C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa vlado.bb »

Informacie som bral z knihy Jan Fortuna - Magneticky zaznam,odporucam zohnat,vydane v roku 1981
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Zaujímavé, v tom roku ešte nemal asi autor ani šajn ako to pôjde s vývojom pásky v budúcnosti, nasledujúcich 20 rokov, asi by sa chytal za hlavu :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

s tou odbornou literatúrou je to užitočné, človek vždy keď si to prečíta aj opakovane tak sa tam dočíta niečo nové, ja som spravil chybu, že som ich kedysi nepokúpil všetky keď mali ceny len zberu papiera. Výborná je aj od K. Kubáta Príručka zvukára fonoamatéra, síce nie úplne o magnetickom zázname ale kopec vecí, ktoré sú tam rozšíri rozhľad a potom pomôže pochopiť aj ďalšie veci a aj ten záznam zvuku na pás
sorry za offtopic
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK Cue 46min Black version, rok 1987 Made in Japan, pre "Japonský" trh, veľké cievky, reálny rok výroby 1987.
https://ez647.sk/cc/tdk_cue.html

Máme tu ďalšiu extra limitovanú verziu kazety, model Cue, ktorý sa vyrábal v dvoch prevedeniach obalov, biela a čierna, a v dvoch ročníkoch 1987 a 1989. Jedná sa o predizajnovanú kazetu TDK SF, teda vstupná trieda typu II, ktorá bola v tej dobe ešte o dosť slušnejšia než kvalita tej pásky v 90tych rokoch.
Kazety sa vyrábajú v rôznych dĺžkach, tuším tam budú C46, C54, C60 a C90.
Na odkaze samotnej kazety mám len verziu 1987, ale za to si viete porovnať čo v tomto prevedení u TDK znamená čierna a biela verzia, že to nie je celkom doslovné na telách kaziet, aspoň nie v prípade tejto čiernej, len je tmavšia :)

Balenie:
Hranatá krabička s logom Cue a čiernou spodnou polovicou, takže na booklet neuvidíte.
Fólia je čierna s bielymi prvkami, taký minimalistický štýl pre túto limitovanú kazetu.
Zadná strana je Anglicky, teda píšem že je kazeta pre Japonský trh, ale niečo mi hovorí že tento model pokrýval viac trhov.
" Samozrejme, všetci chceme počuť dobrý zvuk. Kedykoľvek a kdekoľvek. Vypočujte si túto kazetu. Čisté a jasné zvuky vás obklopia a rozjasnia vaše srdce a naplnia ho radosťou. V tejto kazete je použitá vysokokvalitná SF páska.
Táto kazeta je vybavená novým štýlom kazetového puzdra a indexovým štítkom, ktorý sa prispôsobí vášmu osobnému vkusu."

Booklet je krátky, strana na ktorú cez čiernu krabičku neuvidíte je so štvorčekmi a vnútro s riadkami.
Nálepky sú tu veľké skladacie, teda rozšírené, okrem kazety máte polepiť aj celú krabičku, keďže je inak nepriehľadná a popísať ju, na zadnej strane je aj ukážka ako na to.
No a biela verzia má zase bielu spodnú časť krabičky, mliečnu nepriehľadnú samozrejme :D

Kazeta:
Klasické telo dizajnu veľkého okna používaného pre rok 1988 aj v Európe pre kazety TDK AD, AR a SF, takže ste sa s tým už iste stretli.
Pre čiernu Cue verziu bolo nadizajnované pomerne zvláštne, samotné okno je priehľadné ale pomerne tmavé a zvyšok kazety je priesvitný, ale matný a extra svetlý, čo dáva veľmi zaujímavý inverzný dojem. Tento štýl inverzie neskôr použila TDK aj na model TDK AD1 Japan roku 1997 a v niektorých moderných modeloch aj značka Axia.
Pre C46 platia veľké cievky a pre ostatné dĺžky zase štandardné, kde sú v tomto ročníku osadené klasické mriežkované TDK. V novšom ročníku 1989 je síce rovnaký typ tela kazety, ale cievky sú tie modernejšie zvláštne, ako v tejto verzii AD.
Potlač kazety je jednoduchá, tam má hlavné slovo samotný dizajn kazety.
Zavádzacia páska u starších TDK štandardne s priečnymi červenými čiarkami pre C46 a C60.

