebornom prevedení, aj napriek svojmu veku a vzhľadu sa mi mimoriadne páči, metalka tomu dáva luxus a nápis "MA-C" to je niečo veľmi zvláštne na tak starom produkte.
Môj kus kazety je vyrobený v roku 1980, preto už má aj správne detekčné otvory typu IV, inak tie s výroby 1979 budú len ako typ II.
To je tiež niečo čo pri kúpe nemáte šancu vedieť.

Páska:
Ako som už spomínal svetlo sivá, čo na bežnom svetle nie je skoro vidieť, má zvláštnu arómu a ako metalka nulovú priesvitnosť voči svetlu.
Náznaky bieleho povlaku tam sú minimálne a rozhodne veľmi odlišné od typickej modernej metalky TDK, ako sa písalo niekde na tapeheads, firma musela dramaticky zmeniť zloženie spojiva.

Kazetu som získal v 08/2020, v polorozpadnutom obale, inak ju považujem za celkom vzácnu, test len Akai, inak prázdna, rozhodne viac použiteľná než jej SA kolegyňa z rovnakého roku.

Akai DX-57, 22.8.2020:
+4db, bias -12, výstup z pásky zhodný s úrovňou zdroja
Veľmi stará metalka, už nemá výšky ako zdroj, aj pri tom biase trochu výšok chýba, napriek tomu má pomerne príjemný a mohutný zvuk, hodný metalky. dropy len veľmi vzácne, poskytne teda menej výšok a malinko viac basov. Stará receptúra metalky TDK neobsahuje biely prášok, ale náznak kryštálikov na navinutej cievke s páskou tam je, pri teste bez oteru!

Takže veľká zberateľská vzácnosť, ako všetky prvotné metalky akejkoľvek značky.
Na nahrávky stále použiteľná viac než by si človek myslel, dokonca viac než niektoré novšie TDK MA.
Cenovo to už nebude žiadna sranda, ale ja som mal zľavu za zlý stav fólie.
Prílohy
IMAG0780.JPG
IMAG0781.JPG
IMAG0970.JPG
IMAG0971.JPG
IMAG0972.JPG
IMAG0973.JPG
IMAG0974.JPG
IMAG0975.JPG
IMAG0976.JPG
IMAG0977.JPG
IMAG0978.JPG
IMAG0979.JPG
IMAG0980.JPG
IMAG0981.JPG
IMAG0982.JPG
IMAG0937.JPG
IMAG0938.JPG
IMAG0946.JPG
IMAG0947.JPG
IMAG0948.JPG
IMAG0949.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

táto kazeta sa mi páči, vyzerá veľmi dobre a nálepky sú správne dobovo Hi-Fi, veľké cievky jej pristanú a celé to pôsobí omnoho vyspelejšie ako tie predošlé AD, SA z podobných rokov. Ten pásik by mi nenapadlo, že vyzerá tak kovovo a páči sa mi, že už má aj detekčné otvory.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

je to pomerne zaujímavé, z tohto ročníku, prvé štyri kazety sú s celoplošným polepom, D, AD, OD, SA
na ten krajší štýl potom SA-X a MA, no a MA-R je kovová
http://www.vintagecassettes.com/tdk/tdk ... dk_79j.htm
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1329
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Stano »

V rámci série, sú tie kazety nádherné.
Ak by som ich hodnotil individuálne, niektoré z nich úplne bežné kazety, ale MA-R dizajnovo a asi aj parametrami predbehla dobu a podľa mňa, už ju žiadna kazeta neprekonal. Keramické telá, ok, ale všetko čo následne bolo, také a hentaké vykrojené, okno... Nič sa tomuto dizajnu nevyrovnalo.
Maxelky z cca tohto obdobia mi prídu individuálne krajšie, ale v sérii to už tak dobre nevyzerá a ich MX je dizajnovo s TDK neporovnatelná a MA-R, nesiaha ani po členky. Jednoducho MA-R je skvost 👍
Žiadna kazetová firma, aj keby neviem čo robila, v mojich očiach túto kazetu nemôže prekonať a ani sa jej priblížiť. Sony o mnoho rokov neskôr skúsili aspoň kovovú krabičku :lol:
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1061
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa jhradec »

V čem prosím spočívá ten super precision mechanismus?
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"