C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1329
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Stano »

Zvláštne je, že sa o tom toľko polemizuje a nikto neurobí chemickú analýzu. Podpriemerný odborník, by dal odpoveď hneď. Idem skúsiť otázku nadpriemernému.
Požičiam si pár fotiek :D
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1329
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Stano »

Najviac by ma zaujímalo, že či sa to vyskytlo v každom ročníku alebo len v niektorých.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Stano niekedy v prvej polovici 80tych rokov sa to vyskytlo vo všetkých TDK Metal, výnimky sa našli kusovo pri dobrom skladovaní, a verzia 1998 ešte nestihla byť postihnutá
prvotné metalky TDK 1979-1980 sú ako z úplne iného cesta

jo a nestačí si požičať pár fotiek, potrebuješ dotyčnej osobe poslať aj vzorku pásky :P
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK MA 46min rok 1990 Made in W.Germany, Európsky trh
https://ez647.sk/cc/tdk_ma.html#90

V tejto generácii MA si pripomenieme aj verziu C110, ktorú som prezentoval pred časom.
Modernejšia fólia, ale stále prelom 80-90tych rokov, teda ten starší nádych je tam stále zachovaný s istou dávkou luxusu metalickej potlače.

Balenie:
Hranatá tmavá krabička s logom TDK.
Fólia je s metalickou potlačou prevažne v čiernom základe a bielym textom, zlatým lemovaním v niektorých grafických prvkoch. Náznak modrej čiarky čo by pozostatok starej farby modelu mi tam akosi nepasuje, keď to už ani na kazetu nedali :D
Zadná strana hovorí o ultra jemných časticiach Finavinx a potom len kopa chvály a vhodnosť použitia tejto kazety.
Jednoduchý graf, hierarchia metal a MOL je už +6,5dB. Predošlý model bol asi taká anomália.
Booklet veľký skladací typ J, taká Európska klasika, dostane obojstranne po pol strane riadky so štvorčekmi. Nálepky sú slušné aj keď pomerne temné.

Kazeta:
Tento dizajn som už predstavoval viac krát, úzke dlhé okno, ale zvyšok konštrukcie a vedenia pásky by mal byť identický s predošlou veľkooknovou verziou. Kvalita zaručená.
Potlač kazety jednoduchá v dvoch základných farbách matnej striebornej a zlatej.
Výroba tohto konkrétneho kusu kazety bola v Nemeckej pobočke a v roku 1991.
Mimochodom, Japonská verzia pre tento rok používa rovnaký dizajn fólie, ale kazety SA a MA pre tento rok vyrába v tom malom okne, ako u nás verzia SA-X/MA-X pre rok 1990.

Páska:
Klasicky tmavá sivá nepriesvitná s bodkovanou textúrou.
A keď si pozriete odkaz vyššie na verziu C110 a tam posledná fotka v galérii, tak je to ako nočná obloha keď husto sneží :D

Kazetu som získal v 06/2016, testovaná kompletne.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 18.6.2016:
+4db, bias 0
Zase parametrovo sedí bias s knižkovou kalibráciou môjho Akai stroja. Toto budem vždy pripomínať.
Zvuk je veľmi dobrý, skoro, až na občasné dropy na výškach spôsobené bielym práškom. Občasné špičky +6db.

Pioneer CT-S550S, 22.8.2016:
+4db, špičky +6db, silnejšie výšky aj stredy, celkovo mohutnejší zvukový basový dojem
BLE XD:
+4db, špičky +6db, zvukovo veľmi dobré, až na občasné poruchy po bielom prášku, naozaj excelente, MA pásky si zrejme s týmto deckom celkom dobre rozumejú

Technics RS-AZ7, 24.7.2016:
+6db z pásky pri vstupe do decku len +4db.
Výkonovo a basovo je mimoriadne mohutná, výškovo mierne slabšia aj to poruchová kvôli múke.
ATC:
+2db, tu to kalibrácia vyslovene pokazila, silne poruchový a na výškach mimoriadne poškodený zvuk, veľmi nevhodné pre tento stroj.

