C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tak vyskúšaj ju, to je pekný adept na nahrávky a do EZ mechaniky
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Skytek SK-X 46min rok 1988? Made in Korea by SKC, kazeta pre Japonský trh
https://ez647.sk/cc/skytek_skx.html

Ďalšia zo SKC verzií kaziet, kde sa nám to trochu výraznejšie komplikuje, ale tak napíšem aspoň nejaké dohady.
Ak sa pohybujeme v triede normal typu I, tak SKC mal tri základné modely:
LX - rozpočtový ferro
GX - základný ferro
AX - superferro
To je asi to najjednoduchšie zhrnutie aké môže byť, a teraz k tým komplikáciám.
Rok od roku sa zloženie a vzhľad týchto, hlavne tých ferro pásov SKC veľmi mení, niekedy aj kus od kusu a vzhľadom k veľkému množstvu OEM produkcie, SKC bol jedným z najväčších svetových OEM dodávateľov, tak sa niekedy v tých páskach naozaj nedá vyznať, toto rozdelenie je naozaj len marketingové a nehovorí nič o zložení ale len to že je to základ ferra....čo tam dostanete, to je ako Kinder Suprise :D
U superferra AX si nie som už vôbec istý ako to tam funguje.

Ak si vezmem alternatívnu značku Smat, ktorú SKC používa pre iné trhy, raz pre Japonský, raz pre vybrané Európske, ani v tom sa presne nedá vyznať, ale ako som pochopil, Smat tu bol asi tak o 10 rokov skôr než značka SKC.
SKC je pre nás hovorovo správne, ako pre Európanov čo pozná ich značku, ale reálne správne to je ako výrobca SKM (Sunkyoung LTD Korea, neskôr Čína.)
Teda ak by som mal ísť podľa informácii vintagecassettes, tak je to asi takto, že zakladatelia skupiny SK v Kórei získali firmu Sunkyung Textiles v roku 1953. Potom sa to volalo Sunkeyong Limited a v roku 1997 sa zmenili na SK Group, aj keď logo SK sa vyskytuje aj na kazetách 1988, tak neviem no :D
Zaujímavé je aj to že spoločnosť na výrobu kaziet vznikla až v roku 1976, v roku 1977 začala vyrábať vlastné polyesterové fólie pre svoje pásky.
No a vraj výroba fungovala až do roku 2012.

Smat:
Ak si vezmem hierarchiu tu, tak vyznať sa v tom je o niečo ťažšie:
Na začiatku výroby v roku 1976 to vyzeralo len na typ I v takomto zložení:
LN - asi typ 0?
SD - asi klasický ferro
SK - asi superferro

v roku 1977 pribudol typ II model CR, označený ako chrome position, teda nie chromdioxid :)
v roku 1982 už nie je model LN ale namiesto neho model SH
v roku 1984 už je k dispozícii aj vyšší superferro než SK a to SK-X, to pod značkou SKC ani nie je
v roku 1988 sa SH premenuje na SH-X čo vyzerá tak honosne a model SK-X sa premenuje na CD-I čo vyzerá že podľahli CD kúzlu ako väčšina výrobcov
Potom ďalej sa začína ten pravý zmätok a prehľad totálne strácam, alebo vintagecassettes to nemá pokryté celé a úplné, jeden rok sú také modely a ďalší zase tie staré, takže sa v tom nejde dobre vyznať, ale čo sa týka dnešnej kazety som asi zhrnul podľa predstáv, teda skoro.


Skytek značka v dnešnej kazete bude zase jedna z mnoho ďalších značiek pod ktorou sa SKC produkty objavili, buď pre nejakú malú firmu, alebo proste len tak :D

Dnešná kazeta, balenie:
Hranatá svetlá krabička, veľmi jednoduchá, to je asi to najistejšie tvrdenie o dnešnej kazete :D
Model teda zodpovedá SK-X ako tomu najvyššiemu superferro čo bol pod značkou Smat, a teraz k fólii, u Smat a SKC sú často nezrovnalosti v baleniach a dizajnoch, o to viac pod tretími značkami.
Fólia zodpovedá rade 1984 podľa vintagecassettes
Pomerne pekná, graficky presne zodpovedá 80tym rokom, zaujímavý výber farieb, no a uvádza sa tam ako nie superferro, ale len super extra, zadná strana má skromné Japonské popisy a trochu zvláštny graf, kde je síce hrb na výškach, ale len taký jemný, že je to trochu lepšie než bežná kazeta :D
Booklet je veľký skladací typ J s 1,5strany s riadkami na popis a len časťou ktorá je ako zadná strana pod priehľadnou časťou fólie, veľmi jednoduché samolepky, úzke ale dizajnom iste inšpirované od veľkých výrobcov.

