HDD životnosť (Je mŕtvy Jime!)

všetko čo sa nehodí medzi hifi, autá a zvyšok

Moderátor: AdmineR

Užívateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 7618
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Je mŕtvy Jime!

Príspevok od užívateľa Kazetowich » Streda, 5. Januára 2022, 23:01

ekoterorizmus, prachy, penize, money a trvalo udrzitelný rozvoj
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers

Užívateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 8010
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať užívateľa:

Re: Je mŕtvy Jime!

Príspevok od užívateľa EZ647 » Štvrtok, 12. Mája 2022, 19:10

Máme tu ďalšieho kandidáta do tejto rubriky aj keď ešte nie celkom mŕtveho.
Síce som sa nevenoval ešte tomu disku zo začiatku roku a už tu mám zo starého pc ďalší, ktorý sa rozhodol tentokrát pomaly ale iste skončiť.
Toto si asi nechám ako vlákno umretých a umierajúcich diskov, nech viete čo vás čaká :D
dneska sa bude jednať o:

WD Caviar Green 640GB s rokom výroby 2010, kúpený v 07/2010
Keď som šiel na jednu návštevu, cestou som bral pre kamaráta nový disk, pretože jeho mu náhle odišiel.
V mojom obľúbenom obchode mali na predajni priamo práve vyššie menovaný green, vtedy ešte tento zelený ošiaľ len začínal tak nikto ani netušil ako to vlastne má fungovať a prečo.
V jeho pc mu teda ako systémový disk vydržal cca 1 rok, potom to začalo mať problémy s komunikáciou s doskou, pritom v tom pc iné disky fungovali v poriadku. Tento green nechcel riadne fungovať v žiadnom pc, buď ho doska nedetekovala, alebo sa odpájal, či pc zamŕzal a pod. Reklamácia v rámci záruky bola výrobcom zamietnutá, na čo mi známy v obchode povedal že to mám skúšať znovu a stále kým to neprejde.
Nakoniec som sa na to vykašľal a nechal som si ho v starom pc, kde bol na prídavnom radiči Axago 4x SATA pripojený až do dneska rána.
Vlastne ten radič bol asi jediný kde ten disk, už len na dáta, fungoval bez jedinej chybičky až do nedávna.
Neboli problémy s detekciou, či samoodpájaním zo systému, nikdy ani raz.
SMART sa tváril samozrejme v poriadku.
Teda dalo by sa povedať až na tu zradu po roku zrejme s elektronikou, tento disk vydržal 12 rokov.

rok 2022:
pri poslednej práci na aktualizácii webu, čo bolo nejaké 2-3 týždne dozadu som zistil že niektoré súbory nejdu čítať, mazať, ani prepisovať, a týkalo sa to práve súborov webu.
Po scan disku sa zistilo že to nebola nejaká zvláštna anomália, ale disk mal vraj slabé sektory....no až po sken disku sa SMART uvedomil že je niečo v neporiadku a tak každé spustenie pc až do nedávna prevádzal scan disk, kde pri poslednom sa už našiel aj jeden vadný sektor.
Najprv som si myslel že to bude len taká blbosť a nechal zo zálohy celý web prepísať znovu, ale ten prepis sa nepodaril, do niektorých sektorov disku už nebolo možné viac zapisovať.
Spravil som teda zálohu súborov (mimo webu) ktoré tam boli, tie zázračne neboli poškodené a všetku prácu a web som presunul na WD 250GB ktorý ako použitý som nahodil do PC po výmene predošlého WD 250GB kde odišla elektronika, ako píšem na začiatku vlákna.
Web som teda aktualizoval s oneskorením ďalšieho týždňa, čo už tak mám dosť málo času na tieto veci.

Na ten dočasný starý disk som presúval web zo zálohy, nakoľko z toho greenu to už nebolo možné, pretože časť súborov pri scan disku bola poškodená a odstránená.
Aj v zálohe som zistil nezrovnalosti, napríklad niektoré obrázky nesprávne otočené, totiž pri robení kópie a prepisovaní starých súborov sa otočenie obrázku nepovažuje za zmenu súboru zjavne. Nakoľko web online nefunguje zo zálohy, ale z pôvodnej kópie, v prípade potreby sa môže stať že sa niektoré veci na webe pokazia, alebo nezobrazia správne, takže potom mi píšte na fórum do vlákna webu ak by niečo nefungovalo ako má ohľadne týchto vecí.

Takže aktuálne je WD green vonku a nahradil ho IronWolf 1TB od Seagatu, úplne nový disk kúpený včera.