Technics RS-TR979, 11.7.2016:
+4db naplno, výškovo dosť slušné, samozrejme poruchy tam sú, ale inak by to bolo super
ATC:
+2db dosť to kalibrácia výkonovo ubila dole, výšková intenzita ostala aj s poruchami, resp. poruchy sú silnejšie o niečo.
Bez prášku a bez kalibrácie je táto kazeta na tomto decku použiteľná.

Technics RS-TR575MII:
+4db, výškovo kvalitné, len s poruchami

Takže do zbierky asi najvhodnejšia kazeta.
Na nahrávky je to horšie, zase sa budem opakovať dneska tak ako včera, tak aj xx ďalších dní, nebyť toho prášku, kazeta je výborná na nahrávky aj dneska, po zvukovej stránke jedna z najlepších základných metaliek čo sa kedy vyrábali.
Prílohy
IMAG0954.JPG
IMAG0955.JPG
IMAG0011.JPG
IMAG0012.JPG
IMAG0013.JPG
IMAG0014.JPG
IMAG0015.JPG
IMAG0016.JPG
IMAG0017.JPG
IMAG0018.JPG
IMAG0019.JPG
IMAG0020.JPG
IMAG0021.JPG
IMAG0022.JPG
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1329
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Stano »

Tieto TDK sa mi páčia asi najviac, teda hneď po MA-XG a MA-R :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

No a ja budem mať dotaz na Nstara, až tu bude, viem že má doma niekoľko verzií MA, tuším 1994, USA 1992-97 C110 a ešte CDing Metal, ako by popísal problémy a výskyt prášku na tých kusoch, teda viem že sa to tu asi už riešilo, ale aby to mohol napísať znova, keď je to tak tematické :P
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

mne zasa príde toto slabé čo sa dizajnu týka, booklet vyzerá dobre aj fólia celkom ujde, nálepky dobré ale kazeta samotná mi nejak nepasuje, neviem či to robia tie cievky alebo farba plastu, písma, všetko dokopy...?
Z nejakých dôvodov sa mi zdá, že tieto prášia najviac
Ja som k tým metalkám popísal niečo v tomto vlákne viewtopic.php?f=10&t=3111&sid=412e004f6 ... b&start=48
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

dobre v skratke, ti dve z troch TDK metal nechali biely oter, ale žiadny stres, vata a IPA to vyriešili, takže čoho sa báť? :P
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

aj keď mám rád zvuk metaliek tak pri týchto práškovacích je to dosť otázne použitie. Ja viem dá sa to umyť ale videl som čo mi to spravilo s kladkou to časté umývanie, doslova s mi rozpila. Ty tiež píšeš o poruchách pri nahrávkach a celkovo je to skrátka nepraktické.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

väčšinou sa to berie inak pri play a pri rec, teda už dobové nahrávky nebudú znieť na takej páske tak zle ako pokus o nové nahrávky cez ten prášok, ostatne to by si musel počuť pri tých svojich kazetách

no a kladku som ešte nerozpustil častým čistením, ale toto sa zachytáva skôr na hlavách a hranách než na ovále gumy
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

jasné, vypočuť nahrané je jedna vec ale TDK metalky na nahrávky ja nezháňam, a rozpitá kladka sa mi prihodila prvý krát tiež, práve na tej Aiwe ale tam sa umývala kladka takmer po každej strane liehom a pri takejto metalke čo práši ...
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

mám len skúsenosť že keď kladka pri čistení nadmerne púšťa, tak je to znamenie že sa blíži jej čas, resp. už nastal
zase pán Mihok by vedel povedať viac
viac som sa pri práškovaní vždy venoval hlavám, kladkám menej, skôr pri starých a nespoľahlivých ferro, kde ostala celoplošne biela či hnedá
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"