Kazeta:
tak tu to proste nesedí s balením a fóliou, pretože pre rok 1984 SMAT a SKC používali kazety a malým oknom a veľké okná prišli až v roku 1988, prípadne trochu skôr, ale tu už máme veľké okno podľa kópie Denon ako som prezentoval u nejakej inej SKC kazety.
Preto ten chaos v uvedení rokov na stránke.
Kazeta je to teda pekná s klasickými SKC cievkami v bielej farbe, ale červenej svorke, s pekným luxusným hrubým štítkom vo farbách modelu, a dĺžka na obale a kazete 46 je značená ružovou farbou.

Páska:
U superferro SKC AX a ostatných Smat verziách nie je jasné či sa jedná len o vylepšený ferro bez kobaltu, alebo tam je kobalt, ale páska je stredne hnedá, so železitým nádychom s jemnými pigmentačnými mapkami vo vrstve, pomerne lesklá, stredne priesvitná.

Kazetu som získal nedávno v 01/2022, test len Akai.

Akai DX-57, 2.5.2022:
+4db, bias -8, výstup z pásky úrovňou zhodný so zdrojom
Zvuk je dosť dynamický, a ľahko sa nechá prebudiť do plusu, ale výškový pokles tam je aj napriek podbiasovaniu, s jemným poklesom výšok, no dá sa to, hrá to celkom obstojne, ale nie presne ako zdroj, dolby použiteľné.
Bez porúch a kolísania.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste.

Toto je zbierková zaujímavosť, hlavne pre tých čo radi SKC a Smat.
Na nahrávky stále použiteľná aj keď výškovo netrhá rekordy, ak je toto superferro extra, tak neviem no čo očakávate od obyčajných SKC ferro kaziet, ale rozhodne je pekná konštrukčne a dizajnovo, ako na ľahké nenáročné nahrávky by som ju aj odporučil, dobrý stav je celkom podmienkou.
Prílohy
IMAG0179.JPG
IMAG0180.JPG
IMAG0942.JPG
IMAG0943.JPG
IMAG0944.JPG
IMAG0945.JPG
IMAG0946.JPG
IMAG0947.JPG
IMAG0948.JPG
IMAG0949.JPG
IMAG0950.JPG
IMAG0951.JPG
IMAG0952.JPG
IMAG0953.JPG
IMAG0954.JPG
IMAG0955.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

kedysi by som toto celkom prehliadol keby nejaké kazety hľadám ale teraz keď som si to prečítal a pozrel takto bližšie tak sa mi to celkom páči aj fólia aj kazeta až na tie nálepky, mohli sa inšpirovať inde. Dnešné ceny ale asi nekorešpondujú so značkou a kvalitou pásu tipujem
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK CDing2 46min rok 2000 Made in Thailand, Verzia pre Japonský trh, reálny rok výroby 2002
https://ez647.sk/cc/tdk_cding2.html#00j

Po dlhšej dobe sa pozrieme na mliečne verzie Japonskej verzie CDing zo záveru výroby kaziet.
Mliečňaky firma vyrábala pre tento model posledné dve generácie 2000 a 2002 a v tomto prípade sa jedná o tú predposlednú.

Balenie:
Extraslim svetlá krabička poslednej generácie s logom TDK.
Fólie sú pestrofarebné podľa dĺžky kazety, vždy jeden motív je pre dve rôzne dĺžky, myslím že podobne to riešila aj Axia JZ Color.
Verzia 2000 preferuje rastlinné vzory na fólii a posledná 2002 zase geometrické :)
Takže pre C46 a C64 tu máme v rade 2000 tulipánovú žlto oranžovú fóliu s bielym pokladom.
Zadná strana prezentuje všetky dĺžky až do C150.
Booklet je extra krátky typ L s farebnými riadkami a farebnými krúžkami a to je tak celé grafické umenie.
Samolepky sú v podobnom štýle.

Kazeta:
Celopriehľadná mliečna s celoplošnou potlačou, verzia s rovnými stenami. Cievky klasické TDK v bielej farbe.
Ako potlač je žltá, geometrická, žiadne kvety tam už nie sú ako na obale, ale nevyzerá to tak zle.
Ono keď sa to pekne graficky nakombinuje aj na mliečnu kazetu, robí to dobrý dojem, jedine radosť zo sledovania cievok v pohybe a navíjanie/odvíjanie pásky v týchto mliečnych výrobkoch nehľadajte.
Radšej si kúpte poriadnu kazetu a jogurt k tomu, alebo trojuholník syra :D
Tieto verzie kazety ešte obsahujú magnetický tieniaci plech pod vankúšom.