Ak som mal skúsenosť s vlastnými diskami povedzme asi 10ks za uplynulých 15rokov doma, tak približne pol na pol som mal WD a Seagate, aktuálne mám jeden Seagate kde sú alokované sektory, ale ten som dostal použitý, ale inak funguje.
WD mám už tri kusy vadné a nepoužiteľné.
Najstarší Seagate 80GB v starom pc kde je systém má už 17rokov a nechce sa mu zatiaľ odchádzať, po týchto posledných problémoch som mu spravil plný scan disk a nič, smart taktiež nič.
No ako sa hovorí to je dneska, zajtra tu možno budem písať o ňom, alebo o nejakom inom disku.
Takže čoskoro zase pri Ďalšom výživnom príspevku o disku zdar :D
Prílohy
IMAG0069.JPG
IMAG0070.JPG
IMAG0071.JPG

Užívateľov profilový obrázok
rado
mazák
Príspevky: 84
Dátum registrácie: Streda, 27. Novembra 2019, 22:38

Re: HDD životnosť (Je mŕtvy Jime!)

Príspevok od užívateľa rado » Piatok, 13. Mája 2022, 10:00

Momentálne trochu nestíham, ale k diskom si pár poznámok neodpustím :-)

Mal som 2ks WD Green 1.5 TB, vlastne ich ešte mám, myslím že je to rada EZRX. Boli super tichučké a bezproblémové. Odhadujem cca 10 rokov. Jeden je v PC v kancelárii stále, relatívne malé zaťaženie, druhý bol nahradený kvôli kapacite ale dodnes ho mám v externom boxe na zálohy. Tiché a bezproblémové disky.

Následne som mal 2ks WD Red 4 TB rada EFRX (novšie EFAX mali byť vraj spoľahlivejšie?). Tiež to boli pomerne tiché disky. Jeden bol v NASku, druhý doma v PC, pomerne vyťažený dennou prevádzkou 12h. Disk v NASku začal vykazovať SMART chyby a full scan nebol nikdy schopný dokončiť, s dátami ale nebol problém. Preventívne sme to vymenili, aj kvôli kapacite (bol tam mirror so seagate diskom).

Druhý WD Red v mojom PC doma náhle odišiel po cca 3 rokoch, začali sa objavovať zaseknutia pri čítaní dát a silné spomalenie, SMART vykazoval pomerne veľa chýb atď. Nasledovala panická kontrola záloh a 2-3 dni kopírovania. Našťastie, jediné čo už nevedel načítať, boli veci ktoré boli zálohované. Následne som ho skúsil rozdeliť na partície, keďže chyby reálne vykazovala iba cca 900 GB oblasť na začiatku disku - zarezervoval som mŕtvu 1500 GB partíciu a zvyšok nechal ako použiteľný. Chvíľu to fungovalo ale potom sa začala chovať čudne aj tá "čistá" oblasť. Neviem či som ho niekomu posunul alebo kde skončil, stalo sa to cca pred rokom.

Po tomto som chytil averziu ku WD a objednal som Seagate disky. Do PC IronWolf 6 TB a do NASka asi išli 2ks Exos 8 TB. Vedel som že budú hlučnejšie ale... zmieril som sa s tým. Robil som vtedy aj nejaké merania hlukomerom, IronWolf mal piskľavejší, nepríjemnejší zvuk motora v kľude, ale tichšie hlavy než Exos. V odhlučnenej skrinke sa to dá zvládnuť, trochu to počuť ale nič tragické. V tom NASku Synology to počuť viac.

Ešte poznámka k SSD. Keď sme kupovali pred cca 10 rokmi prvé Crucial M4 128 GB, bola to ešte novinka a bál som sa ako budú zvládať prepisy. Fungujú dodnes. Je na nich len systém, sú pomalé pri zápise, a čaká ich upgrade, skôr kvôli zastaranosti než kvôli spoľahlivosti. Vyťaženejší z nich hlási nejakých 1000 prepisov celej kapacity (68% rated lifetime) pri 8000 zapnutiach a 25000 hodinách.

Používam aj externé USB3 SSD Samsung (pôvodne T1 250 GB, teraz T5 500 GB). T1 odišiel po 4 rokoch, a ako sa na SSD patrí, skokovo odišiel úplne bez šance niečo zachrániť. Obnovu dát mi nacenili na min. 300 € (bolo zapnuté HW šifrovanie keďže to bol prenosný disk). Mal som zálohy, prišiel som len o pár drobností mimo zálohovacieho plánu a asi 2 dni práce. Rozobral som to, vnútri bol maličkú USB3-mSATA radič (funkčný, používa sa dodnes na servisy) a samotný mSATA disk (nefunkčný v žiadnom radiči).