Páska:
Stredne až tmavšia hnedá, staršia poctivejšia generácia Avilyn pásky, pomerne výrazne priesvitná.

Kazetu som získal v 12/2021, test len Akai, veľmi zaujímavá dizajnová voľba na skoré nahrávky.

Akai DX-57, 8.5.2022:
+2db, bias -12, výstup z pásky slabší o necelé 2db
Už je dosť cítiť že je mierne za hranou svojich možností po tých rokoch, pri 0db bude zvuk asi najlepší, priestor je oslabený o ľavú stranu, výšky sú nepatrne slabšie, zase bez porovnania so zdrojom to nejde až tak poznať. No a k tomu ešte k zdroju výšok niečo málo chýba, aj keď s dolby to je približne dobre.
Bez poškodenia pásky po teste.

Takže zberateľská pecka, pre milovníkov TDK je to povinnosť, získať všetky 4 verzie, alebo všetky dĺžky všetkých verzií :D
Na nahrávky no trošku zostarnutá, ale stále ako tak použiteľná páska, vieme že SF nikdy nebola extra obľúbená u zákazníkov, ale niekomu sa to bude iste páčiť, sú dneska aj horšie pásky :P

Ešte pridávam kto chce vidieť novšie verzie Cue tak tu na konci stránky.
Jedna je tiež biela, ale druhá kazeta je sivá, osadené už spomínané novšie zvláštne cievky TDK.
Prílohy
IMAG0035.JPG
IMAG0036.JPG
IMAG0037.JPG
IMAG0038.JPG
IMAG0040.JPG
IMAG0041.JPG
IMAG0042.JPG
IMAG0043.JPG
IMAG0044.JPG
IMAG0045.JPG
IMAG0046.JPG
IMAG0047.JPG
IMAG0048.JPG
IMAG0049.JPG
IMAG0050.JPG
IMAG0052.JPG
IMAG0053.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tak toto je veľmi zaujímavé, presne takéto kazety ma vždy bavia keď je v tom nápad a chuť experimentovať aj keď len trochu, výborné. SF pásik mám rád a je aj sympatické, že tam nedali hneď SA-X ale zasa dnes asi jej cena na to vôbec nehľadí aj keby tam bolo čokoľvek
trochu mi tá vysoká vodiaca časť pripomína kazety Saehan a je kúsok škaredá, nahral by som si tam nejaký RHCP z tých rokov a hlavne asi to bude dobre vyzerať v EZ mechanike
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

oni práve skoro nikdy nedávali prémiové vysoké pásky do limitovaných kaziet
skoro všetko len základné typy ferro, občas superferro a v triede II skoro vždy len základný pás, vzácne stredný model

EZ mechanika je na stole rozpitvaná čiastočne práve teraz XD
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK SA 46min rok 1990 Made in Japan, verzia pre Japonský trh, reálny rok výroby tohto kusu 1991
https://ez647.sk/cc/tdk_sa.html#90j

Verzia SA pre náš trh bola v tomto obale dobre známa pre tento rok, ale naša mala odlišný dizajn okna, no Japonci museli mať ten vyšší, ako mala u nás kazeta SA-X v tomto roku.

Balenie:
Hranatá tmavá krabička s logom TDK Made in Japan.
Fólia s metalickou potlačou, teda zodpovedá našej aj USA verzii pre rok 1990, zadná strana je odlišná, po Japonsky s grafom kde sa porovnáva s kazetou SR (je to SF ale v tele SA) a MOL je uvedený +4,5dB čo zodpovedá aj Európskej verzii, až od roku 1992 je u modelu SA uvádzaný MOL +5,0dB.
Zase trochu zmätkov, okrem SR a SA, kaziet, ktoré sú v Japonsku jasné, tak bol tam aj SR-X, model ktorý tiež používal telo SA, ale tipoval som pásku kvalít viac SA než SF, alebo nejaká výrobná šarža medzi tým, ale ako som študoval na nete tak SR-X pre rok 1989 aj 1990 uvádza MOL +5,0dB, no proste sranda musí byť, podľa zadnej strany obalu SA 1990 je SR-X nižšie, napriek tomu má vyššie MOL :D
Booklet našej Japonskej SA je veľký skladací typ J, vnútro so štvorčekmi a vonkajšok s riadkami, teda je to podobné ako v EU verzii, len inak sú usporiadané tieto záležitosti.
Nálepky ako u EU verzii, len chýba tá obdĺžniková samolepka SA čo je škoda.