Páska:
Tmavo hnedá, pomerne priesvitná, takže nemám obavy žeby sa jednalo o neznámu pásku a verím že je to stále TDK SF Avilyn podľa posledného receptu, ktorý TDK v Japonsku používala.

Kazetu som získal nedávno v 01/2022, test len Akai.

Akai DX-57, 2.5.2022:
+2db, špičky +4db, bias -8, výstup z pásky slabší o 2db
V porovnaní s tou Beam, tu netreba tak prehnane podbiasovať, ale za to výkon je nejaký nižší, no hrá veľmi slušne, bez porúch a kolísania, aj keď ten priestor vľavo je stále taký neúplný ako u tej Beam.
Stále sa pohybujeme v rovine základného FeCo Avilyn pásu typu SF/SR.
Napriek novej výrobe, stále obsahuje všetky komponenty aj tieniaci plech pod vankúšom.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste.

Takže do zbierky podobne ako Sony CDix, tak aj TDK CDing je plná šialených dizajnových, farebných a ďalších verzií, takže už každému podľa chuti.
Na nahrávky si myslím že je stále slušná a použiteľná, ale ten dobrý stav je celkom nutnosť, potom robia SF kazety trochu zlosť v kolísaní, priestore, vybudení a pod, no a trochu toho výraznejšieho podbiasovania občas, inak kto má záujem, tak nech vyskúša. Proste nenáročný vstupný pás typu II.

Nstar:
samozrejme SKC a iné značky z ich výroby triedy superferro sú nejako cenovo príliš nadhodnotené a prestrelené
Prílohy
IMAG0203.JPG
IMAG0204.JPG
IMAG0956.JPG
IMAG0957.JPG
IMAG0958.JPG
IMAG0959.JPG
IMAG0960.JPG
IMAG0961.JPG
IMAG0962.JPG
IMAG0963.JPG
IMAG0964.JPG
IMAG0965.JPG
IMAG0966.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Nejako sa mi raz tieto kazety páčia a inokedy zasa veľmi nie asi podľa nálady, nálepky sú ale veselé. Ten SF pásik ja mám rád ale často je v takej kazete, že tie ľavé strany akosi v tdk odflákli. Zasa tieto kazety pre mňa majú cenu spotrebného materiálu ale cenia sa ako zbierkové.
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa moniatko »

tak mňa táto kazeta oslovila už od pohľadu
obal, telo, nálepky, booklet
celá je taká - milá
keby sa mama venuje hifi, dám jej túto kazetu na Deň matiek alebo k MDŽ :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Maxell XLII 46min rok 1988 Made in Japan, verzia pre Japonský trh, reálny dátum výroby 12.3.1988
https://ez647.sk/cc/maxell_xl2.html#88j

XLII od Maxell pre rok 1988 je tak trochu legenda od tejto firmy, ale tentokrát v Japonskom prevedení, kde sa od toho Európskeho odlišuje hlavne dvojfarebnými cievkami, ktoré si dovolím povedať patria medzi tie najkvalitnejšie na svete čo do presnosti a držania tvaru.
Ako bonus na konci pridávam sken z mailu, Maxell XLII 46min pre rok 1988 EU verzia.

Balenie:
Hranatá svetlá Maxellovská krabička. Fólia je takmer identická s Európskou, teda klasický jednoduchý dizajn roku 1988 v matnej zlatej a čiernej farbe, ale ako si môžete všimnúť na odkaze na kazetu, tak tam mám ešte verziu z mailu pre Japonský trh C46, ktorá má navyše to logo for CD. Zadná strana už v Japonskom jazyku a náznak hierarchie modelov Maxell veľmi zjednodušený.
Je tam aj pekný graf, kde je ukázané ako výšky idú do neba :D
Booklet je veľký skladací typ J, kde sú len dve polovičky s riadkami na popis, jedna je s info o kazete po Japonsky a jedna je čisto hnedá, ako podklad pod zabalenú kazetu čo podobne robilo Sony ale so zadnou stranou nálepiek.
Nálepky mriežkované či štvorčekované ak chcete v oválnom dizajne, inak jednoduché.