Novší T5 mám zatiaľ v prevádzke 2 a pol roka, 500 zapnutí, 20 tisíc hodín, wear leveling count udáva "2" (99%) ale neviem či je to objem prepisov alebo iná hodnota, neskúšal som dekódovat total LBA written. Uvidíme ako dlho vydrží... V tom čase keď mi odišla T1 som mal celkovo zlé obdobie, lebo mi okrem nej odišli aj dve microSD karty Samsung EVO a jedna SanDisk v priebehu roka (takže 4 flashky).

Tak len toľko :-) Malo to byť krátke. Nejako sa mi nepodarilo.

Užívateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 8010
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať užívateľa:

Re: HDD životnosť (Je mŕtvy Jime!)

Príspevok od užívateľa EZ647 » Piatok, 13. Mája 2022, 10:09

Paradoxne najviac hlučné mi prídu práve WDčka. (aspoň tie moje)
Zo Seagatov je problém s hlučným seekom, teda vyhľadávaním u toho najstaršieho 80GB, a potom SkyHawk 8TB
o IronWolfoch skoro ani neviem že tam sú, rovnako tak ostatné Seagaty čo mám.
V obchode mi kamarát rovno povedal že výrobca odporúča meniť HDD každých 5rokov, bezohľadu na stav, model a značku

Užívateľov profilový obrázok
Duke_Dragon
stará páka
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 19:42
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Je mŕtvy Jime!

Príspevok od užívateľa Duke_Dragon » Piatok, 13. Mája 2022, 15:35

Na zakladnej doske disku je taky mali 8 nohy chip oznacovani ako "bios" ten musis prepajkovat na nahradnu dosku ktoru zozenies zakupenim z netu, casto na nej musis este dodatocne prepisat firmware aby zodpovedal tomu co si mal na povodnom disku. Casto sa ale stava u tichto diskov ze odidu ochranne diody na vstupe niekde v blizkosti anpajacieho konektora, mozes ich skusit ciste z pasie premerat a mozno vystreli :mrgreen:


EZ647 napísal: Pondelok, 3. Januára 2022, 23:50 Disk po pripojení k zdroju napätia neprejaví žiadne známky činnosti.
Bolo mi povedané že korózia povrchu dosky je pomerne častá u diskov, ešte nemusí byť nutne príčinou kolabsu, kým sa to naozaj neprežerie skrz cesty, ale ja potrebujem pohľadať tie hviezdicové skrutkovače čo možno niekde mám, pozrieť dosku, nejaké tie merania, možno či do toho ide šťava, tečie prúd, skrat, alebo je to totálne mŕtve bez odberu zo zdroja, zopár tipov prejsť a potom sa až na to vykašlať :D Teda bolo spomenuté niečo o vstupnej dióde na napájaní, tak sa potom na to pozriem.
síce som si spomenul že som tam mal niečo predpripravené ohľadne webu, ale z nedostatku času som to nerealizoval, a tak to budem musieť pripraviť na novo, ale tých xx hodín sa mi do toho nechce dávať

Užívateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 8010
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať užívateľa:

Re: Je mŕtvy Jime!

Príspevok od užívateľa EZ647 » Sobota, 14. Mája 2022, 08:14

Duke_Dragon:

Samozrejme na to myslím už odkedy sa to stalo, len neviem nájsť vhodnú sadu náradia na odobratie plošáka, tak niečo pošli :D

Užívateľov profilový obrázok
rado
mazák
Príspevky: 84
Dátum registrácie: Streda, 27. Novembra 2019, 22:38

Re: HDD životnosť (Je mŕtvy Jime!)

Príspevok od užívateľa rado » Nedeľa, 15. Mája 2022, 18:55

EZ647 - k tej hlučnosti, ono samozrejme, ja som hodnotil len tie "aktuálne" rady WD Green a WD Red v porovnaní s novými Seagate Exos a IronWolf a hlavne hlučnosť hláv. Mal som aj Seagate Barracude Green asi 1 alebo 1.5 TB, ktorý bol tichší než WD. A v starých časoch (kapacity v desiatkach GB) som počul aj veľmi hlučné WD :D Ale vtedy som mal väčšinou disky Maxtor.

Užívateľov profilový obrázok
Duke_Dragon
stará páka
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 19:42
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Je mŕtvy Jime!

Príspevok od užívateľa Duke_Dragon » Nedeľa, 15. Mája 2022, 22:08

EZ647 napísal: Sobota, 14. Mája 2022, 08:14 Duke_Dragon:

Samozrejme na to myslím už odkedy sa to stalo, len neviem nájsť vhodnú sadu náradia na odobratie plošáka, tak niečo pošli :D
Ja mam profesionalnu sadu naradia ... z lidla za 20€ a staci na to, treba sa tam pozerat obcas aj inde ako len do salatou a sladkosti :D

Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne veci čo vás trápia"