Kazeta:
ako som spomínal pre nás je to telo typu SA-X a MA-X a Japonci tam v kľude dávali pás SA a MA, pretože na tie vyššie menované mali Japonci svoje extra luxusné telá kaziet, ktoré nemajú v Európe zastúpenie.
Teda malé okno s veľkým preloženým plexi, mriežkované biele cievky, sivé telo kazety. Potlač je jednoduchá, ale s tými modrými čiarkami symbolizujúcimi typ SA je to celkom vtipné, ale pekné, taká exotika.

Páska:
Tmavšia hnedá, čistá, ale vidieť po Akai trochu prehyb na okraji, neviem prečo ale táto kazeta mu vyslovene nechutila, pritom s SA nemá problém, takže sa bude jednať najskôr o vek, alebo zlú šaržu ako bol niekde zoznam šarží TDK kaziet podľa sériového čísla, kde sa štandardne robí prehyb na páske.

Kazetu som získal v 12/2021 z KE, test len Akai.

Akai DX-57, 8.5.2022:
+4db, bias -12, výstup z pásky úrovňou zhodný so zdrojom
Tak zrejme o niečo horší stav, lebo nie som vôbec spokojný so zvukom, síce bez porúch a kolísania, ale priestor ťahá viac vľavo a výšky nie sú ako zdroj ani pri hlbokom podbiasovaní, to sa proste na SA nepatrí, mal som mnoho iných SA s excelentnými výsledkami, tu ten stav proste viac nedal.
Občas sa k tomu predsa objavil zhluk porúch, takže ani bez toho sa to nakoniec nezaobíde. Síce to je použiteľné, ale už to nie je ono.
Konštrukčne používa dizajn kazety ako u nás vyššia rada SA-X.
Páska je čistá, bez oteru.
Napriek tomu nechal Akai na okraji pásky výrazný prehyb a jemne vlnité okraje k tomu, tu je niečo v neporiadku.

Takže do zbierky je to pekná kazeta, taká zaujímavosť, mať všetky trhové verzie SA pre každý rok, ideálne v každej dĺžke :D
Na nahrávky, tak ako SA bola vždy schopná, nebyť toho divného stavu, vždy ju odporučím, pokiaľ sa nejedná o posledné Thajské verzie s neznámou páskou.
Prílohy
IMAG0052.JPG
IMAG0053.JPG
IMAG0054.JPG
IMAG0055.JPG
IMAG0056.JPG
IMAG0057.JPG
IMAG0058.JPG
IMAG0059.JPG
IMAG0060.JPG
IMAG0061.JPG
IMAG0062.JPG
IMAG0063.JPG
IMAG0064.JPG
IMAG0065.JPG
IMAG0066.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

je to čudné základná páska v luxusnom tele, to som najskôr prehliadol (a neviem čo je také luxusné na ňom) ale škoda toho stavu a tá nalepka SA tam chýba ale pekne to vyzerá, ja by som to ani neodbaľoval a nechal ju len do poličky
SR-X, SR, SA by to chcelo porovnať bez kalibrácie ale pri dnešných rozdieloch v stave by to mohla vyhrať aj SR
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Vtipné je že SR, teda SF mala v tomto roku asi +4,0dB, ale od roku 1992 alebo 1994 už tiež +5,0dB takže som z toho blbý :D

telo ma len navodzovať luxusný dojem, aj keď si pre tento rok porovnáš SA a SA-X tak tie okná sú odlišné, ale materiál a vedenie pásky, ak otvoríš kazety je zhodné
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

veď práve to, že tie plastové odliatky sú rovnako spravené, okrem toho premýšľam, kto ešte tak varil z vody ako TDK
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

tak si myslím že mnoho firiem malo rovnakú vodiacu časť v mnohých dizajnoch kaziet

Sony zase dávalo lepšie pásky od UX tela že, v Japonskej edícii :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

každá firma niečo prevárala ale myslím, že tdk bol na špici, si skús predstaviť tie variácie na D alebo všetky tie SF
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"