Kazeta:
Legendárny oválny dizajn, v dolných rohoch je zvláštna drevená textúra (podobnú používala TDK na VHS v 90tych rokoch) a boky a vrch kazety majú vrúbky, neviem prečo, ale je to pekné :D
Dizajn kazety bol priamym nástupcom po legendárnych malooknových zlatých kazetách XLII Epitaxial a tento dizajn začali vo veľkom používať na XLII, neskôr aj na radu UDI a UDII a na začiatku 90tych rokov sa dočkal aj typu IV v podobe kazety MX a v USA o rok skôr v snehovom Vianočnom prevedení Metal Capsule.
Dizajn mal aj dve verzie celopriehľadného prevedenia pre niektoré kazety Maxell UR a ďalšie vybrané modely.
Dvojité cievky lisované z dvoch farieb, tuším to tieto firmy nazývali ako uzavreté vstrekovanie, kedy sa do formy súčasne vstrekovali dva druhy plastu, resp. dve farby plastu, neviem presne ako to fungovalo aby sa to nepomiešalo, ale toto zvládli čoskoro všetky významné firmy, aj v oblasti výroby tiel kaziet, nakoľko ak si po otvorení kazety všimnete kde sú okna lepené a kde majú hladký neprekrývajúci sa okraj. Používali to bežne všetky veľké firmy na audiokazety.
Zavádzacia páska v Maxell C46 klasicky značená oranžovou čiernou.

Páska:
Tmavšia hnedá, stredne priesvitná Epitaxial vrstva.

Kazetu som získal z KE, v 12/2021, test len Akai, dizajnovo je pre mňa veľmi príťažlivá na skoré nahrávky.

Akai DX-57, 8.5.2022:
+2db, bias -8, výstup z pásky úrovňou zhodný so zdrojom
Jediné čo sa mi nepáči, že pri tomto biase je prehnane veľká citlivosť pásky na výkon a +2db sú dosť na hrane, inak hrá úžasne ako zdroj, keby nepotrebovala tak podbiasovať tak plných +4db.
Bez porúch a kolísania, priestor je dobrý, zvuk je celkovo veľmi dobrý, vek len ubil výkon.
Verzia 1988 je vzhľadovo zhodná s našou Európskou až na to že Japonci majú dvojfarebné cievky.
Páska ešte Epitaxial
Bez poškodenia pásu po teste.

Pre milovníkov Maxell je toto priam zbierková povinnosť !
Na nahrávky, ako všetko kvalitné starne, ale pri nízkom vybudení si stále drží veľmi vysoké kvality, aj keď u XLII by som čakal trochu viac toho výkonu, ale inak stále odporúčam Maxell ako jeden z najlepších materiálov na trhu.
Prílohy
IMAG0008.JPG
IMAG0009.JPG
IMAG0010.JPG
IMAG0011.JPG
IMAG0012.JPG
IMAG0013.JPG
IMAG0014.JPG
IMAG0015.JPG
IMAG0016.JPG
IMAG0017.JPG
IMAG0018.JPG
IMAG0019.JPG
IMAG0020.JPG
IMAG0022.JPG
IMAG0023.JPG
IMAG0024.JPG
maxell_xlii4688.jpg
maxell_xlii4688.jpg (79 KiB) 729 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Nedávno keď som počúval Yamahu tak som si tam pustil 1.5x túto kazetu v 90 min a európska verzia. Nahranú už dávno z LP, vybudenie do Dolby loga ale bez odsumovaca. Už vtedy som chcel napísať, že sa mi nesmierne ten posluch páčil až tak, že aj ten dizajn som začal chápať, hlavne teda keď celá prejde pod play a jedna cievka je úhľadne namotaná a druhá prázdna. Veľmi dobre
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

áno veď na tých kazetách nie je nič zlé, predtým si mal výhrady len k páske, aj keď je to v podstate taká prerastená UDII :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

asi už mi tak sluch neslúži :)
ale nie mali ste pravdu, hrá to pekne
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

každej páske treba dať šancu, pokiaľ vyslovene neničí hlavy :D

vieš jak Maxell nie je šmejd, keď vedel dobre spraviť UDII a XLII-S, tak by som nechápal keby XLII bola totálne zlá :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

dávnejšie si Moniatko nahrávala na KX-W 952 takúto https://ez647.sk/cc/maxellii/b/maxell_xlii9096.jpg a bolo to veľmi slušné, tak som tam spozornel a teraz som si ja prehrával ten oválny typ a bolo to tiež fajnové. Tak ja neviem ale stále mám takú, ktorá vyzerá ako tá z odkazu a hrá ako lavor
v poslednej dobe ale začínam mať zasa problém s TDK SA a SA-X v tomto dizajne https://ez647.sk/cc/tdkii/b/sa60c94.jpg
zadrhávanie, tažký chod a iné hlúposti
a naopak nahrával som túto na tej 952 https://ez647.sk/cc/tdkiv/b/tdk_ma4690.jpg ale 90 min a vynikajúce, po prvej strane bol nejaký biely povlak trochu ale zachytilo to plastové vodítko ešte pred mazacou hlavou a po drhuej strane už nič ani pri opakovanom počúvaní. Maličkú výtku by som mal, zvuk výborný ale trošičku by to pýtalo pridať bias ale fakt len chĺpik, chod cievok paráda, žiadne mechanické problémy
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"